Hirdetés

2024. június 25., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#53251) gorbep válasza gorbep (#53248) üzenetére


gorbep
senior tag

Közben megtaláltam.... hátha másnak is jól jön...

http://homeassistant.local:8123/config/energy/dashboard

sajnos menüből közvetlenül nem elérhető... itt egyenként hozzá lehet adni a Solar Invertereket....

És akkor így néz ki a végeredmény...

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#53252) ftamas0201 válasza gorbep (#53251) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Menüből ezt úgy tudod elérni, hogy Beállítások -> Irányítópultok -> Energia. :)
Nálam ma jóformán nulla a termelés (2,37 kWh) így botrányos a grafikon :D

[ Szerkesztve ]

(#53253) leslieke válasza ftamas0201 (#53252) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nálunk már van 9 kWh, ami a havi 31-es csúcshoz képest kevés, de lesz ez még több, most is szépen süt a nap.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#53254) gduck válasza hevepapa (#53249) üzenetére


gduck
addikt

Látod, pontosan erről beszélek :)

Amúgy az éves szaldó elszámolás nem a saját telepítés "jutalmazása" :DDD Hogy esetleg azzal reklámozták, az teljesen más dolog.

(#53255) heti


heti
csendes újonc

Másnál is adatvédelmi hibát jelez és nem lehet belépni az Eon távleolvasási portálra?

(#53256) #94522368 válasza heti (#53255) üzenetére


#94522368
törölt tag

Igen. Már tegnap sem volt jó. :(((

(#53257) asdf_ válasza heti (#53255) üzenetére


asdf_
veterán

20-a óta új tanúsítványuk van, valamit elcsesztek vele, majd hétfőn -ha gyorsak- generálnak egy újat, ami már jó, de tovább kell menni és kész.

[ Szerkesztve ]

(#53258) Jolida válasza 313313 (#53213) üzenetére


Jolida
tag

"3000kwh-tól meg majd lakosság is "nagyfogyasztónak" fogy számítani "
WTF?
Évi 3000kWh az nudli.

(#53259) korcsi válasza gduck (#53254) üzenetére


korcsi
veterán

"Amúgy az éves szaldó elszámolás nem a saját telepítés "jutalmazása""

Érdekelne, mi a véleményed, ha nem a fenti akkor mi az éves szaldó elszámolás?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#53260) Frankie50 válasza heti (#53255) üzenetére


Frankie50
tag

Üdv!
Válaszd a "speciális" opciót, "belépés a távleolvasási portálra". A felhasználói nevet, és jelszót be kell írni, mert a mentettet nem találja meg. Engem így beengedett az előbb.

(#53261) 313313 válasza Jolida (#53258) üzenetére


313313
addikt

Jelentsen is bármit bevezetik UNIO-s jogharmonizáció...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#53262) zöldfülű


zöldfülű
csendes tag

Jövőre szeretnék telepíteni, természetesen már csak bruttóban. Mit ajánlanátok? Egy hibrid rendszert akkuval együtt, vagy inkább egy szigetüzemű rendszert? Az első talán olcsóbb ( bár nem biztos) a második esetében akkor is van áram, ha áramszünet van. Szigetüzem minőségben jobb talán? Victron úgy tudom szabadon bővíthető minden tekintetben ( akku és inverter)
Visszatáplálásban nem nagyon bízok, nem hiszem, hogy fizetnének annyit érte, hogy csak amiatt ezt telepítsem. Igazából az a bajom talán, hogy nem vagyok képben a pro / kontra érvekkel mindkettő esetében.. főleg bruttóban nézve. Köszönöm előre is a segítséget vagy tanácsot, vagy szimplán a véleményetek.

[ Szerkesztve ]

"Az ember egy kupacba gyűjti össze élete minden hibáját. Így hozza létre a szörnyet, amit végzetnek nevez" John Homes

(#53263) Vision válasza zöldfülű (#53262) üzenetére


Vision
veterán

A hibrid is ad áramot áramszünet idején. Mindenképp azt ajánlom, csak valós hibrid legyen 48 voltos akkuval! Nagyjából kialakult már az, hogy a Deye inverter jelenti a jó ár/érték arányt ebben a szegmensben.

[ Szerkesztve ]

(#53264) 313313 válasza zöldfülű (#53262) üzenetére


313313
addikt

Szigetüzemű rendszer nem engedélyezett. Démász területen tutti nem, akit rajtakapnak, annak ledobják a vsatlakozóját is.
HCSSZ-ben félkövérrel van szedve, hogy a rendszer sziget üzemben nem mehet, meg hogy ha elmegy a közcélú hálózat, akkor az inverter leáll. Erről a kivitelező külön nyilatkozik....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#53265) senki68 válasza Vision (#53263) üzenetére


senki68
senior tag

Csak tilos. Ezt azért tedd hozzá.

(#53266) zöldfülű válasza 313313 (#53264) üzenetére


zöldfülű
csendes tag

Köszönöm!

"Az ember egy kupacba gyűjti össze élete minden hibáját. Így hozza létre a szörnyet, amit végzetnek nevez" John Homes

(#53267) 313313 válasza zöldfülű (#53266) üzenetére


313313
addikt

Amúgy plusz egy szavazat a Deye inverterre, amellé olcsó az akku, amiből du/este kinyerheted a napközben betáplált áramot...
Mondjuk én kiszámolnám, vagy legalábbis próbálnám(ugye itt bármi lehet, meg annak az ellenkezője is)...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#53268) MrZed001 válasza 313313 (#53264) üzenetére


MrZed001
tag

A hálózattal nem alkothat szigetüzemet, azaz hálózati irányba nem táplálhat áramszünetben. Naná, ez az Anti Islanding Protection lényege, minden inverter tudja.

Mivel a szigetüzem hálózat soros felépítésű, így áramszünetben kizárólag befelé, a fogyasztók felé táplál.
Ahogy minden boltban kapható UPS szünetmentes áramforrás is.

[ Szerkesztve ]

(#53269) MrZed001 válasza 313313 (#53267) üzenetére


MrZed001
tag

A Deye egy valós hibrid. Azaz egy szigetüzemű és egy termelő inverter egyben :D
És igen, sokan engedély nélkül (legálisan) szigetüzemű inverternek használják. Mert nem termelnek szolgáltató felé, sem visszwatt védelmesen.
Akárcsak a Victron. Mindkettő 48V-os aksit használ.
Victron előnye a nagy toroid miatti indítóáram elviselés, és hogy amikor aksiból (+napelem) dolgozik akkor leválassza házat hálózatról.
Tehát alapesetben nem átmenő rátermelő, hanem váltva ellátó.
Így nincs visszacseppenés (amit túlliheg a sok hozzá nem értő buta ember)
Persze beállítható átmenő rátermelőnek is.
Hátránya, hogy jó drága.

[ Szerkesztve ]

(#53270) Sentosa72 válasza mlaci01 (#53244) üzenetére


Sentosa72
lelkes újonc

Az betyár. Nem ácsceruzát használt, szénrudat :Y

(#53271) bb71


bb71
őstag

Semmi különös... csak az eon portál megint elesett... :(((

(#53272) leslieke válasza bb71 (#53271) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nekem sem működik.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#53273) Jolida válasza leslieke (#53272) üzenetére


Jolida
tag

Lejárt a tanúsítványuk, vagy rosszat raktak fel (elvileg 09.21 után egyes tanúsítványokat - 2048 hosszú RSA-val védettek- nem fogadnak el a közigazgatásban).

Firefoxban "Speciális", "Továbblépés".
Írd be kézzel a belépési nevet és a jelszót.

Chromeban inkognitó ablak.

(#53274) leslieke válasza Jolida (#53273) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

A belépéssel nincs, IT-sként sikerült megugrani. :) Belül nem jelennek meg az adatok.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#53275) Jolida


Jolida
tag

Nekem -éppen- jönnek le adatok.
Mondjuk az EON-nál ez teljesen sztochasztikus.

(#53276) leslieke válasza Jolida (#53275) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Most már nekem is betöltötte az adatokat.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#53277) WiZARD válasza WiZARD (#51184) üzenetére


WiZARD
addikt

Most jött áramszünet értesítő, oka: feszültség panasz elhárítása.

Na erre kiváncsi leszek. (Nem én jelentettem be, lusta voltam, kezeltem magamnak a helyzetet, vártam hogy majd más megküzd velük :D)

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#53278) jones965 válasza WiZARD (#53277) üzenetére


jones965
Modder

Nálunk mióta ezt a problémát megoldották, azóta a rendszer hozza a napszaknak és évszaknak megfelelő teljesítményt.
A szeptember hónap nálam már most meghaladta a májusi termelést, és ahogy most a heti időjárás kinéz, verni fogja a júniust és augusztust is.

(#53279) edeleny


edeleny
őstag

Úgy néz ki megoldódott az optimalizálókkal való probléma.
Ha bárkit is érdekel, leírhatom, hogyan!

Más!
Most vettem észre, hogy a garázstetőn lévő 7 paneles sztringből két panelt az utolsó egy órában(ma) némi árnyék éri!
Tanácsot szeretnék kérni mit csináljak?
a: vegyek 3 db optimalizálót a károk enyhítésére
b: vegy egy szál tartósint, helyezzem el fentebb a paneleket, hogy minél kevesebb árnyék érje
c: fúró és gázolaj segítségével szenderítsem jobb létre a körtefát. A szomszédnsk is jót teszek, mert később az ó paneljeit is árnyék fogja érni.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#53280) Degeczi válasza edeleny (#53279) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Az utolsó óra némi árnyéka miatt kinyírni egy gyümölcsfát? :((

(#53281) nimfas válasza Degeczi (#53280) üzenetére


nimfas
addikt

Én a szomszéd nyaraló diófája miatt telepítettem a kertbe a napelemet a földre. (64 méter földkábel lett elásva) Siófokon eltörném a kezét aki a parti fákat gázolajozza, mert zavarja a panorámát a társasházból.

(#53282) asdf_ válasza edeleny (#53279) üzenetére


asdf_
veterán

Mindjárt itt van december közepe, én már megvárnám azt árnyékolásilag... (de c esetén én is letörném a kezed)

(#53283) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

Hihetetlen mennyi pénzt szétszórtok a méricskélésre. Aminek az lesz a vége hogy rendesen be lesz szabályozva az egész család ki mjkor mit kapcsolhat be. És ez hogy mikor térül meg az nekem nagyon kérdéses. Szerintem túl som itt a változó tényező amire nincs befolyásunk. Én csak használom a napelemes rendszert és kész.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#53284) H-Mano válasza edeleny (#53279) üzenetére


H-Mano
tag

Ha a "B" verzióval is érné árnyék, akkor inkább az "A".
Ha nem, akkor a "B".... :)

(#53285) bb71 válasza asdf_ (#53282) üzenetére


bb71
őstag

mennyi itt az alkoholista... :DDD

(#53286) 4D4M válasza 7Heads Drago (#53283) üzenetére


4D4M
aktív tag

Jól leírtad a különbséget a jövőbeli kényszerűen megszuletendo tudatos aktorként gondolkodó és működő fogyasztó és a jelenlegi polgár közt, akit csak elszenved a rendszer.
Ha úgy tetszik az önnön családunk felkeszitése a jövőre egyfajta úttörő tevékenység, ami a legkevésbé szól a megtérülésről. Ez a reziliencia.
Ha szórakozásnak tekintjük, akkor pedig az önfogyasztas kimaxolasa a gazdaságilag pillanatnyilag racionális rendszeren belül (a szigetüzem még egy másik lépcső lesz)

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#53287) Z_A_P válasza WiZARD (#53277) üzenetére


Z_A_P
addikt

kezeltem magamnak a helyzetet

Hogy? :F

OK

(#53288) WiZARD válasza Z_A_P (#53287) üzenetére


WiZARD
addikt

[link]

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#53289) chungey9


chungey9
tag

Az jutott eszembe a bruttós 5Ft átvételi árnál az indok hogy úgy igazságos ha a napelemes annyiért kapja, annyiért is adja. Node ez csak 2500Kwh ig igaz, akkor úgy igazságos ha felette 35Ft az átvételi ár, ugye? :) Én pl. 7.000-et termelek be abból télen 5000-ből ellenállásfűtéssel megoldom a fűtést, klíma nélkül. De ha kapnék 5000x35=175.000 az áramért, abból vennék 60.000-ért gázt, és még maradna a zsebben.
Mennék is bruttóba. Bilibe lóg a kezem?

(#53290) edeleny


edeleny
őstag

Na, szóval.
Ellentétben a kb. fél éve taglaltakkal, ahhoz, hogy az optik jól működjenek, minden firmwareből a legujabb kell.
Főleg az adatbuszból.
Ezek beszerzése nem egyszerű, pláne, ha az ember nem tudja mit keressen.
Van egy oldal, ahol minden Huawei szoftver fenn van.
Ha bárkit érdekel megadhatom.
Sajnos mindhárom firmwaret kézzel kell feltenni, mert automatába nem látja.

Maga a fizikai telepítés nem agysebészet. Más kérdés, hogy valószínűleg soha nem térül meg.

De mit is jelent az árnyék?


12 előtt a kék panel beesése az két kis cellányi árnyék! Tudjátok, a nagy panel sok kis téglából áll. Na, abból kettő.

10 db 400 W-os panel van a sztringen. Kíváncsi lennék opti nélkül, hogy változna a történet.
Ez, ahogy egyre alacsonyabb a nap egyre rosszabb lesz.

Ez a tavaly decemberi termelés. A PV2 kisebb sztring, de télen nincs árnyék. A PV1 ahová most az opti került

[ Szerkesztve ]

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#53291) gorbep válasza WiZARD (#53288) üzenetére


gorbep
senior tag

Voltie?

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#53292) edeleny


edeleny
őstag

Három és fél hete olvasták az órát, még elektronikus számlám sincs....... 😪

De, hogy így, ahogy most van, milyen jó dolog is a bruttó elszámolás.

Az elfogyasztott összes áram ára 205 00 HUF. A kitáplált összes áram dijja 23 500 HUF. Úgy hogy 600 kWh túltermelésem volt. Ami nekem két hónap fogyasztás. Majdnem.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#53293) Polllen válasza edeleny (#53292) üzenetére


Polllen
nagyúr

Májusban cseréltek órát, még nem érkezett elszámoló számla...(Eon terület)

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#53294) gorbep válasza Polllen (#53293) üzenetére


gorbep
senior tag

Én nyertem! :W

Január óta nem kapok számlát. Április elején HMKE bővítés, Május elején éves leolvasás... és semmi reakció semmire... ÜFSZ bejelentés, szóban azt mondták a szerződésem a HMKE bővítés miatt zárolva van ( persze ez nem magyarázza január óta miért nem jön számla...), rá email-es válasz levél, kérik a türelmemet sok a munka... Eon É-Dunántúl

Kezdek aggódni... :(((

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#53295) Zsocó


Zsocó
aktív tag

Párhuzamosan kötött napelemeket kell külön biztosítékkel védeni, vagy elég a fő vezető kábel végénél? Esetleges cellazárlat miatt érdekel.

(#53296) H-Mano válasza gorbep (#53294) üzenetére


H-Mano
tag

08.31-én volt óracsere, 09.12-én készült az elszámoló számla... :)
(E.On, Fejér m.)

(#53297) ftamas0201 válasza Polllen (#53293) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Ugyanígy eon terület Dél-Dunántúl, február 10én átvették a szerelők, leolvasták, májusban az éves leolvasásom megtörtént távleolvasással, aztán augusztus közepén érkezett meg a februári elszámolás, aztán másnap a májusi, másnap pedig köszöntöttek a hmke termelők között :D nem sietik el a dolgot na.

[ Szerkesztve ]

(#53298) WiZARD válasza gorbep (#53291) üzenetére


WiZARD
addikt

Ez ~10 nappal azután jött szembe, hogy felszereltem a mostani töltőt. Most már marad ami van, remélem Eon megoldja a problémát.

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#53299) Jolida


Jolida
tag

Szerződés régen visszaküldve.
Meglévő kétirányú mérő ellenőrzése múlt hónap elején megtörtént az EON által, szerelő bekapcsolta az invertert és mondta, hogy részükről innentől mehet. Applikációban a résszámlázás 0-ra állítva azonnal.

Most jött számla 08.31-ig "becsléssel" (addig minden hónap elején diktáltak és az alapján számlázott a szolgáltató) több, mint 200kWh-al többről, mint amit az óra jelentett 09.01-én, miközben termelt a napelem, több, mint 1000kWh-át befele.
Van egy "0"-és bejegyzés 09.01-09.08 között.

Kell még valamit tennie a tulajnak?

(#53300) maroni válasza gorbep (#53294) üzenetére


maroni
aktív tag

Én nem hiszem , nov 2. óracsere 9,15 a számla kiállítása.
Talán aug közepén jött a novemberi beadványra a leolvasás időpontjáról visszajelzés!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.