Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12101) Yager01 válasza Yager01 (#12094) üzenetére


Yager01
senior tag

50%os támogatás vennék igénybe a kb 3kw-os rendszerhez. Ahogy mondtam 2700 a jelenlegi éves fogyasztásom. Ha van benne 50% vissza nem térítendő. Így feleződik a megtérülési idő

(#12103) kalif válasza senki68 (#12100) üzenetére


kalif
csendes tag

Tehát te bővíted 1 fazisról 3 fázisra? Milyen munkálatokkal jár? Ilyenkor a falban a vezetéket is kicserélik mindenhol? Költségben és időben mit jelent ez kb.?

[ Szerkesztve ]

(#12104) axioma válasza kalif (#12103) üzenetére


axioma
veterán

Vezeteket a villanyoraig cserelnek, de azt is a szolgaltato (ha nem extrem tavol vagy) fizeti es eleve o vegzi.
A sajat lakasodon belul max. a sajat villanyszerelod a biztositektablanal atkotogeti, hogy ne minden az egyiken legyen, de amig szaldo van addig ez se muszaj (kiveve ha 1x32-bol lesz 3x16 es vannak olyan nagyfogyasztok amik a 16-ra egyutt mar nem fernek fel, akkor nyilvan muszaj lesz alkalmazkodni hozza).

(#12105) kalif válasza axioma (#12104) üzenetére


kalif
csendes tag

Ha váltok 3 fázisra, akkor a mostani 32 A-ről, nyilván 3x16-ra váltanék. Így gondoltam.
De egyébként 100 %-ig nem is vagyok biztos benne, hogy nekem 32A-m van.Holt tudom biztosra megnézni ? A számlán nem találom, a villanyórán van egy 32-es szám a kapcsolónál, onnan gondolom :)

(#12106) joghurt válasza kalif (#12105) üzenetére


joghurt
addikt

A villanyóra alatti kismegszakító(k)ra is rá kellene írva lennie, pl. C32.
Valamivel macerásabb, ha megkeresed az áramszolgáltatós szerződésed, amibe bele van írva.

Ha a mostani kapcsolótábládon több kismegszakító is van (több áramkörbe vannak szervezve a fogyasztóid), akkor sima ügy. Csak a villanyóra és a tábla között kell 3-ról 5 vezetékre cserélni (remélhetőleg befér a meglevő csőbe), és a táblán elosztani a fogyasztókat a fázisok között.

A tej élet, erő, egészség.

(#12107) axioma válasza kalif (#12105) üzenetére


axioma
veterán

A szerzodesmodositashoz mind1, ha nem 32A-ed lenne, akkor is csak az afelettit kell fizetni. De ha cs.haz es nem soktiz eves a rendszer akkor vszinu 1x32.

(#12108) #81475328 válasza kalif (#12105) üzenetére


#81475328
törölt tag

Vagy nem feltételenül ... 3x16 Amper.

Mivel a ház már 1 fázisra van belakva és nem mindig sima ügy a szétosztás.

Át kell gondolni alaposan a "mikor-mi-mivel üzemel azonos időben" kérdését.
A 32 Amper helyett csak 16 Amper lesz esetén.

Az 1 fázis>>3fázis esetén ezért tipikusan a 25+16+16 célszerűbb.
Vagy marad a 32 Amper és 32+16+16 32+13+13 32+10+10 lesz.
A konkrét igények alapján kiokoskodva.

Van ahol a 32+10+10 is kiadta az 1x32 helyett.
Mert a 3. fázis csak az inverter+klímák miatt lett.

A 6 kW-hoz inverterhez a 3x10Amper már okés (230x10x3/1000=6,9 kW).
A 10+10 Amperen ketyegnek az új 3,5 kW-os klímák is, fűtés rásegítésként.

(#12109) senki68 válasza #81475328 (#12108) üzenetére


senki68
senior tag

Bocs, hogy beleszólok, de 6KWp-s rendszert nem engednek 10 amperra. EON területen.
Nekem 6.2-re van ajánlatom 3 fázisú, és alapfeltétel a 3X16 amper

(#12110) Rolly válasza senki68 (#12109) üzenetére


Rolly
veterán

érdekes, mert nálunk bár 20-16-16A ven a 7K-s inverter előtti biztosítékok 13A-esek szóval elvileg 3x13A elég kellene lenni

(#12111) senki68 válasza kalif (#12103) üzenetére


senki68
senior tag

Nem bővítem, nekem 3 fázis van. Csak teljesítményt növelek, a 2X10 1X25 helyett lesz 3X32.
Ugyanolyan munkálattal jár ez is, mintha 1 fázisról váltanék 3 fázisra. A villanyoszlop és a villanyóra között cserélik a légvezetéket, de a teljesítméynnüvelés miatt az ingyenes. Lakásban nem kell, csak kell egy direkt vezeték a villanyóra és az inverter közé.

(#12112) wik_406 válasza makkmarce (#12097) üzenetére


wik_406
csendes tag

Mindemellett (szerintem) egyeb kockazata is van a gyartoi hozzaferesnek. Sok ilyen eszkozzel siman tulterhelhetik a helyi infrastrukturat pl a termeles ki-be kapcsolasaval. Eleg sok eszkoznel nyomod le aaz AC oldalt, siman osszeomolhat az elektromos halozat. Lehet en vagyok tul paranoias ebben a temaban.

Wik

(#12113) Geresics válasza senki68 (#12109) üzenetére


Geresics
Topikgazda

és mivel indokolják? :F
3x10A-re elvileg 6,9kW mehet.
A 6kW-os inverter igénye 3x8,7A.
A 7kW-oshoz joggal kérik már a 3x16A-t, hiszen annak fázisonként kell 10,14A.
3x16A-re elvileg 11kW-ig mehet.
(Ezek természetesen AC oldali számok.)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#12114) profeh válasza rígel (#11988) üzenetére


profeh
újonc

Köszönöm válaszod. Azért ha van véleményed a 2,55-ös csúcsról (02.25.) ne tartsd magadban.
DNY tájolás 3,96 kWp.

(#12115) kalif


kalif
csendes tag

Egy szinte teljesen keleti nyugati tájolású tetőn, a keleti oldalon 10 a nyugatin 8 370W-os napelemmel (6660W) kb. mennyit termel ? Ha délin lenne, árnyékmentes, akkor érné el a kb. ezt az értéket, igaz ? Ha keleti-nyugati, akkor mennyi a veszteség ebből kb. ? Illetve a Solaredge-nél talán nem is számít a tájolás annyira ? Igaz ez ?

(#12116) Fifi válasza kalif (#12115) üzenetére


Fifi
őstag

Összefoglaló 5. pontja
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

Megadod a címed, a tájolást, a napelemek dőlésszögét és ki tudod számoltatni vele, hogy mire számíthatsz.
SolarEdge-nél is számít a tájolás. Az okos rendszer sem pótolja a jó szögben beeső napfényt.

[ Szerkesztve ]

(#12117) Geresics válasza kalif (#12115) üzenetére


Geresics
Topikgazda

"Solaredge-nél talán nem is számít a tájolás annyira ? Igaz ez ?"
Nem.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#12118) Vanka válasza profeh (#12114) üzenetére


Vanka
tag

Nekem is 3,96KWp napelem van fent ,ma és 27.-én volt 3KW felett a pillanatnyi teljesítmény.

(#12119) Chal válasza Vanka (#12118) üzenetére


Chal
addikt

Nálam is 27.-én dőlt meg a pillanatnyi teljesítményrekord, 9.63 kW-t mértem. Az inverter AC kimenetére kötött független mérés volt amúgy, maga az inverter 9.68 kW-t mondott. 9.99 kWp-m van.

[ Szerkesztve ]

(#12120) senki68 válasza Geresics (#12113) üzenetére


senki68
senior tag

Indokolják?
Miért kellene indokolni?
Árajánlatokat kértem, több cég ki is jött személyesen megnézni mit hogyan szeretnék, nézték a villanyórát, és mondták ezt az E-on dobja vissza.
Amúgy a választott rendszeren az inverter SolarEdge SE7K 3 fázisú inverter. Gondolom ez 7 Kw-os.

Amúgy nem az számít mekkora a rendszer, hanem az, mekkora az inverter?
Rendszerem 6.29KWp-s lesz. Majd ha egyszer kész lesz.

(#12121) MrZed001 válasza DuDieHUN (#12048) üzenetére


MrZed001
tag

Nézd mit találtam:
MPP Solar pump inverter 2,2W 1,5HP
1 HP valami 750W, azaz 1,5HP kb 1125W.
És ez csak 2,2 kW-os 1 fázisos inverter.
Szóval 5kW-os el KELL hogy indítsa :)

Amúgy külön érdekes benne, hogy ez egy aksit nem igénylő inverter.
Napelem -> inverter -> hőszivattyú / bojler / motor / vízszivattyú direkt rákötve
Belegondolva akár EV töltőt is rá lehet direktben kötni.

(#12122) Blackmate


Blackmate
senior tag

Kaptam egy árajánlatot:
12 db BAUER SOLARTECHNIK 320Wp
ABB UNO-DM-3.3-TL-PLUS-SB
TIGO teljesítmény optimalizáló

Éves áramfogyasztásom 4630 kWh

Az ABB 1 fázisú, nekem viszont 3 fázisom van (jelenleg 10-10-16, amit 3x16-ra tervezek bővíteni)

Gondolom így az ABB-t rákötnék egy 16A-s fázisra. Mennyire "jó" ez nekem? Bizonyára egy 3 fázisú inverter drágább, komplikáltabb, de figyelembe véve a közeledő változásokat (max 2,5 kW / fázis, nullszaldós számlázás) gondot okozhat?

A Bauer cella jó minőségűnek számít, javasolt?

Az ABB inverterek monitorizása / alkalmazása fejlett vagy elavult kategória?

(#12123) #81475328 válasza senki68 (#12109) üzenetére


#81475328
törölt tag

Ne dőlj be... marhaság-butaság ez az állítás.

(rosszabb esetben lehúzási szándék van mögötte)

(#12124) Jovanny2 válasza Blackmate (#12122) üzenetére


Jovanny2
őstag

Van valami különösebb oka, hogy már alapból az áramfelhasználásodhoz képest jelentősen kisebb rendszerre kértél ajánlatot? :F

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#12125) #81475328 válasza senki68 (#12120) üzenetére


#81475328
törölt tag

Jahogy 7 kW-os inverter a terv... az más!

A 7x1000/230/3=10,14 Amper már.
Ami több a 10 Ampernél!

Vagyis kell legalább a következő lépcső a 13 Amper.
Ami viszont 230x13x3/1000=8,97 kW inverterig is elég.

-----

Viszont a solaredge SE5K inverterre mehet akár 6,75 kWp napelem is.
(sőt nem igazán jó tájolás esetén még több is, a designer segít)

[ Szerkesztve ]

(#12126) cdl válasza Blackmate (#12122) üzenetére


cdl
senior tag

Kérj még 1 pár ajánlatot.

(#12127) #81475328 válasza Blackmate (#12122) üzenetére


#81475328
törölt tag

A meglévő bekötés,

1 fázison 230x16/1000=3,68 kW inverterhez elég max.
3 fázison 230x10x3/1000=6,90 kW inverterig jó.

Amíg a kWh szaldó az elszámolás módja addig mindegy.
Idővel vélhetően jobb lesz a 3 fázis...

ZÖLD=helybenfogyasztási_arány és hálózati szempontból a 3 fázis előnyösebb.

----

Ha a 3 fázisú inverter nem sokkal drágább akkor azt raknám.
Pláne, hogy valami okból lesz Amper bővítés is a 3 fázison....

----

Nomeg valamivel több napelemet is.
Mert,

1.
Az igény tipikusan nő....
(az Amper bővítés oka miatt pl. ?)

2.
A napelemek termelése évről-évre csőkken (degradáció).

Magamank alighanem raknék
- egy 3 fázisú 5 kW-os invertert, ami jól napelemezhető (huawei pl.)
és
- mellé 12 darab 375 Wattos napelemet >> 4,5 kWp
(pl. LONGi LR4-60HPH már HiMo méretben ~106x178 cm kell neki a tetőn)

Amiről tipikusan 5000 kWh/év fölötti napáram jön le az "átlagos helyszín"-en.
(1150 kWh/kWp alapon)

Így a mostani fogyasztás kellő tartalékkal kiváltható vele.

HA előrébb gondolkodom és növekedést várok a jövőben...
Akkor pedig 16x375 Watt >> 6 kWp és 6500-7000 kWh/év körül termel a cucc.
Azaz elbír akár ~2000 kWh/év növekedést is.

----

A 6 kWp úgy 2,3 millaFt mostanság "normális" cuccból.

****

Nagyjából a FRONIUS HUAWEI SAJ SMA a felsőbb kategóriás
sztring inverterek között a kedvencek a magyar piacon, szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#12128) Blackmate


Blackmate
senior tag

Jovanny2: én megadtam az éves fogyasztásomat és ezt az ajánlatot adták
cdl: az lesz
fezso21: nekem is szimpatikusabb lenne a 3 fázisú inverter, csak nem vagyok tisztában az inverter árakkal és. Az elektromossághoz van némi közöm :) A bővítés oka: plugin hibrid autó töltése min 10A igényel egy fázison, így kicsit pengelén táncol a kismegszakító, ha épp arra a körre rakom :). Mosogató / mosogép pedig egyidejű üzemeltetése felejtős töltéssel egyszerre.

(#12129) senki68 válasza #81475328 (#12123) üzenetére


senki68
senior tag

Oké. Nem dőlök be.
De ha az Eon visszadobja akkor mit tudok csinálni?
Az idő meg ketyeg.

(#12130) axioma válasza Blackmate (#12128) üzenetére


axioma
veterán

(inkabb max. a 10A ha normal rofis otthoni toltorol beszelsz es nem falirol, 6A-nel szoktak indulni, ampera konkretan annyival is megy ha kulon at nem allitod)

(#12131) senki68 válasza #81475328 (#12125) üzenetére


senki68
senior tag

Teljesen mindegy.
2 ajánlat közt vacilláltam. A különbség csak a panelban van. Az egyik panel TITAN 350W Mono Premium FULL
BLACK Frame N-TOPCon
Technology
Solaredge SE5k inverterrel.
a másik ajánlat
370W-os Longi Solar monokristályos TIER1 napelem
Solaredge SE7k inverterrel.

Mindkettőhöz ugyanaz volt a rendszerkövetelmény.

A telepítő cég szerint.

Árban egy árban vana 2 rendszer, itt ami számomra döntő volt, hogy a Titan panelról semmi leírást nem találtunk a neten, amit meg a telepítő cég adott az ugyanaz mint a Jolywood.
Így a Longi Solar mellett döntöttem, így olvasgatva a fórumot, lehet nem volt rossz döntés.

(#12132) Blackmate válasza axioma (#12130) üzenetére


Blackmate
senior tag

Outlander, gyári töltő (nem szabályozható) 9,3A-nél áll meg. Fogyasztásmerővel mérve.

(#12133) Chal válasza axioma (#12130) üzenetére


Chal
addikt

Simán mennek ezek 12-13A-el is, 15A feletti peak-ekkel, saját tapasztalat. Az egyik schuko csatis EVSE-m (Volvo - Mennekes) konkrétan fix 16A-es, szerencsére az autó csak 13 körül vesz fel, a másik meg 12A-ig szabályozható (8-tól), abból is kiszedi az autó a 12-13A-t. Amúgy majd mérek egy olyan kombót, hogy a 16A-s fix evse-re ráteszem azt az autót ami ki is vesz a falból annyit (32A-t tud max, de ugye az EVSE meg fogja neki mondani hogy csak 16 van), csak ahhoz meg kellene oldanom hogy más ne legyen azon a kismegszakítón.

[ Szerkesztve ]

(#12134) Vanka válasza Fifi (#12116) üzenetére


Vanka
tag

Ha nem pont déli a tájolás azt hol lehet módositani ?

(#12135) Fifi válasza Vanka (#12134) üzenetére


Fifi
őstag

Azimuth:
Dél: 0°
Kelet: -90°
Nyugat: 90°

Itt kell megadnod, hogy a saját tetőd hány fokban tér el D-től a fentiek figyelembevételével.

[ Szerkesztve ]

(#12136) #81475328 válasza Vanka (#12134) üzenetére


#81475328
törölt tag

Az azimuth feliratnál :-)

(#12137) axioma válasza Chal (#12133) üzenetére


axioma
veterán

Erdekes, mind az ion mind az ampera otthoni toltojere ra van irva hogy max. 10A, sot az i3-en is mintha neztuk volna. De persze miert ne csinalhatna mas ceg masmilyet, csak pont a phev-nel nem logikus, mert jellemzoen kevesebb mint 15kWh megy bele, azt 10A-nal is kb. 7 ora alatt bele lehet tenni, annyit meg csak pihen a delikvens vagy na bumm, tobb benzinbol megy masnap, nem tunik annyira kritikusnak mint full ev eseten). Azt mondjuk nem tudom, hogy mit csinal a tolto ha nincs eleg teljesitmeny kiveheto, a fali toltore remlik hogy van benne valami figyelo (es az nalunk is 1f32A lenne csak mindketto type-I-es igy 1f16A-t tud csak, ugy mar mondjuk le is vesz 15 folott csak 3x25 van es dedikalt a fazis csak a tolteshez konnektorok + kulso fali), de ehhez en nem ertek, lehet hogy a home kivitel bumszlijaban nem lehet ilyen.
Bocs, befejeztem az off-ot.

[ Szerkesztve ]

(#12138) Vanka válasza Fifi (#12135) üzenetére


Vanka
tag

Köszi !
[link] Neked is '

10 foknál még alig van különbség

[ Szerkesztve ]

(#12139) Chal válasza axioma (#12137) üzenetére


Chal
addikt

PHEV-nél is igény a minél gyorsabb töltés, hiszen sokkal könnyebben kinyomod belőle azt a 40-70km-et. Adott esetben napi két kör simán benne lehet, ez nálunk gyakran előfordul, ilyenkor 3-4 óra alatt töltöm tele napon belül (reggeli visszaérkezés után), és még este lehet vele csapni egy bevásárlás kört. Persze azért a fedélzeti AC töltők nem olyan acélosak mint egy EV esetén (DC meg csak simán nincs), ez le van spórolva. Az én PHEV-em pl 3.5kW-al tud tölteni, ezt tudja is produkálni de persze csak a görbe csúcsán engedi a BMS.

Azt mondjuk nem tudom, hogy mit csinal a tolto ha nincs eleg teljesitmeny kiveheto

Az EVSE ugye nem töltő de ezt már kibeszéltük, az nem csinál szinte semmit. Ha azt mondja az autónak, hogy itt van 8,10,16,32A, és az autó töltője tudja is a maxot, akkor ennyit fog felvenni a falból, ha a kismegszakító nem akkora, akkor le fog oldani. A rosszabb helyzet az, amikor a kismegszakító elég nagy, az EVSE is nagy áramot mond az autónak, viszont a vezetékek a falban nem okék. Nos, ilyenkor tűz lesz, de minimum olvadás :)

[ Szerkesztve ]

(#12140) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

Hali!

Itt lehet kérdezni olyat, hogy hogyan lehetne egy napelemtelepet telepíteni egy arra tökéletesen alkalmas földemen? Kb 1.6 ha, amit erre szánnék. Nem saját magamnak termelném az áramot, hanem amiről volt hír egy két helyen, hogy az EON visszafizeti a beruházási költség 95%-át vagy mi. :F Vagy erre csak tűz közeliek jogosultak?

(#12141) cdl válasza Atomgeszi (#12140) üzenetére


cdl
senior tag

Ez az EON-nak miért lenne jó?

(#12142) Atomgeszi válasza cdl (#12141) üzenetére


Atomgeszi
veterán

[link] Na ilyesmire gondoltam.

(#12143) kalif


kalif
csendes tag

Sziasztok ! Ingyenes napelem tervező progi van valahol, ahol a házat,tetőt tudom szimulálni, napelemeket felrakni,stb.
Köszönöm

(#12144) tothbe válasza kalif (#12143) üzenetére


tothbe
addikt

A SolarEdge tervezője ingyenes. Csak regisztrálni kell rá, de ennyi.

By(e) Tothbe

(#12145) Jovanny2 válasza kalif (#12143) üzenetére


Jovanny2
őstag

Én ezt használtam. Elég jó, 30 nap ingyen. A SolarEdge-et is próbáltam, alap dolgokra az is jó, de a Solar Pro lényegesen komolyabb.

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#12146) cdl válasza Atomgeszi (#12142) üzenetére


cdl
senior tag

Erről a linkről csak az jön le, hogy az EU solár nagyon szeretné, hogy megépítse Neked a farmot. Vissza nem téritendő támogatásról hol olvastál?
Különben: [link]

(#12147) Blackmate


Blackmate
senior tag

Az újra megnyitott 0%-os MFB hitelből tervezek Pesten napelem építést. Van esély arra, hogy 06.30-ig megvalósul, vagy eljut abba a fázisba, hogy szaldós számlás legyek az ELMŰ-nél?

Az egyik árajánlatot tevő cég képviselője felhívott és elmondta, hogy szerinte esélytelen, mert csak a hitelelbírálás kb 4 hónap. Ráadásul a hiteles konstrukciónál az ajánlat összege is nagyobb, mert a cég is később kapja meg a pénzét ?! :F (Ellentétben az 50%-os állami támogatásos konstrukciónál, hiszen ott ki kell egyösszegben csengeti a lóvét a megrendőlenek.)

(#12148) makkmarce válasza Blackmate (#12147) üzenetére


makkmarce
őstag

nekem az MFB-s 1.5 év volt, bár én mindig szívok ilyenekkel.
Aki gyors volt, annak volt fél év.
A gond az, hogy EON(v elmű) elbírálás, MFB elbírálás, Banki hitel elbírálás, addigra lejárt az EON (bár most ráhosszabítottak a vírus miatt). Aztán hiánypótlások, közjegyzői előadás, szerződéskötés, akár levélben küldözgetés, ha úgy alakul. Aztán felszerelés, készre jelentés, szerződéskötés, óracsere, és máris vége az idegbajnak. Szerintem is szinte lehetetlen pár hónap alatt, arról nem is beszélve, hogy embert is találni kell, aki meg is csinálja.

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#12149) #81475328 válasza Blackmate (#12147) üzenetére


#81475328
törölt tag

Az MFB 0%-os hitel esetén NEM érint a 06.30. dátum.
Ráérsz 2023.12.31.-ig....

Más kérdés, hogy az a 1,5 milliárdFt cirka 600-700 HMKE-re lesz elég csak.
Ha még csak most kezded ügyintézni, gyanús, hogy már el is késtél és nem jut belőle.
Néhány nap alatt ugyan beadható pakk.
De sokan álltak készenlétben az "újra nyitásra" illetve már jó pár nap eltelt.

Megj: nálunk pl. nem volt felár az MFB hitel miatt.
De van ahol van, sőt van ahol elég sok a felár.

(#12150) cdl válasza #81475328 (#12149) üzenetére


cdl
senior tag

Szerintem Ő mindkettőt szeretné igénybe venni.
Bár csak tippelek. Ha nem, akkor ráér tényleg.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.