Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2016-09-10 11:07:49

LOGOUT.hu

Téma összefoglalónk újra és újra megújul, reméljük, elnyeri mindenki tetszését és segít a könnyebb tájékozódásban ! :) Az alábbiakban DSLR (digitális tükörreflexes) és MILC (tükör nélküli cserélhető objektíves) fényképezőgépek vásárlásában szeretnénk tanácsot adni, figyelembe véve az aktuális piaci trendeket, felhasználói szokásokat és technológiai újításokat.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10201) zolka78 válasza jeni (#10163) üzenetére


zolka78
senior tag

Fotószerviz: 1064 Budapest, Vörösmarty u. 51/a. 3000-4000 forint között van náluk egy komplett takarítás, de legalább 1 hétig náluk van a cucc. Régi manuál üvegeknél 6000-8000 forintért cserélik a blendemozgató mechanika rúgóit, és cserélhető mozgató alkatrészeit újra, és be is állítják. Nem tudom milyenek, csak érdeklődtem. Egy Pancolar 50 milliméteres obim f11 felett már nem úgy mozgatja a blendéket ahogy kellene. Ezt az árajánlatot adták.

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#10202) csakb válasza zolka78 (#10201) üzenetére


csakb
őstag

Szerintem a blendeszorulás és a gombásodás két külön kategória. Mint mondjuk a fülgyulladás és az előrehaladott lábüszkösödés. :]

[ Szerkesztve ]

(#10203) zolka78 válasza csakb (#10202) üzenetére


zolka78
senior tag

Nem tudom, hogy a hozzászólásomban hol lehet kiolvasni, hogy keverem a kettőt, de szerintem egyértelmű, csak tájékoztatást kaptam bizonyos dolgokról a szerviztől. Gondoltam hasznos lehet számára ha takaríttatni akarja az obit.

[ Szerkesztve ]

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#10204) airmax


airmax
csendes tag

Sziasztok

3 gép között örlödöm

Canon 550d
Canon 600d
Nikon d5100
:F

Mit tanácsolnátok ,melyiket és miért?
Mindegyiket alap 18-55ös kit obival gondolnám.

Előre köszi a segítséget

(#10205) Throme válasza airmax (#10204) üzenetére


Throme
veterán

Helló!

Ha most vennék és ezekből, akkor a canon 600D vs nikon D5100 közül választanék.
D5100 frankó szenzort kapott. A 600D kicsit nagyobb és lehet kényelmesebb a fogása (még nem próbáltam).
A canon gombkiosztása nekem kicsit jobban tetszett mert kapott gombot a wb, a sorozat expo, az AF mód. Ezeket a nikonnál menüből éred el.

Obi esetében pedig - szvsz - érdemesebb a nagyobb átfogású belépő obik közül választani (nikon 18-105, canon 18-135 ez utóbbit nem ismerem) mert hamar rövid lehet a 18-55. Persze attól is függ mit akarsz fotózni, de kirándulásra praktikusabbnak tartom ha picit nagyobb az átfogás. Tudom ez megnöveli a kit árát.

(#10206) BiriBum válasza Throme (#10205) üzenetére


BiriBum
őstag

canon 18-135 ez utóbbit nem ismerem
Ez a szerencséd, mert verhetnéd a fejedet a falba, hogy megvetted. :D

(#10207) blueMerle


blueMerle
veterán

Köszönöm a segítséget, meglett a nyertes, már itt pihen az asztalon :)

Ő lett az: Olympus Pen E-PL1 + M. ED 14-42mm (fekete/fekete)

Délután 3 körül elmentünk szétnézni párommal egy müszaki áruházba, 260 EUR-ért volt nekik ez a kit, nem tudtam otthagyni :)

Most pedig átfáradok a megfelelő topicba :D

(#10208) Drang válasza jeni (#10168) üzenetére


Drang
tag

Hello, igy van, a d5100 ugyanazt a szenzort hasznalja, mint a d7000 es asszem a k5 is talan.

Mellesleg a Sony gyartja mindet es az A580-ban is ez van.

Canon t2i-t parhuzamosan hasznaltam egy D5100-al es egy lapon nem lehet emliteni a 2-t a Nikon javara. majd dobok fel par tesztkepet kesobb, ha lesz idom osszeszerkesztgetni.

A Canonnak szerintem sokkal jobb a menu rendszere es tobb funkcio elerheto dedikalt gombokkal, de a szinei es kepminosege pocsek volt. (ld kepek kesobb)

D5100-al semmi bajom nem lenne, mert szep kepeket csinalt, viszont a menu rendszere kabe, mint egy point&shoot kamerae, alig van rajta dedikalt gomb es a legegyszerubb beallitasokhoz is bele kellett maszni egy tobboldalas menube sajnos. Ezen kivul full manual-ban is voltak olyan beallitasok, amiket egyszeruen nem engedett a gep, en pedig utalom, ha egy kamera okoskodik M modban. Szal egyszeruen nagyon belepo szint es hamar ki lehet noni. VR-es lencseket kell hozza venni, mert nincs szenzoros kepstabilizalas..stb

Pentaxokat mar regota figyelgetem, tudom, hogy a K7 nem a legujabb konstrukcio es az A580/d5100/D7000/k7 szebb kepeket csinal, de K5/D7000 folotte van a kasszamnak, D5100-nak gyerekes a menuje igy jutottam oda, hogy esetleg adok neki egy eselyt.

bar egyre inkabb a Sony A580 fele hajlok: egy csomo regi minolta lencset gond nelkul lehet hasznalni vele. Kar, h Sony:(

Egy K5 lenne az alomgep, esetleg d7000, de annyit nem adok ki.

(#10209) Freddy76 válasza airmax (#10204) üzenetére


Freddy76
addikt

A canon 550d kölcsönben volt a kezemben (egy szülinapi buliban a gazdája villámgyorsan kiütötte magát, és én fotóztam végig az eseményt...), de nekem nem jött be. Persze ez minden bizonnyal azért is történt, mert Nikonos vagyok...

A d5100 nekem nagyon megfelel. Én egy d3100-at cseréltem az 5100-ra, és lenyűgöz. A képminősége pazar, elképesztően jó. A kijelzője nagyon jó, itt már nem csak a kompozíciót tudod megnézni, hanem a nagy felbontásnak köszönhetően tényleg látod, hogy milyen lesz az elkészült kép. A menüje (nekem) logikus, és nem zavaró, hogy bizonyos funkciókat menüből tudok elérni. A kihajtható kijelző hab a tortán, akinek valamiért ez hasznos, az szeretni fogja.

Nekem gondom volt, hogy az 5,5 hónapos gyermekemről nem tudtam mosolygós képet készíteni: valahányszor arcom elé emeltem a gépet, elkomolyodott. A kihajtható kijelzővel valamivel lassabb ugyan a fókusz, de használható. Így most a kihajtott kijelzővel csípőből lövöm a képeket a nevető kislányomról :DD .

Ami hátránya: a gép tudásában profi, de a célcsoportja elsősorban az amatőr fotósok, és ez a kezelhetőségén látszik. Kevesebb a dedikált gomb, sok funkció menüből érhető el. Ez az egyszerűsége engem nem zavar, sőt, ez számomra előny. De ha haladó vagy, és fontos neked, hogy minden beállítást manuálisan a vázról elérj, akkor ez zavaró lehet.

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#10210) Drang válasza airmax (#10204) üzenetére


Drang
tag

A 3 kozul egyertelmuen a Nikon d5100, ha a kepminoseg szamit. Volt szerencsem parhuzamosan hasznalni a D5100 ast egy ti2-vel (550D otthon), es oriasi csalodas volt a Canon bar hozzatszem, hogy az ergonomiaja es menurendszere sokkal jobb a Nikonnal.

(#10211) eeXaa válasza blueMerle (#10195) üzenetére


eeXaa
addikt

...ne vegyél samsungot, én is rengeteget agyaltam rajta... de egy pana g2 választottam inkább, én melegen ajánlom ezt a márkát, tipust, rendszert... egy nagyon picit kissebb az érzékelője mint a samsungé, ami simán lenyelhető annak tudatában, hogy lehetőségek garmadájával élhetek.. ha csak a vázat nézem, gyanítom nagyobb a keresőkép, élő hisztogram, preview (láthatod hogy milyen lessz a kép mielőtt elkészítenéd)... de az igazi előny a felcsavarható objektívek számából, minőségéből adódik.. ráadásul épp most lépett be a rendszerbe a tamron, és a sigma... mellesleg azt is ajánlanám, hogy flickr-en vadász képek után, hogy tettszenek e a samsung- v. más gép által készített képek...

(#10212) Mr.Csizmás válasza eeXaa (#10211) üzenetére


Mr.Csizmás
Topikgazda

már vett egy EPL-1-et, igaz topikot tévesztett, mert a nagy4/3-ba ment be :DDD

(#10213) eeaa +1 vote 600d

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#10213) eeXaa válasza airmax (#10204) üzenetére


eeXaa
addikt

...canon eos 600d...
...hogy miért?
-mindent tud amit a nik 5100
-később emberibb áron tudod fejleszteni...
-3ból 2fotós canont használ... fórum, tanácsok lehetőségek, stb,stb...

(#10214) eeXaa válasza Mr.Csizmás (#10212) üzenetére


eeXaa
addikt

...jja, megcsúsztam az időben egy kicsit... de nembaj, legalább nem választott rosszul :DD

(#10215) Freddy76 válasza eeXaa (#10213) üzenetére


Freddy76
addikt

Hááááát, az összehasonlító tesztek (snapsort, digitalrev) szerint azért a canon 600d nem egészen tud mindent, amit a nikon d5100, sőt... A képminőség (ami egy fényképezőnél nem mellékes) lényegesen jobb a nikonnál, az egyéb speciális beállítási lehetőségekről már nem is beszélve.

Az, hogy 3 fotósból kettő canont használ, kissé csúsztatás. Tény, hogy többen használnak canont, de ez nem szempont: itt a prohardveren pl. aktívabb a Nikon dslr topic, mint a canon eos topic, és én kezdőként minden támogatást megkaptam ott.

Az, hogy a rendszer fejlesztése árban mennyit jelent, nem tudom, nincs canonos tapasztalatom. De canonos ismerősökkel folytatott eszmecserék alapján lehet, hogy 1-2 egyszerűbb objektív olcsóbb, de összességében különbség nincs.

De még ha lenne is: képminőség terén a Nikon rulez :C .

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#10216) Mr.Csizmás válasza Freddy76 (#10215) üzenetére


Mr.Csizmás
Topikgazda

meg az árcímke terén is, D40, 60, D300/s, ezek jó gépek voltak, de a soknullások enyhén ellszálltak lettek, talán a D7000 kivételével :U

a képminőséges duma meg nettó baromság. exif nélkül kevés ember tudna különbséget tenni a különböző márkákkal készült képek között.

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#10217) Freddy76 válasza Mr.Csizmás (#10216) üzenetére


Freddy76
addikt

Történetesen a d5100 olcsóbb, mint a 600d.

Ezt a "képminőség lényegtelen úgysem veszed észre" szöveget sokan mondják, és lehet, hogy igazuk is van. Általában valóban nem számottevő a különbség, de ha nagy nyomatokat használ (vagy vág) a felhasználó, akkor már számít. A másik a rossz fényviszonyok: nagy iso-n jobb a Nikon - én pl. 3200-on is teljesen jó képeket készítek, a d5100 ebben is jobb a tesztek szerint. Tényleges összehasonlításra csak az 550d-vel volt lehetőségem, annál láthatóan jobb.

De minden teszten kihangsúlyozzák a Nikon jobb képminőségét. Ez nyilván olyan, minthogy egy sportkocsi 300-zal, vagy 350-nel tud menni: a tulaj számára valójában lényegtelen, de ha valakinek fontos...

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#10218) Mr.Csizmás válasza Freddy76 (#10217) üzenetére


Mr.Csizmás
Topikgazda

De minden teszten kihangsúlyozzák a Nikon jobb képminőségét.

a fizetett tesztekre gondoltál?

mert ez olyan, mint az "apple csinálja a legjobb telefont" szöveg.

másrészt egy low trabant d3100-at simán elpicsáz mondjuk egy canon 5d2, vagy fordítva, egy D3 vs. 1100D szintén.

de obi kérdése, amiért külön kell fizetni, mert a dobozban mellékelt izéket inkább a mutternak adom virágcserépnek.

nem beszélve arról, hogy a nikonnál egy csomó szolgáltatás hiányzik a belépő-középszinten, ha valami pluszt akarsz, fizess érte. :U

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#10219) k1csi válasza Drang (#10210) üzenetére


k1csi
senior tag

Kb. másfél éve használok 550D-t jobb obikkal (ez az árukon is meglátszik) ill. külső vakuval (580EX II).

Erőteljesen kétlem, hogy hasonló szettben akkora különbség lenne képminőségben két váz között. Egy jobb obi, külső vaku vagy csupán a meglévő fény minősége nagyságrendileg jobban befolyásolja az eltérést mint az, hogy melyik vázat használod.

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#10220) eeXaa válasza Freddy76 (#10215) üzenetére


eeXaa
addikt

...ne haragudj, de nincs most kedvem hosszú érvelésbe, kezdeni, mellesleg ugyanebben a témában már megtettem Birdie-vel a pixinfón.. ő canont ajálott és indokolt, ...és én hiszek neki...

(#10221) Mercutio_ válasza eeXaa (#10220) üzenetére


Mercutio_
félisten

Percig ne zavarjon, hogy Birdie Canon Hungáriás :DDD

Egyébként tényleg sokkal többet jelent egy jó (fényerős, jó rajzú) üveg, mint a lapka azonos fényerejű (erőtlenségű) kitobik esetén.

[ Szerkesztve ]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#10222) Freddy76 válasza eeXaa (#10220) üzenetére


Freddy76
addikt

eeaa, nekem sincs kedvem hosszú érvelésbe kezdeni... Anno elég sokat agyaltam a d3100 - 1100 d között, és döntöttem a Nikon mellett. Most vázcserénél felmerült, hogy rendszert váltok, de egyszerűen jobb a d5100 a 600d-nél. Tény, hogy a d5100 és a 600d között már nem láttam olyan különbséget, mint a d3100 és az 1100d között.

Mr.Csizmás, a d3100 vs 5dmkII hasonlatodat nem értem. Itt a d5100 vs 600d volt a kérdés. Fizetett tesztek? Ezt nyilván te sem gondolod komolyan. Ezek tények:
[link]

De lényegében mindegy. Akármelyik gépet veszi meg, nem választ rosszul. Szóval ez az a pont, hogy menjen be egy Média Markt-ba, vagy Saturnba, és fogdossa meg jó alaposan mindkettőt (nem törődve az eladók rosszallásával). És amelyik jobba tetszik, vegye azt. Szeretni fogja, és nem a gépen fog múlni, hogy szép képeket készít, vagy sem.

Mercutio: :C

[ Szerkesztve ]

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#10223) eeXaa válasza Mercutio_ (#10221) üzenetére


eeXaa
addikt

..ja, tudtam... de ezek mellet is megbízok a véleményében :)

(#10224) Freddy76 válasza Mercutio_ (#10221) üzenetére


Freddy76
addikt

Tény, de a jobb obik területén már nem látok érdemi árkülönbséget. Bár a canon használtpiacot annyira nem ismerem, szóval ha tévedek, elnézést.

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#10225) Mercutio_ válasza Freddy76 (#10224) üzenetére


Mercutio_
félisten

Minden rendszerben van 1-2 obi, ami ár/érték arányban, vagy használhatóságban kuriózum, ilyen Canonnál a 70-200/4 USM, Nikonban a 18-105 vagy a 16-85, Pentaxnál a pancake obik, és manapság már szinte minden rendszernek megvan a maga olcsó fényerős 35 vagy 50mm-es fixe.
A többi obi általában minden márkában közel azonos árban van azonos tudás (képminőség, fényerő, átfogás, CA mentesség, bokeh, stb.) esetén.

Használtpiaca a 2 nagy márkának a legnagyobb, de azt is figyelembe kell venni, hogy vannak olyan obik amik manapság már elavultak, vagy nem érdemes megvenni, mert hamarosan továbbadja a tulaj, mert rájön, hogy miért is volt olyan "olcsó".

eeaa: Annó sok f*szságot írt pl. a Pentaxokról, meg csúsztatott, számomra egy szimpla Canon Fan/dealer.

[ Szerkesztve ]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#10226) k1csi válasza Freddy76 (#10222) üzenetére


k1csi
senior tag

Ezek a snapshort-os hasonlítások semmit sem érnek (most tényleg nem azért, hogy melyiket hozták ki jobbnak). Teljesen idiótáknak készült, de még nekik sem jó.

Hogy néhány példát is mutassak a linkből:
Higher true resolution 17.9 MP vs 16.1 MP Capture more than 10% more detail in your photos.

Mit nem vesz ez figyelembe:
Milyen obival
Milyen rekeszen
Milyen felhasználásra

Ahhoz, hogy ez teljesüljön zoomból olyan obi kell ami többet ér mint maga a váz (enyhén rekeszelve). Vagy a kittobit úgy le kell rekeszelni amikor már a zaj viszi el a részletet.
És a végén lehet az egészből 10x15-ös nyomat készül...

Has a built-in focus motor Yes vs No Autofocuses with all autofocus lenses

Egyik EOS Canon vázban sincs fókuszmotor. Az mindig az obiban van (ha van, mert pl. TS-ben nincs). Azok a fixek amik korábbról származnak várhatólag gyengébbek mint a mai zooomok.
Ennél újabb fixeket is lépett már le zoom Canonon belül.

More dynamic range 13,6 EV vs 11,5 EV 1,7 f-stops more dynamic range

Milyen ISO-n?
Vakut többek között azért szokás derítésre használni, hogy kezelhető legyen az árnyékos részek. Utómunka nélkül...

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#10227) Freddy76 válasza k1csi (#10226) üzenetére


Freddy76
addikt

Nem arról van szó, hogy kinek, hanem hogyan készült. Nyilvánvalóan betáplálják a gépek műszaki jellemzőit, és ez alapján program hozza össze az összehasonlítást, amely nem tudja kezelni az almát a körtével összehasonlító kérdéseket (pl. fókuszmotor - ami egyébiránt a d5100-ban sincs, csak éppen ez tényleg olyan kérdés, aminek csak a Nikonnál van értelme).

De mindettől függetlenül - ha az ember tudja kezelni a leírtakat, és nem csak a számokat nézi - nem haszontalan az összehasoníltás. Persze csak ez alapján gépet venni tényleg olyan, mint anno gyerekkorunkban az autós kártya: amelyik gyorsabb, az győzött...

Az pedig ténykérdés, hogy a d5100 magas iso-n bitang jól teljesít. Ez fontos, ha az ember nem használ vakut - pl. én, a kisbaba fotózásához a beépített vakut nem használhatom, mert szembevillantja, külső vakum (még) nincs.

[ Szerkesztve ]

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#10228) k1csi válasza Freddy76 (#10227) üzenetére


k1csi
senior tag

Az pedig ténykérdés, hogy a d5100 magas iso-n bitang jól teljesít.

Pont a magas ISO az, ahol a D5100 csak marginálisan jobb mint pl. az 550D:
DxOMark

ISO 1600:
D5100, DR: 9.93 Fé , SNR: 29.6 dB
550D, DR: 9.81 Fé, SNR: 28.5 dB

ISO 3200:
D5100, DR: 8.91 Fé , SNR: 26.6 dB
550D, DR: 9.08 Fé, SNR: 25.7 dB

Mennyi ez százalékban? Nincs kedvem nagyon számolgatni, de az 5%-ot nem érte el sehol sem a különbség (kb. arányos amivel a szenzor nagyobb). Az obin 1/3 rekeszt nyitva (a minimum amit lehet) elmossa a különbséget (tudod azt a bitangjót).

Egy fix 2.8-as zoom obi meg a kittobi f/5.6-os vége között 2 Fé van. Vagy, ha kell a mélységélesség akkor lerekeszelve a 2.8-as zoomot jóval jobb a felbontása, a hiányzó fényt meg kipótlom vakuval.
A vaku fénye meg a mesterséges megvilágítás fénye között (minőségre) na ott bitang nagy különbség van, hogy a te szóhasználatoddal éljek.

A Canon APS-C méretben kb. 3 éve érte el a technológiai/fizikai korlátot nagyobb ISO-n. A Sony szenzora (Nikon, Pentax stb) meg kb. 1éve ill. ők alacsonyabb ISO-n is elérték azt (nagyobb dinamika) ami a Canonnak nem sikerült (legalábbis még).

Egyébként kifejezetten örülök, hogy nem kell ilyen snapshort-os hasonlításra hagyatkoznom, mert ha valami az sz@rt sem ér (hasonlóan a DxOMark pontozásához).

Amire ritkán szoktam hagyatkozni még az ilyen-olyan fórumokban előkerülő, tényekkel alá nem támasztott vélemények.

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#10229) Freddy76 válasza k1csi (#10228) üzenetére


Freddy76
addikt

Igazad van. Kösz, hogy tényekkel is alátámasztottad, hogy miért jobb a 5100 :D. Amúgy én a 600d-vel hasonlítottam, de ez most mindegy. És bármily hihetetlen, én sem snapsort teszt alapján választottam a d5100-at.

Azt nyilván te is tudod, hogy az az 1/3 rekesz sokszor számít, a vaku pedig nem mindig alternatíva. Vagy mert nem lehet (helyszín miatt), vagy mert nincs - nem mindenki ruház be a gép mellé egy külön vakura is, a beépített pedig nem mindig jó. De jöhetnék az élességpontok számával (9-11), az AF segédfénnyel (vaku-led), a fényméréssel, vagy éppen a live view használata mellett az AF sebességével. És erre írhatnál a dedikált gombok számáról, a magyar nyelvű menüről, a videózási képességekről, és a videók paraméterezéséről.

Tehát nekiállhatunk szétbarmolni a topicot a Nikon-Canon, vagy éppen a Fradi-UTE, esetleg az Audi-BMW vitával. De nincs értelme.

Visszatérve airmax fórumtárs eredeti kérdésre (Nikon d5100 - Canon 600d - Canon 550): mindegyik jó gép. Ha fontos a magyar nyelvű menü, akkor Canon, ha nem fontos a kihajtható kijelző, akkor d550, ez olcsóbb, és a tudásbeli különbség tényleg minimális, nem számottevő. Én a 600d-t nem tartom jobbnak a d5100-nál (és ezzel nem azt írtam, hogy rosszabb), viszont drágább. Továbbra is azt tanácsolom: MM vagy Saturn, ott meg lehet fogdosni, nézni, és ez is sokat segít a döntésben. A képek minősége biztos, hogy nem azon fog múlni, hogy 550d, 600d, vagy d5100 lesz a kezedben.

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#10230) Mercutio_ válasza k1csi (#10228) üzenetére


Mercutio_
félisten

Elvonatkoztatva a Nikon-Canon kérdéstől, azt ugye tudod, hogy a dB mint logaritmikus egységnél kicsit más az 1 értéknyi különbség? ;)

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#10231) k1csi válasza Mercutio_ (#10230) üzenetére


k1csi
senior tag

Tudom (ez végzettségemhez elég alap volt, mondhatni beugró).
Most, hogy mondtad meg is néztem, hogy jelszintre (20*log) vagy teljesítményre (10*log) nézik a jel/zaj viszonyt. Úgy tűnik jelszintre.

Gondolom sejted, hogy ez (a kb 1dB-s eltérés) a mondanivalómon mit sem változtat. Ez max. 1/3 Fé előnyt jelent. Ez ugye a nagyobb pixelből jön össze (kicsit nagyobb szenzor, kicsit kevesebb pixel azaz nagyobb pixel méret).
Ha valakinek tényleg kritikus a kis zaj (nem az, hogy nincs megfelelő obija, nincs külső vakuja/nem megengedett a használata/nem tudja használni vagy nem tud helyesen exponálni stb) úgyis full frame-et fog használni. A nagyobb pixel méret, jobb jel/zaj értéket hoz (Sensor size, noise and dynamic range rész).

A Canon azt állítja, hogy az új FF szenzoruk (ami elsőnek majd az 1DX-ben jelenik meg, de remélhetőleg később mások is követik) 2Fé jobb. A szenzor mérethez képest (APS-C vs. FF) szintén kb. 2 Fé jön ki.
Azaz a Canon kb. 3 éve elérte a fizikai/technológia korlátot APS-C-n (azóta mit sem fejlesztett a szenzoron azaz összes 18MP-es váz ugyanazt használja 7D-től 600D-ig; magas ISO-n nem is tudtak volna, alacsony ISO-n azért lehetett volna) és ebben az évben meg FF-en is (vsz.) elérték ugyanazt.

Ergo innentől kezdve a pixel méret tökéletes korrelációban van a jel/zaj viszonnyal. Kis pixel több részlet megfelelő fénynél, nagyobb pixel kevesebb részlet, de jobb jel/zaj viszony kevés fénynél.
Nagyon hasonló korlát mint a nagy felbontás a fókusz síkjában (kis f szám pl. f/1.4 azaz nagy rekesz), vagy lassan eső felbontás a fókusz síkjától távolodva (nagy f szám).

A Sony APS-C szenzor a nagyobb felület miatt a jelenlegi felbontásnál kb. 1/3 Fé előnnyel bír vagy kb. ugyanazt tudja nagyobb pl. 22 Mp esetén. A FF cuccukat nem ismerem.

Fotós szempontból az 1/3 Fé előny marginális. A kittobi f/5.6 vége és a jobb zoomok f/2.8-a között 2 Fé van. A jobb fixek (f/1.4) esetén ez 4 Fé lesz. Nyilván nem ingyen, hanem papírvékony DoF árán.

Noha fotós szempontból marginális, hatalmas marketing értéke van. Mint a korábbi diszkusszióbol is látszik.

Nekem ebből mi jött le. A Canonnak ha van esze (és azért már benne vannak ebben az üzletben egy ideje) új marketing stratégiával állnak elő. Azaz a Canonnál 2012 jó eséllyel a FF éve lesz. Nem az 1DX miatt. Az csak nyálcsorgatásnak jó, de eleget nem tudnak belőle eladni. Majd jönnek más FF vázak is.
Mi lesz az APS-C-vel? Ha eszük van meglépik azt, amit eddig csak halogattak. Lecsorognak a nagyobb kategóriának fenntartott funkciók.
A Nikon (lévén ha kiesik az üzletből nem tudja fénymásolóból, nyomtatóból, kamerából stb pótolni azaz) mindig egy kicsit többet kell adjon. Pont annyival, hogy megérje.
A többekkel annyire nem vagyok képben. Lehet, hogy ez a gond, hogy annyira gyenge a marketing stratégiájuk, hogy elvész a tömegben?

[ Szerkesztve ]

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#10232) Mercutio_ válasza k1csi (#10231) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ennél kicsit több dolog is részt vesz a végső eredményben szerintem, gondolok itt pl. a már RAW-szinten történő kikapcsolhatatlan zajszűrésre, vagy épp arra, hogy a D7000/D5100/K5/A580(?) szenzoránál más jellegű a jelerősítés, ezért kisebb a jel/zaj viszony romlása mint a korábbi CMOS szenzorok esetén.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#10233) k1csi válasza Mercutio_ (#10232) üzenetére


k1csi
senior tag

Túl sok marketing hablatyot olvastál.
Ha megnézed a korábban linkelt DxOMark-os SNR görbét az olyan lineáris D5100 ill. 550D esetén is, hogy akár vonalzóval is húzhatták volna (simán lehet, hogy a minimális ingadozás is csak mérési hiba annyira kicsi).
2x-esére emelték az ISO-t, 3dB-t esett a jel/zaj viszony, megint kétszeresére, megint 3dB esett és így tovább.
D5100
ISO 400:35.4 dB, ISO800:32.5 dB, ISO1600:29.6 dB, ISO3200:26.6 dB, ISO6400:23.4 dB

550D
ISO 400:34.3 dB, ISO800:31.4 dB, ISO1600:28.5 dB, ISO3200:25.7 dB, ISO6400:22.3 dB

Szóval ennyit a jelerősítés teóriáról. A pixelméret a különbség.

Persz a RAW-t elkezdhetik szűrni is. Pont ezt meg tudja csináni Canonnál PC-n az ingyen mellékelt RAW-t (is) kezelő DPP. A RAW attól RAW, hogy nem csinálnak vele semmit és ne is akarjanak semmit csinálni vele csak olvassák ki a szenzorról lejövő adatot. PC-n sokkal jobb progik vannak sokkal erősebb folyamatosan javuló procikkal és egy algoritmus cseréje nem jár firmware cserével (ami lévén proprietary ki tudja meddig van ill. lehetséges).
A JPG az más történet.

Viszont ez a mániákus zaj hasonlítgatás, meg melyik obinak nagyobb a felbontása (mégjobb ha jó nagy zoom átfogása van) keresgetése annyira a kezdő fotósokra jellemző, holott az elkészült fotót annyira nem határozza meg.
Te is ebbe a sorba szeretnél beállni?

Hány tényként kezelt infót kell ezen a fórumon ahhoz megcáfolni ahhoz, hogy elhidd nem ezen múlik.

A #10219-ban már leírtam annyi minden jobban meghatározza a végeredményt. Jobb obi, külső vaku, meglévő fény minősége is nem utolsósorban maga a fotós.
Nem szeretném ezt tovább ragozni. A ma kapható szenzorok felbontóképessége rég meghaladta az obikét. A ma elérhető DSLR rendszerek meg rég meghaladták a használlóik képességét. Tudom nehéz elfogadni. Nekem is (merthogy az én fotós képességeimet is meghaladta), de ettől még ez van.

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#10234) ttoth válasza airmax (#10204) üzenetére


ttoth
tag

Nem tudom, merhetek-e még hozzászólni, és visszarángatni a színvonalat a hétköznapi életbe. Igazából teljesen mindegy, hogy milyen vázat veszel, de a 18-55 talán kicsi lesz. Nekem Nikonom van, ha most vennék és tudnák rá annyit szánni, akkor D5100 és valószínűleg 18-105mm. Nekem is 18-55 kitobim van, ezt dicsérik, viszont néha mintha kevés lenne az 55mm. Tervezek venni egy 55-200-ast, de valószínűnek tartom, hogy ha eleve 18-105mm obim lenne, most inkább vakunk gondolkodnék.

DE! Nekem azért van D3000-em (ma ugye már D3100 lenne), mert ismerkedek a DSLR-ekkel, és a kompaktoktól kicsit profibb fotózással. Most már látom, hogy ezzel kompromisszumokat kötöttem a magas ISO és pár egyéb funkció terén, amit pár év tapasztalatával jobban ki tudnék használni, de még egyszer, ezzel tanulni akartam. És ha innen közelítjük meg, ezek mind "entry level" kamerák, szerintem kár ezekkel megváltani a világot.

Űűű, de szép eketárcsa!

(#10235) flash- válasza ttoth (#10234) üzenetére


flash-
veterán

ha jól sejtem aki rendelkezik egy korszerű dslr gépnél ott már az elkészült képek profisága,szépsége,már nem gépen mulik.
ugy vettem ki hogy a drágább dslr gépek inkább funkcióban jobbak mint képminőségben.
nylvan van azert kulonbseg de ha jól sejtem nem túl sok(most itt nem gondolok posztermeretu fotozasra sem hdr vagy exp.sorozatra)

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#10236) BiriBum válasza flash- (#10235) üzenetére


BiriBum
őstag

ugy vettem ki hogy a drágább dslr gépek inkább funkcióban jobbak mint képminőségben.

Nem éppen... Próbálj ki egy jobb FF gépet, olyan, mintha levették volna az ólommellényt! Kevesebb erőlködéssel hozható ki jobb kép ugyanabból a lencséből.

(#10237) flash- válasza BiriBum (#10236) üzenetére


flash-
veterán

azt sejtettem csak elvileg nem lehetetlen a jó kép egy olcsó dslr-el sem...
biztos nyertek már díjat olyan képér amit nem 2milliós géppel csináltak sőt tuti telefonnnal keszult keppel is nyertek már rangos díjat...
amúgy nem fogtam még ff gépet nem is akarok mert addig tudom ertekelni a d3100 asomat:)

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#10238) ttoth válasza flash- (#10237) üzenetére


ttoth
tag

Egyetértek. És azzal is, hogy a FF szenzor sokkal jobb, mint az APS-C, sokkal jobban boldogul kevesebb fényben, magasabb ISO-val. De szerintem vagyunk úgy vele egy páran, hogy esélytelennek érezzük, hogy záros időn belül FF-re tudjuk cserélni a belépőszintű DSLR-ünket.

Ajánlom a pixel-peepert, de még inkább a flikr-en rákeresni az adott gépekre vagy objektívekre. Nagyon sok szép képet lehet látni, amit akár a legalapabb gépekkel csináltak. (Itt nem olyan jók a képek, de D3000 :) [link]).

Egyébként én is elég sokat olvasgattam utána, hogy hogyan kell fotózni, akár még azt is rá merném fogni, hogy elméletben szépen el is boldogulok, de nem biztos, hogy élesben is tudok mindent használni az elméletből. Utólag végignézve egy-egy fotózásom képeit, mindig akad jó pár kép, amin hibát látok, és utólag másképp csinálnék.

Szóval a képek minősége nagyon-nagyon függ magától a fotóstól. Szinte közhely, de az amatőr a profi géppel is amatőr képeket fog csinálni, viszont van aki egy Nokia 2630-assal is erre képes: [link]

Ajánlom ezt a cikket: [link]

Konklúzióként azt lehet még levonni, hogy nagyrészt hiába vitatkozunk pl azon, hogy Nikon D5100 vagy Canon 600D, nem azon fog múlni.

Űűű, de szép eketárcsa!

(#10239) Mercutio_ válasza k1csi (#10233) üzenetére


Mercutio_
félisten

Szerintem rossz ajtón kopogtatsz ezzel a szöveggel, lévén egy Pana G3-as vázat használok 2 fix obival :DDD

Azt, pedig, hogy már raw-szinten szűrnek egyes vázak nem én "találtam ki", hanem a kicsit a dolgokhoz jobban értő Die Roboter - alias Nagy Krisztián - kartács ;)

Az azért vicces, hogy egy 3 soros, a hsz-ednek csak egyetlen részére reagáló kommentre egy egész kisregénnyel reagáltál :DDD

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#10240) k1csi válasza Mercutio_ (#10239) üzenetére


k1csi
senior tag

OK.

Nem azt mondtam, hogy nincs olyan váz ami nem szűr RAW-t, csak azt, hogy nem látom az értelmét (mire való a JPG?).
Megvallom a pixinfo-s oldalakat nem nagyon szoktam nézni (így fogalmam sincs ki hol mit írt RAW szűrésről), bár tényleg nagyon jó animációk vannak rajta és vsz. bátran ajánlható különösen akik most ismerkednek a fotózással.

Majd a jövőben visszafogom magam. Addig is akit nem érdekel kéretik átugrani.

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#10241) csakb válasza Mercutio_ (#10239) üzenetére


csakb
őstag

A Nikon vázak is szűrték a RAW-t szinte kezdetektől fogva. Hogy mostanában leszoktak-e erről, azt nem tudom. Ezért sem ajánlották a Nikonokat pl. komolyabb asztrofotós célokra.

(#10242) Mercutio_ válasza k1csi (#10240) üzenetére


Mercutio_
félisten

Nem baj, attól még a gyártók látják, azért csinálják :DDD

Kis demó mit lehet egy ránézésre tök fekete képből 7FÉ emeléssel előcsalni :DDD Persze zajos, meg minden, de néhány éve még...

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#10243) BEE válasza flash- (#10237) üzenetére


BEE
addikt

Ma már a belépő gépekben is olyan jó szenzorok vannak,
amikről csak álmodoztak a profik akárhány évvel ezelőtt.
Ha teszel rá egy jobb rajzú objektívet és tudod hogy mit állíts be
az ISO-záridő-blende háromszögben, akkor csak az egyéb kényelmi
funkciókban kapsz kevesebbet mint egy középkategóriás váznál.

Ha tényleg bejönnek az FF gépek a megfizethető középkategóriába,
akkor megint lesz egy jelentős átrendeződés, de a belépő gépek
már akkor sem lesznek gyengébbek a maiaknál.

A többi a fotós doga. :K

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#10244) kutymorg


kutymorg
tag

Sziasztok!

Látom más is 600D/D5100-on dilemmázik, mint én. A szolgáltatásokba melyik cég hazai képviselete a jobb (pl.: garancia, vásárlóhoz való hozzáállás)?
Nikon 3 év gar, jobb nagylátó, drága fix fényerős tele :( vs. Canon 1 év gar, 70-200/F4 L
... nehéz döntés. Nagylátó biztosan Tami 17-50 lesz... de tele az kérdéses...
Itt nem a tapogatáson múlik a dolog, szerintem megszokható mind a két váz... főleg markolattal... :)

(#10245) Peetry válasza kutymorg (#10244) üzenetére


Peetry
senior tag

tudtommal telében a canon, nagylátóban nikon az erősebb, de ha neked megvan hogy tami 17-50 lesz, akkor ez canon fele húz szerintem. Amúgy canont 2 év garral adják több helyen is pl 220Volt. Nikonban nekem 18-105-ös kitobi, ami nagyon fáj (mármint hogy canonban nincs :) )

(#10246) kutymorg válasza Peetry (#10245) üzenetére


kutymorg
tag

Én is Canon felé hajlok a 70-200 miatt. Taminál nincs jobb ár/érték arányú obi ebben a kategóriában. Igen, a Nikon 18-105 nagyságrendekkel jobb, mint a Canon 18-135... sajnos :(
Valami jó kis utazó zoom Canonhoz?

A hivatalos forgalmazó(Kamera Kft) 1 év gart a Canonra (igazán követhetnék a Nikon politikáját), nem tudom, hogy a 220volt honnan szerzi be.

(#10247) Mercutio_ válasza kutymorg (#10246) üzenetére


Mercutio_
félisten

Tamron 28-75/2.8 kültérben elég jól karcol.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#10248) csakb válasza kutymorg (#10246) üzenetére


csakb
őstag

15-85, vagy Stigma 17-70?

[ Szerkesztve ]

(#10249) kutymorg válasza Mercutio_ (#10247) üzenetére


kutymorg
tag

17-50/2.8 mellé nem sok értelmét látom. Valami olyan kellene, mint a 18-135 de legalább olyan rajzolattal, mint a Nikon 18-105. Nem kell, hogy fix fényerős legyen.

(#10250) kutymorg


kutymorg
tag

A 600D-nek milyen a képminősége a 500D-hez képest? 50D tudom, hogy más kategória, de azért ezzel is kérnék egy összehasonlítást. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.