Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11251) csongi


csongi
veterán

Sziaztok!
Olvasgatom a topikot, én is okos öntöző rendszert szeretnék össze tenni.
3 körös lenne, külön időzítve a három kört.
3db mágnes szeleppel.
Lenne egy nyomás figyelő kapcsoló időzíteni kellene. Ez a szivattyú védelme.
Szivatyú kapcsolása, és üzemi idejének programozása.
Illetve wifis vezérlést szeretnék, valami állapot vissza jelzéssel androidra, akár házi kis aplikációval.

Mit javasoltok?

(#11252) vkp válasza ojb (#11250) üzenetére


vkp
aktív tag

Erre van kitalálva:

[link]

(#11253) ojb válasza vkp (#11252) üzenetére


ojb
tag

Ez való igaz, de ezzel hogyan lehet távolságot (a csőben lévő vízoszlop magasságát ) mérni? :F

(#11254) tboy72 válasza Rolly (#11249) üzenetére


tboy72
aktív tag

Esetleg egy nyomásérzékelő a tartály aljára és a nyomásváltozásból már tudsz számolni folyadékszintet?

Mondjuk EZ?

[ Szerkesztve ]

(#11255) freemanone válasza Rolly (#11249) üzenetére


freemanone
őstag

Ha a tetejében el tudsz helyezni egy nodeMCU/arduino-t arra köthetsz egy ultrasonic sensor-t és pontosan tudni fogod a vízállást mindig. [link] [link]
A nodemcu-s megoldást könnyen ki lehet vezetni MQTT-re és onnantól tényleg azt kezdesz vele amit akarsz.

[ Szerkesztve ]

(#11256) Rolly válasza freemanone (#11255) üzenetére


Rolly
veterán

ebbe az irányba fogok menni... de majd valami viasszal körbeöntöm majd a kapcsolást mert ahol lesz ott elég párás a levegő ... :) köszönöm mindenkinek a segítséget :)

(#11257) ojb válasza tboy72 (#11254) üzenetére


ojb
tag

A "legkirályabb" ötlet :R :C
Beleállítani a vízbe egy műanyag csövet, ami majdnem leér a tartály aljáig és a max vízszintnél egy kicsit hosszabb.
A tetejét lezárni, majd egy vékony szilikon csövön elvezetni a vízszint alapján változó levegőnyomást "száraz" helyre és ott feldolgozni...

(#11258) Rolly válasza ojb (#11257) üzenetére


Rolly
veterán

ez is jó ötlet :)

(#11259) guess.who válasza freemanone (#11255) üzenetére


guess.who
senior tag

Na ez szuper, köszönöm a linkeket! Pont ezen gondolkodtam, hogy a hangos távolságmérők alapján is lehetne valami ilyesmit csinálni (a másik gondolatom volt az alsó kifolyásnál egy nyomásmérő beépítése, az is eszébe jutott másnak is :D ).

Az egyetlen problémám az, hogy egy mély pincéből kellene kihoznom a WiFi jelét, amire szerintem biztosan nem képes az Arduino (sem). Arra nincs valami ötletetek? Fordítok: milyen távol lehet kábelezni az ultrahangos szenzort az Arduinotól? Mert ha a pinceajtóig kihozható (vagy 15 méter), akkor onnan már biztosan rálátna a Pi WiFijére...

(#11260) fo_di válasza freemanone (#11255) üzenetére


fo_di
őstag

én az ultrahangos szenzorhoz lehet, hogy tennék egy úszót is, ami talán jobb felszínt biztosít a víznél

(#11261) fo_di válasza guess.who (#11259) üzenetére


fo_di
őstag

egy kínai uno (rövid kábellel a szenzorhoz) és egy ethernet shield lehet jobb megoldás lenne, mert ethernetet nem olyan gáz kihúzni 20-30 m hosszan se, aztán mqtt-n vagy ahogy szeretnéd beküldöd az ethernet kábelen át

[ Szerkesztve ]

(#11262) guess.who válasza fo_di (#11261) üzenetére


guess.who
senior tag

Teli van a ház ethernet-kábellel, de ebben az esetben irtó bonyolult lenne kábelezni több okból is:
- a pince fizikailag a háztól független, tehát a pincében levő 15 méteren túl a levegőben kellene hozni még legalább 10 métert (plusz annak oszlop is kellene, amiről elindulok), aztán csalinkázni a házban vagy 20-25-öt, mivel nem tudom akárhol elvinni a kábelt. És utána ott lenne a zavaró légkábel is. A WiFi-nél ezeknek az akadályoknak csak kis része van: a jelet felhozni 3-5 méternyi tömör, agyagos föld alól, utána már sínen vagyunk. :)
- a Pi önállóan működik, a LAN kapuja a távoli asztal miatt van csak használatban, de a LAN nem megy mindig, azaz nem kapna állandóan jelet. Ellenben a Pi WiFi-je megy folyamatosan, szóval az is adja magát.

(#11263) guess.who válasza fo_di (#11260) üzenetére


guess.who
senior tag

Az egyik linkelt cikkben úgy rémlik, ott van, hogy az épített tesztcsőben nézték a visszhangokat is és nem volt baj, elég keskeny sávból fogja be a hangot a vevője. A(z ultra)hang alapú távolságmérők is így működnek, azokkal sem szokott különösebben gond lenni. :)

(#11264) szjoci válasza guess.who (#11263) üzenetére


szjoci
őstag

:K Mondjuk ipari felhasználás ami eszembe jutott, de pl mérnek szennyvizet is parshall csatorna fölé telepített ultrahangos szintmérővel. Ott meg azért dől a lé rendesen... :D

(#11265) cOxeR


cOxeR
Ármester

Sziasztok!

Vissza olvasgattam de picit el vagyok veszve a sok lehetőségben.
Alapvetően egy távolról vezérelhető, esetleg helyben hangvezérelt rendszert szeretnék.
Kardinális sorrend:
- fűtés
- elektromos redőnyök
- zsaluzia
- takarító robot/robotok (Xiaomi termékek)
- néhány lámpa (xiaomi termékek)
Ami nehézség, hogy egy vagy max kettő alkalmazást szeretnék csak.
A fűtés esetén helysegenként termosz van, nem vettem meg a gyári modult (ami a termoszok vezerleset összefogja) egyelőre, hátha van valami olyan tapasztalat, hogy másként is össze fogható.
BVF heato rendszerről van szó
Érdemes keresnem alternatív megoldást egyáltalán vagy sem.

Redőnyök esetén helysegenkent van egy-egy szobai kapcsoló, azokat pl egy ilyennel ki tudnám váltani megoldva vele a helyi és a távoli vezérlést.
Curtain switch

Zsaluzia eseten nem igazán talaltam semmit a gyártó oldalán. (Schlotterer) egy sima távirányító van hozzá, ezt lenne jó kiváltani.

Illetve a kérdés, hogy hangvezérlés rendszerben mi a leginkabb javasolt, esetleg javaslat eszközre/eszközökre.

Köszi!

(#11266) LouiS22 válasza guess.who (#11262) üzenetére


LouiS22
veterán

A házban 20-25 méter csalinkázásra powerline esetleg? Azzal megspóroltad a kábelezést is, feltéve, ha "egy körön" belül maradsz.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#11267) vampire17


vampire17
addikt

Na asszem a kinetikus okoscsengo dolgot rovidre zarhatjuk....:D

[link]

15 dollarert (kuponnal 13...) kb apropenz...

Nyilvan gateway kell, de az nekem van.

Nem is ertem basszus, eddig hogy nem talaltam meg... Pedig direkt kerestem a Xiaomi csengoket, de eddig nem dobta fol....

(#11268) freemanone válasza guess.who (#11259) üzenetére


freemanone
őstag

Én magam nem értek ilyen mélységekben hozzá, viszont ahogy ezt olvasom, nem kellene hogy problémát jelentsen a ~15m kábel.

(#11260) fo_di: Nem kellett semmi trükközés, simán működik a víz felszínnel, de nem rossz ötlet, ha valahol mégse menne valamiért.

(#11269) guess.who válasza szjoci (#11264) üzenetére


guess.who
senior tag

(De gondolom, ipari célokra nem a 0.7 USD értékű ultrahangos modult használják... :D )

(#11270) guess.who válasza LouiS22 (#11266) üzenetére


guess.who
senior tag

Hm-hm, végülis nem rossz ötlet...

...lenne, ha a pince és a szoba áramellátása nem külön-külön kismegszakítóról menne. :) Konkrétabban: a pincének a garázzsal együtt van egy teljesen külön kismegszakítós áramköre, szóval legfeljebb a nulla a közös. ;) Viszont az ötletet felírom, lehet, hogy későbbi okosotthonos játékoknál jól jön még.

(#11271) kgymac válasza guess.who (#11270) üzenetére


kgymac
őstag

wifi repeater, ami utp csatin csatlakozó eszközt tesz fel a wifis hálódra. Csak a pincében kell kábelezni, a légkábel kimarad. pl tplink re200 vagy re210, bár ezek beltériek.

(#11272) fo_di válasza guess.who (#11270) üzenetére


fo_di
őstag

LoRa? elég nagy távolságokat át tud hidalni (akár kilométereket) és kifejezetten kis sávszélességű adat átvitelére van kitalálva (pl annyi, hogy adott időben mekkora a vízszint, ami neked pont megfelelne)
esp-hez kaphatók lora modulok olcsón, és egy esp-vel lehet utána wifi gatewayt csinálni (ami a lorán bejövő adatokat wifin tolja tovább)
elég sok videós tutorial van ilyenekről, egy példa
egy esp lenne a pincében a szenzorral és egy lora modulon át küldené az adatot, és egy olyan helyen, ahol már van wifi lefedettség, egy másik lora modullal ellátott esp lenne a gateway a wifi felé (pl a pinceajtó felett)

[ Szerkesztve ]

(#11273) gkfx válasza Degeczi (#11106) üzenetére


gkfx
csendes tag

Mennyirre bonyolult egy ilyen RTL-es sticket összehozni a Home Assistanttal? Raspin fut a HA (hassIO), rádugom az USB-re és, hogy tovább ha pl egy 433mhz-es kinti hőmérő jelét szeretném fogni?

[ Szerkesztve ]

(#11274) tatu611088


tatu611088
tag

Sziasztok, próbálkozok espeasy firmware-rel, rákötöttem egy led-et, és egy relay-t is, és próbálom domoticzban kapcsolgatni ez a leírás alapján: link
Sajna nem működik, hol kezdjem a hibakeresést? Van valakinek valami tippje?

[ Szerkesztve ]

(#11275) fo_di válasza gkfx (#11273) üzenetére


fo_di
őstag

rtl4332mqtt én ezzel próbálnám meg először, de bevallom, nem használok RF cuccokat, tehát ezt se próbáltam (ez a topik tárgyalja, és az issuek alapján fejlesztés alatt van a cucc)

(#11276) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Sziasztok van valakinel tapasztalata hogy domoticz hogy tud ip kamerát lekezelni?
Szinte semmi infót nem találok róla!

(#11277) LouiS22 válasza SwissAirplan (#11276) üzenetére


LouiS22
veterán

Nem tud, illetve csak állóképet jelenít meg. Egyébként nem tudom hol (nem) kerested, hiszen a hivatalos wikinek külön szócikke van erről :D [link]

A lényeg: RTSP-t nem tudsz bekötni direktben.

[ Szerkesztve ]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#11278) LouiS22 válasza kgymac (#11271) üzenetére


LouiS22
veterán

És mivel repeater, szinte biztosan problémája lesz a fő wifi hálózaton. Ha nem azonnal, akkor idővel.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#11279) Degeczi válasza gkfx (#11273) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nem bonyolult. Nálam x86-on, Linuxon fut a rendszer, ezért először az Rtl433-at közvetlenül telepítettem, és azzal az alkalmazással kényelmes volt megnézni, mit hogyan érzékel (nálam egy Lidis szélsebességmérős állomást, esőmennyiségérzékelőt, mozgásérzékelőket és nyitásérzékelőket szépen vesz, fali nyomógombokat viszont nem. Azok mennek a Sonoff Rf Bridge-el, de persze jobb lenne egyetlen eszközzel venni mindent, így játszok még majd vele: ez legalább egy aktív projekt nyílt forrással - szemben az Rflink-kel), majd csak ezután dockerizálni. Végül még Node-red alatt raktam össze egy kis scriptet, h átfordítsa az eszközneveket általánosabb topikokra (pl. "WH0530 Temperature/Rain sensor"-ból "rtl_433/rain"-t) és HA alatt már szokásos módon, MQTT érzékelőként kezelhető minden.

Hassio-s rendszer alatt mondjuk nem tudom mik a lehetőségek, az sokban korlátozhat.

(#11280) ALgore2 válasza cOxeR (#11265) üzenetére


ALgore2
tag

Szia!

Nekem is Bvf heato van, wifis termokal, a vezérlőn még én is vacilálok!
Egyenlőre, még azt sem tudom, hogy milyen rendszert használ.
Te tudod?
És persze a redőny szintén nálam is csak kapcsolós, amit jó lenne egy helyre hozni...

(#11281) nababika


nababika
aktív tag

Sziasztok. Ismerkedem a domoticz-al, sikerult bekonfiguralni egy raspberry pi-n, mukodik szepes a sok xiaomi cucc, de csak lokal lehet elerni. Valamit rosszul csinalok, vagy ezt nem lehet tavolrol vezereln? Bocs a lama kerdesert de egy nap utan csak eddig jutottam.

(#11282) Degeczi válasza nababika (#11281) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Ez nem az otthonautomatizáló rendszer feladata, itt nincs felhőben elérhető szerver - legalábbis nem igyenesen (Home Assistanthoz pl. ott a Nabu Casa). De saját magad egyszerűen be tudsz állítani porttovábbítást a routereden, meg persze vmi dinamikus nameserver szolgáltatást, ha nem fix IP-d van.

(#11283) UberMutant válasza Degeczi (#11282) üzenetére


UberMutant
őstag

portforward helyett vpn-t kéne csinálni.

(#11284) Degeczi válasza UberMutant (#11283) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Ha külső szolgáltatót is bevonsz (pl. Alexa, Google Home) az nem járható.

(#11285) cOxeR válasza ALgore2 (#11280) üzenetére


cOxeR
Ármester

Szia!

Nem találtam meg sajnos én se egyelőre... nem mintha gond lenne megvenni a központi box-ot, csak megint egy alkalmazás... és emiatt lenne jó valami alternatív dolgot összehozni. (most mondjuk van akciós szett, egy termosztát + a box azon elgondolkoztam - úgy is kell még bővítenem is a fűtési rendszert)
Annyi van meg amúgy, hogy rádiófrekvenciásan gyűjti össze a jeleket, 433Mhz-en.
Szóval ezt egy Raspberry-vel össze lehet szedni... és gondolom csoportba kezelni, vagy egyesével.

Redőny az kivitelezhető könnyen azzal amit linkeltem, szóval az nem téma... csak ugye ott is ki kellene találni, mi a jó irány... google vagy amazon... (nekem talán az a nehézség, hogy 3-as kapcsolósor van két helyen is... és bután néz ki azoknál, ha nem passzol bele a látványba a kapcsoló) vagy elengedem ezeken a helyeken (2 db fürdő) és csak a hálókba cserélem ki... de ugye ez nem teljes megoldás... :D

Szóval nem egyszerű, mert nem akarok megint fél munkába szaladni... meg zsákutcába.

[ Szerkesztve ]

(#11286) nababika válasza Degeczi (#11282) üzenetére


nababika
aktív tag

Port forvarding magvan. A routerben megtalaltam a dinamikus DNS-t. De a host namehez nem tudom mit irjak?

[ Szerkesztve ]

(#11287) SwissAirplan válasza LouiS22 (#11277) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Szia! Igen ezt megtaláltam meg egy videot is, de magát a megjelenitést nem mutatta,
Ezért kérdeztem azt hogy "tapasztalat" alapján ki mit mond!
És az aktuális allókepet tudja megjeleníteni? Vagy esetleg percenként (vagy x időközönként) "fotóz" egyet?

Kicsit szomorú lennék ha a domo nem tudná integrálni!

(#11288) LouiS22 válasza SwissAirplan (#11287) üzenetére


LouiS22
veterán

Szomorú leszel, mert nem tudja. Ha a kamera képes kiadni állóképet (a legtöbb tud), akkor azt behúzza a linkelt megoldás, amikor már frissül, húzza a következő stillt.

Megcsinálhatod azt, hogy a futtatsz a pi-n külön egy konvertálót, ami a streamből x időközönként kivesz egy állóképet és azt behúzod, de sok értelme nincs.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#11289) kgymac válasza nababika (#11286) üzenetére


kgymac
őstag

Előbb regelned kéne egy szolgáltatónál, én a noip-t ajánlanám, az havi kattintgatós hosszabbítással ingyenes (olyat válassz, amit a routered is támogat. pl. nyisd le a listát)
A dyndns már jó néhány éve fizetős.
user/pass az, amit regelésnél megadtál, hostname, amin el akarod érni. pl. xxxx.ddns.net.

(#11290) LógaGéza válasza cOxeR (#11285) üzenetére


LógaGéza
addikt

Esetleg minden redőnyhöz egy Shelly 2.5, és akkor a manuális kapcsoló is megmarad, dizájn se változik - annyi gond lehet vele, hogy kell hozzá fix fázis a redőnynél - de ez úgy látom a kapcsolónál is kell.

A termosztát pedig igazából egy hőmérő és egy relé. Az, hogy utánna hogyan programozod, annak már csak a képzeleted szab határt.

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#11291) szjoci válasza nababika (#11281) üzenetére


szjoci
őstag

MyDomoticz elméletileg megoldja a távoli elérést. A domoticz beállítások menüjében is van valami, amit meg kell adni hogy működjön (API key vagy user/psw, már nem emlékszem)

Szerk.: De én vpn-t használok, azt biztonságosabbnak érzem...

[ Szerkesztve ]

(#11292) cOxeR válasza LógaGéza (#11290) üzenetére


cOxeR
Ármester

Köszi, ezt nem is láttam még és az szimpi, hogy befér a kapcsoló mögé a dobozba. Meglesem, honnan tudok venni belőle egyet letesztelem aztán ha beválik teszek az összes mögé. Váltókapcsoló szóval biztos kell lennie fix fázisnak.

A zsaluzia esetén viszont más megoldás van, az is rádiófrekvenciás 868Mhz ahogy a gyári kapcsoló hátán látom. Tempotel2 vezérlő van hozzá.

Viszont mi az ami javasolt, ami nem annyira ördöngösség?
Szóval ezeket a rádió frekvenciákat összegyűjteni? Egyáltalán ki is kellene mérnem, milyen távolságig van egyáltalán jel. Gondolom itt ezzel lehet gondom nagy terület esetén.

[ Szerkesztve ]

(#11293) SwissAirplan válasza LouiS22 (#11288) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Megnézem hogy a tervezett kamera tud e ilyet.
És mit javasolná(tok)l camera megjelenítésre?
Jo lene ha a domoticz mellett elfutna..

(#11294) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Arra már rájöttem hogy az eredeti tervem hogy 3 regi samsung s5-öt rakok ki kamerának az már nem fog működni, mert a domo nem kezeli.. hacsak nem ahogy irtátok hogy valamivel huzatok róla állóképet...

(#11295) mekkGyver válasza LouiS22 (#11277) üzenetére


mekkGyver
aktív tag

Hogy érted azt. hogy "csak állóképet jelenít meg" ? Illetve miért mondod, hogy nem tud a Domoticz kezelni kamerát, miközben belinkeled a leírást a kamerakezelésről?

[ Szerkesztve ]

Idegeskedni nem más, mint mások hülyesége miatt magunkon bosszút állni.

(#11296) nababika válasza szjoci (#11291) üzenetére


nababika
aktív tag

Azt hiszem még nagyon az elején vagyok az útnak. Köszönöm a türelmet.

(#11297) gkfx válasza Degeczi (#11279) üzenetére


gkfx
csendes tag

fo_di, Degeczi: Köszönöm szépen, akkor lehet még várok vele egy kicsit ha még kisérleti státuszban van. Viszont rflinkhez van alkatrészem, addig lehet kipróbálom azt. Még egy kérdés: van ilyen tanítható távírányitóm, be lehet ezt integrálni Ha alá rflinkkel vagy valahogy?

(#11298) Chal válasza Degeczi (#11284) üzenetére


Chal
addikt

Miért ne lenne járható? VPN-el eléred távolról mobilappból vagy böngészőből a hub-ot, és tudod managelni. Ennek nincs köze az Alexához vagy a Google Assistanthoz, az egy teljesen különálló kapcsolat, és azt a hub kezdeményezi.

Portforwardot én nem javaslok senkinek, gyakorlatilag az egész világnak elérhetővé tesszük vele a HA/Domoticz-ot/akármit, és egyedül az alkalmazásszintű user auth védelmében bízhatunk, de ha fény derül valamilyen remote kihasználható security bugra, akkor ezt a hajunkra kenhetjük. Kivéve, ha mindig fix IP-(k)ről megy az elérés, és tűzfalazunk, de ez meg ugye nem életszerű.

[ Szerkesztve ]

(#11299) Degeczi válasza Chal (#11298) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Hogyne lenne köze hozzá, és hogy kezdeményezne a hub? :F
A szolgáltatók szerverei értelmezik a hangparancsokat - ebből adódóan ők kezdeményeznek, és érik el a hub-odat Home Assistant esetén a [OTTHONI_URL]/api/alexa ill. /api/google_home alatt. Ez persze csak forwardinggal megy, hiszen a szolgáltató nem éri el a VPN-ed.

(#11300) Chal válasza Degeczi (#11299) üzenetére


Chal
addikt

Emulated hue módban nem kell. Egyébként ekkora lyukat akkor sem ütnék a rendszeremen, ha nem lenne más, csak a fizetős Nabu Casa (ahhoz sem kell portforward), akkor már inkább az. Az igaz, hogy sem a Domoticz-hoz, sem a Hass-hoz nem jött ki túl sok CVE az elmúlt években, de szerintem ez inkább csak annak köszönhető, hogy (még) nincsenek annyira fókuszban. Brutál nagy a kódbázisa mindegyiknek, ráadásul be van emelve csillió 3rdp plugin/modul/idegen kód, szerintem simán egy átjáróház az egész, csak CVE-k még nincsenek, érdeklődés hiányában.

BTW: ez is egy jó megoldás lehet, még nem próbáltam, de tervben van.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.