-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
rígel
őstag
válasz
kardkovacsi #13097 üzenetére
-
-
DrDobos
őstag
Sziasztok!
Tervezünk napelemeket kiépíteni. Az lenne a kerdesem, hogy lehetséges-e az, hogy az elem a déli órákban annyira felforrososodik, hogy visszaesik a teljesitmenye? Van e ertelme paneleket (manuálisan) buktatos/billentős modszerrel kiepiteni? Havonta állítgatnánk, hogy mindig merőlegesen érje a nap, vagy nincs értelme a dolognak mert felforrosodik és nem termel semmit, hanem gyakorlatilag ugyanannyit mint buktatás nélkül?
Köszi a segítséget!
-
Geresics
Topikgazda
Több eltérő tájolás esetén. A többit Te is írtad, ehhez már csak a napelemek eltérő degradációja jöhet pluszba indokként, de nem hiszem, hogy mondjuk 25 év alatt akkora nagy difik lennének a panelek között, hogy ez valós indok lehetne az optik mellett.
Későbbi bővítésnél viszont jól jön, hisz az eltérő panelek nem befolyásolják egymást.
Az én esetem más, én sok mindent akarok majd nézni, és többféle napelemet akarok feltenni. Bárcsak ott tartanék már... -
cd930
senior tag
válasz
Geresics #13088 üzenetére
És milyen esetben indokolt, ha nincs árnyékolás?
Úgy gondolom, hogy csak a monitoring miatt egy darabig érdekes, de aztán ráunnék.
Tehát tennék a dolgukat, minden további haszon nélkül. Nyilván értem, hogy egy panelhibát ez azonnal kijelezne, ami valóban vonzó, de hogy ez megér-e 340 ezret (félárat visszakapva 170 ezret).
Vagy ennyiből inkább +10év gari az inverterre?Szűk 70 ezerért beépíttetek viszont egy Smart Power Sensor-t (DTSU666-H 250A), ezt kézzelfoghatóan hasznosnak találom az összes termelés és fogyasztás pontosabb áttekintéséhez (+ hosszútávon a hibrid üzemhez amúgy is szükséges lenne rá).
-
Coc@s
őstag
válasz
MrZed001 #13089 üzenetére
Ha a válasz elmaradásától függetlenül kíváncsi vagy az ő árukra is,
próbáld meg tamas.szombathelyi@wagnersolar.hu címen.
Ő az értékesítési vezető.
Én vele kommunikáltam az elején, de nemrég is váltottunk levelet.
Én is még két plusz panelben gondolkodom - hosszabbtávú termelési
tapasztalatok függvényében. -
Geresics
Topikgazda
Én magamnak 100%, hogy optis rendszert fogok csinálni, ha egyszer végre kijutok a panelből (az elmúlt 2 évben 2x is csúnyán ráfaragtam, remélem idén már nem fogok, bár most picit várakozó álláspontra helyezkedtem be). De az ügyfeleim nagyrészének vázolom, hogy mekkora felár volna, és milyen előnyökkel jár, és hogy milyen esetekben indokolt. A legtöbbször (95%) Fronius mellett döntenek, a maradékot pedig SolarEdge-el csináltuk. Ennek szerintem ahhoz is van köze, hogy ezekhez van papírom, míg a Huawei-hez jelenleg nincs, és hiába mondom, hogy az is tervben van, amíg nincs meg, addig nincs meg.
-
Coc@s
őstag
válasz
Blackmate #13079 üzenetére
Csak viszonyításképp, ha valaki akarja:
SE5000H, 10 db 470 Hyundai panel, 10 db SE P505 opti ill. minden más egyéb (szállítás, szerelés, "villanyszerelési-, rögzítési-, ... anyagok, tervezés, ELMŰ ügyintézés,...) együtt
2.23 MFt
(A szállítás nálam mondjuk nem volt sok, 2 km kb. a cég raktára, egyébként légvonalban kb. 500 m-re vagyok Wagneréktől.)
Erre jött még rá nekem pluszban a mérőszekrény szabványosítása, mint alapfeltétel.
Én azt is szempontnak tartottam, hogy már 19 éve vannak a piacon, illetve itt vannak helyben. -
cd930
senior tag
válasz
Geresics #13080 üzenetére
Közeledve a telepítéshez (Huawei lesz), a monitoring miatt bennem is megint felmerült az optik használata.
Két egyenlő nagyságú DK és DNY munkapont lesz összesen 26 panellel + semmi beárnyékolás és esély sincs rá belátható időn belül, tehát tényleg csak fölösleges extrának tűnik.
Újfent hessentgessem el a gondolatot? Az árából kijönne egy 10 éves garancia hosszabbítás az inverterre, amin szintén gondolkodtam korábban, de most ott tartok, hogy nem kérem. Azt mondják, hogy javítható lesz, így ha elromlik garanciaidőn túl, akkor javíttatni fogom.Mi a véleményetek egyrészt az árnyék nélküli optik hasznáról és a garanciahosszabbításról?
Felújítósdi programban veszek részt, így a fele visszajönne mindkettőnek. -
Samott
addikt
Ne kezdjetek ujra ezt a Sharp temat. Pls.
-
pjen
félisten
válasz
kardkovacsi #13082 üzenetére
Ha megvette az egész céget, tervezhetik japánban a terméket, ha a kinai tulaj határozza meg a költség keretet, és minden egyebet. Az almás egészen más, ők bérgyártatnak. Konkrétan kiadják az utasításokat annak alapján legyártják a terméket. Kb mint a magyar merci.
-
#81475328
törölt tag
válasz
kardkovacsi #13082 üzenetére
Nincs japán tervező... szerintem.
-
kardkovacsi
senior tag
válasz
#81475328 #13076 üzenetére
Attól még az japán napelem, mert ott tervezik, ott tervezik a gyártástechnológiát, mindent. Ahogy az iPhone is még amcsi cég amcsi termékkel ha a gyártást épp a Foxconn csinálja nekik, meg a Sharp adja a kijelzőt (vagy adta régebben). Teljesen lényegtelen, hogy hol gyártod, mert nem a helyszín számít hanem a terv ami alapján gyártod.
-
Geresics
Topikgazda
válasz
Blackmate #13079 üzenetére
Így optikkal tök jó a rendszer!
A bal felső sarok árnyékos lesz, így oda kifejezetten ajánlanám is az optikat. Egyébként ha csinálnék magamnak most Huawei rendszert, tuti én is optikkal csinálnám!
Igen, tudja a monitoringot, és nem, nem fogja visszafogni
A jobb oldalon ha a fektetett panelek is állítva lennének, úgy már nem fér el? Én próbálnám erőltetni az állított elrendezést (lásd korábbi hsz.).
Az ár is rendben van szerintem, de nem néztem Huawei árakat mostanában... -
Blackmate
őstag
válasz
Geresics #13058 üzenetére
Igen, tisztában vagyok a méreteivel és pont amiatt tetszik, mert jobban ki lehet vele "legózni" a tetetőfelületet. Mi a véleményed a következőről?
A tető 22 fokkal néz keletre a déli síktól. A hajlásszög 30 fok. A légkábelek, egyéb tárgy nem vet árnyékot a tetősíkra.
A rendszer 12 db SHARP NU-JD445 panelből, Huawei SUN 2000-5KTL-M1 inverterből és az általad említett Huawei SUN2000-450W-P optimalizálókból állna. Lehet, hogy felesleges, mivel nem indokolja az árnyékmentes felület, de a parabola antenna miatt jobbnák látom, no meg persze a panelenkénti monitorozás miatt is ( ugye tud ilyet a Huawei?
)
Az optimalizálók ugye nem korlátozzák vagy folytják vissza a rendszer termelését optimális időben? (A 450W-os opti a 445Wp panel felett van)
Költségvetésként 2,27M reális egy ilyen 5,34 kWp rendszerért?
-
Geresics
Topikgazda
válasz
kiliti #13067 üzenetére
Sajnos nem
A legtöbb lakossági rendszerem hozzáférése az előző munkahelyemen maradt, a mostaninál pedig a legtöbb (mint az előző példában is) ipari.
Most a pályázat miatt én is beszáltam picit a lakossági igények megnövekedett hajrájába, de ez nem érint túl sok projektet, és azok még csak nemrég óta termelnek, vagy csak nemsokára fognak egyáltalán elkezdeni. Van egyébként 50°-os K-NY telepítésem, ami ráadásul SE, azt majd hosszú távon érdemes lesz nézni, de az még 1 év, mire érdemes lesz vizsgálni behatóan. -
#81475328
törölt tag
válasz
kardkovacsi #13071 üzenetére
Nekem a termék mögé rakott elhallgatós-terelős marketinggel van gondom...
Hisz szó nincs "japán napelem"-ről, pedig azt sugallják. -
#81475328
törölt tag
válasz
Samott #13068 üzenetére
A tető ablak melletti szarufa esetén tudnak lenni kihívások-gondok a kampózással...
(a bádogozás/vízelvezetés miatt)
Illetve a tető széleinél is adott esetben.
Az árnyék már most is jóval lentebb jár :-)
Amikor MÉG süt a délutáni nap valamennyire.
Alighanem max a két alsóra érdemes/elég optit rakni miatta gazdasági szempontból nézve.
De figyeled meg most ismét az árnyék járást reggeltől estig.
Jegyezd meg a legmagasabb állását és az időpontját a napelemes részen.
A nyár felé haladva tovább csökken az árnyék és majd csak ősz vége felé kezd újra oda kerülni ahová most is. -
Geresics
Topikgazda
Jó volna, ha ezt a szélmalomharcot inkább privátban folytatnátok, lécci-lécci!
(Nem off a téma, és szankció sem lesz, amíg barátságos a hangnem, csak szerintem sokunknak unalmas már.)fezso21 egy értékesítő/telepítő, aki szerint nyilván a saját maga által forgalmazott termék a tuti. Más pedig más termékre esküszik, mert azzal van tapasztalata, vagy mert épp azt tudja jó áron beszerezni. Nincs ezzel baj, alapvetően én is márkahű vagyok, ez normális emberi tulajdonság.
Más kérdés, hogy azonos kritériumok között sok eltérő terméket van alkalmam vizsgálni, és azt látom, hogy napelemgyártó és napelemgyártó termékei között termelésben nincs jelentős különbség az első 5 évben. Megint más kérdés, hogy melyiknek milyen a kerete, és ez telepítésnél milyen meglepetéseket okoz, és megint más kérdés, hogy mi lesz 15 év múlva. Egy azonban elgondolkodtató, vagy legalábbis figyelembe veendő: a kristályok kb. 4-5 gyárból származnak...
-
Samott
addikt
válasz
kardkovacsi #13070 üzenetére
De ez este negykor volt, egy ora mulva mar sotet volt teljesen. Szerencsere napkozben nem kuszik fel addig az arnyek. Szoval napi 1-2 ora csak. De meg kellett volna nezem telen tobbszor is.
Szerk: es persze, pont ezekre a feluletekre terveztem optimalizaloval.
-
kardkovacsi
senior tag
válasz
#81475328 #13069 üzenetére
Mi van? Az van, láthatóan fogalmad sincs, hogy mitől lesz egy termék minőségi meg mitől szar. Elmondom. A tervezéstől meg a teszteléstől (és ebbe beletartozik a gyártás technológiája is). Nem attól, hogy hol gyártják. Mert a mérnök adja bele a tudást, aki történetesen Japánban ül, és nem a gyári munkás aki a sor mellett áll.
-
#81475328
törölt tag
válasz
kardkovacsi #13064 üzenetére
...és akkor mi van, ha a székhelye japánban van?
A termék attól még nem lesz japán!
Hanem tényszerűen olcsó kínai/tájföldi cucc valójában.
Szépen rá is van írva a napelemre, hogy pl.: Made in THAILAND -
Samott
addikt
válasz
#81475328 #13050 üzenetére
Koszonom a valaszokat!
1, A 210 cm-be necces a 2 napelem még a kisebb 100 cm-esből is. - nagyon konzervativan szamoltam, inkabb kevesebbre adtam, most ujramertem/szamoltam, 12 cserep szeles a hely ami 225cm-et ad ki. Az remelem eleg.
2, Arnyek:
En ugy gondolom hogy ez leginkabb a keso oszi - teli - kora tavaszi idoszakban lesz gond. Nyaron magasabban jar a nap, csak amikor nyugszik akkor erne oda az arnyek, de akkor mar talan csak a haz elott lesz. (ezt februar vegen, delutan 4 korul fotoztam)
3, Levezetes, tuzvedelem:
Igazabol a B felulet alatti reszre tervezem az invertert telepiteni, igy nez ki a teto alatt:
Majd a telepitok eldontik hogy pontosan hova, de a zold feluletekben gondolkozom. Ez itt arnyekos, jol szellozo csapadektol vedett. Ha ide nem lehet akkor a kazanhazba kell rakni, de oda eleg sokat kell kabelezni.Vegulis az nem art ha monitorozhato, hamarabb kiderul ha esetleg gond van. Huaweibol nem olyan megrazo a felara.
-
bb71
őstag
válasz
Geresics #13059 üzenetére
rosszul látom, hogy más is van?:
SUN2000P-375 W Smart PV Optimizer Quick Guide -
-
#81475328
törölt tag
válasz
Blackmate #13055 üzenetére
A SHRAP napelem egy "olcsó kínai/tájföldi" termék valójában.
Amit a régi nagyhírű márka nevével adnak el extra áron manapság.
Csak ezt nem szívesen árulják el az üzletkötők...A márkanév mögött már évek óta kínai cég van valójában (FOXCON asszem).
---
Ma az egyik nagyon jó ár/érték arányú és minőségi napelem
a magyar piaci kínálatban a 375 Wattos LONGi HiMo szerintem... -
hódmaci
senior tag
válasz
Geresics #13057 üzenetére
Paneleken a csatlakozók nem butabarátak?
Mármint, a + és a - nem egyforma, nem?
Vagyis a + csak a - al tudom összedugni.
Így csak soros kötés tud létrejönni.
+ a + al nem csatlakoztathatók csak modul segítségével esetleges párhuzam kötés esetén.
Vagy tévedek?
Igaz ha kell közéjük valamiért kábelt gyártani azt elb@szh@tták. -
Geresics
Topikgazda
válasz
Blackmate #13055 üzenetére
Nincs vele semmi baj.
Viszont a méretére a biztonság kedvéért szeretném felhívni a figyelmed! Ez egy 211x105cm-es panel, így a tetőn elhelyezése problémásabb, mint egy hagyományos méretű panelnak! Ezek eredetileg erőművekbe, földi telepítésre lettek méretezve (ezért is hívja "projekt megoldásnak"). Ezt leszámítva pontosan ugyan úgy használható! -
Geresics
Topikgazda
válasz
kirkri #13040 üzenetére
Ahol 6 napelem van (volna) sorba kötve, és 36V-van, ott a klasszikus hibát követték el: egymással szembe kötötték a napelemeket! Konkrétan 2 napelemet kötöttek szembe 3 napelemmel, ezért van a 36V (Voc), és mikor bekötitek a 6. napelemet is, akkor 3-3 van egymással szemben, ezért lesz 0V körüli a fesz. Aki ilyen hibát még nem követett el, az még nem telepített elég rendszert. Aki viszont nem veszi észre ezt a hibát bekötésnél, az vagy buta, vagy sötétben dolgozott, ugyanis bekötéskor a sztringfeszültséget és a polaritást mindig ellenőrizni kell!
Szerencsére a hiba könnyen, gyorsan javítható, a napelemek termelésének kiesése pedig téli időszakban volt, ami kevésbé idegesítő, mint ha nyáron lett volna. Legyünk optimisták! -
Blackmate
őstag
Sharp NU-JD445 panelekről mi a vélemény? Ajánlott kategória? Az ismert prémium márkákkal (QCells, Longi, stb...) említhető egy kategóriában, vagy inkább alatta?
-
#81475328
törölt tag
válasz
hódmaci #13039 üzenetére
A tűzvédelmi távkapcsolót HACSAK LEHET HAGYD KI!
Az egy ostoba módon előírt fölösleges szar csak.
Ami maga a TŰZVESZÉLY és a leggyakoribb hiba ok.
...és még pénzbe is kerül :-(A tető alján valahol az A vagy B mezőnél vidd le
a DC vezetékekett az inverter fölött a teraszra.
Akkor beleférsz az 5 méterbe kényelmesen, ha jól értem.A kép alapján...
Alsó soroknál valhol be a cserép alá az ereszig.
Eresz deszka átfúrva.
Kis kábelcsatorna a falra a két tető közé
Terasztetőn átvezetve.
Kábelcsatorna az inverterig.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- iPhone topik
- Építő/felújító topik
- Politika
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Samsung Galaxy S24 FE - később
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Nők, nőügyek (18+)
- One mobilszolgáltatások
- Ez lenne a népkártya? Teszten a GeForce RTX 5060 Ti 16 GB
- További aktív témák...
- Új, bontatlan FÉLÁRON - LOVI Expert 3D Pro elektromos mellszívó - Még 1,5 év magyar bolti garival! -
- Ülőgarnitúra 3-2
- LG 6 Motion Inverteres DirectDrive mosógép (F2J5WN4W)
- Új, bontatlan Tesla Smart Floodlight Battery Camera + Tesla 5W napelemmel - 1,5 év garival! -
- iENYRID Aokda A1 (Új) elektromos roller eladó
- AKCIÓ! Microsoft Surface 5 13,5 notebook - i5 1235U 8GB RAM 256GB SSD Intel Iris Xe IGP 27% áfa
- Bomba ár! HP EliteBook 820 G3 - i5-6GEN I 8GB I 256GB SSD I 12,5" FHD I Cam I W10 I Garancia!
- Samsung Galaxy A71 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Beszámítás! Lenovo Thinkpad T495 üzleti notebook - R7 Pro 3700U 32GB RAM 512GB SSD Radeon Vega 10 W
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad X395 - AMD Ryzen PRO 5 I 8GB I 512GB SSD I 13,3" FHD I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest