Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12951) Andras6800 válasza axioma (#12938) üzenetére


Andras6800
senior tag

Köszi.

Elvileg Type-I és Type-II kábel is vehető hozzá utólag 180K-ért. Azaz összesen a rendszer ára ~330K lenne.
Persze a kérdés az, lesz-e majd később type-X-Wing, vagy mit tudom én. Illetve ez így persze csak 1 fázis lenne. Házban bent van a 3x 20A.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#12952) tothbe válasza Andras6800 (#12951) üzenetére


tothbe
addikt

Ha a házban három fázis van akkor miért akarsz egy fázisú invertert feltetetni? Tényleg egy autó töltő miatt amihez nincs is autód?
Sztm inkább menj el így a 3 fázisos töltő irányába és majd később rakatsz fel egy autó töltőt külön amikor már tudod milyen autót akarsz.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#12953) Rolly válasza Andras6800 (#12950) üzenetére


Rolly
veterán

3 Fázisú töltőnél jó lehet akár egy 3 fázis EVSE az legalább hordozható...
- én vettem fali töltőt (Wallbox pulsar Plus 22kW) ami rögzíti a töltést szabályozható wifin és bluetoothon a töltési áramerősség. Így látom a töltési statisztikákat és elvileg tud kezelni külső fogyasztás megosztót (ilyen nálunk még nincs)
- vettem egy 3 fázisú EVSE töltőt amit nem nagyon használunk ennek csak 3 fázisú csatlakozó kell ez egy NFC-s kártyával szabályozható (6-8-10-12-16A)

(#12954) Chal válasza Rolly (#12953) üzenetére


Chal
addikt

Azt ugye tudod, hogy ugyanaz mindkettő? Az EVSE az EVSE, az hogy fali, csak annyit jelent, hogy a doboza olyan, hogy fel tudod fúrni a falra.

Hozzáadott funkciókban eltérhet (wifi, monitoring, stb..), de a lengőkábelesbe is raknak bármit, szóval ilyen formában sem különíteném el őket.

(#12955) Dimine


Dimine
újonc

Sziasztok!

Srácok visszaolvastam a leírtakat, de nem világos, mert valaki ezt, valaki azt írja.

Tehát ha garancia végett, vagy meghibásodik az inverterem, újra kell szerződnöm az ELMŰ-vel (mert elvileg regisztrálják a inverter sorozatszámát) vagy nem?

Ha tippelnem kellene nem, mert honnan fogják tudni, ha pl ugyanarra a típusra cserélem, de mivel nem volt még napelem előtte éves olvasáskor pl ellenőrzik ezt?

Előre is köszönöm.

(#12956) cdl válasza Dimine (#12955) üzenetére


cdl
senior tag

Nem ha a teljesítménye nem változik

(#12957) Chal válasza Dimine (#12955) üzenetére


Chal
addikt

Az ELMŰ-vel akkor kell újraszerződnöd, ha a szerződés tartalmazza az inverter típusát, és más típusra cseréled.

Innét a szaldó/bruttó szempontjából (gondolom ez érdekel) kétfelé ágazik a történet: egy április 1-től hatályba lépő új rendelet szerint ennek az új szerződésnek akkor kell bruttósnak lennie, ha bővítés történt, azaz nagyobb rendszer került képítésre, és ezért változik az inverter típusa. Amennyiben ugyanakkora marad - de szerepel a típus a szerződésben, és változik - akkor is újra kellene szerződni, de maradhat a szaldó.

Ja, és az egész nyilván a 2024 január 1. utáni időszakra értendő.

Megjegyzés: az már persze rád van bízva, hogy szólsz e egyáltalán egy ugyanakkora teljesítményű (de más típusú) invertercsere miatt. Nyilván szigorúan jogilag nézve kellene. Hogy az ELMŰ ellenőrizheti e az invertert, és él is e ezzel, azt viszont nem tudom. Jelentősége azonban nincs is sok, hiszen az új rendelt nyugalmat hozott ebben a kérdésben, ilyen okból kifolyólag nem lehet bukni a szaldót szerencsére.

[ Szerkesztve ]

(#12958) Rolly válasza Chal (#12954) üzenetére


Rolly
veterán

technikailag "ugyanolyan" bár nálam egy evse nem tud wifit és bluetootht (elvileg akár tudhatna is van amelyik tud eGo meg AGTből is van wifis), értelemszerűen nem tud kezelni árammegosztót, mert ugye csak 5P csatlakozója van...

tehát nincs teljesen igazad, egy fali töltő (normálisabbak közül) igenis többet tud mint egy EVSE, mert egy olyan EVSE sincs, ami tudna árammegosztót kezelni ;) egy fali töltőtől én meg ezt elvárom. Tehát minden fali töltő EVSE de nem minden EVSE falitöltő nálam :D

(#12959) Andras6800 válasza tothbe (#12952) üzenetére


Andras6800
senior tag

Azért, mert 12-13 napelem fér vel a tetőre. (Felmérésen 12-t mértek ki, de legózgatva tető felület rajzon szerintem 13 is felfér). Természetesen ez csak az értelmesen használható felületre igaz. Többi felület vagy nagyon árnyékos vagy észak-i fekvésű.
3 fázisú inverterhez meg kell a min 14 panel P505-ös optimalizálóval amennyire én tudom.

A 4 kW-os egyfázisú inverter meg tudja hajtani simán a 12 480Wp-s napelemet.
Most feltetetek 9-et, az fedezi a fogyasztásomat. Ha később kell még nafta, akkor felfér 3 akár 500-as is.

Viszont ha 3 fázisú inverterre lövök akkor ha egyáltalán felfér annyi panel, de nem akarok túltermelni sem akkor tutira fullosan lesz a tetőm a mostani fogyasztásra belőve. Így ha később bővíteni szeretnék, akkor le kell cserélnem a paneleket nagyobb teljesítményűre.

Töltő tekintetében valami ilyesmi a terv. Ahogy [Rolly] is írta.

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#12960) Chal válasza Rolly (#12958) üzenetére


Chal
addikt

Az a bajom az elveddel, hogy műszakilag pongyola. Értem én, hogy egy fali evse neked nagyobb dolog az ára és a belepakolt plusz funkciók miatt, és ezért töltőnek hívod, a nem-falit meg evse-nek (lásd előző kommented), de hát ez nem így van műszakilag. Már maga az EVSE szó szerinti fordítása se definiálja hogy fali e vagy sem. És ugye nem véletlen az sem, hogy ezeket csak a laikus köznyelv hívja (hívta) töltőnek, bár sajnos ezt a csatát már elvesztettük szerintem, el kell fogadni.

Viszont most már korrigáltad fali EVSE-nek, maradjunk is ennyiben szerintem, ez így helyes.

Az árammegoszotó pedig egy plusz funkció, értelemszerűen mobil evse-be nem teszik bele (a szenzort, az elektronika viszont tudni szokta, mert nem gyártanak ezekből sokfélét, nem éri meg), hiszen nem húzhatsz belőle vezetékeket az elosztószekrényedbe.

[ Szerkesztve ]

(#12961) Geresics válasza Dimine (#12955) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A szolgáltatói szerződésben amperitás szerepel (pl. az invertered 3x18A), ez alapján ugyan cserélhetnéd akármilyenre, DE a csatlakozási dokumentációban pontos invertertípus van már megadva (pl. Fronius SYMO 12.5-3-M), és ha más gyártó termékét teszed fel, akkor az főkomponens cserének minősül, és új szerződést kell kötnöd. Bár sok esetben a szolgáltató emberei lefotózzák az adattáblát is (rajta a szériaszámmal), de a szolgáltató hivatalos válasza az, hogy ha típusazonosra cseréled, akkor nem kell új szerződés.

Megjegyzem, én 100%, hogy nem jelenteném be, ha cserélnék invertert. :B

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#12962) Chal válasza Geresics (#12961) üzenetére


Chal
addikt

Sok esetben sajnos a szerződésben is benne van, pl. az enyém is tartalmazza a pontos típust.

(#12963) Geresics válasza Chal (#12962) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Igazad van! :R
Korrigálok: a szerződés is tartalmazhatja a pontos típust, de a csatlakozási dokumentáció mindenképp tartalmazza! :)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#12964) Dimine válasza Geresics (#12961) üzenetére


Dimine
újonc

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat geresics, Chal, és cdl.
Nagy kő esett le a szívemről :)

(#12965) gabor9991


gabor9991
őstag

11 Trina 375-ös panel [kép]
Huawei 4kW inverterrel [kép]
Már csak a papírmunka és a napsütés hiányzik :)

(#12966) Blamazs


Blamazs
senior tag

Sziasztok!
Reményeim szerint heteken belül felkerül hozzám is végre a rendszer. A villany árbóc megszűnik de a kép bal szélén lévő kábelnek keresem még mindig az ideális helyét.
Sajnos lefelé nem nagyon lehet jönni vele mert az út felett jön át. Érdemes lenne áttenni a másik (keleti) oldalra esetleg? SE rendszer kerül fel 10db panellel. Árnyék szempontjából kérdezem mennyire szól bele a rendszer működésébe ez a kábel vetett árnyéka itt/ esetleg a keleti oldalon. A tető fekvése dél kelet 30fok elvileg.

(#12967) mauimagic


mauimagic
aktív tag

Elfogadta az ELMŰ az egyvonalas tervemet (kimaxolták a 30 napot kb.), kedden jön a kivitelező :)
Az inverterről az AC oldalt (a védelem után) közvetlenül az órához is be lehet kötni, vagy a biztosítéktábla elé kell?
Vagyis az óránál lenne 2 kábelem, egyik a biztosítéktáblához megy, másik az inverterhez.

(#12968) #81475328 válasza Blamazs (#12966) üzenetére


#81475328
törölt tag

Átraknám a hátsó hosszú tetőre a kúpozás közelébe
Szerintem ott zavar legkevésbé.
Késő délután csak, ha egyáltalán és akkor már gyakorlatilag nem számít.

Az utcai mgassága is maradhat.

(#12969) #81475328 válasza mauimagic (#12967) üzenetére


#81475328
törölt tag

Az "első mért főelosztó"-ba.
Mivel a mérőóra és az első mért főelosztó között
nem lehet toldás/elágazás a mért vezetékben.

---

HA mégis a mérőnél vagy valahol útközben szeretnéd.
AKKOR csinálsz egy minimál első mért főelosztót :-)

- doboz és benne
- annyi+akkora kismegszakító ahány a mérőnél is van leplombálva
- FI relé (ÁVK RCD)
- fővezetéki sorkapocs (az elágazásnak >> mérő/lakás/inverter)
Jobbra fent egy első mért főelosztó a mérőhelyen megoldva.
De lehet a máshol is...

Ez van benne az inverter miatt...

[ Szerkesztve ]

(#12970) Blamazs válasza #81475328 (#12968) üzenetére


Blamazs
senior tag

Köszi a tippet, megnézem a lehetőségét. Pár évig jó lenne de ha bővítek, márpedig vmikor fogok akkor arra az oldalra menne a bővítés is. De indulónak jó lehet. Lehet kapni vmi spéci tető konzolt amihez ki lehetne kötni a kábelt? Vagy barkácsolni kell mindenképp? Esetleg napelemtartó kampó?

(#12971) #81475328 válasza Blamazs (#12970) üzenetére


#81475328
törölt tag

Ha bővítesz akkor is jó lesz ott szerintem.

Mivel a délnyugati tetőt a reggeli délelőtti nap kevésbé éri
Illetve az árnyéka nem/kevésbé éri el az ottani napelemet.

Délkörültől délután meg már mögé kerül a nap a kábelnek és a délketi tetőre kezd árnyékolni.

A kábel vastagság ~100X-osa amitől már nem számít az árnyéka.
Mert "mögée világít" a fény és kivilágosodik az árnyéka.
Nyilván minél közelebb van a napelemhez annál "keményebb-sötétebb" lesz az árnyéka.
Azaz minél messzebb van annál jobb :-)

Úgy 9 óra előtt és 15 óra után sem vészes egy nem túl kemény=sötét árnyék.
Pláne ha csak a téli alacsony napjáráskor éri el napelemet.

---

Átrakod a mostani kampót :-)
De bármi jó lehet...

[ Szerkesztve ]

(#12972) mauimagic válasza #81475328 (#12969) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Köszi! Akkor tökmindegy, reménykedtem, hogy eggyel kevesebb dobozt kell majd bennt nézegetni :)
Így is durván túl van tolva a dolog, van túlfesz védelem, 3db Fi-relé meg vagy 30 kismegszakító...de azok legalább süllyesztve.

(#12973) #81475328 válasza mauimagic (#12972) üzenetére


#81475328
törölt tag

Abból a 30-ból kiveszel párat (és átkötöd az áramkörét másikra) aztán máris lesz hely :-)
FI reléből is eléggé luxus a 3 darab...

Az 1 fázisra nem kell sok modulnyi hely.

(#12974) mauimagic


mauimagic
aktív tag

3F a ház, csak a napelemes rendszer lesz 1 F.
Külön Fi relé a kazánnak, külön a vizes helyiségeknek, meg a többinek. A DC oldali védelem miatt úgyis kell még egy doboz gondolom, úgyhogy kezdek megbékélni vele. Kazánházban lesz, nem szivarszobában :)

(#12975) Voice24


Voice24
őstag

Nálunk az Eon nem kapkodja el a dolgot, bár valószínűleg van elbírálásra váró igény bőven. Február elején lett megküldve az igénylés, arra rábólintottak, február közepén ment a dokumentáció, na azzal már több, mint 30 napja elvannak. Ügyfélszolgálat is csak ennyit tud, semmi konkrétum, és a legszebb, hogy a honlapjukon lévő folyamatkövető szerint nincs nyomon követhető folyamatom. Mindegy, elvileg áprilisra van betervezve a kivitelezés, addig talán meglesz minden.

(#12976) cdl válasza Voice24 (#12975) üzenetére


cdl
senior tag

Tegnap beszéltem velük a készre jelentéssel kapcsolatban. Március 3.napjánál tartanak a feldolgozásban. Remélem utolérik magukat. Már csak a papirozás lenne Nekem is.
Várom a szerződést.
Ma a Huawei invertert is hozzákapcsoltam a routerhez.
Telepítéskor megcsinálták, de azóta kicseréltem.
1 órát biztos elszórakoztam vele, de sikerült.

(#12977) Rolly válasza #81475328 (#12973) üzenetére


Rolly
veterán

Nálunk is 3 fi relé van, külön kellett a jakuzzinak előtte ott van a házon, illetve az autó töltőhöz is ajánlott ráadásul oda A típus minimum...

(#12978) kirkri válasza gabor9991 (#12965) üzenetére


kirkri
addikt

Itt vajon mi indokolta a Huawei inverter után közvetlenül beépített AC túlfeszültség védelmet? Kb 20 centivel előrébb ott van az inverter sajátja, probléma esetén az fog leoldani. Vagy csak dupla biztosítás? (Esetleg csak jó áron fel lehetett számolni az ügyfélnek?) A lakáselosztóban van túlfeszültség levezető beépítve neked?

21 éve a Prohardveren! ™

(#12979) gabor9991 válasza kirkri (#12978) üzenetére


gabor9991
őstag

Lakáselosztóban nincs túlfeszültség védelem.
Az árajánlatot megnézve ez szerepel rajta:

" Az Inverter tartalmaz T2‐es szintű belső túlfeszlevezetést.

Inverter csatlakozó AC doboz 1 fázis T2 1 db 31 966 Ft "

Nem tudom, hogy ezt miért így csinálják, itt a közvetlen ismerőseimnél is telepítettek 1 és 3 fázisú Huawei inverterrel rendszereket és a többi helyen is felszerelték ezeket a dobozokat.
A komplett rendszer ezzel együtt is a legolcsóbb ajánlat volt a sok közül.

(#12980) kirkri válasza gabor9991 (#12979) üzenetére


kirkri
addikt

Ha van hely a lakáselosztóban, akkor vedd ki innen és tedd át oda, legalább a ház is kap védelmet az áramszolgáltatói hálózat felől. Te legalább megkaptad amit kifizettél. Az ismerősömnek 150e forintért felszámoltak a Huawei inverter mögé AC oldali feszültségvédelmet, erre a dobozba kapott egy kismegszakítót és kész. :)

21 éve a Prohardveren! ™

(#12981) tothbe válasza kirkri (#12978) üzenetére


tothbe
addikt

AC oldal felől védheti magát az invertert is. Így akár el sem jut addig egy túlfesz és ezzel az Inverterben levő AC tuúfeszvédő is megmarad épen. Ergo az inverterhez hozzá sem kell nyúlni és mehet tovább.

By(e) Tothbe

(#12982) kirkri válasza tothbe (#12981) üzenetére


kirkri
addikt

Igen, ez lehet egy szempont. Bár megkérdezve a kivitelezőt az okról, biztosan a másik irányt hozná fel indokként. :)

[ Szerkesztve ]

21 éve a Prohardveren! ™

(#12983) Geresics válasza kirkri (#12982) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Szakmai topikokban megy a vita arról, hogy milyen szabványoknak felel meg, és milyennek sem a Huawei beépített túlfesz.védője. Bevallom nem követem a témát, és nem is jártam utána magam a dolognak, de többen úgy vannak vele, hogy egy túlfesz.védőn ugyan ne múljon már, és a biztonság kedvéért beteszik a rendszerbe a külsőt.

A 150eFt-os ajánlatos történet igen csúnya lehúzás :o

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#12984) kardkovacsi válasza Blackmate (#12913) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nekem az ELMŰs ember még a sorozat számát is lefotózta a pontos modellnévvel együtt.

[ Szerkesztve ]

(#12985) tothbe válasza kardkovacsi (#12984) üzenetére


tothbe
addikt

Nálam meg az ELMŰ-s ember be sem ment hozzá a garázsba. Megcsinálta kint az óránál amit kell (óracsere) és el is húzott, miután aláírtam neki. Szóval ez biztos nem alapvető követelmény.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#12986) Coc@s válasza tothbe (#12985) üzenetére


Coc@s
őstag

Hozzám hétfőn jönnek óracserére az ELMŰ-től.
Kíváncsi leszek, mit és hogy.
Az biztos, hogy nekem egy tetőtéri fedett teraszon van az inverter és járványidőben - ráadásul én műtét előtt állok - be nem jön a lakásba, hogy az inverterhez menjen.
Max. ha akarja én lefotózom neki.

18 éve itt

(#12987) rígel válasza kardkovacsi (#12984) üzenetére


rígel
őstag

Tőlem még a papírokat se kérték, amik ki vannak emelve hogy ott kell lenni, és óracserekor bemutatni. Az inverterre sem voltak kíváncsiak. Pedig rákérdeztem hogy nem akarják megnézni?

Van akinél meg állítólag abba is belekötnek ha nincs nyitható ablak a villanyóra előtti plexi fedélen.

[ Szerkesztve ]

(#12988) aleister


aleister
veterán

Urak, legjobb tudomásom szerint 2024.01.01.től lép életbe a bruttó elszámolás, hogy lett ebből most 2021 június?

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#12989) axioma válasza aleister (#12988) üzenetére


axioma
veterán

Feligazsagokbol osszerakott egy cikket, nem ritka sajnos:(
Aki allami tamogatast akar, az nem szerzodhet szaldosan (jelenleg 50%-os gyerekes felujitasos leginkabb), kiveve aki akkor szerzodik, amikor me'g nincs is nem-szaldos, azaz juni vegeig, mert akkor "sajnos" nem tud mashogyan.
Sot, igazabol forditva igaz:
- juni 30-ig csak szaldos van hmke-re
- juli 1-tol lesz nemszaldos (me'g csak tervezet van ra h pontosan mi az), es akkor lehet valasztani
- de allami tamogatast jul1 utan kotott szerzodes csak akkor igenyelhet, ha nemszaldosra szerzodott
- 2024-tol nem lesz szaldos (uj) szerzodesre lehetoseg se, regiek maradnak
(hm, belekotyogok itt pedig nem is nekem szolt... :) )

Kieg. basszus most mar elolvastam a kozepet is. Egyreszt hianyzik egy iszonyatos nagy X (fizetett reklam), masreszt meg kapasbol nem mond igazat mar a megterulesi szamokban sem, bar ugye az eleve sok tenyezotol fugg, de ilyet hogy 10-12 kijelenteni, haaat... az mar kb. minden beruhazasnal az a szint ahol nem eri meg.
Szoval keveri a szezont a fazonnal (a brutto letrejottet a szaldo megszunesevel), raadasul a hibrid inverterek nem egyeztethetoek ossze a leggyakoribb nem-prompt energiaigeny valos kiszolgalasaval, a futessel. Konkretan nagyon felrevezeto szandekkal irodott reklam, sztem feszegeti a feljelentesi hatart, kisebbert is buntettek mar.

[ Szerkesztve ]

(#12990) Rolly válasza axioma (#12989) üzenetére


Rolly
veterán

a megtérülésben van hiba de azért a 10-12 év nem elrugaszkodott... bár a helyes inkább a 8-12 év... utóbbi például nálunk 4M volt a napelem (átépítés miatt), ha egyben lett volna a rendszer akkor 3-3,5 m között lett volna és máris simán 10 év körüli megtérülés, mert 3 tájolás több tető több fektetett panel...

persze ha déli ideális (ráadásul az ország naposabb részén) akkor simán lehet akár 7-8 év is
:)

ezt most az 50%-os támogatás felezi így 3,5-6 év lehet a megtérülés... ha utána csinálja valaki de még 24 előtt támogatásból akkor is 8-12 év lehet a megtérülés még a jelenlegi díjakkal is bruttó elszámolás esetén.

2024-től várhatóan olcsóbb lesz a napelem és be fog állni a 10-12 éves megtérülésre...

10-12 év pedig mai szinten simán jobb mint az állampapír és bankbetét :)

(#12991) axioma válasza Rolly (#12990) üzenetére


axioma
veterán

Hat, 10+ ev megterulesre en biztos nem huztam volna be. Plane egy nem SE inverterrel, amikor nincs biztositek hogy nem kell TMK-ban cserelni akkortajt mar. Annyi minden valtozhat 10 ev alatt a gazdasagi kornyezetben, hogy igazabol felette mar csak a joslas kategoria van, nem megterules-szamolas...
Nagyon kicsi rendszernel persze minden nehezebben jon ki, de hat ott meg nem kell eroltetni. Szerintem felezesben sem, mert azt valahol mi fizetjuk... az mas ha amugy is megeri, pont vett volna valaki, de most kihasznalja hogy pluszban tamogatas is jar ra.

(#12992) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

Friss ajánlat nekem:



+50k tervezés és engedélyeztetés ami a második oldalon szerepel csak itt nem.
Nem egészen értem. Ugyanazon tételek is más áron szerepelnek. Nekem a 14 napelem már 4830 kw az nem értem hogy fér össze neki a 4,2-es inverterrel. Tartok tőle nem ők lesznek a nyertesek.
Mivel régi a lakás nincs Fi relé se. Ez gond lehet?

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#12993) kiliti válasza Rolly (#12977) üzenetére


kiliti
csendes tag

EVSE-hez felesleges Fi-relé. Mert van benne GFCI áramkör, ami jobb, mint egy Fi. A Fi relét embernek kell tesztelgetni, hogy jó-e még (a kis gombbal), a GFCI saját magát teszteli, folyamatosan.
Nekem is 3 fi: 1 minden kültérinek, 1 a hűtő és fagyasztó, 1 minden maradék.

(#12994) 7Heads Drago válasza 7Heads Drago (#12992) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Jön egy másik cég is Sharp napelemekkel. Más inverterrel.
Jelenleg kb 2,9 kw fogyasztás van. Ezen felül jönne még egy klíma. Tető kb 38 fokos, és 17 fokos eltérés van a déli iránytól.
Tető terv ettől a cégtől:


Nem gond a fektetettet kivitel?

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#12995) cdl válasza 7Heads Drago (#12992) üzenetére


cdl
senior tag

Ezek iszonyú drága ajánlatok. Még a 450.000 forintos sávba is csak neccesen férnél bele.((támogatás)
Keress másokat is.

(#12996) Boy_25


Boy_25
csendes tag

Sziasztok!

Most fogunk építkezni. Érdeklődnék, h egy új építésű, jól szigetelt 125m2-es háznál megoldható-e a teljes villanyszámla és a fűtés kiváltása tisztán csak napelemmel? Nagyjából mekkora teljesítményű napelem kellene hozzá? Gondolom villanykazánnal kellene üzemelnem vagy mással is megoldható?

Köszönöm előre is a válaszokat!

(#12997) b. válasza Boy_25 (#12996) üzenetére


b.
félisten

Attól függ mennyit szánnál rá. A leggazdaságosabb, de viszont a legdrágább kiépítésű a hőszivattyú lenne felületfűtéssel és hűtéssel, de ehhez kellene a legkevesebb villamosenergia.( napelem) és nem lenne szükséged klimatilzálás külön kiépítésre sem, ami levonható lenne a költségéből.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#12998) kardkovacsi válasza Boy_25 (#12996) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Tedd fel itt [link] a kérdésed és szívesebben válaszolnak is rá az itt lévők is, mert ez eléggé offtopic.

(#12999) Geresics válasza Boy_25 (#12996) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Természetesen ki lehet váltani napelemmel, de ahhoz tudni kell, hogy a beépített fogyasztók (fűtéssel együtt) mennyi energiát használnak fel egy évben. Erre tök jó a topik, amit kardkovacsi linkelt. Ha ez megvan, lehet méretezni a napelemet a lehetséges elhelyezéssel. :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#13000) Geresics válasza 7Heads Drago (#12992) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Olcsó anyagok piszok drágán. Felejtsd el. Kérj ajánlatot az MNNSZ oldalán, onnan fogsz kapni egy csomót sokkal jobb áron!

(#12994) 7Heads Drago
A fektetett elrendezést csak akkor használd, ha muszáj, egyébként kerüld.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.