Hirdetés

2024. június 25., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52151) asdf_ válasza senki68 (#52148) üzenetére


asdf_
veterán

Szerintem nem lehet másképp értelmezni, de ugye ha normális jogalkotás zajlana, ráadásul időben, ahelyett hogy csapódnak ide-oda mint az ökör töke menetben, mert épp el akarja sodorni őket a népharag, akkor erre futja, hogy segget csinálunk a szánkból meg nem egyértelmű, visszamenőleges hatályúnak tűnő rizsával nyugtatjuk a népet (egy Brüsszelezés meg egy azon túli hazugság között).

[ Szerkesztve ]

(#52152) jdeutsch válasza senki68 (#52140) üzenetére


jdeutsch
tag

Szerintem nem egy iskolában tanultuk ezt a szakmát, nincs értelme erről vitatkozni.
Nekem más a véleményem! Ezen nem fogunk összeveszni, részemről a vita lezárva.
Feltéve, de nem megengedve,- lehet igazad egy átlagos kazán esetén, de folyamatvezérelt lambda szondás kazán esetén nem ! Állandó paraméterek !!!

(#52153) tomi07 válasza kanyi51 (#52139) üzenetére


tomi07
tag

Szia. Még nem is jelentették készre. Jövő héten jönnek az érintésvédelmi vizsgálatot megcsinálni, utána lesz a készrejelentés. De időközben már voltak, az app már működik. Elég sokat játszogattak vele amíg összejött.
Viszont a bejelentettek alapján már nyugodtan várok, beleférek a szaldóba.

(#52154) 4D4M válasza asdf_ (#52151) üzenetére


4D4M
aktív tag

Szerintem is így lehet csak értelmezni.

Viszont semmi jele és okuk arra, hogy éppen rettegnének.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#52155) tomi07 válasza Borisz76 (#52150) üzenetére


tomi07
tag

Amíg nem jelenik meg a közlönyben addíg változhat. Addig még megálmodják. Annyiszor cáfolták már magukat, hogy ezek a bejelentések hiteltelenek.

(#52156) Borisz76 válasza tomi07 (#52155) üzenetére


Borisz76
veterán

Ez igaz....

Engem már nem érint mivel pályázatos vagyok.
Így vagy úgy de nekem más lesz az éves szaldó helyett.
Ezt ugye a szerződésben is vállalni kellett.

2 éve indult a 100%-s pályázat és mi a komplex-et pályáztuk meg.
Ebben ugye a napelem rendszeren kívül van még aksi pack , hőszivattyú és minden külső falon lévő nyílászáró cseréje is !
Még eddig semmit nem szereltek fel vagy be !

Pont ma küldtem vissza a módosított "árajánlat" -ot....
Inverter , aksi-pack , hőszipka ára emelkedett.
Kérnek tőlem ezekre 1.25 MFt-t !
Pedig majdnem ki lett maxolva a pályázati pénz.

Még a nyílászáró cseréjének árajánlatát kell megvárnom....
Tuti az is emelkedett , csak még nem tudom, hogy mennyit kell pluszban fizetni.


Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#52157) ftamas0201


ftamas0201
senior tag

Mennyire durván látszik, hogy rövidülnek a napok. :) Napok óta tökéletes napsütés, felhő semmi, és 5 nap elteltével 4kWh termelés mínusz van, naponta közel 1kWh áram, nem semmi :) Szeptember 5-én 40.46kWh volt, ma 36.45kWh lett az eredmény.

(#52158) tomi07 válasza Borisz76 (#52156) üzenetére


tomi07
tag

Szomszédomnál már kicserélték a nyílászárókat, felszerelték és beüzemelték a légkondikat. Ő a napelemesekre vár. Azt, hogy neki mennyivel kell rászállni nem tudom.

(#52159) csemberlen válasza Borisz76 (#52156) üzenetére


csemberlen
őstag

Ismerősnél ugyanez a 100%-os támogatás már zsebből 8 millánál járnak, napelem még nincs fent.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#52160) nimfas válasza asdf_ (#52147) üzenetére


nimfas
addikt

Szerintem is te értelmezed jól. Csak nem tudom a közlönyben hogy fog megjelenni majd valamikor, hogy ez a ma kiadott rendelet mától él, igaz az van benne hogy múlt hónap 7-én volt a határidő. 😂

(#52161) asdf_ válasza csemberlen (#52159) üzenetére


asdf_
veterán

Ott már rég kivitelezőt kellett volna váltani... (persze ha nem kívül belül aranytölgy ablakot akar szúnyoghálóval és redőnnyel egy háromemeletes hárban).

(#52162) gduck válasza ftamas0201 (#52157) üzenetére


gduck
addikt

Épp ezt néztem én is ma :D

Egy hétre (felhőtlen hét volt!) visszamenőleg, DK tájolás, Keleten egy kis domb, ami reggelente takar (főleg télen):
44,12
43,97
42,89
42,40
41,82
40,47
38,77

[ Szerkesztve ]

(#52163) Rolly


Rolly
veterán

Párunknak érdkes lehet a SolarEdge új (2024-ben megjelenő) bidirectional töltője ...

https://www.pv-magazine.com/2023/06/16/solaredge-unveils-bidirectional-ev-charger/

400-800V-os töltés állítólag közvetlenül napelemről :) ...

(#52164) 7Heads Drago válasza senki68 (#52088) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Mikor én telepítettem a napelemet, előtt lett szabványosítva a mérhőhely. A H tarifa annyi + költség lett volna, hogy meg kellett volna venni a csatári dobozokat.
Akkor még a H tarifa amperéért nem kellett fizetni.
Ez nagyon nem igazságos. Most vedd úgy hogy meg vagy feddve ezért. Milyen dolog már hogy bagóért megcsinálták neked ezt anno és aki most csináltatja annak meg ez milliós tétel. :D
(Nekem a mérőhely szabványosítás abból állt hogy a fa villanyóra szekrényt belülről legipszkartonoztam és kettéválasztottam. A szerelő (MVM-es) szerint elég lett volna az is ha csak tűzgátló festékkel lekenem)

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#52165) 7Heads Drago válasza Rolly (#52163) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Nah ez egy jó cucc.... minek sok felesleges áramátalakítás. És így kisebb a veszteség is.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#52166) Reggie0 válasza Rolly (#52163) üzenetére


Reggie0
félisten

Az lenne a jo, ha 3S es sok P napelemkonfigrol lehetne tolteni autot, ugy engedelyeztetni se kell.

[ Szerkesztve ]

(#52167) Rolly válasza Reggie0 (#52166) üzenetére


Rolly
veterán

ez a 3S és sok P mit jelent? :) ennyire nem vagy képben :)

Ha jól tudom a SE esetén az optimalizálók adják a 750V (többféle fesz van SE esetén is már) a SolarEdge töltőnek ami DC-DC átalakítással rá tudja adni az autóra...

Sőt azon autók esetén amik tudják a bidirectional töltést... azoknál az akkukból jövő DC feszültséget vissza tudják string feszre alakítani és az SE inverter csinálhat belőle ACt a háznak... már csak az lenne jó ha asszimetrikus termelést tudna a SE inverter (szerintem az én 7km nem tud :( ) mert akkor éjszaka aktivált visszvatt védelemmel offgridként is tudna működni ... :) elvileg már van asszimetrikus SE inverter ha jól tudom...

(#52168) 7Heads Drago válasza jdeutsch (#52133) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Felkészült vagy... :)
De továbbra is állítom hogy mióta van elektromos áram sose volt ilyen leállás. Ha lesz akkor meg tartok tőle nem az lesz fontos hogy van-e akkud otthon. Sokkal inkább hogy ezt elbírod engedni és menekülsz, vagy meghal az ember. Persze mindenkinek szíve joga arra költeni a pénzét amire akarja. Zártam a részemről.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#52169) 313313 válasza 7Heads Drago (#52168) üzenetére


313313
addikt

Azért a júniusi nagy haváriában, ami Pest és Bács megyét sújtotta, voltak izgalmas dolgok. Mikor vége lett a ihar ak 75 köf vonal volt kiesve... volt nem egy település (nem tanya) (pl Cegléd belvárosában is volt) ahol 2-3 nap múlva lett villany, de volt ahol 6-8 oszlopközben tünt el a köf vonal, ott 4-5 ap is volt, mire lett villany...

Szerencsére nem sűrűn de előfordúlnak nagy kimaradások.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#52170) VaZso válasza gduck (#52162) üzenetére


VaZso
senior tag

Én nem tudok lyen szép statisztikát csinálni erről, sajnos elég problémás a hely (a hálózat)...
...de valóban, ami 1-jén 60,6 kWh volt, az 9-én csak 54,9 kWh - ez két egymást követő "tökéletes" nap nálam.

(#52171) Z_A_P válasza ftamas0201 (#52157) üzenetére


Z_A_P
addikt

Pontosan ezt nézem én is:
[kép]

OK

(#52172) senki68 válasza Rolly (#52167) üzenetére


senki68
senior tag

Ezt a töltőt a Home Hub inverterhez fejlesztették.
Ami még nálunk nem engedélyes inverter.

Egyedül a Home Hub inverter tud asszimetrikus termelést.

(#52173) Jenő@ válasza 7Heads Drago (#52023) üzenetére


Jenő@
újonc

Most ezt a képet találtam. A teteje nem is látszik rajta. Az utca túlsó oldalán van.

[ Szerkesztve ]

(#52174) Reggie0 válasza Rolly (#52167) üzenetére


Reggie0
félisten

soros, parhuzamos.

A lenyeg, hogy csak kisfeszultseggel lesz a rendszer HKME. Ha torpefeszultsegen (DC100V vagy AC50V alatt) marad a halozat amire termel, akkor nem szamit HKME-nek, es onnantol mar csak a tuzvedelmi eloirasokkal kell foglalkozni. Persze a gridre nem csatlakozhat(aztan bizonyitsak, hogy a konnektorba fogyasztonak bedugva lett-e vagy nem).

[ Szerkesztve ]

(#52175) cOxeR válasza Z_A_P (#52171) üzenetére


cOxeR
Ármester

Szintén zenész. :)
[kép]

[ Szerkesztve ]

(#52176) edeleny válasza cOxeR (#52175) üzenetére


edeleny
őstag

Szintén!
Bár nálam nyúlnak az árnyékok
Bár, ez még mindig jobb, mint augusztus első 10 napja

[ Szerkesztve ]

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#52177) Andras6800 válasza Rolly (#52163) üzenetére


Andras6800
senior tag

Menő. Kíváncsi leszek az árára nagyon.
Ha jelenlegi piacot veszem alapul, nem lepődnék meg túlzottan, ha kettessel kezdődne. Meg persze 7 számjegy lenne az összeg.

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#52178) Rolly válasza Andras6800 (#52177) üzenetére


Rolly
veterán

Jelenleg a wallboxnak ismerek egy bidirectional dc töltőjét, de az 2m Ft.... :(
Itt elvileg lehetne olcsóbb mert az inverterben ott a DCAC átalakító, de ahogy korábban írták új inverter is kellhet... amivel együtt még már tuti drágább lesz... :(

Maga a töltőre amúgy 2000 euro ár tippet hallottam a solaredge-es ismerőstől...

(#52179) run4fun


run4fun
tag

Sziasztok!

Házvásárlásban vagyunk és a hirdetés szerint napelemmel kapjuk. Jelenleg ott tart a dolog, hogy hamarosan elkészül, de az Eon-nál pattog a labda, mert a kivitelező elvileg az utolsó napon nyújtotta be az igényt 2022ben,amikor volt a napelem szaldó mizéria. A kérdésem pedig az lenne, hogy benyújtáskor adnak erről egy "igazoló" lapot Eonnál, hogy fogadták a kérelmet napelem igényre?
A kivitelező nekünk csak a kitöltött igénylőlapot mutogatja és kezdünk kételkedni, hogy valóban be lett-e adva...

Köszi szépen! :)

(#52180) csemberlen válasza run4fun (#52179) üzenetére


csemberlen
őstag

Milyen tipusú fűtés lesz?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#52181) run4fun válasza csemberlen (#52180) üzenetére


run4fun
tag

Levegő-víz hőszivattyú

(#52182) csemberlen válasza run4fun (#52181) üzenetére


csemberlen
őstag

Az jól hangzik, pláne ha van H tarifás óra. Persze lehet azt is megszüntetik.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#52183) Vision válasza run4fun (#52179) üzenetére


Vision
veterán

Adnak.

(#52184) Polllen válasza run4fun (#52179) üzenetére


Polllen
nagyúr

[link] Ezen az oldalon lehet követni az EON-nál az ügyedet.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#52185) BB9000 válasza run4fun (#52179) üzenetére


BB9000
senior tag

Ha tényleg tavaly be lett adva az utolsó napon, akkor idén már meg kellett kapniuk az MGT-t. Azon van egy "ügyszám" ( 9 karkater, csak számok). Ha nincs MGT, akkor nincs ügyszámod se. Ez esetben azért egy kicsit félő, hogy mégse volt minden rendben azzal a beadással. Rá lehet kérdezni az E-on-nál, hogy mi a státusz, ahhoz csak fogyasztási hely azonosító kell.
Pollen fórumtárs által megadott oldalon már a folyamatazonosítóval lehet lekérdezni a státuszt, de én olyat nem láttam, az E-on által nekem küldött papírokon olyan nem szerepelt. Az "ügyszám" az teljesen más mint a folyamatazonosító. Nekem idén áprilisban szerelték fel az oda-vissza mérő órát. Azóta termel a napelem.

[ Szerkesztve ]

(#52186) Rolly válasza Polllen (#52184) üzenetére


Rolly
veterán

Ilyen elmünél is lehet? Google nem segített :(

(#52187) Andras6800 válasza Rolly (#52178) üzenetére


Andras6800
senior tag

Akkor még több lehet. Én csak ezt a wallbox Quasar 2-t néztem anno. Ez is 1,7 M.
Ha bból indulok ki, hogy a wallbox Pulsar Plus töltésmegosztóval kb Brutto 450 k, evvel szemben az SE EV charger meg Brutto ~ 520 000... És akkor ehhez se árt töltés megosztó.még plusz ~160 000 Ft-ért. Akkor számomra az jön ki, hogy SE megoldások nagyjából 1,5x annyiból jönnek ki, mint mondjuk wallbox megoldások.
Természetesen ez semmennyire sem statisztikai alapú kiértékelés.

Szóval Inverter nélkül is drága lesz mint a méreg. De ha azt vesszük, hogy a V2H/V2G miatt nem kell plusz akku, akkor megérheti amúgy. Már ha tudja az autód, mert ez annyire nem elterjedt dolog még. Újabbak tudják jellemzően.

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#52188) jdeutsch válasza 313313 (#52169) üzenetére


jdeutsch
tag

Szép reggelt!
A magam részéről én is ezt probáltam érzékeltetni, és ha ez nem júniusban történik, az csak tetézi a bajt.
És bizony ez télen is megtörténhet, mint ahogy volt februárban is, talán kisebb intenzitással, de arra sincs ráhatásunk. Ami meg történhet, az várhatóan meg is fog történni, előbb vagy utóbb! Az előrejelzések alapján egyre viharosabb időjárásnak nézünk elébe. /ez nem riogatás, hanem a kőkemény valóság, jobb felkészülni rá ammenyire lehet, és talán akkor nem éri az embert akkora "meglepetés"/

(#52189) Rolly válasza Andras6800 (#52187) üzenetére


Rolly
veterán

Azért gondolom, hogy a dc töltőben olcsóbb lehet a SE, mert neki az inverterből jöhet DC 750-900 volt amit már csak 400/800 voltra kell alakítani...

Persze valószínű (99%) hogy a régi SE inverterekkel nem fog menni....

Jelenleg e208asunk van nem tudja a bidirectional töltést... de DCn ettől még tölthető lenne naparamról szerintem, s így nincs kétszer veszteség (DCAC ACDC)

Az új esélyes a Cupra Born V3 77es nettó akkuval ami tudja a bidirectional töltést

[ Szerkesztve ]

(#52190) kanyi51 válasza tomi07 (#52153) üzenetére


kanyi51
senior tag

Neked legalább müködik az app rendesen. nekem csak félig, sok adat hiányzik, pl. az Edit Site oldalon a Wifi Meter - nem lehet beállitani, vagy a Device Statistics- nél nem mutatja mennyit fogyasz a ház, Na mindegy. Azért Nálad jol el huzzzák az időt.

(#52191) H-Mano válasza Polllen (#52184) üzenetére


H-Mano
tag

Nálam ott az utolsó dátum 07.04. "Csatlakozási dokumentáció jóváhagyása"
Közben már rég túl vagyunk az óracserén...
(Érdemesebb inkább telefonálni szerintem.)

(#52192) Gabesz87


Gabesz87
veterán

Meg tudnátok mondani, hogy a Fronius Smart Meterhez milyen kommunikációs kábel is kell (inverter és a mérő közé)? A használati Cat5-öt ír. Tehát ha jól értem, szimplán egy mezei min. Cat5 UTP kábel 3 db szála szükséges?

(#52193) wik_406 válasza Gabesz87 (#52192) üzenetére


wik_406
csendes tag

igen, az elegendo.
Viszont kell service user is hozza majd. Anelkul nem tudod beallitani.

Wik

[ Szerkesztve ]

(#52194) olli válasza jdeutsch (#52188) üzenetére


olli
tag

Ilyen szintű kiépítéshez alapos adat nyilvántartás tartozik.
KWatt/Ft adataid hogyan alakultak az egyes energia források felhasználását illetően?
Nálam az ismert változtatások után okafogyottá vált a vegyes tüzelés/puffer kombó, maradt a kondenzációs gázkazán/radiátor fűtés 1630 m3 gáz/év/107 m2 fűtött területre.
HMV villamos bojler/gázkazán automata választással, a fenti gázmennyiség magában foglalja. Napelemes termelés 4600 kW/év, 1 db 750 VA szünetmentes a gázkazán védelmére.
A legutolsó 24 óránál hosszabb, 3 napos áramszünet 10 éve lehetett, akkor bérelt generátorról ment a ház ellátása villamos energiával.

By cool !

(#52195) forumpista válasza jdeutsch (#52188) üzenetére


forumpista
aktív tag

De ez milyen kapcsolatban van a napelemmel, foleg telen?

Erre a problemara a legegyszerubb megoldas egy kandallo/kalyha meg egy-ket kobmeter fa, nem elromlo, nem igenyel karbantartast, evtizedekig elall (szaraz helyen).
Opcionalisan egy aggregator, bar ha az egesz telepulesen nincs aram, akkor max arra jo hogy ne olvadjon ki a huto.

(#52196) Gabesz87 válasza wik_406 (#52193) üzenetére


Gabesz87
veterán

Magyarán leginkább a telepítő kéne, ugye? 1 hónapja kb. fel is vettem velük a kapcsolatot, de megy a villanyszerelővel a huza-vona. Munkái miatt nem ért rá 3 hétig, most a kocsija robbant le, ezért tolódik minden munkája. :N

(#52197) senki68 válasza Gabesz87 (#52196) üzenetére


senki68
senior tag

Elvileg a telepítőnek át kellett volna adni a tulajdonjogot neked, azzal meg mindent meg lehet csinálni.

(#52198) wik_406 válasza senki68 (#52197) üzenetére


wik_406
csendes tag

Ha tulajdonos van a solar-web-en az inverterednel, akkor tudsz kerni uj jelszot. De ehhez kell egy regiztralt telepito, akit meg kell hivni supervisor jogosultsaggal. Utana at tudjatok irni a service felhasznalo jelszavat.
Milyen invertered van? nem bonyolult bekotni a kabeleket, csak kicsit maceras a meronel.

Wik

(#52199) Gabesz87 válasza senki68 (#52197) üzenetére


Gabesz87
veterán

Most nem tudom, ugyanarra gondolok-e, amit írtál, de telepítés után láttam, hogy a napalemes cég szerepel a solarweben a Jogosultságoknál, mint Rendszerfelügyelő. Jeleztem nekik, és utána megkaptam ezt a jogot. De arról gőzöm sincs, hogy ilyen service user-ként hol, hogyan, milyen adatokkal kell belépni :F

#52198 wik_406: köszi. Gen24 Plus

[ Szerkesztve ]

(#52200) kardkovacsi válasza VaZso (#52170) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Rengeteg dolog lehet, pára, szmog stb. Nincs légmozgás egyáltalán.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.