Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41701) wonderx válasza Orlin (#41689) üzenetére


wonderx
újonc

Ha ennyire gyorsan hűl le, akkor nagy hővesztesége :-(
(normális hőszigetelés esetén 1-2 fokot hűl a lakótér ilyen időben naponta)

Kihül a jó néhány tonna fal/padló/stb és azt újra fel kell melegíteni.
Szenved a fűtés... és sok energiát is kér.
Az a néhány kW teljesítmény kevés a gyors felmelegytéshez amit klíma tud.

Kipróbálnám, hogy mi történik, ha nem hagyom ennyire kihűlni.
Kikapcsolás helyett mondjuk 19 fokot tartva.

(#41702) wonderx válasza DithenS (#41699) üzenetére


wonderx
újonc

Miért ne kondenzálna?!
Miért kéne átépíteni...
Nicsak, tévhitek ellen.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=156280109&t=9055259

(#41703) pjen válasza wonderx (#41702) üzenetére


pjen
félisten

70 fokos előre menővel?

(#41704) windy válasza mrmft (#41700) üzenetére


windy
tag

Én azt gondolom, hogy így kijelenteni, hogy van gyártó, vagy modell, ami kivétel az alól, hogy a komfort klímákat szakaszos üzemre és lényegesen kisebb igénybevételre tervezték, mint a teljes, önálló téli fűtés, nem lehet. Viszont a gyakorlat azt mutatja - és ezt már elég sokszor leírtam, mint saját és mások tapasztalatát összegezve - hogy az esetek jelentős többségében mégis működik a dolog. Számtalan példát - mára már több százat - tudok, ahol a sima komfortklímás fűtés 6-8-10-12 éve működik teljesen meghibásodás nélkül. A vesszőparipám, amit mindig fel szoktam hozni pozitív példának, az egyik gyerekkori barátom könnyűszerkezetes háza a Gödöllői-dombságban, külterületen, erdőszélen. 15 éve fűti egy 5 kW-os Fujitsu - már a tipusát sem tudom - a nappali-étkező-közös területek kombót, míg a kis hálószobákat kis két kW-os Daikinok kb 10-11 éve. Se fűtőszál, semmi egyéb kiegészítő. Egyikkel sem volt soha semmilyen probléma, pedig ez alatt az egy-másfél évtized alatt belekerült mindegyikbe párezer kilométer, hogy egy kis képzavarral éljek. De az utóbbi években rengeteg alap Daikin és Mitsubishi felkerült a belvárosi lakásokba is fűteni. Számtalan felújított lakásba ahol eddig mondjuk konvektoros fűtés volt, egyszerűen szinte lehetetlen megoldani (vagy ésszerűtlenül magas költség) a modern cirkós-radiátoros-padlófűtéses rendszer kiépítését a kémények hiánya vagy állapota miatt, vagy egyszerűen, mert egy nagy lakásből kialakítanak 2-3 kisebbet, és így a gázbevezetés nem opció. Fűteni pedig kell, és a levegő-vizes hőszivattyús megoldás 3-4-5 milliós tétele mellett a levegő-levegő hőszivattyú (klíma) kiépítése harmada-negyede, és még hűteni is lehet vele nyáron. Ha hat-hét év múlve le kell cserélni, akkor majd lecserélik, még mindig jó lesz az egyenleg. Jelenleg a Belgrád rakparton, ahol 2 millió forint a négyzetméterára a lakásoknak, folyik néhány felújítás, és mindenhol Mitsubishi Luxury modell kerül fel fűtésre, mert nincs más lehetőség. Ugyanez vonatkozik a belvárosi tetőtérbeépítésekre, ráépítésekre. Ott sem opció a 15-20 új lakás gázzal való ellátása, már csak a fővezetékek kapacitása miatt sem. Ezekben is hőszivattyús fűtés szinte az egyetlen lehetőség. Itt jelentősen nagy számoról beszélünk, több ezer ilyen lakás épült vagy került felújításra az utóbbi években. Ha nem működne a klímás fűtés, akkor lenne baj szépen bőven.

(#41705) wonderx válasza pjen (#41703) üzenetére


wonderx
újonc

Mondom,

Csak a visszatérő számít!!!

Annak kell úgy 55 fok alatt lennie...
Azaz a 70/55 fok OKÉ-s >> kondenzál:-)

De nem is kell általában 70 fokkal fűteni csere után.
Mivel a 65-70 fok ÉPPEN azért volt, hogy a sima vas kazánt ne lyukassza ki a kondenzáció savas leve.

A ház kifűtésére elég szokott lenni a 60/40 fok is, sőt ilyen időben még az 55/40 fok is.
Ami már remekül kondenzál.
(lásd a korábban linkelt ábrákat)

[ Szerkesztve ]

(#41706) Orlin válasza wonderx (#41701) üzenetére


Orlin
addikt

Most kipróbálom hogy nem hagyom lehűlni.
19 fokkal.
Pici tégla hozzáépített folyosó 10 és 5 cm szigetelés.
Az 5 az kb semmi.
Belülről majd még akarok álmemyezetet oda is...
A lakás többi pontja nem hűl csak az említett 1-2 fokot

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#41707) pjen válasza wonderx (#41705) üzenetére


pjen
félisten

Nem a fenét nem kell,nővéremék is teljesen felcsavarva használták a azt hiszem C35 cirkót.Még meleg se volt igazán.

(#41708) baloghgabor


baloghgabor
aktív tag

Nos, akkor röviden : megjött a segítség és a vizsgálatok után kiderült, hogy sokminden rendben van a klímákkal (nyilván nem tegnap gyártották őket, de még sok kilométer lesz majd bennük remélhetőleg). A gáz mintha valóban kissé kevés lenne, de ettől még akár jó is lehetne. Viszont a szűrőkön belül bármi is lehet, csak tisztaság nem. Hetente tisztítom a kivehető szűrőket, ennél többet nem tudok tenni magamtól. Viszont a karbantartás, amit az egykori telepítő végzett igazán vicc kategória lenne, ha kedvem lenne röhögni rajta. Igaz már tavaly sem jött, hiába csalogattam. Akkor valaki gyorsan ráolvasott és után mintha jobb lett volna. Hát nem, azóta csak romlott, mert a levegőt nem igazán képes lefújni a 60°C-os hőcserélőről mert az már a beltériben elakad (képzeljünk el egy embert, aki nem kap levegőt). Szóval egy 'kis' takarítás után remélhetőleg jobban fog teljesíteni majd és nem csak fél méterre érezni a meleg levegőt (így most még ne várjak csodát semmitől se).
Szóval még nem temetném a Fujitsukat, amikor végre kezdene spórolni is nekem. De csak szólok, hogy az igazi karbantartás lehet nemcsak a klíma élettartamot nőveli, de a felhasználóét is. 😊

bégé

(#41709) F.N. válasza wonderx (#41701) üzenetére


F.N.
tag

Tökéletes a diagnózis.
Túl nagy a lakás hővesztesége, a klímák fűtési ideje alatt bevitt hőenergiához.
Programozott hőntartás ( Sensira tudja az applikációval ) a megoldás.
Kár kísérletezgetni. Nem szabad 18-20 fok alá engedni kihűlni.
És nem lesz hideg lakás, és nagy fogyasztás.

(#41710) Orlin válasza F.N. (#41709) üzenetére


Orlin
addikt

Köszi,akkor így csinálom majd.
Utólag a kinti minimális szigetelést lehet korrigálni?
Vagy belülről egy álmennyezet alacsonyabb belmagasság alászigetelve üveggyapottal tudna javítani még?

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#41711) F.N. válasza Orlin (#41710) üzenetére


F.N.
tag

Ha kívülről szigetelsz, akkor
1. nyersz belül egy nagy hőtehetetlen tömeget,
2. kisebb az esélye a vizesedésnek, mert harmatpont felett marad
a fal hőmérséklete. ( vert fal, vályog ) esetén fontos ez.

Nem árt persze azt sem tudni, hogy hol nagy a hőveszteséged.
Padló, fal, mennyezet.

(#41712) seolwon válasza baloghgabor (#41708) üzenetére


seolwon
tag

Akkor aki megnézte nem takarította ki? Kíváncsi leszek a végeredményre.

(#41713) Orlin válasza F.N. (#41711) üzenetére


Orlin
addikt

Azon a felén tégla csak mint említettem anno raktunk rá 10 cm szigetelést egy-két részen csak 5 cm van.
Tudom az 5 az kb semmi de akkoriban még nem voltam ennyire rajta ezen a témán.A padló az csempe.

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#41714) F.N. válasza F.N. (#41698) üzenetére


F.N.
tag

"A táblázatban szereplő 11,5 m3/perc megforgatásakor már 10 fokos hőmérséklet
megemelésekor 2,49 kW a leadott teljesítmény.
(11,5x60x1,3x1)/3600 ( térfogatáram x idő x tömeg x fajhő ) / egységnyi idő
Kisebb ventilátor fokozaton is fog nagyobb teljesítményt, akár 3,5 kW-nyit leadni,
-5 foknál. Persze nem is 730 Wattot fog kérni.
"

Kimaradt a képletből a deltaT. :((
Így csak 1 foknyi hőmérséklet növekményre volt érvényes.
Az egyenlet helyesen.
(11,5x60x1,3x10x1)/3600 ( térfogatáram x idő x tömeg x deltaT x fajhő ) / egységnyi idő

(#41715) pjen válasza Orlin (#41713) üzenetére


pjen
félisten

Az 5 centi az nem semmi,mért lenne semmi.

(#41716) Orlin válasza pjen (#41715) üzenetére


Orlin
addikt

Mert már megkaptam más fórumokon... :DDD
Csak akkor tényleg kérdés hol megy el a meleg mert a padláson is van 30 cm üveggyapot leterítve.

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#41717) baloghgabor válasza seolwon (#41712) üzenetére


baloghgabor
aktív tag

Amennyire a helyszínen lehetett, annyi takarítást kapott. De ez az évek alatt lerakódott koszt, amit ez elmaradt karbantartások miatt gyűlt, csak teljes szétszereléssel, takarítással lehet orvosolni. Már most sokkal jobb lenne, de én kértem, ha ez megoldható, akkor legyen ez az opció. 😊

bégé

(#41718) tibibi válasza baloghgabor (#41683) üzenetére


tibibi
őstag

Én gondolkodtam egy perfera felszerelésén,de józan ésszel átgondolva nem láttam értelmét. Amennyibe évente került a tüzifa és a kínlódás vele abból 2-2 évenként letudom cserélni a klímákat.Nem vagyok jós és majd tavasszal visszatérünk rá,de ha ilyen telek lesznek....

(#41719) tibibi válasza Orlin (#41689) üzenetére


tibibi
őstag

Ki kell tapasztalni,hogy komfortos. Az baj,hogy ha hűl a levegő kint valamennyit romlik a hatásfok, és jobban is hűl a lakás. Ha beállítok egy fix hőfokot és -7 fok lesz éjszaka már borul a komfort érzet. Ma éjszaka 21 fokra voltak állítva majd megdöglöttem a melegtől :DDD

(#41720) feco70 válasza tibibi (#41718) üzenetére


feco70
senior tag

Én most azon vagyok,hogy -5 alatt begyújtok a kazánba, addig mennek a klímák, van 20 m3 fám az biztos. Tényleg ilyen telek lesznek, nem sűrűn kell begyújtanom

(#41721) Miklósbácsi


Miklósbácsi
csendes tag

A kisebb vastagságú külső hőszigetelést lehet korrigálni, azaz vastagítani. Nem is bonyolult. Engem is érdekelt ez a kérdés, lehet is találni olvasnivalót erről a témáról. Például ezt találtam :

https://www.epitesimegoldasok.hu/homlokzati-hoszigeteles-meglevo-hoszigetelo-rendszerre.html

(#41722) Miklósbácsi válasza Miklósbácsi (#41721) üzenetére


Miklósbácsi
csendes tag

Válasz Orlin 41710 sz. kérdésére.

(#41723) b. válasza F.N. (#41714) üzenetére


b.
félisten

:R
nekem sajnos nem ez jött le érzetre , hogy tolja a meleg levegőt ugyan úgy csak többet eszik, hanem kb az amit látok a táblázatban, hogy elfogy a teljesítményük - 5 fokban ekkora területen-.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41724) wonderx


wonderx
újonc

Belülről NEEEEM hőszigetelünk!
Csak végszükségben, jobb híján és akkor is kellő HOZZÁÉRTÉSSEL!
Mert nagy a kockázata >> nedvesedés, penész, rothadás és akár leszakadás/szétfagyás is lehet.
Pláne nem gyapottal... a plafon alatt.

Vannak esetek és anyagok/módszerek amikor meglehet oldani.
De ettől az alapvetés az, hogy: belülről nem hőszigetelünk.
Különösen akkor nem, ha kívülről is lehetséges.

Itt érdemes sokat olvasgatni és leszűrni a lényeget... Hőszigetelés fórum.
https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9084059

[ Szerkesztve ]

(#41725) patomi válasza wonderx (#41724) üzenetére


patomi
őstag

Az index fóruma mitől hitelesebb, mint itt bárkinek a kijelentése?
Itt is van hasonló topik [link] Szigetelősdi inkább oda való.

[ Szerkesztve ]

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#41726) F.N. válasza b. (#41723) üzenetére


F.N.
tag

De feltételezem, hogy nem a legnagyobb ventilátor fokozaton
használtad - 5 fokban.
Legközelebb ha lesz - 5 fok, akkor told fel a legmagasabb
ventilátor fokozatra, és tedd fel 28-30 fokra.

Nálam 1100 wattot kért, és több mint 15 fokot emelt a beltéri
a megforgatott levegő hőmérsékletén.
3 kW felett leadott, az biztos. De nem így használtam,
mert kívül esik a komfortzónámon.

Az a táblázat amit belinkeltél, az egyazon kompresszor motor fordulatra
van megadva, minden hőmérsékleti adatnál, ami nem a legmagasabb
fordulata a kompresszornak.
A táblázat 50 Hz körüli érték lehet szerintem, de az inverter 70-80 Hz-ig elengedi.

[ Szerkesztve ]

(#41727) b. válasza F.N. (#41726) üzenetére


b.
félisten

Automatán használtam a ventit ,nem fixen. Eléggé pörgött. :) legközelebb megpróbálom. :R

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41728) feco70


feco70
senior tag

Egy kis érdekesség, kicsit elhanyagoltam a klímák takarítását, már a feleségem szólt, hogy nincs az a meleg amit megszokott, én is éreztem nem tolja úgy a meleget.
Na a beltéri burkolatot lekaptam, kimostam az egészet, plusz a szűrőket, kereket ki mostam gőztisztítóval. Na most olyan mint új korába, nagyon érezni ha nincs rendesen kitakarítva

(#41729) laca1052


laca1052
tag

Egy kérdésem lenne. Ha a készülék szerelési le írásában az áll hogy 5 méter hosz után méterenként x mennyiségű gázt rá kell tölteni akkor a szerelő miért nem töltött rá ? Nekem 10 méter van. Igaz 5 éves most vettem észre a hűtés és fűtés gyengülésén,mindig karban volt tartva .

(#41730) windy válasza laca1052 (#41729) üzenetére


windy
tag

Milyen tipusú berendezés?

(#41731) laca1052 válasza windy (#41730) üzenetére


laca1052
tag

Fisher 2015 os kiadású 3.5kw A2 jelölésü .

(#41732) windy válasza laca1052 (#41731) üzenetére


windy
tag

Az még Midea volt szerintem. Ha gyengül a teljesítmény, az lehet, hogy szivárog minimálisan a hűtőközeg. Egy ellenőrzést megér, de nem nyomásellenőrzést, hanem hűtőközeg-mennyiség ellenőrzést.

(#41733) laca1052 válasza windy (#41732) üzenetére


laca1052
tag

köszi hívtam a telepítő szerelőt aki karban is tartotta mivel még garis a készülék de nem hajlandó kijönni .

(#41734) windy válasza laca1052 (#41733) üzenetére


windy
tag

Akkor vedd fel a kapcsolatot az importőrrel (Columbus-klíma). Ők oda fognak hatni, hogy kimenjen....

(#41735) Orlin


Orlin
addikt

Sziasztok!
Daikinnál a fenyőfa módnak van valami más értelme azon kívül,hogy halkabb?
Vagy annak van hátránya?
Nem fújja úgy azért a levegőt gondolom...
Köszi.

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#41736) b. válasza Orlin (#41735) üzenetére


b.
félisten

halkabban és gyengébben fúj. Alváshoz való.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41737) b. válasza windy (#41704) üzenetére


b.
félisten

windy ti vállaltok karbantartást nem általatok felrakott gépre?

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41738) tibibi válasza Orlin (#41735) üzenetére


tibibi
őstag

Az a legkisebb fokozat ,halk és nincs annyira huzathatás.Nálam mindig azon van.

[ Szerkesztve ]

(#41739) windy válasza b. (#41737) üzenetére


windy
tag

Persze, ha nincs tűl messze, természetesen...

(#41740) b. válasza windy (#41739) üzenetére


b.
félisten

Írtam privátot :R

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41741) laca1052 válasza windy (#41734) üzenetére


laca1052
tag

Az idei tavaszi karbantartás elvégzése előtt is ezt csinálta . ahogy írod akkor is hívtam a Columbus-klímát két nap múlva jött is. Mással is meg nézehetem ? és kb mibe kerül.

(#41742) Miklósbácsi válasza Orlin (#41735) üzenetére


Miklósbácsi
csendes tag

Szia, nálunk ugyanez a gép a csendes - fenyőfa jelölésű - üzemmódban nem a halkabb működése miatt van így üzemeltetve. A régebbi épület salakfeltöltéses födémű a parketta alatt. A parketta résein emiatt felszivárog némi por, amit a beltéri aztán szétfúj a maga körzetében. Én ezt persze észre sem vettem, de például a feleségem szeme rögtön piros lesz a felszálló portól.

A kisebb huzathatás elég jó megoldás lett erre a problémára. Ezen túl a szűrők gyakori tisztítása is fontos.

Az egy külön kérdés lehetne, hogy az alacsony beltéri ventilátorfokozat és a gazdaságosság milyen összefüggésben van egymással. De erről itt már több hasznos véleményt is olvashattunk.

(#41743) b. válasza Miklósbácsi (#41742) üzenetére


b.
félisten

nekem is volt régebben ilye problémám, a Düfa Premium parketta lakk pisztollyal fújva segített dolgon. Nagyon nagyon jó már 10 éve. ha esetleg rászánjátok nem fogjátok megbánni, igaz elég drága. Azon nem jön át semmi és baromi jól bírja a kisebb mozgásokat is, nem reped ki.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41744) mouzrr


mouzrr
őstag

Ha 22 fokra beállítom fűtéssel a légkondit, el is éri, sőt meghaladja (22.3 C°), akkor miért pörög tovább automata módban a ventilátor (medium sebességnek megfelelően)? Elég kellemetlen hogy a szoba levegőjét keringeti, ami hideg érzetet ad. Nem kellene leszabályoznia minimum sebességre?

(#41745) pjen válasza mouzrr (#41744) üzenetére


pjen
félisten

Tedd autómatára a véntit akkor lehet, hogy le fog.

(#41746) mouzrr válasza pjen (#41745) üzenetére


mouzrr
őstag

Automatan van, pont ezért kérdeztem. 22.5nél végül lehalkult a quiet mód szintjére. :R

(#41747) pjen válasza mouzrr (#41746) üzenetére


pjen
félisten

Azért annyi hiszterézise lehet,ezek a hőfokszabályzok nem tized fokra szabályoznak.Akkor állandóan ki- be kapcsolgatna és hamar megdöglene.Van 20K s Siemens szobatermosztátom +/- 1-2 fok pontossággal kapcsolgat.

(#41748) Miklósbácsi válasza b. (#41743) üzenetére


Miklósbácsi
csendes tag

Köszönöm a hasznos tanácsot !

(#41749) tom570


tom570
aktív tag

Sziasztok. Családi házba szeretnénk klímát. Kaposvár környékén van ajánlott cég klíma telepítésre, tanácsadásra? Még a lehetőségen gondolkodunk, de mindenképp szakember véleményét szeretnénk kérni, hova, mekkora stb. Felteszem célszerű lenne adott távolságon belül szakembert találni.

/Give them nothing! But take from them everything!/

(#41750) TeeJay


TeeJay
félisten

Télen havonta 1x meg kell járatni a kültériben a kompresszort vagy nem fontos?
Fűtésre vagy hűtésre nyomjam be és 5-10perc alatt átjárja rendesen az olaj benne?

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.