Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2051) ngabor2 válasza Lotusz (#2035) üzenetére


ngabor2
nagyúr

root-ként konzolba/terminálablakba: modprobe snd_intel8x0. ha ezután van hang, akkor nyertél.

(#2052) Sipi válasza ngabor2 (#2051) üzenetére


Sipi
addikt

Esetleg rootként konzolban alsaconf? Az be is állítja a megfelelő paramétereket.
Bár furcsállom, hogy nincs benne sem automatikus felismerés, sem telepítésnél nem állítódott be...

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2053) ngabor2 válasza Sipi (#2052) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ez is igaz. annak idején, mikor legutóbb suse volt a kezeim között, a yast2 meg tudta csinálni. hogy most miért nem, nem tudom.

(#2054) Sipi válasza ngabor2 (#2053) üzenetére


Sipi
addikt

Most komolyasn kérdem, mivel már vagy 5 éve nem láttam SuSe Linuxot: nem annyiból áll a telepítés, hogy cédé be, boot, nextnextnext, klikk? Főleg SuSe esetén, hiszen tudtommal nekik van az egyik legjobb hardverfelismerő alkalmazásuk, ami telepítés közben már működésbe lép.

Nem láttam még olyan klittyklattyos Linuxot, ami ne ismert volna fel minden alapvető elemet azonnal, telepítéskor, bármiféle varázslat nélkül. (Amit pedig nem, azt többnyire maga a kernel sem ismerte.)

Videodriver telepítésekor kötelező kilépni az X-ből? Én sosem szoktam... A régi modul már betöltve, akár le is törölhetem. Amíg az Xorgot nem indítom újra, addig megy a régivel, utána pedig az újjal. Grafikus bejelentkezők pedig (legalábbis alapbeállításban) újraindítják a szervert, ha az ember kilép a sessionből.

Ha össze tudom rakni a régi gépem, lehet, hogy kipróbálok egy ilyenfajta disztribet, mert egyre kevésbé értem, mi folyik...

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2055) Lotusz válasza Sipi (#2054) üzenetére


Lotusz
tag

nekem az ég világon semmit se ismert föl. se hangot, se hálókártyát, se monitort, se videokártyát... semmit ! :O :F

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist.

(#2056) Lotusz


Lotusz
tag

na lecseréltem Suse-t UHU-ra egyszerre van hangom, netem blabla. viszont az X-et hogy tudom leállítani, hogy fel tudjam tenni a vga drivert? mert 60hz-n megy :F

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist.

(#2057) ballington válasza Lotusz (#2056) üzenetére


ballington
addikt

asszem ctrl+alt+f1-el lépsz át. legalábbis ubuntu-ban.

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#2058) rollins válasza Lotusz (#2056) üzenetére


rollins
őstag

Nem tudsz kijelentkezni? Ha nem megy, ált-ban a ctrl+alt+backspace le tudod lőni az x-et (ha abban vagy) .

[Szerkesztve]

(#2059) Lotusz válasza rollins (#2058) üzenetére


Lotusz
tag

köszi, így sikerült feltenni :R

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist.

(#2060) VladimirR válasza Sipi (#1985) üzenetére


VladimirR
nagyúr

szarfoslinux ;p
kiirtam, boot-olok, csorog, csattog, majd leall, aszondja nem indul az x
mondom startx, akkor sem
aszondja no screen found

(#2061) escie válasza VladimirR (#2060) üzenetére


escie
őstag

ez így asszem kevés lesz.
ha be tudnád ide írni a az (EE) kezdetű sorokat, sokat segítene.
így vaktában talán a startx | grep (EE) lehet segítségedre, de a logokból tán egyszerűbb. (/var/log/Xorg.valami)

nekem az szokott lenni a legtöbbször előforduló gond, hogy nem jó helyen keresgéli az egeret. úgy szoktam megoldani, hogy /etc/X11/xorg.conf-ban az egér helyének a /dev/input/mouse0 -t adom meg. de ez meg elég instant megoldás, szóval nem ziher, hogy bejön...

(egér helyének legegyszerűbb felkutatása: a gyanús eszközt ''cat-eled'', mondjuk cat /dev/input/mouse0, és ha az egeret megmozdítod, és az ''teleszemeteli'' a kozolt, akkor nyert.)


(hmm, miért off az üzenet?)

I'm back, baby!

(#2062) VladimirR válasza escie (#2061) üzenetére


VladimirR
nagyúr

az uzenet leginkabb azert off, mert csak sipinek mutattam, hogy nemmegy

egyebkent nem az eger a hibaz, az ment (valami csuf fb-vel boot-olt a kooroora, es ott volt eger, csak az x nem akart indulni)

de mindjart megnezem ujbol es akkor mondok neked ee-s sorokat a logbol

viszont egybol lenne egy masik kerdesem is
hogyan tudok fstab segitsegevel halozati utvonalat felmountolni boot soran?
most igy nez ki:
//gepnev/shared /mnt/lan/vladimirr/shared smbfs defaults 0 0
boot kozben nem csinalja meg, de ha belepek es ott megmondom neki, hogy mount /mnt/lan/vladimirr/shared, akkor ker egy jelszot (ures jelszo van, mert engedelyezve van a windoz-os gepen a guest fiok), akkor megcsinalja
gondolom gondolom az options-hoz kellene beirni valamit, de mit?

(#2063) VladimirR


VladimirR
nagyúr

(ww) the nvidia riva tnt2 model 64/model 64 pro gpu installed in
(ww) this system is supported through the nvidia legacy
(ww) drivers. please visit
(ww) http://www.nvidia.com/object/unix.html for more
(ww) information. the 1.0-8178 nvidia driver will ignore this
(ww) gpu. continuing probe...
(ee) no devices detected

fatal server error:
no screen found
xio: fatal io error 104 (connection reset by peer) on x server '':0.0''
after 0 requests (0 known processed) with 0 events remaining

(#2064) VladimirR válasza VladimirR (#2063) üzenetére


VladimirR
nagyúr

jol sejtem, hogy ez azt jelenti, hogy kapjam be a tnt2m64-emmel?

(#2065) escie válasza VladimirR (#2062) üzenetére


escie
őstag

azt írják valahol, hogy az rc.local-ban kell felmountolni. most ez vagy azt jelenti, hogy boot alatt nem lehet még felmoutolni smb-t, vagy azt, hogy rossz helyen kerestem. mindenesetre működik a dolog. tehát azt a parancsot kell kiadatni automatikusan, amit eddig kézzel.
nálam ez úgy működne, hogy az /etc/init.d/local.start -ba kéne írni az ominózus parancsot. ez gentoo, a te disztródban másképp lehet...
ennek működnie kell, de elég workaround jellegű megoldásnak tűnik. őszintén megmondom, sosem csatoltam még smb megosztást, fogalmam sincs, hogy működik. lehet, hogy van valami oka, hogy nem lehet boot-kor csatolni, passz...
majd valaki okosabb megmondja, én csak találgatni tudok..
itt írták, amúgy: [link]
(esetleg fstabban megadnád júzernek guest-et, jelszónak meg semmit?
ebben a formában: username=windowsuserename,password=windowspassword)
--
nvidia ügy:
nagynehezen összraktam...
szóval az van, hogy a kororaa ''sima'' nvidia-driverrel izzítaná a tnt2-t, de azt újabban a nvidia-legacy-driver hajtja. ha ez livecd, akkor rövidtávon szopás, meg kell várni az új verziót. ha telepítve van, akkor fel kell tenni a legacy drivert...
gondolom régebbi kiadás ez a kororaa, még azelőtti, hogy szétvált volna a modern, és a legacy driver...
szóval jelen esetben, #2064 sajna igaz. és ahogy kinéz, nem is lesz újabb kiadás, mivel a gpl fagyi visszanyalt. :(

[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#2066) VladimirR válasza escie (#2065) üzenetére


VladimirR
nagyúr

livecd es hosszutavon szopas, mert fentebb mintha azt irtak volna, hogy discontinued

(#2067) escie válasza VladimirR (#2066) üzenetére


escie
őstag

elég gáz, nem terjeszthetőek ebben a formában ezek a zárt driverek a gpl miatt. évek óta porondon van ez a téma, igen kényes ügy...
de lassacskán be fog szivárogni az xgl minden disztróba, hivatalosan is, akkor talán könnyebb lesz kipróbálni.
jelenleg kezdőnek még nem ajalánlanám, bár annyira nem vészes feltelepíteni, de kell egy kis rutin...

I'm back, baby!

(#2068) rollins válasza VladimirR (#2066) üzenetére


rollins
őstag

érdekes itt azt írják hogy ismeri [link] nVidia TNT2 M64 32MB (tested with kororaa livecd 0.1), de a hibaüzenet amit kaptál azt írja hogy nem, akkor az van sajnos. Próbakép elővettem én is a kororaa livecd -t , ez még valami beta, na ez se áll a helyzet magasaltán a hardvert illetően a túl régi és az újabb hw miatt.
Nem nagy segítség, de pár parancsot találtam:
xdm leállítása: /etc/init.d/xdm stop
livecd graf. nélküli indítása: kororaa-nofb softlevel=nox
XGL indítása : goxgl
systemconfig, chooseres felbontás, choosekeymap

[Szerkesztve]

(#2069) Sipi válasza VladimirR (#2063) üzenetére


Sipi
addikt

Viszonylag szimpla ügy: a Kororaa mindent megtesz, hogy beizzítsa a hardveredet. Megtalálta, hogy nVidia kártyád van. Csakhogy valahol a 7127-es driver környékén az nVidia úgy döntött, hogy ad-hoc jelleggel a régebbi kártyák támogatását kiveszi belőle. (Ami azért fura, mert pl. GeForce2 GTS kimaradt, GeForce2 MX meg benne.)
Arra nincs felkészítve a Kororaa, hogy még driver-verziókat is csereberéljen. Ha felteszed pl. a 7167-est, az még valószínűleg kezeli. De LiveCD-re kicsit macerás... (Bár valószínűleg megodlható, hiszen neted van. Ha jól tudom, ez egy teléjes Gentoo Linux, boot után, ha beléptél, akkor az emerge =nvidia-kernel-1.0.7167-r2 parancsot! Ezzel a régebbi kernel drivert (és automatikusan a hozzá tartozó régebbi OpenGL függvénykönyvtárat is) letölti, telepíti. Utána már valószínűleg menni fog. De ezt minden boot után meg kell csinálni. :)

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2070) Sipi válasza VladimirR (#2062) üzenetére


Sipi
addikt

Mount: alapesetben minden netbios-os megosztás usernevet és jlszót igényel. Ha úgy állítod be, hogy nem, tudtommal akkor is, csak azt a háttérben megoldják a winek egymás között.
a mount opcióinak két dolgot adhatsz meg: vagy a username, jelszó párost írod az fstabba, vagy a guest opciót, hogy ne kérjen semmit.

A defaults után, vesszővel elválasztva írhatod őket, pl. defaults,guest (space nem kell). Beírhatod defaults,username=vladi,password=1234 alakban is...
Illetve megadhatod a credentials=file opcióval, melyik fájléból olvassa őket.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2071) VladimirR válasza Sipi (#2070) üzenetére


VladimirR
nagyúr

az elobbi (default,guest) megoldassal nem, az utobbival (default,username=Guest,password=) azonban mukodik, koszi

mas: links-et (vagy lynx-et) hogyan tudom ravennik, hogy kezeljen js-t? (pl itt ph-n nem tudok lapozni a select-tel, mert (asszem) nem ertei az onchange esemenyt)
jah, es arra hogyan veszem ra, hogy a kepeket megjelenitsek? links elvileg tud ilyet, de a see-re azt mondja, hogy command not found - mijaza see (azon kivul, hogy ez jelenitene meg a gif-eket)?

illetve letezik olyan konzolos torrent kliens, ami egyszerre tobb torrent-tel is elboldogul?
ha jol lattam, a bittorrent, bittornado, ctorrent egy idoben csak eggyel tud megbirkozni

es megegy: letezik hasznalhato (tobb hub, tobb letoltes) konzolos dc kliens?

remelem nem tul rtfm jelleguek a kerdeseim (a torrentes, dc-s kicsit keresoszagu lehet, de ha valaki tud esetleg javasolni ilyesmit, nem probalnek ki tobb 10 progit, ha nem muszaj)

szerk.: a legfontosabbat kifelejettem: konzolos lejatszo kellene, amivel tudok netradiot (mp3, esetleg wma) hallgatni

[Szerkesztve]

(#2072) Jester01 válasza VladimirR (#2071) üzenetére


Jester01
veterán

1) Javascript: tudtommal sehogy
2) see: az egy külön prog, sztm csak a képeket fogja külön megmutatni (de ne legyen igazam) Fel kell telepíteni.
3) torrent: gõzöm sincs, mldonkey elvileg torrentet is tud. Vagy 2 éve mintha próbáltam is volna.
4) dc kliens: nem tudom
5) netradio: lehet, hogy overkill, de az mplayer szépen játszik netrádiót is :)

Jester

(#2073) Sipi válasza VladimirR (#2071) üzenetére


Sipi
addikt

Torrenthez nem értek, majd más. (Mellesleg: mi történt Veled? Nem elég, hogy szarfos linuxozol, még egyből konzolon nyomod? Aztapaszta...)

Az mplayer kiválóan játszik le streameket is. mplayer (url). Esetenként a -cache (méret) opció sem árt mellé, vagy a -nocache opcióval kikapcsolni a teljes cache-elést. (Bár ehhez nagyon elbaltázott szerver kell.)

Links: bár értem, amit írsz, mégsem. Nem programozói szemszögből le tudnád írni? Mondjuk egy oldalt, amin működő javascripttel látni kellene valamit, anélkül nem.
(Próbeképpen feltettem, van egy javascript telepítési kapcsolója, ergo valamit biztosan tud, csak éppen tesztelni nem tudom.)

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2074) VladimirR válasza Sipi (#2073) üzenetére


VladimirR
nagyúr

menj fel vele ph-ra, menj be egy topic-ba, probalj meg a legordulo lista segitsegevel az utolso oldalra ugrani
vagy probalj meg az emali cimre kattintani

ezekhez pl javascript kellene

radio: kozben eszembe jutott, megnezem, hatha az mpg321 tud ilyet - tud, elnezest a kerdesert (mondjuk ennek meg most mas baja van)

166-os mmx-re nem sok kedvem van x-et tenni, foleg, hogy osszesen egy 2g-s hdd all rendelkezesemre (nem, a kororaa-t nem ezen akartam megnezni)

p.s.: megtertem, na (komolyabban: linux-olgattam en eddig is, csak elhanyagoplhato minosegben, most azonban van ra egy kulon gepem, megha ily' regi is)

Jester01:
egen, elvileg ugy mukodik, ahogy mondod, viszont honnan tudom telepiteni? apt-get nem akar ilyet talalni, ''see''-re meg hogy keressek? apt-get install see azt mondja nincs ilyen, es aptitude-ben sem talalok

[Szerkesztve]

(#2075) Jester01 válasza VladimirR (#2074) üzenetére


Jester01
veterán

Hopp, ezt benéztem. :B Azt hittem a see az maga a képnézegetõ, de nem. Az csak egy alias a run-mailcap progira, ami elindítja a bekonfigurált képnézegetõt. A packages.debian.org szerint [link] a mime-support csomagban van.

Nemtom, hogy az aktuális hardvereden esetleg lehet-e framebuffert csiholni, azzal már egész élvezhetõ böngészést lehetne :) Hmm, links2 elvileg tudja a javascriptet de valóban nem mûködik, valamiért ''undefined'' dolgokat gyárt az urlbe.

Jester

(#2076) VladimirR válasza Jester01 (#2075) üzenetére


VladimirR
nagyúr

fb van, az volt az elso (emiatt csereltem le az s3 virge-t egy elfekvoben levo tseng6000-re a gepben) vga=0x317-ben van, ami asszem 1024*768*16
viszont a kepet tovabbra sem akarja megmutatni, merthogy nincs definialva olyan, hogy image/gif
amit meg talaltam erre neten, az valami xloadimage progit hiv meg, az meg x ala valo kepnezo, ha jol ertem
az fbi meg, amit hirtelen talaltam konzolos kepnezot, felrak 70 megat, tobbek kozt olyanokkal, mint pl x11-common, ami nekem nem biztos, hogy kell (vagy tevedek?)

de ez most mindegy is, inkabb most az zavar, hogy nincs hangom sem
dpkg-reconfigre alsa-base azt mondja, hogy:
depmod: *** unresolved symbols in /lib/modules/2.4.27-2-386/kernel/drivers.net/wireless/orinoco.o
depmod: *** unresolved symbols in /lib/modules/2.4.27-2-386/kernel/fs/xfs/xfs.o

amiket igy nem igazan ertek, mik akarnak lenni

(#2077) Jester01 válasza VladimirR (#2076) üzenetére


Jester01
veterán

Tseng powa, nekem is van egy elfekvõben :)

A modulos dolog érdekes, ilyet akkor szokott mondani, ha nem passzolnak a kernelhez. Mindenesetre ha csak arra a 2re panaszkodik és nincs rá szükséged akkor tüneti kezelésképpen pakold el õket valahová, hogy ne zavarja a depmod érzékeny lelkivilágát . Amúgy meg depmod -e megmondja konkrétan milyen szimbólumok hiányoznak, abból elvileg kiderül mi a gubanc oka.

Jester

(#2078) VladimirR válasza Jester01 (#2077) üzenetére


VladimirR
nagyúr

''A modulos dolog érdekes, ilyet akkor szokott mondani, ha nem passzolnak a kernelhez.''

egen, en is ilyesmitol tartottam
lehet, nem a legjobb megoldas a stable debian-hoz jaro kernelt hasznalni a testing-hez

csak mire ez a p1-esen lefordul....
....es nekem meg sosem sikerult elsore mukodo kernelt forditani (tobbnyire kihagytam az hid tamogatast, ami usb-s billentyuzetnel nem tul szerencses, legutobb meg boot kozben lelallt kernel panic-kal es valami vfs-t reklamalt :D)

szerk.: kiprobaltam az elpakolaszos megoldast is, most mar nincs hibauzenet, csak eppen semmit nem csinal a dpkg-reconfigure (depmod -e meg kiirja, hogy ''align'', illetve, hogy ''vn_mark_bad'', de ezek nekem semmit nem mondanak
gondolom ezeket valamiert nem ismeri fel es ezzel van baja, de hogy mit kezdjek en ezekkel?
mindegy vegulis

[Szerkesztve]

(#2079) Jester01 válasza VladimirR (#2078) üzenetére


Jester01
veterán

csak mire ez a p1-esen lefordul

Miért is akarsz fordítani? A gyári kernel (amihez a modulok passzolnak) nem jó?

MOD: ha küldesz .config-ot akkor szívesen fordítok neked kernelt

[Szerkesztve]

Jester

(#2080) VladimirR válasza Jester01 (#2079) üzenetére


VladimirR
nagyúr

miert? mert igy elobb utobb csak felfogom azt is ;)

ez, amit mondasz, az az apt-get install kernel-image-x.y.z?

[Szerkesztve]

(#2081) eddie303 válasza VladimirR (#2078) üzenetére


eddie303
őstag

Szia.

A modulos dologhoz adj neki egy ''depmod -a''-t, hatha helyrepittyan.
Bittorrent: A rendes Bittorrent csomagban van egy ilyen, hogy btdownloadcurses.py ha jol tudom, ez egy konzolos torrent-kliens.
Links elvileg tud framebufferen grafikusan is futni, attol fugg, hogy van leforditva, ''links -g'' lovi be igy...
:R
Mod: Bocs, buta voltam, nem olvastam el elegge... Tobb screenben vagy tobb konzolon nem megy kulon tobb bittorrent klienssel?

[Szerkesztve]

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#2082) Jester01 válasza VladimirR (#2080) üzenetére


Jester01
veterán

Ja, akkor hajrá :) Helyes hozzáállás.
Igen, csak majd arra figyelj, hogy i386-ost tegyél fel.

Jester

(#2083) VladimirR válasza eddie303 (#2081) üzenetére


VladimirR
nagyúr

bittorrent-et epp neztem, de az egyidoben csak egy torrent-et tud tolteni (vagy csunyan elneztem valamit)

linxs -g sajnos nem megy, azt mondja ra, hopgy unknown option - a help-je sem emlit ilyesmit

Jester01: koszi, az arhoitekturakat tudom (annyira szar, hogy ket gep van elottem, _mindig_ rossz billentyuzethez nyulok eloszor

szerk.:
lehetne eppenseggel, de perpill tizenvalahany aktiv torrentem van
jobban tetszene pl egy olyan megoldas, mint ami pl a tmsnc-ben van a tobb beszelgetes kezelesere

[Szerkesztve]

(#2084) eddie303 válasza VladimirR (#2083) üzenetére


eddie303
őstag

Valoszinu, ahogy Ubuntuban is, a Debianos csomagba sincs beleforditva a framebuffer-support...
Mod: Most ha X-et hasznalnal, akkor ajanlanam figyelmedbe: [link], ez megoldana a sokbillentyuzetes dolgot :D
Na meg egy mod: screen nevu kicsi progi tud neked csinalni szerintem akarhany terminalt, ami kozott tudsz valtani, megszokni kicsit macera, de pl. nagyon jo, en akkor szoktam hasznalni, ha ssh-n keresztul csinalok valahol valamit, detach-olom, s kovetkezokor visszakapcsolodasnal latom, hogy mi folyik tovabb.

[Szerkesztve]

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#2085) VladimirR válasza eddie303 (#2084) üzenetére


VladimirR
nagyúr

erdekes modon a stable debian minimal install cd-jehez jaro 2.4-es kernelbe bele van
en is meglepodtem, eddig masok voltak a tapasztalataim

szerk.: van korulottem 4 gep (ketto csak ugy alkatreszkent epphogy osszerakva, egy az asztalon, egy masik a p1 tetejen), 2 monitor, 3 eger, 4 billentyuzet
mindez egy 180*80-as asztalon, illetve korulotte


[Szerkesztve]

(#2086) derossi


derossi
aktív tag

Sziasztkok!
Tudna valaki segíteni quake 3 telepítéshez?

Akár priviben :DDD

(#2087) eddie303 válasza derossi (#2086) üzenetére


eddie303
őstag

Mondj valami konkretabbat, hogy hol akadtal el... :)

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#2088) Jester01 válasza VladimirR (#2083) üzenetére


Jester01
veterán

links2 -g

Az jó ha tudod az architektúrát, én tuti reflexbõl i686-os kernelt tettem volna rá és néztem volna meglepetten amikor nem indul :)

eddie303: nincs belefordítva, modulban van, de van.

[Szerkesztve]

Jester

(#2089) VladimirR válasza Jester01 (#2088) üzenetére


VladimirR
nagyúr

wow, nagyon jo (bar szetesik az oldal benne rendesen, de ettol meg nagyon jo, ahhoz kepest, hogy konzol)

(#2090) Jester01 válasza VladimirR (#2089) üzenetére


Jester01
veterán

Gondolom stylesheet támogatás hiánya miatt.

Jester

(#2091) rollins válasza VladimirR (#2085) üzenetére


rollins
őstag

nem vagyok egy nagy kernelfordító mester, de ha pl. már fordítottad már az adott kernelt és esetleg kimaradt valamelyik modul, akkor azt elő lehet állítani a Makefile másolatának szerkesztésével és a makefile -f parancsal, tehát nem kell az egész forrást fordítgatni. Itt le van írva részletesen: [link]

[Szerkesztve]

(#2092) VladimirR válasza Jester01 (#2090) üzenetére


VladimirR
nagyúr

viszont van vele egy nagyobb problemam is: csak szegeny felhasznalomnak nincsen joga -g-vel inditani a links2-t (root-kent megy)
a kovetkezoket irja:
(!) directfb/core/vt: error opening '/dev/tty0'!
--> permission denied
(!) directfb/core: could not initialize 'system' core!
--> initialization error
svgalib: cvannot get i/o permissions

miert nincs joga es mi a teendo?

(#2093) Jester01 válasza rollins (#2091) üzenetére


Jester01
veterán

Figyelem, a linkelt cikkben a hangsúly ezen van: Később pedig még a ''make clean''-t is a helyfelszabadítás érdekében. Ha csak simán kimaradt egy modul akkor azt nyugodtan lehet a szokásos módon csinálni, nem fordítja újra az egész kernelt (éppen azért mert make-t használ)

Jester

(#2094) eddie303 válasza VladimirR (#2092) üzenetére


eddie303
őstag

Mocskos megoldas: root-kent chmod 666 /dev/tty01 vagy links2 suid root-ta tetele ami asszem chmod -s `which links2`
Tisztabb megoldas: Megnezed ls -l /dev/tty01-ben hogy milyen group-e az eszkoz, majd /etc/group-ba az adott csoport utan odairod a felhasznaloneved.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#2095) VladimirR válasza eddie303 (#2094) üzenetére


VladimirR
nagyúr

root-e az eszkoz....
ezesetben tan meg jobb a chmod 666 /dev/tty0, nem?
az a suid root dolog mire jo? milyen hatulutoje lehet?

(#2096) eddie303 válasza VladimirR (#2095) üzenetére


eddie303
őstag

elvileg lehet exploitolni rajta keresztul a rendszert, nem tanacsos, blablabla, de ha mas nem fer hozza, akkor nyomjad nyugodtan :) a chmod 666-al az a gon, hogy 100% hogy udev-et vagy devfs-t hasznalsz es akkor ujrainditaskor megszunnek az eszkozok a /dev-ben csak az esszencialis marad, magyaran ujrainditas utan megint meg kell csinalni. A suid root altal mindig ugy fogja venni, hogy a links root-kent fut, mintha root inditotta volna el.

[Szerkesztve]

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#2097) derossi válasza eddie303 (#2087) üzenetére


derossi
aktív tag

nos megvan az iso amit felmountoltam...,mert nem akarom ugye lemezre felírni +csináltam egy könyvtárat így : mkdir -p /usr/local/games/quake3/baseq3

ide kéne asszem bemásolni ezt :Quake3/baseq3/pak0.pk3
legalább is a leírás szerint.innen tovább :F vagy egyszerübb módja van esetleg?

(#2098) eddie303 válasza derossi (#2097) üzenetére


eddie303
őstag

Letoltod [link] ezt, majd beirod, hogy su, megadod a root jelszavad, majd sh linuxq3apoint-1.32b.x86.run . Valaszolgatsz neki, majd bemasolod amit be kell masolni, beirod, hogy quake3 es mar fragelhetsz is :)

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#2099) VladimirR válasza derossi (#2097) üzenetére


VladimirR
nagyúr

ugy tudom, a cd-n nincs rajta a linux-os binaris, azt az idsoft oldalarol kell vaalhonnann levadasznod

az ''iras'', amit emlegetsz, az mi? en is probalgattam anno, de en mar az nv drivernel elakadtam ;)

eddie303:
mivel, netkapcsolat van, akar meg hozza is ferhet mas
akkor asszem marad a suid root, igy legalabb csak a links2 fut majd root-kent
meg meg utananezek, hatha irnak ra valami okossagot a zinternyeten

p.s.: kosz a segiteget, mindnyajotoknak

(#2100) derossi válasza eddie303 (#2098) üzenetére


derossi
aktív tag

már töltöm de írtó lassan megy ,még vagy 20 perc...:)
akkor a baseq3 teljes tartalmát kell átmásolni?mert valahol azt írták elég a pak0.pk3


feleslegesnek tartottam kiírni, lemezre...így csak felmountoltam az iso-t

[Szerkesztve]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.