Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13151) rígel válasza Fifi (#13150) üzenetére


rígel
őstag

Valóban, nem figyeltem az inverter típusára.
426Kwh-nál tartok

(#13152) Zolee897 válasza Geresics (#13127) üzenetére


Zolee897
tag

Akkor én megpróbálok 4.8kWp-t felrakatni a 4kW-os Huawei SUN2000L-4KTL-M0 inverterhez, ha jól értem, akkor ez egy optimális választás szerinted. Remélem, igazad lesz :-)

Csináltam egy kis táblázatot is, hogy ne teljesen a kivitelezőre bízzam magam, ha jól értem, akkor ez így megfelel, nem lépem túl a max feszültségeket sehol sem.

(#13153) #81475328 válasza Zolee897 (#13152) üzenetére


#81475328
törölt tag

A max feszültség nem annyi... nem elég csak beszorozni.
Nomeg a max áram sem.

Feszültség,
Át kell számolni mondjuk -15 fokra az adatlapi 25 fokra érvényes adatot.
Mivel hidegben nő a napelem feszültsége!
Ehhez van az adatlapon egy tényező: Temperíture Coefficient of Voc néven
Ha télen -15 fokos lesz a napelem akkor -15/+25=40 fok lesz a hőlépcső.
A tényező pl. -0,286%/fok
Akkor 40x0,286=11,44%-al nő a napelem feszültsége.
Azaz pl. 40,9x1,1144=45,6 Voltra nő.... ezzel kell tervezni!

Áram,
Át kell számolni mondjuk +75 fokra az adatlapi 25 fokra érvényes adatot.
Mivel melegben nő a napelem árama!
Ehhez van az adatlapon egy tényező: Temperíture Coefficient of Isc néven
Ha nyáron75 fokos lesz a napelem akkor+75/+25=50 fok lesz a hőlépcső.
A tényező pl. +0,057%/fok
Akkor 50x0,0,057=2,84%-al nő a napelem árama.
Azaz pl. 9,43x1,0284=9,7 Amperre nő.... ezzel kell tervezni!

----

Nem a 600 Volt a méretezési feszültség! a bemenetre nézve.
Hanem a 980 Volt ....(a hidegben sem túlléphető) megengedett MAX.

A sztring üzemszerű méretezésre pedig a 140-850 Volt MPP tartomány.

A 600 Volt az csak az optimális üzemi feszültség.
Előnyös ha, a napelemek üzemszerűen e körül telejesítenek.

A 850 Voltos MPP okán cirka 20 darab Voc=~41 Voltos napelem is mehet egy sztringre.
Ez nagy hidegben lesz 20x46=920 Volt >> OKÉ

Az optimális pedig cirka 600/35=17 ilyen napelem...

DE semmi baja nem lesz a 20 napelemmel sem :-)

[ Szerkesztve ]

(#13154) Samott


Samott
addikt

Sracok en ezt nem ertem. Tegnap elkuldtem az igenyeimet a versenyben maradt cegeknek:

"Rengeteg különféle panelre, inverter típusra kaptam ajánlatot, de a jobb összehasonlíthatóság érdekében az alábbi konfigurációra szeretném kérni az új igényekhez igazított ajánlatukat:

Napelem: 16 db LONGi Solar (LR4-60HPH-375M)
Inverter: Huawei SUN2000-5KTL M1
Optimalizáló: 16 db Huawei Smart PV Optimizer (SUN2000-450W-P)

Inverterre, napelemekre legalább 10év garanciával számoljon kérem. Amennyiben panelben/inverterben/optimalizálóban tudnak jobb paraméterekkel vagy kedvezőbb áron hasonló minőségű eszközöket javasolni akkor szívesen veszem az alternatív ajánlatukat is a fenti mellett. Természetesen továbbra is számítok a teljeskörű ügyintézésükre és minden egyéb alkatrész kiválasztását (tartószerkezet, kábelek, egyéb eszközök) az önök belátására bízom."

(kuldtem meg kepet a bemeretezett tetorol, meg egyeb reszleteket de a fenti a lenyeg)

Eddig 4 ceg valaszolt.

1, kuld 4 verziot, ebbol 3 nem fer fel a tetore mert tul nagy panelt valasztottak hozza. A negyedik Solaredge Jolywood panelekkel (sose hallottam meg errol a cegrol) - 460e kWp aron
2, kuld 3 verziot, ebbol ketto 18 paneles ami nem fer fel a tetore, a harmadik Solaredge Qcells 385W ML-G9 panelekkel - 475e kWp
3, negy ajanlat, 12/14/15 panellel, de kulon jon egy 16 paneles is: a valasztott inverterem + QCells 355Wp - de az gondolom optimalizalok nelkul: 350e kWp
4, egy ajanlat, 16 panel, Sunpro MAXIM 340W + SAJ inverter: 440e kWp

Talan a harmadikkal lehet kezdeni valamit. Nem ertem miert pazaroljak az idejuket nyilvanvaloan hibas kalkulaciokra? Nem volt eleg vilagos mire van helyem, lehetosegem?

Tokre megertem ha ok mas panellel, inverterrel dolgoznak, da ha 16 panel fer fel es ez volt a szempontom a kivalasztasnal, akkor miert kuld tobb vagy kevesebb panelrol kalkulaciot? Miert nem nezi meg a kepek, meretek alapjan hogy egyaltalan felfer-e az altala valasztott panel? Dolgozik vele, uzletet remel, segitek mindenben hogy megtalaljuk az idealis megoldast. Es megse.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#13155) balkoger válasza Samott (#13154) üzenetére


balkoger
tag

Írtam privátot

(#13156) senki68 válasza Samott (#13154) üzenetére


senki68
senior tag

Én is kaptam Jolywood ajánlatot . Adatlapja szóról szóra megegyezik a TITAN 350W Mono Premium FULL BLACK Frame N-TOPCon panel adatlapjával, amit a neten nem is lehet fellelni, egy pdf fáljban kaptam meg.

Jolywood reklámszöveg. "- Az N-típusú cella legnagyobb előnye, hogy hátulról is fényérzékeny, így egy üveg vagy áttetsző hátlappal 2 oldalú napelemet kapunk.- Akár 30% plusz energia termelés fehér lapostetőn, földön vagy világos tetőn.- Továbbá ZERO a fény által gerjesztett öregedése (LID – Light Induced Degradation)- Nagyobb hatékonyság gyenge és felhős fényviszonyoknál- Nagyobb hőmérséklet tűrés a passzívált érintkezős cella technológia miatt, a Jolywood egyedülálló teljesítmény garanciájának köszönhetően 1 kWp Jolywood napelem 30 év alatt 267 567 Ft-tal több energiát termel egy normál egyoldalas P-cellás napelem panelhez képest"

Nekem a 370W-os Longi Solar monokristályos TIER1 napelem jött be a legjobban, így annál maradtam. SolarEdge SE7K inverterrel, így jött ki 423.000 Ft/KWp.

(#13157) Zolee897 válasza #81475328 (#13153) üzenetére


Zolee897
tag

igazad van, a hőmérséklettel kapcsolatban, de ezek szerint belefér szerencsére.

Viszont ha a napelemek többsége 45 fokos tetőrészen lenne, 4 darab viszont egy 20 fok körülin, akkor azt már külön munkapontra kell kötni vagy nem lenne teljesítménycsökkenés közösen kötve sem? A tájolásuk mindegyiknek pontosan déli, csak a dőlésszögnél mondjuk 8-9 darab 45 fokos lenne és 4 darab 20 fokos.

Nézegettem a neten, tájolásra írják a különbségeket de dőlésszög különbséget nem tárgyalják sehol sem.

[ Szerkesztve ]

(#13158) #81475328 válasza Zolee897 (#13157) üzenetére


#81475328
törölt tag

A napelem kevés önálló sztringnek...

Arra a 4-re rakni kell egy-egy optit TIGO általánosan.
Vagy HUAWEI illetve Solardege típus specifikusan.

----

A hatás ugyanaz a 4 lefogja a többit érdemben :-(

(#13159) Zolee897 válasza #81475328 (#13158) üzenetére


Zolee897
tag

Akkor lehet, hogy ez most kimarad, mert ha még optimalizálós is kell, akkor túl sok lenne a variálás. És akkor egyelőre marad a 4.07kWp napelem a 4kW inverterhez (mert ez mind 45 fokos árnyékmentes lenne) és később (évek múlva) majd rakatok még fel napelemet a 20 fokos részre és akkor azt a 4-et optimalizálóval. Addig legalább megnézem, hogy teljesít a dolog, meg évek múlva úgy is gyengülnek a most felrakandó napelemeim is (mondjuk 10 év alatt 8-10 százalékot gondolom). Megmondom őszintén most emiatt a támogatásos cucc miatt nem volt időm mindent végiggondolni, kicsit rohanásban voltam, mert nem akarok kicsúszni a június 31-es határidőből.

Bővíteni csak ugyanolyan napelemmel lehet majd? Mert nem hiszem, hogy 5-10 év múlva lehet majd még kapni ezt a konkrét típust, amit hamarosan felraknak.

[ Szerkesztve ]

(#13160) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!

Elmü-émásznál ha elkészült a kivitelezés és visszaküldöm a hmke szerződést akkor kb mennyi idő múlva szokták kihozni az ad-vesz órát?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#13161) Voice24


Voice24
őstag

Látom, volt téma napközben az engedélyezési határidő. Nos, az ügyem továbbra sem áll jól, az előzetes tájékoztatót március 10-ig ígérte az Eon. Ma újból telefonáltam, továbbra sem tudnak semmit, és a folyamatkövető szerint továbbra sincs nyomon követhető folyamatom. Ez az egy, február 15-i levél van tőlük, talán aznap a dokumentációt is megküldte nekik a kivitelező.
[Eonválasz]

(#13162) martonz válasza hódmaci (#13160) üzenetére


martonz
csendes tag

Nálam 11. napon jött egy Elműs alkalmazott (nem alvállalkozó).
Érdekesség képpen: egy elektromos Nissan eNV-200-assal jött. :R

(#13163) #81475328 válasza Zolee897 (#13159) üzenetére


#81475328
törölt tag

A plusz napelem és opti megoldható azért ...

Külön számláztatod le >> bővítésként :-)
Így a tervet nem kell módosítani és újra beadni.

(#13164) Geresics válasza Zolee897 (#13152) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A számok alapján 13 db Longi 370 napelem lesz? Erre az inverterre tök jó a méretezése, még -10°C-nál is 585V csak, szóval hibátlan. Ennél hidegebbel tök felesleges méretezni, ha nem a Mátrában laksz. :D
Munkaponti feszültsége 60°C-nál 394V, ami megint csak tök jó, szóval hajrá!

(#13157) Zolee897
A 20° és a 45° között azért jelentős különbség van. Egy Fronius DPM ezt hivatalosan simán megoldaná (de én is külön optit javasolnék inkább), a Huawei ilyen irányú algoritmusaival nincs tapasztalatom. Szerencsére a Huaweinek van saját optija, amit akár utólag is fel tudsz tenni, így az sem ördögtől való gondolat, hogy felteszed anélkül, és ha úgy látod, hogy nem jó, akkor rárakod külön az optikat.

(#13159) Zolee897
Ha később bővítesz, akkor mindenképp optikkal bővíts! Onnantól tökmindegy, hogy milyen napelemet teszel fel! Ha találnál is ugyan olyan típust, mint most, az már akkor is más lenne, hisz a mostaniak már X évet degradálódtak.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#13165) hódmaci válasza martonz (#13162) üzenetére


hódmaci
senior tag

:R

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#13166) Szifó válasza hódmaci (#13160) üzenetére


Szifó
újonc

Nekem 2,5 óra. Igaz, hogy személyesen vittem be az ügyfélszolgálatra.

(#13167) Andras6800


Andras6800
senior tag

Sziasztok,

kicsit off téma.
Abban tud valaki segyteni, hogy mire lehet számítani villanyóra csere árazás kacsán?

Van 3x20 A -em egy régi analóg 8 éves mérővel (Még teker a kis recés korong).

Nyílván kell majd szabványosítás. Erre ~50-k-t mondtak. Szabványosítást az óra fölé pakolandó dobozzal szeretnénk. Kismegszakítóhoz macera hozzáférni és oda teljesen újrakábelezni is. Földelés óra alatt van kb 20 centivel csőben, azaz újrahúzható.

Ami viszont a lényeg, hogy telepítő 40-50 k HUF ra prognosztizálta. Felhívtam az ELMŰ-t, ott azt mondták csak szerelési díj van, ha nincs teljesítménybővítés ami 7666 HUF.

Tudom, nem ez a legagyobb tétel az egészben, de szeretnék tisztán látni.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#13169) stickermajom válasza Kaschi (#13168) üzenetére


stickermajom
addikt

#napirégész :DDD

Ejts szót róla kérlek, engem érdekel a téma.

[ Szerkesztve ]

(#13170) joghurt válasza Kaschi (#13168) üzenetére


joghurt
addikt

Az ipari termékek közül a napelem az egyik legjobban újrahasznosítható dolog.

TL;DR: Bár itthon 2015-ben a Földművelési Minisztérium a “Jelentős szennyezést okozó termék” kategóriába sorolta a napelemeket, ez előtt a gyártók is értetlenül álltak. Sem alapanyagban, sem gyártástechnológiában nem használnak veszélyes anyagokat. Maga a panel lényegében homok, a fedlap polikarbonát, a keret alumínium. Mivel ennyire jól újrahasznosítható dolgokról van szó, a gyártóknak is megéri visszagyűjteni ezeket. A feldolgozás aránya 95% körüli!

Szóval ha a PH!-n a legelső hozzászólásod épp ez ügyben érezted fontosnak megtenni, talán bővebben is kifejthetnéd, mire gondolsz. (Megjegyzem, a napelemmel ellenérdekelt olajcégek és erőművek környékén nagyságrendekkel nagyobb a tőke. Nekik futja igazi propagandára, miszerint zöld gyepen hentereg az idilli család, miközben a Mátrai Hőerőmű lignitjéből kapják az áramot, vagy meseszép tájak előtt suhan az autó, miközben a benzint/gázolajat pöfögi el.)

A tej élet, erő, egészség.

(#13171) cd930 válasza Andras6800 (#13167) üzenetére


cd930
aktív tag

A 7666 Ft csak az átprogramozás díja, ha egyébként digitális órád van, ami alkalmas advesz órává alakításra.
3x16A fölött az óracsere díja ELMŰ területen 36830 Ft.

[ Szerkesztve ]

20+ éve a Prohardveren

(#13172) Rolly válasza joghurt (#13170) üzenetére


Rolly
veterán

fedlap szerintem üveg nem? :)

(#13173) Rolly válasza Kaschi (#13168) üzenetére


Rolly
veterán

[szarkazmus on]
igazad van sajnos a mai napig nem oldották meg a napelemeket alkotó anyagok újrahasznosítását, mert az költséges és bonyolult, s olcsóbb 0-ról kitermelni mint újrahasznosítani... Mert hát tudjuk, hogy az üveg, alumínium nehezen újrahasznosítható anyag, s sajnos a napelemek 90-95%-a ebből áll :D
[szarkazmus off]

szóval most komolyan:
- üveg simán újra hasznosítható ráadásul a napelemek tiszta jó minőségű üveget tartalmaznak így az simán használható (persze valószínűleg nem napelem lesz újra belőle de bármi lehet (ablak, tükör, sörösüveg....)
- alumínium gyártásának költsége drágább mint a kész alumíniumot újrahasznosítani s kb végtelenszer azonos minőségben újrahasznosítható.
- a maradék 5%-ra is vannak már megoldások bár azt őszintén, hogy hogy állnak vele nem tudom...

de a legnagyobb baj az egész felvetéseddel, hogy 25-40 évig tetőn vannak a napelemek így újrahasznosítani egyszerűen nem nagyon van mit...

[ Szerkesztve ]

(#13174) Andras6800 válasza cd930 (#13171) üzenetére


Andras6800
senior tag

Szia,

köszi a gyors választ. Szuper, hogy erről nincs ELMŰ-nél semmi official doksi neten.
Így mostmár ez a 3. összeg. Bár eléggé egybe vág a Telepítő változatával.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#13175) Coc@s válasza hódmaci (#13160) üzenetére


Coc@s
őstag

Nálunk cca. 1 hét volt a szerződés visszaküldése és az óracsere közt.
Épp tegnap cserélték.

18 éve itt

(#13176) joghurt válasza Rolly (#13172) üzenetére


joghurt
addikt

Backplane/-sheet, hogy egyértelmű legyek. És tényleg elrontottam: a TPT-ben a P nem polikarbonát, hanem poliészter.

A nap felőli oldal valóban fényt jól áteresztő üveglap, kb. 3 mm vastagságban. A panel tömegének nagyjából a fele ez.

A tej élet, erő, egészség.

(#13177) cd930 válasza Andras6800 (#13174) üzenetére


cd930
aktív tag

Igaz, hogy jól el van rejtve, de fenn van a honlapjukon:
Általános tájékoztatás a háztartási méretű kiserőművek kisfeszültségű közcélú hálózatra történő csatlakoztatásáról
Részlet:
"Az elszámolási mérésre vonatkozóan HMKE esetén kétirányú mérés kerül kialakításra.
Az elszámolási mérőkészüléket háztartási méretű kiserőmű létesítése esetén Társaságunk biztosítja és szereli, 3×16 A rendelkezésre álló teljesítményig az Elosztói Engedélyes, e teljesítmény felett a Felhasználó költségviselése mellett.
Jelenleg a mérő és a mérőcsere költsége 28.500,- Ft + ÁFA egyösszegű költséggel kalkulálható, amely csak tájékoztató becsült összeg.
Arra alkalmas meglévő fogyasztásmérő esetén átprogramozási díj került meghatározásra, melynek összege 6.700,- Ft + ÁFA."

[ Szerkesztve ]

20+ éve a Prohardveren

(#13178) hódmaci válasza Szifó (#13166) üzenetére


hódmaci
senior tag

Jó kemény....................

Te ott dolgozol, annál a cégnél ahol a villanyóra cseréket intézik?
Mert úgy könnyű

Coc@s

Köszönöm az infót. :)

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#13179) Szifó válasza hódmaci (#13178) üzenetére


Szifó
újonc

Csak a legvége ment ilyen gyorsan. Ami az elhatározástól eddig történt az 1 év.

(#13180) Andras6800 válasza cd930 (#13177) üzenetére


Andras6800
senior tag

Köszi :R :R

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#13181) leslieke válasza oak (#13115) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nekem február 3 lett beadva az engedélykérés második napelemes rendszerre az ELMŰ-nek, ma felkerült a tetőre és dél óta működik is.
Nalam egészen gyors volt az ELMŰ. Kitartást.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#13182) Blamazs


Blamazs
senior tag

Hogy legyen negatív példa is, január 27-én írtam alá közjegyzőnél, de még nincs időpontom a telepítésre :( Igaz csúszott az aláírás után a bank kb 2 hetet szabadság miatt, de kezdek morcos lenni a 2 hónapnyi várakozás miatt.... Gondolom ha hívnak időpont miatt az majd megint 2 hónappal odébb lesz a megnövekedett igények miatt. 2020.04.17-én született meg a gondolat, hogy belevágunk a napelemes projektbe. Úgy voltam vele ha 1 év alatt végére érek ok. De most úgy látom több időbe fog telni.

(#13183) Zolee897 válasza #81475328 (#13163) üzenetére


Zolee897
tag

Külön számláztatod le >> bővítésként :-)
Így a tervet nem kell módosítani és újra beadni.

Igazából a 4kW fedezi a mostani fogyasztásunkat, sőt igazából azt fedezi a számításaim szerint, ami a tavalyi home office miatt már megemelkedett számlát jelenti (nekünk érezhetően emelkedett és feltételezem, hogy amiatt, Főleg, hogy a gyerekek is tolják itthonról a tanulást számítógépen. Egyébként 10 éve lakunk itt és előtte elég stabilan kb ugyanaz volt a villanyszámlánk). Szóval lehet, hogy ha elmúlik a home office, akkor már visszacsökken. De az is lehet, hogy soha nem akarok visszamenni irodába dolgozni :-) De ráérek bővíteni, mert most igazából kicsit ablakon kidobott pénz lenne. Az egyetlen előnye az 50%-os támogatás (mert egyébként kérdeztem a kivitelezőt, részükről nem lett volna probléma, szóval simán belerakták volna. Ehhez sztem nem is kellene tervet módosítani, mert az inverter kW marad, de ebben nem vagyok biztos). Persze el lehetne fűteni klímával a plusz kWh-kat, de most már nem variálok. Megnézem, mik a tapasztalatok pár év alatt és ha kell, akkor felrakatok még pár napelemet, addigra gondolom másnak is lesz tapasztalata és mért értéke arról, mennyire jött be, ha több napelem kWp-t használ, mint inverter kW-ot.

[ Szerkesztve ]

(#13184) bb71 válasza Zolee897 (#13183) üzenetére


bb71
őstag

Most jött az elszámoló számla: plusz egy hónap lett a pandémia miatt... nálunk is!

(#13185) Zolee897 válasza bb71 (#13184) üzenetére


Zolee897
tag

nekünk pont azután jött kb egy héttel az éves elszámoló számla, hogy aláírtuk a szerződést a vállalkozóval. Nekünk kb kéthavi plusz volt az emlékeim szerint (és örülök, hogy nem fél év múlva derült ki, mert erre nem is gondoltam igazából és akkor már késő lett volna). Ez volt az a pont, amikor gyorsan írtunk egy új szerződést nagyobb kW-tal. A kivetelező teljesen rugalmas volt, pedig láthatóan le voltak terhelve az adminisztratív oldalon

[ Szerkesztve ]

(#13186) ati888


ati888
senior tag

Sziasztok!

Igaz az, hogy a tavalyi MNB-s finanszírozású, szaldós pályázatot megint megnyitják? Ahol húsz évig kell fizetni a részletet.

Ati

(#13187) Samott válasza Samott (#13154) üzenetére


Samott
addikt

Na hogy legyen jo hir is, ma mar kaptam teljesen jo ajanlatokat is. :)

Az egyik ceg pont olyan rendszert amit kineztem 390e huf/kWp aron, egy masik hasonlot 415e huf/kWp aron. Alakul ez. :)

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#13188) Coc@s válasza Zolee897 (#13185) üzenetére


Coc@s
őstag

Én perpill azt sem tudom, mikor van/lesz az évforduló, az éves elszámolás.
Eredetileg május elején volt az éves leolvasás (én havonta diktáltam eddig, nyilván már nem fogom), az vajon megmarad, vagy....?
ELŰ eyelőre erre a kérdésre nem válaszolt.
Ha marad, az első csonka elszámolásig semmiképp nem szeretnék pluszba menni, a teljes évesnél már elvileg egál környékén kellene majd lennem.

Azt sem tudom pl. hogy automatikus az áttérés az éves elszámolásra HMKE-nél, vagy kérni kell?
A havi résszámlát gondolom célszerű nullára vetetni ugye?

18 éve itt

(#13189) mauimagic


mauimagic
aktív tag

Huawei inverterhez kapok teljes hozzáférést, vagy azt a beüzemelésnél kell kikönyörögni?
Ha később pl rádobnék egy stringet, nem ártana...

Akiknél ELMŰ óracsere volt mostanában, mindenki okosmérőt kapott?

(#13190) Zolee897 válasza mauimagic (#13189) üzenetére


Zolee897
tag

mit jelent a teljes hozzáférés? ezek szerint van nem teljes is? nekem hamarosan beüzemelés lesz, ezért is kérdezem.

(#13191) Coc@s válasza mauimagic (#13189) üzenetére


Coc@s
őstag

Nekem Sanxing SX601-es órát tettek föl.

18 éve itt

(#13192) Coc@s válasza Bakterx (#12949) üzenetére


Coc@s
őstag

Ezzel hogy veszed át az órából az adatokat?

18 éve itt

(#13193) mauimagic válasza Zolee897 (#13190) üzenetére


mauimagic
aktív tag

A beüzemelő a Huawei Fusion Solar-on keresztül regisztrálja a rendszered, majd ehhez neked user szintű hozzáférést ad.

Elvileg a Fusion Solaron be tudod regisztrálni magad te is, és a saját rendszeredet is felviheted, ilyenkor nem tudom mi a helyzet a garival...

Csak azért érdekel a dolog, mert nem értem miért kell távoli hozzáférést adnom a rendszeremhez a kivitelező cégnek...

(#13194) Bakterx válasza Coc@s (#13192) üzenetére


Bakterx
újonc

Jelenleg sehogy... még nem volt óracsere.
Reményeim szerint elmü-s kollégák a szokásos SX631 órát hozzák. A kütyü az óra P1 portján olvassa ki az adatokat (a tápot is onnan kapja) és wifin keresztül mqtt-n küldi az adatokat, amit az inverter adataival együtt automatikában rögzítek és jelenítek meg.

(#13195) Coc@s válasza mauimagic (#13193) üzenetére


Coc@s
őstag

Ez az SE esetében is így van.

18 éve itt

(#13196) Coc@s válasza Bakterx (#13194) üzenetére


Coc@s
őstag

Ehhez kell valami jogosultság kérés, vagy ez ha van megfelelő kis kütyüd, akkor szabad csatlakoztatni, a szolgáltató szakija csatlakoztatja és engedélyezi a portot, vagy másképp működik?

18 éve itt

(#13197) cdl válasza mauimagic (#13193) üzenetére


cdl
senior tag

Mit szeretnél csinálni, nem értem?
Nekem telepítéskor beregisztrálták, a routerhez hozzá illesztették.
Utána routert cseréltem. Mivel nem helybeliek, Én oldottam meg.
Fusion Home programmal hozzá csatlakoztam, megadtam az új router elérhetőségét.
Lehetett volna ott még mást is csinálni. Telepítőként voltam benne.
A cég nem evvel a programmal csinálta, így ez a kapu szabad.
Azt csinálsz, amít akarsz. De Te mit szeretnél?

(#13198) Bakterx válasza Coc@s (#13196) üzenetére


Bakterx
újonc

Nem kell jogosultság (emlékeim szerint ezt valaki topicon belül írásban megkérte Elmütől), ha ablakon keresztül hozzáférsz, akkor bedugod portba. Én azért készültem előre, hogy óracserénél mindjárt csatlakoztassam is. Elmü felhasználó tájékoztató szerint:
"A mérőn található P1 port a fogyasztó számára biztosít egyirányú adat kapcsolatot a mérő felől. A csatlakozó és az adat átvitel fizikai rétege megfelel a DSMR szabványban foglaltaknak. Az adat átvitel adat tartama a szolgáltató által definiált 10 másodperces frissítéssel és adat tartalommal érhető el."
Link a dokumentumokhoz:
[link]

(#13199) senki68 válasza Bakterx (#13194) üzenetére


senki68
senior tag

Erről tudnál írni bővebben?
Mivel lehet kilvasni az adatokat?

A mérőn található P1 port a
fogyasztó számára biztosít egyirányú
adat kapcsolatot a mérő felől. A
csatlakozó és az adat átvitel fizikai
rétege megfele a DSMR szabványban
foglaltaknak. Az adat átvitel adat
tartama a szolgáltató által definiált 10
másodperces frissítéssel és adat
tartalommal érhető el.

(#13200) Bakterx válasza Coc@s (#13196) üzenetére


Bakterx
újonc

"A mérő a megfelelő adat feldolgozó/gyűjtő eszköz csatlakoztatását követően automatikusan elkezdi küldeni az áramszolgáltató által defininált/beállított adatokat 10 másodperces frissítési idővel."

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.