Hirdetés

2024. június 21., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52501) Tiédetis válasza bb71 (#52498) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Most mondjam az egyszerűbb verziót? Kell a pénz lölöbácsi vizi autójának a tankolására, vagy kell a nemkormányzati honvédségi gépek karbantartására, tankolására. De a lényeg, nincs pénz amit már lopni lehetne.

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#52502) bb71


bb71
őstag

Geresics Úr!
Vélemény erről az RHD kérdésről?
Köszönjük, ha lenne időd reagálni.

(#52503) Polllen


Polllen
nagyúr

molnartibor
Ha a szaldón túli vételezésre vonatkozik, akkor igazad van, teljes áron kell venni, benne van az RHD.

Rolly, bb71
A túltermelés utáni RHD-nak én nem teljesen látom az értelmét, egyetértve veletek.
Eleve ott az RHD-t megfizeti a másik fogyasztó. Másrészről meg tényleg arra leszek ösztönözve, hogy ne termeljek vagy ha igen, akkor fogyasszak többet?

Ha pedig rosszul értjük és ránk tolják az RHD-t irányonként, akkor az nagy szívás.

Ez törvénykezés még mindig egy rossz vicc.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#52504) User_2 válasza User_2 (#52496) üzenetére


User_2
tag

ráadásul:

éves szaldóban maradóknak 15 percenként összesíti az irányokat.:
(2a)
a mérési intervallumokban mért,
irányonként elkülönített és összegzett mennyiségek különbsége alapján kell a forgalomarányos rendszerhasználati
díjakat megfizetni. A különbséget az éves mennyiségek különbsége alapján kell képezni

viszont akiknek nincs napelemrendszerük vagy letelt az üzembehelyezéstől számított 10 év és nem maradnak éves szaldóban direktben méri az áramirányokat, nincs 15perces szaldó az rhd-ra:
(2b) A (2a) bekezdéstől eltérően a forgalomarányos rendszerhasználati díjakat az adott elszámolási időszakban
az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell elszámolni és megfizetni

A "mérési intervallum" kifejezés a valamelyik mekh szabályzatban volt definiálnva negyedórás időtartamra, mikor legutóbb kerestem, talán tavaly év végén.

[ Szerkesztve ]

(#52505) Rolly válasza Polllen (#52503) üzenetére


Rolly
veterán

elvileg 10 éven belül nincs kétirányú RHD... csak bizonyos szerződők nek plusz akik ezt önként vállalják ha jól értem... de hogy mi értelme nem tudom...

(#52506) molnartibor válasza Rolly (#52505) üzenetére


molnartibor
tag

Nekem is az rémlik, hogy a 15perces RHD az a nem profilos felhasználókra vonatkozik a HMKE pedig profilos ameddig szaldó van.

(#52507) axioma válasza Tiédetis (#52493) üzenetére


axioma
veterán

Errol eddig az uj, 10 eves valtozattal nem volt szo... 10 evet igertek, nem 10 ev VAGY szerz.mod. (ami lehet teljesen mas miatt is, nem csak eladas miatt).
[Btw siman megegyezek a vevovel, hogy amig fizetik addig atirni nem kell.]

(#52508) Polllen válasza Rolly (#52505) üzenetére


Polllen
nagyúr

El is engedem akkor ezt a témát, amíg nem lesz valami értelmes kommunikáció a kormány részéről, már a TikTok-s videónál kiégtem.

Vicc, de beszereltetek egy wifi-s kapcsolót az inveterhez, amivel le tudom kapcsolni és majd valamilyen okosotthon rutinnal kapcsolgatom az alapján, amit éppen mondanak, nyilatkoznak, közlönyöznek. ;]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#52509) axioma válasza User_2 (#52496) üzenetére


axioma
veterán

vagy me'gis jon az inverter lekapcsolasa, csak eleg evente figyelni...

(#52510) HunChris


HunChris
senior tag

https://index.hu/gazdasag/2023/09/14/napelem-telepites-szabalyozas-valtozas-rendelet-kormany/
Itt azt írja, csak akkor, ha kéred (bruttót), vagy ha bővítesz. Egyébként csak a különbség alapján?

[ Szerkesztve ]

(#52511) axioma


axioma
veterán

Na amiert ma beneztem: tavaly _november elsejen_ bejelentettem emailben, hogy csereltek az invertert. Erre _ma_ jott egy email "tajekoztatas" cimmel, hogy tudomasul vettek. Szoval elvileg megis foglalkoznak vele, utolag is ujra koszi Geresics, igy aztan tenyleg nem tudnak belekotni!
Raadasul a kesedelmes valasz miatt kuldenek 5ezer Ft-ot. Ami ebben az esetben nem tul ertelmes, masoknak meg honapokig van hiba aztan kiszurjak ugyanezzel a szemet...

(#52512) senki68 válasza eldoble (#52492) üzenetére


senki68
senior tag

Ezt rosszul tudod, jelenleg csak szaldos szerzdés van, akinek eddig feltették az mindegyik szaldos szerződést kötött.

(#52513) Rolly válasza senki68 (#52512) üzenetére


Rolly
veterán

de a pályázat beadásával elfogadták a pályázat feltételeit amiben szerepel
a RFF-6.2.1-2021-felhívás 2.1 ponton belül:
"a pályázati felhívás meghirdetésekor a háztartási méretű kiserőművekre vonatkozóan
úgynevezett nettó szaldó elszámolás van érvényben, mindazonáltal Kedvezményezett a
pályázati kérelem benyújtásával vállalja, hogy az elszámolási mód változása esetén az
új elszámolást alkalmazza;"

(#52514) bb71 válasza axioma (#52511) üzenetére


bb71
őstag

és mi volt az invertercsere oka, ugyanakkora telj. került fel, ugyanaz a gyártmány?

(#52515) axioma válasza bb71 (#52514) üzenetére


axioma
veterán

Elvitte a kommunikacios egyseget egy ETH-n bejovo villambol szarmazo tulfesz, biztosito fizette a cseret. Tok ugyanaz kerult fel (SE17K -> SE17K, valami tobbedik betuben eltero modellvaltozat).

(#52516) kardkovacsi válasza Rolly (#52485) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Li, tudom az más kémia. Lifepo is öregszik azért kérdeztem hol lesz 6e töltés után.

(#52517) Gallmix válasza asdf_ (#52462) üzenetére


Gallmix
aktív tag

ok. később még visszanézek :)

(#52518) Vision válasza kardkovacsi (#52516) üzenetére


Vision
veterán

Lifepora grade A cellákra az a mondás, hogy 6000 ciklus után is 80% a kapacitása. Erre garanciát vállal a gyártó. Amúgy a 6000 ciklus piszok sok. Illetve jól méretezett hibrid/sziget rendszer esetén kevésbé intenzív a terhelés, mint egy EV-nél.

(#52519) senki68 válasza Rolly (#52513) üzenetére


senki68
senior tag

Az a baj, hogy olyan sok jogszabály van ami ütközik egymással, hogy egy jogász csapat kell hozzá, hogy kibogozza.

Egy 100%-os telepítés tulaja, állítja, mivel most szaldos, ez már egy szerzett jog, és szerzett jogot nem vehetnek el, /uniós irányelv/. Az, hogy ő erről akkor lemondott, mikor aláírta a pályázatot, szerinte nem mert nincs benne, hogy "brutto". És szerinte rosszabba nem tehetik, mint a szaldo.

Érdekes jogi kérdések.

Egyszer majd megfejti valaki.

(#52520) eldoble válasza senki68 (#52519) üzenetére


eldoble
aktív tag

"mivel most szaldos, ez már egy szerzett jog"
Attól, hogy most szaldós az nem jelenti, azt, hogy ez szerzett jog, ez az alap feltevés is helytelen.

"Egy 100%-os telepítés tulaja, állítja, mivel most szaldos ..."
Na, kíváncsi lennék, hogy itt a fórumon van-e 100%-os, és ő mit mond erről.

(#52521) ecaddsell válasza Vision (#52518) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Lifepora grade A cellákra az a mondás, hogy 6000 ciklus után is 80% a kapacitása.

Nemcsak a kapacitása számít, hanem hogy mi van akkor ha 1 vagy több cella teljesen meghal.
A 80%-ra eséssel többen kiegyeznénk.
A legtöbb gyártó nagyságrendileg 5 évre vállal garanciát (esetleg 10-re), nem 15-re.

Amúgy a 6000 ciklus piszok sok. Illetve jól méretezett hibrid/sziget rendszer esetén kevésbé intenzív a terhelés, mint egy EV-nél.

Ha maxolni akarod a saját fogyasztást akkor nem sok, mert minden éjszaka megy. Persze az is számít mennyit.
Ahhoz meg hogy ne menjen sokat túl kell méretezni ami a mai áraknál nem kis befektetés.
Egyébként ez a 6000 ciklus nem tudom mennyire megbízható, néhány éve még inkább 4000 volt az. A technológiában nem volt áttörés, lehet azzal számolnak, hogy nem 1C a kisütés, hanem 0.2C, azaz jelentősen túl tudod méretezni a rendszert.

Egyébként vicces, hogy a szerszámgépeknél is megvolt ez a marketinges előrelépés, 20V-al hirdetik az 5 cellás gépeket a 18V helyett, miközben annyi történt, hogy 4V-os cellafeszel számolnak (ami az idő nagyon kis százalékában van meg) a 3.6V helyett, egyéb "előrelépés" nem történt...

[ Szerkesztve ]

(#52522) Vision válasza ecaddsell (#52521) üzenetére


Vision
veterán

...mi van akkor ha 1 vagy több cella teljesen meghal.

Fogod, és cseréled. Vagy cseréli a szerviz.

Ha maxolni akarod a saját fogyasztást akkor nem sok, mert minden éjszaka megy. Persze az is számít mennyit.

Ahhoz, hogy naponta beletekerj 1 ciklust, mocskosul hajtani kell a cellákat. Sziget/hibrid üzemnél eleve nem erre készül az ember, ott már bőven vannak okos vezérlők. Számold ki, a 6000 ciklus még így is kb. 18 év. És még mindig 80% kapacitásnál jársz. A tapasztalat azt mutatja, hogy a régebbi, döglött lítiumos cellák is okos töltéssel elég jól életre tudnak kelni, és otthoni üzemre tökéletesek. Ezért használnak sokan EV-kből kikukázott pakkokat.

A technológiában nem volt áttörés, lehet azzal számolnak, hogy nem 1C a kisütés, hanem 0.2C, azaz jelentősen túl tudod méretezni a rendszert.

Folyamatos a fejlődés. Nem kell ehhez áttörés. 0,5C-re van megadva a 6000 ciklus. Az egy 48 voltos, 280 Ah rendszer esetén 6,7 Kw. Az én szigetüzemem a telken hónapok óta üzemel, és van benne 3 ciklus összesen. Ez nyilván nem reprezentatív, de azért iránynak jó lehet.

[ Szerkesztve ]

(#52523) varek


varek
csendes tag

RHD..... majd nyáron pár hónapot pihentetem az invertert, gondoskodom róla, hogy ne legyen túltermelésem

(#52524) LOTR válasza eldoble (#52520) üzenetére


LOTR
addikt

az említett pályázatnál alapból úgy lehetett részt venni benne, hogy a pályázók aláírták a szerződést miszerint kötelező jelleggel bruttós elászmolásra fognak átállni amint az elérhető lesz (gondolom érkezni fog a szerződésmódosításról valami tájékoztató is)

így azt gondolom, hogy legfeljebb elvi síkon van erről értelme beszélni
gyakorlatilag meg amint azt mondják, hogy innentől kötelező átállni bruttós elszámolásra és a nyertes pályázó ezt megtagadja, úgy nem teljesíti a vállalt kötelezettségét, ami esetleg a pályázatból való kizárást vonja maga után, az pedig azt eredményezi, hogy vissza kell fizetnie az elnyert összeget (ha valakinek ez megéri, akkor talán így maradhat szaldóban...)
és persze ez csak az én véleményem, nem tudom, hogy valóban így működik e

[ Szerkesztve ]

One Ring to rule them all

(#52525) eldoble válasza LOTR (#52524) üzenetére


eldoble
aktív tag

Nagyjából egyetértek, talán a visszafizetésre kötelezés az nem feltétlen így van jogilag, arra nem biztos, hogy kötelezhetik, egyszerűen bruttót számolnak és számláznak neki, ha nem fizet, akkor ugyan azok a szankciók vonatkoznak rá, mint aki nem fizeti ki a villanyszámláját.

[ Szerkesztve ]

(#52526) Rolly válasza LOTR (#52524) üzenetére


Rolly
veterán

én is ezt gondolom, hogy két opció van a pályázónak:
- kötelezően áttér 2024-01-01-ét követően bruttó elszámolásra (itt megvárnám a felszólítást :D )
- visszafizeti a támogatás összegét

(#52527) ecaddsell válasza Vision (#52522) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Fogod, és cseréled. Vagy cseréli a szerviz.

Ha még 10+ év után lesz ugyanolyan, ill. nem mellékesen nem tudom mennyire jó ötlet a régi cellákat az újakkal vegyíteni.

Ezért használnak sokan EV-kből kikukázott pakkokat.

Tippem szerint ezek balesetes GTKs autókból származnak, de nem vagyok benne, azaz nem kizárt tévedek.
Ha meg nem LiFePO4 van benne (jó eséllyel nem) akkor a tűzveszély miatt én bottal se piszkálnám ha már problémás. Egy ideje már arról is megy a beszéd, hogy az EV-ket (vagy néhány típust) hasonlóan a gázosokhoz tiltani fogják a mélygarázsakból, mert olthatatlan és ha megolvasztja a vasalást a VB-ban akkor az onnantól elég probléma.

Az én szigetüzemem a telken hónapok óta üzemel, és van benne 3 ciklus összesen.

Ilyen helyre senki sem tesz lithiumot, mert pont a kevés ciklus miatt nem éri meg, azaz ez egy teljesen más eset mint amiről eddig beszéltünk (vagy legalábbis én).

(#52528) asdf_ válasza senki68 (#52519) üzenetére


asdf_
veterán

Fene tudja, szerintem mivel már 2021-ben aláírta, hogy átmegy az új elszámolásba, annak biztos tudatában jelentkezett a pályázatra (már ha elolvasta a feltételeket), hogy nem szaldós lesz, én most nem tudom, hogy miért lepodik meg rajta, hogy tényleg nem. Centire az történik, mint ami mondva volt, amit aláírt, ideiglenesen a mostani rendszerbe kerül, majd ahogy az megjelenik, megy az új elszámolási rendszerbe, hogy másokkal mi történik, az számára irreleváns.
Meg ugye van a jogalkotói szándék nevú izé, a mostani módosítás célja, hogy azoknak, akik saját erőből ruháztak be sokmilliókat, azok rendszere megtérüljön. A napelemre sokmilliós beruházás a 100% pályázatosok tekintetében értelmezhetetlen, ők nem tettek ilyet, így a megtérülésüket sem kell megvédeni/garantálni.

[ Szerkesztve ]

(#52529) Vision válasza ecaddsell (#52527) üzenetére


Vision
veterán

...nem mellékesen nem tudom mennyire jó ötlet a régi cellákat az újakkal vegyíteni.

Erre van a BMS. :)

Tippem szerint ezek balesetes GTKs autókból származnak, de nem vagyok benne, azaz nem kizárt tévedek.

Nem. Az EV használat jó kondiban lévő pakkot igényel, mert kell a hatótávhoz. 70-80%-on az EV-k szenvednek, a tulajok is, ezért megy a levebe a pakk. De otthoni üzemre ez még tökéletes.

Ilyen helyre senki sem tesz lithiumot, mert pont a kevés ciklus miatt nem éri meg, azaz ez egy teljesen más eset mint amiről eddig beszéltünk (vagy legalábbis én).

Szerintem nem vagy tisztában a ciklus fogalmával. Simán lehet, hogy egy aktívan használt pakkba alig megy ciklus, egyszerűen azért, mert jól van méretezve, jó a BMS, és a felhasználási mód. Pont a savas akku nem éri meg, a lítiumos minden szempontból veri.

(#52530) PilG válasza ecaddsell (#52527) üzenetére


PilG
kezdő

[link]
LPG sincs kitiltva...
EV oltas nagy kihivas, de kitiltasukra keves eselyt latok. (Max korlatozast, hogy nem lehet tolteni ott)
Szerintem!

(#52531) eldoble válasza Rolly (#52526) üzenetére


eldoble
aktív tag

"- visszafizeti a támogatás összegét"
Nem hinném, ilyet jogilag sem lehet, nem kell neki semmit csinálni, egyszerűen bruttót számolnak és számláznak neki, ha nem fizet, akkor ugyan azok a szankciók vonatkoznak rá, mint aki nem fizeti ki a villanyszámláját.

(#52532) edeleny


edeleny
őstag

Hagyjuk már a 100%-os pályázatosokat!

Én a magam részéről, örülök, ha ők is maradnak szaldóban!
Miért kívánjak másnak rosszat?

Nem ez volt beígérve, és nem ez volt a terv, de ha így van, inkább jobb legyen, mint rosszabb!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#52533) ecaddsell válasza Vision (#52529) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Erre van a BMS.

A BMS nem fogja azt kezelni, hogy egy terhelés ugrásra bezuhan a feszültség (pl. megnőtt belső ellenállás miatt).
A lecsökkent kapacitás csak 1 dolog.

De ha annyira értesz hozzá, akkor úgysem tudok már újat mondani.

(#52534) User_2


User_2
tag

a pályázatos elfogadja-e a bruttót, nem fogadja el, visszafizeti-e témához:

nem tudom, hogy mik lesznek a bruttó elszámolás árai,
de remélem, hogy nem kell magasabb áramszámlát fizetni, mint napelem rendszer nélkül.

ha nem kell magsabb áramszámlát fizetni, mint napelem rendszer nélkül, akkor oké a bruttó elszámolás.

ha mégis úgy alakul, hogy változatlan áramhasználati szokásokkal, napelem rendszerrel többet kell fizetni mint nélküle,
valószínűleg csalódott leszek. lehet, hogy nem leszek egyedül és szépen fogalmaztam.

(#52535) eldoble válasza User_2 (#52534) üzenetére


eldoble
aktív tag

Neked 100%-os pályázattal van napelemed?
Ha, igen, akkor eddig éves szaldót számláztak neked?
A szerződésben mi van az elszámolásról (szaldó, bruttó)?

(#52536) 4D4M válasza eldoble (#52535) üzenetére


4D4M
aktív tag

Nincsen jelenleg más elszámolási mód, csak a szaldó.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#52537) eldoble válasza 4D4M (#52536) üzenetére


eldoble
aktív tag

Igaz, csak kíváncsi lennék a fentebbi kérdésekre 100%-os pályázó "szájából", de köszi a megerősítést.

(#52538) LOTR válasza eldoble (#52525) üzenetére


LOTR
addikt

nem hinném, hogy az áramszolgáltatóknak van erre külön szerződésük, hogy valaki az említett 100%-os pályázathoz tartozik és emiatt rájuk más szabályok vonatkoznak

így nem tartom valószínűnek, hogy hivatalos szerződésmódosítás nélkül fog a szolgáltató "szerződést módosítani", ezért ezt valószínűleg a nyertes pályázóknak kell megtenni/elindítani majd (és itt jön el egyfajta választási lehetőség, aki pedig nem végzi el a módosítást, az a pályázati feltételeket sérti meg - feltételezhetőleg valami ilyesmi lesz a folyamat)

#52534 User_2
ezek csak rémhírek, el kell engedni őket, sőt nem is szabad rájuk odafigyelni

az ország vállalta, hogy "zöldít" megújuló energiák használatával, hogy a vállalt mennyiségeket elérje, ahhoz ösztönözni kell a felhasználókat, hogy beruházzanak, ösztönözni pedig csak úgy lehet, ha jobbak a feltételek, mintha nem tett volna semmit

így amiket írsz, ilyen biztosan nem fog előfordulni

[ Szerkesztve ]

One Ring to rule them all

(#52539) User_2 válasza eldoble (#52535) üzenetére


User_2
tag

nincs még fönt, csak a csatlakozási dokumentációt fogadták el.
magamtól nem tettem vettem volna még ekkora rendszert se (2,4kW),
két okból pályáztam:
1, ha nem pályázom és nem veszem igénybe, inflációban akkor is ki kell fizetnem az árát más termékekben vagy éppen áramszámlában, hiszen állami hitelből van plusz állami/közösségi költségek keletkeznek miatta
2, azért az jól esne, ha napsütéses időben "szabadon" használhatok néhány fogyasztót.
de
3, arra a legkevésbé sem számítottam, hogy előfordulhatna, hogy esetleg az áramszámlában közvetlenül is többet kellhet fizetnem
4, én tényleg nem számítottam arra, hogy ez ekkora cicózás lesz
5, arra se számítottam, hogy plusz még rá is kell fizetni a telepítésre, ami még mindig nyitott vagy igen vagy nem

kiviztelező szerint majd postán küldi a DÉMÁSZ a szerződésmódosítót, lehet hamarabb ideér, mint a kivitelezőbrigád

[ Szerkesztve ]

(#52540) eldoble válasza LOTR (#52538) üzenetére


eldoble
aktív tag

A sikeres pályázat kitételeként lenni kell írásba fektetett feltételeknek, ott lehet talán a bruttó feltétel is, ha eljön az idő, de mint írtam kíváncsi lennék 100%-os pályázó mit mond erre.

(#52541) eldoble válasza User_2 (#52539) üzenetére


eldoble
aktív tag

"hogy előfordulhatna, hogy esetleg az áramszámlában közvetlenül is többet kellhet fizetnem"
Nem hinném, hogy ilyen előfordult, kizártnak tartom.

Erre mit mondasz:
"A sikeres pályázat kitételeként lenni kell írásba fektetett feltételeknek, ott lehet talán a bruttó feltétel is, ha eljön az idő, ..."

(#52542) Vision válasza ecaddsell (#52533) üzenetére


Vision
veterán

Ha a lifepo cellának bezuhan a feszültsége terhelésre, akkor az kuka. 80%-os kondícióban nem fog bezuhanni.

(#52543) Z_A_P válasza eldoble (#52535) üzenetére


Z_A_P
addikt

Hali, en "100%-os" vagyok (ami eddig mar ~600e Ft onerot jelentett 5kwp rendszerre).
Ez van a szerzodesben:
[kép]

Nem szamlaztak eddig semmit, mert par nappal korabban volt az oracsere (aug 10) mikor lett volna az eves leolvasas, emiatt nem tudtam mar belepni az app-ba a regi oraval, ujjal meg nem engedett, szoval most zavar van. :)
Web-re be tudok lepni, mvm, ott a havi saccoltat atraktam 300kwh, evi 3600, ezzel biztos tulfizetek, aztan majd ok tejelnek vissza jovo augusztusban. Biztos ami biztos

[ Szerkesztve ]

OK

(#52544) LOTR válasza eldoble (#52540) üzenetére


LOTR
addikt

mivel most pont van erre 2 percem
itt a topik linkje:
Napelem - 100%-os támogatású pályázat

a hivatalos weboldal és a kiírás [link]
és az ide vágó részt is kimásolom:

a pályázati felhívás meghirdetésekor a háztartási méretű kiserőművekre vonatkozóan
úgynevezett nettó szaldó elszámolás van érvényben, mindazonáltal Kedvezményezett a
pályázati kérelem benyújtásával vállalja, hogy az elszámolási mód változása esetén az
új elszámolást alkalmazza;

One Ring to rule them all

(#52545) korcsi


korcsi
veterán

Nekem az RHD-val kapcsolatban az lenne a logikus, hogy a vételezettre meg kell fizetni, a betápláltra nem, mert ezt az energiát elfogyasztó fogyasztó azt megfizeti.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#52546) Rolly válasza eldoble (#52540) üzenetére


Rolly
veterán

a pályázat kiírásában szerepelt már írtam... ne csak írj olvass is :C

a RFF-6.2.1-2021-felhívás 2.1 ponton belül:
"a pályázati felhívás meghirdetésekor a háztartási méretű kiserőművekre vonatkozóan
úgynevezett nettó szaldó elszámolás van érvényben, mindazonáltal Kedvezményezett a
pályázati kérelem benyújtásával vállalja, hogy az elszámolási mód változása esetén az
új elszámolást alkalmazza;"

nincs benne bruttóról szó az van, hogy mindig az aktuális elérhetőre kell váltaniuk...
azaz ha 2024 január 1-gyel jön a bruttó 1:2-es akkor arra
ha 2025 január 1-gyel jön a bruttó 1:3 akkor arra...
stb ...

(#52547) Rolly válasza Z_A_P (#52543) üzenetére


Rolly
veterán

ez nem a pályázati feltételben van hanem a szolgáltatóval lévő szerződéseben... ahol más nem is lehetne még most sem mert nincs más...

(#52548) User_2 válasza eldoble (#52540) üzenetére


User_2
tag

írtam egy hosszút, de mindegy mit gondolok vagy mi hol van leírva,
elég egy nem publikált egyoldalú módosítása az akárminek és borul minden.

(#52549) H-Mano


H-Mano
tag

Üdv!
Ti mit tanácsolnátok?
HMV havi fogyasztásom 17 m3 gáz(támogatott áron számolok)
A HMKE plusz energiával (70Ft/kWh) érdemes lenne átállni elektromosra(leválni a gázról) VAGY jobban járok, ha (majd) egy fűtésre optimalizált klímánál használom fel?
A jelenlegi díjszabások alapján merre mozdulnátok el...

(#52550) BlackJack21


BlackJack21
tag

Nekünk 100%-os pályázatos a rendszerünk és sehol nem írják, hogy automatikusan kerülünk át bruttó elszámolásba. Jelenleg szaldósak vagyunk, a HMKE szerződésben is ez szerepel. Így egy szerződésmódosítás kell szerintem, ami pedig a szolgáltató felé történik.
Tehát az aláírásoddal kell ellátni.
Már az éves fogyasztás lekérdezéséhez is hozzájáruló nyilatkozat kellett.

A pályázati feltétel az az, hogy amint lehetővé válik, át kell térnünk a bruttó elszámolásra.
Majd egy 27. benyújtandó dokumentum (módosított HMKE szerződés) lesz a feltétele, hogy a pályázat lezárható legyen.

És itt van a félreértés szerintem.
Ha nem teljesülnek a pályázati feltételek, akkor az pályázat által megítélt összeget vissza kell fizetni. Nem hiszem, hogy leszedetik a rendszert, de simán átdobják a NAV-nak, hogy hajtsa be, és mint tudjuk Ők nem szívbajosak, pikk-pakk terhelik a jövedelmekre, ingatlanra, stb. Azt sem tartom kizártnak, hogy erre az időszakra még kamatot is felszámolnak.

Másrészről, amíg ide eljutottunk, addig a pályázók a himbi-limbi rossz oldalán álltak, állnak. Az ezer módosítás, időhúzás, választási "krumpli"-ként felhasználása, stb. A 100% már rég nem 100%, sokunknál még egy szöget nem vertek be, közben a pályázat kiírása óta eltelt közel 2 év. Ennyi idő alatt lassan az első rendszereknek ki kellene futni a kötelező 3 éves rabiga alól.
Tudom, hogy egyeseknek nagyon csípi a szemét, hogy "ingyen" kaphat valaki egy napelemes rendszert, de pont itt nem kellene ennek hangot adni, hallani épp elég forrásból.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.