Hirdetés
-
LOGOUT.hu
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Dr. Szilikát
őstag
Izzólámpára ma már nem érdemes pazarolni az akkuban lévő energiát szerintem, halogénre sem.
A nyitófeszültség miatt a piros LED-es lámpák tudnak működni két ceruzaelemről (3 V névleges), a fehér LED-ek soros három celláról mennek (4,5 V névleges), ellenálláson keresztül, de ezek elmennek egy vagy több párhuzamos Li-ion celláról is.
Létezik ugyan 1,5 V-os zseblámpa is, de azokban DC-konverter van.
[ Szerkesztve ]
-
vmk
tag
válasz Dr. Szilikát #82551 üzenetére
Rendben, köszi.
A 4,5V-os még jó lehet egy darab akksiról elvileg.
Ha 3V-os a lámpa, akkor miképpen vigyem le a feltöltött cella feszültségét a kívánt szintre? Simán diódával? -
nbg
senior tag
Sziasztok kedves Hozzaertok!
Kerdeznek toletek, a hattersztori a kovetkezo:
Sok baratomnak Xiaomi rollere van, es ha en egy masik modellel (Niubility N2) megyek at hozzajuk es toltenem, akkor ugye magammal kell vinnem utobbi toltojet.
Mi lenne, ha keszitenek egy "adaptert", hogy a Xiaomi toltojet hasznalhassam az N2-hoz?
Okozna barmilyen problemat a ket tolto (Xiaomi: 41V/1,7A vs. Niubility 42V/1,5A) teljesitmenye kozotti kulonbseg?
Van ezeken felul barmilyen mas olyan tulajdonsaga egy toltonek, ami a fentebb leirtakat kizarna, illetve akar karosodashoz vezetne?
Elore is koszonom!I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?
-
#68216320
törölt tag
Sziasztok.
Adott egy kazettás magnó, aminek a felvételi Balance potmétere középre állítva kicsit "balra húz". Ez egyébként a szériájára jellemző probléma és gyárilag ilyen. A gondot az okozza, hogy középre állításnál van egy fix pozició a potméteren és kissé elfordítva is visszaugrik oda, emiatt nehézkes korrigálni a gyári eltérést. A potmeter egy körös és elektronikus vezérlést ad egy IC-nek a beállításhoz, így audio jel nincs rajta.
Netes fórumon olvastam, hogy valami ellenállással/trimmerrel korrigálható a dolog, de elakadtam a kapcsolási rajz értelmezésénél, ugyanis a potinak 4 lába van.
Tudnátok segíteni abban, hogy miként lehetne beilleszteni valami ellenállást, amivel jobb oldalra lehetne kicsit elhúzni a beállítást?
Rajz alapján nem tudni melyik a jobb oldal, ugye ic vezérlés van csak, szóval találgatni kell 2 oldal között majd.
VR702 - 100K (G)
-
daninet
veterán
Sziasztok!
Nem hobbi, de itt gyülekeznek a szakik, hátha tudtok valami okosat mondani.
Volt egy piszok nagy áramszámlám (meg egy fél ebben a hónapban) ami nem tudom mitől lehetett, napi ~75kWh fogyasztás jött ki. Nem fűtök áramról, vagyis nem erről a villanyóráról, arra van egy H tarifás órám aminek a mérése tökéletesen megegyezik a hőszivattyúm által kalkulált árammennyiséggel. Beszereltem egy Shelly 3EM mérőt az elosztó dobozomba, hogy lássam élőben a fogyasztásomat, mert nem bízok egyelőre a szolgáltató (MVM Next) órájában. Természetesen lehet, hogy nálam van a hiba, de egy viszonylag új építésű házról beszélünk, új villanyóráról stb. vannak kétségeim. Villanyszerelőt visszahívtam, minden kötést óráknál elosztóknál átnéztünk, meghúztunk.
A Shelly kábel köré rakott fogókkal működik mint az amper mérős multiméter. A "középső" B fázisomon időnként negatív fogyasztást mérek annak ellenére, hogy nincs semmilyen áram termelő eszközöm. Megkérdeztem őket, hogy ez az eszköz hibája-e de azt mondják vannak olyan eszközeim amik (és itt nem teljesen értem a dolgot) olyan módon fogyasztanak, hogy az termelésként jelenik meg köszönhetően a dimmelős kapcsolóimnak.
Ettől függetlenül a Shelly harmad annyit mér mint a szolgáltató órája, de most ez a termelés miatt nem tudom mennyire bízhatok benne, illetve azt sem tudom, hogy a szolgáltató órája ezt hogyan regisztrálja.
Szóval most van két mérőm is amiben nem bízok
Kérdéseim:
Ha kétségem merül fel a szolgáltató órájának pontosságában, ezt miként kell kezelni? Felhívtam a probléma bejelentőt, de a nő azt mondta ő nem technikai ember nem tud segíteni, írjak emailt. Oké, írok, de azt sem tudom mit akarok. Mérő cserét? Második mérőt?
Mi van, ha bebizonyosodik, hogy eddig triplám számláztak? Hogyan bizonyítom be nekik visszamenőleg?
Shelly-vel mit tudok csinálni? Most ez így akkor pontos? Megegyezik a szolgáltató mérőjével (amennyiben az jó)?Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>
-
veterán
válasz #68216320 #82555 üzenetére
Ez nekem fura. A bal csatorna a kazettás magnóknál a szalag külső szélén lévő sáv csatornája, az a legritkább esetben hangosabb, mint a belső sávon lévő jel, mert a szélén mindig rosszabbul fekszik fel a szalag a fejre, mint a közepén.
Ami áramkört betettél ide, az biztosan azt a feladatot látja el, amit mondtál? Az áramkör a BIAS nevet viseli, ami a kazettás magnóknál az előmágnesezés szabályozó áramköre. Mivel a többi részét nem látjuk a kapcsolásnak, így nem lehet innen megmondani, hogy mi a helyzet.
Mindenesetre, ha a felvételi szinttel van a gond, akkor én a felvételi szintet meghatározó áramkörnél keresnék beállítási lehetőséget, pl. az általad már említett Balance potit hekkelném meg annak érdekében, hogy középállásban szimmetrikus legyen a felvételi szint.
SZERK: A balance poti persze valójában két poti egy tengelyre szerelve, szóval arrafelé keresnék valami állítási lehetőséget, vagy egy plusz ellenállás beépítésére módot.
[ Szerkesztve ]
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
Dr. Szilikát
őstag
Olyan DC-konverter most nem ugrik be, ami 3 V inputtal is működik (Li-ion cella alsó szintje 3 V körül van, alatta már nem sok ereje van, 2,5 V a védelmi küszöb), de a kerékpárok piros hátsó lámpája lehet, hogy ellenállással is megoldható, vagy diódával. Mivel nem nagy áramigény, nem képez nagy veszteséget.
Vagy a lámpában lévő előtétellenállást megnövelni, az IC hátha kibír 4,2 V-ot is.
[ Szerkesztve ]
-
Dr. Szilikát
őstag
válasz Donki Hóte #82558 üzenetére
Elektronikus potméternek is nevezték régen, DC-vezérelt feszültségosztó. Ilyen persze manapság is van, csak ezek a régi megoldások kicsit másképp működtek, analóg módon. Ha ez is olyan.
-
veterán
válasz Dr. Szilikát #82560 üzenetére
A rajzon VR702 jelű Balance poti egy középleágazásos poti (ezért van ugye 4 kivezetése).
Ha valamiért annak a középen történő mechanikus arretáció ellenére elmászott a középállása, akkor annak oka van. Szerencsés esetben csak hő hatására valamelyik ellenállás megnyúlt, ez korrigálható.
Ez kimérhető, alapesetben úgy, hogy mérni kell kell a föld és a poti két szélső kivezetése között a feszültségeket. Ha a poti középállásában ezek a feszültségek nem egyformák, akkor az R706 és R707 ellenállásokkal lehet játszani, hogy egyformák legyenek.
Ha viszont egyformák, akkor a gond abban az IC-ben van, amit vezérel, akkor szerintem csak a hangjelbe lehet beavatkozni.
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
#68216320
törölt tag
válasz tordaitibi #82557 üzenetére
Szuper lett, köszönöm a tippet!
Amúgy a rajzon lévő poti igazából csak 3 lábú. A negyedik láb csak be van forrasztva, de nem megy sehova, csak egy kis pad van a pcb-n, ami nem vezet sehova. Én sem értem, a rajz alapján nem ilyennek kellene lenni, de ilyen.
Amúgy az R707-et söntöltem, akkor szaladt meg a jobb oldal jelszintje. Egy 50k trimmert forrasztottam be és szépen, szabályozható tartományban söntölhettem vele az ellenállást.
Nem volt kedvem kivenni, benne is hagytam. Most 0.001V pontosan együtt megy a jelszint és mivel a kivezérlésjező is digitális jelszint alapon működik, nem tudok olyan finoman RecLevel potmetert állítani, hogy ne egyszerre mozdulnának.Donki Hóte:
Esetemben pontosan az volt a gond, amit leírtam. A balance poti középállásban valójában nem középállást eredményez az audio processzorban. Ha tippelnem kellene, akkor a probléma a Technics chip-en belül van. Nincs összefüggésben a lejátszással, mert direktben, a line-in bemenetre küldött azonos jelet balanszolja félre és így kerül feldolgozásra vagy éppen a Monitor-Source kapcsolóval a kimenetre.
Ismert aprócska hiba a Technics AZ6 és AZ7 magnóknál, de megkockáztatom, hogy a hasonló felépítésű 747 és társai esetében is megvan ez.
Ugye ezek a magnók egy 12bit A/D -> D/A konverzióval játszanak le és vesznek fel. Az EEPROM-ban van tárolva külön-külön normál/Króm/Metal regiszterekben a Playback-Gain, Record-Gain, BIAS bal és jobb csatornára egyaránt. Kalibráció is ugyanoda történik.Nem értek ugyan hozzá, de szerintem amit látsz a rajzon, az lehet, hogy a 16-os érintkezőről (B+) jön egy 7.5V (nyíl mutatja az irányt) és abból dolgozik ott a kapcsolás. Aztán a végeredmény, hogy RecLevel után jön a Balance, ami az R706 és R707 segítségével húz kicsit a test felé (R705). A lényeg, hogy a két ellenállás előtt 1-1 vezető visszamegy a 27-28 érintkezőkre (E VR L, E VR R), ami szerintem a processzoron belül meghatározza a jelszintet csatornánként. Csak tippelek, hogy az E VR L és E VR R talán Electronic Variable Resistor Left és Right lehet.
Végigkövettem a rajzon, a B+ (+7.5V) a táp résztől ered. Van egy B- (-7.6V) is. [kép]
Szóval nem tudom hogyan kerül oda a BIAS szöveg, de a BIAS alapbeállítás (amit a kalibráció felülír) egy másik PCB panelon 2db trimmerrel történik.[ Szerkesztve ]
-
#85619712
törölt tag
válasz daninet #82556 üzenetére
Csak egy ötlet, bocs ha hülyeség. Mi lenne ha egy merőt kötnél be a Shelly szondái közül, és azt a nullára? Vagy van olyan fogyasztód ami 3 fázisú és nincs a nulla odavezetve? Mert akkor ezzel a módszerrel is helytelenül mérne.
Kérhetsz mérőóra bevizsgálást de ha azt mondják (már pedig azt fogják ) jó minden, akkor neked kell kifizetni.
[ Szerkesztve ]
-
#68216320
törölt tag
-
#85619712
törölt tag
válasz #68216320 #82564 üzenetére
Krimpelő fogó a neve, sn-2549 néven keress rá, ilyen finom dolgokhoz az való. Ha meg nagyobb vezetékekkel (1mm fölötti keresztmetszet) akarsz dolgozni, veszel hozzá egy sn-48b pofát, a pofák külön cserélhetőek. Én pár éve 4ezer körül vettem az aliról, most lehet már drágább valamivel.
-
#68216320
törölt tag
válasz #85619712 #82565 üzenetére
Köszönöm. Fontos lenne mielőbb beszereznem, mert elakadtam egy project-el amiatt, hogy nem tudok árnyékolt kábelre (cd-rom audio kábel) ilyen csatlakozót tenni.
Ez ráadásul a kisebbik, 2mm lábtávolságú verzió. Szóval jó volna gyorsan Bp.-en megvásárolnom.
Ez amúgy nem volna jó hozzá? [link] -
#68216320
törölt tag
válasz #85619712 #82567 üzenetére
Rákerestem az említett sn-2549 fogóra is, ott 2.54mm lábtávolságú csatlakozót említenek, mint alsó mérethatárt. Annak kicsit nagyobb a tüskéje, mint amit most akarok szerelni.
A HQ-ból linkelt fogó esetében melyik részét tudnám használni a 2mm-es lábtávolságú JST-PH csatlakozóhoz? Az 1 vagy 3 jelszésű talán?
-
#85619712
törölt tag
válasz #68216320 #82568 üzenetére
"A HQ-ból linkelt fogó esetében melyik részét tudnám használni a 2mm-es lábtávolságú JST-PH csatlakozóhoz? Az 1 vagy 3 jelszésű talán?"
A 2 jelzésűt, az 1 és a 3 a szigetelt sorvég/toldó/csatlakozó/hüvelyekhez jó.
Szerintem nem a csatlakozó mérete számít, hanem a vezeték keresztmetszet. Pl. az sn-48B pofa esetén is a 6.3-as saru belemegy mind a 3 bevágásba, de a legelsőben úgy összeszorítja a fogó, hogy szinte csak egy hajszál fér oda, az utolsónál meg marad egy 0.5-ös "lyuk" a préselés után is. De 100%ra nem tudom neked megigérni, hogy jó lesz a fogó amit linkeltem.
Ha bizonytalan vagy, forraszd a vezetéket tüskére es hajtogatsd rá a füleket egy telefonfogóval, én is azt csináltam amíg nem volt fogóm, nem túl elegáns de működik.
[ Szerkesztve ]
-
#68216320
törölt tag
válasz #85619712 #82569 üzenetére
Forrasztani és a füleket ráhajtani próbáltam eredetileg, de amíg ez a technika működött a nagyobb verziónál éveken át (alaplapok tüskéire kábelek, 2.54mm lábtávolságú tüskesorokra csatlakozók), addig ezzel az apróval nem tudom megcsinálni. A végén lévő füleket nem tudom hova hajtani, vékonyak az árnyékolt kábel erei hozzá. Laposfogóval csak össze-vissza nyomkodom a két fület. Az lett az eredmény, hogy nem fért be a műanyag házba a tüske.
Szóval maradnék valami krimpelő-fogó megoldásnál. Az újjam sem kopna el, mint fogóval.
-
#85619712
törölt tag
válasz #68216320 #82571 üzenetére
Sn-01bm erre keress rá, ettől kisebb krimpelőt én nem ismerek (bár ez semmit nem jelent ).
Esetleg ha nem tudod ráhajtani vágd le egy oldalvágóval a füleket, nem azok tartják a foglalatban a tüskét, hanem a vezetéket, de mivel ráforrasztod feleslegesek utána. Bár az is igaz, hogy ezek már nagyon apró dolgok, könnyebb lenne egy krimpelő.
-
nbg
senior tag
válasz #85619712 #82554 üzenetére
Ertem, koszonom. Mindket tolton csak egy kozel hagyomanyos, plusz/minusz csati van.
Nem tudom, hogy hulyeseget kerdezek-e, de a ket poluson keresztul nem szokas a delejen kivul informaciot is atvinni valahogy? Vagy arra minden esetben kulon vezetekek hasznalatosak?[ Szerkesztve ]
I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?
-
Dr. Szilikát
őstag
Nincs adatátvitel, továbbá alapvető különbség, hogy ilyen 41-42 V végfeszültségű töltő valóban töltő, azaz CC/CV töltésszabályzót tartalmaz. Noha szokványos felépítésű PWM tápegység ez is, csak a visszacsatoló-szabályzó kör eltérő.
Míg a telefonok 5 V stb. dugasztápjai, laptoptápok töltést nem szabályoznak, csak fix feszültséget ad, a készülékben lévő szabályzó részére.
41 V vagy 42 V sokat nem számít elvileg, itt 10 sorosan cellára (paralel csoportra) oszlik el a feszültség, régebben voltak olyan Li-ion akkuk, ami 4,1 V max. feszültségre tervezett, illetve ennyit tolerált a kémia, később már a javított összetétel 4,2 V tűrés, illetve ma már efelett is van ilyen akku.
4,2 V-os akkut 4,1 V-ig tölteni élettartam-növelő lehet. 4,2 V-ra töltve valamivel több energia préselhető bele.
[ Szerkesztve ]
-
Dr. Szilikát
őstag
válasz Dr. Szilikát #82574 üzenetére
Vagyis sorosan 10 cellára.
-
nbg
senior tag
válasz Dr. Szilikát #82574 üzenetére
Koszonom! Es mivel ennek kb. csak a felet ertettem, az utolso kerdesem az lenne, hogy akkor helyesen vonom le azt a kovetkeztetest a valaszaitokbol, hogy ebben az esetben gyakorlatilag nyugodtan hasznalhatom A marka toltojet B marka rollerehez?
I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?
-
Dr. Szilikát
őstag
-
Barret001
addikt
válasz Dr. Szilikát #82577 üzenetére
1,7A semmi annak a packnak...Ott több cella van párhuzamosan kötve,meg sem langyosodnak ilyen kicsi áramtól...
-
nbg
senior tag
válasz Dr. Szilikát #82577 üzenetére
Szuper, koszonom szepen a segitseget mindenkinek!
I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?
-
veterán
válasz #85619712 #82580 üzenetére
Nemrégen újítottam fel egy régi Makita akkus fúrógép akkupakkját. Eredetileg NiCD akkuk voltak benne, 12 V névleges feszültséggel, raktam be helyette 3 db Lítium akkut.
Az akkupakknak a 2 fő +/- tápkivezetése mellett volt még 3 segédkivezetése, az egyikhez egy termisztor, a másikhoz meg a harmadikhoz egy-egy ellenállás volt forrasztva.
Mivel az ellenállások az első két 1,2 V-os NiCD akku és a plusz kivezetés közé voltak forrasztva, ezért azt esélyem se volt visszaforrasztani, de a termisztort a tisztesség kedvéért visszakötöttem.
Miután összeraktam a cuccot, működött szépen a fúrógép. A töltővel persze gondban voltam, NiCD akkukhoz tervezett töltő volt, úgyhogy nem lehetett használni, de az akku csatlakozóját felhasználtam belőle.
Használat közben párszor már feltöltöttem az akkut, amikor egy repedés javítás amiatt ismét szétkaptam az akkupakkot és akkor derült, hogy a termisztor forrasztása nem volt jó
Szóval csak a +/- kivezetések voltak működőképesek, ennek ellenére a cucc rendben működött. A töltés is csak parasztos módon megy, semmi CC/CV figyelés, csak amit egy BMS modul le tud kezelni, annyi a töltésfelügyelet.
Persze elfogadom, hogy az akkuk élettartama így nem annyi, mintha egy korrekt töltő lenne rajta, meg a kapacitásának is a legfelső 5 %-át nem használom ki, de jóvanazúgy
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
Barret001
addikt
válasz Donki Hóte #82582 üzenetére
Ha nem léped túl a feszültséget,és az ampert sem,mi baj lehetne? Persze ijesztgetni az lehet!
-
PHM
addikt
válasz Donki Hóte #82582 üzenetére
Azért ha mást nem is, a töltőfeszültséget mindenképpen maximálni kellene 12,6V-on.
A BMS modul csak balanszíroz, azt is viszonylag kis áramon teszi, valamint lekapcsol,
ha valamelyik cella feszültsége meghaladja a 4,25V-ot.
Az viszont nem tesz jót a celláknak, különösen ha már nem újak.
(Tapasztalatom szerint előfordul, hogy az öregebb cellák már akár 4,2V-os
cellafeszültségnél elkezdenek "átereszteni". Ez abból áll, hogy 4,15-4,18V-nál
megáll a cellafeszültség emelkedése, s onnantól a töltőáramot elfűti a cella.)Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?
-
Dr. Szilikát
őstag
Ezért is szoktam említeni, az érzékeltetés kedvéért, mintha Zener-diódaként viselkedne, ami egy szint felett határol.
Jó esetben ez teszi lehetővé, hogy a soros cellák egyformán elosztják egymás között a feszültséget, de amikor egy hibás tag hamarabb határol, több juthat a többire, ekkor már beleszól a BMS.
[ Szerkesztve ]
-
#85619712
törölt tag
válasz Donki Hóte #82582 üzenetére
Azért "bolond"biztosabbá tehetnéd 3 sorba kötött diódával, az levinné a feszültséget a nicd töltő 14,4 voltjáról 12,6 voltra, ahogy ezt előttem is ajánlották. Sőt ha ilyen hőbiztosítékot tennél minden cella soros összekötője gyanánt, mindjárt nyugodtabban aludhatnál.
[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz #85619712 #82586 üzenetére
Nem a NiCD gyári töltő tápegységét használtam, mert az egy kapcsolóüzemű táp volt mindenféle belső visszaszabályozással, hanem egy 12,6 V-os DC tápot csináltam, arra csak simán vezetékekkel rákötöttem a gyári tápegység speciális akkucsatlakozó részét.
A tápegység eleve nem tud 1,6-1,8 A-nál nagyobb áramot leadni, az meg nem tudja nagyon károsítani a cellákat.
Tudom, hogy nem tökéletes, de célnak megfelel így is.
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
Barret001
addikt
válasz Donki Hóte #82587 üzenetére
Elég lenne 12V töltőfeszültség,és akkor az akkunak sem lesz gond.Nem sok kapacitást vesztesz,és élettartam hosszabbító hatása van.
-
PHM
addikt
válasz Dr. Szilikát #82585 üzenetére
Pontosan, ahogy mondod.
Közben kiderült, hogy 16,8V-os stabilizált táp a töltő, így a dolog ezen része rendben.
Idős, nyugdíjas kollégám alakította át a tanácsomra a 7,2V-os fúróját lítiumosra.
Ehhez hordozható DVD-ből bontott, de nem használt 2 cellás pakkokat használt fel
2S-2P konfigurációban. Mivel az eredeti BMS nem bírta a fúrógép áramfelvételét,
azt kihagyta, pedig kértem, hogy legalább a töltéshez használja fel.
Ehhez kicsit át kellett volna alakítani az akkupakk és a töltőbölcső csatlakozásait,
+ a töltőt sem ártott volna modernizálni, amit végül nem tett meg. 8 lítium cella
hazavágása után szerzett inkább bontott Ni-Cd cellákat.
Pedig elektroműszerész a lelkem...Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?
-
#85619712
törölt tag
válasz Donki Hóte #82587 üzenetére
Akkor ez így rendben is van, ha nem hagyod rajta túl sokáig, baj nem lehet. Én ha sima feszültségre beállított tápegységgel töltök, akkor mindig rákötök egy ampermérőt, és a kezdő áramfelvétel tizedénél szakítom meg a töltést, kb akkor van feltöltve az akkupakk.
-
#68216320
törölt tag
válasz #85619712 #82572 üzenetére
Kinéztem egy krimpelő fogót: [link]
(Illetve találtam egy konkrétan kis érintkezőkre valót is: [link] )
Ha jól látom az SN-2 fej volna most jó nekem ezekhez az apró érintkezőkhöz és az SN-28B a kicsit nagyobbakhoz.
Meg tudsz esetleg erősíteni abban, hogy ez jó lehet a feladatra?[ Szerkesztve ]
-
krisztianAMG
senior tag
válasz #85619712 #82586 üzenetére
Csakhogy a fura hatalmas aramokkal fogja terhelni az akkut, nyugodtan 20+A. 0.7V*20A =14W ho. Azt borda nelkul nem sok dioda fogja elviselni. (Nyilvan Schottkyn kevesebb fog esni, de az meg ugyis sok lesz.)
Nem eleg a toltofeszultseget sem maximalizalni, mert a cellak (foleg ha nem ujak) nem kell, hogy egyforman toltodjenek. Ilyen esetben balancer nelkul elofordulhat, hogy az egyik cella meg csak 4.1V-ra lesz feltoltve, de egy masikon mar 4.3V is lehet, ami mar nem biztonsagos.
Mindenkeppen nagy aramu cellakat kell hasznalni, a kepen levo Panasonic cellakat nem lehet a furonak kelllo aramokkal terhelni.
-
Dr. Szilikát
őstag
válasz krisztianAMG #82592 üzenetére
Ez általánosan bevett gyakorlat, laptopoktól kezdve stb., hogy semmi nem szabályozza az soros cellákat külön. Laptop akkuban balanszert is csak képen láttam, hogy létezhet, de jellemzően nincs bennük.
A kínai BMS-modulok balanszere is csak annyiban nyilvánul meg (nem mindegyiken van), hogy 4,2 V felett rákapcsol kis SMD ellenállásokat, amivel igyekszik visszahúzni a feszültséget. Itt bekereteztem a balanszer áramkörét, amiről felismerhetők ilyen modulok:
Külön is kapható balanszer, ez 8S, de van kisebb is:
Itt látszik, hogy a piros vonalat kicsit odébb szabtam, nem emlékeztem már pontosan.
Csak a töltési feszültségről volt szó az előzményben szerintem (dióda), nem terhelésről (fúrás).
[ Szerkesztve ]
-
#85619712
törölt tag
válasz krisztianAMG #82592 üzenetére
A dióda csak töltő felől dolgozik, így csak a töltőáram folyik át rajta. A többiben igazad van, de ha feltételezzük, hogy egyformán elhasználódtak a cellák akkor elvileg egyszerre toltodnek. Az igazi megoldás egy aktív balancer lenne.
-
krisztianAMG
senior tag
válasz Dr. Szilikát #82593 üzenetére
Quadcopterek fejlesztesevel foglalkozom, a LiPol akkukhoz mindig hasznalunk.
A litium akkuk hsaznalatahoz annyira szigoru eloirasok vannak, hogy nem hiszem hogy notebookba lehet akkuk tenni balancer nelkul. Amelyiket eddig lattam nyitva, mindig sok-pin kabel ment az akkuba. Bar lehet, hogy csak illuzioim vannak a biztonsaggal kapcsolatban.Egyszeru balancert TLV431-gyel mar en is raktam ossze supercap-hez. 60F/9V mar nem keves energia.
-
veterán
válasz krisztianAMG #82596 üzenetére
Akkor te vagy az én emberem, abból a szempontból, hogy te biztosan meg tudod azt mondani, hogy a BMS-ek esetében mi a különbség a balanced és az enhanced verzió között
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
Dr. Szilikát
őstag
válasz krisztianAMG #82596 üzenetére
Épp ez a lényege, az előzőleg említett Zener-effekt miatt nem szükséges balanszer, jó állapotú cellák esetében. Amikor meg már döglődik, akkor döglődik, mondhatni úgyis mindegy, mert cserélni kell, hiszen nem működik már rendesen a laptop stb.
LiFePo cellánál ilyen önkorlátozó hatás nincs egyébként.
Amelyiket eddig lattam nyitva, mindig sok-pin kabel ment az akkuba.
A BMS nyilván figyeli külön a soros tagokat, ez még nem jelent balanszírozást. Amit én láttam fotón, igényesebb laptopakku panelja, egyértelműen látható volt a fölös energiát elfűtő ellenállások jelenléte, balanszírozó áramkör jelenléte, ezt mutattam az előbbi fotón, miről ismerhető fel.
Amiket én bontottam, főleg HP akkuk, illetve van itt egy Lenovo is, semmi balanszer nincs ezekben. Csak szokásos BMS.
#82597 Donki Hóte
https://www.doitsmart.hu/index.php/termek/4s-40a-bms-enhanced-akkumulator-vedo-modul-balansz-nelkul/
[ Szerkesztve ]
-
#68216320
törölt tag
válasz #85619712 #82594 üzenetére
Igen, látom, hogy nincs, pedig jó volna. Lefedne jópár véget, amelyekkel eddig találkoztam.
Bármit is veszek most, a végeredmény az lesz, hogy valami hasonló készletet szerzek be és akkor remélhetőleg nem lesz már érintkező felrakásokkal gondom.#82598 JóGéza:
Köszönöm. Érdekes oldal a témában.
Nekem mondjuk most éppen megfelelne egy olyan fogó is ami a képen az SN-2 és SN-28B fejekkel használható. Bár utóbbit kézzel/csőrös fogóval is fel lehet rakni (tegnap kb. 15db-ot csináltam), de amihez az SN-2 fej kell, na azt spéci fogó nélkül képtelen vagyok megcsinálni, annyira apró.[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Projektor topic
- Windows 11
- Anime filmek és sorozatok
- eBay
- Battlefield 2042
- Facebook és Messenger
- OFF TOPIC 44 - Te mondd, hogy offtopic, a te hangod mélyebb!
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Otthoni hálózat és internet megosztás
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest