Hirdetés

2024. május 15., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36951) kormos81


kormos81
újonc

Sziasztok!
Tapasztalt igénybejelentő-szakértők segítségét kérném.
Mostanra született meg az elhatározás (illetve a kivitelező véleménye), hogy beadnánk az igényt HMKE létesítésre Budapesten.
Gondoltam az online felületen ez pár pillanat lesz, de azt tapasztalom, hogy az eon.hu-n nem lehet az én mérési pontomat kiválasztani, az www.eon.hu/pestmegyeihalozat/ aloldalon pedig nem működik az online felület.
Más is tapasztalta ezt, vagy én vagyok ügyetlen?
Holnapra időpontot a Váci útra természetesen nem találtam, Szolnokon még igen, de nem tudom ott foglalkoznának-e budapesti fogyasztási hellyel. A honlap csak azt mondja, hogy elsősorban a Váci úti vagy az érdi ügyfélszolgálatot válasszam, így nem tűnik teljesen reménytelennek.
Jól értem, hogy időpont nélkül semmikép nem fogad az ügyfélszolgálat?
Mivel a közlöny külön nevesíti az ügyfélszolgálatot és az online űrlapot mint egyedüli igénybejelentési lehetőséget, ezért gyanítom az email és az ajánlott levél nem játszik.

És hogy bonyolítsam a történetet:
A házon belül két fogyasztási hely van az egyiken egy három fázisos (20A-16A-16A) nappali és egy egy fázisos vezérelt óra. Ezeken évek óta nincs fogyasztás, de erre szeretném megkérni az engedélyt, mert hamarosan erre kerülne a ház gépészete és az összes nagy fogyasztó.
A másik óra szintén három fázis (16A-16A-16A), ezen van most az összes fogyasztó.
Az elbírálásnál rosszabb eséllyel indulok, ha olyan fogyasztási helyre igényelek, ahol most nincs fogyasztás?
Az órákat persze szabványosítanom, áthelyeznem is kell majd, illetve valamelyiken amper bővítés is lesz.

Minden tanácsot örömmel fogadok.

(#36952) senki68 válasza kardkovacsi (#36947) üzenetére


senki68
senior tag

Itt nem a működés a lényeg.

Olvasd el.

Nem lehet állandó árnyéknak kitenni. Tehát hogy mindennap kapjon árnyékot egy állandó árnyékoló tényezőtől. A bypass diódát nem erre tervezték. Hanem arra, hogy véletlenszerű árnyékot kap, lehulló falevél, piszok, kosz madárürülék stb...
Az állandó árnyékhatás optimalizáló nélkül garanciából kizáró ok. Na meg az élettartam is csökken.

Egyébként ezt egy Froniuszos oktatóvideóban is elismerik. A Froniuszosok.

(#36953) kardkovacsi válasza senki68 (#36952) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

" A bypass diódát nem erre tervezték. " - de :) . A bypass diódát arra tervezték ha árnyék van, nem részleges hanem jellemzően teljes. Lehulló falevél, kosz, ilyenkor be se kapcsol. Viszont teljes árnyék esetén már igen, bekapcsol, ez a dolga. A bypass dióda valójában egy fordított bekötésű dióda, ami normál esetben zárva van, viszont amikor egy cellasor árnyékba kerül akkor az adott soron a feszültség megfordul (pont ezért kell jellemzően a teljes árnyék) és ilyenkor kinyit a bypass dióda és kizárja a sort a termelésből. [Itt] le van írva érthetően angolul, hogy pontosan hogy működik dolog, feszültség értékekkel.
Pont emiatt ha egy ház árnyékol akkor semmi értelme optimalizálót tenni, mert az jellemzően egy téglalap árnyék és az egész sort árnyékolja, emiatt a bypass dióda gyorsan kicsukja az adott sort. Ahová kell optimalizáló az inkább a részleges árnyék, mert ha részleges árnyék van akkor nem biztos, hogy lesz akkor feszültség különbség, hogy kinyisson bypass dióda.

(#36954) snooze válasza kardkovacsi (#36948) üzenetére


snooze
veterán

gondolom mikor kijön cserélni,azok szokták rögziteni a méröállást,mivel onnan van az uj bövitett rendszered..

GO Gunners!!!

(#36955) User_2 válasza User_2 (#36910) üzenetére


User_2
tag

áá értem, tehát vannak olyan inverterek ahol:
Ha van visszwatt védelem, akkor az inverter csak annyit vesz le a napelemekről, amennyit épp fogyasztasz az adott fázison, illetve annál valamivel kevesebbet, hogy mindig legyen valamennyi fogyasztás a hálózat felöl.

+ a házba táplált oldalon valamilyen smart meter vagy lakatfogós ampermérő minden fázisra
attól függően mit támogat az inverter

így már értem.

(#36956) Bandiahegyro válasza cdl (#36784) üzenetére


Bandiahegyro
tag

Ide még egy kérdésig visszaugranék. Tehát a H-tarifát használom okt15-apr15 között kedvezményesen fűtésre, de ezen időszakon túl sem tudnám napelemmel meghajtani a klímákat, azaz nyáron hűtésben?

(#36957) sanzi89 válasza Bandiahegyro (#36956) üzenetére


sanzi89
addikt

Át kell kötni akkor a normál, A tarifás, ad-vesz mérőóra mögé a klímákat a nyári időszakra, télire meg vissza a H tarifásra.

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#36958) senki68 válasza kardkovacsi (#36953) üzenetére


senki68
senior tag

Látom nem akarod megérteni.

Le van írva. Fordítsd le.

(#36959) tuta1975 válasza kardkovacsi (#36953) üzenetére


tuta1975
tag

Szia!
Nagyjából így néz ki az árnyék hatás:
Vélemény?

(#36960) kardkovacsi válasza tuta1975 (#36959) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Én hagynám, a TIGO-val semmit nem fogsz nyerni, legfeljebb kidobsz 7x30e forintot + a szerelés, mert azt az 7 panelt fel kell szedni.

(#36961) kardkovacsi válasza senki68 (#36958) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nem megérteni, én értem, még az elektronikai részét is, el is mondtam miért :) nem értünk inkább egyet. Van ilyen.

[ Szerkesztve ]

(#36962) senki68 válasza kardkovacsi (#36961) üzenetére


senki68
senior tag

A gyártó szerint a bypass dióda nem arra van, hogy mindennap bekapcsoljon, de szerinted pont arra való.

Valóban, nem értünk egyet.

(#36963) MrZed001 válasza senki68 (#36962) üzenetére


MrZed001
tag

Pedig szerintem is neki van igaza. Én is ezt mondtam :)

(#36964) kardkovacsi válasza senki68 (#36962) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

A "gyártó" a Fronius inverter egyik videójában elhangzott fél mondat. Erre hivatkozol, amire én az meg az elektronikai része. Kérdezd meg a villanymérnök fiad mit mond :) hidd el ő is pont velem fog egyetérteni :)

[ Szerkesztve ]

(#36965) HunChris válasza kardkovacsi (#36964) üzenetére


HunChris
senior tag

https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/bypass-diode
Mindkét oldalról van benne igazság. Működik, de sokféle meghibásodáshoz vezethet. (más okból is kifolyólag hibásodhat a dióda, plusz árnyékfüggő. A környezet hőmérséklet és a diódán áthaladó áram határozza meg a dióda működési hőmérsékletét.)

[ Szerkesztve ]

(#36966) senki68 válasza kardkovacsi (#36964) üzenetére


senki68
senior tag

Nem hivatkozom semmire.
Ott van betettem, a panel gyártó adja meg a paramétereket.

Egyébként ezt elmondják az SE tanfolyamon is, és a Froniuson is.

Lehet vele nem egyetérteni, de ez attól még így van.

Amúgy az elektronikai résznek semmi köze a bypass dióda élettartamához. Lehet észre sem veszed de már 2 éve behalt.

(#36967) tuta1975 válasza senki68 (#36962) üzenetére


tuta1975
tag

Én műszerész vagyok egyébként, valamennyi emlékem van még a diódák működéséről.
Csak magán vélemény:
Egy diódának tök mindegy hogy hányszor kapcsol. Nem egy mechanikus elem, ami elkopik!
Persze egy dióda is tönkre mehet, de amit írtál, hogy " nem arra való hogy mindennap lekapcsoljon. " Egy dióda" milliószor" tud kapcsolni, gondolj bele az elektronikus készülékekbe, tápegységekbe, ahol folyamatosan ezerrel dolgoznak a diódák.

(#36968) senki68 válasza tuta1975 (#36967) üzenetére


senki68
senior tag

Tehát én vagyok a hülye, mert felhívtam a figyelmet a gyártói ajánlásra, és itt mindenki jobban IS ért hozzá mint a gyártó.

(#36969) HunChris válasza tuta1975 (#36967) üzenetére


HunChris
senior tag

A modul felszerelési konfigurációjától, helyétől, az árnyékolás mértékétől és a diódán áthaladó áramtól függően előfordulhat, hogy a diódának élettartama során jelentős ideig magas hőmérsékleten kell működnie. A hosszú távú, magas hőmérsékletű működés köztudottan csökkenti a Schottky-diódák élettartamát, akárcsak bármely más félvezető alkatrészt.

(#36970) chungey9 válasza HunChris (#36969) üzenetére


chungey9
tag

Ahány paneldobozt megbontottam eddig, a hűtetlen, alulméretezett bypass diódákról nem az öröklét jutott az eszembe. A régi panelekben legalább TO220 tokozat volt, aztán már csak hengeres...

(#36971) kardkovacsi válasza HunChris (#36969) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Értem, ebben is van igazság.
Kérdés mi a magas áram. Nyilván a diódát méretezik, legalább a panel max áramát tartósan el kell viselnie. Ebben az esetben meg közel sem lesz ahhoz az áramhoz mivel csak télen kapcsol be amikor sokkal kisebb a napáram emiatt az termelés során fellépő áramerősség is.

(#36972) BossBoss válasza HunChris (#36969) üzenetére


BossBoss
őstag

Sziasztok!

Így utolsó pillanatban ránézve:

Október 31.-ig leadott igénybejelentés annyit tesz, hogy a szolgáltatónál (E-on) az online HMKE igyénybejelentést kitöltöm és beküldöm?
Vagy kell más dokumentum egyéb? Jelenleg nem kerestem meg még napelemes kivitelezőt stb.

Egyébként ez annyit jelent, hogy vissza táplálhatok? Vagy szaldóba kerülést is?

Köszönöm a segítséget! :R

(#36973) tuta1975 válasza tuta1975 (#36967) üzenetére


tuta1975
tag

Még csak véletlenül se írtam, gondoltam erre!!
És nem kioktatásnak szántam, pont azért kérek segítséget, hogy képbe legyek a megoldásokról!!
Nem ismerem a napelemes megoldásokat! még ha van kis elektronikus képzetségem is.
Számomra minden válasz építő jellegű, pont azért hogy meg találjam a legmegfelelőbb megoldást erre a problémára!
Számomra a te válaszod is fontos, mert felhívta a figyelmemet arra, hogy a bypass dióda nem biztos hogy megoldás !

(#36974) joe69


joe69
senior tag

eloszto@mvmemaszhalozat.hu-rol mas sem kapott semmilyen automatikus valaszuzenetet?

(#36975) Bandit21 válasza BossBoss (#36972) üzenetére


Bandit21
addikt

Minden+ örök élet ingyen sör.

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#36976) kardkovacsi válasza senki68 (#36968) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Én nem hiszem, hogy bárki is gondolta volna, szerencsére ez nem egy facebook szintű fórum. Bár ha kibököd, hogy a bypass dióda megfeküdhet a sok használattól akkor gyorsan rövidre zárjuk a beszélgetést :)
Ez mondjuk érdekes infó, de akkor valószínűleg gyártó függő is. Ki milyen és mennyire strapabíró bypass diódát épít be a napelemébe.

(#36977) asdf_ válasza joe69 (#36974) üzenetére


asdf_
veterán

Nem.

(#36978) senki68 válasza kardkovacsi (#36976) üzenetére


senki68
senior tag

Azt hittem amit betettem arról egyből kiderül.
Igaz angolul van és nekem se megy az angol :)

Állítólag minden panelgyártó leírásában benne van, valahol az apróbetűs részben.

(#36979) tuta1975 válasza kardkovacsi (#36976) üzenetére


tuta1975
tag

Mint bármilyen elektronikai elem, minden tönkre mehet!
dióda , inverter, a napelem, sajnos ez benne van a pakliban.
Én úgy gondolom, hogy egy bypass dióda nem azért megy tönkre, hogy napi szinten kapcsol , hanem azért mert vagy alul van méretezve, vagy a hőtől, esetleg zárlattól.
Egy jól méretezett, és jó minőségű dióda nagyon nagyon sokáig működő képes!
Kérdés hogy a napelem panelba milyen minőségű diódát raknak!
Risen panel egyébként.

(#36980) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Döntött a kormány: előfinanszírozza az áramhálózat-fejlesztéseket

Megy a kapkodás.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#36981) Polllen válasza leslieke (#36980) üzenetére


Polllen
nagyúr

Szerintem ez nem kapkodás. Megnézték mennyire népszerű az intézkedés, van-e valaki az ismeretségi körben, aki ezzel jól járhat és a kettőből az jött ki, hogy inkább megcsinálják így.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#36982) asdf_ válasza leslieke (#36980) üzenetére


asdf_
veterán

LOL, a napelemes pályázatra is mondtak ilyet, hogy előfinanszírozzák, aztán látjuk mi történt (csupán kétszer ekkora összeggel). De lehet, ide jobban el kell költeni...

(#36983) leslieke válasza Polllen (#36981) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Mint a 100%-os pályázatnál, pont úgy fizetnek majd...ja, várjál.. ott sincs még semmi...

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#36984) Bandiahegyro


Bandiahegyro
tag

Még mindig nem értem, miért csak 10es inverterig lehet hmke? Korábban lehetett több.

(#36985) GalaHU válasza Polllen (#36981) üzenetére


GalaHU
őstag

Felkészül: Mészáros & Mészáros kft… :)

Az empátia kifogyott, szimpátia nem is volt!

(#36986) Sanyi52 válasza leslieke (#36983) üzenetére


Sanyi52
tag

Sőt, ahogy nézem a gov oldalát, módosították a kiírást is
„2.1 TÁMOGATHATÓ TEVÉKENYSÉGEK
Jelen pályázat keretében kizárólag az alábbi két különböző műszaki tartalom egyikére
igényelhető támogatás:
(1) Tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás fedezését célzó napelemes rendszer létesítése”
Tehát szó sincs hálózatba visszatermelésről.

(#36987) kardkovacsi válasza senki68 (#36978) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Akkor lemaradtam valamiről mert én csak [ezt] láttam.

(#36988) Bandit21 válasza Bandiahegyro (#36984) üzenetére


Bandit21
addikt

Lehet nagyobb is, de 10.8 alatt rövidebbnek ígérik az ügyintézést.

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#36989) senki68 válasza kardkovacsi (#36987) üzenetére


senki68
senior tag

(#36990) KrAt


KrAt
veterán

Egyébként (hogy egy picit visszatérjünk a ~2 hónappal ezelőtti korszakhoz, amikor tényleg a napelemekről ment a beszélgetés) ebben a felhős időben aktuális téma, kinek milyen arányban volt a napi legnagyobb / legkisebb termelése?

Kezdem:
napi legnagyobb (valszeg ez lesz még több, mert alig pár hónapos a rendszer, a tavaszi maximumok még nem voltak): 51,63kWh, 07.17.
napi legkisebb: 4,65kWh, 10.24.

(#36991) korcsi válasza KrAt (#36990) üzenetére


korcsi
veterán

7,11-es rendszer, majdnem 50KWh egy nap alatt, a minimum 10Wh volt.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#36993) gorbep válasza kardkovacsi (#36950) üzenetére


gorbep
senior tag

HA! igazak a jelzések, amik többfelől érkeznek, a jelenlegi kb 130 000 HMKE darabszám minimum a duplájára növekszik ( van aki 200 000 csőben lévő projektet saccol 31.-ig) és az átlagteljesítmény is jelentősen növekszik. Ez Paks II. méretű újonnan megjelenő sztochasztikus kapacitást jelent, amit nem lehet csak úgy irányítás nélkül úgy ráereszteni a hálózatra, hogy nincs elég kapacitás oda továbbítani, ahova a rendszerirányítónak muszáj tennie, hogy a stabilitás fennmaradjon... Persze divatos mindenkire mutogatni, ki a felelős, ki nem készült fel... de ekkora növekedést senki sem vízionált, legrosszabb rémálmában sem. A OFT, adó-visszatérítés, energiaár robbanás, háborús válság, infláció elől menekülés kombóra még a legpesszimistábbak se számítottak.

Szegény napelemes cégekért meg vérzik a szívem.... lehet hogy átmenetileg kicsit visszaesik a biznisz, miközben meg az üzlet úgy kilőtt, amire álmukban se gondoltak... divat már azért is sírni, hogy az exp. növekedés alább hagy..... ráfér erre a piacra a tisztulás... reg szerelők 2 órás munkáért 100 000 Ft munkadíjat kérnek, 3 fős PV brigád 1 napi munkára 3-700 000 Ft-ot kér, és még a képembe is mondja, hogy 5 hónapra nincs szabad napjuk? Valaki utána számolt már mennyit keresnek? És mennyit adóznak? Nonszensz... Benne "szenvedek" egy fejlesztésben én is, vicc ami megy, hogy van hogy hetekig SENKIT sem érek el a kivitelezőmnél se telefonon se mailben, miközben pont ma lett 6 hónapos a szerződésem, kb 5 hónapos az MGT és az engedély. És sok milliós projektekről beszélünk. És ez most az általános!! Normál esetben ilyen cégek egy életre kipontozódtak volna a piacról ilyen magatartás miatt.

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#36994) Bandiahegyro válasza gorbep (#36993) üzenetére


Bandiahegyro
tag

Ilyen amikor sikeresen fújnak lufit, egyre nagyobbra. A teljes építőipar is hasonló, nevetséges.

(#36995) Bandiahegyro


Bandiahegyro
tag

Hathatós segítséggel kiizzadtam a kiválasztott invertert. Azt hittem ez a neheze, de eon online hmke ügyintézés oldalon irányítószám, településnél sakk-matt, mert azt írja hibás.
Valaki sikerrel vette ezt már?
Köszönöm

(#36996) gorbep válasza kardkovacsi (#36976) üzenetére


gorbep
senior tag

Pedig igaza van... a gond a Bypass diódán átfolyó 10A nagyságrendű áram, mindenféle hűtés nélkül... én se fogadnék rá, hogy sokáig bírni fogja. Én még csak 1-et szedtem szét, abban még ki is volt öntve, nehogy tudjon hűlni, minden Bypass dióda el volt égve... vicc, amit a gyártók művelnek. A doboznak min fémnek kellene lennie rácsavarozott TO220 diódákkal. Ja, a 100e Ft-os árba nem fér bele... fillérb@$z@$... megérdemelnék, hogy egyenként mérjük meg és garanciába cseréltessük, persze szurkolják le a string teljes le és felszerelésének költségét is!... az első 100 000 db után gyorsan módosítanának a konstrukción...

Szerintem sokaknak el van égve a Bypass diódája, csak fogalma sincs róla...

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#36997) kardkovacsi válasza gorbep (#36996) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Közben értem már mi a probléma, csak nem erről szólt eredetileg a mondás :)

(#36998) HIJ


HIJ
őstag

Azt tudja valaki, hogy az MGT kiadásánál már vizsgálják, h meg van e a megfelelő fázis és áramerősség? Gondolkodom rajta, h beadom a kérelmet és ha pl az MGT -nél még ez nem kerül megvizsgálásra, akkor talán mire odaér egy ügyintéző elé a műszaki tartalom, már a bővítés is meg lenne…

Eon déldunántúl

(#36999) sakal83 válasza gorbep (#36993) üzenetére


sakal83
addikt

Azert csak kiirtak egy 200mrdos pályázatot tavaly. Most meg arcul csapja oket hogy sok? Csak a palyazat 50.000db plusz napelem, ami az otthonfelujitasiban is benne van mint tamogatando kor. Nem kell am a meglepodottet jatszani ott amit ok okoztak... Vegen megsajnalom oket hogy ingyen epul fel paks ii sajat tulajdonokon...

Gondolom akkor is felhaborodtal amikor 4x tularazasra lehetoseget ado likviditast biztositottak ugyanazon epitoipari kapacitasra illetve az allami tularazasokkal a lakossagi megrendeloket is belekenyszeritettek az orult arspiralba. A NERes epitipari cegek nullas es vnt finanszirozasarol nem is beszelve.

Gondolom azt is tudod hogy az epitoiparban 3 evnyi pm pozíció az elmult idoszakban kis tulzassal a nyugdijig elegendő penzt biztositott...

Igy erdemes megvetned a napelemes cegeket...

Commerzbank nemetorszag

"Ein Meisterbetrieb ist in der Regel ebenfalls teurer, bietet dafür ein hohes Maß an Beratung und Qualität. Durchschnittlich rechnet man in ländlichen Gebieten Westdeutschlands mit einem Preis von 35€ bis 50€. In Ostdeutschland liegen die Preise deutlich darunter. Hier können Sie sogar mit Quadratmeterpreisen von unter 25€ rechnen."

Magyarul a burkolas 25 eurtol 50ig.
Itthon mar 14e ftot surolja. Az 35 eur.

Csak az atlagberek között van 2-3x szorzó...

[ Szerkesztve ]

(#37000) User_2


User_2
tag

pályázatos napelem rendszerre ma a kivitelező azt mondta, hogy ne is próbáljuk meg az 1f 2,5kW invertert, mert nem fogják engedélyezni az 1fázisú invertert egyáltalán. így lett 3f 3kW.
démász terület

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.