Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6951) joghurt válasza axioma (#6950) üzenetére


joghurt
addikt

Azért 530 Ft/kWp áron akár aranyozott kerete is lehetne.

A tej élet, erő, egészség.

(#6952) Geresics válasza akiaki (#6949) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Szia,
mivel olvasgatod már a topikot egy ideje, biztos láttad, hogy többször leírtam (pl. pont az előtted levő hozzászólásban), hogy a napelemek kb. mind egy kutyák. Persze vannak különbségek, de semmi egetrengető. Az LG pl. adott felületen mindig sokkal nagyobb teljesítményt tud, mert válogatott cellákból építkezik. Na ezt hívnám én prémiumnak, ám az ára jellemzően duplája a többinek, de még az sem kerül 153eFt-ba! Szerintem Nálad véletlenül beütöttek egy egyest az ár elé, mert az 53eFt/db árat még simán el tudnám hinni, bár úgy meg 235eFt/kWp lenne az ár az 529eFt/kWp helyett. Egyik sem tűnik reálisnak...
Azt javaslom kérj inkább ajánlatokat a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség oldalán (amit utoljára pont 6 hozzászólással előtted linkeltem be):
mnnsz.hu/arajanlat-keres
(Mondjuk ezt tényleg érdemes volna már végre betennem az összefoglalóba...)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6953) Geresics


Geresics
Topikgazda

No, picit bővítettem a téma összefoglalót. Bekerült egy bemutatkozó, bővítettem pár szóval és gyártóval az inverteres részt, de ami a legfobtosabb, elkezdtem beletenni a Ti tapasztalaitok! Jelenleg 3 kommentet találtam meg, ha van még, akkor szóljatok, és azonnal pótlom!
Aki pedig eddig még nem tette, kérem írjon akár csak pár sort! Szerintemm nagyon sokat tanulhatunk mind belőle! :K

:R Kerüljetek Ti is be az összefoglalóba! :R

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6954) joghurt válasza Geresics (#6953) üzenetére


joghurt
addikt

Jót tett neki a frissítés! :R

Esetleg a "méretezés" szekcióba a stringfeszültségek számítása mellett a panelek vs inverter teljesítményéről is lehetne egy mondat. Többször előkerült a túlpanelezés kérdése is.
A két különböző tájolású tetősíkos grafikonoddal elég jól el lehet magyarázni (akár ott is), hogy az összegük mindig kisebb, mint a maximumok összege, így ott ennek van létjogosultsága.

Vagy hogy egy tetősíkos/stringes túlpanelezésnél a zöld részt nyered, a narancssárgát viszont bukod (mert levág az inverter). 20% túlpanelezésből kevesebb mint 10% többlet energiád lesz, így nem igazán megérős.

A tej élet, erő, egészség.

(#6955) Geresics válasza joghurt (#6954) üzenetére


Geresics
Topikgazda

az ötlet jó, köszönöm szépen! Sajnos hogy ezt rendesen kidolgozva betegyem megint kell időt kerítenem rá, de előbb utóbb tuti meg lesz, köszi! :R
A számításod viszont nem helytálló, mert nem veszed figyelembe a napelemek működéséből eredő teljesítmény-veszteséget! A 20% túlméretezés még ideális tájolás mellett is Jolly Jocker! A 30% már más tészta, ideális tájolás esetén ott éves szinten már több a vágás, mint az extra befektetés, viszont ahogy eltérünk az ideálistól, nő a túlméretezhetőség, különösen, ha 2 eltérő tájolást veszünk alapul! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6956) kardkovacsi válasza Geresics (#6955) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Plusz azt, hogy idővel a napelemek teljesítménye is csökken és akkor a nyereség is egyre nagyobb lesz.

(#6957) canniball válasza Geresics (#6840) üzenetére


canniball
nagyúr

Nyilván a végletekig leegyszerűsítettem a dolgot, de az általad soroltak sem tűnnek olyan hű de nagy kihívásnak a mai pc-vezérelt világban. Szomorúan "hallom", hogy mégis ez a helyzet, ráadásul úgy látom mindezt jó drágán...
Ezek szerint (lemondva a hibrid rendszer előnyéről) olcsóbb és stabilabb megoldás az óra után egy szünetmentest beiktatni.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#6958) canniball válasza joghurt (#6954) üzenetére


canniball
nagyúr

Egy dologról megfeledkezel: az ábrád csak akkor igaz, amikor csúcsra jár a rendszer. Tehát kb. csak tavasszal. Az év többi részében "más a leányzó fekvése". ;)

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#6959) MrZed001 válasza canniball (#6957) üzenetére


MrZed001
tag

A hibrid nem lenne rossz, csak momentán nem is engedik.
EON vagy ELMÜ: "Az inverter hibrid üzeme nem engedélyezett, hibrid üzemű alkalmazhatóságuk feltételrendszere kidolgozás alatt áll"
Ami külön vicces, mert egy jobb hibrid inverternek külön AC be-ki grid, meg AC ki ház felé csatlakozása van. (sőt külön AC be generátornak is)
UPS-ként 10ms amit láttam átkapcsolási idő.
Ami nem rossz (PC UPS-ek 3-5ms), de van normál inverter 0ms átkapcsolási idővel is
UPS-eknél ez Online: kettős konverziósként ismert ... azaz folyamatosan előállít aksiknak 48V és innen vissza 230V ... azaz nincs semmi szakadás ha elmegy betáp.

Tervezgetek egy napelem + ház ups rendszert. Még igen messze vagyok az ideális megoldástól. Ha külön kötöd óra után mindkettőt, akkor áramszünetkor nem termel napelem (lekapcsol: islanding), aksi csak merül és nem tudja tölteni.

AC kapcsolt megoldásnál egy brutál drága battery inverter kell, az készíti a szinusz jelet hogy termelni tudjon napelemes inverter (meg plc auto lecsapni betápot)
Soknak meg őrült 400V egyenáramú aksi kell, ami szimplán sz-r. (a könnyed 48V helyett)

DC kapcsolt megoldáshoz szükséges invertert még nem is láttam engedélyezettek között.
(lehet van elbújva, még átnyálazom)

Eddig a leg"elfogadhatóbb" ötletem, hogy napelem kábelt átkapcsolhatóvá tenni a normál hálózatra termelő inverter és egy aksitöltő inverter között (ami aksira van kötve az UPS inverter is). Na ehhez az aksitöltőnek kell termelőhöz hasonlóan 5-900V napelemet kezelni tudónak lenni.

Szóval eddig nem tűnik egyszerűnek ...

(#6960) chege válasza Geresics (#6945) üzenetére


chege
aktív tag

Értem.
Megkaptam a napelem típusát: [link] ~ 310W + ehhez volt a Fronius Symo 6.0-3-M inverter
Valamint egy másik ajánlatban: [link] ezt kaptam még ~340Wra + Huawei SUN 2000-6KTL M0
Ha ki kalkulálom az árakat akkor 20eft/kwp a differencia a második ajánlat javára.
Esetleg tudsz mondani az első ajánlat ellen vagy mellett ami miatt azt lenne érdemes választani? Tudom, hogy írtad, hogy a panelok ugyan olyanok de azért mégis eltérnek :DDD
120 vs 60 cella, meg az előbbi maximos. Éves termelésben ha nem nézzük az árnyékot akkor lehet közöttük eltérés? Illetve a két inverter hatásfokában?

(#6961) tuzpenge válasza chege (#6960) üzenetére


tuzpenge
őstag

A 2. ajánlatban szereplő q-cells nem egy rossz panel (sőt), szerintem inkább a felső kategóriába sorolandó, de semmi szín alatt az alsóba.
De majd a szakik megmondják!

ˣ

(#6962) Kaci84


Kaci84
őstag

Üdv, kérlek véleményezzétek az alábbiakat!

1. tető ~ 30m2 DNY(D+45°) 35° dőléssel
2. tető ~ 16m2 DK (D-45°) 35°dőléssel

Erre kaptam 24db-os LONGi LR4-60HPH 370W + Fronius Symo 8.2-3-: 3F2 MPPT ajánlatot 3,15M Ft
JRC kalkulátorral számolva a lakhelyemen ~ 10e kWh várható
Így nagyjából 13,5Ft-ra jönne ki /KW - 25 éves működést feltételezve

Viszont nekem ez nem elég. Hosszas gondolkodás árán arra jutottam megpróbálom az ÉK+ÉNY tetőt is.

3. tető ~ 30m2 ÉK (D-135°) 35°dőléssel
4. tető ~ 16m2 ÉNY (D+135°) 35°dőléssel

A JRC kalkulátora szerint a 3-4. tetőn az előbbi rendszerrel is meglesz az 1-2. tetőhöz képest a termelés 65%-a vagyis ~ 6.5e kWh
Ha megduplázom ( elvileg nem lesz a duplája) a beruházást akkor is 27Ft-ra jön ki a második tető általi díj ami még mindig olcsóbb mint 38Ft

Kérdések:
1. Jók-e a számítások vagy van valahol hiba?
2. Mekkora éves termelés számít még lakosságinak? Mint írtam mindet elhasználom tehát nem akarok pénzt kapni.
3. Kijöhet-e ésszerűbb beuházás ha a 3-4. tető helyett az 1-es 2-est optimalizálom jobb panelekkel és teljesítmény optimalizálóval?
4. Jobban járok-e esetleg ha a 3-4. tető helyett inkább a melléképületet befogom. Viszont ez a melléképület a legközelebbi napelemtől 20-30m távolságra van az inverter+villanyórától 35-45m. illetve ha jobban játok és úgy döntök lehet az udvaron még valamilyen melléképület vagy csak kocsibeálló amire fel lehetne tenni.

Köszönöm a válaszokat előre is.

(#6963) lrobertoc válasza lrobertoc (#6712) üzenetére


lrobertoc
tag

Sziasztok, ajánlásotokra az mnnsz oldalon kértem ajánlatokat 5kWp rendszerekre, bővítési lehetőséggel (8-9kWp).
1.
Sharp NU-JB395 13db
Fronius Symo 8.2-3-M (light)
2,14mFt -> 417Ft/kWp

2.
Sharp NU-JB395 14db
SolarEdge SE8K + 13db P404
2,47mFt -> 448Ft/kWp

3.
Longi LR60-HPH-370M 14db
SolarEdge SE9K + 13db P370-5R M4M RM
2,16mFt -> 450Ft/kWp

4.
Q.PEAK DUO-G8+ 350 15db
SolarEdge SE10K
2,64mFt -> 504Ft/kWp

Igazából azt nem vágom, hogy ezek mennyire működőképes megoldások.
A bevezetőt olvasgatva megpróbáltam mondjuk modellezni magamnak a 3. variációt:
Inverter:
AC:9000W
Névleges fesz: 750V
max fesz: 900V
Itt működési tartományt nem találtam, gondolom nem változó fesz. inverter.

Longi LR60-HPH-370M
Pmax:14*370 = 5180 -> elvielg ez pipa < 9000
Voc: 14*40,9V = 572,6V (25c) 639V (-10c) -> elvileg ez pipa?? < 900V
Vmp: 14*34,4V = 481,6V (25c) 433,5V (55c) -> nos ez a névleges 750V feszültésgnek a közelében sincs

Nem értek hozzá, csak az összefogalót próbáltam lefordítani az egyik ajánlatra, de a számításomból az jön ki (ami lehet nem is jól értelmeztem), hogy ez nem fog jól működni.
A kérdés, hogy az SE9K 97,X%-os hatékonysága mennyire csökken, ezt hogyan mutatkozik a termelésben, amíg nem bővítem a rendszert?

(#6964) #44448768 válasza Kaci84 (#6962) üzenetére


#44448768
törölt tag

Ha a másik 2 tető is 24x0,37=8,88 kWp és 6500 kWh/év szerinted.
Akkor az 6500/8,88=732 kWh/kWp fajlagos termelést jelent.
Amiből durván saccolva 330000/25/732=~18 Ft/kWh adódik csak nekem az általad írt 26 Ft/kWh helyett.

-----

Azonban a 4 tetőst és a sok napelemest már SolarEdge alapon ésszerű megoldani.

Az optimalizálók kicsikarják a napelemekből amit lehet és ez néhány % plusz legalább.
Bónuszként pedig lesz napelemenkénti működési info is.
Ami ilyen sok napelemnél már előnyös tud lenni.

Egy gyors saccolás az ország közepére helyezve a telepítési helyszínt...
Ami alapján 17000-18000 kWh/év napáram saccolható az ország nagy részén.
(a kevésbé napos helyeken persze kevesebb lesz)

Az ekkora rendszer ára már közelíti a 6 milliót.
Ami alapján nagyjából 14-15 Ft/kWh "önköltség" alakulgat.
pl. 6000000/25/17500=13,74 >> ~14 Ft/kWh adódik.

Tájképnek.... egy SolarEdge designer saccolás Dabas helyszínnel.
(12,5 kW-os inverter >> 3x20Amper kell neki legalább)

A 3. pont az zsákutca, szerintem.
Kevés plusz napáram, jelentős pénzért.

----

A melléképületen jobban termel, valamivel kevesebb napelem, kevesebb a munkadíj is.
Viszont kell vagy 30 méter plusz kábelezés és egy plusz tűzoltóvédelmi kapcsoló.
Ez úgy 150-250 eFt plusz lehet így látatlanban.

Az egyéb épület/beálló/állvány akkor lesz csak nyerő alighanem, ha a napelemek nélkül is elkészülne. (vagy már megvan)

[ Szerkesztve ]

(#6965) Kaci84


Kaci84
őstag

Na akkor pontosítsunk kicsit ha már ideáig jutottunk! Ja és fontos nem szerintem hanem ez a kalkulátor szerint.

1. tető ~ 30m2 DNY(D+45°) 35° dőléssel
trapéz felület, ahol az alsó oldal 14,3m a felső 5,4M az oldalsók 6-6m és 35°szöget zárnak.

2. tető ~ 16m2 DK (D-45°) 35°dőléssel
egyenlő szárú háromszög ahol az alsó oldal 10m a befogók 6-6m és 35°szöget zárnak be

3. tető ~ 30m2 ÉK (D-135°) 35°dőléssel

Helyszín: Székesfehérvár

Fenti adatok alapján mennyi fér fel?

Amit nem értek. Ha az 1-2 tetőt használom és 13,5Ft-ra jön ki az áramdíj utána bevetem a 3-4-es tetőt ami csak 65%-on termel akkor miért csak 18Ft-ra romlik az áramdíj?
Mindegy 4-es tető most hagyom, mert van kémény meg szellőző ne bonyolítsuk.
Melléképület biztosan lesz amúgy is mint ahogy a 3x16A bővítése is tervbe volt.
Melléképületnél az esetleges + szerelési anyag lehet gond talán egy kis érnyék, de azt megpróbálom védeni illetve talán az, hogy nem tudom mennyire kell engedély köteles legyen az építmény.
Viszont melléképületnél megtudom lépni, hogy full dél felé nézzen.

[ Szerkesztve ]

(#6966) #44448768 válasza Kaci84 (#6965) üzenetére


#44448768
törölt tag

"..13,5Ft-ra jön ki az áramdíj utána bevetem a 3-4-es tetőt ami csak 65%-on termel
akkor miért csak 18Ft-ra romlik az áramdíj?"

Talán, mert a 13,5/0,65 az 20,77 ?
HA a Ft/kWh árszint egyébként változatlan.

De a 3-4-es tetőn, mint már csak bővítésen az árszint is alacsonyabb lehet kicsit.
Hisz nem kell újabb mérnöki, ÉV, kiszállási/fuvar, AC oldali, stb. költség.
A nagyobb inverter felára is csak töredéke a kisebb inverter árának.

A többi költség (napelem, tartószerkezet, mukadíj, apróságok) meg azonos.

Így összejöhet a 18 is a jelek szerint.

(#6967) #44448768 válasza Kaci84 (#6965) üzenetére


#44448768
törölt tag

A megadott méretekkel nem igazán tudok tetőmodelt rajzolni...
Félreértek valamit vagy mások a méretek?

(#6968) Kaci84 válasza #44448768 (#6967) üzenetére


Kaci84
őstag

Nagyjából jó lesz ez. Nem írtam de sajnos lemérni nem tudtam és papírt se találok pontosabb adatokkal. Pár centi ide vagy oda kiigazíthatod hogy stimmeljen az arány.
Remélem nem lesz nagyon más a valóságban.
Amúgy mi van most a 0%-os hitellel? A MFB oldalán ott van a szöveg rögtön az elején, hogy szünetel.

(#6969) Geresics


Geresics
Topikgazda

Akik szokták időnként frissíteni a Fronius firmware-eket, Ti is úgy vettétek észre, hogy a DM kártya 3.16.6-1 és az inverter 31330 verziója hosszú ideje a legstabilabb? Vagy találkoztatok bármi hibával?

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6970) #44448768 válasza Kaci84 (#6968) üzenetére


#44448768
törölt tag

Pest megye + Budapest szünetel >> VEKOP

Vidéken van még belőle >> GINOP

https://www.palyazat.gov.hu/ginop-841-a-17-lakpletek-energiahatkonysgnak-s-megjul-energia-felhasznlsnak-nvelst-clz-hitel

(#6971) #44448768 válasza Kaci84 (#6968) üzenetére


#44448768
törölt tag

Mérd meg a cserép kiosztást, ez általában menni szokott ablakból/létráról.
(megj: a legalsó sort ne mérd bele, mert az általában eltérő sortávú az eresz miatt)

Aztán a fotón megszámolva a sorok és oszlopok száma alapján már lehet tudni a méreteket.

[ Szerkesztve ]

(#6972) Fifi válasza Kaci84 (#6968) üzenetére


Fifi
őstag

A Közép-Magyarországi régióban a VEKOP-5.2.1-17 szünetel, a Közép-Magyarországi régió kivételével az ország teljes területén a GINOP-8.4.1/A-17 még megy.

Ha a terméklapon a pirossal jelölt területen lenne a megvalósulási helyszín, akkor jelenleg nem tudsz MFB hitelt felvenni. Ha a zöld területen, akkor talán van még rá esély ...

(#6973) adorjant válasza Geresics (#6969) üzenetére


adorjant
senior tag

Én mindig frissítek, ha jelez, de igazából soha nem tapasztaltam semmi hibát (idei telepítésű a rendszer).

(#6974) Geresics válasza adorjant (#6973) üzenetére


Geresics
Topikgazda

ohh, mert még fiatal a rendszered! :D
700 körüli invertert felügyelek, és volt már olyan frissítés, ami adott hirtelen 2-3 hétnyi munkát, csak mert valami úniós szabványra hivatkozva megváltozott a WIFI-kezelés. Nem voltam boldog, gondolhatod! :DDD

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6975) kardkovacsi válasza Geresics (#6974) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ezért van, hogy mostanság már a wifi beállítást direkt kikötik, hogy nincs benne a garanciális dolgokban. Az külön egy 20-as. Mondjuk nem értem miért nem tud a minden gyártó csinálni egy rendes videót magyarul, hogy kell beállítani.

(#6976) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Ahol lakunk egy pár éve felparcellázott részen csak új házak vannak ezért elég sokra kerül napelem. Az utcánkban is 11 házból kettőn már van és egyre meg folyamatban van. A többi utca is hasonló. Szokták mondani, hogy ha túl sok a napelem akkor elhúzzák felfelé a feszültséget, akár 252 fölé ami inverter lekapcsolással jár. Mennyire valós probléma ez egy sűrűn lakott részen? Nézegettem a tegnapi feszültség adatokat, olyan 240 körül volt a maximum, de látszik már most látszik, hogy amikor süt a nap úgy 7-8 volttal feljebb megy a feszültség. Vagy ez a 7-8 volt a szükséges emelés, hogy vissza tudjon táplálni az inverter?

(#6977) adorjant válasza Geresics (#6974) üzenetére


adorjant
senior tag

Mesélj, hátha hasznos lesz nekem is a tapasztalatod :)

(#6978) kicsi kecske


kicsi kecske
tag

Sziasztok!
Harmadszor vagy negyedszer olvasom át az összefoglalót, olvasgattam előző hszeket is. Vannak dolgok még amik nem tiszták a fejemben ezért rendezést kérek :D

Most költöztünk be az új családi házunkba, ide terveznék majd napelem rendszert kiépíttetni. D+15°-os tájolás megoldott, kb 7M gerincszélességgel. de van még közvetlen mellette 4M is.
Amit tudok: havi villanyfogyasztások kb 300-350kWh . Éves 4500-ra terveztetném a rendszert a későbbi 1-2 paneles bővítés esetleg fogyasztás növekedés miatt. (Elektromos autó még nem igazán fog megvalósulni a következő 5 évben). Ja amúgy 3x16A 3 fázis van. Jelenleg a WCben van az összes elektromos berendezés (riasztó + kismegszakítók). Ahogy olvastam ide nem nagyon érdemes rakni az invertert mert hangos. A háztartási helyiségem van még ahol van a BWT meg a kazán, mosógép szárító stb, tehát annak a falára már nem nagyon tudok mit tenni.. fullon van. Hova lehetne még akkor tenni az invertert? Hamarosan épülő garázsba lehet tenni? Melléképület lesz, nem lesz közvetlen fal a ház és a garázs között.

320-350es panelből kéne így kb 12-14 db. Remélhetőleg elférne, erre még a pontos számítás hátra van.
Ilyen konstrukcióra már kértem ajánlatot az mnnsz.hu oldalán, most várom a számokat és a terveket. Ami nem viágos - elég lenne a String vagy kell-e a String-opti megoldás? nincs árnyék,fa,stb. Fronius-t preferálnám, SE ha jól vettem le akkor kell ha nem fér el egy tető részen a sok panel. Mennyire életszerű, hogy mondjuk egy sima string inverterrel ha nincs fa/árnyék stb és egymás mellett van a sok panel akkor hátrányban leszek a string-opti rendszerrel szemben? Azaz ha pl 1 panel beszarik (ami elvileg nem nagyon történhetne meg) akkor az összes teljesítménye kaki lesz. Ha pedig string-opti megoldás lenne akkor ugye a panelenkénti dc-dc konverter az ilyen esetet kiszűri és esetleg részleges felhősödés esetén is jobb lenne a teljesítmény leadás? jól értem? % arányban mennyi amúgy a string-opti és a sima string inverter között a felár?

A másik kérdés, hogy Fehérváron elvileg még kapható lenne az MFB 0% hitel. Olvastam az elemzést és érvelést pár hsz-el feljebb. Én is így vagyok vele. Felveszem 0%-ra a törlesztő meg megy mintha fizetném a villanyszámlát a napelem ára meg csücsül értékpapírban vagy bitcoinban :D

Ahogy olvasom MFB-s ajánlatok 10%al drágábbak mint ha saját tőke finansz lenne. Ebben az esetben előbb kéne kérnem a banki előbírálatot stb-t vagy azért kezdjek el konkrét ajánlatokat és megoldásokat bekérni és szűkíteni, szerződés ajánlatokat bekérni cégektől, hogy haladjon a téma?


Tudom, hogy elsőre sokat kérdeztem, de remélem tudtok segíteni rendet tenni a fejemben.. nagyon az elején vagyok még azért ilyen sok a kérdés.

“Mindig is néptáncos akartam lenni, de rá kellett jöjjek, hogy olyan nép nincs, ahogyan én táncolok!”

(#6980) stickermajom válasza Soulfly842 (#6979) üzenetére


stickermajom
addikt

Na, akkor 30-40 százalékot emelkedik a napelemek ára? ;]

(#6981) Soulfly842 válasza stickermajom (#6980) üzenetére


Soulfly842
addikt

Könnyen meglehet :D az biztos, hogy csipegetni akarnak majd ebből (is), akik odaférnek a kondérhoz :)

[ Szerkesztve ]

(#6982) Blamazs válasza Soulfly842 (#6979) üzenetére


Blamazs
senior tag

Remek, én hétfőn viszem be a papírokat a bankba MFB hitelhez. Lehet várni kellene kicsit? Bár nem kevés pénz raktam bele eddig akkor az bukta lenne :(

(#6983) kardkovacsi válasza Soulfly842 (#6979) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nagyszerű, épp óracserére várok.

(#6984) MrZed001


MrZed001
tag

"3.6.1. A projekt területi korlátozása
Nem támogathatóak a Közép-Magyarországi régió területén megvalósuló projektek.
"

Ez ugye csak vicc ? Vagy ez még a régi ?

[ Szerkesztve ]

(#6985) MrZed001 válasza MrZed001 (#6984) üzenetére


MrZed001
tag

OK DEL, ez a régi doksija.
Kicsit zavaró az állami szintű geo"rasszizmus".

(#6986) kardkovacsi válasza MrZed001 (#6985) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Hát ezt mondhatná Jürgen is aki a pénzt adja rá :)

[ Szerkesztve ]

(#6987) MrZed001 válasza kardkovacsi (#6986) üzenetére


MrZed001
tag

Akitől utána vesszük az invertert és a napelemet? (meg a hűtőt, mosógépet, ....)
Szerintem repes örömében :D
Ne felejtsd el, idehaza azért szűnt meg a gyártás, mert vásárlóközönséget "vett" az EU ... nem konkurenciát.

(#6988) kardkovacsi válasza MrZed001 (#6987) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

http://www.zsiday.hu/blog/mit-adtak-nek%C3%BCnk-az-eur%C3%B3paiak
Itt nagyon jól, számokkal levezetik miért téves ez az álláspont. De kipróbálhatod, azt nekem 2M forintot majd én megbízlak, hogy az 2M forintért építs nekem napelemes rendszert. Ki fog a végén jól járni, te vagy én?

(#6989) joghurt válasza Soulfly842 (#6979) üzenetére


joghurt
addikt

Kedden cserélik az órát, akkor ezek szerint buktunk 6-800ezret. :U

A tej élet, erő, egészség.

(#6990) stickermajom válasza joghurt (#6989) üzenetére


stickermajom
addikt

Annyit egészen biztosan nem. Hidd el, hogy egy pillanat alatt be lesz árazva a telepítés díjába, ahogy pl. a CSOK bevezetése is jelentősen emelte az árakat az ingatlanpiacon.

[ Szerkesztve ]

(#6991) kardkovacsi válasza stickermajom (#6990) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Igen, pont ez jutott eszembe. Amikor elkezdtünk építkezni akkor vágták le az áfát 5%. alig tudtunk kivitelezőt szerezni és brutál szerencsénk volt mert rá egy évre már 40%-al többet adott volna ugyanaz a kivitelező, a rá következő évre meg még 30%-ot emelkedtek az árak.

Biztos itt is megindul majd az emberek lopkodása egymástól és ezzel az áremelkedés is. Kérdés ez csak napelemre vagy más energiahatékonysági beruházásokra is érvényes lesz. Ha igen, akkor hamar leszívják.

(#6992) MrZed001 válasza kardkovacsi (#6988) üzenetére


MrZed001
tag

A közgazdaságot nem lehet ilyen szűklátókörűen elemezni.
Ráadásul te kizárólag egyetlen apró részletére koncentrálsz.
Nem fejtegetném oldalakon át, de gondold végig mennyi Bosch, Siemens, ... terméket vettél (és mennyi olyat amiben fogalmad sincs, hogy honnan származó alkatrészek vannak)

(#6993) kardkovacsi válasza MrZed001 (#6992) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Szerintem is hagyjuk. Jártam közgázra, vitázhatnánk a róla oldalakon át :)

(#6994) joghurt válasza stickermajom (#6990) üzenetére


joghurt
addikt

Azért a munkadíjba (ami esetünkben kb. a teljes ár harmada-negyede) benyelni az egész 30-40%-os támogatást az több mint duplázást jelentene. Mert a panelek, inverterek árát bárki meg tudja nézni, és azokon tovább emelni erős kérdezősködést váltana ki.

A tej élet, erő, egészség.

(#6995) MrZed001 válasza kardkovacsi (#6993) üzenetére


MrZed001
tag

OFF:
Imádok vitázni :) A vita az érvek-ellenérvek konstruktív ütköztetése.
Az a gáz, hogy idehaza kb 0 a vitakultúra, és nincs érveléstan.
A legtöbben 2 mondaton át nem képesek egy témánál maradni.
És mivel vitázni nem tudnak, ezért veszekednek. Legtöbben nem is értik a különbséget a kettő között. Mintha ezek szinonimák lennének. Hát, nem azok :N

(#6996) Kaci84 válasza joghurt (#6994) üzenetére


Kaci84
őstag

Ez így jól hangzik, de akkor miért nőttek duplájára az építés árak a CSOK miatt? Ez az érv ott is ugyanez lenne. Beszállítók nagykerek símán emelhetnek a panelek árán.

(#6997) kardkovacsi válasza Kaci84 (#6996) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Mindkettőtöknek igaza van. Építkezésnél rengeteg alkatrész van ami csak helyi termelésre támaszkodhat. Például betont nem hozol Szlovákiából, vagy a szigetelést se éri meg a nagy terjedelme miatt messziről hozni. Azok mind drágultak amik helyben készülnek. Plusz a munka ami eleve a fele a költségeknek.
Napelemnél más a helyzet mert a könnyen szállítható bár lehet időszakos hiány ami megemeli a költségeket. Szomszéd tavaly csináltatott két 750-es metáros napelem projektet. Mondta, hogy rendesen hiány volt napelemből és alig tudtak szerezni mert mindenki napelemezett nagyban is. Mellesleg pont hasonlót említ az összefoglaló is. Majd kiderül, biztos lesz munkadíj emelkedés, még akár a duplájára is ugorhat.

(#6998) Kaci84 válasza kardkovacsi (#6997) üzenetére


Kaci84
őstag

Hát épp ez az, hogy a házaknál is az volt, hogy nem emelkedtek vagy jelentősen nem az anyagok árai. Megy a lehúzkodás, ennyi. Most is van úgy, hogy egy kivitelező 10-20%-al drágábban csinálja mint egy másik. Szerintem ha 30-40% a támogatás abból símán levehetnek 20%-ot a cégek. Itthon még elemkedig 20%-ot a panel és inverter és akkor meg is érkeztünk. Külföldről meg azért nem olyan kényelmes paneleket venni szerintem. Szállítás+valuta váltás. Sok cég nem is enged hozott anagból dolgozni. Amikor építettünk nálunk is így volt. Mondtuk megveszünk mindent. Áááá nem jó, mert logisztika stb. Aztán két hónapig ázott a tetőnk összel, mert hát nem hozza a cserepet a gyártó. Ennyit a logisztikáról. Lehúzkodás, az megy, ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#6999) MrZed001


MrZed001
tag

Én egyenlőre kivárásra játszok.
Ez egy mai cikk, mai új hír ... és semmi kézzelfogható nincs mögötte.
Ebből még bármi lehet, vagy semmi se.

A napelem biznisz már most is erősen fel van pörgetve, sok cég telepít.
- 30% támogatás alatt nem hiszem, hogy őrült kapkodás lenne (2 MFt helyett 1,5 MFt)
- de 40% vagy a fölött már tutira betelítődnek. (2 MFt helyett 1,2 MFt)
Ezzel együtt új cégek (minden kókler bepróbálkozik), és a profik áremelése amit várhatónak tűnik (a jó munkaerő drágul).
Napelemek terén időszakos hiány lehet, de jelentős áremelkedést nem várok (kivéve a forint mélyrepülése okán)

[ Szerkesztve ]

(#7000) stickermajom válasza joghurt (#6994) üzenetére


stickermajom
addikt

Pont pár napja akartak egy fórumtársra 153 ezres panelokat rásózni. Kevésbé feltűnően simán el lehet bújtatni a támogatást az alkatrész árakban. Látod a Wagner is simán megél az áraival. ;]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.