Hirdetés

2024. június 16., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52251) Z_A_P válasza asdf_ (#52241) üzenetére


Z_A_P
addikt

Az 50%-osokat megmentettek, hátha a 100-asokat is :R

OK

(#52252) senki68 válasza Z_A_P (#52251) üzenetére


senki68
senior tag

50%-osokat nem kellett megmenteni.

(#52253) cOxeR válasza senki68 (#52252) üzenetére


cOxeR
Ármester

Miért ne kellett volna? Pont ugyanúgy hazugság volt behúzni az embereket napelemre… mintha mindenkinek térkövet javasoltak volna a támogatás felhasználására.

(#52254) senki68 válasza cOxeR (#52253) üzenetére


senki68
senior tag

Miért kellett volna???
Nekik nem volt benne, hogy át kell menni bruttóba.

(#52255) Rolly válasza senki68 (#52254) üzenetére


Rolly
veterán

Eredetileg benne volt, de módosítással ezek a paragrafusok nem léptek életbe...

Ha a 100% támogatásosok is maradnak szaldoban ugyanúgy 10 évig mint a teljesen önerősök az igen nagy kiszabás az önerős telepítőkkel...

(#52256) eldoble válasza Z_A_P (#52251) üzenetére


eldoble
aktív tag

Olyan nincs, hogy 50%-os.
Ha az OFT-re gondolsz az teljesen önerő, az nem csak napelemre vonatkozott, sokan a napelem számlákból nem is használták fel mindet, volt aki csak a munkadjat és volt aki csak az anyagszámlát használta fel (akkor azok 25%-osak, de lehet nem is kellet az anyagdíj 100%-a, akkor csak 21,5%-ak?).

(#52257) eldoble válasza Rolly (#52255) üzenetére


eldoble
aktív tag

"az igen nagy kiszabás az önerős telepítőkkel"
Mondjuk, attól az önerősöknek semmivel nem lenne rosszabb, ha a 100%-osak is szaldóban lehetnének ...

[ Szerkesztve ]

(#52258) Rolly válasza eldoble (#52257) üzenetére


Rolly
veterán

Csak nem lenne igazságos...

A 100% támogatás alap feltétele volt, hogy aki pályázik az vállalja a bruttó elszámolást...

Sokan ezért nem pályáztak, s csinálták inkább meg önerőből... nekem van ismerősöm aki elállt a pályázattól amikor az volt a kérdés, hogy 20% önerő és pályázat és bruttó elszámolás... vagy 100% önerő szaldó...

Ja és uniós jogszabályokba ütközik a kettős támogatás miatt...

És azért ne akarjon már valaki örömlányként dolgozni és szűz is maradni....

Ja és igen nekem önerő pályázatom van... a családban több 100%os pályázat van (szülők pályázatát és önerőjét mi fizettük)

És így sem tartom jogosnak, hogy a 100 % szaldoban maradjon... 400e az önerő ott 4 év alatt megterul bruttóban akár 38-5 akár 70-31 fttal számolunk...

[ Szerkesztve ]

(#52259) kovacsit válasza senki68 (#52249) üzenetére


kovacsit
tag

Engem is meglepett egy ajánlat, ami 3,2 mio

12x 415w panel, meg egy huawei 10k inverter.

Nézegettem, a panel bruttó 50, ha az utcáról megyek be, és 700e bruttó az inverter .

A szerelékre szamolok még fél milliót, akkor még mindig csak 1,8 mio...

Értem, hogy kell a haszon, de egy napi szerelésért majdnen másfél miller, az kicsit sok... szerintem (3 ember jönne)

Ha van értelmes csapat, aki ezt kivitelezi nekem kulturált áron, várom szeretettel ..

Plz telefonon keress... !! Telefonszám az extra adatoknál...

(#52260) Rolly válasza kovacsit (#52259) üzenetére


Rolly
veterán

Van még tervezés, dokumentalas és levelezés a szolgaltatoval... de mind ez max 700e Ft-ból illene kijönni...

S ugye a kisker nagyker haszon is ott marad a telepítőnél...

[ Szerkesztve ]

(#52261) #57171968 válasza kovacsit (#52259) üzenetére


#57171968
törölt tag

Nekem, 3,1M lett a 17 paneles rendszer tűzvédelmivel.
Akkoriban én is számoltam, hogy ha én csinálom a beszerzést, terveztetést, engedélyezést, hívom a csapatot ki felrakja, stb...
kb. 2,4M -ba került volna, tavaly nyári árakon, és mivel nincs benne gyakorlatom, biztosan lett volna némi buktató mit előre nem látok. Így inkább leszerződtem. Az a +700e nekem megérte, hogy 2-3telefonhíváson kívül semmit nem kelett tennem. Így is volt némi idegeskedés, de az inkább az EON időhúzása miatt.
Úgyhogy én azt tanácsolom, ne számold! :D

[ Szerkesztve ]

(#52262) gyulaszu válasza BranBond (#52246) üzenetére


gyulaszu
senior tag

A 60 fokokat hogy érted?
DNy 225°
DK 135°

gyulaszu

(#52263) Vision válasza kovacsit (#52259) üzenetére


Vision
veterán

Én se csinálnám olcsóbban, sőt! Ez még vékony margin is egy vállalkozónak.

(#52264) Rolly válasza Vision (#52263) üzenetére


Rolly
veterán

Ez most drága szerintem... mikor 70e körül volt az ilyen panel akkor ez volt a kb elfogadható most viszont a panel árak és talán még az inverter árak is estek... közben a napelem telepítési árak maradtak...

(#52265) 4Grider válasza Rolly (#52264) üzenetére


4Grider
nagyúr

A munkaerő és így a közterhei is átlagosan 15-20%-al nőttek, mitől kellene olcsóbbnak lennie?

(#52266) senki68 válasza Rolly (#52260) üzenetére


senki68
senior tag

"Tervezés, dokumentálás, levelezés a szolgáltatóval, "
Vannak rá tervezők 55 ezerért megcsinálják.
Kimegy egy brigád az általad megvett anyagot max 300 ezerért feldobja a tetőre.
Ez még így is 355 ezer.

(#52267) senki68 válasza Vision (#52263) üzenetére


senki68
senior tag

Minden rendszeren van neki 1 milla. Havonta feltesz 20 rendszert az 20 milla.
Azért az nem olyan vékony szelet.

(#52268) BranBond válasza gyulaszu (#52262) üzenetére


BranBond
csendes tag

Lehet, hogy nem jól fogalmaztam.
DNY 60 fok = D + 60 fok NY felé
DK 60 fok = K + 60 fok D felé

(#52269) Vision válasza senki68 (#52267) üzenetére


Vision
veterán

Hja, a 700 ezerre reagáltam szereléssel, tervezéssel, áfával. Az már nem lenne olyan nagy biznisz.

(#52270) Rolly válasza Vision (#52269) üzenetére


Rolly
veterán

....

[ Szerkesztve ]

(#52271) kovacsit válasza Rolly (#52264) üzenetére


kovacsit
tag

Így-így... 2022 tavaszán ugyan erre a munkára ( amikor nagyon szaladt nekik a szekér - nem is tudták tartani a határidőt, ezért ki is csúsztam az OFT határidejéből) szinte olcsóbb ajánlat jött több panellel. Pedig akkor minden drága volt, Friss volt a háború is, mindenki vastagon számolt.

Mindent megértek, én is "vállalkozó" is vagyok, de egy ilyen futószalag szerű telepítés három emberrel tervezéssel együtt is drágának tűnik, a közterhekkel együtt is. (ráadásul úgy, hogy a tető és a garázs közt már ki van építve a nyomvonal 2x40-es csővel.)

Ha én ilyen rátával dolgoznék, esélytelen lennék a piacon.

A 3 fázissal is úgy indultam, hogy kb 450-500e, a végén pedig 200-ból megvolt maga a fizikai szerelés. (mégsem kellett új doboz, mégsem kellet kábelt cserélni, mégsem kellett 4 lépésből megoldani...)

Pont azért sírok fel, mert én is adok ki kivitelezési ajánlatokat, és tudom, hogy mennyi a tervezés, mennyi az anyagköltség, mennyi a napra lebontott munkabér és közterhei a 3 embernek. (és ugye azok az emberek többnyire alvállalkozók, tehát a közterhek nem itt csapódnak le, persze valamilyen mértékben tovább is számlázzák. Számoljunk elegánsan: a 3 ember egy napi bére közterhekkel adókkal együtt sincs 200e

Nálam hasonló kaliberű munkára (IT hálózatépítés) netto 30e körül van az elvárt napi jövedelem/ fő.

Főleg azt nem értem, hogy láthatóan nincs már az a konjunktúra, ami a 100%-os támogatású, meg OFT-s időkben volt, ahol sorban állás volt a kivitelezőért, most két héten belül jönnének telepíteni, tehát fogyóban a munka..

De fenntartom a jogot a tévedésemre...

Plz telefonon keress... !! Telefonszám az extra adatoknál...

(#52272) bb71 válasza Rolly (#52255) üzenetére


bb71
őstag

OFT: eredetileg az volt, hogy aki 2021. jún 30. v. júl. 31-ig szerződik az marad szaldós!!!

(#52273) 4Grider válasza kovacsit (#52271) üzenetére


4Grider
nagyúr

Az nettó 600e Ft körül van havonta. Nagyon nem mindegy, hogy ezt egy vállalkozónak fizeted, vagy egy alkalmazottnak. Ha előbbinek, akkor az a vállalkozó nem fog ebből egzisztenciát építeni és alkalmazottat tartani. Ha alkalmazottnak, akkor erre még rengeteg közteher és egyéb költség rá fog rakódni, arról nem is beszélve, hogy a szabadságok idejét is fizetned kell.

(#52274) cOxeR válasza kovacsit (#52271) üzenetére


cOxeR
Ármester

Brutál margó van nem kell itt semmit számolgatni… mint az építőiparban általában. 27 fm ponthegesztett kerítés munkadíja 600e Ft, 2 embernek. 2,5 nap alatt a haverommal megcsináltuk “nulla” tapasztalattal. Nem mellesleg a kerítés anyagon kívül betonra és egyéb segédanyagokra 150e Ft-ot számoltak, ha 50e volt a zsákos beton meg a sallangok a végére (vödör/kesztyű/keverőszár)… akkor nagyon sokat mondok.
Szolgáltatást értékesítek, fura árak lennének ha ilyen margót tennék, mondjuk karácsonyi családi fotózás 200e munkadíj +60e anyagköltség vagy valami ilyen. :U

(#52275) Vision válasza kovacsit (#52271) üzenetére


Vision
veterán

Egyértelműen fogy a munka, ki fog tisztulni a piac. A héten beszéltem nagykeressel, sokan bemennek eon alá alvállalkozónak. Azért azt nem szabad elfelejteni, hogy a tető munka azért nem való akárkinek! Ott mozogni kell a héjazaton, veszélyes, na! Anno mondtam az öcsémnek, hogy ugorjunk bele, de van fix, jól fizető állása, nekem is, szóval nem volt annyira csábító. Ahhoz, hogy jól fialjon több brigádot kell mozgatni folyamatosan, plusz szerezni a melót. Ez tényleg egy vállalkozás.

Akiket láttam ismerősi körben, ők mellékállásban csinálták. Például tűzoltók. A másik fele a dolognak, hogy a megrendelők nagy része is vakon van, ebből lesznek az igénytelen telepítések. Csak az árat nézi mindenki, azt nem, hogy olyan céggel dolgoztasson, aki nem buktatja majd be 1-2 év után. Utána majd futhat a garancia után mindenki szépen.

(#52276) Rolly válasza kovacsit (#52271) üzenetére


Rolly
veterán

Annyit pontosítanék, hogy nagyon más Pest és vidék óradíjban...

Vidéken festő 1500 Ft nm áron festett most anyósoméknál... itt Dunakeszin 7-10e Ft / nm amiket találtam...

Most gondolkodom, hogy a vidéki festőnek fizetek 2500at kaját és szállást, s ő fogja csinálni:)

(#52277) bb71 válasza Vision (#52275) üzenetére


bb71
őstag

nagynevű cég küldött telepíteni kalandparkos fiúkat...
8:30-19:30 22 panel...
és voltak minőségi problémáim

(#52278) 4Grider válasza Vision (#52275) üzenetére


4Grider
nagyúr

"Utána majd futhat a garancia után mindenki szépen."
Ugyanez van az EON-al is. Ha bármi problémád van (nálam hibás az inverter több mint fél éve, mára már be is döglött az egyik munkapontja), hosszú hónapok, amíg egyáltalán ránéz távolról vagy helyszínen valaki a rendszeredre, a fogyasztóvédelem emlegetése már egyáltalán nem hatja meg őket, a kormányhivatal leráz (mondván, hogy egyedi jótállási ügyekkel nem foglalkoznak), csak a bíróság marad. 8 hónapja küzdök velük egy 9 hónapja átadott rendszerrel...

(#52279) senki68 válasza Vision (#52275) üzenetére


senki68
senior tag

Még jó, hogy ott van a gyártói garancia :)

(#52280) Vision válasza senki68 (#52279) üzenetére


Vision
veterán

Én a telepítőire gondoltam. Gyártói persze triviális.

(#52281) bb71


bb71
őstag

Lakásbiztosítás felülvizsgálata miatt kérdeznélek benneteket - aki érintett -, hogy szerintetek mennyiből jönne most ki egy 8,14kWp-s (22*370 - tudom már szinte nem kapható, + összesre optimalizáló) rendszer 8kW-s Huawei inverterrel?

(#52282) kovacsit válasza 4Grider (#52273) üzenetére


kovacsit
tag

....azért ne gondoljuk azt, hogy azok a mókusok, akik a tetőn rohangálnak bruttó 850-es fizetésük van fizetett szabadsággal... Ehh...
A napelemes cég vezetője sem hülye...

Tisztában vagyok a közterheivel egy netto 600ezres fizetésnek, kb 900-930 e Ft a teljes munkaadói költség, ha ezt visszaszámolom, akkor is napi 46 e egy ember költsége (értem, ezen még haszon nincs.. )

Nem szarrágó vagyok, csak az ár-érték arány ne boruljon már meg, ne egy nap alatt akarjon 700-900e hasznot realizálni rajtam senki. Én sem tudok ekkorát szakítani sehonnan, pedig nekem is vannak több milliós eladott rendszereim.

Plz telefonon keress... !! Telefonszám az extra adatoknál...

(#52283) bb71 válasza bb71 (#52281) üzenetére


bb71
őstag

csak napelem, opti + inverterre 2M-t találtam.

(#52284) Vision válasza bb71 (#52283) üzenetére


Vision
veterán

Anyagár szerintem 1,6 millió áfával. Ez nagyker ár. A vége szereléssel, mindennel inkább duplája lesz.

(#52285) 4Grider válasza kovacsit (#52282) üzenetére


4Grider
nagyúr

És nem adtál neki munkaruhát, védőitalt, bejárását sem kompenzálod, nem fizetted a telefonszámláját, egy furgont a feneke alá, fűtött munkahelyet/irodát, nem hívtál hozzá munkavédelmi előadót, nincs aktualizált munkavédelmi és tűzvédelmi terved, stb...
Fizetett szabadság pedig minden alkalmazottnak jár.

(#52286) Vision válasza 4Grider (#52285) üzenetére


Vision
veterán

Ne tegyünk úgy, mintha ezek a mókusok alkalmazottak lennének! A nagy részük fusizó, mellékállásban nyomja maximum alkalmi bejelentéssel. Ma Magyarországon nem találsz olyan építőipari vállalkozást, ahol a melósok telibe be lennének jelentve, és minden a jogszabályoknak megfelelően működne. Ez a furgon dolog meg...látod te, hogy milyen verdákkal járnak ezek a fickók? :)

(#52287) leslieke válasza kovacsit (#52282) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Haverom nettó 500-600-között keres havonta, ebben a szakmában, munkától függően.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#52288) 4Grider válasza Vision (#52286) üzenetére


4Grider
nagyúr

Én meg azt mondom, hogy ne induljunk ki abból, hogy Magyarországon csak tisztességtelenül lehet foglalkoztatni. A mi építőipari vállalkozásunk mind a 165 alkalmazottja be van jelentve, fekete kassza max. a futárok jattjaira van, amit az összedobott kávépénzből kapargatunk össze (sokszor nem is tudunk adni). És szerencsére nem vagyunk ezzel egyedül.

(#52289) Vision válasza 4Grider (#52288) üzenetére


Vision
veterán

Mindent elhiszek főnök. :)

(#52290) senki68 válasza Vision (#52280) üzenetére


senki68
senior tag

Az max 2 év ha 2 év múlva megszűnik a cég, hova szeretnél futni?

(#52291) senki68 válasza kovacsit (#52282) üzenetére


senki68
senior tag

Az, hogy te nem tudsz ekkorát szakítani, az nem jelenti azt, hogy másnak sem lehet :)

(#52292) Vision válasza senki68 (#52290) üzenetére


Vision
veterán

Tudtommal minimum 3 év. Amúgy 1-2 évet írtam, ami nyilván egy példa. A szavatossági időn belüli megszűnés a lényeg. :) Sokan ráfaragtak már a buktatós cégekre. Itt is volt rá példa a topicban.

[ Szerkesztve ]

(#52293) kovacsit válasza leslieke (#52287) üzenetére


kovacsit
tag

Pont ezt írtam...

Plz telefonon keress... !! Telefonszám az extra adatoknál...

(#52294) kovacsit válasza senki68 (#52291) üzenetére


kovacsit
tag

:-) Ez igaz, de sajnos vannak elveim... és szeretek reggelente nyugodtan a tükörbe nézni, és van gerincem is... :-)

Plz telefonon keress... !! Telefonszám az extra adatoknál...

(#52295) kovacsit válasza 4Grider (#52288) üzenetére


kovacsit
tag

Mea culpa... Mea maxima culpa... És a haza fényre derül...

100-ból egy cég ilyen... Ebben a szakmában szinte alapelvárás, hogy Te aki ugrálsz a tetőn számlázz be a fővállalkozó felé... Ne csináljunk úgy, mintha nem így lenne 90%-ban..

[ Szerkesztve ]

Plz telefonon keress... !! Telefonszám az extra adatoknál...

(#52296) 4Grider válasza kovacsit (#52295) üzenetére


4Grider
nagyúr

Igen, ha mindenki így állna hozzá, akkor lenne esély a felemelkedésre. Azért az beszédes, hogy aki próbál tisztességesen dolgozni, azt sokan kiröhögik. Persze nyilván sokkal nehezebb tisztességesen játszani, de azért ha nem gond, ezért nem szégyellem magam...

(#52297) kardkovacsi válasza Rolly (#52276) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

A második biztos nem fal négyzetméter, szerintem összekeverted a dolgokat. Azért fal nm-ert nem hétezerért festenek. Úgy egy 13 nm-es szoba simán fél millió lenne.

(#52298) ecaddsell válasza ghostie (#52224) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Én 2-4-5 Kw-os rendszerekben gondolkodtam, de nem tűnik meggyőzőnek sajnos. Viszonylag magas beruházási költség és havi 10-20e Ft megtakarítás a villanyszámlából ami fentről korlátos 10 évre.

Új telepítés akkor érheti meg, ha nagy villamos fogyasztó vagy, vagy ésszerűen azzá konvertálni magad (legalábbis 10 évig amíg szaldó van).
Fűtés/hűtés, elektromos autó stb.
Havi 10-20 ezres számlánál, az eléggé elszállt árak miatt soha nem jön vissza a grid-tie

Ilyen esetben max. hobbi projektként saját magad által kiépített off-grid rendszer érheti meg, alis cuccokkal, ha még lehet parkokból kiselejtezett napelemmel stb.

Egyébként nem hiszem, hogy nagyon esni fognak az árak, max. néhány szerencsevadász/életművész keres egy másik jobban fizető területet és talán valamelyest tisztul a piac.
Teljesen nem fog, mert nálunk nagyon kevés embernek van műszaki affinitása, hogy meg tudja előre tippelni, hogy mennyire vehető komolyan a magát jól előadó, de silány munkát végző "szaki".

(#52299) BB9000 válasza Rolly (#52276) üzenetére


BB9000
senior tag

http://szobafestes-budapest.hu/araink/
Ezt nézted már? Nem tudom, hogy jobbak, avagy rosszabbak, mint akiket te vidéken találtál, de a honlapon feltüntetett áraik nincsenek elszállva.

[ Szerkesztve ]

(#52300) Rolly válasza kardkovacsi (#52297) üzenetére


Rolly
veterán

#52299BB9000

Hali bocsi mindkettő óradíj elírtam :( bocsi

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.