Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12601) cd930 válasza bb71 (#12597) üzenetére


cd930
aktív tag

Nekem tegnap nem tudtak segíteni, azt mondták, hogy csak az MGT-t látják a rendszerben, hogy kiadták, de nincs nyoma sehol, hogy a csatlakozási dokumentáció be van adva.
A kivitelezőm meg azt mondta, hogy hetekkel korábban beadták.
Na, gyors telefon a kivitelezőnek, hogy mi a tosz van, beadták vagy sem?
Azt mondták, hogy az ügyfélszolgálaton valamiért sokszor nem látják a beadott kérelmeket, de ne aggódjak, már meg is jött az engedély pár napja. Át is küldte gyorsan. Szóval én már a soromra várok, áprilisban lesz a telepítés, mert a március már betelt nekik..

A csatlakozási doksiban viszont találtam aggasztó részeket:
"Állami/EU-s támogatás: Nem"
"Megtermelt többlet kiszámlázása engedélyes felé: Nem"
"A megtermelt villamos energiát a területileg illetékes egyetemes szolgáltató vagy kereskedő felé értékesíteni, az elszámolási ciklusban történő esetleges többlettermelés esetén a többletet kiszámlázni nem kívánom."

Ha a felújításos programban veszek részt, nem kellene az állami támogatásos sorban igennek lennie?
Ha túltermelésem lesz, nem veszik meg tőlem? Vagy csak számlázás nem lesz a részemről?

20+ éve a Prohardveren

(#12602) tothbe válasza cserix (#12600) üzenetére


tothbe
addikt

Magától nem fog. Az órád látod a rendszerben? Ha nem akkor valamit nem jól csináltál.

By(e) Tothbe

(#12603) cserix válasza tothbe (#12602) üzenetére


cserix
tag

Közben telefonon sikerült elérnem az Elműt. Bent van az igénylésünk , de még feldolgozás alatt.... (nekem egyelőre már ez is megnyugtató)

HP ProBook 650 G1, BlackBerry Q10 - Bold 9900 - Passport - KeyOne - realme GT 5G

(#12604) cd930 válasza tothbe (#12602) üzenetére


cd930
aktív tag

Ide csak tervezők tudnak regisztrálni, nem?
Kér cégnevet, kamarai adatokat..

20+ éve a Prohardveren

(#12605) djbahool


djbahool
senior tag

Megkaptam a választ a MÁK-tól, a társasházi sorház osztatlan közös tulajdonú tetőre napelemre jár-e támogatás kérdésemre:
"A támogatás a társasházi alapító okirat alapján az Önök tulajdonában vagy kizárólagos használatában álló (nem külön helyrajzi számon) ingatlanokra igényelhető.
Társasházak esetében a külső felújítási munkálatok abban az esetben támogathatóak, ha a felújítással érintett tető kizárólag az igénylő tulajdonában lévő ingatlanrészhez tartozik."
Ez nekem megint olyan, hogy válaszoltak is, de nekem ez nem egy konkrét igen vagy nem.
Ezt hogy értelmezitek?

(#12606) tothbe válasza cd930 (#12604) üzenetére


tothbe
addikt

Igen, közben gépről nézve már egyértelmű (telefonról nem volt az).

Szóval ide (ELMŰ Hálózat Üfsz) kell regisztrálni ugyanazzal a mail címmel/userrel, mint a sima ELMŰ üfsz-re vagy regisztrálva és a mérőt is ugyanazt kell megadni.
Utána itt már látszanak a folyamatban lévő kérések és azok állapota.

By(e) Tothbe

(#12607) tothbe válasza djbahool (#12605) üzenetére


tothbe
addikt

Ha közös a tető felettetek, akkor nem jár. Ha csak a te részed felett van, akkor meg igen. Ergo pl egy több szintes háznál egymás feletti emeletek miatt a tető nem tartozik hozzád. Sztm egyértelműen fogalmaztak.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#12608) Jovanny2 válasza djbahool (#12605) üzenetére


Jovanny2
őstag

Pedig szerintem ez egyértelmű. A képed alapján ez egy sorház, feltéve, hogy nem több szintes, más-más tulajokkal. Az általatok lakott ingatlan ezáltal saját tetővel rendelkezik, ami felett rendelkezel. Például, ha beázik felettetek, nem közösen cserélitek. :) Ebben az esetben szereltethetsz rá napelemet (és támogatják is). Egész alkalmasnak is tűnik a nagyobb tető, ha jó a tájolása.

szerk.: hú, jó sokáig írtam, tothbe megelőzött. :)

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#12609) djbahool válasza tothbe (#12607) üzenetére


djbahool
senior tag

Több szintes, de a mi lakásunkon mindkét szintet mi lakjuk, és egy helyrajzi számmal bír a két szint.
De akkor ha jól értem a keleti oldalra (1. kép) rakhatok fel és támogatható, de a nyugatira (2. kép) nem?

[ Szerkesztve ]

(#12610) bb71 válasza tothbe (#12606) üzenetére


bb71
őstag

Hol is? Mert nem...

(#12611) cd930 válasza tothbe (#12606) üzenetére


cd930
aktív tag

OK, ide be tudok lépni, de nem látok olyan menüpontot, ahol folyamatban lévő kérések lennének.
A Profilom / Elintézett műveletek alatt látom a regisztrációt, de semmi egyebet.
Pedig volt egy igénybejelentésem, amire megjött az MGT illetve a kivitelező beadta a csatlakozási dokumentációt, amire meg is jött egy hete az engedély.

20+ éve a Prohardveren

(#12612) tothbe válasza cd930 (#12611) üzenetére


tothbe
addikt

Válaszd a Műszaki ügyek / Műszaki igénybejelentés meglévő fogyasztási helyre pontot.
És ott legalul a listában ott lesz a már leadott igényed.

Amúgy ez azért is jó ez a portal mert később itt tudsz időpontot foglalni a szerződéshez, ha személyesen vinné majd be inkább, mint kivárd az online beküldés esetén a 15 napot.

Ja, és még egy fontos. Addig látszik itt egy ügy, amíg le nem zárják. Utána huss, eltűnik és nyoma sincs többé. Ügyes egy rendszer.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#12613) MrZed001 válasza cd930 (#12611) üzenetére


MrZed001
tag

DEL ... ezt se tudták értelmesen kitalálni ... előző címes reg bekavar.

[ Szerkesztve ]

(#12614) cd930 válasza tothbe (#12612) üzenetére


cd930
aktív tag

Köszönöm, találtam valamit, de nem lehet tudni, hogy mi is az.
Látom az ügyszámot és hogy feldolgozás alatt, de a létrehozás dátumán (február 12.) tutira semmit nem adtunk be.. Január végén ment be az igény, amire február 12-én született meg az MGT. Szóval szerintem ez egy lezárt ügy, amit talán tévedésből ilyen státuszban hagytak.
Február végén beadásra került a csatlakozási doksi, amit március elején jóváhagytak.
Ez utóbbiaknak semmi nyoma, így igazad lehet az eltűnést illetően (már ha egyáltalán valaha ott volt..)

20+ éve a Prohardveren

(#12615) bb71 válasza tothbe (#12612) üzenetére


bb71
őstag

Na ott a nagy semmi van... pedig elméletileg benyújtotta a napelemes cég.

(#12616) tothbe válasza bb71 (#12615) üzenetére


tothbe
addikt

kiválasztottad a mérődet? csak utána látszik bármi is, addig üres listát hoz.

By(e) Tothbe

(#12617) oak válasza tothbe (#12616) üzenetére


oak
tag

Nekem sincs ott semmi. Mérőt hol lehetne választani?

(#12618) Pgabor79


Pgabor79
aktív tag

E-on-nál is van lehetőség az ügyintézés online követésére? (Én nem találtam....)
eon.hu-n regisztrálva vagyok. Mérőóra állásokat is itt jelentem havonta.

(#12619) Pgabor79


Pgabor79
aktív tag

Ez egy aktív - ventilátoros - hűtésű Fronius Primo 5.0 inverter lett betervezve a leendő rendszerhez. Mekkora zajt csap egy ilyen inverter? Házban lévő garázsban lenne célszerű elhelyezni, ha nagyon nem hallatszana be a zúgása.
Lakóteret egy normál beltér ajtó választja el a garázstól. Szerintetek?

(#12620) bb71 válasza tothbe (#12616) üzenetére


bb71
őstag

nem találok lehetőséget rá.

(#12621) cserix válasza bb71 (#12620) üzenetére


cserix
tag

Nekem sikerült. A regisztrációkor kellett beírni a "mérőazonosító"t. Mondjuk okosabb nem lettem. Annyi látszik, hogy "adatbevitel folyamatban".

HP ProBook 650 G1, BlackBerry Q10 - Bold 9900 - Passport - KeyOne - realme GT 5G

(#12622) balkoger válasza bb71 (#12620) üzenetére


balkoger
tag

Felhívtam az Elmű-t, február végén beadták az igényt, egyenlőre MGT-re várunk, vagyis akkor hátra van mégegy engedélyezési kör?
Tothbe által javasolt felületet Én is elérem, de nem találok mérőhely kiválasztásra, amúgy nem lenne rossz itt követni.

(#12623) tothbe válasza balkoger (#12622) üzenetére


tothbe
addikt

Amint írtam regisztrációkor megadod a merőhelyed adatait is.
Utána belépés (szigorúan csak gépen, mert mobilon kb semmi nem látszik) és a menüben válaszd a Műszaki ügyek / Műszaki igénybejelentés meglévő fogyasztási helyre menüpontot.
Ami bejön ablak annak a legalján lehet megadni mérőhelyet illetve dátumokat. A meérőhelyet ha lenyitod ott lesz a sajátod amit regisztrációnál megadtál. Azt kiválasztod és máris frissül a lista alul és ott lesz az a sor ami az MGT igényhez tartozik.

By(e) Tothbe

(#12624) tbc2 válasza Pgabor79 (#12619) üzenetére


tbc2
tag

Egy pontosan ugyanilyen inverterem van immár pontosan egy hete :), és az eddigiek alapján úgy jellemezném, hogy hallható, hogy megy, de kifejezetten halk, egy átlagos PC-nél halkabb. Viszont ne ebből indulj ki, mert 1.) 3.7 kW-on dolgozott eddig maximum, és terveim szerint ez fel fog menni 4.5 környékéig is, ott úgy gondolom, hogy magasabb fordulatszámra fog kapcsolni a ventije. 2.) most még hideg van, nyilván ahogy a külső hőmérséklet emelkedik, a venti is magasabb fordulatszámon fog forogni. 3.) minden bizonnyal az a venti idővel öregszik és hangosodik. Lényegében 6 sorban fejtettem ki, hogy "nem tudom". :)

(#12625) oak válasza tothbe (#12623) üzenetére


oak
tag

Megadtam regeléskor mérőhelyet, adott menüpont alján mégsincs választó. Érdekes.

(#12626) noorbertt


noorbertt
őstag

Sziasztok,

Kaptam egy ilyen ajánlatot, mit gondoltok melyik lenne a jobb? Vélemények?
Solarkit

(#12627) rígel válasza Pgabor79 (#12618) üzenetére


rígel
őstag

van
https://www.eon.hu/hu/hmke/hmke-folyamatkovetes.html

(#12628) joghurt válasza noorbertt (#12626) üzenetére


joghurt
addikt

1. Szükséged van-e egyáltalán SolarEdge-re (több tetősík, beárnyékolás stb.)?
2. Az áramszolgáltatód engedni fog egy fázisra 4 kW-ot? Ezt jobb előre tisztázni.
3. Az árat nem látni, pedig a Ft/kWp jó összehasonlítási alap. Mondjuk az is, ha egynél több kivitelezőtől kérsz árajánlatot...

A tej élet, erő, egészség.

(#12629) senki68 válasza rígel (#12627) üzenetére


senki68
senior tag

Folyamat azonosítót honnan lehet megtudni?

(#12630) b. válasza makkmarce (#12480) üzenetére


b.
félisten

Igen írásban kell kérni. [link]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#12631) MrZed001


MrZed001
tag

Ha már napelem, óra szabványosítás. Sikerült belefutnom ismét egy szép copásba.
Légkábel jön a házhoz, és cserélni akarják.
Egy kis részen a szomszéd telke felett megy át (pár évtizede, nem elkerülhető).
És a csatlakozó műszaki dokumentáció része, hogy szomszéd hozzájárulása kell ehhez.
Sőt, szolgalmi jogként be is vezetteti tulajdoni lapra neki szolgáltató.
Előre félek szomszéd erre mit mond ...

(#12632) noorbertt válasza joghurt (#12628) üzenetére


noorbertt
őstag

Azt gondoltam hogy árat nem illik kiírni ilyenkor, de akkor kirakom:


Ez csak ilyen adatlap bekérő alapján készült és csütörtökön jönnek házhoz.

Kaptam még growatt ,Sun és saj ajánlatokat is, de azokat nem erőltetem..

Plusz egy ilyet is:

Elmű emasz, kérdéses mert nem beszéltem még velük, milyen következményei lehetnek?

(#12633) bb71 válasza MrZed001 (#12631) üzenetére


bb71
őstag

Téged sem írigyellek...

****** más **********

Solar-kit csalódás:

a mai nagy - hogy áll a HMKE igény - téma kapcsán rákérdeztem náluk, hogy ugye beadták akkor én miért nem látom... az elmü oldalán???

Válasz: nem adtuk be! De nem szólnának... és közel egy milla ott pihen már a számlájukon... ez nem fair!
Nem küldtem villanyszámláról szkennelést, mert nincs még számla a nevemre.........

(#12634) Mik_i


Mik_i
tag

Sziasztok!
EnerCharger Hungary kft-ről van valakinek tapasztalata?
Köszi

(#12635) rígel válasza senki68 (#12629) üzenetére


rígel
őstag

Az szolgáltató küldi, mikor benyújtod az igényt, vagyis amikor kapod a levelet hogy elfogadták.

[ Szerkesztve ]

(#12636) ancika14 válasza Mik_i (#12634) üzenetére


ancika14
lelkes újonc

Céginfo szerint 2 fős cég, :)

[ Szerkesztve ]

(#12637) cdl válasza noorbertt (#12632) üzenetére


cdl
senior tag

Nekem ugyanaz a rendszer lett, mint a legelső ajánlat.
Szóval Én arra szavaznék :)
Ha nem kell az SE, ár értékben az a nyerő.

(#12638) joghurt válasza noorbertt (#12632) üzenetére


joghurt
addikt

Az elsőből csak az Optimum fér be 450 Ft/kWp alá. Szerintem vállalható összetevőkből.
Az Optimum plusznál nem értem, fajlagosan mitől ennyivel drágább.

A második ajánlat szerintem bazi drága. Mindegyik opció 500 Ft/kWp fölötti. (Emiatt pl. az 50%-os felújítási támogatásból helyből kiesik mind.)

Azt még mindig nem tudjuk, tagolt-e a tetőd, illetve mennyire árnyékolt (azaz kell-e SolarEdge, vagy valami egyéb optimalizáló).

Az áramszolgáltatót azért kell megkérdezni, mert egy fázisra 2,5 kW-ot kell engedniük, 2,5-5 kWh között mérlegelhetnek (milyen messze vagy a trafótól, most milyen állapotban van az a fázis stb.). Kellemetlen, ha azért borul a projekt menet közben, mert visszadobják a kérelmed.

A tej élet, erő, egészség.

(#12639) Voice24 válasza Pgabor79 (#12618) üzenetére


Voice24
őstag

Van lehetőség, ahogy mások is írták, de a használhatósága, pontosabban a naprakészsége hagy maga után kívánnivalót. Nekem kb. február közepe óta bent van a dokumentációm, a folyamatkövető mégis azt hozza még ma is, hogy "önnek nincs nyomon követhető folyamata". Én az Eon ügyfélszolgálattól kértem el telefonon a folyamatazonosítómat, de sokra nem mentem vele a fentiek miatt.

(#12640) oak válasza Mik_i (#12634) üzenetére


oak
tag

Nálam voltak felmérni, egy fiatal srác, nagyon korrekt volt. Később hívott, hogy miért nem őket választottam, mert szeretnének belőle tanulni. Szeretem az ilyen hozzáállást. Hoyg hogyan dolgoznak, azt nem tudom.

(#12641) liszkai 2 válasza noorbertt (#12632) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Elmú-Émászt nem ajánlom senkinek, csak az üzletkötővel tudsz találkozni akkor is csak a felméréskor és utána miután az előleget befizeted eltűnnek mint szamár a ködben. Semmit nem tartanak be ,van akinek egy év múlva szerelnek és nem biztos,hogy azt kapod ami a szerződésben szerepel. Én bontottam velük és utólag kiderült,hogy megérte felmondani.
Nekem Canadian Solar van 10 db. Solar-Edge inverterrel 1.850 000- ért, szerintem jobb mint a Fronius.

(#12642) Pgabor79 válasza rígel (#12627) üzenetére


Pgabor79
aktív tag

Köszönöm.
Bár sajnos ez nem mutat nekem semmit:
"Önnek nincs nyomon követhető folyamata vagy hibásan adta meg a kért azonosítókat!"

[ Szerkesztve ]

(#12643) Mik_i válasza joghurt (#12638) üzenetére


Mik_i
tag

Hol érdemes érdeklődni, hogy engedik e az 1 fázist? Általános központi telefonszám, vagy van erre valami jobb? (Elmű) Bp. 4. kerületben tervezek 3,5-4 kW közötti invertert.

(#12644) Jovanny2 válasza Mik_i (#12643) üzenetére


Jovanny2
őstag

Nekem le lett adva az igény (a solar cég adta le), 2 héten belül válaszolt a szolgáltató nekik, hogy engedélyezik, addig izgultam. Szerintem nagyobb az esély, hogy megadják, ha nem te kérdezgetsz utána, hanem már egy kész igénylés van leadva.

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#12645) Mik_i válasza Jovanny2 (#12644) üzenetére


Mik_i
tag

Köszi. Neked hány kw volt? Merrefelé?

(#12646) Jovanny2 válasza Mik_i (#12645) üzenetére


Jovanny2
őstag

5kW, 1 fázis, Kecskeméten. MVM Démász terület. Mondjuk a pecsétet 7 nap után nyomták rá, de azért még húzták az idegeim plusz 1 hétig. :)

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#12647) noorbertt válasza Jovanny2 (#12644) üzenetére


noorbertt
őstag

Megkérdezhetem hogy toled milyen ütemben kérik a fizetést?
Mert mi a helyzet akkor ha nekik se adják meg?

(#12648) noorbertt válasza joghurt (#12638) üzenetére


noorbertt
őstag

Mennyire árnyékolt.. hát van egy időszak ahol a délnyugati oldalon egy nagyobb fa arnyekol egy részen, de nem tudom így hogy ez mennyire probléma de az is lehet hogy azt a helyet nem kell lefedni.. remélem ez csütörtökön tisztázott lesz az ügyintéző segítségével. Amúgy 15:30kor jön remélem pont látszódi fog minden

(Dupla lett boccs)

[ Szerkesztve ]

(#12649) Jovanny2 válasza noorbertt (#12647) üzenetére


Jovanny2
őstag

A szerződéskötés előtt ingyenes minden. Ebbe beletartozott az igény leadása is. Amikor engedélyezték, akkor elküldték a szerződést, aláírtam, és most várom, hogy fizethessek. :)

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#12650) bb71 válasza bb71 (#12633) üzenetére


bb71
őstag

Nos most - a megegyezéstől számítva 9 munkanap - sikerült elküldeni a HMKE igénybejelentőt a cégnek, DE, most meg nem írták oda a vezérelt óra meglétét, ekkor az ELMÜ le akarja majd szedni az éjszakai órát, amikor netán jön ad-vesz mérőt feltenni?
Nem hiszem el, hogy mindennek ilyen nyögve-nyelősen kell menni Magyarországon... :W

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.