Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13251) Pgabor79


Pgabor79
aktív tag

És ugye az 5kW-os Fronius Primo 5.0-1 nyugodtan túlpanelezhető 15 db 385 W-os JA Solar panellel ugye? (Ez így 5775W lenne ideális esetben, papíron.)

(#13252) oak


oak
tag

Úgy tűnik, az ELMŰ kimaxolja a 30 napot, ami az MGT-re van nekik.

(#13253) tothbe válasza Pgabor79 (#13251) üzenetére


tothbe
addikt

Annyival simán.

By(e) Tothbe

(#13254) Jovanny2 válasza oak (#13252) üzenetére


Jovanny2
őstag

Még szerencse, ha maximalizálva van. MVM Démásznál elvileg nincs ilyen határidő, és az enyém is már febr. 28. óta benn van. De szerencsére a kivitelező azért közben halad, megrendelte az alkatrészeket, akár telepíteni is tud majd, a papír elvileg a készre jelentéshez kell. Ja, és nekem küldik majd.

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#13255) kirkri válasza tothbe (#13253) üzenetére


kirkri
addikt

A túlpanelezésnek jól gondolom, hogy csak akkor értelme, ha nem ugyanabba az irányba néz az összes panel? Az inverter maximális kimenő teljesítménye adott, ezért nem igazán jöttem még rá, hogy miért jó túlpanelezni (a veszteséget leszámolva) az invertert. Laikusként akkor látom értelmét, ha eltérő irányokba kerülnek a panelek és van amit már reggel süt a nap, más paneleket meg csak később.

[ Szerkesztve ]

21 éve a Prohardveren! ™

(#13256) Coc@s válasza kirkri (#13255) üzenetére


Coc@s
őstag

Hát azért, mert a nap egy jó részében, de pl. felhős időben is általában nem maxon jár az inverter, így ha több paneled van, akkor azokkal többet tudsz termelni abban az időszakban.

18 éve itt

(#13257) rígel válasza kirkri (#13255) üzenetére


rígel
őstag

Már volt erről szó, és volt egy nagyon szemléletes grafikon. Nagyon is van értelme, még optimális fekvésnél is, persze praktikusan nem olyan mértékben mint eltérő tájolás esetén, mert egy szinten túl már nem hoz annyi többlet termelést, hogy megtérüljön a ráfordítás. De egy 20-30%-ot nagyon is megéri ha szükséges

[ Szerkesztve ]

(#13258) kirkri válasza Coc@s (#13256) üzenetére


kirkri
addikt

Valóban, azzal nem számoltam, hogy felhős időben a több panelen megtermelt teljesítmény sem biztos, hogy eléri a maximum teljesítményt. Kérdés, hogy megéri-e az ilyen borús idők miatt a többlet beruházás, akkora hatásfoknál mennyi idő alatt térül meg az áruk?

#13257 rigel: Megpróbálom megkeresni a grafikont, kíváncsi vagyok.

21 éve a Prohardveren! ™

(#13259) MrKentsfield válasza oak (#13252) üzenetére


MrKentsfield
tag

Szia Igen.
De sok múlik a kivitelező ügyességén és leterheltségén is.
Én Feb 12. szerződtem kis-közép méretű céggel. (nagyok már akkor is csak 4-5 hónapra garantálták.)
Feb 15. be volt adva az első kör az Elmünek.
Megrendeltek mindent és Márc 16. amint meglett az engedély telepítettek és készre jelentettek Március 16.-án. Márc 19.-re megjött a Hálózati csat,üzemviteli és a hálózat használati szerződés.
A hálozat csatlakozási el volt gépelve 1 fázis a 3 helyett :( 19. én viszaküldtük javításra tegnap 24. megjött. Már csak az ad-vesz mérő csere van hátra és megvagyunk bruttó 2 hónap alatt.

(#13260) Geresics válasza kirkri (#13258) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Parancsolj! ;)
keresés: túlméretezés

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#13261) tothbe válasza kirkri (#13255) üzenetére


tothbe
addikt

nem jól gondolod. Kicsit olvass visszább, nemrég topicgazdánk pont erről írt egy hosszabb posztot. Abban minden benne van. ;)
Tessék, ő maga előzőtt meg egy válasszal. :D

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#13262) rígel válasza kirkri (#13258) üzenetére


rígel
őstag

Nem csal felhős időben éri meg!

(#13263) kirkri


kirkri
addikt

Köszönöm mindenkinek! :R

21 éve a Prohardveren! ™

(#13264) senki68 válasza Chal (#13108) üzenetére


senki68
senior tag

Nézem ezt a grafikont.
Akkor az Elmüs adatok jöttek a villanyóra P1 portjáról, és a másik? Inverterről?
Milyen programmal hoztad össze 1 grafikonba?

(#13265) Chal válasza senki68 (#13264) üzenetére


Chal
addikt

Igen, az import/export az órából jön, a termelés az inverterből. Grafana-val készül a grafikon, az adatokat az órára kötött elektronika mqtt-vel küldi 10 sec-enként (mert az óra is ilyen gyakran szolgáltatja csak). Az inverternek a belső api-ját egy scripttel kérdezem, ez http, szintén 10 sec-enként (ezt lehetne gyakrabban is, de elegendő ez). Az egész egy adatbázisba megy, és onnét dolgozik a Grafana.

(#13266) senki68 válasza Chal (#13265) üzenetére


senki68
senior tag

Kösz.

A fiam hétvégén összedobja a kütyüt, ha meg meglesz az inverter majd még rákérdezek.

(#13267) cserix


cserix
tag

A kínai/nem kínai Sharp témához, akit érdekel.
Ma telepítették nálunk a rendszert Fronius/Sharp 7,92 KWp.
Lefotóztuk egy panel adatlapját.

Chal : Lehetne, hogy ez a P1 port adatkinyeréses dolog bekerüljön az összefoglalóba? ....vagy ezt Geresics fórumtársnál kell kezdeményezni?

[ Szerkesztve ]

HP ProBook 650 G1, BlackBerry Q10 - Bold 9900 - Passport - KeyOne - realme GT 5G

(#13268) senki68 válasza cserix (#13267) üzenetére


senki68
senior tag

Na most akkor a Sharp az japán, kínai tajvani vagy német? :D

(#13269) Zolee897 válasza cserix (#13267) üzenetére


Zolee897
tag

ha jól látom, akkor ezen nincs rajta, hogy hol gyártották, sem az, hogy hol szerelték össze

(#13270) Zolee897 válasza Geresics (#13260) üzenetére


Zolee897
tag

a nepelem túlméretezés (több kWp napelem, mint inverter max kW) befolyásolja, csökkenti az inverterekre adott jótállást, szavatosságot?

(#13271) Szifó


Szifó
újonc

Ez meg az én Sharp panelem.... Ezen minden van, Japán, Német Kínai

(#13272) cserix válasza senki68 (#13268) üzenetére


cserix
tag

....sztem. tök mindegy....nekem a lényeg, hogy ez EU-ban 15 év gari van. Ha meghibásodik vagy lesz vele valami nem Kínában/Indiában/Tajvanon kell ügyet intézni és talán/nagy valószínűséggel 15 év múlva is a piacon lesz még a cég.

Szifó: Azta ..... holnap befotózunk alá. A kép készítője csak azt nem fotózta le amit kértem. Mondjuk a lényegen sztem. nem változtat.

[ Szerkesztve ]

HP ProBook 650 G1, BlackBerry Q10 - Bold 9900 - Passport - KeyOne - realme GT 5G

(#13273) Coc@s válasza Chal (#13265) üzenetére


Coc@s
őstag

Az inverter lekérdezés SE esetén is működik?
Eddig csak sima böngészővel próbáltam megszólítani, de sikertelen volt.
Van erre is megoldás?

18 éve itt

(#13274) Jovanny2 válasza cserix (#13267) üzenetére


Jovanny2
őstag

Épp csak a bal alsó sarokban lévő Assembled in China feliratot nem sikerült ráfényképezni véletlenül. ;)

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#13275) Chal válasza Coc@s (#13273) üzenetére


Chal
addikt

Nincs sajnos, SE foggal-körömmel a cloudba terel mindenkit. Onnét amúgy lekérdezheted a mobilappon kívül is az adatokat, és saját db-be teheted, de van egy napi limit (300) a lekérdezések számára. Bár ügyesen felhasználva ez sűríthető, hiszen elegendő akkor kérdezni amikor termel is, éjszaka felesleges, viszont a szép folyamatos 3-30 sec felbontású grafikonokat értelem szerűen SE-nél el lehet felejteni :(
Elég gennyes húzás, vélhetően itt is a pénzszedéshez kezdenek megágyazni (tavaly még ment a local lekérdezés, de bezárták, ha régebbi a firmware, akkor működhet, de ugye ez sovány vígasz).

Fronius elvileg jó még, ott támogatott a local api, hivatalos részletes dokumentációk vannak róla, fejlesztők számára. Ebből gondolom hogy itt a megszüntetés sem játszik, hosszú távon sem, hiszen kifejezetten üzleti céllal is támogatott a dolog. Nagyon durva lenne, ha kirántanák pl. egy cég alól a talajt, aki komolyabb Froniusokra fejlesztett pl. épületautomatizáláshoz/integrációhoz szoftvereket. Persze a lakossági piacon ettől még lehet itt is bármi, szóval a fene se tudja, egyelőre elvileg megy, van local api.

A hogyanokról nem gyűjtöttem infót amúgy, szóval konkrét példákkal, scriptekkel nem tudok szolgálni. Csak vásárlás előtt átnyálaztam a lehetőségeket mélyebben, innét vannak a fenti infóim.

[ Szerkesztve ]

(#13276) cserix válasza Jovanny2 (#13274) üzenetére


cserix
tag

....tényleg véletlenül. Egymásnak voltak még támasztva mikor a párom fotózta....holnap pótolja....különben nem lesz vacsi.

HP ProBook 650 G1, BlackBerry Q10 - Bold 9900 - Passport - KeyOne - realme GT 5G

(#13277) Samott válasza Jovanny2 (#13274) üzenetére


Samott
addikt

Veletlenul. :) De az Apple cuccaira is ez van nyomtatva, megse sir miatta senki.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#13278) senki68 válasza Chal (#13275) üzenetére


senki68
senior tag

Az szép. Pedig nekem is SE lesz.

(#13279) Coc@s válasza Jovanny2 (#13274) üzenetére


Coc@s
őstag

Az én Hyundai paneljeim címkéjének bal alsó sarkában is a made in China virít.

Viszont elég szépen termelnek, bár ugye még vadi újak.
Hasonló tájolású 5.74 kWp-s rendszernél nem túl messze tőlünk - az SE oldalán 19,3 kWh termelést látni, nekem - még mindig csak az invertert közvetlenül lekérdezve - 25,6 kWh volt a 4,7 kWp-s rendszer mai termelése. Mondjuk kíváncsi leszek az SE oldalán látható értékekre, ha majd hozzáférek.

18 éve itt

(#13280) Coc@s válasza Chal (#13275) üzenetére


Coc@s
őstag

Akkor nem is erőltetem ezt a dolgot.
Végül is az óra adataiból és az SE oldalából is levonhatók a megfelelő következtetések az optimális fogyasztásra.

18 éve itt

(#13281) Jovanny2 válasza Samott (#13277) üzenetére


Jovanny2
őstag

Nem ide... ;)

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#13282) Jovanny2 válasza Coc@s (#13279) üzenetére


Jovanny2
őstag

Miért, szerinted az én LongiSolar paneljeimre mi lesz írva? :D Abszolút nincs gond a kínai összeszereléssel, iPhone téren sem. Csak az a vicces a Sharp paneleknél, hogy 3 ország szerepel rajta, és látszik melyiket akarják a legjobban titkolni...amúgy minek titkolni? Ja, és a vita abból volt, hogy a Sharp kínai-e. Én úgy látom, hogy szerintük az. ;)

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#13283) Zolee897 válasza Jovanny2 (#13282) üzenetére


Zolee897
tag

"Miért, szerinted az én LongiSolar paneljeimre mi lesz írva?"
azt én már tudom, mert van ilyenről fényképem :-)

(#13284) #81475328 válasza cserix (#13267) üzenetére


#81475328
törölt tag

Hogy-hogynem pont az érdemi része maradt le a cimkéről, hogy hol is ... KÉSZÜLT valójában.

(#13285) #81475328 válasza Chal (#13275) üzenetére


#81475328
törölt tag

Minden inverterhez van monitoring API és MODBUS felület ...hivatalból.
(emlékeim szerint)

www.solaredge.com/sites/default/files/se_monitoring_api.pdf

(#13286) kiliti válasza #81475328 (#13285) üzenetére


kiliti
csendes tag

Arra talált már valaki leírást, hogy a Fronius RS-485 portján hogy lehet kiolvasni a termelési adatokat (AC és DC is)?

(#13287) Coc@s válasza #81475328 (#13285) üzenetére


Coc@s
őstag

De ez sem az invertelből veszi lokálosan az adatokat ha jól látom, és benne van a napi 300-as limit, amiről szó volt.

18 éve itt

(#13288) Chal válasza #81475328 (#13285) üzenetére


Chal
addikt

Amit linkeltél, arról írtam én is, ez a doksi a cloud api-ról szól, más nincs is a beépített wifi interfacehez. Más gyártóknál ugye ez az interfész local-ban is válaszol, jellemzően http-n, és vagy dokumentált, vagy nem dokumentált módon, de tudsz belőle adatot kinyerni anélkül, hogy meg kellene járatni a fél világon át kapcsolatot, mindenféle korlátozással karöltve. SE-nél tavaly ezt teljesen bezárták.

Hogy milyen kártya, vagy modul tehető még rá, és abból hogy lesz IP-n kiolvasható - nem cloudos - adat, annak én nem jártam utána, amúgy is felesleges beruházás lett volna nálam az SE. Szóval ha valakinek erről van infója, az majd írja meg. SE tulajoknak hasznos lenne gondolom, főleg ha nem egy vagyon, és garivesztés nélkül rá lehet csatlakozni.

kiliti: mikor néztem, akkor a Froniusnal nagyon komoly doksik voltak a local API-ra, szóval nem kell RS-485-el szívni, egyből rendelkezésre áll minden adat LAN-on/IP-n. Valahol a weboldalon van egy külön szekció ehhez, de most nem találom hirtelen.

[ Szerkesztve ]

(#13289) senki68 válasza Chal (#13288) üzenetére


senki68
senior tag

Hogy is van ez?
Veszek egy fél milláért egy invertert, aztán megmondja napi hányszor ad adatot nekem
, és az én internetkapcsolatomat használja ingyen, azért, hogy valami központba valakinek adatokat küldjön?
Na ehhez nekem is lesz azért 1-2 szavam.

Jó még nincs itt, de ha itt lesz áttanulmányozom. A belinkelt pdf-et áttanulmányozta az egyik programozó fiam, közölte az a 300 napi adat az Apira vonatkozik, de nekünk nem kell, mert van valami alkalmazás, amivel korlátlan adatot lehet kinyerni, de ha az nem működik, akkor ír egyet.

(#13290) stickermajom válasza senki68 (#13289) üzenetére


stickermajom
addikt

Azért használja az internetkapcsolatod ingyen, hogy te lásd a termelési adatokat. Nem kötelező használni ezeket a szolgáltatásokat, anélkül is működik.

(#13291) senki68 válasza stickermajom (#13290) üzenetére


senki68
senior tag

Ahhoz, hogy én lássam, nem kell internetkapcsolat csak egy itthoni hálózat.

(#13292) Bakterx válasza kiliti (#13286) üzenetére


Bakterx
újonc

[link]
A (RS-485) Modbus RTU-hoz kell gateway amivel automatikához lehet illeszteni vagy egy konverter (pl.: ModbusRTU to usb). A Modbus TCP is működhet, de legegyszerűbb a Solar API.
Ha közeljövőben meglesz óracserém, akkor Solar API lekérdezést és saját dsmr kiolvasót is tesztelni fogom...

(#13293) kovlo válasza senki68 (#13289) üzenetére


kovlo
csendes tag

Itt találtam egy leírást a lokális API-ról: https://www.home-assistant.io/integrations/solaredge_local/ Ezek szerint létezik olyan inverter, amin működik (még?).

Alternatív lokális adatkinyerési mód: https://www.solaredge.com/sites/default/files/sunspec-implementation-technical-note.pdf Implementáció: https://github.com/erikarenhill/solaredge-modbus-hass
(Saját SE inverter híján egyelőre a fentieket "csak olvastam", nem teszteltem.)

(#13294) Chal válasza senki68 (#13289) üzenetére


Chal
addikt

Az ilyenek nálam is be tudják tenni a kaput, de azt azért tegyük hozzá, hogy ezen a piacon, ahol kb. 2-3db gyártóra szűkül a kínálat, másodlagos vagy harmadlagos szempont kell hogy legyen a management/monitoring minősége, és ezt sajnos tudják, és ki is használják :(

Igazából egy csomó nagyon értékes adat kerül hozzájuk, ami az egyénnek lehet hogy nem fontos, de ők brutál pénzeket tudnak vele keresni/spórolni az adathalom mérete miatt (elemzés, statisztika gyártás, K+F támogatása ezekkel, eladás harmadik félnek, stb.. ), igazából a vevők seggét kéne hogy kinyalják cserébe ezért, de hát pont az ellenkezője történik ennek is (lásd Froniusnál a fizetős lekérdezés X napra visszamenőleg).

Remélem pár év múlva ilyenért is seggbe lesznek ****-va a cégek, a versenyhivatalok meg a adatvédelmi biztosok által. Egyelőre vadnyugat van.

kovlo: hát ha megnézed a githubos issuekat, akkor nagyon fenték a kaszát tavaly március környékén, mert szépen sorban kapcsolgatták le mindenkinek a local API-t távolról. Ha szerencséd van, akkor még megy, de ugye hosszú távon nem lehet erre számítani.

senki68: az api lekérdezés az api lekérdezés, 1db ilyen csökkenti a 300-as keretet. Nekem sincs SE inverterem, de mindenhol ezt írják, és pl. az okosotthon controllerek (pl. Home Assistant) doksijában is ez szerepel, szóval szerintem nagyon ne bízz benne. A másik, hogy eleve 15 perces a mintavételezés (kifelé irányban ilyen gyakran küld), szóval hiába kérdezed gyakrabban, ugyanazt fogod kapni. De nem akarok én itt megmondóember lenni ennek kapcsán, főleg hogy nincs SE inverterem, de rengetegeget túrtam a témában, szóval amit látok meg régebben olvastam, azt megosztom.

[ Szerkesztve ]

(#13295) makkmarce válasza senki68 (#13289) üzenetére


makkmarce
őstag

ugyanez van mindegyik cégnél, és bónuszként a saját adataidért pénzt is kérnek.. kész kabaré az egész.

okoskodom, tehát vagyok

(#13296) kiliti válasza Bakterx (#13292) üzenetére


kiliti
csendes tag

Köszi! :)
Chal: Azért nem LAN-on kell nekem, mert az inverterbe nem veszem meg 40 ezres Wifi modult (ami a kábeles LAN-hoz is kell).

(#13297) kardkovacsi válasza Chal (#13294) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

"lásd Froniusnál a fizetős lekérdezés X napra visszamenőleg" - ez nem igaz. A historyban mindig megnézheted, évre, napra, órára visszamenőleg.

(#13298) Chal válasza kardkovacsi (#13297) üzenetére


Chal
addikt

Bocs, ezt nem fejtettem ki bőven, természetesen nekem az a fontos, hogy lássak mindent, ahogy a saját grafikonomon is látható. Fronius esetén ez úgy nézne ki, hogy megveszem a smart metert, és akkor még fizethetek havidíjat ha látni is szeretném pár napnál több időre visszamenőleg az adatokat. De javíts ki ha tévedek, a családban managelek egy Symo-t, annak a solarweb accountján én ezt látom, viszont nincs hozzá smart meter, szóval remélem nem értem félre (és ha nem, akkor ez alapján nem is lesz).

[ Szerkesztve ]

(#13299) kardkovacsi válasza Chal (#13298) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

A smart meternél nem tudom, mert olyat itthon szerintem senki sem rak fel mert gyakorlatilag értelmetlen a szaldó miatt. A többi adat simán látható, ott van a historyban. Két klikk.

Azért tegyük hozzá az adat tárolás és elérés bizony pénzbe kerül, szóval ha a smart metered adatait is tároltatni akarod a Froniussal szerintem teljesen elfogadható, hogy ezért plusz pénzt kérnek.
Ugyanez az api lekérdezésre az SE-nél. Tessék elfogadni, hogy ennek ára van. Nem véletlenül limitálták 300-ra, gondolom volt pár okos amelyik másodpercenként lekérte és persze jó megdöntötték a szervereket.

(#13300) kardkovacsi válasza kiliti (#13296) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

De miért nem veszed meg?
Ha beszarik valami és fél év múlva veszed észre akkor máris a többszörösét buktad.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.