Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33701) kiszsolt100


kiszsolt100
csendes tag

Tisztelt Lompos Úr!

Kb 1-2 hete kérdeztem az elektromágnesekről mit bírnak, huzalvastagság ellenállása stb... tegnap megtaláltam amit kerestem, bár árban nagyon húzós azért gondoltam csinálok egyet csak most összezavarodtam, mert elvileg iszonyat hosszú huzalra lenne szükségem ahhoz hogy megfelelő legyen az erő, itt a linken található lineáris csőmotor ami érdekelne engem ezek 48, 72 V-al működnek és igen komoly erőt fejtenek ki. Hogy működhetnek ezek túlmelegedés nélkül? Köszönöm válaszát
link: http://www.q-tech.hu/LinMot/LinMot%20motor.htm

(#33702) kjani18


kjani18
őstag

Sziasztok!

Hogy ne szakítsak régi hagyományommal, ismét egy "lehet, hogy hülye" elképzelés.
4 ütemű 4 hengeres motor 16db szelepjének nyitását gondoltam elektronikusan vezérelni, bütykös tengely helyett elektromágnesek nyitnák a szelepeket.
Valaki el tudná -e képzelni, hogy ez milyen hátrányokat, előnyöket rejthet, mennyi lenne ennek a rendszernek a fogyasztása kb. mekkora tekercsekre lenne szükség a fedélzeti 12V-ról hajtva, egyáltalán elférne -e ennyi elektromágnes a hengerfejen?

Bocsi, lehet, hogy a meleg miatt van...

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#33703) Ribi válasza kjani18 (#33702) üzenetére


Ribi
nagyúr

Vannak ilyenek, de szerintem a drágább fajta autókban. Autógyáraknak se 5 perc megcsinálni, másodpercenként 100x húzni/tolni nem gyerekjáték. Home made cuccról én biztos lebeszélnélek.
Előnyt szerintem nem jelentene, több éves fejlesztést meg nem adják közre csakúgy.
Esetleg egy már meglévő rendszert valahogy átépíteni, de pontosan ezeket beállítani :F
Szép feladat, de én nem állnék neki. (mindenféle tényleges hozzáértés nélkül mondom)

[ Szerkesztve ]

(#33704) Kernel válasza robogos10 (#33700) üzenetére


Kernel
nagyúr

Áramra semmiképp sem, nem véletlenül figyelmeztet a dokumentáció, hogy a hídkapcsolás miatt a kimeneteken egyenfeszültség van, amit testhez zárni nem szabad.

Tehát mint említettem, feszültséget kell mérni, testhez képest.

Egy szakmai fogás, hogy füllel rátapadsz a hangszóróra (magassugárzóra), egy működő végfok zaja hallható.

Ha teljesen halott, kiolvadhatott a biztosíték, amit ilyenkor általában felesleges is cserélni, viszont mérhetsz esetleg zárlatot az IC 12. lábán ami itt azonos a biztosíték foglalatával, így könnyű kapásból rámérni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#33705) Kernel válasza Lompos48 (#33699) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha nem is olyan "hirtelen" kapcsol, mint egy mechanikus kapcsoló, de a leírásban is kapcsolóüzemről, három állapotról beszélnek, valamint a rajza is erre utal:

A kimenet csúcsegyenirányított jele egy földelt emitteres tranzisztor bázisára megy, ami egy ponton leülteti a kollektort (hogy mennyire meredeken, az más kérdés, ne részletezzük).

Ezután van egy BDV94C (TO-220), ami csak 1,2 V B-E feszültségnél kezd nyitni, ez kapcsolja a 41 V-ot.

Ennél hamarabb nyit egy kis BC556, ami egy FET útján (TO-220) már hamarabb rákapcsolja a 29 V-ot a végfokra. Ami kicsit árnyalja a dolgot, hogy a 41 V kapcsolási folyamatába beleszól a 6307-es pozíciószámú Z-dióda is, ami az első tranzisztor emitterét megemelve elvileg "lágyítja" az átkapcsolás meredekségét, ami ezáltal már-már szabályzásba megy, de ez leginkább a gyakorlatban derülhetne ki, hogy valójában mennyire meredeken csinálja.

A TO-220 tokozást nyilván azért is emeltem ki, mert árulkodik a lehetséges disszipációról (kapcsolóüzem vs. lineáris szabályzás kérdése).

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#33706) Kernel válasza Kernel (#33705) üzenetére


Kernel
nagyúr

Megint elcseréltem a nyitás-zárás fogalmát, ez nálam egy ilyen több évtizedes beidegződés, hogy nyitásnak nevezem (mintha nyitnék egy virtuális "vízcsapot" az áram útjában), de nyilván a zárásról van szó ilyenkor (kapcsoló zárása).

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#33707) robogos10 válasza Kernel (#33704) üzenetére


robogos10
aktív tag

ha hirtelen rádugom menet közben a hangfalat akkor 1 nagyon picikét pukkan de semmi több!
semmi zaj vagy ilyenek!

[ Szerkesztve ]

(#33708) Kernel válasza robogos10 (#33707) üzenetére


Kernel
nagyúr

Akkor elképzelhető, hogy DC-különbözet mérhető a kimeneten (ami hiba), mélyhangszórót kell figyelni ilyenkor, hogy a membránt behúzza vagy kitolja és úgy is marad. Ami persze kártékony a hangszóróra, nagyobb áram esetén. De olyankor a kattanás is erősebb.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#33709) Lompos48 válasza kiszsolt100 (#33701) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem tudok részleteket. Nem foglalkoztam lineáris motorokkal, kibontva se láttam egyet se. Egy dolog biztos: nem egyszerű elektromágnesről van szó, nem csak egy szimpla tekercs meg egy vasmag. A leírásában olvasható "a mágneses szegmensekből felépülő mozgórész", ha pedig tovább keresgélsz kiderül a több tekercs léte (fázisoknak elnevezve), 10.3/12.5 ohmos ellenállással, 4.0/3.8A-es árammal. Nem utolsósorban az általad linkelt anyag illusztrációjában látható, hogy mindehhez vezérlőelektronika is társul.

(#33710) kjani18 válasza Lompos48 (#33709) üzenetére


kjani18
őstag

Neked mi a véleményed?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#33711) Lompos48 válasza Kernel (#33705) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ismerem a technikát, ezért említettem érdekességként a mobiltelefóniát. Az alapelv nem diktálja a lépcsőfokok számát, ez az alkalmazott algoritmus és alkalmazés függvénye:

A BDV94C (TO-220), BC556 említése itt teljesen fölösleges, hacsak nem a szóbanforgó készülékről szól. Az pedig itt nem az én asztalom. :)

(#33712) Kernel válasza Lompos48 (#33711) üzenetére


Kernel
nagyúr

Természetesen a rajzról olvastam le, én kizárólag az adott készülékről írtam, a másik hozzászólást is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#33713) Lompos48 válasza kjani18 (#33702) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Közelebbit nem tudok mondani, de ahogy az injektoros motoroknák megoldható piezo-elemekkel, ez is elképzelhető. Lehet elférnének a hengerfejen, ugyanakkor úgy tudom a mágnesek/tekercsek nem örülnek a nagy melegnek. Arra is kellene gondolni, hogy zárt állapotban nagy nyomásnak kell a szelepeknek ellenállnia, amit a bütykök tudnak, de rugóval ugyanazt elérni problémás lehet. A mágnesek pedig nyitáskor "le kellene győzzék" a rugókat. Remélem én se írtam túl nagy baromságokat. :D
Ez akkor lenne érdekes, ha lenne hol/hogy egy próbabakon végezni a kísérleteket. Ha a konstrukció meglenne, külön élvezet lehetne a motor hangolása az elektronikából. Mert - ugye - a nagyok ezt úgy csinálnák, hogy egy sor, érzékelőkről leolvasott paraméter függvényében, meg Carnot-diagramm alapján tuningolják minden pillanatban az optimális üzemmódot.

(#33714) robogos10 válasza Kernel (#33708) üzenetére


robogos10
aktív tag

meglesem majd!
amúgy ebből már valami konkrétum lekövetkeztethető? :B

Amúgy nektek ez a szakmátok? :U

[ Szerkesztve ]

(#33715) tajcsi


tajcsi
senior tag

A 4870-es kártyán hiányzik egy smd tranzisztor, sárgával kereteztem be, nincs rajta semmi jelzés. Van avalkinek ötlete, hogy kb milyen lehet? Sajnos nincs mivel lemérni az értékeit így ez az opció kilőve...
Kerestem guglin is, de nem találtam datasheet-et...

Itt meg egy 9800 GTX. A sárgával bekeretezett mütyür letört, szerencsére el is veszett, de azon se nincs semmilyen jelzés...valami ötlet?

Ami zöld színnel van bekeretezve azon ezt írja: 8 SSI, vagy ISS 8.

Ötlet, hogy ez milyen smd lehet? Akár megközelítőleg is...

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#33716) Lompos48 válasza tajcsi (#33715) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szerintem ugyanolyan, mint a többi 19 a környékén. Félszájjal megjegyezném, hogy (szerintem) inkább kondenzátorok azok. A mellé festett C... felirat is erre utal.

A zöld ellenben tényleg tranzisztor és ugyanaz mondható el róla: ugyanolyan, mint a másik kettő. Körül kell nézni egy katalógusban.

[ Szerkesztve ]

(#33717) tajcsi válasza Lompos48 (#33716) üzenetére


tajcsi
senior tag

...nem tudom mi jelentősége egy katalógusnak ha nincs felirat a kütyükön...átlapozom majd de hogy megtaláljam a megfelelőt, szerintem elméleti esély sincsen rá...

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#33718) Lompos48 válasza tajcsi (#33717) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A zöld keretesen van. A pirosnál, ha valakinek nincs pontos információja, akkor kiszerelhető és mérhető egy jó példány. Persze ehhez szerszám és megfelelő műszer kell.

(#33719) tajcsi válasza Lompos48 (#33718) üzenetére


tajcsi
senior tag

Oldal/sorszám? Nem vagyok otthon ezekben adolgokban...

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#33720) #22145024 válasza Lompos48 (#33718) üzenetére


#22145024
törölt tag

Csak kiváncsiságból ránéztem, de a tranyónak nem találtam megfelelő betűjelet a PDF-ben.
BTW régóta kerestem ilyen katalógust, de valszeg rossz kulcsszavakat adhattam meg...

(#33721) tajcsi válasza #22145024 (#33720) üzenetére


tajcsi
senior tag

Én sem találok semmi hasonlót...

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#33722) Lompos48 válasza tajcsi (#33721) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Példának adtam meg. Nekem sincs időm annyit végignézegetni. Az interneten ellenben nagyon sok ilyen katalógust találni. Én csak segíteni szerettem volna.

[ Szerkesztve ]

(#33723) Kernel válasza tajcsi (#33721) üzenetére


Kernel
nagyúr

http://elektronik.googlecode.com/files/SMD_Catalog222.pdf

SS BSS138 Sie M SOT23 n-ch mosfet 50V 0.22A

M utal a bekötésre, rajz a doksi végén.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#33724) #22145024 válasza Kernel (#33723) üzenetére


#22145024
törölt tag

Mentettem ezt is!
A "8" mit jelent az eredeti tokozáson?

(#33725) Kernel válasza #22145024 (#33724) üzenetére


Kernel
nagyúr

Szerintem a BSS138 így van rövidítve, hogy odabiggyeszt még egy 8-ast is, ha az adott gyártó épp olyan kedvében van.

Tehát gyártófüggő is, és nem garantálok semmit, aki ésszel javít, kontrollméréseket végez, összehasonlít, kombinál, csak utána cselekszik, de még úgy is arcra eshet.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#33726) #22145024 válasza Kernel (#33725) üzenetére


#22145024
törölt tag

i see.

"és nem garantálok semmit, aki ésszel javít"
úgy gondolom, itt sok esetben megbukik a mutatvány :D

(#33727) tajcsi válasza Kernel (#33723) üzenetére


tajcsi
senior tag

Nekem ez magas, soha nem tudtam volna kikövetkeztetni a jelzésből az adott típust...na akkor még csak a GTX kártyán levő sárgával bekeretezett kütyü tipusát kellene megtalálni, mivel az ugye elveszett így még le sem tudom mérni...

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#33728) Flashback


Flashback
addikt

Sziasztok

Valaki tudná hogy ilyen profilt hol/milyen néven találok itthon?
[link]

Üdv

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#33729) _ATi_1


_ATi_1
senior tag

Sziasztok!

Egy korábban, itt a topicból sok segítséggel megépített labortáppal kapcsolatban írok. [link]
A gond, hogy a T3-as, 2N3055-ös tranzisztor nagyon hamar tönkre megy, sűrűn cserélni kell. Esetleg egy jobb tulajdonságokkal rendelkező tranzisztort kellene használni? Tudtok ebben segíteni?
Köszönöm előre is.

(#33730) Lompos48 válasza _ATi_1 (#33729) üzenetére


Lompos48
nagyúr

2N3773 és nagyobb hűtőborda. Még jobb 2N6276. De a borda a legfontosabb!

[ Szerkesztve ]

(#33731) Kernel válasza _ATi_1 (#33729) üzenetére


Kernel
nagyúr

BD249 is többet bír, a tokozása más, de azért kompatibilis, beépíthető.

De egy ilyen tranzisztor nem száll el ok nélkül, előbb azt kellene tisztázni. Mi történik olyankor, túlmelegszik stb.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#33732) #22145024 válasza Flashback (#33728) üzenetére


#22145024
törölt tag

ha pont ilyen kopoltyú-szerű kell, azt már keveset találsz, régen volt csak divat.

Ha jó a sima is, akkor pl adam-hall rack termékeknél. De bármilyen audio/IT rack shopban fogsz találni simát
(pl elimexet, tajtit érdemes felhívni, de vannak még páran)

[ Szerkesztve ]

(#33733) darvinya


darvinya
titán

Üdv

Van egy kis gondom a Melodia 16-os csöves rádióval.
Van rajta egy Beszéd/Zene gomb ami nem igazán működik.
Ha 1nF keresztül megy akkor van hang és szól rendesen.
De ha átkapcsolom, azaz áthidalja az 1nF-et akkor vagy van hang és recseg vagy nincs semmi.

Mi lehet a gond? :R

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#33734) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!
Kellene egy kis segítség. Szerintetek a recsegő poti könnyen javítható? Mert ha igen akkor megvenném ezt.
Köszi

(#33735) _ATi_1


_ATi_1
senior tag

Lompos48 és Kernel:
Köszönöm a válaszokat. A 2N3773-at megpróbálom, 2N6276-ot nem találok sehol.
A hűtőborda szerintem kellőképpen nagy, ventilátorral is hűtve van és kézzel simán fogható volt, amikor tönkrement a tranyó.

(#33736) #22145024 válasza szabifotos (#33734) üzenetére


#22145024
törölt tag

80-100USD közt nem is licitálnak rá...
Normálisabb potik árait meg tudod nézni Farnell/TME/Digikey/stb oldalakon. Ezekbe nem a 150Ft-osat szokták tenni. Javítani valszeg felesleges, bár ki lehet tolni az exitálás időpontját :D
Ha mégis magát a potit javítanád, akkor WD40 a barátod

[ Szerkesztve ]

(#33737) darvinya


darvinya
titán

Erre valaki? (#33733)

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#33738) Lompos48 válasza darvinya (#33733) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Rossz a kapcsoló vagy hasonló kontakthiba.

(#33739) darvinya válasza Lompos48 (#33738) üzenetére


darvinya
titán

Azt ellenőriztem és jó.

Ezért is kértem segítséget.

A potikat igaz kellene cserélni, de most statikus állapot van és a kapcsoló változtatássával az nem változik.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#33740) Lompos48 válasza darvinya (#33739) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kapcsolási rajz > mérések > oszcilloszkóp > májzli.

(#33741) darvinya válasza Lompos48 (#33740) üzenetére


darvinya
titán

Kapcsrajz van, mérni is tudok, de oszcilloszkóp nincs.

A kapcsoló előtti/utáni ellenállás-földelő hiba okozhat ilyet?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#33742) Lompos48 válasza darvinya (#33741) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az mi, hogy ellenállás-földelő? Földelőket trafóállomásokban használnak a vonalak, trafók földelésére javításkor/karbantartáskor.

(#33743) darvinya válasza Lompos48 (#33742) üzenetére


darvinya
titán

Itt van rajz.[link]

És a R135-C124/125 hibára gyanakszom.

Bár mondjuk az sem tiszta R104/115/126-C105/119/133 kör miként jön a képbe.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#33744) Lompos48 válasza darvinya (#33743) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azt már hetekkel korábban letárgyaltuk, hogy ott a rajz hibás. A D kapcsoló 5-6-7-es szegmense semmit se csinál kapcsolgatva.

Bár mondjuk az sem tiszta R104/115/126-C105/119/133 kör miként jön a képbe.

Egyáltalán nem jön be az előző képbe. Valami szűrő, most nem tudom megmondani pont mire jó. Majd máskor, ha kedvet kapok hozzá.

(#33745) darvinya válasza Lompos48 (#33744) üzenetére


darvinya
titán

Igen a rajzon rossz, de valóságban a 7-es 6-os, tehát abban az állásban létre jön az áthidalás.
Ekkor kezd el recsegni vagy nincs is hang.

Ilyen típusú potmétert hol kaphatnék?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#33746) Lompos48 válasza darvinya (#33745) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Annak, hogy a D kapcsoló ha rövidre zárja vagy sem azt a kondit, egyetlen hatása van: levág vagy nem valamennyit a mély hangokból. Mindkét állásában kellene szóljon a kimeneten a hangszóró. Egyetlen esetben nem, ha a kondenzátor szakadt, vagy nincs jól beforrasztva.

Valószínűleg sehol, mert nem tudni hol vannak a leágazásai.

[ Szerkesztve ]

(#33747) darvinya válasza Lompos48 (#33746) üzenetére


darvinya
titán

Talán szétszedve kontakt sprével átfújva javíthat?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#33748) Kernel válasza darvinya (#33747) üzenetére


Kernel
nagyúr

Elég befújni és jól megjáratni, de ez akkor szokott segíteni, ha valóban kontakthibás, vagyis mozgatásra érzékeny.

A C129, 22n egy kerámia kondi lenne? Talán "rohad", legalábbis anno így szoktuk mondani (átvezetget, recsegő hangokat okozhat, kerámia kondik jellemző hibája, de másnál is előfordulhat).

Dolgoztam régen rádiószervizben, de a csövesekből már nekem sem sok jutott, épp az utolsó példányok.

Bár mondjuk az sem tiszta R104/115/126-C105/119/133 kör miként jön a képbe.

A loudness-áramkörbe szól bele, úgy néz ki. A csapolással ellátott potméterek eleve a loudness céljára vannak / voltak kitalálva, ha ismered a témát.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#33749) #22145024


#22145024
törölt tag

szögelem ezt a hall-szenzort. A kis tápocskája, meg maga a hall-elem is megy. (bár fordítva kapcsol, mint vártam). Ha közel viszem a mágnest, kialszik a LED.

De a teljesítmény rész már nem megy. Egyelpre csak a T1-et néztem, mert az amúgy is megkapja tápot a PCB-ről. A T2 emittere ("P_SW" lába) szabadon van jelenleg
A feszeket alapállapotban pirossal, a mágnes jelenlétekor kékkel írtam rá a rajzra.
Hol rontom el, miért nem kapcsol a T1? (terhelés nincs rajta)
Illetve ami alkatrész eltér a kiadottól, azt is pirossal jeleztem, de az valszeg úgysem nem számít bele. Továbbá a tápnál nincs beültetve a két dióda sem...

[ Szerkesztve ]

(#33750) Lompos48 válasza #22145024 (#33749) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Minek a D1? Jöhet valahonnan nagyobb veszóltség a Vcc szálra?

Az adatlapja startból hibás. Godolom a beszúrt rajz magyarázza:

Mivel a kimenet open collector kialakítású, teljesen normális, hogy fordítva kapcsol, mint vártad. A LEDet "felfelé", a táp felé kell kötni ahhoz, hogy a szerinted elvárt módon működjön.
Így a LEDed a T1 E-B átmenetén keresztül kap áramot addig, amíg a Hall szenzor nem söntöli le. :D

Hol rontom el, miért nem kapcsol a T1?

Mert valószínűleg rosszul kötötted be, látszik a bázisfeszültség értékein is. Ugyanakkor a kapcsolásához egy kollektorköri terhelés mégiscsak kell neki, hogy legyen merre folyjon a kollektoráram, legyen az a T2, vagy egy ellenállás a GND felé.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.