Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) KrAt


KrAt
veterán

Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!

=========================================================

Az eredeti hozzászólás:

Előzmény 1: [link]
Előzmény 2: [link]

Ha segítséget szeretnétek kérni, egy kis leírás Sianis-tól, hogy az könnyebben megadható legyen:

Sziasztok!

Gondolkodtam egy kicsit, és rengeteg részletkérdést le lehetne tudni, ha a kérdésben leírnánk pár részletet a rendszerről.

1. Gép típusa (Desktop PC, laptop,...)
2. Hardvergond esetén, hardver pontos megnevezése
3. Telepített Ubuntu típusa (Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu)
4. Melyik ablakkezelő alatt jelentkezik a probléma (Gnome, KDE, XFCE, ...)
5. Eddigi próbálkozások a dolog kijavításával (forrás megnevezése)

1. - 2. Azért kérem, hogy ezeket előre nevezzétek meg, mert ha valakinek gond van a hanggal, akkor lehet, hogy ugye aRts, EDS, ALSA bármi gond, de ha látom, hogy laptop ATI chipszet, akkor rögön látom, hogy hardvergond.
3. Nem mindegy, hogy alapból mik települtek fel, és mik lettek utólag ráhúzva a rendszerre
4. Szintén ugyanaz, mint 3-ban, ha alapból Gnome felülett lett telepítve, majd később KDE, akkor ebben is jelentkezhetnek gondok, amik ebből fakadnak
5. Ha más fórumon, dokumentációban volt esetleg leírás a problémáról, akkor szeretném tudni, hogy alapeset helyett milyen beállítások, módosítások történtek, hogy az ebből adódó hibákat ki lehessen javítani.

Igen összetett rendszerről beszélünk általában, és egy-egy gond néha mélyebben van, mint egy egyszerű csomagtelepítés vagy konfigfájl átírás.

Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségeteket, higyétek el, könyebb lesz így a segítő kezeknek megoldani a gondot, ha pontosan ismerjük a telepített környezetet!

Sianis

néhány hasznos link:
[link] az Ubuntu honlapja
[link] az Ubunturól magyarul, [link] és ennek fóruma. mielőtt kérdezel, a topikban, és ezen a fórumon keress!
HUP Wiki Breezy kalauz: [link]

USB-s boot segítségek:
Unetbootin
LiveUSB
vagy csomagkezelőből usb-creator

Egyéb tanácsok:

- grub bootmanager visszaállítsáa, pl. win telepítése után:

bebootolsz a live cd-ről (6.06 esetén ez a telepítő-cd)
nyitsz egy terminálablakot, vagy ctrl-alt-F1-gyel átváltassz a konzolra

(OFF)sudo mount /dev/hdXY /mnt
sudo chroot /mnt
sudo grub-install hd0
(/OFF)

ahol a hdXY a telepített linuxot tartalmazó partíció. hogy hogyan jön ki, az inkább linux-kezdős kérdés, itt nem írom le.

mit és hogyan telepítsünk?

van egy téma, amivel kapcsolatban szeretnénk csomagokat telepíteni. erre való az apt. hogy mit telepítsünk, azt az

(OFF)apt-cache search kifejezés(/OFF)

paranccsal találhatjuk meg, ahol a kifejezés a témára jellemző szó, angolul. ha túl nagy a találati lista, akor érdemes a parancssor után egy

(OFF) | grep másikkifejezés (/OFF)

parancsot beszúrni, ahol a másikkifejezés egy szűkítést jelent.

ha megvan a csomag neve, akkor

(OFF)sudo apt-get install csomag(/OFF)

paranccsal lehet telepíteni.

root jelszó: alapból Ubuntu alatt nincs a rootnak jelszava, mindent a sudo-n keresztül tudsz intézni. de ha neked akkoris root jelszó kell, tudsz adni neki:

(OFF)sudo passwd(/OFF)

a

(OFF)sudo passwd root(/OFF)

is teljesen jó, de alapból a passwd az aktuális user jelszavát állítja, tehát sudo után pl. a root-ét.
sőt, ha nem akarsz root jelszóval se bíbelődni, ugyanakkor jó volna root jogokkal dolgozni, a legegyszerűbb a

(OFF)sudo su(/OFF)

parancs.

ATI videokártya telepítése

alapesetben ha ATi kártya van a gépben, az X a nyílt ati drivert teszi fel, amiben nincs 3D támogatás. ehez az fglrx driverre van szükség. ez csomagként is megvan, tehát érdemes azt feltenni:
először is engedélyezni kell az /etc/apt/sources.list-ben a multiverse (meg az universe) ágat is, a benne található kommenteket követve nem nehéz, 2 db #-t kell törölni a megfelelő helyről, majd

(OFF)sudo apt-get update(/OFF)

(OFF)apt-cache search fglrx(/OFF)

segítségével megtalálod, hogy a

(OFF)xorg-driver-fglrx (/OFF)

drivert kell feltenni (a restricted-modules alaptelepítés esetén fenn van):

(OFF)sudo apt-get install xorg-driver-fglrx(/OFF)

hogy menjen is, nem árt az x-et is beállítani:

(OFF)sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg(/OFF)

itt értelemszerűen a driver résznél az fglrx-et választod.

ezután illene mennie.

================
2012. 12. 03-i update:

Álljon itt egy egyszerűbb megoldás az ATI/AMD kártyák telepítésére illetve az XvBA videógyorsítás beüzemelésére. Amennyiben SSD-vel rendelkezel akkor is erősen ajánlott ezen útmutató követése mely a jelenlegi legfrissebb (2012. 12. 03-án) 12.10-es Ubuntura vonatkozik.

===============

nVIDIA videokártya telepítése

hasonlóan az atihoz, alapból itt is a nyílt driver van fenn, amit nv-nek hívnak. a szükséges driver az nvidia.

itt is kell a fenti 2 ág. aztán:

(OFF)sudo apt-get install linux-restricted-modules-generic nvidia-glx nvidia-kernel-common
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
(/OFF)

értelemszerűen az nvidia drivert válasszuk.
ezesetben van egy olyan programunk, hogy

(OFF)nvidia-settings(/OFF)

ezt érdemes átnézni.

Gyakori kérdések/válaszok:
- Wubi esetén nem teszi ki az asztalra annak a partíciónak az ikonját, amelyiken az image található. Ezt a /host könyvtárban találjuk meg.

Hasznos linkek:

Major major írása a logouton: Windowsról Ubuntura Gyik

[ha ide illő, alapvető dolgot találsz, vagy tudsz, jelezd egy moderátornak, és berakja.]

(#2) MacCaine válasza KrAt (#1) üzenetére


MacCaine
őstag

Kösziii!!! :C :R

Nemtom, érdemes lenne-e belerakni az első hsz-be.

[ Szerkesztve ]

(#3) leslieke válasza MacCaine (#2) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Szerintem érdemes lenne.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#4) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Na ilyet még nem tapasztaltam: Itt ugye írtam, hogy működik, s most mégsem.

A Span opcióra nem húzza ki a hátteret. és csak az elsődleges asztalomon tudok kijelölni dolgokat, a másodlagoson nem működik a kijelölés. :F

Mit cs*szhettem el? Már olyan jól működött, erre tessék... :O

KrenAtesz: :R

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#5) Nova96


Nova96
őstag

Üdv régebben írtam ,hogy vissza szeretnék váltani kisebb ubuntura mert a 11.10 megfogja a gépet. Elsőnek az volt a gond windows nem tudtam vissza rakni mert 2 partíció van és amin az ubuntu van akkor még az első volt de most ha újra akarom rakni akkor ez a partíció már a második. Próbáltam programmal vissza cserélni a helyet, de lehet ,hogy csak béna vagyok mert nem sikerült , valami ötlet? Leformázáson kívül, mert sok adat van rajta. De ezen az ubuntun kívül mást fel se enged pl. lubuntu :Y

(#6) rybank


rybank
senior tag

Üdv mindenkinek a 2. topicban.

(#7) hcl válasza Nova96 (#5) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mi, mi mi?
Ezt kicsit részletesebben :)
A partíciók nem cserélődnek meg maguktól :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#8) chab7


chab7
addikt

Feltettem most a Lubuntu mellé egy Debiant (az LMDE helyett) és ebben ugyanúgy nem indul a samba megosztás a boot után, csak ha kézzel /etc/init.d/samba start paranccsal elindítom.
Próbáltam betenni ezt a parancsot a /etc/xdg/lxsession/LXDE/autostart fájlba is, (a pidgin pl szépen elindul ezzel a boot után) de hiába. A rendszer feláll, és csak ha lefuttatom a samba startot akkor látható a megosztás. Hogy a fenébe lehet elindítani hogy ne kézzel kelljen?

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#9) mttssz


mttssz
senior tag

Sziasztok!

Szeretnek installalni egy Ubuntut, de mikor a particiokat kell letrehozni, nem enged swap-t csinalni.
[Igy] nez ki a menu, es en a dev/sda3-ra szeretnek installalni, le is vagom belole amennyit az ubuntunak szanok, de a maradekbol nem tudom megcsinalni a swap-t, nem enged semmire kattintani a "Torles"-n kivul...
Mi a megoldas?

Elnezest, ha hulyeseget kerdezek, eleg kezdo vagyok...

(#10) fradi81 válasza mttssz (#9) üzenetére


fradi81
veterán

Lehet azért nem tudsz új partíciót létrehozni, mert elsődlegesből csak 4 lehet.

moto g72, Ninebot d28e

(#11) #40553216


#40553216
törölt tag

(#50006) mobal
Most hoztam létre egy új fiókot a régi mellé, így biztos, hogy beveszi a TB.
Hogy csináltad?

(#12) mttssz válasza fradi81 (#10) üzenetére


mttssz
senior tag

Köszönöm :R

(#13) lamadou


lamadou
senior tag

Sziasztok!

Szűz gépre próbálok ubuntu 12.04-et telepíteni pendriveról. Az ubuntu.hu-n ajánlott programmal készítettem elő a pendriveot.
Boot után megjelenik egy menü, ahol választhatok a telepítés, pendriveról való futtatás,etc közül, ezután elindul a telepítő, de pár másodperc után elsötétül a képernyő. Ezután még van néhány másodpercnyi lemez aktivitás a led szerint, majd nem történik semmi.
Asrock a75m alaplap, amd a8-3870 proci, 2*4 gb corsair xms3 ram, ocz agility 3 120 ssd.
Mi lehet a gond?

(#14) MacCaine válasza mttssz (#9) üzenetére


MacCaine
őstag

Melyiken mi van?

Ha sikerült megoldani, akkor mind1. :)

[ Szerkesztve ]

(#15) mttssz válasza MacCaine (#14) üzenetére


mttssz
senior tag

dev/sda1 Rendszer számára fentartott
dev/sda2 Win7
dev/sda3 Ubuntunak fenntartott
dev/sda4 Filmek, zenék, doksik, etc. <-- ezt töröltem és odaadtam az ubuntunak a helyet.

(#16) MacCaine válasza mttssz (#15) üzenetére


MacCaine
őstag

Akkor az sda4 lesz kiterjesztett, amin lesznek a logikai partíciók. Sda5, sda6, stb.

Némelyik partíconáló nem szedi külön a kiterjesztett meg logikai létrehozását, csak logikait lehet létrehozni, de az egyben létrehozza a kiterjesztettet is.

(#17) rybank válasza chab7 (#8) üzenetére


rybank
senior tag

Próba: Készíts egy desktop parancsikont és másold /home/neved/.config/autostart könyvtárban.

Van különbség, hogy innen, vagy a /etc/xdg/lxsession/ blabla bla onann indítod!

[ Szerkesztve ]

(#18) mttssz válasza MacCaine (#16) üzenetére


mttssz
senior tag

Megoldom, nem kell az a Win7, es akkor az egeszet megkapja az Ubuntu. :)

(#19) chab7 válasza rybank (#17) üzenetére


chab7
addikt

Na ezt ki is próbálnám de ott kezdődik a gond, hogy az LXDE-ben nincs jobb gombos parancsikon létrehozási lehetőség. Én meg már a gnome alatt is csak a panelről használtam indítóikonokat , az asztalról nem. :B
Ezzel így gyorsan meg is akadtam :U

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#20) mttssz


mttssz
senior tag

Üdv megint!

Még egy kis problémám van az Ubuntuval, már a telepítésnél. Töröltem minden partíciót, és "összeolvasztottam" eggyé, amire rá akarom rakni az Ubuntut, de mikor a telepítésnél kiválasztom a telepítést, a partman 10-s hibával kidob.. Mit lehet ezzel tenni? Ubuntu 12.04 LTS-t próbálok feltenni..

(#21) MacCaine válasza mttssz (#20) üzenetére


MacCaine
őstag

Valami progival csináld meg előre a partíciókat.

(#22) student


student
őstag

toshi satelite noti:
1. ha penről használom ubuntut miért felejt el minden beálitást kikapcsoláskor?
2. maxon pörög a vga venti kb 2perc os használat után ez mitől lehet?

(#23) mttssz válasza MacCaine (#21) üzenetére


mttssz
senior tag

Köszönöm, sikerült EASEUS PM-rel :R

(#24) rybank válasza chab7 (#19) üzenetére


rybank
senior tag

segítek:

Linuxban a legtöbbet a terminál és a szövegszerkesztő ér, amivel a konfigurációs fájlokat átírod.

Nyitsz egy szövegszerkesztőt és bemásolod az alábbi tartalmat:

[Desktop Entry]
Type=Application
Icon=
Exec=/etc/init.d/samba start
Name=Start Samba

Ezt elmented start samba.desktop néven az említett helyre.

[ Szerkesztve ]

(#25) chab7 válasza rybank (#24) üzenetére


chab7
addikt

Ez elvégeztem, betettem a javasolt mappába (bár nem volt ilyen, létre kellett hozni - megnáztem Lubuntun sem létezik a mappa, bár ott elindul a samba rendesen).
Viszont reboot után ugyanúgy nem indul el a samba, és maga a parancsikon sem működik rákattintásra.Nem lehet hogy ez LXDE felületen nem működöő megoldás parancsikonnak?

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#26) Nova96 válasza hcl (#7) üzenetére


Nova96
őstag

Részletesen nem tudom mert amikor berágtam az ubuntura ment volna vissza xp és leformáztam és nem indul el a telepítés.. És ekkor néztem rá a partícióra és megcserélődött.

(#27) rybank válasza chab7 (#25) üzenetére


rybank
senior tag

A mappa .-al kezdődik, ezért rejtett. Nem lehet, hogy nincs bekapcsolva, hogy láthasd? ctrl+h

(#28) rybank válasza rybank (#27) üzenetére


rybank
senior tag

Eddig csak Ubuntut használtam. Ott ilyen módon ugye fut. Debianon ezenkívül ilyen /etc/rc.local szerkesztéseket látok, ezeket én még soha nem próbáltam. Ha valamit ott elcsesz az ember oda lehet a rendszer. Nálam okosabbtól kell kérdezned, ha úgy sem ment.

[ Szerkesztve ]

(#29) aag


aag
őstag

Szevasztok!

Próbálgatom a Maya Linuxmintet. Nagyon jó! (Ilyennek kellett volna lennie élből az új ubinak.)

Szeretnék hozzá Systembac-ot használni. Mikorra várható?

(#30) Neil Watts válasza aag (#29) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Add hozzá a szoftverforrásokhoz ezt: ppa:nemh/systemback és így akkor telepítheted a kiadásodnak megfelelő csomagot. :)

Üdv. core2

(#31) aag válasza Neil Watts (#30) üzenetére


aag
őstag

Sajnos nem. Ezzel kezdtem, de nem műxik.

(#32) Neil Watts válasza aag (#31) üzenetére


Neil Watts
veterán

Milyen hibát ír ki?

[ Szerkesztve ]

(#33) aag válasza Neil Watts (#32) üzenetére


aag
őstag

Nem tudja végrehajtani a frissítést. Nincs megcsinálva a Majára még.

(#34) Neil Watts válasza aag (#33) üzenetére


Neil Watts
veterán

...de ez nem működik. A Precise csomagjaira épül a Maya is. Vagy esetleg a gambas3-mal nem lenne jóban a Maya-n telepített MATE desktop? :F

Mindjárt megnézem mit írnak erről.

(#35) aag válasza Neil Watts (#34) üzenetére


aag
őstag

OK, azt megköszönöm! Mert szeretem ezt a kis programot. Kell nekem.

(#36) aag válasza Neil Watts (#34) üzenetére


aag
őstag

Kifényképeztem a hibaüzenetet:

(#37) Neil Watts válasza aag (#36) üzenetére


Neil Watts
veterán

Az érdekes... Pedig ott vannak. Na jó, nekiállok googlet túrni. :)

Itt pedig működik (topik vége)

[ Szerkesztve ]

(#38) Kendek válasza aag (#36) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem jó a kiadás neve a forrás címénél. A szoftverforrásoknál az egyéb szoftver fül alatt a Systemback címét szerkeszd át, a disztribúcióhoz a maya helyett azt kell beírni, hogy precise.

<-ƘƘ->

(#39) aag válasza Kendek (#38) üzenetére


aag
őstag

:R

(#40) Neil Watts válasza Kendek (#38) üzenetére


Neil Watts
veterán

lol, még reggel volt. Nem vettem észre hogy elírta.. :B

(#41) aag válasza Neil Watts (#40) üzenetére


aag
őstag

Nem írtam el. Maga a rendszer helyezte be így.

(#42) student válasza student (#22) üzenetére


student
őstag

erre vki? 12.04 os

(#43) fradi81 válasza student (#22) üzenetére


fradi81
veterán

Live rendszer van a penen?

moto g72, Ninebot d28e

(#44) Kendek válasza Neil Watts (#40) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Mivel a Mintnél a kiadás neve eltér az Ubuntuétól, a ppa:nemh/systemback formára helytelen forráscímet generált az add-apt-repository. Ez minden egyes PPA-nál így van, így kézzel kell kiigazítani a címet.

<-ƘƘ->

(#45) Neil Watts válasza Kendek (#44) üzenetére


Neil Watts
veterán

+ aag: Ja, értem, elnézést. :B

(#46) student válasza fradi81 (#43) üzenetére


student
őstag

igen

(#47) fradi81 válasza student (#46) üzenetére


fradi81
veterán

A live rendszer nem jegyzi meg a beállításokat, legalábbis cd-n. Ahhoz rendesen fel kéne rá rakni, és mivel gondolom zárt meghajtó sincs felrakva, így adott a 2. probléma.

moto g72, Ninebot d28e

(#48) mttssz válasza fradi81 (#47) üzenetére


mttssz
senior tag

Viszont pendrive-ról nekem mindig megjegyzi a Live rendszer beállításait. Asszem hagyni kell x helyet a változtatásoknak, mikor megcsinálod a bootolható drive-t.

[ Szerkesztve ]

(#49) Sweet Lou 6 válasza mttssz (#48) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

mert a pendrive-on létre tudja hozni a konfigurációs fájlokat (=el tudja menteni a beállításaidat), míg a CD-t csak olvasni tudja futás közben.

sweetlou6.wordpress.com

(#50) student válasza mttssz (#48) üzenetére


student
őstag

utolagosan ezt nem lehet megcsinálni :F

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.