Hirdetés

2024. május 25., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5793) Geresics válasza Kukipapa_rr (#5719) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nos, lassan utolérem magam (cserébe most pár napig nem leszek gépközelben, szólva újra alaposan le fogok maradni :DDD )!

Megnéztem a privátban küldött képet, és a kéményes oldalú tető több mint fele sajnos kiesik, mert a kémények, és egyéb dolgok egyrészt elvesznek a helyből, másrészt árnyékolják azt.
A tető alja (mindkét oldalon) elég hullámos, így első blikkre valamelyest jogosnak érzem a felvetésed, hogy indokolt lehet a felújítása, de egyrészt nem vagyok ács, másrészt képek alapján nem lehet ilyet megállapítani. Ilyen kérdéses esetben én oda szoktam rángatni egy ácsot, akivel több éve dolgozom együtt, és ő megmondja a tutit.
A napelemek egyébként nem jelentenek túl nagy extra terhet, olyan 12-13kg/m2, ami a hóteher töredéke. Sok telepítő szeret spórolni a kampókkal, és nem minden gerendára rak, csak valamilyen mintába, de én amúgy is, és ilyen esetben mindenképp minden gerendára tennék, tetetnék, hogy a tehereloszlás kedvezőbb, és egyenletes legyen.

Van tehát 8x3,5m-ed, ami nem is olyan kevés! 3,5m magasságú tetősíkon elfér 2 sor, ami 8m szélesség esetén 2x8=16db napelemet jelent. (Kérdés, hogy a 8m szélesség az oldalsó íveket ugye nem tartalmazza?)
Kb. 340Wp mono napelemmel számolva ez 5440Wp, ami ugyan nem teljesíti a 6000kWh éves igényedet teljesen keleti tájolás esetén, de azért majdnem. Én ennyivel indítanék 1 munkaponton, és ha ez nem bizonyul elegendőnek, akkor a másik oldalra később, a 2. munkapontra bővítenék (akkor már újabb, kb. 360-400Wp) napelemekkel úgy, hogy azokat a kémények ne árnyékolják (azoktól dél felé tenném). Ehhez az általad is linkelt inverter tökéletes választás.
Poli napelemeket itt hanyagolnám, de csak azért, mert kicsi a felület, és nem lehet elegendő teljesítményt elérni velük! A mono azonos méret mellett +10-15%-al többet tud.

Egyetlen problémát a jobb tető felett húzódó (és elégé lógó) kábel jelentheti. Ha kicsit feszesebb volna, és távolabb volna a tetőtől, akkor talán az ún. "magárnyék" nem volna jelentős, de így könnyen előfordulhat, hogy a teljesítményt vissza fogja fogni. Ez esetben az érintett napelem(ek)re raktok (akár utólag is) egy Tigo optimalizálót, és a gond el is lett hárítva.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.