Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36901) MrZed001 válasza Nedden12 (#36867) üzenetére


MrZed001
tag

Előző válaszomból kifelejtettem a 3 fázist ...
Szóval rendes visszwatt-ot 3 fázison azok az inverterek tudnak, amelyek tudnak aszimmetrikus 3 fázisú visszatáplálást.
Termelők közül egyedül GEN24.
Meg vannak a valós hibridek (nekik a külső mellett belső visszwatt védelem is van), mint Deye, Sungrow

(#36902) PAraNOia21


PAraNOia21
tag

Sziasztok!

SOS kérdés, tudom, hogy ha átolvasnék mindent akár meg is találhatnám a választ, de szorít az idő. Még október 31-ig külföldön vagyok, nincs lehetőségem potenciális kivitelőzekkel egyeztetni és beszélni, de biztos-ami-biztos alapon az EOnos online igénybejelentést megcsinálnám, hogy ha úgy adódik ne vágjam el magam a szaldó lehetőségétől. Ott akadtam el, hogy fázisonként meg kellene adni az alábbit:
Az alkalmazott inverter, vagy villamos forgógép AC (váltakozó áram) oldali csatlakozási módja. Több inverter vagy villamos forgógép esetén az összevontan kialakuló AC (váltakozó áram) oldali csatlakozási módot kell jelölni. Az értéket kVA-ben kérjük megadni!1. fázis *2. fázis *3. fázis *

Kérdés, hogy egy 8kW-s Deye
https://www.energom.hu/Deye-8kW-3-fazisu-valos-hibrid-inverter-48V-akkumulator
vagy egy
Fronius Sumo 8.2
https://www.fronius.com/en-gb/uk/solar-energy/installers-partners/technical-data/all-products/inverters/fronius-symo/fronius-symo-8-2-3-m
esetén itt mit kellene beírnom? Mármint fázisonként mi lesz az érték? Megnéztem mindkettő adatlapját, de fázisra lebontva nincs megadva egyiknél sem...

Illetve jól értem, hogy ezt követően A háztartási méretű kiserőmű üzembe helyezése után várható havi fogyasztás (részszámla, kWh/hó): (A várható résszámla értéke az aktuális nappali résszámla és a HMKE rendszer teljesítményét figyelembe véve.) soron azt kellene tudnom megtippelni, hogy a visszatáplálást is figyelembe véve mekkora lesz a havi "többletfogyasztásom" amit a hálózatból vételezni fogok?

Előre is köszönöm aki időt szán rám és válaszol! :R

(#36903) User_2 válasza MrZed001 (#36900) üzenetére


User_2
tag

alábbi mind elmélet, nem udom mi a valóság, de az áram irányokat valahogy mégiscsak kontrollálni kell.

tehát:
az MVM oldalon található kapcsolási vázlattal a viszwatt jól láthatóan nem biztosítható.
Egyvonalas kapcsolási vázlat

ott a gond hogy visszwatt védelmes esetben az invertert a ház hálózata és az óra közé kell telepíteni.
mindkét irányban csak és kizárólag az inverteren keresztül áramolhat az áram.
ha inverter áramexportja nullára van állítva akkor nyilván megvalósul a visszwatt.

de ez ugye azt is jelenti, hogy a ház max amper fogyasztása korlátozva van az inverter max A átengedő képességével.
van egy vagy két olyan fogyasztód, ami többet szívna át az inverteren az inverter automatikusan lekapcsol.

tehát ha vannak olyan fogyasztói a háztartásnak amelyeket felhasználók képesek egszerre bekapcsolni, felhasználó meg fogja találni a módját annak, hogy valahogy megkerülje az invertert. ezt vagy szabáylosan teszi (párhuzamos hálózatot épít ki a napelemes fogyazstóknak) vagy meghekkeli a saját háztartásának a hálózatát úgy ahogy sikerül. ez nyilván óriási rizikó mindenkinek.

attól tartok az lesz, hogy amíg nem lesz bruttó elszámolás nem lesz visszwattos HMKE sem,
ha megoldják a bruttó elszámolást a visszwattos rendszerek betáplálási tarifája egy jó magas büntető tarifa lesz. ekkor meglesz a HMKE üzemeltetőnek a motivációja, hogy biztonságosan kösse be az inverterét, de legalábbis ne próbálja meg megmókolni.

[ Szerkesztve ]

(#36904) User_2 válasza User_2 (#36903) üzenetére


User_2
tag

nem arról van tehát szó, hogy az inverter beállítható-e visszwattra,
a kérdés az, hogyan illeszted a visszwattra állított invertert a meglévő ház meglévő hálózatára

ipari méretekeben ez nyilván sokkal könnyebb, minden zöldmezős,
de egy családi házban minden barnamezős, nem annyira egyszerű

[ Szerkesztve ]

(#36905) SaGa59 válasza User_2 (#36904) üzenetére


SaGa59
őstag

Valamit nagyon félreértesz. Vagy te, vagy akire hivatkozol (a linked nem akar megnyílni). Az inverter AC kimenetét kötöd az óra és a ház fogyasztói közé, mint minden rendes betermelő inverternél. Az inverteren csak a napelemekből az adott pillanatban kivett áram folyik keresztül, a többlet fogyasztás nem. Egy szimpla leágazás a mért fővezetéken. Ha nincs visszwatt védelem, akkor az éppen el nem fogyaszott napelemes termelés kimegy a hálózatba, az órán keresztül. Ha van visszwatt védelem, akkor az inverter csak annyit vesz le a napelemekről, amennyit épp fogyasztasz az adott fázison, illetve annál valamivel kevesebbet, hogy mindig legyen valamennyi fogyasztás a hálózat felöl.

Amikor a teljes fogyasztás átmegy az inverteren, az a hálózatos szigetüzem. Az inverter AC bemenete a mérőórához van csatlakoztatva, az AC kimenete a fogyasztókhoz. És igen, a teljes fogyasztás átmegy rajta, aminek egy részét a napelemek fedezik, a többit a hálózatról veszi, amennyiben a napelemek nem termelnek eleget az adott pillanatban.

[ Szerkesztve ]

STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

(#36906) w.miki válasza Andras6800 (#36845) üzenetére


w.miki
veterán

2. Sajnos IGAZOLás lekérése ügyében elakadtunk
A nyomtatványon nem elég az adójel-et kitölteni, az adószámot kér, pedig az illető nem vállalkozó, magánszemély, csak adójele van..
Magyar Államkincstár részére kérnénk, (pályázat), de ezt a nevet sem fogadja el a 2. oldalon :(

Olcsó kütyük: http://tiny.cc/fbkutyu

(#36907) leslieke válasza w.miki (#36906) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Esetleg őstermelői adószám? Azt sokan elfelejtik, hogy van nekik.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#36908) MrZed001 válasza User_2 (#36904) üzenetére


MrZed001
tag

Itt mindent leírtam:
https://prohardver.hu/tema/napelem_de_csak_finoman/hsz_36897-36897.html

Valamint hálózatos szigetüzem és valós hibridet jól leírta SaGa59 itt (van külön AC_be és AC_ki portja):
https://prohardver.hu/tema/napelem_de_csak_finoman/hsz_36905-36905.html

(#36909)



senior tag

Na, mától termel a rendszerem :)) Reggel 10 óta, borult időben termelt 4.1kwh-t.
Már csak a oft-re bólintsanak rá és akkor totál hepiség lesz.

(#36910) User_2 válasza SaGa59 (#36905) üzenetére


User_2
tag

áá értem, tehát vannak olyan inverterek ahol:

Ha van visszwatt védelem, akkor az inverter csak annyit vesz le a napelemekről, amennyit épp fogyasztasz az adott fázison, illetve annál valamivel kevesebbet, hogy mindig legyen valamennyi fogyasztás a hálózat felöl.

nagyon köszönöm a tisztázó sorokat

(#36911) válasza w.miki (#36906) üzenetére



senior tag

Mi ugyanígy elakadtunk, úgyhogy bementünk az ügyfélszolgálatra ahol 5 perc alatt adtak nullást. Ha van a közelben nav, szerintem érdemes bemenni. Pláne, hogy ha elektronikusan kéred akkor akár 6 nap is lehet mire megcsinálják.

(#36912) Bandiahegyro válasza gorbep (#36883) üzenetére


Bandiahegyro
tag

De ugye párszázezer családi vállalkozásnak nincs saját szerződése, mérője, lakosságin megy.

(#36913) Varszegig válasza w.miki (#36906) üzenetére


Varszegig
veterán

Ezek nem hibaüzenetek, csak figyelmeztetések. Ha kikapcsolod, nem mutatja a figyelmeztetéseket, és mehet tovább. Vagy egyszerűen ignorálod. Én beadtam 2 nullásra kérelmet, és sima volt.

(#36914) senki68 válasza PAraNOia21 (#36902) üzenetére


senki68
senior tag

Ki kell számolnod

8 kW az 8000 watt
8000/230 az 34,78 összesen

34,78/3 11,59 fázisonként.

(#36915) gorbep válasza Bandiahegyro (#36912) üzenetére


gorbep
senior tag

Pont ezaz.... eddig a koszovói kutyát sem érdekelte... csak picit változott a világ. Gondolom ez arról szól, hogy az állam az egyetemes szolgáltatáson lévő magánembereket bírja csak kompenzálni, most minden "potyautast" kidobnak... könyvelőm szerint nem világos, hogy ha egy magánlakás a cég vagy akár E.V. telephelye (is), akkor most mi a helyzet. Mert a magánemberként vásárolt egyetemes szolgáltatási villanyt nem használhatod "üzleti" célra, nem fordíthatod jövedelemszerzésre... És ugyanez a helyzet a bérbeadott lakásokkal is, legyen az hosszútávú vagy rövidtávú (pl. AirBnB) bérbeadás.

Viszont a hivatkozott kormányrendelet csak az energia veszélyhelyzet végéig érvényes, utána visszaáll a régi rend...

A kérdés, MIKOR? :O

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#36916) senki68 válasza gorbep (#36892) üzenetére


senki68
senior tag

Szerintem kevered a dolgokat.

Ha a villanyóra a vállalkozás nevén van akkor érvényez ez rá.

Viszont ha a villanyóra magánszemély nevén van, és van egy egyéni vállalkozása otthon akkor nem .

Én egyéni vállalkozó vagyok itthoni telephellyel, az óra magánszemélyként van a nevemen, nemigazán hat meg ez a jogszabály.

Ez kb igaz az autóra is. Egyéni vállalkozóként a kisteherautó a vállalkozásban van. Viszont az én nevemen van. Ha tankolok és nem kérek számlát, beolvassák a forgalmit, és kapom a kedvezményes áru üzemanyagot.

Az már más kérdés, ha a magánszemély nevén van az óra, akkor hogy számolja el a vállalkozás költségne a villanyszámlát? Napelemet? Mert ugye csak fogyasztásarányosan lehetne, és akkor máris ugrik az ÁFA visszaigénylés.

Ezek súlyos adóügyi kérdések. de én mint egyéni vállalkozó szívfájdalom nélkül vittem be a vállalkozásba a napelem rendszer önerős részét, és pofátlanul igényeltem vissza az Áfát.
Igaz tettem fel egy mérőrát a műhelyre, mutatóba, hogy van almérőm :)

(#36917) Bandiahegyro


Bandiahegyro
tag

ezt már a napokban akartam linkelni, csak mindig elmaradt.
szerintem korrekt, hogy összeszedték azoknak is, akik önállóan akarják rendezni egyelőre:
[link]

(#36918) Bandiahegyro válasza Bandiahegyro (#36917) üzenetére


Bandiahegyro
tag

viszont írjátok ezt a nullás igazolást magánszemélyeknek is, én ilyesmit nem látok feltételnek.
Hol vagyok vak, merre van ez mint csatolandó dokksi?

(#36919) Bandiahegyro válasza Bandiahegyro (#36917) üzenetére


Bandiahegyro
tag

itt is:
[link]

(#36920) PAraNOia21 válasza senki68 (#36914) üzenetére


PAraNOia21
tag

Akkor is így van ez, ha az engedélyezett inverterek listáján (https://www.eon.hu/content/dam/eon/eon-hungary/documents/hmke/nyomtatvanyok/alkalmazhato-inverterek-listaja.pdf) a Fronius SYMO 8.2-nél a névleges teljesítményre maga az EOn írja, hogy 8,2 kVA? :F
Nem elég, ha a 8.2-t elosztom hárommal, azaz a fázisok számával?
Nem akarok én értetlenkedni, csak nem akarnám elbaltázni...

(#36921) senki68 válasza PAraNOia21 (#36920) üzenetére


senki68
senior tag

Én csak egy példát írtam.

Ha az inverter teljesítménye 8.2 kVA akkor azt osztod hárommal és az lesz a fázisonkénti teljesítmény.
Ha be kell írni fázisonként az áramot is akkor ezt még osztani kell 230-al.

(#36922) LOTR válasza PAraNOia21 (#36920) üzenetére


LOTR
addikt

1. fázis: 2,7; 2.f: 2,7; 3.f: 2,6 összesen 8kw
maradék áramra meg írj 0-t, sok jelentősége nincs

mod
ha 8,2 akkor 8,2/3, igen

[ Szerkesztve ]

One Ring to rule them all

(#36923) PAraNOia21 válasza senki68 (#36921) üzenetére


PAraNOia21
tag

Köszönöm! :)

(#36924) Bandiahegyro válasza PAraNOia21 (#36923) üzenetére


Bandiahegyro
tag

nézd meg azt a 2 linket, amit írtam.
Szerintem beszédes.

(#36925) PAraNOia21 válasza Bandiahegyro (#36924) üzenetére


PAraNOia21
tag

Köszönöm, elsiklottam a posztod felett. Akkor jól csináltam mindent (legalábbis remélem :-))

(#36926) tuta1975


tuta1975
tag

Hozzáértők segítségét szeretném kérni.
Véleményetek szerint most készül egy 14db 405 w napelem sorom egy sztringen.
Amikor terveztem a panel kiosztást tökéletes nap hatás volt,/ kb március közepétől szept.közepéig/ a tető előtt egy magasabb épület rész van, ami már most letakar 2-3 panelt kb, és ez romlani fog decemberig kb 5 panelig ami teljesen árnyékos lesz.
A kérdésem az lenne, hogy opti nélkül vajon mennyire rontja le az maradék panelok teljesítményét. azt tudom hogy a leg gyengébb láncszem van soros kötésnél.
ha mondjuk veszünk egy ideális esetet / ami ugye nincs/ akkor full napsütésbe 14x405w az 5670W akkor egy ilyen árnyékos helyztbe vajon mennyivel romlana le az össz teljesítmény véleményetek szerint. esetleg van erre valami progi ami ezt modelezné???
Huawei inverter, risen panelok. Huawei Opti a földön nincs....
Válaszokat előre is köszönöm.

(#36927) bb71 válasza tuta1975 (#36926) üzenetére


bb71
őstag

Alibabarol van kb. 25000/db-ra jon ki szallitassal ... nemreg irogattam az arajanlatkeresemrol...

(#36928) senki68 válasza tuta1975 (#36926) üzenetére


senki68
senior tag

Én olyan progit tudok ami azt modellezi le mennyi lenne a termelés optimalizálva.

(#36929) robi-k válasza tuta1975 (#36926) üzenetére


robi-k
őstag

A legkisebb %-kon termelő napelem cella szintjére fogja lerontani a stringben lévő többi cellát is:

(#36930) muldernova


muldernova
csendes tag

Sziasztok!

10kw rendszer telepítése előtt vagyok.
3x16A kismegszakító van jelenleg ami elég is lenne, de a fogyasztás növekedni fog...
Be van adva a napelem igény.
Kérdésem:
Mivel bővíteni szeretném a teljesítményt azt a napelem telepítés előtt vagy után célszerű megtenni?
Ha már telepítve lesz a napelem rendszer, utána kérek az MVM-től teljesítménybővítést még marad a Saldo elszámolás? Vagy az már szerződés módosításnak számít és ugrik a Saldo elszámolás?

Köszi a válaszokat.

(#36931) MrZed001 válasza robi-k (#36929) üzenetére


MrZed001
tag

Manapság már bypass diódák vannak a napelemeken :)
Szóval csak az első termelése fog teljesen kiesni.
Pontosabban a panel is 3 részre van bontva (3 bypass dióda), így akár csak 1-2 sor esik ki a termelésből (ha úgy éri árnyék).

(#36932) tuta1975 válasza MrZed001 (#36931) üzenetére


tuta1975
tag

Én úgy tudom a Bypass dióda nem oldja így meg, amit előbb írtak ha az első panel 40% hoz akkor az egész sor 40%-on működik.
Vajon egy full Árnyékban levő panel hány % -ot tud hozni? van erre valami infó? mert ugye fény van, ha nem is napsütés, valamennyit mégis hoz.

(#36933) tuta1975 válasza robi-k (#36929) üzenetére


tuta1975
tag

Szia.
Szerinted hogy járnék jobban?
ha úgymond kizárnám az első 5 panelt a sorból, és menne 9 panel napsütésben, vagy menne a full 14 panel amiből 5 árnyékban van.
Vajon melyik hozna többet?

(#36934) MrZed001 válasza tuta1975 (#36932) üzenetére


MrZed001
tag

Pedig pont erre van a bypass dióda.
Így kikerüli az áram útja az árnyékolt napelemet.
Ezáltal az nem rontja le a teljes sor teljesítményét.

(#36935) cdl válasza tuta1975 (#36933) üzenetére


cdl
senior tag

5 Tigo optimalizáló nem lehet opció?

(#36936) tuta1975 válasza MrZed001 (#36934) üzenetére


tuta1975
tag

Több forrásból másoltam:
"A napelemes rendszerek alapvető tartozéka a bypass dióda, amely elsődleges szerepe a túlmelegedés elleni védelem, ennek pozitív mellékhatása hogy kis mértékben javítja a napelem teljesítményét árnyék esetén."

"Szakmai körökben sokan azt hiszik, hogy a bypass diódák megakadályozzák a teljesítmény vesztést árnyékhatás esetében, pedig ez messze áll a valóságtól. A bypass diódák legfontosabb szerepe a cellák megvédése a túlmelegedéstől. Mindaddig, ameddig fény éri a rendszer felületét, ezek a cellák hozzávetőlegesen 0,5V feszültséget fognak termelni. "

(#36937) senki68 válasza MrZed001 (#36934) üzenetére


senki68
senior tag

A bypass dióda nem az állandó árnyékra van, hanem a véletlenszerű árnyékra.

(#36938) robi-k válasza tuta1975 (#36936) üzenetére


robi-k
őstag

A nálam alkalmazásra kerülő JA Solar panelek telepítési leírása ezt írja a Bypass diódára:
The junction boxes used with JA Solar Modules contain bypass diodes wired in parallel
with the PV cell strings. In the case of partial shading, the diodes bypass the current
generated by the non-shaded cells, thereby limiting Modules heating and performance
losses. Bypass diodes are not over-current protection devices.
Bypass diodes divert current from the cell strings in the event of partial shading. See Figure
7 for a diagram showing how the cell strings are electrically connected with the diodes.
In the event of a known or suspected diode failure, installers or maintenance providers
should contact JA Solar. Never attempt to open the junction box by yourself.

Google fordításban: A JA Solar Modulokkal használt csatlakozódobozok párhuzamosan vezetékezett bypass diódákat tartalmaznak a PV cella sztringekkel. Részleges árnyékolás esetén a diódák megkerülik az áramot a nem árnyékolt cellák generálják, ezáltal korlátozva a modulok fűtését és teljesítményét veszteség. A bypass diódák nem túláramvédelmi eszközök. A bypass diódák részleges árnyékolás esetén elvezetik az áramot a cellafüzérektől. Lásd ábra A 7. ábra egy diagramot mutat be, amely bemutatja, hogyan kapcsolódnak elektromosan a cellasorok a diódákhoz. Ismert vagy feltételezett diódahiba esetén a telepítők vagy a karbantartók vegye fel a kapcsolatot a JA Solarral. Soha ne próbálja meg egyedül kinyitni a csatlakozódobozt.

(#36939) senki68 válasza robi-k (#36929) üzenetére


senki68
senior tag

Ez az SE elmélete.
Itt meg a Froniusé [link]

(#36940) senki68


senki68
senior tag

(#36941) tuta1975 válasza senki68 (#36939) üzenetére


tuta1975
tag

Érdekes video! köszönöm!

(#36942) Lasersailing


Lasersailing
senior tag

Sziasztok

Eon területén hmke igenyhez lenne kérdésem.
Az ingatlannak két tulajdonosa van. Az ingatlant használónak haszonélvezeti joga van. A haszonélvezeti joggal rendelkező áll az eon nal szerződésben. Kinek kell az igenybejelentest ill. A későbbi dokumentumokat alairnia?

(#36943) senki68 válasza Lasersailing (#36942) üzenetére


senki68
senior tag

Akinek a nevén van a villanyóra

(#36944) leslieke válasza Lasersailing (#36942) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Akinek szerződés van a szolgáltatóval.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#36945) Lasersailing válasza leslieke (#36944) üzenetére


Lasersailing
senior tag

És senki68
Köszönöm szépen!

(#36946) kardkovacsi válasza tuta1975 (#36926) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ha teli árnyékot kap akkor bekapcsol a bypass dióda. Akkor problémásabb inkább ha részleges az árnyék, mondjuk egy fa levelei vagy hasonló. Akkor már kevésbé tud beindulni a bypass dióda.

Szóval én hagynám, ha épület adja az árnyékot akkor be fog az kapcsolni.

(#36947) kardkovacsi válasza senki68 (#36937) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Pont fordítva. Akkor működik igazán jó, ha állandó az árnyék. Minél kisebb a termelés az adott cella soron belül amit véd annál nagyobb valószínűséggel fog kinyitni.

(#36948) kardkovacsi válasza snooze (#36876) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Na, szuper. Én is kértem 32x25x25-re upgrade-et egy hónapja. Mondjuk még sehol sem jár. Nem tudod mikor van zárás, amikor kijön a fickó a csere megszakítóval vagy amikor aláírod a szerződést?

(#36949) Bandiahegyro


Bandiahegyro
tag

Eső után, de csak birizgál.
Miért csak 10-esig lehet hmke?
Korábban simán lehetett nagyobb.

(#36950) kardkovacsi válasza gorbep (#36888) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

"Fenntartom a véleményem, hogy a mostani satufék a nagyfeszültségű hálózat és a keresztkapcsolatok szűk keresztmetszeti miatt történt." - ez pontosan mit jelent és miért zavarja a HMKE a nagyfesz hálózatokat?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.