Hirdetés

2024. június 20., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47151) ftamas0201 válasza 313313 (#47150) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Amit még kicsit tisztába kéne tenni hogy most akkor melyik a valós feszültség aminél le kell kapcsoljon az inverter? Mert ugye 253V az inverterek Magyarország területi beállítása, szóval ebből gondolom hogy ez a hivatalos. Viszont. És itt jön a DE. Ahány eonos szerelővel beszélek és szóba jön ez, mindegyik 250V-ot mondott nekem és amit én mondok 253v az már szabálytalan és fel van állítva. Szóval ha ezt sem fogják tisztába tenni és ha a 253V a jogos, engem meg a 250V miatt amit ők emlegetnek és a tudatában van megb*sznak, akkor megint kinek lesz igaza?! :)

(#47152) 313313 válasza ftamas0201 (#47151) üzenetére


313313
addikt

230+-10% az 253 volt. A HMKE tervekben (amiben van) vannak inverter beállítási adatok, azokban is 253 volt szerepel. Ha jól tudom, egyedül a Growatt inverterek állnak le 250 voltnál...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#47153) ftamas0201 válasza 313313 (#47152) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Akkor remélhetőleg elő veszik a terveket mikor esetleg ellenőriznek és meglesz a felhomályosítás is a határértékekről, nem csak hasra ütés szerűen mennek majd a bírságolások és aztán a pereskedés, hogy kinek van igaza :) Én szabályosan használom, de biztosan van aki nem itt a településen is, és ahogy feljebb is emlegetik le se szarják igazából hogy szabálytalankodnak :D Sőt, talán azoknak még okos mérőjük sincs, nálam viszont az van, engem ellenőrizhetnek, de ha a hálózatról bejövő feszültség már nagyobb akkor max azt fogják ellenőrizni hogy nálam áll-e a rendszer ilyenkor igaz? bár ezt is hogy fogják megtenni azt nem tudom, erre fele az ellenőrök nem sokat értenek az inverterekhez a maguk 60 évével nagy pocakkal, szemüveggel, csak a régi szabályokat nyögik amik már nincsenek is érvényben :D
Mindenképpen kell tenni az ügy érdekében valamit ez egyértelmű, viszont remélem azért hasonló figyelmet fordítanak végre a fejlesztésekre is (kétlem sajnos látva pár kommentet itt visszább, csak a kiskapukat használgatják és a lerázást..).

(#47154) wik_406 válasza ftamas0201 (#47153) üzenetére


wik_406
csendes tag

Egyszeruen meg lehet nezni, hogy all-e az inverter. Csak meg kell nezni az aram iranyat.

Wik

(#47155) 313313 válasza ftamas0201 (#47153) üzenetére


313313
addikt

A smart mérő fázisonként menti a feszültséget 15 percenként, illetve fázisonként méri a címeket, amiket összesítve látsz. Ezekből az adatokból bármelyik algoritmus kidobaj 2 másodperc alatt azokat a fogyhelyeket, ahol az óra 253 volt mellett visszírányba mér...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#47156) VaZso válasza 313313 (#47152) üzenetére


VaZso
senior tag

Ez biztosan így van Growattnál? Nem sok esély lenne errefelé 247V-os trafófeszültség mellett... (anno kaptam Growattos ajánlatot is, szerencsére nem lett abból semmi).

Nálam inverter beállítási adatok (E.ON):
- Feszültségcsökkenési védelem (0,7Un- 1Un): 0,8 Un, késleltetés: 5 min
- Feszültségnövekedési védelem (1Un - 1,15Un): 1,1 Un, késleltetés 1 min
- Frekvenciacsökkenési védelem (47Hz - 50Hz): 47,5 Un, késleltetés 10 sec
- Frekvencianövekedési védelem (50Hz - 52Hz): 51,5 Un, késleltetés 10 sec
- Frekvenciafüggő teljesítmény szabályozó küszöbfrekvencia (50,2Hz - 52Hz): 50,2 Hz
- Teljesítményszabályozás meredeksége (100% PM/Hz - 16,7% PM/Hz): 40 %PM/Hz
- Hálózatra kapcsolódás késleltetése (0,5min - 5min): 5 min

...mondjuk frekvencianövekedés / csökkenésnél furcsának találom az Un jelölést...

Ill. teljesítményszabályozás meredekségét hogy kellene értelmezni?
Csúcsteljesítmény 40%-át csökkenheti /Hz?
Az inverternél teljesítmény emelkedési / csökkenési gradiens beállítási lehetőség van %/min értékmegadással...

(#47157) Jolida válasza 313313 (#47155) üzenetére


Jolida
tag

"A smart mérő fázisonként menti a feszültséget 15 percenként"
Nagyon nem mindegy, hogy a 15 perces átlagolás (már ha az), mikor történik.

Példa: smart mérő P1 port olvasás:

11:40-11:55 között kicsit más az átlag, mint 11:50 és 12:05 között.

Ha ezek az értékek mondjuk 6-7 Volttal többet mutatnának, a környékbeli inverterek -ha jól vannak beállítva- leállnának.

(#47158) 313313 válasza Jolida (#47157) üzenetére


313313
addikt

00,15,30,45 minden órában.
Kombinált mérőknél így van, Smartokat meg hozzá igazótják (ahogy tudják)

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#47159) hedgehog válasza VaZso (#47156) üzenetére


hedgehog
senior tag

Az én Growattom tuti nem áll le 250-nél, legalább 253-ra van állítva, mert láttam már 252.7 V-ot is a grafikonon, és nem ott volt a leesés. (majd csinálok screenshotokat este)

[ Szerkesztve ]

-- aka p3d3str1an

(#47160) PilG válasza MrZed001 (#47061) üzenetére


PilG
kezdő

Most talaltam cikket, Deye kijott uj inverterekkel 50 kW-ig.
https://www.pv-magazine.com/2023/06/01/deye-unveils-high-voltage-hybrid-inverters-for-rooftop-pv-applications/

(#47161) ftamas0201 válasza 313313 (#47155) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Értem, frankó ez így, már csak akkor az kell hogy mindenhol okosóra legyen ahol napelem is van :) addig max azoknál tudnak ezek szerint keresgélni ahol ez adott? Szóval a sima ad/vesz óra ami nem "okos" csak bejelentés alapján vagy ilyesmi tudnak ellenőrizni esetleg? Mert ugye ott nem küld meg tárol semmi adatot, csak mérni lehetne fizikailag nem?

(#47162) 313313 válasza ftamas0201 (#47161) üzenetére


313313
addikt

Ad/vesz óra+sim=Smart Óra. Az mér, tárol, kiolvassák naponta, csak ugye nincs akarat/ember ellenőrizni...

Ha sima óra van, bejelentés alapján lehet méréssel meggyőzödni a beállításokon... Egyszer mentek így ki kolégák, aznap esett az eső, amikorra le lett szervezve a bejelentővel...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#47163) rolltrade tm


rolltrade tm
kezdő

Új technológia magyarországon.
Forgótárcsás 2008-as gyártási idővel rendelkező villanyóra. 2 éve nem látta az e-on. Most figyeljetek 🤣

Majd ha fagy. + Escape From The Lost World Pinball Games.

(#47164) rolltrade tm


rolltrade tm
kezdő

Ez mi ? Nem megy fel a kép valamiért.

[ Szerkesztve ]

Majd ha fagy. + Escape From The Lost World Pinball Games.

(#47165) rolltrade tm


rolltrade tm
kezdő

Szóval a lényeg. Hitelesítették a forgótárcsás órámat úgy ,hogy be sem jöttek 2 éve. + 5 évre. Ez lehetséges ?

[ Szerkesztve ]

Majd ha fagy. + Escape From The Lost World Pinball Games.

(#47166) Andras6800 válasza rolltrade tm (#47165) üzenetére


Andras6800
senior tag

Igen, szoktak ilyet. A te óráddal megegyező gyártási sorozatból bevizsgálnak valamennyit. És ha azok megfelelnek, az egész sorozat megkapja a hitelesítést. A pontos számokat, hogy mennyinek kell hányból mit teljesíteni, azt nem tudom.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#47167) rolltrade tm válasza Andras6800 (#47166) üzenetére


rolltrade tm
kezdő

Az igen. 🤣 És még sávos elszámolást akarnak bevezetni amikor erre sincs idő,pénz.

Majd ha fagy. + Escape From The Lost World Pinball Games.

(#47168) VaZso válasza rolltrade tm (#47163) üzenetére


VaZso
senior tag

Itt 2000-es gyártású forgótárcsás fogyasztásmérő volt bent a közelmúltig, napelem miatt lett cserélve.

Hámló címke szerint a "mintavételes hitelesítés" határideje 2020. 12. 31-ig volt érvényes - ettől még nagyon nem erőltették az automatikus cseréjét...

(#47169) rolltrade tm válasza VaZso (#47168) üzenetére


rolltrade tm
kezdő

Úgy írták a levelet ,mintha tárgynyereménysorsoláson nyertem volna egy vissza felé forgó villanyórát. 😆 Még örüljek,hogy ...

Majd ha fagy. + Escape From The Lost World Pinball Games.

(#47170) insight


insight
aktív tag

A mai nap mindennek az alja. Verőfényes napsütésben ez megy :W

aka Coyote2000 ('05-'13) / S24 Ultra / Flip 5 / QE75QN90A / Q5'20 / Corvette'81 / Wrangler '97 / A3 e-tron '15 / Scott e-bike

(#47171) tomi07 válasza rolltrade tm (#47169) üzenetére


tomi07
tag

Valóban örülj addig amíg nem cserélik. Tapasztalat szerint a mechanikus órák az idő múlásával lassulnak, azaz kevesebbet mérnek. Nem feltűnő a különbség, de volt rá példa, hogy az újonnan felszerelt digitális óra éves szinten akár 100 kwh-val többet mért azonos felhasználás mellett. Gyorsulni akkor szoktak ha az ügyfél mágnessel próbált lassítani, a mágnes eltávolítása után az óra többet mért a valós értéknél.

(#47172) Hohocali


Hohocali
aktív tag

Látom megint megy a pörgés az inverter max. fesz. felfele állításán, pár gondolat ehhez:
- ha megadták a csatlakozási engedélyt, akkor az áramszolgáltatónak kell biztosítania a hálózatot. Ha túlfesz. miatt leáll az inverter, akkor az áramszolgáltatót kell elővenni, nem a polgárokat.
- az inverterek leállásának nem igazán van köze ahhoz, hogy x.y. feljebb tekerte-e az inverterét. Ha nem tekeri feljebb senki, akkor úgyanúgy leállnak az inverterek, mert ugyanúgy túl fog menni a 253V-on. A különbség annyi, hogy aki feljebb tekeri, annak nem áll le. Aki nem tekeri feljebb, annak igyis úgyis leáll.
- az inverterek feljebb tekerését nem olyan egyszerű figyelni. A Solplanet pl. 10 perces átlagot figyel, és ha ez van 253V felett, akkor old le. Tehát ha pl. 240V a fesz., majd kisüt a nap, és felugrik mondjuk 255V-ra, akkor még akár 8 percig is mehet az inverter, mielőtt leold. Ha feljebb tekerted az invertert, akkor a többiek ilyenkor leoldanak, és leesik a fesz. Vagyis ekkor már nem is kéne leoldania.

"az armos chipek minden szempontbol elavultak, csak tok hulyeknek tudjak eladni oket , lasd ipad userek" by vers :)

(#47173) gabor9991 válasza Hohocali (#47172) üzenetére


gabor9991
őstag

De a szolgáltató szerint a 253V még normális, ha egy inverter sem emeli a feszültséget 253V fölé akkor a hálózaton seose lesz ennél több ,így a szolgáltató részéről minden oké.
Én is bejelentettem a magas fesszel kapcsolatban a problémámat, hiába tesznek fel akár ide elém az oszlopra egy mérőt, ha lekapcsol vagy leszabályoz 253-nál az inverterem akkor ők nem fognak többet mérni mint 253 és küldik a levelet hogy egy hétig mértek és minden rendben én vagyok hülye az egészhez.
Túlfesz meg csak akkor lehet ha a szomszéd jóska megfogadja a jótanácsát a huawei supportnek és felemeli a 253-at 258-ra, ami jó is lesz addig ameddig a másik szomszéd is felemeli 258-ra mert akkor már ott tartunk ahol tartottunk a 253-as limittel.És ezt lehet emelgetni ameddig le nem bukik az ember.

(#47174) HunChris


HunChris
senior tag

SE2200HD, kis rendszer, de majdnem felhőtlen volt, lejött 27,81 kWh. (rekord)
(Kelet és nyugaton 2x2,4 kwp panel 43°dőlés, azimut -8° Keletre. 230 min és 241V max fesz.)

[ Szerkesztve ]

(#47175) Hohocali válasza gabor9991 (#47173) üzenetére


Hohocali
aktív tag

Nem oke a szolgaltato reszerol, mert ha megadta az engedelyt, akkor biztositania kene, hogy visszatermelhess. Ha nem, akkor mire adta az engedelyt? Hogy megvehesd a boltban, es a polcodra rakd? A rendszerek 9x%-a visszatermeles nelkul be sem kapcsol. Olyan megoldas meg elmenne, hogy ha magas a fesz, akkor nem termel vissza, de neked igen.
Ha felemeled a korlatot, akkor a szolgaltato nem tud kibujni, mert magasabb feszt. fog merni. Nem az ember bukik le, hanem a szolgaltato. :)

[ Szerkesztve ]

"az armos chipek minden szempontbol elavultak, csak tok hulyeknek tudjak eladni oket , lasd ipad userek" by vers :)

(#47176) gabor9991 válasza Hohocali (#47175) üzenetére


gabor9991
őstag

Felemeltem ma 253 fölé
Egy leállás sem volt.
A hálózati fesz a házban 247V volt a legmagasabb mért érték szerint.
Ha most mérte volna a szolgáltató is, akkor az oszlopon még ettől is alacsonyabb értéket rögzített volna így jött volna a levél hogy minden rendben én vagyok hülye ahogy írtam is korábban.
Ilyen volt 2 nappal ezelőtt és nagyjából ez volt az általános hogy 10-15 óra között csak szenved az inverter
Van a 2 nap között közel 30% különbség, sokat nem számít mert pluszban zatram az évet de napi 8kWh ha kiesik egész őszig akkor már nem lesz plusszos egy teljes évem.

Korábban a meddő teljesítményt szabályozta az inverter azzal csökkentette valahogy a hálózaton a feszültséget de beszéltem egy villanyszerelővel és azt mondta hogy hosszú távon az se lesz megoldás mert most még lakossági szinten nem foglalkozik ezzel senki, de a mérő méri és egyszer ezért is fizetni kell majd és akkor ugyanolyan veszteség lesz ezt kifizetni mintha nem termelne a túlfeszültség miatt hanem állna az inverter.

[ Szerkesztve ]

(#47177) bobace válasza gabor9991 (#47176) üzenetére


bobace
őstag

Hétvégén jobban otthon vannak az emberek, használják a dolgaikat. Kb 4 Volttal kevesebbet mutatott az app egy hasonló hétköznaphoz képest.

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#47178) 313313 válasza Hohocali (#47175) üzenetére


313313
addikt

Az egy dolog, hogy a hálózati elosztó "nem tartja" be a vállalását, leáll a rendszered....
De ettől te nem veszélyeztetheted a közcélú hálózatot, nem tolhatsz kifelé akármekkora feszültséget. Szabályokat neked is be kell tartani, ha nem sikerül előbb-utóbb szankcionálva lesz a dolog.

Nálam lenne 253 volt felett én írnék egy keresetlen levelet a szolgáltatónak és megemlíteném benne az összes szomszédom,akinek napelem rendszere van. Nálam nincs rendszer, de azért az egekig ne emeljék már a feszkót...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#47179) Vismajor01 válasza gabor9991 (#47176) üzenetére


Vismajor01
addikt

Ilyen ingadozasokat azt hittem felhők okoznak :Y

Akkor nálam is gond lehet?

Samsung Galaxy s22Ultra/Corsair One Pro/Lexus RX400H

(#47180) gabor9991 válasza Vismajor01 (#47179) üzenetére


gabor9991
őstag

Felhő is lehet, de ha egy derült, felhőmentes napon is ilyen a görbe akkor azt könnyen ki lehet zárni.

[ Szerkesztve ]

(#47181) modflow válasza Vismajor01 (#47179) üzenetére


modflow
veterán

Ezeken a képeken pl. hány órakor volt kikapcsolva az inverter napközben?
Nem látom.

(#47182) bb71 válasza Vismajor01 (#47179) üzenetére


bb71
őstag

nincs semmi gond nálad, HA nullába esik a görbe, akkor okozta feszültségprobléma!!!

(#47183) senki68 válasza bb71 (#47182) üzenetére


senki68
senior tag

Merthogy túlfesz miatti leállás miatt nem feltétlenül esik nullára a görbe, köszönhető a 15 perces álagadatoknak.

(#47184) bb71 válasza senki68 (#47183) üzenetére


bb71
őstag

akkor bocsánat, ezt nem tudtam...

(#47185) gorbep válasza gabor9991 (#47176) üzenetére


gorbep
senior tag

Ha ez a helyzet, akkor a hiba egyértelműen a TE rendszeredben van! Ha a lakás fogyasztói folyamatosan 247V alatt vannak, míg az invertered 253V felett megy ( le sem merted írni mennyivel ;), de 1-2V-ot feltételezve is áll az állításom ) Akkor az inverter és a főelosztód között valami nagy kánya van, sürgősen csináltasd meg, mielőtt az egész házad füstbe megy! 8V esik a vezetékezéseden, ami 11kW-nál 3x8x16= 384W hővé alakuló veszteség!!!!! :Y Nem az a kérdés, hogy kigyullad e, hanem, hogy mikor!

Nálam az inverter és a főelosztó sorkapocs között 10kW kitáplálás mellett sincs 3V!!!

Persze a köcsög hálózati engedélyest szidod, miközben az utcán szabványos a feszültség.... ez olyan "magyar"... :((

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#47186) Vismajor01 válasza modflow (#47181) üzenetére


Vismajor01
addikt

Azt nem tudom, honnan kéne látnom?

Samsung Galaxy s22Ultra/Corsair One Pro/Lexus RX400H

(#47187) gabor9991 válasza gorbep (#47185) üzenetére


gabor9991
őstag

Köszönöm hogy érdemben válaszoltál.
255-re van állítva az inverter nem titok, nincs felpiszkálva az égig a feszültség.
Ott kellene kezdenem, hogy nem vagyok villanyszerelő sem, telepítő sem és Huawei napelemes mérnök sem, mégis kénytelen vagyok magam intézni ezt a problémát mert:
-A villanyszerelő szerint minden rendben van a hálózatot illetően, nincs kötéshiba, alulméretezett vezeték, ennek jónak kellene lennie.
-A telepítő szerint aki feltette a rendszert nincs kötéshiba a betápláláshoz használt vezeték keresztmetszete szabványos, amit látok hogy mekkora feszültségesés van azon az öt méteres szakaszon az inverter és a lakáselosztó között az szerinte teljesen normális, mivel nem vagyok villanyszerelő nem vitatkoztunk ezen.
-A Huawei supportnak is írtam hogy ez a hiba fennáll nálam, azt írták emeljem fel a feszt 258-ra és jó lesz.
Eddig szerintem mindhárom kísérlet a villanyszerelő a telepítő és a Huawei support részéről is a problémának a megoldására olyan magyarosan sikerült, nem náluk van a hiba.
Kismegszakítótól kezdve az egész hálózat új, a légkábel viszont 50 éves és olyan állapotban van hogy teljesítménybővítéskor nem kaptam 32A-es kismegszakítót csak 25A-t tettek fel.
Legvégül pedig leírom hogy a villanyszerelő és a telepítő is azt mondta hogy ha nálam a hálózat feszültsége reggel sötétben is közel 240V akkor nyilvánvalóan ezzel kellene kezdeni valamit, ezért szidom a szolgáltatót.

Mivel ebben a témában vélhetően járatosabb vagy nálam ahogy olvastam korábban hol és mivel töltöd a napjaidat, szeretném ha miután megnézed ezeket az értékeket leirnád hogy szerinted hol a hiba a rendszerben.
Tehát a 4.4kW-os maximumra képes inverter 4277W-os termelés közben az 252.3V-ot mér [kép] multiméterrel a hálózaton [247V] mérhető.Ez picivel több mint 5V.
Ha lekapcsolt inverter mellett mérek akkor [234V] ami tökéletes érték lenne és hogy kizárható legyen a multiméter hibája egy okos konnektor is [232.9V-ot ] mér.
Tehát ott tartok hogy az inverter saját mérése szerint majdnem 20V-ot kell hogy emeljen a hálózat feszültségén 4277W (-a pillanatnyi fogyasztás) betápláláshoz ami multiméterrel mérve csak :) 13V.
Szerinted hol kellene keresni a hibát ha minden érintett szerint a hozzá kapcsolódó dolgok rendben vannak?

[ Szerkesztve ]

(#47188) modflow válasza Vismajor01 (#47186) üzenetére


modflow
veterán

Ha az egeret viszed a görbém, akkor látni a pontos időbeli adatokat.

(#47189) gorbep válasza gabor9991 (#47187) üzenetére


gorbep
senior tag

4400/3/230=6,37A a névleges teljesítménykor a vezetéked terhelése betáplálás közben... 20V/6,37A=3,139Ohm Azaz kb ennyi a teljes (KIF-KÖF trafók sorkapocsig) csak felülről becsülhető (mivel a rendszer egyéb ágáramairól semmi infónk nincs) vezeték ellenállásod. Kérdés ebből mennyi esik az órád utáni szakaszra... ha feltételezzük, hogy minden jól mér kb, akkor 252,3V-247V=5.3V esik az inverter vezetékére. 5.3V/6,37A=0.832 Ohm. Ha ez a vezeték csak 5m, (nem 2x5, mielőtt valaki kijavít, mert szimmetrikus a termelés, a 0 vezetőn nincs áram, és így feszültség sem eshet) akkor ott valami überbrutál gáz van! Ugyanis így fejben saccra ez egy 0.1mm2 Cu vezetéket ad ki!!! Gondolom minimum 1.5mm2-el vagy valami nagyobbal van bekötve... ( nálam 5x10 MT) Keress rá egy vezeték táblázatban, sajnos nincs közelben most semmi, de vannak itt villanyszerelők, akik ilyeneket majdnem fejből tudnak... biztos kijavítanak, ha valamit elkalkuláltam fejben. Szóval vagy én saccoltam el valamit, vagy az a bekötés nagyon rossz...

De persze az se lehetetlen, hogy az inverter hülyeséget mér... kéne tudni, hogy azt hol méri, a fojtó induktivitások előtt vagy után. De a burkolatot levéve a sorkapcsán meg tudod mérni, hogy azt méred e ami a kijelzőn is látható...

A legjobb lenne multiméterrel kimérni, hogy mekkora is pontosan az a a feszültségesés az 5m szakaszon... de ha nem vagy szakember, ne mérj ilyesmit +mérővezetékkel feszültség alatt!!!

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#47190) senki68 válasza gorbep (#47189) üzenetére


senki68
senior tag

1 fázisú az inverter, hálózat is.

Én azon a véleményen vagyok, hogy 6-os vezeték alatt nem kötök be invertert. Akkor sem, ha 4kW-os.
Arról még nem írt, hogy mekkora a vezeték keresztmetszete, de 5 méteren ekkora feszültségesés az valóban nagy problémát jelent.

Azt sem értem, ha volt kint szakember, hogy nem mért mindent? Nem kellene kész tényként elfogadni amit az inverter kiír, rá kellene arra mérni. Még az is lehet az inverter mér hibásan.

Ide kellene egy szakember, aki érti is azt amit csinál.

(#47191) gabor9991 válasza senki68 (#47190) üzenetére


gabor9991
őstag

[Ezzel] van bekötve, a külső átmérője 14.5mm, nem tudom hány eres gondolom ha egyfazisú a rendszer abból neked ez mond valamit.
Most már csak 1500W-ot termel be az inverter így az inverter által mért feszültség és a hálózaton mért feszültség között csak 4V a különbség.
Akkor szerinted itt kell keresni a problémának az alapját?

[ Szerkesztve ]

(#47192) senki68 válasza gabor9991 (#47191) üzenetére


senki68
senior tag

Külső átmérőből csak saccolni lehet, jó lett volna az egészet fotózni, nem csak a kábelt, de így elnézve nincs 6mm2 a keresztmetszet, mert ha van akkor minek van ott mellette a 6-os földelővezeték?

Hálózaton mivel méred?

(#47193) gabor9991 válasza senki68 (#47192) üzenetére


gabor9991
őstag

Az egészet is lefotózom ha megmondod mit legyen rajta a képen.
Egy régi multiméterrel mértrm a hálózaton, arra nem gondolnék hogy az inverter mér hibásan mert ez egy új inverter, az előző helyett kaptam ami nem működött megfelelően, és azzal is ugyanez volt a problémám csak ott valamit mókolt a telepítő a meddő árammal és akkor működött rendesen.Ezen az új inverteren ez nem lett beállítva, az emailre már nem válaszolt amit kildeen neki hogy legyen kedves állítsa már be nekem ezen is, így jutottam el ide hogy én foglalkozok ezzel úgy, hogy azon kívül amit itt olvastam semmi közöm az egész napelemes rendszerhez.
Közben megnéztem a Huawei ide 3 eres vezetéket ír a telepítési útmutatóban, a 3*6-os vezeték átmérője 16mm lenne de ez nálam csak picit több mint 14mm tolómérővel mérve.

(#47194) asdf_ válasza gabor9991 (#47191) üzenetére


asdf_
veterán

Tippre 3*6mm2, nekem is ilyen kell, és ment a filózás, hogy a kanyarban elférek-e vele 20-as csőben meg utána a gégecsőben és valami 14-15mm rémlik, amikor néztem, hogy milyen vastagsága van ennek a kábelnek.

(#47195) asdf_ válasza senki68 (#47192) üzenetére


asdf_
veterán

mert ha van akkor minek van ott mellette a 6-os földelővezeték?

Rá van kötve az inverter földelési pontjára.

[ Szerkesztve ]

(#47196) gorbep válasza senki68 (#47190) üzenetére


gorbep
senior tag

4.4k inverter egyfázisú hálózathoz? Akkor ez már nem egy mai darab... bocsi, akkor a számításból ki kell venni a /3-at... meg akkor 2x5m-el kell számolni... de akkor is 0.6mm2 körüli vezeték jön ki... szóval van azzal a bekötéssel baj így is, nem kicsi... :(

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#47197) senki68 válasza asdf_ (#47195) üzenetére


senki68
senior tag

Mi van?
Azzal a fehér MTK kábellal van bekötve az inverter a hálózatba. Abban van földelés. Akkor minek még 1 földelőkábel?

(#47198) senki68 válasza gorbep (#47196) üzenetére


senki68
senior tag

Csak ebből a 2 hozzászólásból gondolom.
[link]
[link]

A kábel külső átmérővel az a gond, hogy ahány gyártó annyi átmérő.

(#47199) kardkovacsi válasza gorbep (#47196) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nem lehet, hogy az a multiméter mér rosszul. Merül benne az elem vagy hasonló. Egy mérés nem mérés :) kell még egy eszköz és azzal lemérni.

(#47200) asdf_ válasza senki68 (#47197) üzenetére


asdf_
veterán

Mert az MTK-t a csatlakozó bontásával ki tudod húzni a készülékből és így az földeletlen marad. Emiatt illik kell gondolom az ilyen eszközöket külön, fixen bekötötten földelni és helyeznek el rajtuk földelési pontot (és jellemzően ezt nem köti be amúgy senki).

(ez még nincs kész, azért nem lóg rajta semmi)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.