Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12501) joghurt válasza Chal (#12500) üzenetére


joghurt
addikt

Logout cikk belőle?...

A tej élet, erő, egészség.

(#12502) cdl válasza HDAdriano (#12499) üzenetére


cdl
senior tag

Persze, a maradék 3 milliót költheted arra is.
Viszont arra figyelj, hogy benne maradj a 450.000 forint/kWp-ben.
SE rendszernél azért nem mindig lehet néhány árajánlatot nézve.

(#12503) HDAdriano válasza cdl (#12502) üzenetére


HDAdriano
tag

Nagyon szépen köszönöm a választ! :)
Ahogy néztem 405.000FT/kWp-re jött ki a teljes árajánlat és még talán jól jönne pár extra napelem ezen felül szóval elvileg jók vagyunk.

(#12504) Elemental


Elemental
addikt

Amíg nincs meg a mérőóra csere, nem szabad bekapcsolni az invertert, hogy legyen termelés? Az engem nem zavar, hogy ingyen töltök vissza, de legalább az éppen elfogyasztott áramot részben fedezné :)

(#12505) joghurt válasza Elemental (#12504) üzenetére


joghurt
addikt

Kb. amennyit visszafelé tolsz, annyi büntetést fog rád verni a szolgáltató. Inkább ne tedd!

A tej élet, erő, egészség.

(#12506) OPiiPO válasza HDAdriano (#12499) üzenetére


OPiiPO
addikt

Szaktopic.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#12507) #81475328 válasza Zolee897 (#12490) üzenetére


#81475328
törölt tag

Amíg kWh szaldó van tökmindegy.
Mivel csak >> a TELJES éves kWh egyenleg számít.
Azaz nincs értelme ezen törpölni...

(a kezdő nem teljes év lehet szivatós, de ez van)
---

A némelyek számára majd nemsokára már (07.01.-től) elinduló fizetős rendszerben.
Attól IS függHET majd, hogy milyen hosszú lesz az elszámolási időszak.

Ha éves lesz az időszak, akkor ismét csak mindegy lesz.
Ha havi lesz az időszak akkor is mindegy lesz.

A féléves vagy pláne a negyedéves időszak adhat okot a fejtörésre.

(#12508) Elemental válasza joghurt (#12505) üzenetére


Elemental
addikt

Akkor kihagyom :)

(#12509) #81475328 válasza Elemental (#12504) üzenetére


#81475328
törölt tag

Nem szabad, hivatalból.

A régi mechanikus forgó-morgó mérővel azonban megesuk ez csúfság.
Mivel annál anyagi-műszaki gondot nem okoz a betermelés
(mert az csak lassabban forog vagy megáll tőle).

A digitális mérő viszont már helyből büntet :-(
A betermelést IS >> fogyasztásnak méri >> fizeted érte a 37,4 Ft/kWh díjat.

Ami ilyen szép időben akár 200-250 Ft/naplemkWp is lehet naponta.
pl. 5 kWp napelem esetén 1000-1200 Ft/nap is...

[ Szerkesztve ]

(#12510) Elemental válasza #81475328 (#12509) üzenetére


Elemental
addikt

Köszi!

(#12511) joghurt válasza #81475328 (#12509) üzenetére


joghurt
addikt

Pontosítanék: A forgó-morgó az átfolyó teljesítményt méri (előjel nélkül), így az ügyfél simán kifizeti a termelést fogyasztásként.

Az intelligens mérő az irányt is érzi; ilyenkor az áramszolgáltató kötbérez a szerződés megszegése miatt (mivel a részükről történő átvétel előtt nem kapcsolhatnád be az invertert). Na, ennek a kötbérnek az összege szokott a gyakorlatban megegyezni a betermelt áram árával - hogy nekik még véletlenül se kelljen fizetni a hivatalos átvétel előtti termelésért.

Az irodánkban is ez történt, miután 1,5 hónap alatt nem voltak képesek kijönni az Elműtől, és már tenyérbizsergetően belecsúsztuk a verőfényes májusi napokba. Ők megkötbéreztek minket 70ezerre, ők pedig nagylelkűen csökkentették ezt azzal a párezer forinttal, ami a 30 napos határidő túllépése miatt az ő saruk volt.

A tej élet, erő, egészség.

(#12512) gorbep válasza joghurt (#12511) üzenetére


gorbep
senior tag

Pont hogy nem! A forgó-morgó a betáplált teljesítményt ellentétes irányú forgással " honorálja", ha mechanikusan ezt egy racsni nem akadályozza. Azaz egy a felépítéséből adódó valódi szaldó mérő!!! Ha fogyasztasz előre, ha termelsz hátra forog. Azért is van leblombálva, mert ha felcseréled a fázis sorrendet, a fogyasztást termelésnek méri. Miután "okosba" sokan megtették ezt, alakították ki a csak előre forgó mechanikát, aminél a korong forog vissza is, csak a mechanikus számlálómű vissza felé nem képes számlálni, ilyenkor áll. Ezeknél az óráknál rajta van a racsni szimbóluma az előlapon.
Tehát technikailag ilyen óráknál érdemes lenne előre bekapcsolni, csak TILOS! De ez jogi, nem mérnöki tiltás... Tuti bukta, ha a teljesítmény mérleged az előző leolvasás alá megy!!! Azt sehogy sem lehet kimagyarázni... ;)

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#12513) joghurt válasza gorbep (#12512) üzenetére


joghurt
addikt

Bocs, ez a része valóban így van. Elektronikusból van "előjeltelen" teljesítményt mérő.

(A mechanikusok közül én arra tippelek, az időközönkénti kötelező cserék során már rég kifuttatták a racsni nélkülieket. Sőt, 2011-12 óta már a mechanikusokat is digitálisra cserélik.)

A tej élet, erő, egészség.

(#12514) Bakterx válasza Chal (#12500) üzenetére


Bakterx
újonc

Ezek igazán jó hírek...
WemosD1 mini modult használsz? Tasmota rendszerrel?
A csatlakozó kábelek közvetlenül a Wemos modul lábaira van kötve vagy van hozzá külön áramköri rész?
Részletes cikk tényleg jó lenne majd belőle...

(#12515) senki68 válasza joghurt (#12511) üzenetére


senki68
senior tag

Van olyan ahol még a forgó-morgó van?? Nálam már 3x cserélték a digitálist.

Ha nincs oda vissza mérő óra akkor honnan tudják mennyit termeltél be a rendszerbe?

(#12516) #81475328 válasza joghurt (#12511) üzenetére


#81475328
törölt tag

Tévedésben élsz forgó-morgó ügyben...

(#12517) joghurt válasza senki68 (#12515) üzenetére


joghurt
addikt

Nálunk pl. tavaly egy mechanikusat (racsnisat...) cseréltek le a kétirányú digitálisra. Épp úgy jött ki a csereciklus, hogy szerintem az utolsók között kaphattunk még mechanikus órát anno.

Az egész thread onnan indult, hogy akkor mi történik, ha valaki már az óracsere előtt bekapcsolja az inverterét. És itt van az, hogy ha egyirányú mérőd van, akkor fogyasztásként méri a termelést is, amivel rosszul jársz, hacsak nem termelsz kevesebbet, mint az aktuális fogyasztásod duplája.

A tej élet, erő, egészség.

(#12518) Jovanny2 válasza senki68 (#12515) üzenetére


Jovanny2
őstag

Nálam még az van. 11 éve lakunk itt, nem emlékszem, hogy cserélték volna, talán pont akkor. 36000 kWh van benne. 2006-os gyártású, racsnis.

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#12519) senki68 válasza Jovanny2 (#12518) üzenetére


senki68
senior tag

Akkor most vagy nálam cserélnek sűrűbben az átlagnál, vagy nemtudom.

Most akkor x évente cserélik, vagy az is számít, mennyi a fogyasztás?

Mondjuk nálam azért 7000 KWh körül volt az éves fogyasztás. Most egy picit, vagy 3000-el emelkedik.

(#12520) Chal válasza Bakterx (#12514) üzenetére


Chal
addikt

Igen, Wemos D1. Saját kód, de ez az alapja. A DSMR kimenete invertált, szóval kell egy kis elektronika hozzá (3db ellenállás, 1db tranzisztor).

Mérő témához: ismerős ismerősének a húgának a sógorának a szomszédja mesélte, hogy nála nem digitális óra volt, hanem egyel régebbi forgós-mechanikus, de nem az a kőkorszaki fekete vas (típus hirtelen nem ugrik be). Ő simán csak megnézte, hogy mit csinál az óra, nála nem forgott visszafelé, a tárcsa megállt, ahogy a számláló is ha nagyobb volt a termelés mint a fogyasztás. Így jó 1 hónapig működtette a rendszert (az óracseréig). Arra persze vigyázott, hogy mielőtt jöttek órát cserélni, lenullázta az inverter számlálója. Ezt jól is tette, mert vizslatta rajta a kijelzőt a szerelő. Amin nincs kijelző, annál ez természetesen lényegtelen.
Persze én soha nem tennék ilyet, szóval kizárólag saját felelősségre szórakozzon ezzel bárki is.

[ Szerkesztve ]

(#12521) makkmarce válasza Chal (#12520) üzenetére


makkmarce
őstag

:)
nem akkor van gond, ha megáll, hanem ha a 20 éves széthulló félben lévő órában mikor ellenirányba megfeszül, akkor eltörik e a racsni.. mert akkor a tulaj nyert egy lagzilajcsi mulatóst :D

okoskodom, tehát vagyok

(#12522) Chal válasza makkmarce (#12521) üzenetére


Chal
addikt

Én bemondanám rá, hogy a rendszerpróba során történhetett, nem tehetek róla.

De szerintem hagyjuk ezt az egészet, ha valaki felteszi ezt a kérdést egyáltalán, akkor mindig az a válasz hogy "nem, ne kapcsold be" :)

[ Szerkesztve ]

(#12523) kardkovacsi válasza Chal (#12522) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Én simán járattam egy egész napot, tesztelési célból. Mondjuk nekem digitális órám volt, szóval annyi történt, hogy fizettem egy ezrest potyára az Elműnek. Tesztelési célból megérte :)

(#12524) martonz


martonz
csendes tag

Február 15-én lett élesítve a rendszerem. A számlák szerint az éves leolvasás nekem áprilisban van.
Írtam az Elműnek, hogy ha már úgy is óracsere volt és 0-ról indulunk, akkor ne áprilisban legyen az éves levolvasás, hanem jövő februárban.
Meg is jött a válasz, hogy mennyire borzasztóan sajnálják, de nem lehet a korábban kőtáblába vésett éves dátumtól eltérni. Meg is értem, a 4G-n 0-24-ben realtime kommunikáló órát muszáj évente "leolvasni", és ettől eltérni nem lehet, mert CSAK. Nem hiába, az Elműnél nem ügyfél vagyok, hanem csak egy fogyasztó. :((

(#12525) Rolly válasza martonz (#12524) üzenetére


Rolly
veterán

éves leolvasásnál megnézik, hogy rendben van-e az óra nincs-e megbabrálva... ezért kell az éves leolvasás... persze lehetne felhasználó által fotóval is igazolni, de az is manipulálható... ezért "muszáj" évi egyszer kimennie illetékes alkalmazottnak aki ellenőrzi az órát ő maga készít fényképet ...

Emiatt pedig nem lehet ugrálni a leolvasásokkal mert a leolvasók 1-1 cím miatt nem fognak kerülni 10-100 km-eket...

Persze a két dolog lehetne független de ez van... Az áprilisi olvasás amúgy teljesen jó... mert április az első +os hónap így télen el tudod használni a plusz áramot ...

nekünk nyáron van június vége felé szokott lenni így is meg tudom oldani, hogy az éves fogyasztást ütemezzem és +-5%-on belül legyen a termelt / fogyasztott :) ... bár manapság már nem is kell vele foglalkoznom mert annyi áram fogyasztónk van :), hogy tuti fizethetek így is mint a katona tiszt pedig az éves áram termelésünk már 8-9e között lesz :)

(#12526) liszkai 2 válasza martonz (#12524) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Csak az óra szerint kell fizetni, én biztosan ügy fogok tenni.
A leszerelt óra szerint kifizetem a végelszámolást, onnantól amit az óra mutatni fog.

(#12527) stickermajom válasza Rolly (#12525) üzenetére


stickermajom
addikt

Nálunk nem nézték meg az órát. Becsöngetett a leolvasó, észrevette, hogy van napelem: "ja önökhöz nem is kell jönnöm", majd távozott. Elmű.

(#12528) liszkai 2 válasza kardkovacsi (#12523) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

1000 Ft. az 26Kw fogyasztást jelent. Az nekem majdnem 3 nap.

(#12529) leslieke válasza stickermajom (#12527) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nálunk is így volt, jövő héten lesz a távleolvasás.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#12530) Voice24 válasza Rolly (#12525) üzenetére


Voice24
őstag

Nálunk március 9-10. szokott lenni az évforduló, átalányt fizetek, erre látom a felhasználói fiókomban az Eon-nál, hogy március 1-től 31-ig leolvasási időszakom van. Eddig minden éven ők jöttek elvégezni az éves leolvasást, most megnyitották a lehetőséget, hogy én diktáljam be, amit az applikáción keresztül fotóval meg is tettem. Rá két napra megjött az elszámoló számla is, de ez persze nem zárja ki azt, hogy tizedike körül mégis megjelenik a leolvasójuk, és ellenőrzi az órát. (pénteken már itt ténykedett a faluban)

[ Szerkesztve ]

(#12531) Rolly válasza Voice24 (#12530) üzenetére


Rolly
veterán

Covid miatt lehet megint nem járnak... Tavaly nálunk is appos leolvasás volt...

(#12532) kardkovacsi válasza liszkai 2 (#12528) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Valójában 29 kWh volt az aznapi amikor ment, de szerintem a 20% közötti részt elhasználtunk, szóval csak olyan 25-öt tekert az órába.
A digitális órák mindkét irányt fogyasztásnak veszik, ezért nem ildomos bekapcsolni a rendszert óracsere előtt.

(#12533) kiliti válasza Chal (#12520) üzenetére


kiliti
csendes tag

A WemosD1-et az óra műanyag dobozában hagytad működni, vagy kivezetted belőle? Egyébként szabályos egy ilyen vezetéket kivezetni a dobozból egy tömszelencén át? A Wemos által fogyasztott áramot vajon méri az óra? :F

(#12534) Chal válasza kiliti (#12533) üzenetére


Chal
addikt

Benne van, a kismegszakítók mellett lóg, így azoknak az ajtaján át bármikor lehet szerelni/cserélni. A dobozt nem fúrhatod meg sajnos. Ezt megkérdeztem az Elműtől, mert adná magát a dolog, de nemleges választ kaptam. Mivel nem tudod a kábeltől becsukni az ajtót, ezért vagy wireless megoldást használhatsz csak, vagy ha most épül a ház/hálózat, akkor a bemenő vezetékek mellett egy saját védőcsőben mehetne, de az meg ugye nem életszerű senkinél, aki nem építkezik éppen. Szóval szerintem ez alapvetően egy wireless only, P1 portról tápolós megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#12535) Janusz001 válasza rígel (#12494) üzenetére


Janusz001
őstag

Nálam pl. anno november elején volt óracsere és mivel dec.31. van leolvasás, nem kezdtem el klímával fűteni, mert már nem termelte volna ki a a rendszer. Megvolt a leolvasás, már üzemeltem is be a klímákat, nagyjából tisztában vagyok az éves hozammal, innen pedig már csak matek.
Erre értettem.

(#12536) axioma


axioma
veterán

Van valami SolarEdge adathiba, vagy kezdjek aggodni? Inverter megy (ertem ez alatt hogy venti teker, fenyek ahogy kell), az app szerint termel 10kW-t, de a napi osszegzo 0Wh-n all. Ez nekem nem kerek, ha van teljesitmeny akkor kene lennie betermelt energianak is... Es most mar minimum fel oraja igy van.
Ugy nez ki app hiba, mert a pvoutput.org mutat termelest.

[ Szerkesztve ]

(#12537) rígel válasza Janusz001 (#12535) üzenetére


rígel
őstag

Nálad tényleg nem volt értelme változtatni, az az 1 téli hónap, amikor szinte amúgy is 0 a termelés, nem oszt, nem szoroz. De azért a többségnek nem ilyen szerencsésen jön ki.
Értem én hogy hogy érted, és a te esetedben ez nem is gázos, de akinek több hónap különbség van az elszámolásig, annak nem életszerű ezt figyelgetni, és spórolni vagy épp pazarolni. Sokkal egyszerűbb megváltoztatni az elszámolás időpontját, ha engedi a szolgáltató.

(#12538) Janusz001 válasza rígel (#12537) üzenetére


Janusz001
őstag

Amúgy én nem kértem változtatást, eredetileg májusi volt a leolvasás, de átraktak.

(#12539) makkmarce válasza axioma (#12536) üzenetére


makkmarce
őstag

nekem ugyanez van 2-3 napja a solarweb(fronius-al)
ha épp betudok lépni az appban vagy a web-en, akkor se biztos, hogy megkapom az infót.
Viszont maga az inverter menti az adatokat, és mikor épp él a szerverük el is küldi nekik.

okoskodom, tehát vagyok

(#12540) djbahool


djbahool
senior tag

Sziasztok!
Otthonfelújítási programban napelem rendszert telepítenénk, már meg is vannak az ajánlatok, csakhogy:
6 lakásos sorházban lakunk, ami társasház, így nem tudom igénybe vehető-e rá a pályázat, mert:
A GYIK-ban erre vonatkozóan 2 pont is szerepel:
35. Ha osztatlan közös tulajdonú az ingatlan, hogy tudok a tulajdonban lévő ingatlan részre támogatást igényelni?

A támogatás csak arra az ingatlanra és ingatlanrészre vehető igénybe, amit a használati megállapodás vagy bírósági ítélet körbehatárol. Közös használatú, illetve közös tulajdonú részre támogatás nem vehető igénybe.
illetve:
97. Milyen munkálatokra NEM igényelhető a támogatás?

- társasház esetében a közös használatú (osztatlan közös tulajdonban lévő) területek felújítására,

Valakinek bővebb infó erről?

(#12541) liszkai 2 válasza kardkovacsi (#12532) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Olyat nem lehet csinálni,hogy ügy kapcsolom be az invertert a belső hálózatra,hogy a főbiztosítékot lekapcsolom és csak a kismegszakítókon át menjen az áram és akkor a hálózat fele nem tud menni? Ennek mondjuk akkor van értelme amikor elegendő áramot termel a napelem.

Amíg nincs óracsere.

[ Szerkesztve ]

(#12542) stickermajom válasza liszkai 2 (#12541) üzenetére


stickermajom
addikt

AC betáp hiányában lekapcsol az inverter.

[ Szerkesztve ]

(#12543) kiliti válasza Chal (#12534) üzenetére


kiliti
csendes tag

A doboz alapját sem fúrhatom meg? Nem az átlátszó fedelet.
Akkor, amikor cserélik majd nekem az órát.
Jelenleg a ház felé (hátrafelé) van 2 kimenetem (24h + vezérelt), valamint lefelé van egy, a földelés felé. Itt lefelé nem lehet egy másik, a föld vezeték csövezése mellé?!
Ez már falsík alá esne, a szigetelés külső síkja mögé.

(#12544) cdl válasza djbahool (#12540) üzenetére


cdl
senior tag

Igénybe veheted, nálam is sorház van, megkérdeztem.

(#12545) -NOKIA- válasza djbahool (#12540) üzenetére


-NOKIA-
Ármester

Szia! Én is sorházra intézem, folyamatban van. :K

(#12546) djbahool válasza -NOKIA- (#12545) üzenetére


djbahool
senior tag

Köszi, neked is cdl.
:R
De ugye társasház jelleg? Mert hogy az a lényeg. (mint kiderült, társasház vmi spéci forma jogilag)

[ Szerkesztve ]

(#12547) Jovanny2 válasza djbahool (#12546) üzenetére


Jovanny2
őstag

Közös a tető? Akkor szerintem mindenképp kérdezd meg a MÁK-t, mert a többieknek a sorház az más kategória (saját tetőfelületük van).

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#12548) djbahool válasza Jovanny2 (#12547) üzenetére


djbahool
senior tag

Igen, a tető osztatlan közös sajnos.
De elkülönül végülis.

[ Szerkesztve ]

(#12549) cdl válasza djbahool (#12546) üzenetére


cdl
senior tag

Igen, társasház. A szomszéd részére ne lógjon át.

(#12550) liszkai 2 válasza stickermajom (#12542) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Akkor ezeket az invertereket sziget üzembe nem is lehetne használni? Csak elméleti kérdés.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.