Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23101) nihill válasza Andras6800 (#23099) üzenetére


nihill
őstag

Nem hinném hogy a mostani téli termelési mennyiségek mellett érdemes ilyenen gondolkodni.
Nyár közepén szikrázó napsütésben biztos sokkal fájóbb lenne ez a helyzet.

(#23102) layerke válasza Geresics (#23095) üzenetére


layerke
aktív tag

Napelemes cserép kapcsán eldugottabb helyeken találtam árat, ami egy manapság teljesen átlagos napelemnek a 3-4szeresébe kerül. Max jobban néz ki, de soha meg nem térülő beruházás.

(#23103) sanzi89 válasza umisu80 (#23098) üzenetére


sanzi89
addikt

Tapasztalatom nincs vele, de annó amikor kértem be árajánlatokat bejött a képbe a Maxim Smart napelemek a Tisztaenergiáktól, elvileg az pont erre az össze-vissza árnyékra jók. Esetleg után olvashatsz, kérdezhetsz. Nem ajánlom, mert nem ismerem, csak ötletnek írtam.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#23104) bobek77


bobek77
csendes tag

Sziasztok, átlagos userként átlagos kérdés: egy 4,5 kw-os rendszer 3-4e w-t termel mostanság, DNy-i irány. Ez kb normális? Tudom, sok mástól is függ, tényleg csak informálisan. Köszönöm

(#23105) blueboi69


blueboi69
csendes tag

Sziasztok!
Olvasgatom a topicot egy ideje, de picit más felhasználásban gondolkodom a véleményetekre lennék kíváncsi.

Családi házról van szó, két tetősík, saccra kb 15-20panel férne el maximum, de ezt nem tudtam még kimérni pontosan. Lehet nem is egyszerre fedném le őket.

Ami viszont az ötlet, hogy nem visszatáplálós invertert raknék fel, hanem szigetüzeműt, ami nem táplál vissza, csak rásegít. Tehát van egy bejövő A, bemegy az inverterbe, csakúgy mint a napelemek felől jövő DC, és a kimenetén pedig használható AC jön. Erre kötnék rá pl HMV tartályban lévő fűtőpatront, meg klímát, meg amit még elbír.
Akksit egyelőre nem tervezek a rendszerbe, esetleg talán később.

Ezáltal csökkenteném a gázszámlát és az áramszámlát is valamennyire. Elektromos autó nincs, de mondjuk 5év múlva lehet, hogy lesz.

Mivel nem táplálok vissza, az stimmel, hogy amit nem használok el, az veszteség.
Nem is igazán a megtérülés számít, mert előbb utóbb megtérül, hanem az, hogy képes legyek a gáz és a villany vízmelegítés között váltani, illetve mégiscsak csökkenteni az áramszámlát.
Jelenleg 400kWh fogy el egy hónapban.

Mi a véleményetek? Sok lenne a veszteség így? Felhasználás szempontjából mik a tapasztalatok? Nyáron mennyire termel túl egy 3.5-5kWp rendszer?
A tető egyébként meredek, 60°, a két tetősík DK és DNY irányba néz.
Köszi előre is!

(#23106) kiliti válasza Andras6800 (#23099) üzenetére


kiliti
csendes tag

Addig itt 2 napos nap lesz: a hétvége. Az egy 7-esen kb 100 kWh kedd délutánig. Ami kb. 3700 Ft. 313313 korábbi írásai alapján ha akarnak, szőröznek... De majd ő leírja, hogy büntizhetnek-e.

(#23107) joghurt válasza bobek77 (#23104) üzenetére


joghurt
addikt

Igen. Alacsonyan jár a nap.
Nekem a tegnapi napom kb. hibátlan lett, és a panelek teljesítményének 74%-án tetőzött, a napi termelés pedig 3,91 kWh/kWp lett.

Ha a szomszédban lennél, nálad ez 3300 W-os csúcsot és 17,6 kWh termelést jelentett volna.

A tej élet, erő, egészség.

(#23108) kiliti válasza blueboi69 (#23105) üzenetére


kiliti
csendes tag

Három fázison időzített villanybojlerrel sem tudom 20% fölé vinni az azonnali áram felhasználást. Szóval ezen kapásból van 80% bukód. A 60 fokos DK-DNy tetők miatt van még további 14% bukód az optimálishoz (~1200 kWh/kWp) képest.
Szóval 5-ös rendszer 30%-kal túlpanelezve a tetődön hozna kb. 5,59 megaWattot, amiből 1,12 megaWattot tudsz elhasználni akku nélkül.
Szerintem.

(#23109) blueboi69 válasza kiliti (#23108) üzenetére


blueboi69
csendes tag

"villanybojlerrel sem tudom 20% fölé vinni az azonnali áram felhasználást."

Ezt kifejtenéd?
Én úgy számolom, hogy ha indulok 10panellel, mondjuk 3kWp teljesítménnyel, abból 2kW-ot elhasználna a fűtőbetét, szinte alig maradna még 1-2kW áram egyébre.
Vagy rosszul gondolom?
Később ha lesz autó annak a töltése?

(#23110) chungey9 válasza blueboi69 (#23105) üzenetére


chungey9
tag

Mikor sok áram kell fűtésre (télen) keveset süt a nap, nyáron meg elvész.
Az eszközök több százezerbe kerülnek, így tudod hogy nem térül meg, de ha van felesleges pénzed, inkább erre költsd mint fortnite skinre vagy drogokra :D
Ha megerősítésre vártál tőlem ennyi telt :)

(#23111) chungey9 válasza blueboi69 (#23109) üzenetére


chungey9
tag

Amúgy az autó töltése az jó ötlet, nyáron, ha nappal otthon van az autó.
Főleg ha szívóznak a tarifákkal egyszer majd...

(#23112) süti5 válasza joghurt (#23107) üzenetére


süti5
őstag

Nagyon hasonlók lettek a tegnapi eredményeim: 75%-on tetőzött és a napi termelés 3,5 kWh/kWp lett. Utóbbi vélhetően a délelőtti árnyékok miatt.

(#23113) blueboi69 válasza chungey9 (#23110) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Köszi :DDD

Télen fűtök gázzal mindent, azt nem tudom kiváltani, mert kicsi a tető.
HA télen van pár olyan nap, amikor elég áram van, nyilván a melegvizet fűteném, egyébként nem.
Ha mondjuk fél éven keresztül termelődik annyi áram, hogy a melegvízre ne kelljen a gázt használni, akkor már boldog lennék!

(#23114) tothbe válasza blueboi69 (#23113) üzenetére


tothbe
addikt

és hogyan váltanál közte? mármint a gáz és villany között? ott állsz, figyelsz, és ha süt a nap átkapcsolsz egy váltókapcsolót?
És miért nem inkább egy nomál rendszer, aminél a visszatermelt áramod eladva is van némi plusz megtérülésed? Annyira azért nem egy macerás folyamat ez, hogy emiatt érdemes legyen ilyen kerülő megoldásokban gondolkozni.

By(e) Tothbe

(#23115) axioma válasza blueboi69 (#23113) üzenetére


axioma
veterán

Es nezted mar a nyari gazszamladat, az mennyit jelent?
Amugy HA csak melegviz, akkor az inkabb napkollektor-tema... Persze az is csak akkor terul meg, ha medence futesere is jatszol.

(#23116) kiliti válasza blueboi69 (#23109) üzenetére


kiliti
csendes tag

Egy három fázisú inverter szimmetrikusan termel. Tehát mikor neked épp 3 kW-ot termel, akkor az egy fázison 1 kW. Ha jön egy felhő, akkor 100W/fázis. Ezért nem tudod az egy fázisú 2 kW-os fűtőszállal kihasználni. Ha meg még/már alacsonyan jár a nap, akkor meg nincs is ennyi termelés. Vagy ha borús, akár napokig.
EV töltés is 6A minimum / fázis. Vagyis mikor egy 3 fázisú inverter 4140 Wattot termel, akkor fog csak elindulni. Nekem az 5,76 kWp rendszer a 365 nap * 24 órából 10%-ban lehet e felett? (de ez csak nagyon sacc)
És igen, ha a klíma a téli fűtésre kell, akkor az akku vagy szaldó nélkül felejtős. Nekem ilyenkor napi 10-12 kWh-t eszik.
És igen, az árammal működő gépeknek napfényben kell mennie, hogy jól kihasználd azonnal. Mosogatógép, mosógép, EV töltő, klíma, sütő, infrasugárzó, villanybojler, ...

(#23117) kiliti válasza blueboi69 (#23113) üzenetére


kiliti
csendes tag

16 db 360 Wp panellal vígan kiváltom a gázfogyazstást (klímával). És még a vízmelegítést is fedezi, meg minden mást is (EV nincs). Nem ideális tájolás ez sem. Déltől -56 fok keletre, 45 fokos tető lejtéssel.

(#23118) Andras6800 válasza kiliti (#23106) üzenetére


Andras6800
senior tag

Igen, ezt vágom.
Azért is írtam, hogy izgága vagyok.. gazdaságilag nem vészes a kiesés.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#23119) blueboi69 válasza tothbe (#23114) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Saját DIY okosotthon fejlesztés van, a kazánt jelenleg is így működtetem, tehát a váltás maga nem probléma.

Ami ajánlásokat kaptam eddig az kb 2x drágább, mint amit magamnak számoltam a szigetüzemű inverterrel.
És nem akarnék stresszelni, hogy most épp mennyiért veszik meg az áramot. Többször olvastam, hogy nyáron sokaknál lekapcsol az inverter, mert nincs hova termelni.

Nem teljesen vetettem el a visszatáplálást, ne értsd félre

(#23120) blueboi69 válasza axioma (#23115) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Igen, néztem, kb fél évente 30-40ezer ft-nyi gázt spórolnék így. És ami extra termelés ezen felül, azzal rásegítenék a villamos hálózatra, tehát az év napsütéses felében saccra 60-70ezer ftnyi spórolást jelent.
Pár év múlva az elektromos autó töltésénél ez valszeg mégtöbb.

Kollektorral kezdtem a kutakodást, de a csövezés annyira macerás, hogy nagyon nem éri meg. Medence van, de nem fix, odáig elvinni csövezést az külön probléma. Sajnos a nyári túlmelegedés nagyon rontja az élményt. Tudom, hogy vannak rá megoldások (motoros redőny, stb) de az nem bolondbiztos.
Áramot meg bármire tudok használni, melegvizet, meg nem.

(#23121) kiliti válasza blueboi69 (#23119) üzenetére


kiliti
csendes tag

Tegyél mögé puffert (akku), máris sokkal jobb lesz a helyben felhasználásod. Annak is megy fel az ára, most meg épp megerősödött a Forint :)

(#23122) MrZed001 válasza blueboi69 (#23119) üzenetére


MrZed001
tag

Vissza is táplál, aksiba is tárol, direkt el is használja napelemes termelést ... ez ugyebár a hibrid :)
Sajna az 1 fázis 2,5kW limit az egy egységes megoldásnak betett (1 fázis 5kW-os ilyen hibrid inverter van).
Szóval max 3 fázisos megoldás van egy egységgel.

Vagy lehet a külön termelő, külön szigetüzemű inverteres megoldást csinálni.

(#23123) senki68 válasza blueboi69 (#23119) üzenetére


senki68
senior tag

Ha magadnak számoltál egy szigetüzemű rendszert, akkor miért kérsz ajánlatokat?
Csináld meg magad. Nem egy olyan nagy durranás napelemet telepíteni, hogy kelljen hozzá egy külső cég.
Engedélyeztetés az mára már bevett gyakorlat. nem egy nagy összeg, ami különbözik a szigetüzemtől, az az inverter. De azt is be lehet szerezni, akár használtan is.

(#23124) blueboi69 válasza kiliti (#23116) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Az inverter amit vennék az 1fázisú. Ez máshogy nézhet ki.
Amit kigondoltam, az rásegítés, nem kiváltás.

EV töltéshez nem tudom mi kell még... Igazából akksit bármikor tudok illeszteni a rendszerhez, az inverter támogatná, csak a kezdeti költségeket csökkenteném, azzal, hogy nem indítok akksival.
Klímával nem fűtenék télen. Nyáron használnám hűtésre. Az meg jellemzően akkor van, amikor süt a nap.
Ezt jól látod, hogy olyankor kell használni akkor az áramot, amikor süt a nap, ezzel egyetértek, ezt végiggondoltam én is.

(#23125) blueboi69 válasza kiliti (#23117) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Még fel kell mérnem, hogy hány panel fér el. Viszonylag bonyolult a tető...

(#23126) senki68 válasza blueboi69 (#23120) üzenetére


senki68
senior tag

Ha jól van megtervezve egy napkollektoros rendszer nincs nyári túlmelegedés.

(#23127) bb71 válasza süti5 (#23112) üzenetére


bb71
őstag

szép... nekem meg 58% tető

(#23128) MrZed001 válasza kiliti (#23121) üzenetére


MrZed001
tag

A forint erősödésétől függetlenül is megy fel a LiFePO4 aksik ára.
Mióta Elon Musk elkezdte azt tenni a kínai Tesla Model 3-akba, megugrott az ára.

Ugyanaz a 16 db 3,2V cella 280Ah (14,4 kWh LiFePO4 aksi) ára
2020. október: $1800
2021. október: $2454
2022. január : $2704

(#23129) blueboi69 válasza senki68 (#23123) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Szerintem az engedélyeztetett megoldáshoz kell villanyászati terv, meg szakember csinálhatja ésatöbbi.

Azért kértem ajánlatot, hogy összevessem, a két megoldás (rásegítés VS visszatáplálás) indulóköltségeit.
Ha az jön ki, hogy rásegítésnél nagyon sok lenne a veszteség, mert nem tudom kihasználni, akkor érdemes visszatáplálni.

(#23130) blueboi69 válasza senki68 (#23126) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Áramszünet, nyaralás esetén is? :) Persze lehet biztonsági szelepeket is beiktatni, de mint mondtam, nagyon megdobja a költségeket a gépészethez való hozzányúlás.
Ezzel szemben a HMV tartályban van furat, betekerem a fűtőpatront és kész.

(#23131) axioma válasza blueboi69 (#23120) üzenetére


axioma
veterán

napkollektor offtopic, amugy a redonyos megoldas nevetseges, drainback rendszer a megoldas, mar 15 eve lassan hogy elvan arnyekolas nelkul... igen, szabadsag stb alatt is, szelep nelkul, db csorgasa meg nem hallatszik olyan helyen van - de itt mar epiteskor 2 hocserelos tartaly lett lerakva, kesobb csak raakasztottuk a rendszert

Megjegyzem, kisse mas arkategoria, de letezik 3f futopatron, a mi tartalyunkba is az kerult, ha van elokeszitesed akkor nezd meg hogy a tiedhez mi illesztheto.

Az e-autotol nagyon fugg, hogy 1f vagy 3f, konkret esetben lehet megmondani, hogy mit fog kerni (type-I 1f csak, de az ujabbak type-II-sek es ritka amelyik nem szereti - de azert ha veszteseggel az is tudja - az 1f toltest; amugy kb. alaptartozek a 230V-s tolto, mig a 3f-hoz meg sajat fali toltot kell venni).

[ Szerkesztve ]

(#23132) bekesizl válasza blueboi69 (#23105) üzenetére


bekesizl
csendes tag

A "rásegítéses" inverter által termelt áramot egy fázison van a legtöbb esélyed elhasználni.

Ahogy lentebb írták már, a három fázisú gyakorlatilag fázisonként egy-egy egyfázisúnak felel meg és szimmetrikusan termel. A fogyasztókat szinte kizárt, hogy ennek megfelelően tudod csoportosítani.

Az Open Energy Monitor projekt honlapján [link] van leírás többféle maradék energia felhasználásra irányuló kapcsolásról főleg fűtőszál vezérlésére.
Ezek általában áramváltóval mérik a "maradék" teljesítményt és ez alapján kapcsolgatnak (gyorsan ki-be) valamilyen teljesítmény félvezetőt, amivel a fűtőszálat meg lehet hajtani.
Hogy az inverter mennyire tolerálja az efféle terhelést, azt nem tudom.

Illetve azt sem tudom, mit kezd a sziget üzemű inverter, ha nincs rajta elég terhelés.

Persze mindezt egy hálózatra táplálóssal is meg tudod oldani, csak kell mellé egy fogyasztásmérő, ami alapján el tudod dönteni, hogy mennyi energiát kell esetleg a fűtőpatronba táplálni vagy az autótöltéshez.
A Froniusnak van egy Ohmpilot nevű készüléke fűtőpatronokhoz. Az áráról mondjuk nem tudok semmit, meg hogy GEN24 kell-e hozzá mindenképpen vagy a "régi" sorozat is elég-e.

(#23133) senki68 válasza blueboi69 (#23129) üzenetére


senki68
senior tag

Nem kell.
Engedélyeztetéssel megbízol egy külső céget, nem olyan drága és mindent megcsinál, kivitelezni meg bárki megcsinálhatja, nem szakképesítéshez kötött.

Tehát ha a szigetüzemet magadnak csinálod, a hálózatra termelő csak az engedélyeztetéssel lesz drágább. /Feltéve, hogy a szolgáltató a mostani mérőhelyet elfogadja/

(#23134) MrZed001 válasza bekesizl (#23132) üzenetére


MrZed001
tag

"Illetve azt sem tudom, mit kezd a sziget üzemű inverter, ha nincs rajta elég terhelés."

Szimplán MPPT annyival kevesebb Ampert "vesz le" a napelemtől.

Szigetüzemnél túltermelés (meg nem termelt áram) elfogyasztására több project van futóban jelenleg ahogy látom.
Egyik pl Raspberry Pi rákapcsolva inverter adatportjára.
Ez alapján húz meg 1(-több) relét, rákapcsolva extra fogyasztókat.

(#23135) blueboi69 válasza MrZed001 (#23134) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Uhh ez nagyon jól hangzik! Hol olvastál ilyet?

(#23136) blueboi69 válasza bekesizl (#23132) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Köszi! Megnézem a linket!

"Ahogy lentebb írták már, a három fázisú gyakorlatilag fázisonként egy-egy egyfázisúnak felel meg és szimmetrikusan termel. A fogyasztókat szinte kizárt, hogy ennek megfelelően tudod csoportosítani."
De majdnem igen! :) Sajnos elég elrontott a ház fogyasztók csoportosítása, még akár lehet, hogy most előnyömre válhat. De nem ez a fő szempont, ha kell húzok be vezetékeket.

(#23137) blueboi69 válasza senki68 (#23133) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Na ezeket nem igazán értem, hogy hogyan működik a valóságban.

"Engedélyeztetéssel megbízol egy külső céget, nem olyan drága és mindent megcsinál"
ezt a napelemtelepítő cégek csinálják?

"/Feltéve, hogy a szolgáltató a mostani mérőhelyet elfogadja/"

Ez min múlik pontosan? Megköszönném ha leírnád és nem kellene keresgélnem.

Viszont annyiban más a dolog,hogy a szigetüzemű inverter az nem alkalmas visszatáplálásra, tehát utána invertert is kell cserélni! A visszatáplálós invertert pedig nem illeszthetek a hálózathoz bejelentés nélkül.

(#23138) MrZed001 válasza blueboi69 (#23135) üzenetére


MrZed001
tag

Sziget üzemű FB csoportban :)
Több megközelítésben többen is nekiálltak, hogy rendesen ki lehessen terhelni szigetüzemű invertert napsütésben :D

Amúgy ha három fázis, akkor érdemes valós hibrid inverterben elgondolkodni.
(mármint a szigetüzemből fejlesztett hibrid, nem a termelő buta és drága hibridizált változata)

Aksi 48V-os való hozzá. Ha csak UPS-nek akkor buta savas aksit is lehet tenni.

[ Szerkesztve ]

(#23139) blueboi69 válasza MrZed001 (#23138) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Itthon három fázis van, viszont ezek az inverterek amiket néztem szigetüzemre, csak 1 fázisúak. Lehet őket párhuzamosítani, erre van gyári lehetőség, viszont akkor már kötelező az akku használata.

(#23140) blueboi69 válasza MrZed001 (#23138) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Ja, csoportban benne vagyok, rákeresek akkor :)

(#23141) chungey9 válasza blueboi69 (#23137) üzenetére


chungey9
tag

Az autóban be lehet állítani a töltés teljesítményt, sőt időzíteni is lehet, ha 10-11 órától 15-ig állítod nagyon nem lősz mellé. Legrosszabb esetben a hálózatból tölt többet. Mért oldalon nem kell semmilyen engedély ha tűzvédelmileg elválasztható a napelem, de szerintem akkor is egy figyelmeztető tábla elég. Értsd ha a tűzoltó lekapcsolja az utcán az áramot nálad tovább megy a szigetüzem majd ők meglocsolják ne rázza meg őket. Ezért nem érdemes nullázni a az inverter kimenetét.

(#23142) bekesizl válasza MrZed001 (#23134) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Ez jó hír.
Ha több kéne a napelemről lejövőnél, azt be tudja húzni hálózatról?
Vagy típusa válogatja?

(#23143) MrZed001 válasza blueboi69 (#23139) üzenetére


MrZed001
tag

Minden szolgáltató által engedélyezett, valós hibrid inverter, 3 fázisos: Voltronic Infinisolar 10kW (alias MPP Solar MPI Hybrid 10kW)

Ez a hibrid típus a szigetüzemű inverterekből lett kifejlesztve
(MPP Solar, ugyebár az egyik legnagyobb szigetüzemű inverter gyártó-fejlesztő).

Magyarán az alap a szigetüzemű inverter, és ezt spékelték meg hálózatra termelés funkcióval :)
Aksi az kell neki, de lehet 4-8db buta savas aksi is.

[ Szerkesztve ]

(#23144) MrZed001 válasza bekesizl (#23142) üzenetére


MrZed001
tag

Hálózatos szigetüzemű rátermelő inverterek ezek (aksimentes működést tudók)
Azaz átmegy rajtuk a hálózat, és erre termelnek rá napelemből.
Belső limiterrel, hogy visszafele véletlen se termeljenek.
Pontosan ugyanúgy, mint a Victron Multiplus II és Quattro inverterek.
Magyarán a hálózati fogyasztás csökken a napelemből termelt fogyasztással.

Amúgy nagyjából ugyanaz a kommunikációja a hibrid és a szigetüzemű invertereknek.
Szóval ha egyikhez megvan ez a fejlesztés, menni fog a másikkal is :)

[ Szerkesztve ]

(#23145) MrZed001 válasza chungey9 (#23141) üzenetére


MrZed001
tag

Nullázás alatt a nulla-földelését érted?
Ez egy nagyon-nagyon hosszú vita :D
De a lényeg, hogy ha nem teszed, akkor nem is fog elindulni pl a Tesla töltőd, meg gázkazán, meg egyéb erre érzékeny berendezés :D

(#23146) blueboi69 válasza MrZed001 (#23143) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Eltöltöttem az elmúlt hetekben több órát az offgrid inverter témában. MPPSolar az Voltronic licenc alapján gyárt.
Azt vettem észre, hogy MPPSolar-t nem olyan könnyű vásárolni itthon, míg Voltronicot lehet venni, garanciával és még olcsóbb is, mint Taiwan-ról rendelni MPPSolar-t. Leveleztem velük, nincs most EU-s készletük majd nyár elején lesz valami, de nem mindenből...

(#23147) chungey9 válasza MrZed001 (#23145) üzenetére


chungey9
tag

Sajnos Tesla nincs tesztelni(legfeljebb egy lemezjátszó), de azon kívül minden megy földeletlen nullával - galvanikusan leválasztva egyszeres hiba ellen védett lényegében. Ha összekötöm is megy csak akkor +ÁVK, meg ugye a tűzvédelmi szabályok.

[ Szerkesztve ]

(#23148) MrZed001 válasza blueboi69 (#23146) üzenetére


MrZed001
tag

Fordítva lesz: Voltronic a gyártó, MPP Solar a tervező. Mint ahogy az iPhone (által tervezett) telefonokat a Foxxcon gyártja :)
Igen, EU árukészletet nyáron üresre árulta MPP Solar.
És most a chip hiány miatt nem is tölti fel, mert Taiwan-i raktárukat is alig győzik.

Viszont tudnak úgy szállítani, hogy EU-s raktáron át :)

(#23149) MrZed001 válasza chungey9 (#23147) üzenetére


MrZed001
tag

Ha nem földeled nullát, ÁVK nem fog működni.
Ugyanúgy kell tekinteni az inverter szigetüzemű áramára, mint egy TN-C rendszerre.
Azaz ERŐSEN ajánlott a TN-C-S rendszer kiépítése ekkor is.
Ha inverterben nincs N-PE összekötő relé, akkor lehet kapni külsőt (Dry contact kapcsolja), vagy fixen földelni kijövő N-t és utána KELL legyen az ÁVK.

Itt a földeletlen inverternél nem töltődő Tesla esete:
https://youtu.be/yar9g5gqyK4?t=301

(#23150) Balázzs


Balázzs
senior tag

12.29-én beszéltem az ELMÜ ügyfélszolgálattal a kifizetéssel kapcsolatban (panaszt tettem), ma kaptam is egy email-t:

Köszönjük xxxxxxxxxxxx . szám alatti felhasználási helyre vonatkozó megkeresését.
Tájékoztatjuk, hogy az Ön által kérvényezett többlettermelésre vonatkozó kifizetést 2022.01.17-én indítjuk.
Kérjük, felmerülő kérdéseivel, kéréseivel, észrevételeivel a jövőben is bizalommal forduljon hozzánk!
A 06-1-238-3838 vagy 06-20/30/70-978-56-11 telefonszámokon munkatársaink készséggel állnak rendelkezésére.
Kedves Ügyfelünk!
Kérjük, szánjon pár percet az alábbi kérdőív kitöltésére, hogy tovább tökéletesíthessük az Ön
kiszolgálását!

https://ker.elmuemasz.hu/ugyfert?sap-client=100#

Még pár nap, és kiderül tényleg utalnak-e.

További felhőmentes napokat mindenkinek!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.