Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2016-09-10 11:07:49

LOGOUT.hu

Téma összefoglalónk újra és újra megújul, reméljük, elnyeri mindenki tetszését és segít a könnyebb tájékozódásban ! :) Az alábbiakban DSLR (digitális tükörreflexes) és MILC (tükör nélküli cserélhető objektíves) fényképezőgépek vásárlásában szeretnénk tanácsot adni, figyelembe véve az aktuális piaci trendeket, felhasználói szokásokat és technológiai újításokat.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16201) Stauffenberg válasza Andrew31 (#16197) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Én a 2008-ban vásárolt vázamba raktam 14.000 expót. Mindezt úgy, hogy a saját értelmezésem szerint nagyon meghajtottam (például használtam timelapse-hez is sűrűn). Fotót soha nem törlök, így a fotós archívumom szerint (timelapse anyagokat nem számítva) van kb 8000 fotóm vele 5 év alatt. Nekem ez is rettenetesen soknak tűnik, mert amikor még főleg filmre fotóztam, akkor mondjuk havi 2-3 tekercset lőttem el.

Ez nem csak hirtelenkezűség kérdése lehet. Van aki nem szeret pazarolni az expóval még digitálison sem. :)

(#16202) jjeahh válasza Stauffenberg (#16201) üzenetére


jjeahh
nagyúr

jó neked... :DDD úgy, hogy próbálom visszafogni magam, hobbiból kb fél év alatt 9000 expót öltem a vázamba... :)

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#16203) András. válasza jjeahh (#16202) üzenetére


András.
tag

Én - igaz, hogy egy táborban fotóztam, de - a kölcsöngépbe egy hét alatt ötezret :DDD

[ Szerkesztve ]

(#16204) schawo válasza jjeahh (#16202) üzenetére


schawo
titán

Aki filmhez szokott eredetileg, az sosem lesz villámkezű. :)

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#16205) jjeahh válasza schawo (#16204) üzenetére


jjeahh
nagyúr

hmm...át kell szokjak filmre :) már tudom, miért áraszt majd' minden filmes kép nyugalmat :DDD

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#16206) Stauffenberg válasza schawo (#16204) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Ez csak előszelektálás kérdése. Már az exponálógomb lenyomása előtt eldöntöm, hogy meg kell-e nyomnom a gombot. Úgyis látom előre, hogyan néz majd ki a fotó. Ha unalmas, érdektelen, megvalósíthatatlan, akkor nem foglalkozom vele.

Nyáron több rendezvényen is voltam tudósítani. Az egyiken ott voltam 5 órán át és készítettem maximum 60 fotót. Ez mondjuk így is 55 fotóval több, mint amennyire a cikkben szükség volt. Igaz videóztam is mellé, de abból sem lett több 15 percnyi nyersanyagnál vágóképekkel együtt.

Hálás is amikor nem csinálsz egy tonnányi anyagot, hogy aztán utána a munkád nagy része a szelektálással menjen el.

(#16207) schawo válasza Stauffenberg (#16206) üzenetére


schawo
titán

Igen, mert filmmel mindenképpen muszáj volt előszelektálni. :)

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#16208) BiriBum válasza schawo (#16207) üzenetére


BiriBum
őstag

Arról nem is beszélve, hogy sokkal jobban oda kellett figyelni a helyes expozícióra. Igaz a filmnek nagyobb a dinamika-tartománya és az előhívással is lehet játszani, de azért annyira nem, mint a RAW-val. Főleg igaz ez a színes filmre.. Expósorozat az előbb leírtak miatt kizárva :DDD

[ Szerkesztve ]

(#16209) Andrew31 válasza Stauffenberg (#16201) üzenetére


Andrew31
senior tag

Hát, én a legtöbbet rendezvényen lövöm és inkább legyen sok, hogy legyen miből válogatni - igaz, amiatt nem is vagyok kész soha semmivel túl hamar... :D Belenyomtam ~12.000-et a gépbe.

Ha azt csinálod, amit szeretsz, az szabadság. Ha szereted, amit csinálsz, az boldogság.

(#16210) Stauffenberg válasza BiriBum (#16208) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Mondjuk ezzel annyira nem értek egyet. Az analóg sokkal toleránsabb az alul vagy felül exponálásra, mint a digitális RAW. Egy kiégett vagy bebukott részlet sokkal kevésbé zavaró a szemnek, mint digitálison, de a laborban is sok minden visszabűvészkedhető a helyes mederbe.

Ha megnézed a leghíresebb utcafotókat, sajtófotókat, jó eséllyel a többségükön csontra kiégett az ég és abban sem vagyok biztos, hogy a pillanat hevében jól exponáltak a fotósok és nem véletlenül a laborban lőtték be megfelelően.

Szerintem nem kell annyira tartani attól, hogy egy picit alá vagy fölé exponálsz. Főleg ha van fénymérőd is. :) Nem harap az analóg film, sokakban él az, hogy nehéz vele bánni, de szerintem nem. :)

(#16211) BiriBum válasza Stauffenberg (#16210) üzenetére


BiriBum
őstag

Pont ezt írtam, hogy a filmnek nagyobb a dinamikatartománya, mint a digitális szenzornak. Soha nem féltem a filmtől, de mivel nem én végeztem az előhívást, gyakran előfordult, hogy nem olyan lett, amilyet szerettem volna. Igen macerás lett volna képkockánként felírni a beállításokat, hogy kiderüljön, hogy én voltam a hunyó vagy az előhívógép.

(#16212) k1csi válasza BiriBum (#16211) üzenetére


k1csi
senior tag

filmnek nagyobb a dinamikatartománya
Urban legend.

Valójában a mostani jpbb cserélhető obis gépeknek mind nagyobb a dinamikatartománya (szines filmez képest pláne).
Persze alacsony ISO-n, de pl. ASA 400 volt az általam valaha használt legérzékenyebb film...

Ami más, hogy digitálison a középszűrkétől kevesebb van a kiégésig mint film esetén. Viszont ezt bőven kompenzálja az árnyékos részek tartománya.
A dinamikatartomány a zajhatártól a kiégésig tart.

Azaz digitälis gép esetén arra kell vigyázni, nehogy kiégjen, ha fontos a nagy dinamikatartomány Nem véletlen néhány gyártó alacsonyabb valós ISO-t használ mint a beállított névleges.

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#16213) Stauffenberg válasza k1csi (#16212) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"Nem véletlen néhány gyártó alacsonyabb valós ISO-t használ mint a beállított névleges."

Vagy csak szándékosan alul exponál. Például a Pentax K200D mindig is híres volt arról, hogy alul exponál és bőven lehetett egy teljes fényértékkel többet is adni az expónak mint amit a fénymérő javasol.

(#16214) BiriBum válasza k1csi (#16212) üzenetére


BiriBum
őstag

[link]
[link]

Lehet, hogy urban legend, én soha nem hasonlítottam össze. Ezek a tesztek pont a film nagyobb dinamikatartományát igazolják.

(#16215) k1csi válasza BiriBum (#16214) üzenetére


k1csi
senior tag

Lehet azonos formátumot kellene hasonlítani pl. FF-et a 35mm-es filmmel.
Lehet valami kurrens vázzal pl. Nikon D600 stb, nem Canon 300D-t kellene hasonlítani...
Lehet az egész értelmetlenné válik, ha színeket is akarsz.
Lehet, hogy egy RAW fájlt könnyebben fogsz kezelni mint a filmet.

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#16216) szp1


szp1
addikt

Üdv mindenkinek!
Olyan amatőr vagyok, aki anno SLR-t használt, főleg manuális beállításokkal, semmi művészkedés vagy profi hajlamok, inkább csak események, utazások szép vagy érdekes pillanatok dokumentálása volt a cél.
Sajnos az utóbbi időszakban nem jutott időm és energiám fotózni, de azért (nagyon érintőlegesen) követtem az új, digitális világ eseményeit...Most érlelődött meg az elhatározás, hogy beszerzek egy viszonylag elfogadható masinát és újratanulom az amatőr fotózást.
Na, a konkrét kérdésem : mi a véleményetek az Oly E-PL3-ról?
Mert most akciós lesz a MM-ben, 14-42 kitobival és nagyon szimpatikus kis gép, igaz nem a legújabb cucc, de olvasgatván róla elégé jónak tűnik. DSLR-t nem akarnék cipelni....
Minden tanácsot hálásan fogadok..

Az erőszak a gyengék végső menedéke. (Isaac Asimov : Alapítvány), "Az ember okos, de nagy tömegben buta és hisztérikus állattá válik. ( MiB, K ügynök )

(#16217) schawo válasza szp1 (#16216) üzenetére


schawo
titán

Kicsit nehézkes a fogása, majd próbáld ki, hogy neked milyen. Mennyiért adják?

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#16218) szp1 válasza schawo (#16217) üzenetére


szp1
addikt

80 ropi.
Igen, tényleg nem egy kézbetervezett váz, de legalább kicsi.. ;] Megfogdostam a boltban.
Minőség, tapasztalat?

[ Szerkesztve ]

Az erőszak a gyengék végső menedéke. (Isaac Asimov : Alapítvány), "Az ember okos, de nagy tömegben buta és hisztérikus állattá válik. ( MiB, K ügynök )

(#16219) schawo válasza szp1 (#16218) üzenetére


schawo
titán

80 ropi? Annyiért kitben nyugodtan vihető. Volt PL3-am, a fogását leszámítva nem volt vele gondom.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#16220) szp1 válasza schawo (#16219) üzenetére


szp1
addikt

OK.
Még egy kérdés : milyen obikat lehet rá tenni a gyárin kívül? Bocsi, ha hülyét kérdezek.
Merthogy a kitobi nem tud makrót, ami fontos lenne ( legalábbis így vélem az adatlap szerint...

Az erőszak a gyengék végső menedéke. (Isaac Asimov : Alapítvány), "Az ember okos, de nagy tömegben buta és hisztérikus állattá válik. ( MiB, K ügynök )

(#16221) schawo válasza szp1 (#16220) üzenetére


schawo
titán

Bármilyen MFT objektívet [link], autofókusz adapterrel adapterrel bármilyen FT objektívet [link], vagy sima adapterrel bármilyen régi manuálfókuszos objektívet.

A kitobival is lehet makrófotókat készíteni, a kitobi effektív makró nagyítása 0,38x.

Arra számíts, hogy egy igazán jó autofókuszos makró obi elég drágán van csak [link] [link] (esetleg adapterrel [link]), de ezek nagy (ekv 2,0x) nagyítású üvegek.

Részleteket inkább itt: [link]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#16222) Lassú Víz válasza szp1 (#16220) üzenetére


Lassú Víz
őstag

"Bocsi, ha hülyét kérdezek."

Hülyeséget. Nem mindegy :)

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#16223) szp1 válasza Lassú Víz (#16222) üzenetére


szp1
addikt

Igen, ez félreérthető....bár mifelénk így mondjuk.
Természetesen "hülyeséget kérdezek" akart lenni.

schawo: köszönöm a választ! Ha felmerül még valami, akkor a másik topikban érdeklődöm

[ Szerkesztve ]

Az erőszak a gyengék végső menedéke. (Isaac Asimov : Alapítvány), "Az ember okos, de nagy tömegben buta és hisztérikus állattá válik. ( MiB, K ügynök )

(#16224) hogolyo74


hogolyo74
csendes tag

Sziasztok!

Full kezdő vagyok Fotózásban. Egy barátomtól kértem segítséget, ( nikon d50 18-55 vr kit gépe van).Használtam párszor az ő gépét, és láttam a képeit. Felhasználás: család, nyaralás, szokásos.
Én is ilyent akartam venni használtan. Vagy új gépet. De!!!! Bementünk egyik mm-be nézelödni. Neki megtetszett a nikon d90-es. és lecserélné a d50-est.
Szóval, átvegyem a d50-et (megkímélt állapotú, 5-6 éves,) kb. 50-60 eFt. Vagy az újak:
.
NIKON D3200 + 18-105VR KIT 164,999Ft.
NIKON D90 + AF-S DX 18-105VR KIT 160,000Ft. 2013,09,19,-től
NIKON D5200 + 18-105 VR KIT 239,899Ft.

Illetve a d5200-es a végeredményt tekintve megéri-e a + 70-75ezer Ft-t?

(#16225) jjeahh válasza hogolyo74 (#16224) üzenetére


jjeahh
nagyúr

sztem d90 vagy d5200...utóbbi magasabb iso-ra, jobb dinamikára képes, előbbinek nekem a fogása jobban tetszik...

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#16226) Abry válasza hogolyo74 (#16224) üzenetére


Abry
tag

Pont tegnap volt alkalmam kipróbálni a d90-et, ha nem canon-os lennék, már nyitás előtt a bolt előtt állnék és döngetném a kapukat, hogy engedjek be a d90+18-105 kitért.

(#16227) Stauffenberg válasza hogolyo74 (#16224) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

A D90 bár egy nagyon jó váz és jelenleg is képes egy amatőrt elkényeztetni, de érdemes tisztában lenni vele, hogy egy több éves, mára kissé elavult, kiöregedett típus. Ellenben tartós, masszív jószág, kiváló kezelhetőséggel, képminőségben sem rossz, de magasabb érzékenységen már elvérzik a mai frissebb vázakkal szemben.

Az a 160 ezres ár a használt piacon körülnézve nagyon jó érte, mert 120-140 ezer körül megy az a kit, rendszerint már bőven a garancia lejárta után, állapottól függően, így mindenképpen jobban megéri belőle az új.

Viszont 160 ezerből meg kijön a D5100 + 18-105mm VR is, ami jelenleg egy bestbuy gép, de fapadosabb is (két tárcsa helyett csak egy tárcsás vezérlés), cserébe kiváló képminőség jár és az ISO értéket is magasabbra csavarhatod, így sötétben is egy fokkal jobban boldogul.

A döntés viszont a tiéd. :) Rosszul egyik géppel sem járnál.

(#16228) Nixon18


Nixon18
senior tag

Hello!

Kinéztem magamnak egy Nikon D3200-at. Még árban is egész elfogadhatónak tartom a váz árát. Viszont nem tudom, hogy milyen objektívet lenne érdemes venni hozzá. Javarészt épületeket és tájat fotóznék, de tanácstalan vagyok ezzel kapcsolatban. Milyen objektívet tudnátok ajánlani 50.000 Ft-ig?
Egyáltalán megéri ez a gép? Vagy van jobb ár/érték arányú gép is a piacon?

[ Szerkesztve ]

(#16229) BiriBum válasza Nixon18 (#16228) üzenetére


BiriBum
őstag

Nézd meg a Pentax K30-at is.

(#16230) Nixon18 válasza BiriBum (#16229) üzenetére


Nixon18
senior tag

Ez nehezen fér bele a 150-160.000 Ft-od keretbe, mert csak a váz 170.000

(#16231) schawo válasza Nixon18 (#16230) üzenetére


schawo
titán

Akkor a K500-at nézd meg ;)

Épület + táj = (számomra) nagylátó fix

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#16232) Nixon18 válasza schawo (#16231) üzenetére


Nixon18
senior tag

Jól hangzik. ráadásul kicsit drágábban megkapom két objektíves kitben is

(#16233) Nixon18


Nixon18
senior tag

Tudtok valamit erről az üzletről?

(#16234) BiriBum válasza Nixon18 (#16233) üzenetére


BiriBum
őstag

Semmit, de komolynak tűnik. Miért nem mész el megnézni? Érdemes a vázat kézbe fogni mielőtt döntesz.

[ Szerkesztve ]

(#16235) erzol válasza Nixon18 (#16233) üzenetére


erzol
őstag

Szia!
Én csak annyit tudok a boltról, hogy itt van a legnagyobb választék kipróbálható gépekből Budapesten, de még nem jártam ott.

[ Szerkesztve ]

(#16236) Stauffenberg válasza Nixon18 (#16233) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Ők a hivatalos Pentax márkaképviselet Magyarországon. De a többi gép sem szürkeimport, mindenhez hivatalos gyártói garancia van.

(#16237) mrmarkus válasza Nixon18 (#16233) üzenetére


mrmarkus
aktív tag

Évek óta vásárolok náluk, nagyon korrektek. Nem árt figyelni, hogy az adott cuccból van e Budapesten, vagy csak a pécsi üzletükben található!
Amennyiben nincs, felhozatják 2-3 nap alatt, de akkor sem kötelező megvásárolni a felrendelt dolgot, ha nem jönne be... :)
Különben pedig a Fotoplus a hazai Pentax márkaképviselet!

[ Szerkesztve ]

Freedom of Information

(#16238) Nixon18 válasza mrmarkus (#16237) üzenetére


Nixon18
senior tag

Köszönöm mindannyiótok válaszát!
Nekem pont a pécsi üzlet lenne a jobb, meg is kérdeztem, hogy van-e most náluk és van. Tehát ma megyek is megnézni.

(#16239) Nixon18


Nixon18
senior tag

Bocsánat, kicsúsztam a szerkesztési időből!

Az érdekelne még, hogyha erre esik a választásom, akkor a 18-55-ös objektív mellé érdemes +30.000 Ft-ért megvenni az 50-200-ast is? (Nyilván igen, de azért csak megkérdezem :D)

(#16240) Stauffenberg válasza Nixon18 (#16239) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Gondolom az "erre esik a választásom" egy K-500 kitre vonatkozik. Harmincért nem rossz vétel az 50-200mm, bár sokat nem kell tőle várni. Ha szükséged van a teleobjektívre, akkor jól jöhet. Csak te tudhatod, hogy érdemes-e rá költened. Pár éve én is dupla kitben vettem egy Pentax vázat, gondoltam jó lesz az, de aztán évente ha egyszer vettem elő a teleobjektívet... :)

(#16241) Nixon18 válasza Stauffenberg (#16240) üzenetére


Nixon18
senior tag

Igen, a Pentaxra értettem. Egyébként ez a típus mióta van a piacon? És meddig lehet rá számítani?

(#16242) Stauffenberg válasza Nixon18 (#16241) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

A K-500 és K-50 még csak pár hete kapható. A kettő között az egyetlen lényeges különbség, hogy a K-50 már időjárásálló vázszigetelést kapott (és ennek megfelelő szigetelt kitobjektívek járnak hozzá).

(#16243) Nixon18 válasza Stauffenberg (#16242) üzenetére


Nixon18
senior tag

Igen, tudom. Erről olvastam. És nem is hiszem, hogy megéri nekem a felárat az időjárásállóság... bár tény, hogy ítéletidőben nagyon jó képeket lehet lőni

(#16244) Abry válasza Stauffenberg (#16242) üzenetére


Abry
tag

Meg mondjuk az sem elhanyagolható szempont, hogy a K50-en van fókuszvisszajelzés, míg 500-on nincs. Ezt amúgy nem is értem az 500-as esetén, milyen megfontolásból hagyták ki.

(#16245) BiriBum válasza Abry (#16244) üzenetére


BiriBum
őstag

Tévedés, fókuszvisszajelzés mindkettőben van, a K-500 keresőjében nem látszanak a fókuszpontok led fényei.
K-m-ben k-x-ben sem voltak.
Ennek a dolognak az égvilágon semmi jelentősége nincs.

[ Szerkesztve ]

(#16246) Abry válasza BiriBum (#16245) üzenetére


Abry
tag

Szerintem sokkal nehezebb egy sötétebb felületen eltalálni a pontos fókuszt visszajelző led nélkül.
Amúgy lehet tudni ez miért maradt ki belőle?

(#16247) BiriBum válasza Abry (#16246) üzenetére


BiriBum
őstag

Még egyszer mondom, hogy nem a led jelzi vissza a fókuszt, hanem a keresőben levő hatszög ikon. A led csak azt jelzi, hogy melyik fókuszpont az aktív éppen. Ha fix fókuszpontot választasz ki, akkor semmi jelentősége nincs a lednek. Ha ki szeretnél tolni magaddal és rábízod a gépre, hogy melyiket használja, akkor jelent valamit a led. K-x, K-r és K-500-nál LV-ben lehet fókuszpontot választani.

A kihagyás oka minden bizonnyal a minél költséghatékonyabb előállítás.

(#16248) Abry válasza BiriBum (#16247) üzenetére


Abry
tag

Ezt eddig is értettem, én arra gondoltam, pl. egy ember arcán nem mindegy, hogy az orron vagy a szemen lesz a fókusz. Nem azt vontam kétségbe, hogy visszajelzi-e a fókuszt, csak kérdés: visszajelző led nélkül látod-e szabad szemmel pontosan, hogy most az orra vagy a szemre fókuszáltál, mert nem mindegy.

(#16249) BiriBum válasza Abry (#16248) üzenetére


BiriBum
őstag

Persze, mivel tudod, hogy hol a fókuszpont.

(#16250) Nixon18


Nixon18
senior tag

Ma elmentem megnézni a Pentax K-500-at és kíváncsiságból kértem egy D3200-at illetve egy D5100-at. Nekem a Pentax fogása sokkal jobban bejött. Valahogy stabilabbnak éeztem a kezemben. Szóval valószínűleg arra fogom letenni a voksomat. Köszönöm a segítségeteket! :R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.