Hirdetés

2024. június 20., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#48951) kanyi51 válasza Z_A_P (#48938) üzenetére


kanyi51
senior tag

2023.05.05 szereltek készre 06.19-én tettek fel órát
De ez MVM Optimum cég

[ Szerkesztve ]

(#48952) axioma válasza 313313 (#48949) üzenetére


axioma
veterán

Semmi, tovabbolvastam, mienk doboz atvetelkor lathato volt, azota eps alatt.

[ Szerkesztve ]

(#48953) User_2 válasza 313313 (#48950) üzenetére


User_2
tag

köszönöm, így kicsit jobban értem.

a földelőszondának nem készült külön kötödoboz/vizsgálódoboz, a szonda ostorja egyből az elosztószekrénybe érkezik potenciálkiegyenlítő sínre. az elosztódoboz és a potenciálkiegyenlítősín kb 170cm magasan van a földtől.
így egy kötöelemmel és kb 1m zöldsárgával kevesebb van.
ez elfogadható?
vissza kell alakítani vizsgálódobozos kialakításra?

(#48954) senki68 válasza 313313 (#48946) üzenetére


senki68
senior tag

Nem ezt írtam, kiforgatod az ember írását.

Nálam volt szabványosítás mielőtt a HMKE létesült . 2021-ben.
Na most te ezt nem vennéd át.
Pedig minden szabályos.

Csak a földelés doboza pont le van plombálva. Tehát csak plombabontással ellenőrízhető.

Most volt áramkommandó, mindet megfelelőnek talált.

(#48955) 313313 válasza axioma (#48952) üzenetére


313313
addikt

Mert amit nem látsz az nincs.
Másrészről bármikor bonthatónak kell lennie, hogy méréssel ellenőrizhető legyen a szonda értéke, ami 10 ohm alattinak kell lennie...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#48956) 313313 válasza senki68 (#48954) üzenetére


313313
addikt

Akkor van doboz, én oldom a plombát a helyszínen és ha az, nyugtázom átveszem.
Hogy földelés minek van plombálva passz...

Szerk.: én még mindig szolgáltató embere vagyok, a helyszínen bármilyen blomba alá benézhetek és azt vissza is zárhatom. Nyilván ha van munkautasításom az adott fogyasztási helyre.

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#48957) 313313 válasza User_2 (#48953) üzenetére


313313
addikt

Lehet valamit fehéren és feketén értelmezni, meg van a szürke. Ha te bevezetted az elosztóba, szived rajta, én ebbe nem kötnék bele.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#48958) kardkovacsi válasza 313313 (#48940) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Akkor az, hogy a kültéri villanyóra dobozban (Hensel, talán) ott van a villanyóra, meg mellette egy 3 fázisú konnektor egy Fi relével, kismegszakítóval már szabálytalan?

(#48959) tomi07 válasza 313313 (#48950) üzenetére


tomi07
tag

Ha fogok egy dobozfedelet és felrakom a vakolatra az elég, vagy leveszitek a dobozfedelet és belenéztek? Csak 2 éve raktam rá 15 cm nikecellt, meg a vakolat sem volt olcsó. Ráadásul ha megbontom képtelenség úgy visszajavítani, hogy ne üssön el a többitől.

(#48960) senki68 válasza 313313 (#48956) üzenetére


senki68
senior tag

Merthogy nem sok értelme lett volna még egy 100X100-as dobozt beépíteni.
Nem is értem ki találta ki?

Pirossal jelölt részre érkezik, ahova a méretlen fővezeték is.

(#48961) nimfas válasza senki68 (#48960) üzenetére


nimfas
addikt

Ez mikori doboz? Volt ilyen rendszerengedélyes vagy ez ilyen összetákolt új kreálmány?

(#48962) 313313 válasza senki68 (#48960) üzenetére


313313
addikt

Ez megint más,elbeszéltünk egymás mellett...
Démásznál még reneszánszát éli a fa szekrény óratáblával...

Itt ugye külön helyen van a villanyóra is, meg a mérő is és konnektor sincs a szekrénybe (konnektorért 20-30 éve a Dávos volt Démász,helybe dobta le a csatlakozót, változnak az idők...

A műanyag szekrények mások, azok összetpítve engedélyesek. Bár Démásznál nem sok van,csak csatári 3045-3060 meg a 3060-al megegyező méretű hensel szekrény. Ezek mellé nem kérünk semmit, azokba értekzék a mért fővezeték, van a kismegszakító, a villanyóra, esetleg hkv, meg távozik a mért fővezeték...

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#48963) nimfas válasza senki68 (#48954) üzenetére


nimfas
addikt

A földelést mindig is külön kötötték meg, már a 60-70-es években is! Feljött a földből a levezető és egy Alumax-al volt megkötve régen onnan 6-os alu, most 16-os réznek kellene mennie a mérőhelyhez. Annyi az eltérés az EON és Elmű között, hogy Elmű területen a mért oldalra (lakáselosztóba) érkezik a földelés, míg EON területen még a méretlen részbe.

(#48964) 313313 válasza tomi07 (#48959) üzenetére


313313
addikt

Én leszedem/leszedetem a tetőt. Ami a szigetelés alatt van,az nincs.
Találkoztam olyan földeléssel, ahol az ankerról a rágcsálók lerágták az mkh-t..., vagy ha nem azok, akkor a korrózió ette meg a rezet pár év alatt....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#48965) senki68 válasza nimfas (#48963) üzenetére


senki68
senior tag

És mi értelme van?

(#48966) senki68 válasza nimfas (#48961) üzenetére


senki68
senior tag

Összetákolt????????????????????????????????

2021-ben lett megcsinálva, Opus Titász engedélyes.

(#48967) 313313 válasza senki68 (#48965) üzenetére


313313
addikt

Az az előírás/szabvány/törvény. Raktam be Mee Vetes képet is róla...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#48968) Z_A_P válasza kanyi51 (#48951) üzenetére


Z_A_P
addikt

"2023.05.05 szereltek készre 06.19-én tettek fel órát"

Oké, de 05.05 szerelés után ki jelentette készre a szolgáltató felé és mikor? Vagy ilyen nincs?
Azaz, nálam fel van rakva minden. De nincs bekaocsolva. Most mi a következő lépés, és kinek kell meglépie? Én úgy gondoltam most nekem (v kivitelezőnek) készre kell jelenteni az eon felé valami dokumentummal :F

[ Szerkesztve ]

OK

(#48969) koti


koti
tag

Az eddigi fogyasztás vételezett 1 mWh és a 4,5 mWh visszatermelt villanyóraállást mutat. A szaldóban hogyan fogják elszámolni?

1. Kiszámlázzák az 1 mWh órát 40 Ft/kWh-val és a visszatermelt 4,5 mWh-t a kérelmem után 5 Ft/kWh-val visszafizetik, vagy

2. A visszatermeltből levonják a vételezettet és azt igényelhetem vissza?

[ Szerkesztve ]

(#48970) Caranita válasza kardkovacsi (#48958) üzenetére


Caranita
aktív tag

Ilyenről mutatsz egy képet?
Érdekesen hangzik.

(#48971) 313313 válasza koti (#48969) üzenetére


313313
addikt

Betremeltből kivonják a vételezettet, az eredményt kifizetik. Sávosan fizetnek, talán 2568kWh-ig 5 forinttal, felette többel.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#48972) kanyi51 válasza Z_A_P (#48968) üzenetére


kanyi51
senior tag

Hát nálam amikor kijöttek felszerelni az ad-vesz órát , elötte készre volt már jelentve minden leadva, az Optimum által, az óra szerelök csak bekapcsolták az ivertert és onnantol megy a termelés, a mérés.
Nekem mindent az MVM Optimumon belül intézett (intéztek) valaki(k) a szerzödés szerint, én csak egy meghatalmazást adtam ki feléjük.

(#48973) Andras6800 válasza Z_A_P (#48968) üzenetére


Andras6800
senior tag

Készre jelentést a kivitelező adja be a hálózati elosztónak. Én anno annyit gyorsítottam a dolgon (Pest megye, EON), hogy elkértem a készre jelentést tőlük. Aztán avval foglaltam időpontot ügyfélszolgálatra. Bementem és helyben kötöttem HH és HCS szerződést. Van ahol a 2 szerződést óracsere után küldik, de EON-nál csak a 2 szerződés megkötése után adnak ki időpontot óracserére.

Lényeg a lényeg a kérdésedre: A készre jelentés beküldése annak a feladata aki szerződésesen kivitelezi a rendszert. Te max beékelődni tudsz elkérve tőle és úgy beadni.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#48974) forumpista válasza senki68 (#48966) üzenetére


forumpista
aktív tag

Olvasgatok sokszor villanyszerelesi topicokat meg videokat, es mostanaban egyre tobbszor elfog az erzes hogy a villanyszereles is eljutott oda mara, hogy mar semmi sem jo…

Mar nem arrol szol a tortenet hogy a 30-50 eves, valoban elavult es eletveszelyes rendszereket modernizaljuk, hanem arrol hogy mar a tavalyi is sz@r, mindent is ki kell dobni azonnal…
Kulon kedvencem a muanyag dobozokkal valo sz@rakodas… (a vilag legnagyobb biznisze 5 forintos muanyag dobozokat sulyos tiz meg szazerekert arulni).

De bezzeg amikor a sz@ros 600 wattos erkelynapelemeket meg a visszmeros orakat kellene engedelyezni, azon ugy megy a pingvinezes mintha vmi mission impossible lenne amilyet meg soha senki nem csinalt a Fold nevu bolygon (nyugaton meg mar a budi tetejen is napelem van).

Ui: felreertes ne legyen, ez most nem a mezei villanyszerelokrol szol, hanem a teljesen kreten szabvanyokrol, szabvanyirokrol, meg elektromos tarsasagokrol megspekelve a politikai kornyezettel.

(#48975) edeleny válasza forumpista (#48974) üzenetére


edeleny
őstag

Apám akart a klímára H tarifát.
A fa dobozba nem fért az óra, vagy nem akarták betenni.
Szabványos mérő hely kell.
Műanyag doboz 150 000 + minden egyéb!

[ Szerkesztve ]

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#48976) Z_A_P válasza Andras6800 (#48973) üzenetére


Z_A_P
addikt

+kanyi51 :R

"anno annyit gyorsítottam a dolgon (Pest megye, EON), hogy elkértem a készre jelentést tőlük."

Na ez jó, mert pont ezt mondta 1 hete nekem is a kivitelező, csak azóta sem kaptam meg. De akkor nem mondott hülyeséget* (mert már sajnos volt párszor hogy rosszul tudta mi merre, ezért akartam itt is utanajarni).

Még egy kérdés, hogy kaptad meg? Email jó, kinyomtatva, vagy eredeti példányt kell leadni?

*hozzateszem, ő 2 doksit mondott hogy be kell vigyek, készre jelentés ill valami műszaki papír, szóval itt sincs 100% képben :W

[ Szerkesztve ]

OK

(#48977) tomi07 válasza edeleny (#48975) üzenetére


tomi07
tag

6 éve vettem a jelenlegi házamat, akkor még az előszobában a falon volt az óra. Újra lett vezetékezve, közben kiderült, hogy zárlat van az óránál. Az ellenőrök levették az órát a vezeték szigetelése el volt öregedve. Viszont nem rakták vissza az órát, szabványos mérőhelyet kellett kialakíttatnom. De utána kapásból cserélték a régi légkábelt is, pedig a falitartó maradt és a kábel is kényelmesen elért volna.

(#48978) tomi07 válasza Z_A_P (#48976) üzenetére


tomi07
tag

Érintésvédelmi jkv-t kér még az E-ON.

(#48979) llacee


llacee
őstag

Nekem kellett érintésvédelmi felülvizsgálat is és annak a jegyzőkönyvvével együtt adta be a készre jelentést a kivitelező. Ez után beballagtam a váci úti eonhoz, ahol reggel kilenckor kaptam egy sorszámot, amiben a biztonsági őr ráírta, hogy kb 15hra menjek vissza. 16h sorrakerültem, szerződés 5 perc és másnap hívtak, hogy egy hétre rá órát cserélnének.

Annyi utólagos frász volt benne, ha a földelés minősége nem jó, akkor annak megfelelőségéig nincs folytatás megint, bár ez az én érdekem is. Szerencsére jó volt.

[ Szerkesztve ]

(#48980) Catman


Catman
aktív tag

Sziasztok. Február óta üzemel a napelemünk, kértem az éves szaldó elszámolást, és eddig nem is kaptam számlát az mvm-től. Ma viszont jött egy számla, 766Ft összegről. Mi lehet ez?

(#48981) asdf_ válasza Catman (#48980) üzenetére


asdf_
veterán

Eddig mikor volt az éves leolvasás? Véletlenül nem pont ugyanilyenkor?

(#48982) hevepapa válasza Catman (#48980) üzenetére


hevepapa
senior tag

A számlán ez nem az Elosztói alapdíj sorban van?

(#48983) Catman válasza hevepapa (#48982) üzenetére


Catman
aktív tag

Igen, igazad van, az lesz. Nem emlékszem, mikor volt eddig az éves elszámolás, lehet, hogy pont ilyenkor...

(#48984) PilG


PilG
kezdő

Ha jol ertelmezem Eon kovetelmenyeket, akkor a DC kapcsolonak kell 1-1.5m magasan lenni.
Ha a DC kapcsolo az inverteren van akkor az inverternek kell ilyen magasan lenni.
Ha en a DC dobozba teszek biztosítós szakaszoló kapcsolót, akkor az OK ha a DC doboz 1.5m-en van inverter meg folotte? (Kb 1.9m)

Elkepzelesem szerint a DC kabel egy szerelo dobozba erkezik, az AC kabel egy mellette levo szerelo dobozba es ezt "takarom le" a DC dobozzal.
A DC doboz hatlapjan jonnek be a kabelek, a tetejen meg tomszelencen keresztul ki es csatlakoztatva a felette levo inverterhez.

Azt tudom, hogy AC/DC kabelt nem illik egymas melle tenni, de mi a szukseges biztonsagos tavolsag?
Az AC kabel duplan szigetelt foldkabel, gegecsoben tudom vinni a tomszelenceig, valamint meg igy is lesz nagyon minimum 5cm a legkozelebbi DC vezetekig!

Ez igy elfogadhato?

(#48985) kanyi51 válasza Z_A_P (#48976) üzenetére


kanyi51
senior tag

Én semmi doksit nem kaptam, Semmiről se,

(#48986) gorbep válasza senki68 (#48960) üzenetére


gorbep
senior tag

HA jól értelmezem, akkor kellene egy +1 külön szonda, ami meg a lakáselosztó EPH csomópontjába van kötve... és az nincs plombálva. Itt Eon területen nem követelték meg, 2022-es szabványosítás. Nekem is plombálva van, mert a nullázás és a földelés a méretlen dobozban van az óra előtt.

Más: sztem ezt takard el valamivel ami nem engedi át a napfényt. Nekem is ilyen dobozom van, kb 10 év alatt meg fogja enni a nap a gyártó szerint.... mesélte kaján "laza kötés = biztos munka" mosollyal... Egyszerűen nem bírnak elég dobozt gyártani, több hónapos várólistájuk van... örökös biznisz

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#48987) gorbep válasza PilG (#48984) üzenetére


gorbep
senior tag

Szerintem olcsóbb lesz az invertert lejjebb tenni.. a DC kapcsolók nem szoktak olcsók lenni, spéci ívoltó kamrás kapcsoló kell, a DC kikapcsolása nagyon macerás...

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#48988) senki68 válasza gorbep (#48986) üzenetére


senki68
senior tag

Ha olyan barom volt, aki kitalálta, hogy tegyem ki a napra, meg is érdemli.
Mondtam nekik, sokkal jobb helye lenne ajtón belül, de ragaszkodnak, agyhalott ötletekhez.

(#48989) Z_A_P válasza senki68 (#48988) üzenetére


Z_A_P
addikt

Én a régi fadoboz ajtaja helyett a szigetelokkel csináltattam egy pont oda illő szigetelés elemet. És szépen berakom, igy nincs hőhíd.
[kép]
Az ott 20cm vastag eps lap vakolva, kivehető.

[ Szerkesztve ]

OK

(#48990) Z_A_P válasza tomi07 (#48978) üzenetére


Z_A_P
addikt

Köszi, lehet arra gondolt.

Amúgy a villanyszerelő azt mondta az ad-vesz órát csak úgy teszi fel EON ha zárható ajtaja van a szekrénynek. Nekem szekrényem sincs, a régi fa dobozt kiszedtem, körbe lett szigetelve, és kapott egy szigetelő elemet "ajtó helyett".
lásd lenti kép. Hát ezt nem lehet zárni.
(nálam nem kell szabványositas /hensel doboz eon szerint mert földkábel van 3x20A,erre mehet napelem)

OK

(#48991) tomi07 válasza Z_A_P (#48990) üzenetére


tomi07
tag

Bocs, de tudomásom szerint nem zárható villanyóraszekrény kell, hanem a jelenlegi plasztik szekrény fedlapjára kell nyitható ajtó. Másképp nem lehet hozzáférni az óra gombjaihoz. Ha nem működik a távleolvasás másképp nem egyszerű a leolvasás.

(#48992) gorbep válasza senki68 (#48988) üzenetére


gorbep
senior tag

Az OK, hogy megérdemli, de a hálózati engedélyes veled fogja kicseréltetni a bemattult/elporladt dobozt a Te költségedre.... a reg szerelő meg dörzsöli a markát...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#48993) PilG válasza gorbep (#48987) üzenetére


PilG
kezdő

Egy napelemes DC kismegszakito nem elfogadhato kapcsolonak?
(Nem akarom annak hasznalni, csak hogy atvevo ne kothessen bele a fejmagassagban levo inverteres kapcsolo elerhetosegebe)

(#48994) Z_A_P válasza tomi07 (#48991) üzenetére


Z_A_P
addikt

Nekem nincs semmilyen szekrény.
"Kinyitva" ilyen:
[kép]

OK

(#48995) tomi07 válasza Z_A_P (#48994) üzenetére


tomi07
tag

Akkor nem kell. Egyébként ilyesmiről van szó :https://kujbuselektroshop.hu/CSATARI-PLAST-CSP99000017-Merokezelo-ablak-115x150?gclid=CjwKCAjw8ZKmBhArEiwAspcJ7gQCijzmTiqnxTRji2poAr4MhrR4bU97H626YqJXavspTnVaq5He4BoCed0QAvD_BwE

(#48996) 4D4M válasza forumpista (#48974) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ha már valakire rá akarnánk húzni a vizes lepedőt, akkor inkább azokra lenne célszerű, akik szemet hunytak a korszerűtlen szabványtalan meglévőségek felett. Persze a dolog hátterében nem a szolgáltatói szándék, hanem a magyar rögvalóság áll, miszerint esélytelen lenne előteremteni a userek 70%-ának a szükséges forrást. És persze ez a 70 már egyre magasabb, mert jobbanteljesít™.
Helyette inkább pislognak a sodort alumínium kötések által felgyújtott fedélszékeket bámulva.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#48997) Borisz76 válasza tomi07 (#48995) üzenetére


Borisz76
veterán

Így kell linkelni : [link]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#48998) tomi07 válasza Borisz76 (#48997) üzenetére


tomi07
tag

Köszönöm.

(#48999) asdf_ válasza Borisz76 (#48997) üzenetére


asdf_
veterán

Igazából meg úgy, hogy még a google tracking id-t is levágjuk a link végéről.

(#49000) asdf_ válasza 313313 (#48940) üzenetére


asdf_
veterán

Amúgy az északi testvércégnél is hasonló kezdődött?
Mint valaki, aki épp mostanában építené újra a lakáselosztót a villanyóraszekrényben és ahova majd HMKE-t jönnek átvenni.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.