Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#67451) herdsman12


herdsman12
őstag

Újabban érdekesen indul egy dual Linux boot-os (Mint 18.3/Debian 9.x) laptopom.
Grub beállítás szerint 3 sec várakozás után indulna a Mint, de újra boot képernyő, majd úrja a Grub jön 30 sec idővel. GRUB_TIMEOUT=3 ez rendben van.
Próbálkozás közben a 3 sec előtt nyomott Enter jéggé dermeszt mindent. Debiant választva indul rendesen.
Linux Mint alól grub install, update-grub semmit nem változtat, Debian install és update megoldotta, de ez így nem ok.
Volna valami ötlet merre nézelődjek?

[ Szerkesztve ]

(#67452) RaZroX


RaZroX
addikt

Vga(prociba integrált) driverrel kapcsolatban szeretnék informálódni:

A fenti képen látható rendszeren van olyan problémám, hogy bizonyos ablakok néha hibásan jelennek meg pár másodpercre, majd utána töltődik be benne a tartalom rendesen. Arra gondoltam, hogy talán nem megfelelő driver van fent, mert amit magának telepített a Kubuntu azzal használom. Az illesztőprogramoknál üres az ablak, szóval fel sem dobott semmi lehetőséget.

Az egésznek viszont ellentmond, hogy 1440p-ben is zökkenésmentesen megy a Youtube (ez Windows 7 alatt, naprakész driverrel sem ment így) illetve maga a rendszer is nagyon szép és gördülékeny, néha droppol csak az fps ablakanimációnál.


majd

[ Szerkesztve ]

This is the way

(#67453) Cifu válasza RaZroX (#67452) üzenetére


Cifu
nagyúr

Beállítások -> Képernyő -> Kompozitor (? nem biztos, hogy ez a neve, angolban Compositor), és nézd meg, hogy a Renderelő Motor (Rendering Backend) mire van állítva. Ha OpenGL3.1-re, akkor állítsd vissza 2.0-ra. Sajnos a CPU-ban lévő iGPU ha jól tudom nem támogatja a 3.1-et, csak a 3.0-át.

Nekem i3-2120-nál volt hasonló gondom, ott ez volt a megoldás rá.

Nagyon tetszett a Kubuntu, nagyon fancy a KDE plasma, de idővel egyre több hátulütőjével találkoztam (pl. a Discovery szvsz. látványos, de rohadt lassu szoftverközpont), szóval én mentem Linux Mintre inkább róla. A Cinnamon sokkal kevésbé látványos, de amióta használom, én nem találkoztam olyan kellemetlenségekkel, mint amivel a KDE időről-időre szórakoztatott...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#67454) RaZroX válasza Cifu (#67453) üzenetére


RaZroX
addikt

Próbáltam mind a kettőt (2.0 és 3.1), de sajnos mindkettőnél eljátsza, de mindig csak ugyan azoknál az ablakoknál, mint pl szoftverközpont. Ezen kívül talán 1-2 alkalmazás van aminél jelentkezik a hiba. Az ablakanimáció is akkor szaggat csak, ha több ablak is megy közben.

Igen engem is nagyon megfogott a KDE felület. Legutóbb amikor próbáltam (kb 5-6 éve) még teljesen más megjelenésű volt, de ez most nagyon bejön. Alapvetően ilyesmi irányba kellene szerintem fejlődnie a Windowsnak is, mert W7 volt az utolsó amire azt tudom mondani, hogy korrekt felületet kapott. Azóta szerintem minősíthetetlen.

[ Szerkesztve ]

This is the way

(#67455) Fecogame


Fecogame
veterán

Van egy command, ami generál output-ot. Az outputban különböző színű (sárga, fehér, piros, pila és zöld) sorok vannak.

Hogyan tudnám kiszűrni csak a piros színű sorokat?

Itt egy minta:

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#67456) Frawly válasza Fecogame (#67455) üzenetére


Frawly
veterán

parancs | grep -E "\e[31m"

Ha esetleg nem működne, akkor így is meg lehet próbálni
parancs | grep -E "\\e[31m"

(#67457) #68216320


#68216320
törölt tag

Ssh-n keresztül kapcsolódva byobu-t használok a távoli gépen terminálból indított háttérműveletekre. Például nagyobb mennyiségű cucc wget-el való letöltésére.

Hogyan tudnék úgy kilépni a byobu-ból vissza a normál ssh terminálba, hogy amikor újra belépek a byobu-ba akkor ugyanabba a session-be jussak amiben az előbb voltam? Azaz ne zárja be és a háttérben kilépés után is folytatódjon mondjuk a letöltés a távoli gépen?

Jelenleg csak a kliensen (Ubuntu) bezárom a terminál ablakot amiben az ssh kapcsolódás volt a távoli géphez. De ez nem túl korrekt megoldás szerintem.

(#67458) sh4d0w válasza #68216320 (#67457) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

screen? Ez nem fog visszadobni a sessionbe, de detach és re-attach simaliba.

https://www.coreinfinity.tech

(#67459) #68216320 válasza sh4d0w (#67458) üzenetére


#68216320
törölt tag

Kipróbáltam és úgy tűnik a screen a -d és -x paraméterekkel megoldja a problémát. Köszönöm.

Update: Mégis akadt egy kis probléma. Miközben folyamatosan fut a wget nem tudom kiadni a screen -d parancsot.

[ Szerkesztve ]

(#67460) #68216320 válasza #68216320 (#67459) üzenetére


#68216320
törölt tag

Közben annyi kiderült, hogy byobu esetében az F6-al detach lesz. Tehát igazából szépen leválasztom a session-t.
Most már viszont a screen esetében is érdekel, hogy milyen kombinációval lehetne elérni ugyanezt.

(#67461) gary89 válasza #68216320 (#67460) üzenetére


gary89
csendes tag

Ha jol emlekszem, Ctrl+a d futás közben a leválasztás.

szerk: yep, az [man screen]

[ Szerkesztve ]

(#67462) sh4d0w válasza gary89 (#67461) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#67463) Fecogame válasza Frawly (#67456) üzenetére


Fecogame
veterán

Azt írja, hogy

grep: Unmached [ or [^

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#67464) cattus válasza Fecogame (#67463) üzenetére


cattus
őstag

Próbáld meg ezt: parancs | grep -P '\e\[31m'

Do the thing!

(#67465) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Valaki tudna nekem segíteni?
Vásároltam egy nyomtatót amit sajnos nem tudok összehozni a pc-mmel DCP-1622we
Őszinte legyek fogalmam nincs mit kellene innen letöltenem és azt hogyan telepíteni. :F

Linux Mint 19.1 Cinnamon

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#67466) sh4d0w válasza hódmaci (#67465) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

https://support.brother.com/g/s/id/linux/en/index.html?c=us_ot&lang=en&comple=on&redirect=on

https://www.coreinfinity.tech

(#67467) Frawly válasza hódmaci (#67465) üzenetére


Frawly
veterán

Leírás Minthez.

(#67468) Fecogame válasza cattus (#67464) üzenetére


Fecogame
veterán

Valamiért nem találja meg a szöveget, amit keresek. Ez a példa, amin próbálkozom:

#!/bin/sh
RED='\033[0;31m'
GREEN='\033[0;32m'
NC='\033[0m' # No Color

echo -e "${RED}piros szoveg.${NC}" formazatlan szoveg
echo formazatlan szoveg
echo -e "${GREEN}zold szoveg.${NC}" formazatlan szöveg

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#67469) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!
Van valami felhasználó barát módszer,linux hdd át kínozására ssd meghajtóra?Ez gördülékenyen megy windows alatt de linux alatt még nem csináltam.Vagy hülye kérdés,de a Macrium Reflect program nem használható a linuxos rendszerek átmentésére?

(#67470) CPT.Pirk válasza qwertly (#67469) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Clonezilla. Elsőre talán bonyi, de valójában elég egyértelmű amit csinál és ingyenes.

De egyszerűbb esetben a jobb partíció kezelő progik, mint a Kparted vagy a Gparted szintén tudnak meghajtókat klónozni, majd átméretezni.

*Windows alatt is csak külső programmal megy.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#67471) ubyegon2 válasza qwertly (#67469) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

gnome-disk-utility
Timeshift
alternativos

Meg amiket a Kapitány is ír, amúgy itt a kiinduló kérdés után vannak mazsolázható hasznos válaszok:

link1 linkmég1

(#67472) growler válasza qwertly (#67469) üzenetére


growler
őstag

Feltételezem hogy az SSD mérete kisebb mint a HDD mérete.
Ez kissé megbonyolít(hat)ja a klónozást. [link]

[ Szerkesztve ]

(#67473) ubyegon2 válasza growler (#67472) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Feltételezem hogy az SSD mérete kisebb mint a HDD mérete.

Erre nem tért ki a kolléga, de amúgy a meghajtó mérete elég indifferens, mert gyaníthatóan nem az egész HDD klónozásról van szó, csak a Linuxos partíció klónozásáról. De amúgy igazad van, a részletekben rejlik az ördöng. :K

[ Szerkesztve ]

(#67474) CPT.Pirk válasza growler (#67472) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A clonezilla ezt megoldja úgy, hogy csak a köztes img fájlt amit csinál, oda csak a hasznos adatot menti át. Szóval nem buta DD módban az üres helyet is mentve. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#67475) growler válasza CPT.Pirk (#67474) üzenetére


growler
őstag

Én is így tudtam - de a HUP-os linken olvasottak szerint nem ennyire
egyértelmű a dolog.

(#67476) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Emlegettük a Clonezillát, ma egyik letölthető stabil kiadás sem működött nálam. Mindegy hogy írtam ki őket, vagy a magic number nem volt jó, vagy közölte velem a bootolás helyett, hogy először a kernelt kellene betölteni. Mondom neki köszi...
Kiírtam egy decemberi Clonezilla iso-t ahogy a többit, az meg megy minden gond nélkül. :F

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#67477) Frawly válasza CPT.Pirk (#67476) üzenetére


Frawly
veterán

Ez milyen gép egyébként? Próbáltad a kiírt Clonezillát másik gépen is bootoltatni?

(#67478) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!
Köszönöm a válaszotokat,látom nem is lesz egyszerű.A fenti hozászolásba a kolléga már említette,hogy igen az ssd kisebb mint a eredeti lemez.Plusz a linux is egyedi,így majd hétfőn neki állok az itteni hozzászólások és ennek a leírásnak a segítségével megoldani.

(#67479) Frawly válasza qwertly (#67478) üzenetére


Frawly
veterán

Csinálhatod a klónozást Windows alatt is, pl. Macriummal. Legfeljebb abból lehet gond, ha a célmeghajtó kisebb, mint a forrás. A meghajtók mérete eltérhet, a rendszer, boot, stb. partícióknak kell azonos méretűnek lennie.

De dd paranccsal is klónozható, akkor is ha egyedi disztróról van szó. Egyedül a dd parancsnál arra kell figyelni, hogy előtte lsblk-val ellenőrizd az azonosítókat /dev/akármi, ha ezt félregépeled, vagy felcseréled a kimenetet és bemenetet, helyreállíthatatlan adatvesztést okoz! Meg kicsit hosszabban fog tartani, mert azokat a szektorokat is átklónozza feleslegesen, amikben nincs adat.

De akár még úgy is csinálhatod, hogy az SSD-n létrehozod ugyanazokat a partíciókat, amik a HDD-n is vannak, megformázod őket olyan fájlrendszerre, amilyenek az HDD-n vannak. Utána csak azonos partíciók között simán átmásolod linuxos fájlkezelővel a fájlokat. A végén legfeljebb a GRUB-ot lehet újra kell telepíteni.

(#67480) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Nem szerefne valaki nyitni egy Solus linux topikot, és gazdája is lenni?
Én szívesen megnyitom, de a gazdája nem lehetek idő hiányában.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#67481) Rimuru válasza Frawly (#67479) üzenetére


Rimuru
veterán

Személy szerint a harmadik bekezdése szavazok, csak talán ott kell a legjobban figyelni + több kézi munka (nem mindegy hogy másolunk, fstab, ahogy írtad bootloader, stb).

Vigyázat, csalok!

(#67482) Frawly válasza Bici (#67480) üzenetére


Frawly
veterán

Nem. Passzolom. Még nem volt időm kipróbálni. De te írhatsz róla benyomást, a saját topikjában, amit nyitsz, vagy akár ide, esetleg a Linux OFF topikba.

(#67483) ubyegon2 válasza Bici (#67480) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nyiss neki nyugodtan topikot, ettől még nem kell, hogy gazdája is legyen, azt amúgy is a nagybetűsök csinálják felkérés, jelentkezés alapján. De mi van, ha nincs gazdája? Van két viszonylag ismert disztrónak is topikja, azoknak sincs jó régóta gazdája. ;) Ubuntu és Linux Mint

Ennek a topiknak sincs gazdája....ja bocs, itt már van Kapitány személyében! :D (de sokáig nem volt)

[ Szerkesztve ]

(#67484) jimmy399


jimmy399
senior tag

Hahó!

Van egy note9-es telefonom. Arch linux alatt valami bődület lassú mire betölti a kb 3500 db képet a telóról. Minden telepítve van a rendszerre, fel is csatolom fájlkezelőből, de megőszülök mire mindent beolvas. Windows alatt nagyon gyors. Van valami tipp, hogy arch alatt gyors legyen?

--- N/A ---

(#67485) cigam válasza jimmy399 (#67484) üzenetére


cigam
félisten

De mégis melyik programmal "töltöd be"? A képek kilistázására gondolsz?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#67486) CPT.Pirk válasza Frawly (#67477) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

x86 tablet. Más gépen nem próbáltam, de másik efi-s telepítő ezen a tableten jól működik.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#67487) Bici


Bici
félisten

Solus linux topik: [link].

Két tapasztalatom ven eddig: nagyon gyors, és eddig stabil.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#67488) saiyajin


saiyajin
senior tag

Sziasztok! Manjaro KDE-n próbalgattam melyik gomb kombinációval jön be a tty mode és melyikkel lép vissza. Miután visszalépett (ctrl+alt+F1) sikerült nyomnom még egy ctrl+alt+esc-et is. Kitaláljátok? Naná hogy rákattintottam az asztalra, és kinyírtam. *facepalm* Most újraindításnál egy másik bejelentezőfelületet ad be, de hiába írom be a jelszavam és nyomok enter, nem történik semmi. [kép]
Keresgéltem, de egyelőre google nem a barátom.

"I don't even close my fuckin' eyes when I sneeze"

(#67489) sh4d0w válasza saiyajin (#67488) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Gyanús, hogy a home-odban lévö .Xauthority file tulajdonost váltott. Ellenörizd és javítsd, ha nem a tiéd.

man chown

https://www.coreinfinity.tech

(#67490) jimmy399 válasza cigam (#67485) üzenetére


jimmy399
senior tag

mc, fájlkezelő... stb. ⁹

--- N/A ---

(#67491) Rimuru válasza jimmy399 (#67490) üzenetére


Rimuru
veterán

Alternativ mtp implementacio? pl go-mtpfs

Vigyázat, csalok!

(#67492) cigam válasza jimmy399 (#67490) üzenetére


cigam
félisten

És windows alatt? Milyen protokolt használsz? Hogyan van beállítva a telefon USB portja?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#67493) saiyajin válasza sh4d0w (#67489) üzenetére


saiyajin
senior tag

Kicsit konkrétabban? :F

Ezt beütve ls -l ~/.{ice,x}authority ezt kapom: ls: cannot access '/home/pepe/.xauthority' : No such file or directory.

Ezt beütve: sudo chown user:user ~/.xauthority a user nevemmel jelszót kér, majd villog a prompt.

Ezeket a tipped alapján gugliztam.

"I don't even close my fuckin' eyes when I sneeze"

(#67494) Szokenesz


Szokenesz
senior tag

Üdv!

Hónapok óta éldegéltem egy Ubuntu 18.10-esen, ma újratelepítettem, mert nem jött össze a frissítés 19.04-re... így tiszta telepítéssel került fel, végülis ráfért már, eléggé rendesen :)
Olyan kérdésem lenne, hogy:
- Egy HD7850 kártyám van, AMD oldalán driver 18.04 LTS-hez készült, köztes rendszerekhez nem is szokott kiadni az AMD? Így ezekre a zárt driver nem is telepíthető?
- Így is működik a videógyorsítás nyílt driverrel?

(#67495) CPT.Pirk válasza Szokenesz (#67494) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A zárt driver az AMD kiemelt céges ügyfelei számára készül. Gyakorlatilag mindent tud a nyílt driver amit alapból kapsz, nem egy esetben még jobban is, mint a zárt driver.

A videogyorsításhoz megfelelő csomagoknak kell meglennie, amit valamilyen okból még nem minden disztró telepít fel alapból. Már régen láttam Ubuntut, de vainfo és vdpauinfo progik megmondják, hogy megvannak-e a kellő csomagok. Ha ezek alapból nincsenek meg, akkor gyanús, hogy a vaapi és vdpau csomagok sincsenek meg.

A HW gyorsítás kihasználásához meg VLC vagy SMPlayer ajánlott.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#67496) Szokenesz válasza CPT.Pirk (#67495) üzenetére


Szokenesz
senior tag

Értem, mondjuk nem is igazán tűnt fel bármiben is a hiánya, csak most telepítés után eszembe jutott

vainfo
vdpauinfo

Ha jól értelmezem a gyorsítás működik, amennyit tud még ez a kártya. :)
VLC-ben gondolom oké, böngészőben YT-n tűnt fel, mintha nem működne, itt a h264ify plugin sem segített.

(#67497) sh4d0w válasza saiyajin (#67493) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nagy X-szel a file neve

https://www.coreinfinity.tech

(#67498) ubyegon2 válasza Szokenesz (#67496) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#67499) Szokenesz válasza ubyegon2 (#67498) üzenetére


Szokenesz
senior tag

Na ezt kifelejtettem, Chrome-ot használok

(#67500) CPT.Pirk válasza Szokenesz (#67499) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azok a kimenetek jók, amiket írtál, megy minden. Viszont csak a Chromium-vaapi tudja használni a videó gyorsítást, az alap Chrome és a többi böngésző sajnos nem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.