Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10751) Tottu


Tottu
senior tag

Abban valaki megtud erősíteni, hogy az aktuális tűzvédelmi szabályzat, csak akkor írja elő a kapcsoló beiktatását DC oldalra, ha kültéren 10m-nél vagy pedig beltéren 5m-nél hosszabb a napelem és az inverter közötti távolság? Így elérhető az elméleti 15m-es távolság?

A mi esetünkben kb. kültéren 8m, majd lenne egy belépési pont, ahonnan kb. 1,5m-t a távolság.

Valamint van előírás AC oldalon az inverter és az elosztó közötti távolságra?

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#10752) #81475328 válasza Erwinke (#10746) üzenetére


#81475328
törölt tag

Tévút ez így.... és drága szívás lesz belőle, alighanem.

A jó megoldás szerintem,

- a szolgáltatói villanyt elvinni a műhelybe
ÉS
- megcsinálni a napelemes HMKE-t rá
- DE akkus tárolóval >> power wall jeleggel támogatva

Ez a legzöldebb és egyben a legüzembiztosabb megoldás is.

Bónusz: eredőben olcsóbb is lesz!

[ Szerkesztve ]

(#10753) tothbe válasza Tottu (#10751) üzenetére


tothbe
addikt

[link] ez elég jól összefoglalja.
viszont egy fontos dolog az általad említett dolgok között: a 10m és az 5m nem adódnak össze. Beltéren szűkül a 10m 5-re.

By(e) Tothbe

(#10754) oak válasza Chal (#10740) üzenetére


oak
tag

Köszi, tetszik az érvelésed. Tudsz esetleg bármit arról, hogy a későbbiek folyamán a Huawei inverterek más panelekkel mennyire bővíthetőek. Az SE tudtommal toleráns ilyen szempontból. Illetve kb. mennyivel lehet nagyobb invertert venni annál, amennyit a panelek száma indokol?

(#10755) kardkovacsi válasza MrZed001 (#10748) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nem akarsz írni egy cikket a témában? :)
Én szívesen elolvasnám mondjuk egy 3 fázisú 10 kWh-s rendszerhez mi kell, kb. mennyibe kerül összerakni.
Ezek ha jól értem teljesen különállóak, tehát kap 230 betápot és van saját invertere, BMS-e minden.

(#10756) tbc2 válasza Tottu (#10751) üzenetére


tbc2
tag

PONTOSAN ugyanezt a kérdést én is fel akartam tenni. Olvasatomban NEM kell. Itt van az eredeti forrás, én ez alapján gondolom, hogy nem kell:

https://www.katasztrofavedelem.hu/application/uploads/documents/2019-12/67056.pdf

6.2.2.2 és 6.2.2.3 pontok.

Én is úgy gondolom ezek alapján, hogy az épületbe belépéstől kezdve számít az 5m távolság, és ha előtte van egy pár méter még, az nem számít bele.

De kérlek mások is erősítsétek vagy cáfoljátok meg!

(#10757) tothbe válasza Tottu (#10751) üzenetére


tothbe
addikt

és a saját példád kérdéseire is reagálva neked nem kell tűzvédelmi, mivel benne vagy az 5 és a 10m-es határon belül is.
Illetve az AC oldalon nincs rá megkötés. A veszteségre érdemes figyelni nagyobb távolságnál, de jogi megkötés csak a telekhatár.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#10758) MrZed001 válasza kardkovacsi (#10755) üzenetére


MrZed001
tag

Gondoltam rá.
Annyian kérdeznek, annyi a sötét terület embereknek a hibrid és aksi témában, hogy nem ártana.
Nem tudom hova tegyem fel :D

Igen külön inverter (az 2 szeparált csatlakozással grid, ház), külön BMS

[ Szerkesztve ]

(#10759) kardkovacsi válasza MrZed001 (#10758) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Szerintem a villanyautósok még egy sört is küldene a cikkért :)

(#10760) MrZed001 válasza kardkovacsi (#10759) üzenetére


MrZed001
tag

Szerintem a villanyautósoknak különösen nem tetszene ahogy leírom, hogy az EV-kből kiszedett tűzveszélyes NMC aksikat hova tegyék :D
Lehet feldobom valami buta ingyenes oldalra ...
Tudom, tudom. Ha akarnám csatornát indíthatnék és YT celeb is lehetnék ... demen (voldemort) :D
Itt amúgy is bárkinek segítek, hogy mi-mennyi-hova-honnan.

[ Szerkesztve ]

(#10761) DuDieHUN válasza MrZed001 (#10744) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

Pylontech-es csaj elég lassú volt, de összekapcsolt a cseh partnerükkel, akik 950 EUR + ÁFA (21% cseh áfa)-ért adnak egy US3000C-t, ez az új típus, nagyob DoD-al, február 2. hetétől lesz, ez a legolcsóbb beszerzési forrás amit eddig találtam, és a szállítás is 60 EUR, tehát ők lesznek a befutók, lehet még nettóba is sikerül megvenni és akkor tényleg nagyon szuper

rack-nak ezt néztem kis:
https://www.easy-shop.hu/lanberg-open-rack-19-22u-600x800mm-black.html

annyi, hogy ez nem zárt, de a súlyt elbírja

de van zárt is neked, ha az kell:
https://www.easy-shop.hu/wp-rack-rnb-series-19-22u-600x600mm-mounted-ral-9005-fekete-rack-szekreny.html

500 kg a terhelhetőség

szereztem egy szélgenerátort, viszont 36 volt-os, hogy tudnám betervezni a rendszerbe?

[ Szerkesztve ]

(#10762) MrZed001 válasza DuDieHUN (#10761) üzenetére


MrZed001
tag

43 ezer, és nyitott. Nem kapni ennyiért már zártabb rack-et? Tudod, legalább cseppenésálló, hogy ha valami véletlen fröccsenne ... pl a pezsgő amit a beüzemelésekor bontasz :D

Én most találtam egy magyar, aksi szekrényt is gyártó céget www.wattmester.hu. Letámadtam, átküldtem mi kellene. Meglátjuk milyen árat adnak így, hogy nagy szekrénybe az invertert is bele szeretném tenni (és IP55). Még mindig csak pislogok a 400+ ezres Schneider meg Legrand szekrények gondolatától.

Tényleg, invertert, falra szereled? Pincébe lehet falnak nedvessége (fent kicsapódó víz cseppenés ?). Esetleg alá+fölé egy lap tűzálló/vízálló gipszkarton (talán 4eFt egy nagy lap belőle)

DC megszakító/biztosíték témában válaszoltak?

Ilyet találtam aksihoz (max 250Vdc, 125A, 1 pólus): 2200 Ft / db

Esetleg ez, és ez már a napelemhez is használható (max 600Vdc, 125A, 2 pólusú): 3700 Ft/db
(ha jól emlékszem 400V alatt lesz a napelemed)

Ez pedig kifejezetten napelemhez (max 1000Vdc, 63A, 2 pólusú) : 2200 Ft/db
két oldalán lévő olvadó biztosíték szintén a jobb ha van kategória, 1200 Ft/db

És a kondenzátorok előre feltöltésről ne feledkezz majd el.
Az ausztrál srácnak is 3x leírtuk.
Aztán mégis a körmére égetett .... egy ívet :D

(#10763) Rolly válasza kardkovacsi (#10759) üzenetére


Rolly
veterán

egy egész rekeszt is küldenének, de csak ha megjegyzed a cikk végén, hogy a Tesla Model3 SR+ kínában épített autóban is LiFePo akkukat használnak... (Tesláért jár a plusz sör :) )

(#10764) MrZed001 válasza Rolly (#10763) üzenetére


MrZed001
tag

Bizony, CALB prizmatikus cellákat. Hajózásban és lakókocsikban imádják, mert fixen rögzülnek cellák egymáshoz, nem csúszkálnak el.
Ilyesmiket:

(#10765) kardkovacsi válasza Rolly (#10763) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ja és egy-két blikk clickbait stílusjegyet is beletenne :)

(#10766) MrZed001 válasza DuDieHUN (#10761) üzenetére


MrZed001
tag

36V-ossal bajban leszel.

Lehetőségek:
1, 36Vdc to 48Vdc Step up converter ilyesmi és közvetlen rákötöd aksira.
Nem tökéletes. Lítium töltésénél a fix precíz feszültség nagyon fontos. Meg az, hogy ne töltsd túl. Ez amit linkeltem kb játékszer kategória. Nem örülnél, ha egy ilyen túl nagy feszt nyomna aksinak (vagy pulzálót !), és az csinálná ki.

2, 36V pure sine wave inverterrel 230Vac állítasz elő, azt bekötöd 5048GK inverter ACin ágába (mintha szolgáltatói áram jönne). Valójában elég kevés 230V-os A ami lesz belőle. Gondolom olyan 400W körül tud max termelni, az kevesebb mint 2A, inkább 1A.
Inverterből a GK-t vetted ha jól emlékszem. Beállításaiba le tudod korlátozni (11-es menüpont), hogy
aksi töltése szolgáltatótól max (48V) 2A legyen (ez a legkisebb). Akkor mindössze 96W megy aksiba
A következő a 10A lenne, akkor 480W (de ennyit nem tud leadni a szélkerék, azaz sok)

Lehetne még megoldás:
3, 36Vdc-ből 200Vdc és azt bekötni inverter napelem stringként (de csak 1 stringes inverter, meg akkor is kell step up converter, szóval ez totál felejtős)

4, keresni valami különálló mppt-t ami precízen előállít 36V-ból 53V körülit, amit be tudsz kötni közvetlen aksi töltésre. Talán a Victron oldalán kellene szétnézni, hátha van ilyenjük (nagyon nem olcsó, de jó !). Van magyar képviselet, akár egy email-el meg lehet támadni őket.

Szabályozás oldalról ha jól emlékszem 500W felett tiltott szélkerék.
Vagy csak hálózatra kötött termelő tiltott, és szigetüzem nem? Volt valami kavarás.

[ Szerkesztve ]

(#10767) DuDieHUN válasza MrZed001 (#10766) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

https://epsolarpv.de/products/charge-controller/art/EpEver-Charge-controller-VS-AU-Series/?

Epever töltésvezérlőt néztem, ahogy olvastam PWM jobb lehet neki mint az MPPT, max terhelés 500W nominal 300 watt.

Ez a specje:
Weight8 kgDimensions130 × 65 × 115 cm
Voltagen AC Three-phase 36Vmax (12/24V DC battery systems)
Peak Power 500W
Nominal Power 300W
Start-up Wind 500W: 2,4m/sec (3 blades)
Noise level < 40dB
Number of blades 3 blades (standard: 3vertical blades DARRIEUS + 3 orrizontal blades SAVONIUS)
Feature vertical axis
Drive Direct Drive

Biztosíték témában még álldogál a dolog, de hamarosan belevetem magam, csak sok a meló :)

1 kw alatt nem kell engedély

(#10768) MrZed001 válasza DuDieHUN (#10767) üzenetére


MrZed001
tag

Ez csak savashoz jó, lítium nem.
Valamint PWM max levágni tud (pl 36V-ról 24V-ra).
Neked pont az a gondod, hogy fel kell a 36V-ot turbóznod 48V (53V valójában) stabilra a termelt áramot.
Ilyesmire lehet szükséged:
https://www.victronenergy.com/upload/documents/Datasheet-Orion-Tr-DC-DC-converters-isolated-100-250-400W-EN.pdf
Legalsó táblázat Orion-Tr 24/48-8,5 (400W)

És kapható, Majd 100 eFt ... nem olcsó

(#10769) MrZed001 válasza DuDieHUN (#10767) üzenetére


MrZed001
tag

Futottak még kategória Victron árának fele/harmadáért
https://www.energom.hu/dc-dc-konverterek/TDK-Lambda-GQA24003A480V-007-R-dc-dc-konverter

https://www.energom.hu/dc-dc-konverterek/Mean-Well-SD-350B-48-dc-dc-konverter#page_artdet_tabs

https://www.energom.hu/dc-dc-konverterek/Mean-Well-RSD-300E-48-dc-dc-konverter#page_artdet_tabs

Nem tudom én rá merném-e ezekre bízni az aksim ... (precíz Vmin - Vmax között szabad csak tölteni aksipakk-ot. MPP Solar inverterben benne, illetve PYLontech aksit választva auto tudja)

Ha több szélkereket teszel le, mindhez kell 1-1 ...

(#10770) Imre986


Imre986
csendes tag

Meg tudna nekem valaki mondani, hogy ezt a nyomtatvanyt az 50%-os tamogatashoz ki kell-e tölteni? jol gondolom, hogy csak akkor, ha nem jön letre a szolgaltatoval a szerzödes 06.30ig?

http://www.allamkincstar.gov.hu/files/Lakoss%C3%A1gi%20%C3%BCgyfelek/Otthonfel%C3%BAj%C3%ADt%C3%A1si%20t%C3%A1mogat%C3%A1s/518as%20Kerelem%206sz%20nyilatkozat%20(napelem_brutto_elsz).docx

Mivel itt nyilatkozol, hogy nem leszel szaldos. köszönöm

(#10771) ladyka


ladyka
csendes tag

sziasztok,
azt szeretném kérdezni, hogy kinek miylen tapasztalatai vannak az EON, illetve a Smartsolar csapatokkal kapcsolatban.
Tőlük van ajánlatom és a Smartsolar 20 év teljes garanciat ígér, német Luxor panelekkel beépített optimizer az Eon pedig kínai JA SOlar panelek 12év gari, solaredge optimizerrel (nem beépített). Az árban viszont elég nagy a külömbség (800 000Ft). A rednszer többi része megeggyezik, solaredge inverter 7kWp. 5,8kWp rendszerről lenne szó.
előre is kösz ia válaszokat

[ Szerkesztve ]

(#10772) Chal válasza oak (#10754) üzenetére


Chal
addikt

Ezt a kérdést nem igazán értem, nagyobb invertert szerintem vehetsz nyugodtan (persze a munkapont fesz.tartományra és a hatékonyságra figyelve), inkább fordított esetben szokott kérdés lenni a dolog (túlnapelemezés).

Ha esetleg szolgáltatói szemszögből kérdezed, akkor nem tehető fel nem hogy nagyobb, hanem másik ugyanolyan sem, újraszerződés nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#10773) makkmarce válasza ladyka (#10771) üzenetére


makkmarce
őstag

Az EON nekem a piaci ár kb 1.5x-eséért akart telepíteni, és nemigazán tudta megmagyarázni az üzletkötő, hogy nekem ez miért is lenne jó.
Annyit mondott, hogy kevesebb így a papírmunka.. hát.. ebben az egyben igaza volt :)

okoskodom, tehát vagyok

(#10774) ladyka válasza makkmarce (#10773) üzenetére


ladyka
csendes tag

nálam az EON lenne az olcsóbb. A 450 000Ft/1kWp használja ki teljesen.
azért kérdezem, hogy itt mik a tapasztalatok, szerelés javítás, reklamáció, garancia érvényesítés. Panelekkel kapcsolatban, mennyire jó a JA solar(340w) a Luxorhoz(325) képest. ezek érdekelnek.

(#10775) január


január
csendes újonc

SE4000H inverterére lehet 2 tájolással 16db 330W-os napelemet felrakni, 5280Wp?
Kivitelező szerinte necces. Ha jól értelmezem az inverter adatlapját akkor lehet:
Maximális DC teljesítmény (STC körülmények): 6200W
Maximális teljesítmény egy stringre (EGYFÁZISÚ
HD-WAVE ): 5700W.

A SE Tervezője 6080kWh termelést jósol és 10kWh fog elveszni leszabályozás miatt.

SE mellett döntöttem, mert az egyik oldalra csak 4db panel fér (ennek ideálisabb a tájolása), a másik oldalra meg tagolva 12db, viszont árnyék is van ezen az oldalon. A cél a legtöbb éves termelés elérése volt. Lett volna más megoldás is szerintetek?

(#10776) LógaGéza válasza DuDieHUN (#10761) üzenetére


LógaGéza
addikt

Rack szekrényt a használt piacon nézz. Szervertermek bontása/felújítása után fillérekért szokták dobálni ki őket... Ugye használtan nem vesz szinte senki ilyet.
Előző melóhelyemen a teljesen hibátlan Rittal szekrényeket úgy dobáltuk ki, mert útban volt. Vagyis csak dobáltuk volna, mert kellett hozzá minimum 3 ember, hogy meg tudjuk emelni őket :)

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#10777) oak válasza Chal (#10772) üzenetére


oak
tag

Igen, erre gondoltam, hogy 14db 370W-os panelhez egy SE 6K mondjuk.

(#10778) Jovanny2 válasza január (#10775) üzenetére


Jovanny2
őstag

Nekem 5,18 kWp-re is SE5000H-t ajánlottak ki. Szerintem Neked is dukálna egy akkora, hogy ne legyen csúcsra járatva. Gondolom melegedni is kevésbé melegszik.

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#10779) Frankie50


Frankie50
tag

Üdv Mindenkinek!
Ma felkerült a rendszer :) Sajnos az idő nem volt barátom, üresjáratban még elindult a rendszer, 12 db 345 W-s panel minimális napsütés mellett hozott 470 v üresjárati feszt, de mire a kábelezés elkészült, és be lett kötve, már nem volt annyi nap, hogy rendesen működjön a rendszer :N Az inverter elindult, kiírta, hogy rendben a csatlakozás, már le is kapcsolt. Úgy hogy már csak az eon látogatása után lesz rendes próbaüzem. Remélem gyorsan túljutunk a procedúrán.
Szép estét mindenkinek!

(#10780) gabor9991 válasza Frankie50 (#10779) üzenetére


gabor9991
őstag

Mennyi idő alatt jutottál el eddig a szerződéskötést követően?

(#10781) sanzi89 válasza sanzi89 (#10455) üzenetére


sanzi89
addikt

Ma megvolt a készre jelentése is a rendszernek, már csak az órára várunk.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#10782) makkmarce válasza ladyka (#10774) üzenetére


makkmarce
őstag

Nekem 5.7kw panel + 5kw-os 3 fázis fronius volt 2.38m 2 éve.
Eredetileg okos napelem lett volna, de azokkal gond volt, így inkább több butát kaptam, de eddigi mérések szerint tudja azt, amit kell.
Nekem 360-as Maysun paneleim vannak.

okoskodom, tehát vagyok

(#10783) tbc2 válasza sanzi89 (#10781) üzenetére


tbc2
tag

A szolgáltatóval való szerződéskötés az óracserénél történik? Vagy előtte?

(#10784) joghurt válasza tbc2 (#10783) üzenetére


joghurt
addikt

Sokkal előtte van a csatlakozási szerződés. Kb. ha az megvan, akkor szokták kezdeni a kivitelezést.
Az óracsere a legutolsó lépés a folyamatban, akkortól termelhetsz.

A tej élet, erő, egészség.

(#10785) axioma válasza tbc2 (#10783) üzenetére


axioma
veterán

en telepites utan nov15 konyorogtem mire valamikor januar vegen kikuldtek a modositast... [2018 szoval pre-covid]

(#10786) tbc2 válasza joghurt (#10784) üzenetére


tbc2
tag

Na, akkor szépen sorjában:

1. HMKE igénybejelentő bemegy az ELMŰ-höz.
2. ELMŰ engedélyezi. Ez az MGT.
3. MGT-t aláírjuk, visszaküldjük.
4. Tervezés, kivitelezés, rendszer próbaüzem, aztán rendszer kikapcs.
5. Óracsere, rendszer bekapcs.

Melyik két pont között jön létre a szerződés az ELMŰ-vel? 3. és 4.? Én most a 3. pont után, a 4. pont előtt vagyok, ezért kérdezem.

(#10788) makkmarce válasza tbc2 (#10786) üzenetére


makkmarce
őstag

hátha ez segít:
HMKE

okoskodom, tehát vagyok

(#10789) tbc2 válasza makkmarce (#10788) üzenetére


tbc2
tag

Ez nagyon hasznos volt, köszönöm!

(#10790) novelle


novelle
újonc

Sziasztok!
Napelemezés előtt állok. egy 5,2 kwp-s rendszert tervezek kiépíteni egy tetőfelületre. Ezen kívül van egy másik tetőm, ami másik égtájra néz, arra elvileg még csomó panel elférne. Jelenleg úgy gondolom, hogy ez az 5-ös rendszer ki fogja szolgálni az igényeinket.
Vajon érdemes-e egy 8-as invertert venni?
Az elgondolás az, hogy a 8-as inverter egyik stringjére kerül a jelenlegi 5,2 rendszerhez való napelem, és amennyiben a későbbiekben szükség lenne rá, akkor az üres tetőre, és a szabad stringre lehetne pakolni még bőven panelt.
A két inverter között nem egetverő a különbség, főleg nem 50%-os támogatás mellett.
A kérdés csak az, hogy ha hosszabb ideig (vagy talán sosem ) nem lesz szükség plusz panelekre, akkor lesz-e bármilyen hátránya annak, hogy egy nagyobb invertert tettünk fel?

(#10791) Chal válasza tbc2 (#10786) üzenetére


Chal
addikt

ELMŰ esetén tudok nyilatkozni: A 4. és az 5. között jön létre, és itt lehet gyorsítani nem kicsit (saját tapasztalat).

Folytatva a listádat:

6. készre jelentés a telepítő által
7. csatlakozási díj (CSD) díjbekérő kiküldése az Elmű által (16A alatt ingyenes, felette 36870Ft, ez az új mérő + munkadíj ára)
8 . CSD befizetés
9. a befizetés feldolgozása után a szolgáltató kiküldi az új szerződést
10 . aláírod, visszaküldöd
11 . beérkezést követően 8 napon belül időpont egyeztetés, majd óracsere
12. Óracsere, rendszer bekapcs

Na ezt az egészet egy huszárvágással el tudod intézni. A telepítőd megmondja mikor jelentette készre, akár másnap érdemes elkezdeni telefonálni hogy látják e már (kell azért idő mire iktatják meg egyebek). Ha látják, akkor azonnal generálnak egy CSD díjbekérőt is, ezt e-mailben küldik a telepítőnek vagy neked, de nem kell megvárni, ha a telefonos üfsz látja, akkor már sínen vagy. Ezen a ponton foglalhatsz időpontot bármelyik üfsz-re. Bemész, ott helyben fizetsz, azonnal generálnak is neked új szerződést, amit aláírsz, és le is adsz. A postázgatás meg a feldolgozási idők miatt akár 1 hónap is lehet, így meg 20 perc :)

Covid miatt ugye most nem lehet beesni az utcáról, ezért én az online felületen elkezdtem scannelni hogy hol van másnapra időpont (miután látta a CSD-t a telefonos üfsz) 30km sugarú körben. Ahol lett, oda mentem.

[ Szerkesztve ]

(#10792) kardkovacsi válasza Chal (#10791) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Igen, pontosan a készre jelentés után jön csak az új szerződés (feltéve ha befizetted a befizetni valót). A legegyszerűbb bemenni hozzájuk aláírni és vinni az átutalásról a papírt.

[ Szerkesztve ]

(#10793) Chal válasza kardkovacsi (#10792) üzenetére


Chal
addikt

Ennél még egyszerűbb ott befizetni :)

Amúgy volt egy kis pislogás, mivel Bp. belvárosban találtam másnapra szabad időpontont. Viszonylag kevés (zéró) HMKE ügyük van ott gondolom, le is akartak rázni, de kitartó voltam, és a kis vitázással együtt is tényleg 20 perc volt az egész. Ezen a ponton egyébként a csatlakozási díjbekérőt még sem én sem a telepítő nem kapta meg, a létezéséről a telefonos üfsz-től tudtam (szóval a rendszerben már benne volt, de még nem küldték ki), ezzel is vélhetően napokat nyertem.

(#10794) Geresics válasza novelle (#10790) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ha a fesz.értékek jók, akkor bátran csinálhatod, hogy most felteszed az 5,2kWp napelemet, és a többit majd egyszer valamikor. :K
Nagyobb inverter kisebb teljesítményen hibátlanul tud menni, ettől nem kell tartanod, sőt, pl. kevesebb hűtésre lesz szüksége, stb.
Kérdés, hogy a bővítés tájolása mennyire tér majd el a mostani rendszertől? Ha ugyanis azonos tájolású lesz, akkor az inverter max AC teljesítménye +20%-nál többet rátenni nem érdemes. Pl. ideális déli tájolás (~25-40° dőlésszög körül) a Fronius (vagy bármley más gyártó) 8.2 inverterére 9,8kWp napelemnél többet nem érdemes rakni. Ha a tájolásod most pl. keleti, és a bővítésed nyugati, akkor mehet egy 8.2-es inverterre akár 15-16kWp is összesen (7-8kWp/oldal), hiszen sosem lesz olyan, hogy a 2 oldal egyszerre termelne csúcson!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#10795) Geresics válasza Jovanny2 (#10787) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nem kattintottam, de gondolom arról szól, hogy 2021.07.01 előtt be kell fejezni a telepítést (szolgáltatói szerződéssel, óracserével, mindennel), és maradhatsz a szaldóban. Ezt tudtuk eddig is! ;)
Olyan roham van most ez miatt mindenhol, hogy az elmúlt 2 hétben én is a munkaidőm 70%-ában HMKE rendszerekkel foglalkozom, mert kell a kollégáknak a segítség... :U

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#10796) Geresics válasza Frankie50 (#10779) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Próbaüzemet, felprogramozást, stb. én azért megtartanám még az óracsere előtt, nehogy ott derüljönk ki, hogy valami gebasz van, és még a végén megtagadják az óracserét! Tudok több ilyenről is.
Egyszer nálam is próbálkoztak, mikor nem voltam ott, de a gazda odaadta a telefont az eonosnak, és szépen megbeszéltük, hogy ne akarjon okosabb lenni annál, mint amilyen, szóval mégis megvolt az óracsere. Hogy miért kell időnként bepróbálkozniuk, az sosem értettem... :W

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#10797) Geresics válasza ladyka (#10771) üzenetére


Geresics
Topikgazda

az EON alvállalkozókkal dolgoztat, akik rendszerint sz@rnak az egészre, úgy vannak vele, hogy a név eladja őket úgyis. Persze nem minden esetben, de sajnos kiemelkedően sok panasz van az EON (alvállalkozó) által telepített HMKE rendszerekre. :(((

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#10798) Geresics válasza Imre986 (#10770) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ha a rendszer kompletten kész lesz 07.01 előtt, akkor maradhatsz a szaldós elszámolásban. A pályázat pontos részleteiben segítségre szerencsére van megfelelő topik: Lakásfelújítás támogatási program (2021) ;)

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#10799) Geresics válasza MrZed001 (#10758) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Bevallom, a szigetüzemű üzeneteket itt még én is átgörgetem időhiány miatt, és szégyellem is miatta magam! :(((
Viszont, ha tudsz egy olyan összefoglalót írni, ami kellően tömör, mégis tartalmazza a legfontosabb infókat, akkor szívesen beteszem itt az összefoglalóba, mert a téma iránti szakértelmed egyértelműen látszik! :K
Megfordult bennem, hogy esetleg egy szigetüzemű topikot lehetne nyitni, de ez olyan szinten fog kapcsolódni pár éven belül ide, hogy szerintem idővel muszáj lesz együtt kezelni a témákat. Ha külön téma volna rá, még az is lehet, hogy idővel a moderátorok amúgy is javasolnák az egybeolvadást, nem ez volna az első alkalom...
Engem már ostoroz a főnököm, hogy lassan ideje volna ebben is képbe kerülnöm, de eddig sikeresen elhárítottam mindig, mert ő is tudja, hogy mennyire nincs időm még meghalni sem...
De ha írsz egy a jelenlegi összefoglalóhoz passzoló kiegészítést, legalább én is képbe kerülök! (Természetesen oda a Te neved kerülne, eszem ágában sincs a babérjaidra törni! :R)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#10800) Geresics válasza Erwinke (#10746) üzenetére


Geresics
Topikgazda

100m az nem távolság. Ez miatt én 100%, hogy nem létesítenék akksis rendszert, de ahogy a többiek is írják, persze szünetmentessé tudod tenni a rendszered. De hogy a szigetüzemet nem választanám, pláne nem munkára, az fix!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.