Hirdetés

2024. június 20., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#48201) axioma válasza Polllen (#48200) üzenetére


axioma
veterán

ja arra gondoltam hogy azert kell a wifi mert valamit azon keresztul akarnak kuldozgetni neki... de jogos, nem feltetlen ezert talaltak ki

(#48202) 313313 válasza hedgehog (#48184) üzenetére


313313
addikt

Pedig elő-elő fordul ám, hogy HMKE bekapcsolásnál jegyzőkönyv is írodik ilyen-olyan áramlopás miatt. És itt nem az önkényes bekapcsolásra gondolok idő előtt.

2,5 hónapja egy cégnél voltunk kint HMKE bekapcsoláson, ott kiderült, az óra x ideig 20%-al mért kevesebbet egy áramváltó csere miatt. Ott 8 millióról indult a csekk plusz a ki nem fizetett energia ára....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#48203) Yellow73_a válasza axioma (#48201) üzenetére


Yellow73_a
tag

Na jó, de ez olyan, mintha egy autóba kötelezően előírnád, hogy legyen benne vezeték nélküli Android Auto. Minek, ha a usernek nincs rá szüksége.
Nem mindegy a szolgáltatónak, hogy van-e az inverterben wifi vagy nincs?
Több olyat ismerek, akinek van napeleme, de eszébe se jut neten monitorozni, néhanapján odamegy az inverter kezelőfelületéhez, és ennyi.

(#48204) llacee válasza Polllen (#48198) üzenetére


llacee
őstag

Na az érdekes, mert az összes DEYE inverter át lett húzva.

(#48205) molnartibor válasza llacee (#48204) üzenetére


molnartibor
tag

Szeintem ennek nem felelnek meg nagyrészt:
- rendelkezik legalább 4 db konfigurálható kontaktus bemenettel az AC oldali teljesítmény több lépcsős korlátozásához;
Huawei-eken sincs szerintem, azok is át lettek húzva.
Mégis van rajta komunikációs csatin 8-10-12-14 pinek, szóval pass, lehet doksit nem nyújtották be 30.áig.

(#48206) asdf_ válasza Polllen (#48198) üzenetére


asdf_
veterán

Egy szem egyfázisú Huawei marad csak talpon? Az kemény...

(#48207) Polllen válasza asdf_ (#48206) üzenetére


Polllen
nagyúr

Nekem a Kostal és a Schneider Electric volt meglepetés. Mindkettő EU-ban alapított, működő cég, tuti hogy figyelnek az EU-s szabályozásra és nem maradt használható inverterük. :(

A Huawei meg Solplanet nem meglepetés, de kicsit azért felment a pulzusom, amikor először megláttam a listát, mert nekem is Solplanet van.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#48208) edeleny válasza molnartibor (#48205) üzenetére


edeleny
őstag

Annyira nem vagyok profi, de túrtam már fel az inverterem lelki világát.
Szóval.

Huawei inverter.
Van benne AC oldali négyes szabályzás. Mondjuk működni még nem láttam.
Van benne wifi. Erre meg ne tartson igényt a szolgáltató, mert az én hálózatról adatot nem fog kapni.

A másik eshetőség, hogy a telepítőt kötelezik valahogy, hogy belenyúljon az inverter szoftvetébe.
Na, hát ezt se tegye.
Egy dologba nyúlhat bele, aki ezt kitalálta, a 220-ba,hogy stillszerű legyek.

De.
2024- bán a NER korában, a személyre szabott pályázatok korában, inkább valószínű, hogy valami havert akarnak helyzetbe hozni!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#48209) asdf_ válasza Polllen (#48207) üzenetére


asdf_
veterán

Na de hogy? Ez valami január-februári történet, rémlik, még be is másoltam, februártól mostanáig nem volt elég lepapírozni? :F Huawei-en Wifi van, visszaszabályzást tudja, 4 csatlakozónyi izé gondolom van (amúgy 4 vagy 4 pár? Nem mindegy), De csak gondolom, lehet, hogy ezen hasalt el? De olyan elvárást csak nem hoznak már, amely egy teljes gyártót kizár a piacról (ó, dehogynem, lásd: Fronius esete az egyfázisú inverterekkel és a 2,5 kW-tal).

[ Szerkesztve ]

(#48210) Polllen válasza edeleny (#48208) üzenetére


Polllen
nagyúr

Ez most elméletileg EU harmonizáció. A lehúzott inverterek vagy nem felelnek meg az előírásoknak vagy megfelel, de nem kapott az EON dokumentációt erről.
Szerintem az újabb modelleknél utóbbi lehet a probléma.

asdf_
Látod...

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#48211) kardkovacsi válasza Polllen (#48198) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ne akard leszerelni mert használtan már kvázi értéktelen itthon.

(#48212) llacee válasza molnartibor (#48205) üzenetére


llacee
őstag

Ha fw frissítéssel orvosolható nem gond, de ha hardveresen nem felel meg akkor kardomba dőlök, mert egy évig szarakodtam az egésszel.

Legrosszabb esetben használom kerítésen belül és nem termelek vissza.

Ellenben nekem is arra enged következtetni a leírás hogy irr valami modbuszon kommunikáló kütyüvel szeretnének szabályozgatni.Ha így van, akkor is az előző opcióm lép életbe.

(#48213) asdf_ válasza llacee (#48212) üzenetére


asdf_
veterán

De ha MGT-d van, akkor azzal már átveszik, nem? Gondolom csak új igényt nem lehet benyújtani a kérdéses inverterekkel. Vicces lenne, hogy tegnap készrepakoltad, ma kijön az új lista, készrejelenteni meg nem lehet vele és nem is vennék át te meg ott vagy két szék között. MGT elfogadási dátuma +1 évig szerintem jónak kell, hogy legyen az ember.

[ Szerkesztve ]

(#48214) kardkovacsi válasza Polllen (#48198) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ez mit jelent pontosan? Ha van engedélyed akkor még ok?
Havernak Solplanet invertere van, megvette előre. Elvileg megkapta már az engedélyt is de még nem telepített semmit.

(#48215) llacee válasza asdf_ (#48213) üzenetére


llacee
őstag

bocsánat rosszul fogalmaztam, 1,5 hónapja átvették(használom is), sőt van hivatalos elfogadó nyilatkozatom is, amiben hozzájárultak a huawei 8kw->deye 8kw cseréhez.

(#48216) senki68 válasza Polllen (#48198) üzenetére


senki68
senior tag

A régit nem kell leszerelni, csak az új telepítésre vonatkozik.

Viszont ez most hogy működik? Van MGT meg csatlakozási dokumentáció, csak készre kell jelenteni.
Akkor már nem lehet?
Vagy csak új engedélyt nem adnak ki a kihúzott inverterekre?

(#48217) Hohocali válasza llacee (#48215) üzenetére


Hohocali
aktív tag

Ha már fent van, és átvették, azzal nem lehet gond.
Szerintem ha a tervet elfogadták, azzal se lehet gond.
Kiváncsi vagyok nálam mi lesz, elvileg jövő héten lesz készrejelentve, Solplanet-re van engedély, de Deye lett felrakva. Egy változtatás nyilatkozat lesz plusszba beadva.

[ Szerkesztve ]

"az armos chipek minden szempontbol elavultak, csak tok hulyeknek tudjak eladni oket , lasd ipad userek" by vers :)

(#48218) molnartibor válasza Hohocali (#48217) üzenetére


molnartibor
tag

Hát szerintem ez bukó lesz mert a változásra már vonatkozik az új lista, ha csak nem lett beadva a változási kerelem korabbban.

(#48219) asdf_


asdf_
veterán

Én is a bukóra tenném a garast, szerintem ki kell seggelni, míg újra felkerül.

[ Szerkesztve ]

(#48220) senki68 válasza asdf_ (#48213) üzenetére


senki68
senior tag

Kérdés, hogy ez csak E-on? Bár az Opus Titászlán is ott ez a lista.
MVM Émász vajon mi a helyzet?

Biztató, hogy ezt találtam az engedélyezett inverterek listáján.
"Az inverterek minősítésének törlését követően csak abban az esetben valósítható meg a háztartási méretű kiserőmű,
amennyiben a minősítés törlése a műszaki-gazdasági tájékoztató elfogadása után történt meg, ellenkező esetben új
igénybejelentés indítása szükséges egy másik, érvényes minősítéssel rendelkező inverter alkalmazásával."

(#48221) Z_A_P válasza Polllen (#48198) üzenetére


Z_A_P
addikt

Ez erdekes, mert ami nekem fel lett rakva 2 hete (de meg nincs bekapcsolva, lejelentve, varom a villanyora szabvanyositast elobb), na az eredetileg sincs benne:
Huawei SUN2000-5KTL-M1 inverter
:F
Viszont MGT-t kaptam nyilvan.

[ Szerkesztve ]

OK

(#48222) asdf_ válasza senki68 (#48220) üzenetére


asdf_
veterán

Az elosztói szabályzat módosulásának következménye ez a lista. Az elosztói szabályzat egységes, az összes hálózatosra egyként vonatkozik. Azaz az EON csak a leggyorsabb volt az új listával.
Hogy miért létezik külön EON-os, TITÁSZ-os, MVM-es engedélyezett inverter lista, ahelyett, hogy csak egyetlen létezne, ez meg már megint egy idióta értelmetlen dolog meg költői kérdés...

A másik fele meg jaja, ez várható volt, a 2,5 kW limitnél is úgy volt, amikor bevezették, hogy akinek volt MGT-je, az mehet határidő után is.

[ Szerkesztve ]

(#48223) edeleny válasza Polllen (#48210) üzenetére


edeleny
őstag

Pedig, nekem kapásból nem az EU jutott az eszembe! Hanem inkább az MVM.

A Huawei inverteren meg van minden amit az MVM kér!
Viszont ahhoz, hogy tudd kapcsolgatni szoftveresen ott kell lenned az inverter mellett, távolról, netről nem lehet!
Tehát van wifi , de az MVM számára használhatatlan!
Az első gondolatom az volt, hogy az MVM megint az USER-el akarja megcsináltatni amit maga nem akar, a túlfesz esetén a visszaterhelést!
Majd belenyúlat az inverter agyába!

Tiltott, vagy nem tiltott inverter. És mi van a garis cserével?
Huaweit nem tehetek ezután fel, tehát ugrott a gari, ugrott a szaldó??????

Hú, basszus!
Nagyobb a baj mint gondoltam!
Az én iverterem benne sincs a listában, az áthúzottban sem!!
SUN2000-6KTL-M1

[ Szerkesztve ]

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#48224) Polllen válasza edeleny (#48223) üzenetére


Polllen
nagyúr

Én is csak olvastam, nem tudom mi van a háttérben. Huawei-t sok helyen ütik az EU-ban, de itthon jól fekszik.

Amúgy garis cserénél, ha ugyanaz kerül fel, eszembe se jutna értesíteni a szolgáltatót. Kellene? :F

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#48225) gorbep válasza Polllen (#48224) üzenetére


gorbep
senior tag

megnézem hogy kerül fel ua mondjuk 5 év múlva... Kínai gyártóknál nem divat a termékkövetés... inkább odaadják a legújabbat gratis... na ebből lesznek majd ilyen helyeken gondok... amúgy igen, jelentened kell ha a sorozatszám változik... én az újat- ha azonos típus - átépíteném a régi dobozába... :D

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#48226) User_2


User_2
tag

most hpgy egy csomó inverter kiesett, más gyártót, típust kell választani,

solax léghűtéses inverterrel van tapasztalata valakinek?
beltérre tehető? azaz van benne rendszeresen kattogó zajforrás?
leírás szerint venti nincs, hőleadás nem érdekes, mert hideg van nyáron is.

[ Szerkesztve ]

(#48227) axioma válasza Polllen (#48224) üzenetére


axioma
veterán

en irtam egy emailt a csererol nekik, me'g "koszi megerkezett" valasz se jott (SE)

(#48228) LOTR válasza edeleny (#48223) üzenetére


LOTR
addikt

nem kell megijedni, huaweinél valószínűleg minden rendben lesz
várhatóan jövő héten rendezik is a dolgot, csak állítólag elmaradt valami dokumentáció

és nem lepődnék meg, hogy ha a többségnél is teljesen hasonló lenne a helyzet

One Ring to rule them all

(#48229) S-eye


S-eye
senior tag

Ezt az inverteres listát milyen gyakran frissítik? Deye hiánya eléggé problémás nálam.

(#48230) LOTR válasza S-eye (#48229) üzenetére


LOTR
addikt

ha jól emlékszem pl a solax egészen hasonló mint a deye
de nem hinném, hogy ők se oldanák meg gyorsan a helyzetet

One Ring to rule them all

(#48231) wik_406


wik_406
csendes tag

Wifit azert kerik, hogy szukseg eseten tavolrol le tudjak szabalyozni a teljesitmenyt:
Pl Froniusnal a datamanger changelogjabol derul ki:
Changelog: 3.23.6-1
New features
Remote controllability for network operators according to IEEE 2030.5 and DER.

Wik

(#48232) hevepapa válasza wik_406 (#48231) üzenetére


hevepapa
senior tag

Akkor ezt a frissítést kihagyjuk? :) Ne nyúlkáljon a teljesítményhez a villanycég :) Majd azt mondjuk, a telepítő nem csinálta meg, meg egyébként is: hülyeség a frissítés! :D :D

(#48233) madgie válasza wik_406 (#48231) üzenetére


madgie
titán

SAJ inverterek ott maradtak a listán (az R széria legalábbis), pedig ahhoz aztán nincs semmilyen frissítés, legalábbis publikus oldalon tuti nem.

(#48234) gabor9991 válasza gabor9991 (#47825) üzenetére


gabor9991
őstag

2hét múlva áramszünet lesz a trafókörzetben, ma jött levél a szolgáltatótól, tegnap hozta a postása kötbért is :D
Remélhetőleg ezzel megoldódik a problémám és lezárul a történet.

(#48235) llacee válasza wik_406 (#48231) üzenetére


llacee
őstag

IEEE 2030.5 is an IP-based application protocol for smart metering and automation of demand/response and load control in local or home area networks. It can be used in residential and commercial building settings to connect and manage devices using the Smart Grid.

(#48236) senki68 válasza LOTR (#48228) üzenetére


senki68
senior tag

Már dolgoznak rajta.
Most kaptam.
"Kedves Partnerünk!
Amennyiben értesült arról a mai napi információról, hogy az EON engedélyes inverter listájában kihúzta a Huawei invertereket arra hivatkozva - idézem:

„Azok az inverterek, melyek nem felelnek meg, vagy megfelelőségükről még nem érkezett megfelelő
nyilatkozat, dokumentum, kihúzásra kerültek a listán.
A kihúzott inverterek nem rendelkeznek rendszerengedéllyel, ezen állapotukban nem alkalmazhatóak”

Szeretnélek tájékoztatni az ügyben történt fejleményekről:

Jelenleg nagy erőkkel dolgozunk a Huawei-el hogy ezt az átmeneti állapot megváltoztassuk.

Jelen pillanatnyi információnk alapján – várhatóan jövőhét szerdán visszavonja a tiltást az EON és a Huawei visszakerül az engedélyezett inverterek közé ismét.

Bárminemű további érdemi információval rendelkezünk igyekszünk továbbra is megosztani."

(#48237) senki68 válasza wik_406 (#48231) üzenetére


senki68
senior tag

Pont tegnap hirdettek meg egy csomó Fronius Light invertert.
Akkor ez bukó.

(#48238) senki68 válasza hevepapa (#48232) üzenetére


senki68
senior tag

Felfrissíted, aztán a wifi egyszerűen megszűnik :)

(#48239) asdf_ válasza madgie (#48233) üzenetére


asdf_
veterán

Na de a SAJ-nak wifije van, a 4 bemenet azt gondolom a DRM port nyújtja, hiába az Ausztráloknál használatos (aztán persze használni nálunk lehet, hogy semmire nem lehet (még, de ugye odalent is erre használják, Demand Response Mode, lehet, csak egy pipát kell berakni és kész), a termeléskorlátozás meg papíron benne van, aztán itt a topikban valaki vissza is igazolta, hogy működik is és RS485 is van. Miért ne maradt volna? Főleg, ha telepítőcég a forgalmazó, amelynél a céget is megállíthatja a dolog, ha engedélymentes lesz a termék szóval ők tuti, hogy extra vigyáznak, a Huawei-nél meg nem tudom, hogy ezt ők intézik itt helyben, vagy mondjuk a Photomate tolja, aztán ők csúsztak el valahol, de a lényeg, hogy egyik sem telepítőcég.

De valószínű nincs itt semmi látnivaló, pár hét és rendberázódik, mert most kb. holnap reggel 6-kor ezzel kezd mindenki :)

[ Szerkesztve ]

(#48240) LOTR válasza senki68 (#48236) üzenetére


LOTR
addikt

igen, hallottam erről a levélről, ezért is írtam

One Ring to rule them all

(#48241) nimfas válasza axioma (#48199) üzenetére


nimfas
addikt

DEYE "SUN-12K-SG04LP3-EU 12 kVA 3F 17.4 A 3 x 20 A"
Ezzel mi bajuk lehet? Ilyenem van. Olyan mint a rossz tanú? "Túl sokat tud?" :D

Az összes DEYE kikerült a listáról! Mi a fasz.....

[ Szerkesztve ]

(#48242) Z_A_P válasza edeleny (#48223) üzenetére


Z_A_P
addikt

"Hú, basszus!
Nagyobb a baj mint gondoltam!
Az én iverterem benne sincs a listában, az áthúzottban sem!!
SUN2000-6KTL-M1"

--
Ugyanez nálam is, csak nekem 5KTL a típus. De MGT már van, szóval elfogadta az elmu.

OK

(#48243) hevepapa válasza senki68 (#48238) üzenetére


hevepapa
senior tag

Hát igen.. a wifi már csak ilyen tűnékeny délibáb :)

(#48244) kardkovacsi válasza senki68 (#48237) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

De a listán ott vannak a Fronius light inverterei is.

(#48245) senki68 válasza kardkovacsi (#48244) üzenetére


senki68
senior tag

Akkor hol a következetesség?

(#48246) edeleny


edeleny
őstag

Három dolog.

A megjelent inverter listában se áthuzva, se sehogy nincs Huawei 6kW-os. Most akkor, ha cserélni kell, mi van?
Teszek fel más típust, de 6 kW-t, vagy Huawei de vagy 5-ös vagy 8- as?

A napelemesek 80%-a szerintem nem foglalkozik vele mi van a rendszerével. Azt kapcsolgathatják! Szerintem erre kell a WiFi. Nem vagyok nagy router mágus, de azt még én is be tudom állítani, hogy reggel 8 és délután 4 között ne csatlakozzon a wifire..... De szerintem ők a másik adatbuszon saját kártyás kütyüvel akarják kapcsoltatni. Mondjuk abból is kicsúszhat a kábel, véletlenül. Naponta 😁

A kérelem, MGT beadásához kell az inverter típusa? Arra gondolok, hogy valaki beadta tavaly az utolsó pillanatban.
Várt 8 hónapot, és pont úgy jött ki, hogy tegnap még engedélyezett volt az inverter, ma már nem. Holnap megint az lesz, de így kap egy szép ellutssító határozatot. 😪

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#48247) hevepapa válasza edeleny (#48246) üzenetére


hevepapa
senior tag

+1 dolog: OK, kell a wifi az inverterbe, de a szolgáltató hogy tudna ezen keresztül kommunikálni az eszközzel?

(#48248) edeleny válasza hevepapa (#48247) üzenetére


edeleny
őstag

Ezt írtam tegnap.
Nem tudom más gyartmánynál, vagy újabb típusnál, hogy van, de nálam csak az inverter saját wifi-re csatlakozva lehet állítani. Ott kell állni két méteren belül mellette.
A routeremre csatlakozva csak kifelé jön adat, befelé nem.

De lehet hamarosan megjelenik a hirdetés, inverter wifi állító szakmunkást felveszünk, fiatal dinamikusan fejlődő csapatunkba. Feltétel: két informatikai diploma. És fusson 120 métert százon. Legyen gyorsabb mint a környékbeli kutyák!

Egyébként utána néztem, SUN2000-6KTL-M1invertert lehet kapni dögivel, de a lent említett listában nincs benne semilyen formában!

[ Szerkesztve ]

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#48249) molnartibor válasza edeleny (#48248) üzenetére


molnartibor
tag

Ott van az alul a hibrid listában (27.oldal) az M0 és az M1 verzió is csak áthúzva!

(#48250) hevepapa válasza edeleny (#48248) üzenetére


hevepapa
senior tag

Az meg elég sok kérdést felvetne, ha kötelező lenne a saját wifi hálózatom hozzáférési adatait (SSID, password) megadnom egy állami szolgáltatónak :)

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.