Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2951) VladimirR válasza Forest_roby (#2950) üzenetére


VladimirR
nagyúr

az 500 az egy hibakod, megpedig az ''illegal port command'' hiba kodja

[Szerkesztve]

(#2952) Forest_roby válasza VladimirR (#2951) üzenetére


Forest_roby
őstag

mindegy nem azt írta ki nekem a total commander....
majd legközelebb ha ugyan ez a hiba lesz akkor PONTOSAN beírom ide...

Addig is köszi a segítséget!

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#2953) Prego válasza VladimirR (#2945) üzenetére


Prego
senior tag

Nem akarok téríteni, csak egy egész hetet szánnánk a Linuxra, és az említett témaköröket járnánk körbe. Arra keresnénk a választ, hogy egy ''dummy'' felhasználó mennyire tudná kezelni (telepíteni, programokat telepíteni) a rendszert.
Tehát kéne olyan disztribució(k), ami könnyen használható, és lehet hozzá jó progikat szerzni.
Én példáúl most az Ubuntut próbálgatom, és tegnap meghallgattam néhány mp3-at, amelyek tartalmaztak néhány nagyon apró hibát. A Windows Media Playerrel nem hallom ezeket a hibákat (nem is tudtam hogy vannak, valszeg valami visszhang effekt miatt), az Ubuntu 7.04 alap lejátszójában viszont igen.
Viszont, hogy jót is mondjak, egyáltalán nem kellett konfigurálgatnom semmit ahhoz, hogy kitűnő (szubjektív vélemény) hangon szóljon az 5.1-es rendszerem.
A WMV formátum lejátszásához viszont kérnék segitséget, mert nekem nem sikerült kodeket telepítenem hozzá.

Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

(#2954) Jester01 válasza Prego (#2953) üzenetére


Jester01
veterán

Mplayer mostanában natívan kezeli a WMV-t.

Jester

(#2955) VladimirR válasza Prego (#2953) üzenetére


VladimirR
nagyúr

''Arra keresnénk a választ, hogy egy ''dummy'' felhasználó mennyire tudná kezelni (telepíteni, programokat telepíteni) a rendszert.''

azt hiszem ezt a kerdest ugyanebben a post-ban meg is valaszoltad, mikor a WMV lejatszasrol irtal (pedig nem hinnem, hogy a dummy kategoriaba tartozol, ha cikket irsz a temaban)

windoze-on nevelkedett felhasznalo, ha nincs meg benne az (olykor nem keves) utanajarsra valo hajlandosag nem hinnem, hogy tul sok sikerrel fog jarni

(#2956) szatocs válasza Jester01 (#2941) üzenetére


szatocs
őstag

Ahaaam. Köszi!

=== Szatocs ===

(#2957) ngabor2 válasza Prego (#2953) üzenetére


ngabor2
nagyúr

csak egy egész hetet szánnánk a Linuxra,

ha csak azért, hogy ''van ilyen is'', az egy hét sok, elég pár óra. ha azért, hogy minden, vagy a legtöbb dolgot win helyett komolyan megoldd linux alatt, az 1 hét nagyon kevés. lassan 10 éve foglalkozok felhasználói szinten linuxszal. még most is tudnak új dolgokat mondani, sőt, volt már rá példa, hogy nagy linux-guruknak én is tudtam újat mondani. teljesen szerintem senki nem ismeri meg a linuxot, emrt senki nem használ belőle mindent.

(#2958) Prego válasza ngabor2 (#2957) üzenetére


Prego
senior tag

Hááát, azért ez sokmindenről elmondható, a Windows parancssor is tud egyet s mást :)
Azért egy próbát megér, sztem egyre többen gondolkodnak egy ingyenes rendszeren, mivel egyre nehezebb lopni a Windowst, illetve a hozzá tartozó alkalmazásokat.
Ezért mondom, hogy csak néhány fontosabb témakört ölelnénk fel:
-Felhasználói felület: mennyire kezelhető egyszerűen, hol találhatóak az alapvető utasítások (ki-be kapcsolás, menüszerkezet, programok telepítése)
-Multimédia, Játékok, szórakozás: Médialejátszók kodekek telepítése, TV tuner kezelése, melyiknek szebb a képe-hangja, milyen játékokkal játszhatunk.
-Office alkalmazások: OpenOffice vs. MS Office
Kihagynánk a Shell scriptelést, Hálózat konfigurálását, a moduláris kernel felépítését.
Esetleg végszóban el lehet mondani, hogy mely felhasználóknak ajánljuk (Hard Core Gamereknek egyáltalán nem, kis teljesítményű gépeken és laptopokon inkább el tudom képzelni, rendszergazdáknak kötelező ismerni kívül belül).
Ilyesmikre gondoltam:
Melyik GUI-t a legkönnyebb megszokni, melyik a legjobb médialejátszó, hangszerkesztő, videó szerkesztő, MP3 tömörítő, melyek a népszerű játékok.

Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

(#2959) tzs84 válasza Prego (#2958) üzenetére


tzs84
tag

szerintem ne fókuszálj mindenből egyre, és legjobbról meg főleg ne beszélj, ez mind ízlés kérdése. kde vagy gnome, mplayer vagy xine stb. felesleges hasonlítgatni, kipróbálod őket és amelyik jobban tetszik.

és amit semmiképp nem hagynék ki az a szabad szoftver, miről szól, miért jó, gpl nagy vonalakban stb

(#2960) Prego válasza tzs84 (#2959) üzenetére


Prego
senior tag

Ez még menet közben úgyis alakulni fog, meg először éljem meg azt a hetet :)
Lényeg hogy tudok min elindulni, a többi meg úgyis csak babrálás kérdése.

Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

(#2961) Sianis válasza Prego (#2958) üzenetére


Sianis
addikt

''a Windows parancssor is tud egyet s mást''

Még csak egy lapon sem említhető a sh,bash és társaival. :)

Érdekes cikknek ígérkezik, csak jól meg kell rágni a témát? Reklám igénye nélkül privátban elmondhatnád, hogy ez hol fog megjelenni.

Sianis

(#2962) Prego válasza Sianis (#2961) üzenetére


Prego
senior tag

Leírásomban a honlapnál látható. :R
Lehet hogy kissé bonyolult dolgokra gondoltatok az elmúlt beszélgetések óta. :)

Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

(#2963) czappa


czappa
aktív tag

OS: Debian etch.
Wifi kártyát használok, amit alapból nem ismert fel a Debian, de ndiswrapperrel működik tökéletesen.
Amikor bejelentkezek feldob egy ablakot a rendszer, hogy adjam meg a kulcstartóhozhoz a jelszót, ha ezt nem adom meg, akkor nem tudok netezni. (így néz ki: [link]).
A kérdésem az lenne, hogy nem lehetne ezt automatikussá tenni, tehát, hogy ne kelljen a kulcstartóhoz jelszó, vagy egyáltalán a kulcstartó.
(mint wxp alatt; ha bejelentkezek csatlakozik az alapértelmezett vezeték nélküli hálozathoz, itt is ilyet szeretnék, ha megoldható.)
megj.1: Azt se nagyon tudom mi ez a kulcstartós dolog vki el tudná magyarázni? (link is jó)
megj.2: Alkalmazások -> Rendszereszközök -> Kulcstartókezelőben tudnám törölni a hálozathoz tartozó kulcsot, de amíg azt se nagyon tudom mi az, addig nem szeretném.
megj.3: Ubuntu alatt automatikusan csatlakozott a hálozathoz, igaz ott a wifi kártyát is alapból felismerte, továbbá nem tudom, hogy ott van-e kulcstartó
megj.4: A wifi hálozat WEP-el védett, nem tudom van-e ehhez köze, csak leírtam hátha.

Segítséget előre is köszönöm.

[Szerkesztve]

(#2964) Forest_roby


Forest_roby
őstag

Hi!

Meg tudnátok mondani, hogy putty-ban miért nem műxik a ctrl + alt + Fx ablakváltás?

Előre is köszi

Forest

ui.: mondjuk hülye a kérdés, inkább ugy lenne a jó, hogy hogyan lehet működésre bírni ezt a funkciót!

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#2965) Prego


Prego
senior tag

Feltettem az Ubuntu 7.04 dektop x86 verzsönt.
Ez először úgy működött mint egy Live CD, majd az asztalra kirakott egy telepítés nevezetű ikont. Feltelepítettem, és minden grafikus felületről ment. Már akkor gyanakodtam:
Kért egy felhasználónév/jelszó párost és annyi.
Próbáltam aztán a konzolban a su parancsot, persze a jelszót nem fogadja el. :F
Már nem emlékszem milyen feladathoz kellett super lúzerként bejelentkeznem, remélem ZH-ban nem kérik majd.

Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

(#2966) Sianis válasza Forest_roby (#2964) üzenetére


Sianis
addikt

Azért, mert a putty mit a neve is mutatja egy tty. Szóval nem azt látod ami a gépen folyik, hanem kapsz egy terminált. Amit te akarnál, ahhoz távoli asztal elérés kell.

Sianis

(#2967) Forest_roby válasza Sianis (#2966) üzenetére


Forest_roby
őstag

hát, azért köszi! Végső megoldásként inítok 2 puttyot, ha kell.

:R

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#2968) Forest_roby


Forest_roby
őstag

Hi!

Lehet vmi grafikus motort ráeröltetni a linuxra, hogy működjön a putty alatt vmi minimális grafika?
Nem akarok semmilyen ablakkezelőt. Csak első körben az jó lenne, hogy ha a links2 -g elindulna.
Ehhez elvileg vmi DirectFB szükséges, de egyeltalán nem ismerem ezt és addig nem szeretnék semmi ilyesmit telepíteni a gépre, amíg nem tudom biztosan, hogy fog működni putty alatt.

Van rá vmi esély?

vagy tudtok vmi terminálos böngészőt, ami normálisan jeleníti meg a weblapokat?

mod:
ill. az /etc/ssh/sshd_config -ban az X11Forvarding No -n van. Gondolom ezt akkor érdemes Yes -re állítani...
Ha tévedek javítsatok ki!

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#2969) VladimirR válasza Forest_roby (#2968) üzenetére


VladimirR
nagyúr

lynxs rulzik
igaz nem 100%-os, de links2 sem kezel stiluslapokat

(#2970) Forest_roby válasza VladimirR (#2969) üzenetére


Forest_roby
őstag

a links2 legalább táblázatokat kezeli, ez még azt se... :(

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#2971) czappa válasza czappa (#2963) üzenetére


czappa
aktív tag

Up!

(#2972) VladimirR


VladimirR
nagyúr

tudnatok mondani olyan cputest progit, aminek eredmenye nagyban fugg az l2 cache mennyisegetol/sebessegetol?

(#2973) Sianis válasza VladimirR (#2972) üzenetére


Sianis
addikt

[link]

Ez mintha valami olyasmi lenne!

Sianis

(#2974) Polesz válasza Prego (#2965) üzenetére


Polesz
addikt

sudo amit az ubuntu használ.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo -s # terminál kérése rendszergazdaként

mindig a saját jelszavad kell megadni. ha szeretnél a rootnak jelszót adni, hogy pl a su is működjön

sudo passwd root

Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

(#2975) ballington


ballington
addikt

hy all!

linux típusú fájlrendszerekkel (pl. ext3 v. reiserfs) leformázott partíciókat hogyan tudom visszaformatálni NTFS-é...csak partition magic-el?
ha csak egy vinyó van kéznél

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#2976) Batman válasza ballington (#2975) üzenetére


Batman
őstag

Nem teljesen értem, mit szeretnél.
Ha van egy hdd-d amin linusox fájlrendszer van azt win alól is le tudod formázni nem kell hozzá semmi más.Jobb egér a sajátgépre, majd ott manage , utána ''disk managment'' , ott megjelenik a linuxos hdd, itt már tudod formázni.

Remélem tudtam segíteni.
üdv

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#2977) Prego válasza Polesz (#2974) üzenetére


Prego
senior tag

THX megvan

Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

(#2978) dunc válasza Prego (#2977) üzenetére


dunc
nagyúr

Sziasztok nem néztem át az egész topikot :B az lenne a kérdésem melyik linuxot ajánljátok ? Ami természetessen ingyenessen ,legálissan letölthetö .Esteleg linket kérek szépen :B

[Szerkesztve]

(#2979) czappa válasza dunc (#2978) üzenetére


czappa
aktív tag

Hát ez elég szubjektív, gondolom mindenki másra esküszik, de pl javaslom az ubuntut, amit egy elég felhasználóbarát disztróként tartanak számon: [link]

(#2980) ballington válasza Batman (#2976) üzenetére


ballington
addikt

adott egy hdd, első felén (több partícióból áll) win van, a másik felén linux (ez is ugye többből áll)...ezt akarom az egészet leformázni, csakhogy alapból a win nem látja a linux fs-t

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#2981) Sianis válasza ballington (#2980) üzenetére


Sianis
addikt

De a partíciót magát azt látja! Ha meg túl bonyolult, akkor betolsz egy Ubuntu Live Cd-t és megcsinálod 5 perc alatt. :)

Sianis

(#2982) ballington válasza Sianis (#2981) üzenetére


ballington
addikt

nálam nem látja, kipróbáltam azt, amit a LOGOUT cikkben írtál, de nem látja :(

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#2983) Amper válasza ballington (#2982) üzenetére


Amper
tag

XP: compmgmt.msc; itt lemezkezelés
Lehetetlen, hogy nem látja :U

- Panasonic FZ30 - Debian ETCH -

(#2984) dunc


dunc
nagyúr

Sziasztok ezt a verziot írtam ki ubuntu-7.04-desktop-i386.iso,bebootoltattam és amikor inditani szeretném akkor ezt írta ki
Loading Isolinux:disc error 32AX=4200 drive,9F és egy ablak


I/0 hiba
error reading boot cd
RESTART

xp van fent a gépen 2 partricio ntfs 20 és 60 GB-s

(#2985) dunc válasza dunc (#2984) üzenetére


dunc
nagyúr

sata II

(#2986) VladimirR válasza dunc (#2985) üzenetére


VladimirR
nagyúr

csak ezt a harom linux topic-ot talaltad meg?

(#2987) dunc válasza VladimirR (#2986) üzenetére


dunc
nagyúr

Igen talán felesleges volt, mint a te kérdésed? Megoldást tudsz ?

(#2988) ngabor2 válasza dunc (#2987) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ezzel VladimirR arra akar finoman utalni, hogy nem szeretjük a cross-postokat, különösen nem 1 percen belül (!) 3 topikban. tedd fel egyben. ha sokáig nem jön válasz, tedd fel egy másikban.

én pl. olyan vagyok, hogy crosspostra akkor se válaszolok, ha tudom a választ. itt is lenne egy határozott tippem, de ez a stílus irritál.

(#2989) dunc válasza ngabor2 (#2988) üzenetére


dunc
nagyúr

Kösz engem is iritál ez a segitökézség nem értem miért baj ha a gyors válasz érdekébe több tokikba is írok? :F Úgy vagytok nagy tudásotokal mintha valami kincs lenne...''s lenne egy határozott tippem'' de nem mondod egyébként már sikerült kitapasztalnom az volt a gond,hogy az általam probált verzió ''alá'' kell a régebbi amikor az megvan akkor szerintem felmegy rá az új most virtuálba probálom ,hogy nem cseszem szét a meghajtóim.

[Szerkesztve]

(#2990) ngabor2 válasza dunc (#2989) üzenetére


ngabor2
nagyúr

téged nem zavarna, ha az általad látogatott topikok jó részében megtalálnád ugyan azt a kérdést? mert engem kifejezetten. kultúrált levlista-családok az ilyet szankcionálni szokták. vannak a fórumozásnak, és úgy általában a netes megjelenésnek íratlan szabályai, azokat is illik betartani, ha választ szeretnél kapni. az egyik ilyen dolog, hogy nem türelmetlenkedsz.

(#2991) dunc válasza ngabor2 (#2990) üzenetére


dunc
nagyúr

Lehet rosszul kerestem de tényleg nem találtam a beírt kulcsszavak segitségével :(

Valami most se jó mert felraktam a ubuntu-6.06.1-desktop verzió-t ami fel ment gondnélkül de én a ubuntu-7.04-desktop-i386 verzió-t szeretném kiprobálni bebootoltattam a cd-t és megprobáltam futtatni de nem jó ezt írja ki. Ha valaki esteleg találkozott ilyennel az segitsen.
[link]

[Szerkesztve]

(#2992) ngabor2 válasza dunc (#2991) üzenetére


ngabor2
nagyúr

error reading boot cd

nem a vinyóval van baj.

és ezt a választ kb. fél órával hamarabb megkaptad volna, ha csak egy helyre írsz a 3 közül, mert pl. én mindhármat rendszeresen látogatom...

(#2993) dunc válasza ngabor2 (#2992) üzenetére


dunc
nagyúr

Az már nincs most ,hogy fentvan a régebbi verzió ezt írja ki.[link]

(#2994) dunc válasza ngabor2 (#2992) üzenetére


dunc
nagyúr

Hu lehet én voltam béna! :B Mert most nézem,hogy a 7-es verzionak van 64-bit gépekre készült verziója is és én a másikat probáltam meg elinditani kiprobálom,hogy az müködik-e?

(#2995) dunc válasza dunc (#2994) üzenetére


dunc
nagyúr

ubuntu-7.04-desktop-amd64 ez müködik települ rendesen.......

(#2996) dunc válasza dunc (#2995) üzenetére


dunc
nagyúr

Nem tudtam,hogy linux esetében tulajdonképpen nem az választod ki,hogy 32-ill. 64-bites oprendszert akarsz telepiteni ,hanem azt,hogy neked milyen hardver arhitechturád van ,ezért lepödtem meg,hogy nem tudtam a x386 verziót feltelepiteni,hanem csak a 64-bit verziót,mivel olyan hardverem van,ez azért is lepett meg mert régebben ilyent nem tapasztaltam más linux-nál.

(#2997) ngabor2 válasza dunc (#2996) üzenetére


ngabor2
nagyúr

valszeg ha nem lett volna hibás a boot-cd-d, akkor az x86 verzió is felment volna...

(#2998) dunc válasza ngabor2 (#2997) üzenetére


dunc
nagyúr

Nem volt hibás ,mert másikat is megprobáltam és másik gépre felment (2500+barton 462)
Standard personal computer (x86 architecture, PentiumTM, CeleronTM, AthlonTM, SempronTM) ez nem ment fel csak a régebbi gépere,ez felment hiba nélkül 64bit AMD and Intel computers mindkettö az új Ubuntu 7.04 - Supported to 2008 verzió.
[link]

(#2999) dunc


dunc
nagyúr

Windozos játékot tudok-e valamilyen modon futtani linux alatt? mert nekem az un win.emulatoral nem síkerült de ez már évekel ezelött volt (redhat linux-al) azóta nyílván ez kicsit jobban müködik reményeim szerint.

(#3000) ngabor2 válasza dunc (#2999) üzenetére


ngabor2
nagyúr

van a wine, ami azóta fejlődött, meg van a cedega, ami úgy tűnik, hogy fizetős, viszont mások szerint azzal elég jól mennek a játékok is. mivel nem játszom, ezért nincs benne tapasztalatom.

amúgy nálam x86-os változat fut mind x2-n, mind core duo-n. mindkettő 64-bites legjobb tudomásom szerint... és mindkettőn megy. úgyhogy ez így akkor érdekes dolog lehetett, a lényeg, hogy megoldódott.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.