Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13951) bb71


bb71
őstag

A korábban átbeszéltek alapján tegnap megjelent az ügyünk az eloszto.elmu.hu Műszaki ügyek fülön "Feldolgozás alatt" címszóval.
Ez innentől mennyi idő lehet, amíg megjön az engedély a HMKE telepítéshez?

(#13952) Andras6800


Andras6800
senior tag

Sziasztok,

olyankor hogy tudom követni az ügyemet, ha külön kereskedőm van.

EMLÜ területen vagyok, így ELMÜ az elosztóm, de anno MVM
Next Energiakereskedelmi Zrt.-vel kötöttem szolgáltatói szerződést.

Ez mondjuk már kicsit megbántam, de az MVM mellett még mindig erős érv, hogy fent vannak díjneten. Igaz ez az érv is aktualitását veszti, ha meglesz a napelem és évente 1 számla jön.

Így ELMÜ felület nem enged regisztrálni, mert nincs náluk szerződésm. Így viszont nem látok semmit az ügyem állapotáról.

Illetve szerintetek, ha most kitalálom, hogy átszerződöm ELMŰ-höz az mennyire zavarja be a rendszert?
Igénybejelentés ment el EMLÜ-nek 03.22-én.

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#13953) axioma válasza 7Heads Drago (#13943) üzenetére


axioma
veterán

Miert allandoan? Csak amikor meleg van annyira hogy elparolog...

(#13954) zsiga19 válasza Andras6800 (#13952) üzenetére


zsiga19
csendes tag

Arról volt szó, hogy az ELMÜ-ÉMÁSZ megszünteti az egyetemes szolgáltatást, szóval nem tudom, hogy van-e értelme (illetve lehetséges-e egyáltalán) oda átszerződni...
https://index.hu/gazdasag/2021/02/25/elmu-emasz-egyetemes-szolgaltatok/

(#13955) cserix válasza bb71 (#13951) üzenetére


cserix
tag

Nálunk feb.22.-én küldték be a HMKE igénylést, ami márc.10.-én jelent meg, ami azóta is "feldolgozás alatt" ......
Közben ápr. 25.-én felkerült a rendszer és a kivitelező elmondása szerint készre is jelentette a szolgáltató felé.
Ma voltak itt újból és értésvédelmi méréseket végeztek, amiről majd készül jegyzőkönyv.
Hétfőre foglaltunk időpontot az ELMŰ-höz szerződéskötésre.
Kicsit fura nekem, hogy se az MGT-ről se a készre jelentésről nem küldtek nekünk másolatot.
Remélem nem lesz hétfőn meglepi az ügyfélszolgálaton....

HP ProBook 650 G1, BlackBerry Q10 - Bold 9900 - Passport - KeyOne - realme GT 5G

(#13956) mauimagic


mauimagic
aktív tag

A napelemes rendszerre figyelmeztető táblát hova kell kirakni?
A kerítésre/kapura, vagy házfalra? :F

(#13957) Zolee897 válasza mauimagic (#13956) üzenetére


Zolee897
tag

és hova kell kirakni egy lakóparkban lévő lakás esetén? :-)

főleg, ha a lakóparknak több autós kapubejárata is van több utcáról?

(#13958) mauimagic válasza cserix (#13955) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Ha készre lett jelentve, akkor lehet foglalni szerződéskötési időpontot az Elműnél?

Miután átutaltam a lóvét, a kivitelezőm elengedte a kis kezemet... nekem kell verni az asztalt a papírokért, az ügyintéző meg annyira van képben, mint én :(((

(#13959) mauimagic válasza Zolee897 (#13957) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Nekem a kivitelező brigád itthagyta, azt mondták, hogy szerintük a kertkapura jólesz... de nem voltak túl meggyőzőek :)

(#13960) Coc@s válasza mauimagic (#13956) üzenetére


Coc@s
őstag

Nekem a két utcára néző kapu közül arra rakta a sebtiben kihívott kivitelező (a mérőcserére jött ELMŰ dolgozó hiányolta), ami mellett a kapucsengő van.
Igaz, hogy a másikat használjuk rendszeresen, de mindegy.
Én megvárom vele amíg a teljesítménybővítést is megcsinálja az ELMŰ aztán szépen elteszem azt a táblát.
Én még egy ház kapuján se láttam kitéve. :N


Okosmérő:
A hétvégén küldött email-re az ELMŰ most válaszolt, hogy 04.12-től lesz elérhető a "terhelési görbe" a megfelelő helyen.
Nem kapkodják el, de azért halad a dolog.

[ Szerkesztve ]

18 éve itt

(#13961) Zolee897 válasza mauimagic (#13959) üzenetére


Zolee897
tag

nekem is itt hagyták a táblát illetve kértem egyet tartalékba is, adtak szívesen. Matricából is kértem pluszt, szóval várom, hogy mit mondanak majd az ELMŰ-től, hogy hova kell rakni

[ Szerkesztve ]

(#13962) Zolee897 válasza Coc@s (#13960) üzenetére


Zolee897
tag

"Nekem a két utcára néző kapu közül arra rakta a sebtiben kihívott kivitelező (a mérőcserére jött ELMŰ dolgozó hiányolta), ami mellett a kapucsengő van."

én is arra számítok, hogy arra fogják kérni, amelyik kapun bejönnek. Lehet, nem is tudják majd, hogy van másik is...

(#13963) cserix válasza mauimagic (#13958) üzenetére


cserix
tag

Sztem. igen. Lehet gyorsítani.
Ezt támasztja alá Chal fórumtárs írása is.
Most, hogy újra lehet menni személyes ügyfélszolgálatra, mi megpróbáljuk. Nincs mit veszteni....

Megj.: Online kell időpontot foglalni. Csak úgy nem mehetsz be egyik ügyfsz.ra sem.

[ Szerkesztve ]

HP ProBook 650 G1, BlackBerry Q10 - Bold 9900 - Passport - KeyOne - realme GT 5G

(#13964) bb71 válasza bb71 (#13951) üzenetére


bb71
őstag

Már nem is kérdés, mert előbb hívott a napelemes cég, hogy megkaptuk a zöld utat!
Hétfőn már jöttek is volna szerelni... ;]

de le kellett mondanom, mert a kéményt még újra akarom rakatni... aki meg vállalta covidos lett...

(#13965) mauimagic válasza cserix (#13963) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Na jó is, hogy rákérdeztem, beszéltem az Ügyfélszolgálattal, szerintük nincs készre jelentve a rendszerem...
Kezd felmenni a pumpa...

(#13966) Andras6800 válasza zsiga19 (#13954) üzenetére


Andras6800
senior tag

Szia,

köszi a gyors választ. Akkor ez el is dőlt. Maradok egyenlőre MVM Nextnél aztán majd alakul.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#13967) b. válasza mauimagic (#13956) üzenetére


b.
félisten

gyalogos bejárásra használt kapura vagy oszlopra, tűzoltóknak jól látható helyre elméletileg, társasháznál vagy sorháznál az órára , legalább is nekem ezt mondtak az EOn -nál.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#13968) mauimagic válasza b. (#13967) üzenetére


mauimagic
aktív tag

köszi!

(#13969) Pgabor79 válasza tothbe (#13949) üzenetére


Pgabor79
aktív tag

Smart Meter hogy van bekötve? Tudnál egy fotót készíteni róla esetleg?
Lakáselosztóban a főmérőtől jövő mért fővezeték direkt abba érkezik meg? És ezen keresztül kapja a betápot a ház? Én is gondolkodom rajta, de mi van ha tönkremegy? Akkor az egész ház áram nélkül marad.... :F

(#13970) tothbe válasza Andras6800 (#13952) üzenetére


tothbe
addikt

Azért mert vszleg az ELMŰ-höz próbáltál meg regisztrálni, ez viszont az ELMŰ HÁLÓZAT, ami neked kell.
Ez pedig egy direkt link az Online Ügyfélszolgálathoz, amire regisztrálnod kell.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#13971) tothbe válasza Pgabor79 (#13969) üzenetére


tothbe
addikt

dehogy, annak az áramellátása külön van párhuzamosan bekötve. Nem a saját bejövőjét méri, hanem a házét. Az órához legközelebb elérhető helyen, de mindenképp még az első osztó előtt egy mágneses gyűrűt kell felhelyezni a fázisra/fázisokra, azaz a kábel köré csiptetni. És ebből a gyűrűből van két mérővezeték, amit a mérődbe bekötsz, és onnantól tadja mérni azt a fázist. Ennyi.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#13972) Pgabor79 válasza tothbe (#13971) üzenetére


Pgabor79
aktív tag

Ez ok. Áramváltós.... Amit én néztem (1fázisra) az nem áramváltós!:
[link]
vagy itt van ez:
[link]

[ Szerkesztve ]

(#13973) mauimagic válasza tothbe (#13970) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Az Elmű Hálózati Kft-t hívtam, látták is a rendszerem adatait és a dokumentumokat.
Azt mondták, hogy 1 munkanap alatt látni szokták a készre jelentést.

A kivitelező egyelőre csendben van...

[ Szerkesztve ]

(#13974) Pgabor79 válasza Pgabor79 (#13972) üzenetére


Pgabor79
aktív tag

Itt a bekötési rajz:

(#13975) bekesizl válasza Pgabor79 (#13974) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Én is szeretnék majd, de csak áramváltósat.
Amiről a rajzod szól, az sorba van kötve (mint a villanyóra a szolgáltatótól).
Ha ebben valami elromlik, elképzelhető, hogy nem lesz villany a lakásban.
Tapasztalatom mondjuk nincs benne, mi tud egy ilyenben elromlani.

(#13976) tothbe válasza Pgabor79 (#13972) üzenetére


tothbe
addikt

na igen, a Fronius az más. nekem Solaredge van.

By(e) Tothbe

(#13977) Chal válasza bekesizl (#13975) üzenetére


Chal
addikt

Több minden is, én régebben (még napelemtől függetlenül) nézegettem ezeket, a terv az volt, hogy veszek 3db 1 fázisos egyszerűbbet, és az impulzuskimenetükre (szinte mindegyiken van) kötök egy elektronikát ami számolja az impulzusokat, azaz méri a fogyasztást. Végül pont ezért tettem le róla, plusz egy hibalehetőség, veszélyforrás, stb.. Én is csak áramváltósat vennék (ezt is tettem). Mondjuk egy Fronius nem fogja vélhetően felgyújtani a házat, de ennyi pénzért ne legyen már a rosszabbik ("átfolyós") megoldás.

A Shelly 3EM amúgy ár/érték arányban amúgy egy jó cucc, már ha valaki áramváltós, smart megoldást keres. Persze az invertergyártó cloudos megoldásába nem lesz integrálható, viszont cserébe bármihez lehet használni bármikor.

[ Szerkesztve ]

(#13978) Andras6800 válasza tothbe (#13970) üzenetére


Andras6800
senior tag

Ide próbáltam regisztrálni.

Illetve van regisztrációm 1000 éve (2009 óta), mert régebben még ELMÜs szerződéesm volt költözés előtt.

Ha belépek, regisztrált vevői azonosítók között nincs 1 tétel sem.

Amikor megadom az adataimat: fogyasztásmérő gyári számát és az MVM-es vevői azonosítomat a következő hibaüzit dobja:

"(RT5): A megadott vevő (fizető) azonosító nem rendelkezik érvényes szerződéssel, vagy a megadott adatok nem tartoznak össze."

Iagz, nekem nincs egy tétel sem, azaz " A „Regisztrált vevő (fizető) azonosító” fül alatti táblázatban lévő azonosítót - mely 99-es számmal kezdődik - kérjük, hogy ne törölje, mert az a későbbiekben hibát okozhat regisztrációjánál." okozhat bajokat.

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#13979) 7Heads Drago válasza kaposznyak (#13945) üzenetére


7Heads Drago
veterán

A fizetési részletek csak a szerződésben lesznek benne. Sajnos velem ezt előre csak 1 cég beszélte meg korrektül. A többiek itt sunyiztak.
A kötbér arra szól, ha valamiért mégse valósul meg a projekt ez esetben az addigi ügyintézésre mennyit nyúlnak le.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#13980) Zolee897


Zolee897
tag

Azt tudja valaki, hogy a lakásfelújításos családtámogatásos napelemes számláknál az nem probléma, ha a rendszer számláit 3 részletben 3 számlán fizetem, ugye? Ettől még jár a max 50%-os támogatás?

A számlák nem mindegyike éri el az 500e forintot és nem mindegyiken van munkadíj és anyagköltség is. De a három számlára összesen kijön az, hogy a munkadíj az egész számla kb 25%-a

(#13981) bekesizl válasza Zolee897 (#13980) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Szerintem ez alapvetően nem probléma. Többféle felújításra is felhasználható a támogatás (pl. napelemes rendszer + konyha), azt sem egy számlával fogod letudni.

Szerződés szükséges a napelemrendszerről. Ebben (vagy a mellékletében) kell lenni valami részletesebb leírásnak is.
A számlákból csak annak kell egyértelműnek lennie, hogy mennyi az anyag- és a munkadíj, illetve hogy melyik szerződéshez kapcsolódik.

Az 500e forintot nem tudom mire érted, de az értékhatár az bruttó 499eFt/kWp, munkadíj+anyagdíj összesen.

Alább 2 link olyan topicokról, amikben a támogatás a fő téma.
[link]
[link]

(#13982) ancika14 válasza 7Heads Drago (#13979) üzenetére


ancika14
lelkes újonc

Fizetés:
Csak ha kaptál valamit - leszállították a napelemeket, kész a rendszer.
Egyébként meg mindegyik cégnek rendelkeznie kellene annyi tőkével, h előfinanszírozni tudja a kivitelezést. (Különben is raktárról dolgoznak)

Szerződés:
legyen benne pontos határidő, amikor biztos, hogy kész a rendszer - kötbér őket is terhelheti, ha nem végeznek időben. Rendszer készrejelentés.
Óracsere már nem tartozik bele.

(#13983) DUB Inc.


DUB Inc.
aktív tag

Éééés megvaaaaan! :) Öröm és boldogság.

[ Szerkesztve ]

(#13984) Pgabor79 válasza Chal (#13977) üzenetére


Pgabor79
aktív tag

Milyen áramváltós mérőt vettél végül?
És most, hogy látod a szolgáltatói mérő P1 portjáról jövő adatokat is, látsz különbséget a 2 mérő által mért értékek között?

(#13985) Chal válasza Pgabor79 (#13984) üzenetére


Chal
addikt

2db Shelly 3EM-em van. Hétfőn érkezik egy kedves szakmabeli fórumtárs, aki szerintem ezt a topicot is olvassa :) Lesz egy új 64 DIN-es szekrényem, összes kismegszakító csere, fi relé csere, OBO túlfeszleveztés, stb... Addig sajnos nem tudom ezt tesztelni, mert a jelenlegi annyira zsúfolt, hogy nem férnek be a Shelly áramváltói sehogy (illetve pont oda nem ahova kellene). Szóval nagyon várom már, ha elkészül, akkor meg tudom mondani (meg grafikonokkal mutatni is).

Amúgy mindettől függetlenül mérek a Shellykkel már régóta, csak nem a fő fázisokat, ezen tapasztalatok alapján 1% alatti eltérésre számítok.

[ Szerkesztve ]

(#13986) Pgabor79 válasza Chal (#13985) üzenetére


Pgabor79
aktív tag

1% az igen jó! Köszi! Én is épp szekrényt cserélek, mert annyi hely sincs a mostani 14 modulos lakáselosztóban, hogy az invertert sem lehet bekötni.
Én "csak" egy 39 modulosat építek be. A három sorból egy szabad lesz.
Én is utánanézek ennek a Shellynek.
Amúgy ha ki tudod olvasni a fő ad-vesz mérőt, akkor miért kell a másodlagos mérés?

(#13987) Chal válasza Pgabor79 (#13986) üzenetére


Chal
addikt

Nem kell, de mivel a Shellyk adottak, ezért pár napra ráteszem a fő fázisokra, kíváncsi vagyok én is a pontosságra. Ezután pedig az egyes köröket fogják mérni (emelet, földszint külön, IT rack külön, stb..), lesz a szekrényben egy OpenEVSE is (de lehet hogy kettő, ez még tervezés alatt), annak a mérésére/vezérlésére is jók lesznek. Igazából még kevés is a 6db áramváltó :D

[ Szerkesztve ]

(#13988) Pgabor79 válasza Chal (#13985) üzenetére


Pgabor79
aktív tag

...és ha jól látom a Shelly EM3 tudja a 2 irányú mérést. Klassz! Nekem elég lenne a sima EM is 2db váltóval, ha ugyanúgy tudna 2 irányba mérni. (Erről hirtelen nem találtam infót.) Egyik a fővezetékre, a másikkal pedig a Klímát szeretném monitorozni.

(#13989) balkoger válasza Chal (#13985) üzenetére


balkoger
tag

Bizony érdemes a kiselosztóban rendet csinálni, illetve helyet a mérőnek.

(#13990) 7Heads Drago válasza ancika14 (#13982) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Csak ha kaptál valamit - leszállították a napelemeket, kész a rendszer.
Egyébként meg mindegyik cégnek rendelkeznie kellene annyi tőkével,
Kéne. De sok cégnél nem így megy. És ugye elvileg szerződés kötés után már intézik a mvm felé a dolgokat vagyis van rá költségük. Szinte mindenhol mindenre kérnek már előleget. Főleg egy ilyen áru cuccnál.
legyen benne pontos határidő, amikor biztos, hogy kész a rendszer - kötbér őket is terhelheti, ha nem végeznek időben.
3 cégnek a szerződését láttam egyikben se volt. És valahol érthető is mivel nem tudják hogy a szolgáltató meddig húzza az egészet.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#13991) 7Heads Drago válasza DUB Inc. (#13983) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Gratula.
Remélem most hogy felenged az ország a covidból némiképp begyorsul majd a szolgáltatói engedély kiadás is.
Június elején én is szeretnék hasonló képet berakni ide. :)

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#13992) Jovanny2


Jovanny2
őstag

Ma végre megjött a szerződés az MVM-től! Holnap megyek a kivitelezőhöz aláírogatni, leadni, aztán haladjunk. :)

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#13993) DUB Inc. válasza 7Heads Drago (#13991) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Köszönöm. Már csak az EON gyorsaságán múlnak a dolgok.

Próbaüzem, 15:38-kor mért érték. Az inverter 7 kW-os.

(#13994) DUB Inc. válasza DUB Inc. (#13993) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Sziasztok. Most nézem, hogy legutóbb - amikor a 3 fázisra bővítés megtörtént - kétirányú mérésre alkalmas órát szereltek be az EON-osok. Ebben az esetben hamarabb lépnek szerintetek? Értem ezalatt, hogy marad az óra és csak némi papírmunka/ellenőrzés lesz?

(#13995) Blamazs válasza DUB Inc. (#13994) üzenetére


Blamazs
senior tag

Én is ezt hittem, hogy kétirányú, mert ott volt az 1.5.8 és a 2.5.8 de itt a fórumon felvilágosítottak, hogy ez a visszatermelést is fogyasztásnak venné. Van egy piktogramm az órán amiből lehet ezt tudni.

(#13996) DUB Inc. válasza Blamazs (#13995) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Nekem ez az óra van fent.

ZPA ZE316.D0.A0B025-010 v03

[ Szerkesztve ]

(#13997) DUB Inc. válasza Blamazs (#13995) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Most néztem, hogy a tegnapi tesztüzemben bemért a 2.8.0-án 1kWh áramot.

(#13998) Blamazs válasza DUB Inc. (#13997) üzenetére


Blamazs
senior tag

Nálam is ez van, nekem erre azt mondták nem ad-vesz mérő óra.

(#13999) Blamazs válasza Blamazs (#13998) üzenetére


Blamazs
senior tag

bekarikáztam az óra jobb alsó részén lévő piktogrammot. elvileg az ad-vesz mérőn nem ilyen van. de nem 100% az információm.

[ Szerkesztve ]

(#14000) DUB Inc. válasza Blamazs (#13999) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Az EON oldaláról letölthető...

[link]

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.