Hirdetés

2024. június 20., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47401) Nand_i válasza asdf_ (#47382) üzenetére


Nand_i
tag

Froniusra már rég kijött a FW frissítés ami elérhetővé teszi a távszabályozást, egyenlőre még a felhasználón áll, hogy engedélyezi-e ezt. ;) Szerintem a többi gyártónál is lesz hasonló.

[ Szerkesztve ]

(#47402) sloja


sloja
tag

Sziasztok! Én kértem segítséget egy Goodwe 2500 GW-2500-XS inverterrel kapcsolatban, hogy miért kezd minden nap ugyanabban az időben. Miután a telepítő nem volt hajlandó foglalkozni a témával ( fogyasztóvédelmi eljárást kezdeményeztem ellenük 7 hete, eddig semmi). Ezután a hazai importőr szervizéhez fordultam, akik kb. azzal ráztak le, hogy ezek az olcsó inverterek ilyenek. Majd a GDW Support EU-hoz fordultam segítségért, akik távolról beállították az invertert, hogy a grafikon a valós időt és ne a télit mutassa. A késői kezdés (8.15) viszont maradt. Ezzel kapcsolatban küldtek egy üzenetet: "Dear costumer please measure the current of the PV sting at 7:30 am and give us feedback. It should be more than 1A.", ezt már csak nagyon homályosan értem. Villamossági tudásom nulla. Mit kéne megmérni amit biztos nem tudok?

(#47403) #94522368 válasza sloja (#47402) üzenetére


#94522368
törölt tag

Azt szeretnék, hogy mérd meg a DC elosztóban a panelek felől átfolyó áram erősségét, aminek 1 A-nél nagyobbnak kellene lennie. A méréshez vagy DC -re alkalmas lakatfogó kell, vagy az áramkört megbontva egy sorosan bekötött DC árammérő. Az utóbbi módszerhez némi villamos képzettség ajánlatos. Mindezt 7 óra 30 perckor kell elvégezni, valamint visszajelzést kérnek tőled.

[ Szerkesztve ]

(#47404) sloja válasza #94522368 (#47403) üzenetére


sloja
tag

Köszönöm a választ. Ez nekem nem fog menni. :)

(#47405) VaZso válasza #94522368 (#47403) üzenetére


VaZso
senior tag

Az áramkör bontását sorosan kötött árammérésre nem javaslom, lévén az inverter stringeknek jellemzően több száz V-os feszültsége szokott lenni, ami veszélyes feszültségszint, veszélyesebb mint a hálózati 230/400V AC fesültség.

...úgyhogy óvatosan ezzel, nem játék...
...marad a DC lakatfogó és a csatlakozások NEM piszkálása.

(#47406) MrBabineni


MrBabineni
csendes tag

Sziasztok!

Mult heten allt uzembe (akkor cserelte le az Elmu az orat) az EnergOptimo altal szerelt HMKE (Huawei inverterrel).

Amiota megy, furcsasagokat vettem eszre a lakasban:
- az addig kifogastalanul mukodo taviranyitos redonyok nem mennek le, csak sokadik probalkozasra. Ha egyszerre inditom oket akkor kb a fele indul meg.
- a mosogep neha nem indul, neha mosas kozben megall, majd egyszer csak ujra indul

Ha kikapcsolom az invertert (es csinalok egy aramszunetet) akkor minden rendesen mukodik.

Ennek mi lehet az oka?

(#47407) #94522368 válasza sloja (#47404) üzenetére


#94522368
törölt tag

Ha a DC doboz felett nincs a piros és a fekete vezeték védőcsőben vagy csatornában, akkor mindenféle megbontás nélkül tudsz mérni a kép alapján.

A vezeték a lakatfogó közepén legyen átvezetve ( a műszeren jelölve van).
Ha nem szeretnél negatív áramértéket látni a feketén mérj ( az egyenáram a negatívtól a pozitív pólus felé halad).

De inkább kérj meg valakit, akinek van ilyen műszere, valószínűleg használni is tudja. :)

[ Szerkesztve ]

(#47408) KrAt


KrAt
veterán

Azt nem gondoltam volna, hogy ebben a gyászos hónapban egy ilyen kis beszakadással lesz meg az eddigi alltime rekord :)

(#47409) modflow válasza KrAt (#47408) üzenetére


modflow
veterán

Nálam is ma volt a valaha volt legjobb nap.
A névleges teljesítmény 7,1 szeresét termelte.
(33 napja üzemel 😅)
Neked 52,69/7 = 7,5-ös rendszered van?

(#47410) dbius válasza KrAt (#47408) üzenetére


dbius
veterán

Itt is szépen alakult volna a nap, ha nem lett volna négy leállás :(

(#47411) Andras6800 válasza MrBabineni (#47406) üzenetére


Andras6800
senior tag

Az milyen mosógép ami áramszünet esetén is működik? Instant get!

komolyra fordítva: célszerű lenne mosógép konnektorban mérni egy feszt. Lehet valamit nem annyira jól kötöttek be.
Akár a 0 és a föld közt is.

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#47412) Frankie50 válasza sloja (#47404) üzenetére


Frankie50
tag

Elvileg az inverter kezelőfelületén is meg tudod nézni a string áramerősségét. Legalább is nekem a growatt is mutatja.

Ez a mai görbe. Reggel hétkor nekem 0,4 és 0,5 A volt a két stringe áramerőssége.

(#47413) edeleny válasza KrAt (#47408) üzenetére


edeleny
őstag

Nálam is rekord lett volna a tegnapi nap, még úgy is, hogy a legjobb időben lett némi felhő, de de e hónap negyedike megelőzte!

Az esős pár nap nagyon nem hiányzott

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#47414) bb71 válasza Frankie50 (#47412) üzenetére


bb71
őstag

csak nála el sem indul, nem termel... addig.

(#47415) MrBabineni válasza Andras6800 (#47411) üzenetére


MrBabineni
csendes tag

Koszi! Termeszetesen az aramszunet utan megy minden rendesen.

Ugyanebben a konnektorban (kicsereltem) a szaritogep rendesen mukodik.

De akkor meretek egy feszultseget.

(#47416) sloja válasza #94522368 (#47407) üzenetére


sloja
tag

Ha van valaki aki tudna segíteni a mérésben (nem ingyen gondolom) valamelyik nap 07.30-kor kérem hagyjon üzenetet. Rómain lakom.

(#47417) Frankie50 válasza bb71 (#47414) üzenetére


Frankie50
tag

Az igaz, nálam már bekapcsolt tegnap 5 órakor, mind a két sztringen meg volt az induló feszültség, és 6 órakor kezdett termelni. Az nem derül ki nekem a leírásból, hogy az inverter bekapcsol-e előbb, és csak a termelés indul jóval később, vagy addig alszik a rendszer és akkor kapcsol csak be.
Ezt valszeg nem én fogom megoldani :F

(#47418) Danex válasza Danex (#44092) üzenetére


Danex
addikt

+ #44098Danex
Update:
Telepítő azt mondja visszahívás után a kapuból megmagyarázva, hogy jó ez, jól hoz ez nincs ezzel gond.

Független szaki:
Azt mondja, hogy hát ezt 2 stringre kell osztani és akkor jó lesz, de nem volt túl meggyőző.

Mi:
Még mindig nem értjük, hogy 16db 410W-os 40V-os panelt miért kéne 2 stringre bontani mikor az inverternek a "Full power MPPT voltage range: 240 V ~ 850 V" miatt nem indokolná és az 11A alatt is maradna a teljes sorba kötés esetén.

Kérdés mi vagyunk a helikopterek?

Illetve tud ajánlani esetleg valaki Borsod megyében egy nem átbaszós napelemest aki úgy ért is hozzá? :U

Köszi.

(#47419) tothjozsef


tothjozsef
aktív tag

Démász terület, 2 hete cserélték le az órát (ze316.d0.a0b045-110 típusra egyébként), gondoltam küldenek valami új szerződést, vagy jelzést hogy mi a további teendő, de semmi. Kell valamit tennem, hogy éves elszámolásom legyen? Illetve mi a helyzet a vezérelt mérővel, mivel olyanom is van.

(#47420) robi-k válasza tothjozsef (#47419) üzenetére


robi-k
őstag

Ha az MVM a szerződött partner (még ha a DÉMÁSZ is a villamos hálózati szolgáltató), akkor az MVM-nél kell kezdeményezni a szerződésmódosítást.
A vezérelt mérőnek semmi köze a napelemes rendszerhez (és a normál mérőhöz), azt nem érinti.

(#47421) asdf_ válasza Danex (#47418) üzenetére


asdf_
veterán

Szerintem jó az elgondolás 16 db. 1 stringen (annyi tévedés van benne, hogy a 6ktl az 140-850V nem 240-850, de az itt pont lényegtelen). De a pontos paneltípus azért lehet, nem ártana.

[ Szerkesztve ]

(#47422) tothjozsef válasza robi-k (#47420) üzenetére


tothjozsef
aktív tag

vagyis nekem kell kezdeményezni a szerződés módosítást?

(#47423) axioma


axioma
veterán

Aki regebbota hmke-s es kell reszszamlat modositani, nektek tudja az app vagy az online ugyfelszolgalat az ora szamat? [ELMU teruleten de mar korabban is MVM-es vagyok.]
Egyiken se lehet nalam emiatt reszszamla-erteket modositani.
Telefonon viszont ahhoz kepest 10 percen belul me'g azt is felvettek hogy a hanguzenet szar a beazonositasnal. Es elkuldte hattercsoportnak hogy 0-ra allitsak -> vszinu o se tudja.

(#47424) S-eye


S-eye
senior tag

Sziasztok, a lenti panel milyennek minősül? Vehető? Gondolom valaki legyártja nekik, de nem tudom megtalálni.
[V-Tac]

V-TAC 410W napelem 62 558 Ft

Műszaki adatok szabványos vizsgálati feltételek (STC) alapján:
Csúcsteljesítmény (Pmax): 410W
Maximum feszültségteljesítmény (Vmp): 31.46V
Maximum áramteljesítmény (Imp): 13.04A
Nyílt áramköri feszültség (Voc): 37.45±3%
Rövidzárlati áram (Isc): 13.85±3%
Modulhatékonyság (%): 20.97%
Műszaki adatok Névleges üzemi cella hőmérséklet (NOCT) alapján:
Csúcsteljesítmény (Pmax): 304.8W
Maximum feszültségteljesítmény (Vmp): 29.2V
Maximum áramteljesítmény (Imp): 10.44A
Nyílt áramköri feszültség (Voc): 35.03±3%
Rövidzárlati áram (Isc): 11.16±3%
Hő- és maximális értékelés:
Maximális rendszerfeszültség (V): 1500V
Maximális sor biztosíték érték (A): 25A
Teljesítménytolerancia: 0~+3W
Pmax hőmérséklet együttható (W/°C): -0.350%/°C
Voc hőmérséklet együttható (V/°C): -0.285%/°C
Isc hőmérséklet együttható (A/°C): +0.045%/°C
Névleges üzemi cella hőmérséklet (NOCT): +45±2°C
Működési és tárolási hőmérséklet: -40 ~ + 85°C
Mechanikai jellemzők:
Cella típusa: 182x91 Mono félcellás típus
Elrendezkedés: 108 db (12x9) cella
Méret: 1722x1134x35mm
Súly: 21.5Kg
Üvegpanel: 3,2 mm magas erőátvitelű, alacsony vastartalmú edzett üveg
Keret: Eloxált alumínium ötvözet
Elosztódoboz: IP67/IP68 3 diódával
Csatlakozók: 4 mm²-es 100 cm hosszú kimeneti kábelekkel, MC4 csatlakozóval
Szélterhelés: 2400Pa
Hóterhelés: 5400Pa

(#47425) robi-k válasza tothjozsef (#47422) üzenetére


robi-k
őstag

Igen.

(#47426) bobace válasza S-eye (#47424) üzenetére


bobace
őstag

Valami occsó kínai panel lehet, ha a VTAC LED termékek tartósságából indulunk ki, nem sok jót ígér. De nyilván ez más dolog, de ettől én tuti valami nevesebb gyártó termékét venném.

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#47427) S-eye válasza bobace (#47426) üzenetére


S-eye
senior tag

Sikerült a gyártót jobban beazonosítani. Ningbo Osda Solar, ODA-108MH panel.

Szívesen elfogadom az ajánlást 410 vagy 450 wattos panelre.

Eddig csak jó tapasztalataim voltak a vtac ledekkel.

(#47428) madgie válasza S-eye (#47427) üzenetére


madgie
titán

"Eddig csak jó tapasztalataim voltak a vtac ledekkel."

Nekem is. Egyben cseréltek mindig egy komplett doboznyit, mert rendszerint egyszerre nyekkentek meg, vagy másfél év alatt :DDD

(#47429) asdf_ válasza S-eye (#47424) üzenetére


asdf_
veterán

Ennyiért röhögve kapsz egy Risent is, minek egy matricázott fene tudja milyen gyártásúval lutrizni?

[ Szerkesztve ]

(#47430) kardkovacsi válasza S-eye (#47427) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Felmész a jófogásra és hegyekben találsz jobb és olcsóbb panelokat. Ennyiért kapsz zsindelyes Tongweit is ami nem egy kávéház ezzel.

[ Szerkesztve ]

(#47431) kardkovacsi válasza S-eye (#47427) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

[link] Risen 410 53e,
[link] Canadian Solar 460 55e
[link] Dahsolar 415 53e
[link] Dahsolar 455 51e
Mind bruttó ár és egyik se egy noname márka.

[ Szerkesztve ]

(#47432) Varszegig


Varszegig
veterán

Sziasztok,

Tetőablak csere miatt le kéne szerelni x napelemet a tetőnkről (x <=30, majd az ács nemsoká megmondja, melyik van útban), és az ácsmunka végeztével meg vissza. Solaredge optimalizálókkal szerelt rendszer. Tudtok ajánlani olyan telepítőt, aki nem a világ végéről jön (Pécel, Pest (vár)megye a tetthely), és ért is hozzá, és elfogadható áron megoldja?
Az eredeti telepítő a Wagner volt, de egyrészt nekik szerintem nagyon vastagon fogna a kiszállás 2x Dunakesziről, másrészt kicsit hűvösödött az utóbbi időben a kapcsolatunk a garanciális ügyfélkezelésük miatt, szóval őket csak legvégső esetben juttatnám fizetős munkához.

Köszi előre is.

(#47433) modflow


modflow
veterán

Hű de új lett ez a FusionSolar.
Láttátok?

(#47434) snooze válasza modflow (#47433) üzenetére


snooze
veterán

uj?mikortol?kb fél éve van uj,azota is lett???igaz én még a régit használom..😊

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#47435) modflow válasza snooze (#47434) üzenetére


modflow
veterán

Hát én könyvjelzővel lépek be, de az elmúlt 30 napban, amióta van, nekem nem így nézett ki.
:) Weben néztem, nem app.

[ Szerkesztve ]

(#47436) snooze válasza modflow (#47435) üzenetére


snooze
veterán

jaaa!rakjál már ki egy képernyöképet!

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#47437) Danex válasza asdf_ (#47421) üzenetére


Danex
addikt

Na 2. Szaki azt mondta azért kell szetszedni mert bár 6kw-os az inverter azt 2 stringen tudja és 1 stringen az sok lenne neki. Ennek van alapja?

(#47438) kardkovacsi válasza Danex (#47437) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Inverter függő, egyik ismerősnek ABB invertere van 10-es. Viszont a speckó szerint sztringenként csak max 6500-at lehet ráakasztani.
Froniusnál biztos nincs ilyen korlát.

[ Szerkesztve ]

(#47439) edeleny


edeleny
őstag

Csak érdekesség!

Ugye a nap keleten kel. Ilyenkor még keletebbre, ami már kicsit észak! (ha jól tudom, akkor azimut - 100 fok körül.)

A paneleim totál délkeletre vannak. (45 fok) Ilyenkor majdnem a hátukat éri a nap. 9 óra körül éri a napfény őket, felülről!

Na, tegnap rekord közeli nap, teljesen felhőtlen ég! 8,40-kor a termelés 0,56 kW.
Má reggel vastagabb fátyolfelhők ugyan abban az időben a termelés 1,2 kW!
Szórt fény!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#47440) Danex válasza kardkovacsi (#47438) üzenetére


Danex
addikt

Ezt úgy kell érteni hogy stringenként 11A a limit nem? Mivel MPP-nkent 11A , de stringenkent 1 MPP van.

(#47441) modflow válasza snooze (#47436) üzenetére


modflow
veterán

Tele van a nevemmel, így inkább nem.
De felül egy kék színű sávban színes diagrammok, alul óránkénti bontásban a termelés, jobbra kWh kWp arány, stb.

[ Szerkesztve ]

(#47442) kardkovacsi válasza Danex (#47440) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ez más, mert ettől még sztringenként simán 7-8 kWp is felmenne (feszültség x áram). Ez a korlát inkább a paneloknak szól, mivel ma már rengeteg olyan panel kapható aminek az árama 11A feletti. Azok nem jók ehhez az inverterhez.

(#47443) asdf_ válasza Danex (#47437) üzenetére


asdf_
veterán

Huawei-nél tudomásom szerint nincs.

(#47444) snooze válasza modflow (#47441) üzenetére


snooze
veterán

ilyen valami? link

GO Gunners!!!

(#47445) S-eye válasza kardkovacsi (#47431) üzenetére


S-eye
senior tag

:R
Megerősítettetek, hogy ne elégedjek meg a noname-mel.

(#47446) 313313 válasza tothjozsef (#47419) üzenetére


313313
addikt

Várjál türelmesen, egyszer érkezik a szerződés, tippre 1-2 hónap biztos lesz... (volt aki 1,5 év után kapott...)

Elvileg 2 hete megy a tendszer, elszámoló számlát kiküldték előző órához a leszetelt állással azt fizesd ki.

Ha diktálós voltál, ne diktálj, kb 3 hónap múlva kapsz számlát, ha általányos voltál kb 1 hónap múlva. Ha megétkezik a számla betelefonál, ott éves elszámolást és havi 0-ás számlát kérsz napelem miatt. Majd törölteted a számlát. Előbb hiába kéred, ha menetközbe készült, az úgy is kiküldi, meg idő mire mindenki lát makd mindent.

Vezérlettel semmibteendő, kivéve ha van bojlerod. Azt át kell köttetni elosztóba nappalira, ha bele lett kalkulálva a napelemes rendszerbe, de időzíteni érdemes. Ha nincs belekalkulálva a termelésbe, maradjon a bojler ott ahol van, havonta fizesd a számlákat....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#47447) Agri1


Agri1
csendes tag

Az Opus Titász tegnap este főpróbát tartott a napelem rendszerünk ünnepélyes átvételére:
:C



videót hogy tudok feltölteni? Volt tűzijáték is :DD :)) :DD

(#47448) cinemazealot válasza edeleny (#47439) üzenetére


cinemazealot
addikt

Mono- vagy polikristályos paneljeid vannak?

#47447 Agri1
Feltölteni sehogy. Linkelni tudod.

(#47449) edeleny válasza cinemazealot (#47448) üzenetére


edeleny
őstag

Mono!

Bár, nem tudtam, meg kellett néznem! Az nem friss tapasztalat, hogy így nyáron reggelente felhős időben jobban termelnek, mint szikrázó napsütésben!

400 W-ak.
Most csak ugyan iylen 400-W-t (ugyan ez a ygártmány) vagy bármilyne más 400 W-t is feltehetek?

[ Szerkesztve ]

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#47450) Borisz76 válasza Agri1 (#47447) üzenetére


Borisz76
veterán

Véletlenül nem Hajdúszoboszlón történt ?
Mert az az esti órákban történt, naplemente után.
Ebből következik, hogy semmi köze a napelemes rendszerekhez, nem amiatt gyulladt ki.

Valószínűleg elfáradt, elöregedett és simán megadta magát.
Semmi sem tart örökké.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.