Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6401) merqree válasza axioma (#6396) üzenetére


merqree
őstag

Hidd el, ezzel számolnak és így tervezi a szennyvíztelepeket és a csatornahálózatokat. :R

(#6402) Fifi válasza merqree (#6401) üzenetére


Fifi
őstag

Szerintem jó a matek, amit írtál, ha napi 120-150L-rel számolnak egy főre.

Mi tipikus pancsolós 4 tagú család vagyunk:
4fő x 150L x 30 nap = 18000L/hó -> 18 m3/hó mi pont ennyit fogyasztunk átlagba.

Részemről befejezem ezt a szálat, mert kapunk a fejünkre Geresics Úrtól. :DDD

(#6403) axioma válasza merqree (#6401) üzenetére


axioma
veterán

Ja a vizmennyiseg nekem mind1, en a futesigenyes hsz-odon vagyok kisse megakadva. A mi hazunkon szerinted mit lehetne hoszigetelessel javitani? Az te'ny, hogy hosszukas a haz, es a mar emlitett ablakok se optimalisak, a vizszamlankat pontosan nem tudom de mondom, az is biztos feleben napkollektoros (nem napelem!) felmelegitesu, szoval nem latom jonak az indoklasod. Azt a reszet igen, hogy 1000m3 gaz alatt erdemes csak kivaltani, azt is hogy lehet ma mar ilyen 200m2-es hazat epiteni ami ennyit vagy ennyit se eszik futesre, de azt nem hogy ha ez inkabb 2000, a 250 melegvizbol lejon a napkollektor hozzaadodik a fozes, szerintem akkor is boven 1500 felett maradunk, de nem latom hogy tobb mint harmadat meg lehetne sporolni hoszigetelesi megoldassal. Ez a tipikus pont nem erdemes mozdulni eset, szerintem.

(#6404) Rolly válasza Fifi (#6394) üzenetére


Rolly
veterán

nekünk havi 7 m3 fog 2 főre ... akkor mi felét fogyasztjuk az így számolt / főhöz képest :D ugye ez nyáron ... télen nagyobb a hőkülönbség így akkor 15m3 gáz fogy fürdésre

(#6405) Rolly válasza axioma (#6403) üzenetére


Rolly
veterán

nálunk 1000m3 volt a gázfogyasztás (2016-os rendelet alapján szükséges szigetelésű háznak):
- 10cm kb szigetelés oldalt alul
- padláson 20cm
- 3 rétegű ablakok
- ja és 92nmt fűtünk

klímákat vettünk így azzal is fűtünk így most 400-500 m3 gáz fogy melegvízzel együtt nyáron 7 télen 15 m3 körüli gázt fogyasztunk melegvízre... Így a fűtésre kb 150 m3 gáz megy el ... tehát most a klímákkal és gázzal fűtés esetén
- 250-350 m3 gáz fogy
- 1000 kWh áram

ez már annyira kevés (max 40e gáz, max 40e áram), hogy már nem éri meg semmit se csinálnunk mert sosem térül meg :)

[ Szerkesztve ]

(#6406) Strezi válasza stickermajom (#6389) üzenetére


Strezi
őstag

Egy komolyabb fűtőklíma van a központi helyiségben. A fürdőkben illetve az ablakok alatt pedig villamos padlófűtés.

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#6407) MrZed001 válasza #44448768 (#6395) üzenetére


MrZed001
tag

HITACHI japó klímát még hozzátenném a felsoroláshoz.
Megbízható, csendes, alacsony fogyi hűtés és fűtésnél is, 10 év gari.

(#6408) majorp


majorp
csendes tag

Sziasztok.

Napelem telepítés előtt állok. Sokat olvasok utána, inverterekről lehet is olvasni és tájékozódni. Ugyanakkor napelemek részéről nem sokat találok. Érdekelne, hogy van-e esetleg teljesítmény összehasonlítás napelemekre vonatkoztatva.

Amúgy a jelenleg befutó ajánlat:
- 14 db JA Solar 325Wp PERC monokristályos napelem modul
- Huawei SUN2000-5KTL M0 háromfázisú hálózatba tápláló inverter 5.00 kW AC
árnyékmentesen, tetőre telepítve

Esetleg vélemény?
Köszi

(#6409) Kommy válasza TheGerike (#6377) üzenetére


Kommy
veterán

Igen sikerült , csak azt nem tudom megmondani, mi oldotta meg a gondot.
Én a programban vettem fel a kapcsolatot a growatt-al, és utána irányítottak át az eu-solar-hoz, egyszer csak újra hozzá tudtam adni a dataloggert és megvolt minden adatunk amit addig nem láttunk. Gondolom kitörölték, mert előtte mindig azt mondta a rendszer, hogy már hozzá van adva az adott datalogger.

(#6410) Vanka


Vanka
tag

Új ajánlat ,elég jó :Y Táblázat hülyén másolta a vége a lényeg

Rendszer teljesítménye 3.96 kWp
Termék neve Egységár (Ft.) Mennyiség Megjegyzés:
330W-os napelem modul 12 év teljeskörű garanciával, 25 év teljesítmény
garanciával (Készlettől függően Maysun Solar vagy AE Solar) 519 684 Ft
Growatt 4200MTL-S inverter 10 év garanciával 250 000 Ft 67 500 Ft 317 500 Ft
Growatt Wifi modul 8 416 Ft 10 688 Ft Távfelügyelethez
Tartószerkezet/szett/ 10 év garanciával 91 440 Ft
AC/DC túlfeszültség védelem 82 550 Ft
KBE solar vezeték 4.00/méter/ 25 400 Ft
MC4 Csatlakozó/pár/ 3 175 Ft
AC vezeték YSLY-JZ 3*6mm/méter/ 22 225 Ft
Földelés vezeték H07V-K 16mm/méter/ 14 288 Ft
Áramszolgáltatói ügyintézés 57 150 Ft
Fizikai megvalósítás 5 év garanciával 215 900 Ft
A telepítést alvállalkozó partnerünk végzi!
Összesen nettó:1 070 866 Ft Összesen 27% áfa:289 134 Ft Összesen bruttó: 27% ÁFA tartalommal 1 360 000 Ft

(#6411) MrZed001 válasza DuDieHUN (#6364) üzenetére


MrZed001
tag

Nem lebeszélni akarlak Pylontech aksiról, csak egy megjegyzés:
2 egység Pylontech 148Ah 7kWh 1 misi (+ szállítási költség, de német ÁFA már benne)
Míg a kínai nyers cella: 16 darab 120Ah 6,1kWh [link] (ilyen van a másikban is, csak több kicsi) 450 eFt (fix ár EU raktárból, se vám, se ÁFA, 1 héten belüli szállítás)
OK egy BMS (pl Daly) még kell mellé, de az is megvan 200$ azaz 60 eFt-ból.
Meg a kötözgetése, meg a csúcsra balanszozása a celláknak (azaz párhuzamosan kötni mind és 3,6V-al tölteni amíg tele nem lesz).
Szóval míg a külön cellák ár-érték arányban sokkal olcsóbb (fele) de melósak,
addig a Pylontech drágább de 10 év garit ad rá, meg plug-and-play és kész.

Ja (Daly) BMS lehet nem kommunikál MPP-vel (illetve nem biztos, mindkettő tud RS485 szóval kérdéses) ... de nem is kell.
Ha bármi gond lenne aksival (rossz cella alacsony/magas V, meleg/hideg) ő maga leválassza az egész pakkot az inverterről.

(#6412) MrZed001 válasza DuDieHUN (#6364) üzenetére


MrZed001
tag

És tényleg nem idegelni akarlak, de itt van még ez is (1 csomag 4 darabos): [link]
:D
16 db 280Ah (igen, nem elírás, nem 100, nem 180 ... 280 Ah! ) 3,2V cella, azaz 48V 280Ah = 14,336 Wh ... azaz 14,3 kWh. Ez már majdnem egy Tesla PowerWall kapacitása !
Árban szállítással meg ÁFÁ-val együtt olyan 5-600 eFt környéke.

Január óta rendelik a srácok fórumon, most vettem észre.
Valahogy elsiklottam felette ...
Olvasom, aztán ha eljutok a máig meglátjuk mi lett a végkövetkeztetés fél év használat után.

(#6413) DuDieHUN válasza MrZed001 (#6412) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

hát van valaszték, a polytechbe a plug&play tetszik nagyon, a tervezesi fazis idén lesz, a megvalósítás jövő év eleje, még a kútfúrással vagyok gondba, de az másik topik ;)

(#6414) axioma válasza MrZed001 (#6412) üzenetére


axioma
veterán

Eddig atugrottam a temat de kezd erdekelni. Ez biztos hogy darabonkent tudja, nem a 4-es pakk osszesen a reklamozott teljesitmenyt? Ali-n vannak kreativan fogalmazott hirdetesek es itt se latom leirva hogy a termek muszaki leirasaban barhol szerepelne az "each". Miert van akkor 4-esevel? Nem veszmadarkodok, csak kivancsi vagyok.

(#6415) DuDieHUN válasza axioma (#6414) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

ugy lehet szamolni, hogy 1 cella 3,2 volt 280 ah, tehat 4 cella az 12,8 volt 280 ah, ez egy csomag amit adnak itt kb 100e ft-ert, a 48 voltos pakkhoz ebbol kell 4 csomag azaz 16 cella, ez kb. 400e + afa, lehet vam is van igy jon ki a fenti osszeg

(#6416) Rolly válasza DuDieHUN (#6415) üzenetére


Rolly
veterán

Egy ilyen pakkot lehet megpróbálnék, mennyire tűzveszélyesek ezek? Egy 400W-os szinuszos upst váltana ami ólom aksival működött és a keringető szivattyúknak ad áramot ha áramszünet van évi 1-2 alkalommal kapcsol csak be és akkor se biztos, hogy van rajta terhelés. A savas aksi 2 év alatt megadja magát, mert télen ott 35-40 fok van ahol az akkuk vannak?

Vajon kell külön bms vagy a szünetmentesre rákötöm a 4 akkut és kész? vagy le kell cserélnem az invertert is?

[ Szerkesztve ]

(#6417) s.bala31


s.bala31
őstag

E-ON-al van esetleg valakinek tapasztalata?

(#6418) MrZed001 válasza axioma (#6414) üzenetére


MrZed001
tag

Igen, 4 db 330$
Itt az 1 darabos hirdetés 85$ [link]
Én is kapásból rákerestem :D

(#6419) MrZed001 válasza Rolly (#6416) üzenetére


MrZed001
tag

Mindenképpen kell hozzá inverter. 200 eFt körül van 5 kW-os (egy 2-3kW-os meg 100-170 eFt ... szóval ezen nincs értelme spórolni, max ha kisebb 12-24V-os rendszert építesz).
Ráadásul Online (dupla konverziós) UPS-ként tud üzemelni sok MPP inverter, azaz 0ms átkapcsolási idő, saját maga által generált folyamatos szinusz hullámmal (azaz tök mindegy milyen zajos és frekihibás bejövő 230V).
UPS-ekbe igen kicsi inverter, igen béna sz-r kerül, és savassal ellentétben lítiumnál pontos töltési feszültség kell. Ezért is tilos keverni savas és lítium aksikat.
És igen, BMS is kötelező hozzá (1-200$). Persze lehet csúcsbalansz, aztán fél évig biztos nem mászik el ... de biztonsági okokból mindenki kötelezőnek tartja BMS-t, én is.
A lítium nem játékszer, iszonyat energiasűrűséggel tárol: https://youtu.be/Qzt9RZ0FQyM

35-40 fok még ok, de 55-60 fok fölé nem jó ha melegednek aksik.
És ha nagy teljesítménnyel veszel ki belőle, vagy töltöd, akkor melegednek. (ok itt 1C az 48V x 280A / 230V = 58A ... hát ennek még a felével 30A 5900W se nagyon tud az ember kivenni belőle :D )

Viszont erre már nem csak a keringetőszivattyút, de a hűtőt, PC-t, TV-t, légkondit, meg a teljes házat rá lehet kötni :D
Nekem átlag napi 12-18 kWh körül van a teljes ház napi fogyasztása :D szóval ha nem kötök rá napelem, akkor is majd egy komplett napig ellátná a teljes házat.
És az is csak 1/24C merítési tényező lenne neki, még csak meg se izzad aksi :D
Napelemmel meg ... végtelen

[ Szerkesztve ]

(#6420) axioma válasza MrZed001 (#6418) üzenetére


axioma
veterán

Ez jo, nem az a'rban ketelkedtem hanem hogy az energia-tarolas 1 vagy 4 cellara vonatkozik, de igy az 1 db-osbol egyertelmu (es me'g nem is dragabb).
Kovetkezo epitkezesnel - 4-8 ev mulva - muszaj szigetuzemre kepes inverteres rendszert betervezni, ha mar itt tartunk ma is. Ennyit az e-autok meg 2024-es jogszabaly-valtozasok miatt karogokrol.

[ Szerkesztve ]

(#6421) Strezi válasza s.bala31 (#6417) üzenetére


Strezi
őstag

Jók, gyorsak. Évek óta gond nélkül megy náluk, a napelemezés.

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#6422) joghurt


joghurt
addikt

Az Elmű kimaxolta a határidőt (azért az egy-két napért nem fogok kötbérrel szórakozni), de hétfőn már jönnek is telepíteni a napelemeket. :K

A tej élet, erő, egészség.

(#6423) TheGerike válasza Kommy (#6409) üzenetére


TheGerike
tag

Nah ugyanez a baj, nem tudom hozzáadni... :W
És engem is a kínaiak irányítottak a magyarokhoz, de semmi válasz, illetve már hibajegyet is raktam fel...
Cserébe az 5kW-os rendszerem tegnap 33,6 kW-t termelt. :)

*---- There are no porblems, only solutions. ----*

(#6424) Rolly válasza MrZed001 (#6419) üzenetére


Rolly
veterán

viszont mivel csak két keringető menne róla így oda felesleges a nagy inverter a két szivattyú max fogyasztása cirka 200Wh ...

De akkor lehet célszerűbb megoldani valahogy a ház ellátását áramszünet esetén és az egész házat rárakni egy 13-15 kWh-s akkupakkra ...

(#6425) Coolby


Coolby
tag

Sziasztok!
Nézzétek el nekem, amatőrként szeretnék felhasználni 1db 305W-s napelemet 12V-s ledes világításra a telkemen esetleg alkonyatkapcsolóval, mozgásérzékelővel.
AE Solar AE305M6-60. [link]
Kérdésem a következő, hogy milyen invertert vegyek hozzá?
Amit találtam, hogy jobb lenne egy munkaakkumulátor, illetve hogy MPPT kellene hogy legyen, mert a sima egyszerű olcsó kínai inverterek kimenete általában csak 5V 1A.
Egyenlőre sima indító 12V akku látná el a tároló feladatot, ha lehetséges, mert ez van otthon.
Világítás pedig 12V - 5x5W lámpa (fogyasztó) lenne rákötve, vagy amennyit maximum javasoltok.
Néztem Aliexpressen MPPT invertert, mit javasoltok? Melyik lenne a legjobb választás ehhez a panelhez.
Milyen kábelt vegyek hozzá? Itthon hol?
Esetleg linket is tudnátok küldeni mit hol vegyek meg, hozzá azt megköszönöm. :R
Nem ragaszkodom a kínai beszerzéshez, de ahogy keresgélek általában itthon is ugyanazt a kínait kapnám meg, csak jóval drágábban.

[ Szerkesztve ]

(#6426) canniball válasza Rolly (#6424) üzenetére


canniball
nagyúr

Na ez már engem is érdekelne. Múltkor éccsanyám panaszkodott, hogy mostanában elég sűrűn fordul elő náluk áramszünet/hosszabb-rövidebb kimaradás; illetve nem tudom az Elmű mit (nem) alkotott a környékünkön, de az utóbbi időben az előző évekkel ellentétben ha vihar van felénk akkor itt is beindul a sorozatosan elmegy az áram-visszajön az áram játék, ami az álmoskönyvek szerint az elektronyos eszközökre nézve nem túl áldásos. Szóval kérdés, hogy a nem így tervezett rendszereket át lehet-e építeni hibriddé és ha igen ez nagyságrendileg sacc/kb. mennyit kóstálhat (akkupakk nélkül)?

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#6427) MrZed001 válasza Rolly (#6424) üzenetére


MrZed001
tag

Kisebb rendszernek van MPP MK 3000W -os inverter http://www.mppsolar.com/manual/PIP-MK%20(PF1.0)/PIP-MK%20manual-20190717.pdf
Annak 24V-os aksipakk kell.

MK azért jobb, mert választható online/ECO(bypass) UPS mód, meg mert többet lehet párhuzamosan kapcsolni (ha bővítenél 1x).

Már én is gondolkodtam, hogy hosszabbítózás helyett ház átkábelezés, kórház szerűen narancs szünetmentes aljzatokkal ...
Ilyen teljesítmény mellett viszont már akár ház szünetmentesítés és játszik:
Elmü betáp -> Inverter -> ház.
1 inverter 5kW (21A) bír el (15 sec csúcson 10kW) ... szóval elsőnek akár 1, ha nem lenne elég akkor 2 (darabja 200 eFt, nem vészes).
Esetleg 3 állású kapcsolótáblával az áramköröknek (elmü - semmi - UPS)
Itt viszont, meg már a földelés részéhez vagyok süti és kell villanyszerelő (akinek nem ufó a téma)

(#6428) JKalo


JKalo
tag

Sziasztok, most vettem észre, jogy ma reggel a fronius symo inverterem nem indult el. Hétvége leven csak irni tudtam az eonsolarnak egy hibabejelentőt.
- az inverter kijelző érzéketlen.
- kikapcsolasra-bekapcsolásra nem reagal.
- AC bemenő oldal rendben,
- DC oldalon mindkettő körön 300V -t mértünk most 08.28. 16:30 kor.

Tegnap még termelt, ma semmit...
Velemenyetek szerint mi lehet vele? Tudok vmit csinálni, vagy várjak " a kezelő" jelentkezésére...?

1-1,5 hónapja termel, ilyen hamar csak nem megy tönkre?

😱😱😱☹️☹️☹️

(#6429) Strezi válasza JKalo (#6428) üzenetére


Strezi
őstag

Nem az első Fronius lenne, ami hónapon belül megáll. De, biztos hamar fogják cserélni!

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#6430) MrZed001 válasza MrZed001 (#6427) üzenetére


MrZed001
tag

Valami ilyenre gondolok 3 állású, mint itt ami a videóban van (ahogy nézem pont úgy köti be, ahogy én is szeretném)
[link]
Még a nevét se tudom, hogy magyarul mire keressek ... ha esetleg valaki tudja, megköszönném :) (transfer switch-ként emlegetik angolul)
És akkor áramkörönként lehetne váltani, hogy csak ELMÜ - lekapcs - UPS-ről kapja az áramot.
Pl sütő meg főzőlappal meg magasnyomású mosóval nem terhelném alapesetben UPS-t.
De ha kell, akkor manuálisan át tudnám kapcsolni, hogy az is kapjon.
És már sem kell átkábeleztetnem a fél házat

(#6431) JKalo válasza Strezi (#6429) üzenetére


JKalo
tag

Szia, ez most komoly? Itt a fórumon a froniust dicsérték a growattal szemben ... :-(

(#6432) #44448768 válasza MrZed001 (#6430) üzenetére


#44448768
törölt tag

google: 1-0-2 kapcsoló

(ha az átkapcsolót keresed)

(#6433) MrZed001 válasza #44448768 (#6432) üzenetére


MrZed001
tag

Ilyesmit, de nem ezeket a batár nagy dögöket. Olyan kivitelben, mint a megszakító.
Mint itt a felső sor:
Valójában kb ennek az EU változatát, vagy a felső sínre tehető kapcsolók változatát ...

(#6434) colorekft


colorekft
újonc

A fekete és kék színű napelemek között van e különbség a színét leszámítva?
Esztétika? hatékonyság? ...

(#6435) MrZed001 válasza #44448768 (#6432) üzenetére


MrZed001
tag

Jó tipp volt, köszönöm :)
találtam:
https://www.gali-na.hu/details/1658/147435/ipari-kapcsolok/sinre-szerelheto/valaszto-kapcsolo-1-0-2-1p-16a.html
https://www.gali-na.hu/details/1658/212923/energiaelosztas-installacio-technika/ipari-kapcsolok/sinre-szerelheto/valasztokapcsolo-1-0-2-1valto-z-s-wm.html
https://www.gali-na.hu/details/1658/103448/energiaelosztas-installacio-technika/ipari-kapcsolok/sinre-szerelheto/z-s-2wm-valtoerintkezo-i-0-ii-2p.html

Nem olyan csicsás komplett box mint az USA verzió ... de egy kis szerelgetéssel a feladatra tökéletes :)
És itt jön a villanyszerelő kategória, hogy csak fázist, vagy 0 is kell kapcsolni ... ? (föld?)
De ezt már a kivitelezésnél, lényeg hogy van mivel.

(#6436) merqree válasza JKalo (#6428) üzenetére


merqree
őstag

Decemberben lesz 6 éves a Froniusom.... Semmi baja eddig, kopp-kopp

(#6437) Ch0 válasza FamulusSolar (#3851) üzenetére


Ch0
csendes tag

Üdvözlet!
Ha nem a 10%-os átalány ktg-et választom, a napelem bekerülési értéke beírható e a tételes ktg-ek közé?
Köszönöm!

(#6438) aujjobba válasza #44448768 (#6385) üzenetére


aujjobba
addikt

119m2 ketszintes ikerhaz felbe 2018 novemberben koltoztunk be es 1820m3 gazt egettunk el eddig, a HMV is gazrol megy, mas nem, 5 fos csalad vagyunk.
Radiatoros futes van, 50 fokos eloremenovel, 22 celsius fokon all a termosztat altalaban.

Ez igy nagyjabol korszerunek szamit szerinted, vagy erdemes lenne napelem + futo legkondi komboval rasegiteni?

(#6439) #44448768 válasza aujjobba (#6438) üzenetére


#44448768
törölt tag

Gázzal főzés/sütés nincs?

-----
Ez úgy 650 nap eddig, ha jól saccolom.

5 főre, ha melegvíz takarékosak, akkor is elmegy 0,7 m3 gáz egy napra, alighanem.
Ami 650x0,7=455 m3 földgáz fogyás.

Marad ~1350 m3 a fűtésre a majdnem 2 teljes télre.
Szerintem nagyjából rendben van.

-

DE! mérd ki a napi fogyást most amíg még nincs fűtés.
Felírod a gázmérő állását és 2-3 hét múlva újra felírod.
(persze normál-szokásos családi működésű időszak legyen a mérési időszak)
Aztán napi átlagot számolsz belőle.

A fűtési idényben pedig majd kinézel olyan napokat
amikor a napi középhőmérséklet +4 fok körül van.
(ezek a szezonátlagot képviselő napok)
Akkor is megnézed az ilyen napok átlagos gázfogyasztását!

Levonod belőle a melegvíz átlagot és meg is lesz az alapadat a hőszigeteltség minősítéséhez.

-----------

Napárammal kiváltani, mivel a napáram önköltsége 12 Ft/kWh körüli.
(10-14 Ft/kWh tipikusan).

Elsősorban a nappali "A" tarifát érdemes, ami >> 37 Ft/kWh
Ez is a fő cél.

Másodsorban a kedvezményes "B" "H" "GEO" tarifát >> 23-24 Ft/kWh
Ez még menni szokott a fő cél mellé, de már érdemes számolgatni.

Többedik sorban a meglévő gázfűtést >> 12-14 Ft/kWh (kondenzációs kazánnal)
A kílma SCOP=4...3 üzeme esetén a napáram+klímával >> 12/4...3=3...4 Ft/kWh
Azaz csak 8-9 Ft/kWh előnyt hoz a gázhoz képest és így ez csak lassú vagy akár sohanem megtérülést is jelenthet, akkor HA csak ezért kerül fel a napelem+klíma pluszban.

Az egyébként is meglévő klíma és/vagy az éppen jelentős ráköltést kívánó gázüzem esetén persze más a matek, és más újépítéskor is.

De alapban egy meglévő, ráköltést nem kívánó gázfűtést nem feltételenül éri meg
a csak ezért plusz ráköltést kívánó napelem+klímával kiváltani.

Más kérdés, ha amúgyis lesz jócskán napelem telepítve és van/lesz klíma is a hűtés miatt is.
Akkor kijöhet a matek... végig kell számolni a konkrét esetet.
Amihez nem árt tudni a fentebb jelzett valós-mért fogyasztási adatokat.

(#6440) aujjobba válasza #44448768 (#6439) üzenetére


aujjobba
addikt

Kizarolag a (kondenzacios) kazan hasznal gazt, futesre es vizmelegitesre.
Az oraallasokat visszanezve a futes nelkuli honapokban 10-20m3 gaz fogy havonta.

Ha nehezen/sehogy nem terul meg, akkor nem foglalkozok a napelemmel, legfeljebb majd ha egyszer valamikor villanyautora valtok.
Legkondi jelenleg nincs, oszinten szolva nem is volt annyira necces az utolso ket nyar, hogy surgetonek ereztem volna beszerelni.

Hoszivattyura valtason gondolkodtam meg, de valoszinuleg a radiatoros futes miatt nem lenne jo, utolag padlofutest csinalni pedig elegge no-way. :)

Koszi!

[ Szerkesztve ]

(#6441) viking_joe


viking_joe
csendes tag

sziasztok!

1 fázis 32A van házunkban, és egy Fronius 5kW-os inverter dolgozik 5,7kWp napelemmel, K-NY 2 munkaponton. Mikor még megcsináltattuk rendszert nem gondoltuk kell 3 fázis, viszont jövőre elektromos autó vásárlás lesz remélhetőleg, és kevés lesz így már, 3 fázisra bővíteni kellhet, 3x32A-ben gondolkozunk, de lehet asszimetrikusan 2x32A+16A is megfelel. Napelem is bővítve lenne, 8,265kWp-re. Bőven el kell bírnia 2 munkaponton K-NY tájolással. NKM területen vagyunk. Okozhat-e ez gondot, lehetséges-e hogy elutasítják 3 fázisra bővítést mert 1 fázisú inverter üzemel nálunk?

üdv

[ Szerkesztve ]

(#6442) Geresics válasza viking_joe (#6441) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Semmi gond nem lehet. Az 1x32A mellé bármikor kérhetsz még 2 fázist, a lényeg, hogy a mostanid ne csökkenjen, de azt úgyis 32A-en akarod hagyni.

(#6429) Strezi
Bármi tönkremehet akár azonnal is. De a Fronius kifejezetten jó minőségű inverter, és aki mást mond, az szimplán nem ért hozzá.

(#6431) JKalo
Growatt inverterek anyaghasználatban erősen más kategória.

(#6428) JKalo
Mit ír az inverter? A kijelzőn van egy hibakód, az alapján már el lehetne indulni.
A 300V pedig igen kevés. Esetleg küldj egy hozzáférést a rendszerhez, és solarweben ránézek éjjel.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6443) JKalo válasza Geresics (#6442) üzenetére


JKalo
tag

Köszönöm, de nem tudsz, mert olyan mint ami ki van kapcsolva. Se led, se kijelző mód ...

(#6444) Strezi válasza Geresics (#6442) üzenetére


Strezi
őstag

Lol 🤣

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#6445) Strezi válasza JKalo (#6431) üzenetére


Strezi
őstag

A legolcsóbb kínaihoz képest persze hogy jobb. De ne is az legyen a szinvonal 😉
Hét éve sok rendszert láttam, olvastam róla, konkrétan három froniuszra emlékszem ami az első hónapkkban megállt. Hangosságra voltak még panaszok. Ennél némilegvforgalmasabb topikokat követek...

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#6446) Geresics válasza Strezi (#6444) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Akkor ezt megbeszéltük.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6447) OPiiPO válasza Strezi (#6445) üzenetére


OPiiPO
addikt

Tehát olvastad valahol az interneten valamilyen topicban hogy szar. Lol 🤣

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#6448) navinavi


navinavi
újonc

Sziasztok!
Ha az inverterem azt mutatja, hogy termeltem 100 egység áramot, de az ad-vesz mérőóra csak 70 egységet mutat, amit a hálózatba tápláltam, akkor a különbséget elhasználtam?
Nem azt kellene mutatni az ad-vesz órának is, amit az inverternek?

(#6449) Borisz76 válasza navinavi (#6448) üzenetére


Borisz76
veterán

Amit napközben elhasználsz az ki sem megy a hálózatra...azaz az óra nem számolja.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#6450) Geresics válasza navinavi (#6448) üzenetére


Geresics
Topikgazda

igen, a különbözetet elhasználtad, ergo el sem jutott az az energia az óráig.
Ebben a videóban erről is beszélek: ;)
Alapok - Éves szaldós elszámolás (fogyasztás, termelés, visszatáplálás, túltermelés)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.