Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12851) Coc@s válasza Pgabor79 (#12849) üzenetére


Coc@s
őstag

A támogatás oldala egy dolog.
Viszont a kivitelező oldaláról minél kisebb az anyaghányad, annál nagyobb az a rész, ami után elvileg ugye adóznia kell, vagyis az államnak annál nagyobb a bevétele ami visszafolyik, ha minden szabályosan megy.
Elvileg így mindenki jól tud járni és az államnak sem akkora a kiadása valójában, mint amekkorának látszik.

18 éve itt

(#12852) Chal válasza Pgabor79 (#12849) üzenetére


Chal
addikt

Én megkaptam már, nem volt ezzel gond (szerintem amúgy nem érdekli őket, főleg hogy több áfa folyik be a magasabb munkadíjra). Ráadásul amúgy sincs ez az arány messze nagyon a valóságtól, bár azért rendszerméret/cégfüggő is. Nálam egyébként 25% alatt volt a munkadíj valamivel, de másik projekt kompenzálta, így végül is meglett a max, de ha 40% lett volna, az is oké lett volna.

[ Szerkesztve ]

(#12853) Rolly válasza Coc@s (#12851) üzenetére


Rolly
veterán

huh ezt most nem teljesen értem (vagy te nem érted az adózást :) ) ...

cégnél van:
- bevétel és kiadás

így nem értelmezhető a minél kisebb anyaghányad annál több az adó, mert nem ettől függ
- anyagon is lehet haszna
- munkadíj is lehet költség a cégben (például alvállalkozó számláz be)

tehát a kivitelezőnek minden esetben adóznia kell:
- munkadíj alkalmazottaknak kifizetett része (igazából ez esetek egy részében fix ha havi bejelentett dolgozókról van szó)
- beszerzési és eladási ár közötti nyereségből

tehát a kivitelezőnek mindegy, hogy
- munkadíjban keres többet egy projekten és nem rak az anyagra hasznot
- vagy kevesebbet keres munkadíjban és rak az anyagra hasznot

mivel a mostani felújításos pályázati projekt áfakörös cégeket vár el így abból kiestek:
- katázók
- külföldi cégek akik olcsóbb áfával tudtak itthon dolgozni (trükközés miatt)
és igen így az állam valamivel többet keres a munkadíjra rakódó áfán biztos, de az anyagdíjon eddig is mindenki áfázott

(#12854) #81475328 válasza Coc@s (#12851) üzenetére


#81475328
törölt tag

Hibás a gondolatmenet...
A vállalkozó a "haszon"-ból adózik.

----

Az teljesen mindegy, hogy a hasznát hol számolja fel a vevőnek.
Az anyagárban vagy a munkadíjban vagy vegyesen.

Eddig az anyagárban volt javarészt.
Most a MÁK miatt a munkadíjab került egy jókora rész az anyagból.

Köze hozzá nincs se a MÁKNAK se másnak alapban.
A vállalkozó szuverén döntése az árképzés módja.

(#12855) Chal válasza Rolly (#12853) üzenetére


Chal
addikt

mivel a mostani felújításos pályázati projekt áfakörös cégeket vár el így abból kiestek:...

Nincs benne ilyen kitétel, durva is lenne. Illetve külföldi cég nem lehet, az a része oké.

[ Szerkesztve ]

(#12857) #81475328 válasza Rolly (#12853) üzenetére


#81475328
törölt tag

"áfakörös cégeket vár el így abból kiestek:
- katázók"

TÉVES!!!
Miért is esnének ki a KATA-zók?!

NEM esnek ki !
Hisz alanyai a magyar ÁFA-nak.

---

1.
Vannak ÁFA-s KATA-sok is, nem is kevesen.

2.
Az alanyi mentesek is az ÁFA törvény alanyai.
Csak éppen egy különös módját választották az ÁFA ügyvitelnek.
(az ÁFA törvény lehetőségei közül)

[ Szerkesztve ]

(#12858) Coc@s válasza #81475328 (#12854) üzenetére


Coc@s
őstag

Tapasztalatok híján azt valóban nem tudom, hogy egy cég melyik oldalon tudja a kimutatott hasznát jobban minimalizálni, de az állam felé ÁFA-t, valamennyi jövedelemadót mindenképp fizet.

Az állam oldaláról nézve pedig van egyszer az ilyen-olyan adóbevétele amit visszakap a támogatásból, és van ugye gazdaság élénkítő hatása, munkahelyek maradnak meg esetleg létesülnek, ami megint csak haszon.
A családoknál esetleg a támogatás miatt más kiadásra is futja, ami megint csak bevétel az államnak is,....
Emellett a kivitelezők dolgozóinak is van bevétele, ergo költeni is tud, vagyis megint csak lesz adóbevétele az államnak.

Lehet nem kellően szabatosan, de ez talán nagyvonalakban kb. igaz. Ennyire gondoltam és nem full konkrétumokra.

18 éve itt

(#12859) rígel válasza pjen (#12847) üzenetére


rígel
őstag

Mint lehetőség , minden megtörténhet, meg annak az ellenkezője is. De ha így élnénk, akkor semmilyen nagyobb értékű dolgot nem vennénk meg, mert mi van ha holnap meghalunk? Morbid, de ez is épp olyan lehetőség.

(#12860) Rolly válasza #81475328 (#12857) üzenetére


Rolly
veterán

igen ezt rosszul tudtam, csak az 5%-os számlák esnek ki ...

de így még kevésbé igaz, hogy az államnak egyből visszajön a támogatás... mivel katás számlák esetén 0 Ft jön vissza anyaköltség esetén ha nem rak rá hasznot a vállalkozó akkor nem jön vissza semmi extra (vagyis nagyon minimáli a nagyker esetleges közbenső forgalmazók haszna utáni áfán és nyereség utáni összegeket)

(#12861) pjen válasza rígel (#12859) üzenetére


pjen
félisten

Azért 20-25 év, nagyon sok minden változhat.Gondolj csak például a gázfűtésre.mkor én építettem és még sokáig sima cirkó+ radiátor+ westerform kémény bélelés.Aztán egyik napról a másikra az egész ment a levesbe.Elromlott a cirkò=anyagi csőd.Új kazán, kémény és a radiátorokat is bővíteni cserélni kell.

(#12862) senki68 válasza Rolly (#12860) üzenetére


senki68
senior tag

Hol van ez leírva , hogy kiesnek az 5%-os számlák?

ÁFA törvény úgy van megalkotva, hogy az Áfát a végfelhasználó fizeti. Tehát nem a napelemes cég fog Áfát fizetni, hanem a végfelhasználó, vagyis az ügyfél. Az áfát amit az ügyfél fizet a napelemes cég csak továbbítja az állam felé. Azok akik alanyi áfa mentesek, azok is fizetnek áfát, csak bruttósítják, hogy ne lehessen visszaigényelni. Egyedül a munkabérüket nem terheli áfa.

(#12863) Chal válasza Rolly (#12860) üzenetére


Chal
addikt

Ez így igaz, de a napelemes cégek jellemzően nem KATA-sak, mert pár ügyfél kimerítené a keretet. Viszont kb. minden más résztvevője KATA-s lesz a történetnek aki a felújítósdi keretében dolgozik a családoknál. Csak hát ennyire nem akartam belemenni, mert ugye ez a napelemes topic :)

senki68: 5% -osak kizárása a rendeletben van rögzítve.

[ Szerkesztve ]

(#12864) senki68 válasza Coc@s (#12843) üzenetére


senki68
senior tag

Én is gondolkodtam. Jöttek itt az ajánlatok 25 éves teljesítménygaranciára. Először jól hangzott de jobban belegondolva, hol lesznek már ezek a panelek 25 év múlva? Persze a tetőn, de mi van ha nem tudja az ígért teljesítményt? Hogy érvényesítem a garanciát? Megjavítják? Adnak ugyanilyen panelt? Ezek a panelek már 5 év múlva elavultak lesznek. Ugyanez igaz az inverterre is. Az 5-6 éve felrakott inverterek elavultak. Sokkal jobbak vannak azóta.

(#12865) rígel válasza senki68 (#12864) üzenetére


rígel
őstag

"Az 5-6 éve felrakott inverterek elavultak. Sokkal jobbak vannak azóta. "
Mi köze ennek a garanaciához?
Ha van 20 év garanciád, és mondjuk 15 évesen kuka az inverter, akkor nyilván nem egy mostanit fogsz kapni helyette, hanem az akkor épp aktuális azonos teljesítményűt.
Azért olyan cégekről beszélünk, amiket nem 2 napja alapított Lakatos Józsi, azért hogy fél évig kaszáljon, aztán mehet a cég a levesbe...
Ezek azért komoly cégek, és kicsi az esélye hogy 20 év múlva nem fognak létezni. Persze minden előfordulhat, de nem gondolom értelmetlennek a 20-25 év garit egy olyan eszközre, aminek az élettartama nagyban befolyásolja a beruházás pénzügyi megtérülését. Pláne ha az a garanciakiterjesztés kvázi "ingyen" van.

pjen:
Nem vitatom hogy bármi megtörténhet, senki nem lát a jövőbe. Igazából vitatkozni sem szeretnék, mindenki maga tudja megítélni hogy neki mi éri meg. Én nyugodtabb vagyok 20 év garanciával, mint 12-vel. Pénzembe sem került. Ha fizetni kellett volna érte, elgondolkozok, számolok, de valszeg akkor is hosszabbítok.

[ Szerkesztve ]

(#12866) Chal válasza rígel (#12865) üzenetére


Chal
addikt

Ha ingyen van, akkor oké, de 200 ezreket én tuti nem adnék érte. Egyrészt ne vegyél rá mérget, hogy nem próbálják meg megjavítani 1x év múlva (azért egy inverter nem egy LCD tv, ami rögtön totálkáros lesz egy kijelzőhibánál és újat kapsz, vagy nem 2db szerelhetetlen alkatrészből áll). Családban megtörtént eset: 2010-ben felszerelt Fronius megdöglött pár éve, elküldték a panelt javításra, 1 hónapot várt rá apósom, közben állt a rendszer. Aztán persze lehet hogy egy új panelt kapott, de ez talán mindegy is, a lényeg, hogy megoldották úgy, hogy ne kelljen neki egy új modellt kapnia, sem pedig egy ugyanolyanból egy komplettet.

Másrészt már a szaldó bukása sincs invertercseréhez kötve.

Szóval én sok pénzt nem adnék érte. Persze szubjektív hogy kinek mi a sok, mondjuk én az inverter mai árának a 15-20%-nál többet biztosan nem fizetnék érte.

[ Szerkesztve ]

(#12867) pjen válasza rígel (#12865) üzenetére


pjen
félisten

Gari hosszabbítás 25 évre 280 euró.Kvázi ingyen.Még az apróbetűs részt el se olvastuk.

[ Szerkesztve ]

(#12868) rígel válasza Chal (#12866) üzenetére


rígel
őstag

Egy egyfázisú SE inverter +8 év gari bővítése kb 80 ezer Ft. Az kb 20%.
200-ért nyilván nem érné meg.

(#12869) rígel válasza pjen (#12867) üzenetére


rígel
őstag

Azért írtam a kvázi ingyent, mert én belealkudtam az egész rendszer árába. Nyilván így is én fizetem, nincsennek illúzióim, a kivitelezőnek még így is megvan a profitja, de azért mégis úgy gondolom hogy nem jártam rosszul.

(#12870) Coc@s válasza rígel (#12868) üzenetére


Coc@s
őstag

Elküldték - más vonalról de ugyanonnan - Ft-ban is, úgy 66.600,- Ft + ÁFA-t írtak a 20-évesre.
Az én inverteremnek nincs 20%-a ez az ár egyébként.

A 25 évre 103.600,- Ft+ ÁFA.

18 éve itt

(#12871) Romi69 válasza Coc@s (#12843) üzenetére


Romi69
újonc

Én egy 4K-s inverterre megkötöttem 20 évre, azután a műszaki avulás már olyan mértékű, hogy szerintem felesleges ...

(#12872) Rolly válasza Chal (#12863) üzenetére


Rolly
veterán

jellemzően nem de ismerek pár csapatot akik központi Kft-n keresztül tolják az eszközöket és 3-4 ember aki a telepítést végzi azon megy körbe a katás keret :) így azért munkadíjban elég sokáig el tudnak lenni :)

(#12873) rígel válasza Romi69 (#12871) üzenetére


rígel
őstag

Nem a műszaki avulás a lényeg, hanem hogy biztos legyél benne hogy az alap gari lejárta után nem lesz kuka, nem kell új invertert venni zsebből, mert akkor gyakorlatilag ugrik a megtérülésed. Ha 20 évig biztosítva van az inverter működése, akkor már biztosan jól jársz pénzügyileg a beruházással. Bár ott van a "bármi megtörténhet ennyi idő alatt" faktor, de te mindent megtettél...

(#12874) Coc@s válasza rígel (#12873) üzenetére


Coc@s
őstag

Engem is ez húz afele, hogy - még ha utólag is és nem ingyen, de - meghosszabbítsam.
A bármit most kihagyva a számításból nagyon nem mindegy, hogy 1x év múlva vennem kellene egy újat minden egyéb vonzatával, vagy garanciában megoldható a dolog.

18 éve itt

(#12875) Chal válasza Rolly (#12872) üzenetére


Chal
addikt

Mondjuk ez napelemnél különösen érdekes, ahol a csapból is az folyik, hogy nézd meg milyen céggel szerződsz (referenciák, mióta van a piacon, stb..), mert sok évig ő fogja biztosítani a garit, a szervizelést, a stb...-t. Hogy néznek az ügyfelek egy cégre megállapodás+telepítés után, amikor helyettük pl. Horváth Mikelandzselótól jön a KATA számla meg a szerződés? Én ilyet szerencsére nem láttam, de nem is akarok :)

Ha arra gondolsz, hogy a Kft. belül így oldja meg a dolgot, és kvázi kényszervállalkozásban dolgoznak az alkalmazottak katásként, "akkor oké", de ugye ennek semmi köze az ügyfélhez, meg a támogatás feltételeihez.

[ Szerkesztve ]

(#12876) senki68 válasza rígel (#12865) üzenetére


senki68
senior tag

Valószínű. Felárért.
Mert ugye a garancia az úgy működik, ha nem tudja megjavítani, visszaadja a vételárat. Amennyiért vetted. Aztán ad egy sokkal újabbat piaci áron és neked kell fizetned a különbözetet.
Persze fontos a megtérülés, de amelyik napelemrendszer nem térül meg 15 év alatt, azt nem szabad telepíteni.
Szép dolog az, hogy belealkudtál 20 év garit, ami kvázi ingyen van, de ennyi erővel annyival akár olcsóbb is lehetett volna az egész rendszer :)

A lényeg, hogy úgy érezd, csináltál egy jó vásárt.

(#12877) rígel válasza senki68 (#12876) üzenetére


rígel
őstag

A lényeg, hogy úgy érezd, csináltál egy jó vásárt.

Pontosan! Nekem megnyugtatja a lelkemet! Ez a lényeg.

(#12878) Elemental


Elemental
addikt

Én egy komplet panelt (panel, opti, munkadíj) alkudtam bele az árba. Így lett 10k se, 9.57kwp rendszer 3.49m ft.

[ Szerkesztve ]

(#12879) senki68


senki68
senior tag

Itt mindenki alkubajnok?

(#12880) Coc@s válasza senki68 (#12879) üzenetére


Coc@s
őstag

Nem. :N

18 éve itt

(#12881) Elemental


Elemental
addikt

Nem kell ehhez bajnoknak lenni. A kérdés ingyen van.

(#12882) Jovanny2 válasza senki68 (#12879) üzenetére


Jovanny2
őstag

Én nem alkudtam az árból, de a kivitelezési időből alkudtam 1 hónapot. :)

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#12883) senki68 válasza Jovanny2 (#12882) üzenetére


senki68
senior tag

Azt hogyan csináltad?
Én is próbálok az időből alkudni, de azt mondják míg az eon nem igazol vissza addig nem telepítik. Ha visszaigazolt 1 héten belül a tetőn van a rendszer. Utána megint az eonra kell várni.

(#12884) Jovanny2 válasza senki68 (#12883) üzenetére


Jovanny2
őstag

Úgy, hogy nekem a kezdési időpont alapból a szerződéskötés +60nap volt, ez lett 30 nap, így a kivitelezés vége szerződés +90 nap lett, ami biztosan belefér a szaldóba. Nyilván ezek a worst case scenario esetei, de így papíron is biztos a dolog.

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#12885) senki68 válasza Jovanny2 (#12884) üzenetére


senki68
senior tag

Ja hogy te átolvastad a szerződést.

Mi számít kezdési időpontnak?

(#12886) Elemental


Elemental
addikt

Kicsit kezdek én is türelmetlen lenni :)
Már két hete fent van a napelem, de még nincs készre jelentve, azt mondja, február elején valamit küldtek a szolgáltatónak, amíg arra nem reagálnak, nem tudják készre jelenteni.

(#12887) #81475328 válasza rígel (#12873) üzenetére


#81475328
törölt tag

A plusz garancia árán inkább veszek állampapírt és elteszem...

Aztán, ha netán kell majd egy inverter vagy javítás valamikor.
Akkor abból majd kifizetem.

Mert tuti, hogy sok év múlva az inverter a mai árnál olcsóbb lesz.

Így a rávaló pénz biztos helyen van addig is >> NÁLAM.
Nem másnál... akivel ki tudja mi történik a sok év alatt.

HA meg nem kell elkölteni akkor jobban is járok.
Mert nálam maradt+kamatozott :-)

---

Najó láttunk már állampapírt is köddé válni.
De ennek sokkal kisebb az esélye, mint egy cég köddé válásának.

Avagy nem vagyok híve az előre fizett sokéves garanciának.

(#12888) #81475328 válasza Elemental (#12886) üzenetére


#81475328
törölt tag

HA február elején küldték volna be (hibátlanul) akkor MÁR tuti lenne válasz.
Kamuznak, kérd el a beküldés bizonyítékát.

Vagy inkább hívd fel a szolgáltatót és az ügyfélszámod (a villanyszámlán rajta van) alapján kérdezd meg hogy áll az ügyed!

(#12889) #81475328 válasza senki68 (#12883) üzenetére


#81475328
törölt tag

Az MGT tipikusan 2-3 hét az EON esetén, de mostanában voltak 7-8 naposak is.

HA az MGT megvan >> akár telepíthető is "előre" a cucc... ha sietős.

Mivel a helyes villamos tervet ÚGYIS jóvá hagyja majd 1X a szolgáltató.
Aztán a terv jóváhagyás után már lehet is iziben készre jelenteni :-)
(ha időközben elkészült a cucc)

----

A menetrend...

Igénybejentés
Várakozás az MGT-re (2-3 hét, néha közel 1 hónap)

HA az MGT OKÉ-s >> MEGVALÓSÍTHATÓ a HMKE :-)

Villamos terv készítés+benyújtás (1-2 munkanap).
(innentől akár telepíthető is a terv szerinti kivitelben már...
mivel a terv módosítás kockázata 0 helyes terv esetén)

Várakozás a terv jóváhagyására (2-3 hét)

Telepítés+próbaüzem+átadás/átveteli jegyzökönyv.
ÉV (érintésvédelmi) írat készítés (1-3 munkanap)

Számla kifizetése.
Ekkor már a >> MÁK 50% OKÉS!
HA még 07.01. előtt beküldöd a MÁK-nak elszámolásra.

Készre jelentés.

Szolgáltatói szerződés módosítás.
és
Várakozás a mérőcserére (1-2 hét).

HA csak 06.30. után küldöd be a MÁK-nak elszámolásra a számlát,
AKKOR
kell a számla mellé a 07.01. előtti (módosított) szolgálatói szerződés is.

(#12890) senki68 válasza #81475328 (#12889) üzenetére


senki68
senior tag

Kösz.

Mi az az MGT?

(#12891) rígel válasza #81475328 (#12887) üzenetére


rígel
őstag

Tedd azt!

(#12892) rígel válasza #81475328 (#12887) üzenetére


rígel
őstag

10 év alatt össze is jön vagy 30 ezer kemény magyar Forintod a kamatokból. Abból aztán futja új inverterre. De a saját pénzével mindenki azt csinál amit akar. Én ezt gondolom jónak, te azt, ennyi, nincs ebben több.

(#12893) dobolan válasza rígel (#12892) üzenetére


dobolan
senior tag

10 év alatt 100-ból 130? Azt szerintem még egy banki lekötött betét kamat is felülmúlja. Normális kockázatú (értsd minimális) befektetésnél azért minimum évi 10% hozam. Nagyobb kockázatúnál (de azért nem szerencsejáték) akár 18-20%.

(#12894) rígel válasza dobolan (#12893) üzenetére


rígel
őstag

Először is 80 ezer HUF-ról beszélünk esetemben. Ha ennyi pénzre kis kockázatú befektetés esetén kapsz 20% kamatot ... hááát akkor szólj hogy hova van ez. A kolléga Állampapírról beszélt, direkt rákerestem, 3,5%!

(#12895) dobolan válasza rígel (#12894) üzenetére


dobolan
senior tag

5% körül van az állampapír éves hozama 5+ év felett. De attól sokkal jobb befektetési formák is vannak (10-20% közötti hozammal) kicsit nagyobb kockázattal. Ennek a fórumnak nem témája, csak azért hoztam fel, mert szerintem azt érzékeltetted, hogy 80-100eFt-ot 10 évre befektetve évi 3000 Ft hozamot ad.

[ Szerkesztve ]

(#12896) Rolly válasza dobolan (#12895) üzenetére


Rolly
veterán

no akkor máris írd meg, hogy hol lehet évi 10% kamatot elérni átlagban úgy, hogy kicsi / normális (mondjuk ez nem tudom mit jelent) a kockázat :D, mert akkor máris befektetnék 10 milliót...

(#12897) Rolly válasza #81475328 (#12887) üzenetére


Rolly
veterán

én olcsóbb invertert még nem láttam :) az újabb technika általában drágább áron jelenik meg (USDben is) közben meg a Forint is romlik.... Persze inflációval nézve már igazad lehet, csakhogy a 5% maximális hozamú államkötvény nem nagyon teljesíti túl az inflációt :)

(#12898) stickermajom válasza Rolly (#12896) üzenetére


stickermajom
addikt

Van rá megfelelő topik, de a kulcsszó: ETF. 10 éves távlatban gondolkodj befektetésre minimum.

(#12899) rígel válasza dobolan (#12895) üzenetére


rígel
őstag

80-100e HUF befektetésre? Ennyi pénz mindenütt a legalsó kamatsávba esik. De legyen 5%, akkor is kapsz 80 ezerre 10 év alatt kb 50- 60 ezret. Ebből 10 év múlva max 6 gömb fagyi lesz, nem új inverter.

Amúgy nem 3000-et írtam, hanem kb! 30 ezret. És mivel Állampapírról volt szó, ami 3,5%-ot ad ha beteszek 80 ezret, az 10 év alatt kb annyi.

Arról nem is beszélve hogy a kamatok is változnak, magas kamat nem nagyon szokott hosszú időn át működni, de ha igen, akkor meg bődületes az infláció, ami úgyis elviszi.

[ Szerkesztve ]

(#12900) Rolly válasza stickermajom (#12898) üzenetére


Rolly
veterán

etfeket ismerem de azért mert az elmúlt 10 évben száguldott a tőzsde meredek kijelenteni, hogy a következő 10 évben is így lesz + az ETF általában 0-6% közötti hozamot hoznak 10 éves távlatban / év tehát ez messze van a 10%-tól szerintem :) mi a topik nem találom

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.