Hirdetés

2024. június 23., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11301) karmaresz válasza karmaresz (#11289) üzenetére


karmaresz
senior tag

Csináltam gyorsan én is egy szedett-vedett tervet. Nem mm pontos, mert excelben csináltam, de igyekeztem kicsit nagyobbra méretezni a napelemet, mint a valóság.
Itt 8 és11 napelemet sikerült felpakolnom a lapostetőkre, ami mégis csak 19 a 16-tal szemben. Gondolom, valamit nem vettem figyelembe, úgyhogy megköszönöm, ha megnézitek és elmondjátok, mit rontok el, ha így tervezek. :R

Once, I thought I was wrong but I was mistaken

(#11302) kirkri válasza liszkai 2 (#11300) üzenetére


kirkri
addikt

Ezek egyike miatt sem gondolom, hogy köteleznék a 3 fázisra. Inverter csere esetén még indokolható lehetne, de én biztosan nem jelenteném be, ha ugyanolyan teljesítményű inverterre cserélném.

21 éve a Prohardveren! ™

(#11303) liszkai 2 válasza kirkri (#11302) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Jogszabályban van foglalva, nem én találtam ki.

[ Szerkesztve ]

(#11304) kirkri válasza liszkai 2 (#11303) üzenetére


kirkri
addikt

Akkor viszont szívás. Be tudod linkelni kérlek?

21 éve a Prohardveren! ™

(#11305) liszkai 2


liszkai 2
csendes tag

https://https://www.youtube.com/watch?v=FqDKLE_TsGM&t=1975s/watch?v=FqDKLE_ Itt mindent megtudsz.

[ Szerkesztve ]

(#11306) PetrTitan válasza #81475328 (#11284) üzenetére


PetrTitan
csendes tag

Huawei inverterek hez van hasonló térvező program?
Köszi

(#11307) liszkai 2 válasza kirkri (#11304) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

https://www.eon.hu/content/dam/eon/eon-hungary/documents/hatarozatok-szabalyzatok-aram/elosztoi-szabalyzat/Elo-szab-melleklet-14-sz-mod-2020-10-30.pdf

(#11308) Gremy


Gremy
újonc

Sziasztok,

Most indították el a rendszerünket és kérdeznék. 12kwp Huawie inverter van 2 srting egyenként 18-18 napelem 330w maxim Dny-Dk tájolás
Ezek a ami eddigi adatok. Nekem nagyon furcsa hogy a power fel alá ugrál. Nincsen árnyék sehol. Ez normális működés? Az egyik stringen ilyen a V-A diagram a másikon meg eltérő. A fekete az amper

(#11309) kirkri válasza liszkai 2 (#11307) üzenetére


kirkri
addikt

Ugyan nem olvastam sorról sorra, de én nem találtam benne amit fentebb írtál. Aztán az is lehetséges, hogy átsiklottam felette.

21 éve a Prohardveren! ™

(#11310) szegedilaci


szegedilaci
tag

Sziasztok, tavaly okt 15 én beadott ginop 8.4.1 pályázatom, jan 4 én elutasították, Indoklás nélkül. Pályázatíró szerint mindenben megfeleltem, tettünk írásbeli kifogást ennek már 30 napja, de semmi válasz, reménykedhetek még vagy felejtsem el? Ebben a rohadt országban nem lehet boldogulni ha nem vagyok seggnyaló?

[ Szerkesztve ]

(#11311) tothbe válasza karmaresz (#11301) üzenetére


tothbe
addikt

Mekkora panel méretet használsz? Nekem az L alakúra kijön 9 is bár akkor tényleg nem sok hely marad rajta.
A másikra viszont 3x3 mellé még egy fér elfordítva de több nekem nem jön ki. Én 1m x 1,85-te szoktam átlagos 60 cellás panelt számolni.

By(e) Tothbe

(#11312) #81475328 válasza Jovanny2 (#11299) üzenetére


#81475328
törölt tag

MVM-DÉMÁSZ MGT 3,68 kW és 4,00 kW is érkezett tegnap.

(bő 2 hete lettek beküldve az igénybejelentők)

(#11313) karmaresz válasza tothbe (#11311) üzenetére


karmaresz
senior tag

Igazad van. 1,7x1m-rel számoltam, de a Longi Solar LR4-60HPH viszont 1755x1038mm. Ez az én esetemben pont túllóg a 7m-en és ráadásul rálóg az alacsonyabb lapostető ÉK attika csatornájára, ami, gondolom, nem szerencsés a takaríthatóság miatt.
Valami minimális helyet kell tartanom, hogy karbantartás, vagy egyéb feladat miatt lehessen közlekedni a tetőn, úgyhogy akkor 2x9 darabbal számolok.

Once, I thought I was wrong but I was mistaken

(#11314) liszkai 2 válasza kirkri (#11309) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Pedig benne van, csak oda-vissza utalások vannak amit egy szakjogász tud igazán kibontani de keresd meg a Jutube-n a videót ahol az építész fórumon ha jól emlékszem Bodnár Györggyel egy jogász felvázolt. " Napelemek-fontos aktuális tudnivalók és határidők" a videó címe.
Sajnos nem tudtam a videót belinkelni nem tudom miért?

[ Szerkesztve ]

(#11315) #81475328 válasza Gremy (#11308) üzenetére


#81475328
törölt tag

Jönnek-mennek a felhők... ?

(#11316) winfos


winfos
tag

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem.

Kint volt a napelemes cég, mindet megbeszéltünk, mivel a villanyóra szekrényem régebbi, bár gond nincs vele mondta hogy az első az hogy jöjjön egy regisztrált villanyszerelő aki átnézi ott a dolgokat és ha kell javít cserél stb stb. Majd erről tud valamilyen nyilatkozatot adni hogy ott minden okés így ha esetleg ad-vesz óra cserénél bele akar kötni valamibe aki cseréli ott lesz a kezembe hogy igenis átt lett nézve egy regisztrált szerelővel és minden rendben vele.

Ez így stimmel? Ha igen bármi más feladata van a villanyszerelőnek?

Egy ilyen nyilatkozatot találtam, ez lenne az?

köszönöm

(#11317) #81475328 válasza liszkai 2 (#11314) üzenetére


#81475328
törölt tag

https://youtu.be/FqDKLE_TsGM?t=1079

(#11318) Jovanny2 válasza #81475328 (#11317) üzenetére


Jovanny2
őstag

Hát, én érettségiztem fizikából, és az első mondata nem igazán van összhangban azzal, amit tanultam. A kW=/=kVA, mert a W a valós teljesítmény, amely figyelembe veszi a teljesítménytényezőt is, a VA pedig a látszólagos teljesítmény. A lényegen nem változtat, de vicces, hogy tényként mondja, hogy ahogy mindenki tanulta fizikából, ezek megegyeznek.

Szerk.: Persze egyenáramnál nincs teljesítménytényező, ott 1 a váltószám, úgyhogy ott valóban igaz, hogy megegyezik. :B

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#11319) gabor9991 válasza liszkai 2 (#11303) üzenetére


gabor9991
őstag

Február 2-án be lettek adva a papírok a szolgáltatóhoz , előtte én is rákérdeztem a telepítőnél, hogy mi a tapasztalata ezzel a szabályozással amire ez volt a válasza:

"Kedves Gábor!

A mellékelt papír elvileg októberi és április1-től érvényes.
A szolgáltató eddig is megtagadhatta a 2,5kVA feletti egyfázisú rendszereket, velünk eddig egyszer fordult elő. Ez csak igénybejelentés után derül ki.i."

Tehát eddig is volt lehetőség arra, hogy korlátozzák a rendszer teljesítményét de a tapasztalat szerint nem éltek a lehetőséggel.

Két hete be van adva a saját igénybejelentőm 1 fázis 4kW inverterrel és még nem jött elutasító válasz :)
Egy ismerősöm egy hete adta be 1 fázis 5kW inverterrel neki sem jött elutasító válasz eddig, úgyhogy bízunk benne, hogy megkapjuk az engedélyt.

[ Szerkesztve ]

(#11320) nagysz


nagysz
tag

sziasztok,
8db-ból álló 275w-os napelem sztringemet szeretném bővíteni +5db-bal, mert lett közben egy féltetőm. két gondom van: egyrészt 275w-os polikristályos napelemet már nem tudtam szerezni, csak 300w-ost, másrészt meg a tájolás egyezik, de a féltető csak 12 fokos, szemben a meglevő 35 fokos normál tetővel. milyen eredő teljesítményre számíthatok százalékosan az ideálishoz képest vajon? 100%-nak azt venném, ha 5db 275-öst tennék fel. a 300-asok ráadáskénk jobb hatásfokúak is.. vajon mi fog történni, meg lehet ezt jósolni előre ?

(#11321) tothbe válasza karmaresz (#11313) üzenetére


tothbe
addikt

Igen. Kb ez a reális. Erre már tudsz akkor tervezni.

By(e) Tothbe

(#11322) tothbe válasza nagysz (#11320) üzenetére


tothbe
addikt

Miért nem másik string-et csinálsz a 300-asokból? Vagy az 5 panel nem elég hozzá feszültségben?

By(e) Tothbe

(#11323) nagysz válasza tothbe (#11322) üzenetére


nagysz
tag

egyszerű: mert az már foglalt. :(

(#11324) liszkai 2 válasza #81475328 (#11317) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Igen ez az,de miért nem lehet a videót belinkelni?

(#11325) makkmarce válasza Gremy (#11308) üzenetére


makkmarce
őstag

mindenképp fura, nekünk 2 rendszerünk van, de ilyet még egyiken se láttam, ráadásul ha felhő is lenne, akkor se totál nullára zuhanna a termelés, csak visszább esne.
Szerintem valamit elrontottak :( , de nemsokára jönnek a szakik és megmondják a biztosat.
így néz ki egy felhős nap, mikor dél körül kibújik 1-2 órára a nap:

okoskodom, tehát vagyok

(#11326) rígel válasza makkmarce (#11325) üzenetére


rígel
őstag

Nekem is ilyen tüskés, ha hét ágra süt is a nap, valami nagyon nem jó.

(#11327) joghurt válasza makkmarce (#11325) üzenetére


joghurt
addikt

Az első string képe tök normális.
A második árama nagyon beteg: egyrészt túl nagyok az ingadozások a másikhoz képest, másrészt ahogy megy feljebb a nap, úgy csökken a termelése.

És nem akarok nagy hülyeséget mondani (mert nem tudom, hogy ez egyáltalán lehetséges-e fizikailag), de mintha egymással szembe lenne kötve a két string. Legalábbis az össz. teljesítmény úgy megy le sokszor nullára, hogy külön-külön mindkét string termel.

A tej élet, erő, egészség.

(#11328) liszkai 2 válasza gabor9991 (#11319) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Gondolom az adott helyi hálózati viszonyokon múlik. Nem is az a legnagyobb probléma,hogy most megadják-e az engedélyt,hanem az,hogy később bármi kapcsán beavatkozás válik szükségessé már csak a legújabb szabály szerint kell újból átalakítani. Ne legyen rá szükség sok-sok évig, de ha mégis akkor van a szívás.

másold be 11317 bejegyzést a Jutub keresőjébe, azon a videón ha végig nézed sok mindent meg lehet tudni.

[ Szerkesztve ]

(#11329) makkmarce válasza rígel (#11326) üzenetére


makkmarce
őstag

el is olvastad, amit írtam? :) Én felhős képet linkeltem direkt.
Ez a mai napos kép, lefelementkor pár tüske van(kémény árnyék, kis felhőpamacs, etc) , de nem vészes.
ez egy 5.76kwh-os rendszer

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#11330) makkmarce válasza joghurt (#11327) üzenetére


makkmarce
őstag

Ennek kiderítésére megvárjuk a nálunk okosabbakat :)

okoskodom, tehát vagyok

(#11331) rígel válasza makkmarce (#11329) üzenetére


rígel
őstag

Bocsi, benéztem, Germynek akartam címezni.
Na de nekem ilyen napsütésben (is)

(#11332) Du-Pi


Du-Pi
csendes tag

Szevasztok!
Érdeklődnék van olyan itt aki meglévő rendszerem bővítéseként feldobna 6 panelt a tetőre? A panelokat megveszem, csak a szerelést kellene elvégezni Őrbottyánban.

(#11333) Chal válasza makkmarce (#11325) üzenetére


Chal
addikt

Én 10 sec-es mintavételezéssel monitorozom az invertert. Azért a felhő nagyon be tudja ám ejteni a teljesítményt, csak a cloudos 10-15 perces grafikonokon annyira nem látszik, mert két pont között átlagol. Tegnap 9.3kW-ról 800W-ra esett, kimentem, és egy olyan szép kövér cumulus volt a nap előtt, hogy kedvem lett volna egy vitorlázórepülőbe beülni azonnal :)

A kumót 3-4 perc alatt fújta el az útból a szél, a cloudos (micsoda képzavar... :DD ) felületen egy pici, alig 1kW-s bemélyedés látszódott, a saját rendszerben meg egy mély szakadék.

[ Szerkesztve ]

(#11334) makkmarce válasza Chal (#11333) üzenetére


makkmarce
őstag

ok, de amit én látok, ott nem 800-ra esett, hanem nullára.Ezért is írtam, hogy szerintem ha felhős az idő, akkor is minimális termelésnek kéne lennie, bár tényleg a legegyszerűbb megnézni tiszta időben, egész jó idő volt ma is felénk :)

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#11335) Chal válasza makkmarce (#11334) üzenetére


Chal
addikt

Ja bocsi, azt elfelejtettem hozzátenni, hogy ettől még szerintem sem normális az grafikon.

Ma amúgy itt is szép volt a "realtime" grafikonon is nulla darab tüske van, szép nagy bálnát rajzolt a nap :)

[ Szerkesztve ]

(#11336) tothbe válasza liszkai 2 (#11324) üzenetére


tothbe
addikt

Rakd be sima linkként és ami akar az kattint és megnézi.

By(e) Tothbe

(#11337) tothbe válasza nagysz (#11323) üzenetére


tothbe
addikt

Hmm. És azon mi van pontosan? Meg amúgy is többet kellene tudni ezekről a panelekről meg az egész rendszerről benne az inverterrel. Így ugyanis tényleg csak jósolni lehetne de azt meghagyom a TV jósdásnak, mi itt inkább számolni szoktunk.

By(e) Tothbe

(#11338) tothbe válasza tothbe (#11336) üzenetére


tothbe
addikt

Aki akar az klikkel. Csak a hülye telefon kijavította.

By(e) Tothbe

(#11339) nagysz válasza tothbe (#11337) üzenetére


nagysz
tag

azokon 8db mono van, 360as sharpok, a keleti oldalon. azt az oldalt nem szeretném már erősíteni, illetve oda tudtommal polit nem is lehet rakni. a déli tetőn van a már említett 8db sharp nd-rb275-ös, amihez tenném az 5db canadian solar cs3k-300-asokat.
az inverter sma tripower tp5000-tl.

(#11340) b.


b.
félisten

A héten átmentem másik szolgáltatóhoz, kicseréltem a Routert és más lett ugye a wifi jelszó stb.

Elfelejtettem az invertert , ma ránéztem mennyi a termelés és rájöttem , hogy nem állítottam át, igaz azt sem tudom hogy kell.

Kimentem most este és semmi nincs a kijelzőn, se a wifimodulon nem villog egy led sem, és nem reagál semmire. Kikapcsoltam a főkapcsolóval majd vissza, de így sincs semmi reakció. Nem tudom konfigurálni sem így. Ez normális jelenség? ha nincs feszültség akkor kikapcsol teljesen? Még soha nem nézegettem amióta fent van.
SAJ suntrio plus 10K.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#11341) makkmarce válasza b. (#11340) üzenetére


makkmarce
őstag

igen, estére lekapcsol, hogy ne fogyassza a villanyt.
Ki lehet kapcsolni ezt a funkciót, hogy zörögjön éjjel is, de minek akkor nem süt a nap. :D
Reggel már látni fogsz rajta mindent, amint pár foton megjelenik és bekapcsol.

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#11342) b. válasza makkmarce (#11341) üzenetére


b.
félisten

ez passzív, nem zörög :DDD
Furcsa mert mintha a Wifi modul állapotjelzője éjjel is világított volna mindig. Aztán lehet, hogy nem. :F Na mindegy. megvárom akkor a holnap reggelt. :R

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#11343) Chal válasza b. (#11340) üzenetére


Chal
addikt

A SAJ ilyen, nincs night mode opció se, ha akarod, ha nem, lekapcsol mindent, szóval rosszul emlékszel sajna. Ezt már szóvátettem itt, a wifi modult nem kerülne semmibe működtetni, hogy legalább egy valamirevaló monitoring ne azt lássa, hogy IP szinten is elveszik az eszköz éjszakára.

De ne aggódj, holnap elindul, és AP módban fog menni a modul, arra csatlakozz rá pl. a telefonoddal, add meg neki az új wifit adatokat, aztán ennyi. A dolog végeztével javaslom, hogy az AP mód beállításainál tegyél rá jelszót, és wpa2-őt, ugyanis default open módban megy, bárki rá tud csatlakozni akár az utcáról is :)

[ Szerkesztve ]

(#11344) makkmarce válasza Chal (#11343) üzenetére


makkmarce
őstag

az AP módot nem külön kell engedélyezni csak addig, míg beállítod?

okoskodom, tehát vagyok

(#11345) Chal válasza makkmarce (#11344) üzenetére


Chal
addikt

Nos, ez csájniz, itt nem, megy mindig :) Van ugyan egy disable pipa, de el van szürkülve, nem tudod megnyomni. Eddig 3db -nál néztem, mindegyik ilyen volt. Szerencsére amúgy saját networkje van, szóval nem a sajátodba enged be (amennyiben azzal is van kapcsolata), de azért köszi... :)

Írtam a SAJ-nak erről 1 hónapja, de furcsa angolsággal válaszoltak, hogy most nem érnek rá, és majd írnak :D Meg is kérdezem hogy nincs e valami update, remélem értik...

[ Szerkesztve ]

(#11346) ElkHunt


ElkHunt
újonc

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni az alábbiakban.

Kaptam két ajánlatot egy ~5,5 kW-s rendszerre, egy része déli tetőre rakható, egy része pedig a nyugatira, későbbi bővítési lehetőséggel:

A., SolarEdge SE7k+P505 optimalizáló 14 db Sharp 395 W-s panellel cca 2,5 m Ft
B., ABB Trio 7.5 + 14 db Peimar panellel cca 2,3 m Ft.

A terület jó benapozású, árnyékhatás ( kémény, fa, épület ) nincs. Az ABB-ről milyen vélemény van? Illetve a garanciális idejét is (5 év) kicsit karcsúnak érzem.

Melyik rendszer a "jobb" ha lehet ilyet írni?

(#11347) #81475328 válasza b. (#11340) üzenetére


#81475328
törölt tag

Legegyszerűbb az új routerben a régiben használt nevet+jelszót beállítani :-)

Akkor észre se veszi az inverter a router cserét... meg más cuccok sem.

[ Szerkesztve ]

(#11348) Winne


Winne
nagyúr

Sziasztok,

Év végén építik a házamat, ami most van tervezőnél, most kell pontot tenni arra, hogy milyen fűtés legyen.

Sok gondolkodás után a napelem a nyerő padlófűtéssel és valszeg egy split klímával, ott tartunk, hogy a villanyórát most kell kérnem, 3x20A lesz, ennyit tudok összvissz.

Elsőre azt szeretném kérdezni, hogy a 20A-re hány kw-ig vagyok jó illetve hogy ezt a táblák a tetőn, vagy az inverter határozza meg?

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#11349) b. válasza #81475328 (#11347) üzenetére


b.
félisten

sajnos az a gond, hogy ez a fajta kábeltv router ( amúgy baromi jó, csak új fajta még, a Tarr kft ezt teszteli most) ha frissítést kap vissza áll gyári beállításokra. Így jobb elkerülni a bajt azt használom.

Chal: Köszi szépen, holnap beállítom. Nekem nem gond, ha éjjelre kikapcsol :N

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#11350) makkmarce válasza Winne (#11348) üzenetére


makkmarce
őstag

A szolgáltató mondja meg, hogy mit enged. Maga a biztosíték elméletileg 20A*240V~4800watt per fázis max terhelhetőséggel rendelkezik, de hogy ezt hogy csinálják a szolgáltatónál, fenetudja.
A padlófűtés is villany lenne, vagy az gáz? mert villanyoshoz kicsit kevésnek tünik a 3x20

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.