Hirdetés
-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
kirkri
addikt
Éppen írtam a hozzászólást, amikor válaszoltál.
Igen, közben én is néztem, hogy jelentősen alacsonyabb a feszültség az újt típusnál, így most megint elgondolkodom rajta, hogy feltetessem-e oldalra is a napelemeket. (Pedig tegnap már ezt a tervet elvetettem.)21 éve a Prohardveren! ™
-
atosz
őstag
válasz kirkri #10101 üzenetére
És akkor nézd meg a SAJ cuccait, én is Huawei-ben gondolkoztam eddig, de lehet SAJ lesz belőle:
SAJ Sununo Plus 1 fázis
SAJ Suntrio Plus 3 fázisÉs mikor cseréli le a Huawei és miért? Ezt nem mondta esetleg?
-
kicsi kecske
tag
Sziasztok!
Október óta nem nagyon tudtam foglalkozni a napelem projekttel, mert mint kiderült az MFB 0%oshoz kell a lakhatási. 2020 Dec elején be lett adva, de az önkormányzat kapacitás problémára hivatkozva jelezte, hogy csúszik a lakhatási kérelem elbírálása/papír megküldése.
Jól tudom, hogy az MFB-s 0%oshoz mindenképp kell a hivatalos papír? Nem lenne elég hozzá ha megvan a döntés az önko. részéről de még nincs kiállítva a hivatalos használatbavételi engedély? Esetleg önkotól kérhetnénk előzetesen egy igazolást, és azzal próbálkoznánk?
Nagyon félek, hogy mire meglesznek a papírok és elindítjuk a folyamatot elfogy a keret...Szfváron élünk.“Mindig is néptáncos akartam lenni, de rá kellett jöjjek, hogy olyan nép nincs, ahogyan én táncolok!”
-
stickermajom
addikt
válasz kicsi kecske #10103 üzenetére
Nekem úgy rémlik az MFB 0%-ot tavaly november óta nem lehet már beadni.
-
Chal
addikt
válasz stickermajom #10104 üzenetére
Csak Pest megyében. Máshol még van keret.
-
tothbe
addikt
nem, leállították teljesen novemberben.
Illetve hivatalosan szüneteltetik, de sosem fog újraindulni.
[ Szerkesztve ]
By(e) Tothbe
-
-
Pandasrac
csendes tag
Sziasztok.
Hőszivattyús fűtő/hűtő rendszerem van H tarifával. Napelem telepítést tervezek.
A kérdésem az lenne, hogy érdemes meghagyni a H tarifát a téli időszakra? Vagy jobban megéri kiválni az egész éves fogyasztást napelemmel?
Az éves fogyasztás: 8400 kWh
H tarifa (kedvezményezett): 3500 kWh/év
H tarifa (normál): 1600 kWh/év
Nappali: 3300 kWh/évKöszönöm
-
kirkri
addikt
Szerintem a régi már legalább 5 éves típus, gyanítom ez az oka. Két jelentős szempontot írtam is feljebb, amit a konkurencia már megvalósított, ezzel nagyobb szabadságot adva az egyedi kialakításoknak. Egy ilyen gyorsan fejlődő iparágban 5 év hosszú idő, gondolom a fejlesztések egy jó részét meg tudták oldani szoftveresen, de egy idő után a "vashoz" is hozzá kell nyúlni.
Nem vagyok inverter szaki, két napja kezdtem el összeszedni az infókat a témában, előtte semmilyen napelemmel kapcsolatos témában nem tájékozódtam. Ráadásul pályaelhagyó villamosmérnökként, visszaolvasva a hozzászólásaimat itt a topikban, magam is szégyenkezem, hogy a kW, kWh, kWp mértékegységeket olyan összevisszaságban és helytelenül használtam, hogy rossz látni. (Nem "ér" most visszaolvasni, ha eddig nem szúrt szemet. )
A SAJ-t néztem, nagyon hasonlóak az értékei, mint a Huawei L1-nek, szóval akár azt is választhatnám. (Mondjuk a WiFi az csak opcionális a SAJ esetén) De nekem valahogy nagyobb a bizodalmam gyártóként a Huawei felé, már csak a méreténél fogva is. (Aztán még az is lehet, hogy az invertereik WiFi modulján keresztül hackelik meg a fél világot. )21 éve a Prohardveren! ™
-
kicsi kecske
tag
válasz tothbe #10106 üzenetére
Oh hogy azt a viharvert mindenkit.. legjobb megoldás lett volna napelem kiépítésre.. persze a hülye generál kivitelező sz*rakodása miatt nincs meg időben a használatbavételi és emiatt bukom be ezt a jó lehetőséget.
Jól sejtem, hogy az 50%os felújítási támogatásból kb 1M után tudok csak visszatérítést kérni, mert nagyjából 500e a munkadíj és ugye 50-50es arányban kell lennie a költségeknek?“Mindig is néptáncos akartam lenni, de rá kellett jöjjek, hogy olyan nép nincs, ahogyan én táncolok!”
-
#81475328
törölt tag
válasz Pandasrac #10110 üzenetére
A 8400 kWh/év az úgy 7,6 kWp napelemet kíván.
A 8400/1100 alapon, látatlanban is vélhetőn elégre saccolva.
A konkrét körülmények között lehet, hogy
- elég lesz csak 8400/1250=6,7 kWp is
- kellhet akár 8400/1000=8,4 kWp is
A mostani áramdíj+rendszerhazsnálat költséged évente.
3500x23=~80 eFt
1600x37,4=~60 eFt
3300x37,4=~123 eFt
----------------------------------
Összesen: ~263 eFt/év
Legyen 10 év az elvárt megtérülési idő.
Mai áron és egyszerűsített módon számolva.
Akkor: 263x10=2630 eFt lehet a napelemes rendszer ára...
Amiből 2630/7,6=346 eFt/kWp fajlagos ár adódik.
Ennyiből kihozható, még normális termékekből is :-)
HA jogosult vagy az 50%-s gyermek alapú visszatérítésre.
Akkor csak a felét kell zsebből állnod végül, ~1300 eFt-t.
DE!
Ehhez be kell fejezned 2021.06.30.-ig a napelemes rendszert.
HA még a mostani kWh szaldós elszámolásra akarsz szerződni.
(Megj: ha nem vagy jogosult vagy nem erre kéred a támogatást,
akkor 2023.12.31.-re nő a határidő a kWh szaldós szerződésre) -
Chal
addikt
válasz kicsi kecske #10112 üzenetére
Igen, sajna a kisebb oldal (anyag vagy munka) duplája kapható max (mármint a másik oldalból max ugyanannyi támogatás igényelhető, ezért a duplája). Akkor tudod kimaxolni, ha a kisebb oldal minimum a negyede a teljes beruházás összegének, ez esetben kapod meg támogatásként az 50%-ot.
[ Szerkesztve ]
-
OPiiPO
veterán
válasz kicsi kecske #10112 üzenetére
+ MFB-nél még volt simán szaldó
[ Szerkesztve ]
"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."
-
#81475328
törölt tag
válasz kicsi kecske #10112 üzenetére
anyag és munkadíj
A szabályok, a vissza kérhető összeg számolásához.
- a kisebbik rész dupláját kérheted vissza alapban
(akár az anyag az, akár a munkadíj éppenséggel)
DE! jönnek a korlátok is :-(
- CSAK max az anyag+munkadíj teljes összegének a felét kérheted vissza
ÉS
- CSAK max 3 millió Ft-ot kérhetsz vissza mindösszesen -
kirkri
addikt
Kaptam az előbb egy újabb árajánlatot rendszer kiépítésre.
Attól eltekintek, hogy ugyan beírtam, hogy 1 fázisú inverterre van szükségem, erre az ajánlatban egy SUN2000L-5KTL-M0 (3 fázis, 2 munkapont) inverter szerepel, de..hogy a Huawei inverterhez kiszámlázza nekem a WiFi-t (így szimplán szerepel az ajánlatban) 43e forintért, az elég gáz. (Az inverter beépített WiFi-s) Pozitívan hozzáállva nem feltételezem, hogy le akar húzni, de figyeljen már oda, hogy miként állítja össze az ajánlatot, mert ebből él.
21 éve a Prohardveren! ™
-
kirkri
addikt
válasz kirkri #10117 üzenetére
Visszahívott a kivitelező és azt mondta, hogy az áramszolgáltató (E.ON/ELMŰ) az idei évben már nem enged 1 fázisú invertert 2.5kW felett a hálózatra kötni, visszadobálták az összes idén beadott igényüket erre hivatkozva. Ezért szerepel az ajánlatukban 3 fázisú inverter. Van valakinek erről infója? Egyik ajánlattevő sem említette ezt eddig, pedig már elég sok ajánlat jött.
[ Szerkesztve ]
21 éve a Prohardveren! ™
-
mauimagic
senior tag
-
kirkri
addikt
válasz mauimagic #10120 üzenetére
Azt sajnos nem mondta. Ennyit mondott, hogy a decemberieket még átengedték, de a januárban beadott kb. 30 igény mindegyikét visszadobták. Most nem tudom eldönteni, hogy ez valóban így van, vagy csak magyarázkodás, amiért a kérésem ellenére 3 fázisú invertert ajánlottak ki.
21 éve a Prohardveren! ™
-
Chal
addikt
válasz kirkri #10117 üzenetére
SAJ-ban opcionális wifi témához: ott vagy ajándékba kapod hozzá, vagy fillérekért dobják utánad (6eFt körüli listaárakat találtam amikor néztem). Mondjuk elég faék cucc, rs232 interfésze van alapvetően (és egy rs485), arra csatlakozik dongle szerű kialakítással. Gondolom egy filléres ESP van benne.
[ Szerkesztve ]
-
Imre986
csendes tag
Erdeklödnek töletek, hogy Qcells DUO G sorozatnal lehet kerni + os verziot, ami 12ev helyett 25 ev garanciat ad a napelemre. A felara nagyjabol 10ezer forint/napelem körül mozog. Mi a velemenyetek erröl? van ertelme? egyaltalan milyen garancialis esetek szoktak elöfordulni, mennyire lehet a garanciat ervenyesiteni (ugy ertem mennyire egyszerü kibujni a napelemgyartonak alola/mennyire szokott) van valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata? gondolkodom, hogy fizessek-e erte extrat vagy sem.
-
kirkri
addikt
válasz #81475328 #10129 üzenetére
Közben megtaláltam én is a 2021.04.30-as dátumot.
"Az Elosztói Szabályzat 14. sz. módosításának hatályba lépését követő 6.naptári hónap utolsó napjáig az igénylő a korábbi szabályok szerint is benyújthatja a csatlakozási igényét. Ebben az esetben az elosztói engedélyes az igényt befogadja és a korábbi szabályok szerint bírálja el.
Az előző bekezdésben írt határidőt követően csak a fent írtaknak megfelelő
műszaki tartalmú igényt fogadja be az elosztó."
Igazából az a kérdés, hogy mivel eddig is elutasíthatták a hálózat leterheltségére hivatkozva, most esetleg nem dobálják-e alapból vissza az összeset április végéig.21 éve a Prohardveren! ™
-
SpdY24
csendes tag
Sziasztok.
!!!INFÓ!!! Elvileg az MFB hitelek elbírálásánál most az Okt.20 körül benyújtottaknál tartanak. Szal aki az utolsó pillanatokban adta be az is lassan sorra kerül -
kirkri
addikt
Ez konkrétan az ELMŰ szabályzatban van, de ha jól tudom az E.ON-nál eddig is ez volt.
[ Szerkesztve ]
21 éve a Prohardveren! ™
-
cd930
aktív tag
Legalább az inverter kérdést le szeretném már zárni, hogy az ELMÜ-höz be lehessen adni.
A két kinézett játékos:
Fronius Symo 8.2-3-M
Huawei SUN2000-8KTL-M1
Ahogy az egyik telepítő írta: a Huawei abban jó, amit a felhasználó lát, a Fronius abban jó, amit az átlagfelhasználó sosem fog látni, ezért nehéz a Fronius mellett érvelni.
A szerelhetőség miatt a Fronius felé billen a mérleg nyelve, a tudás miatt a Huawei felé (ez utóbbit állítólag a SE-vel lopkodják egymástól, attól függően, ki tart előrébb a fejlesztésben).
Garancia tekintetében a Huawei 10 éve a kedvezőbb, a Fronius 5-7 éve kevesebb (persze mindkettő hosszabbítható, de kérdéses, érdemes-e).Panelben még ennyire sem tiszta a kép, bár ott eddig főleg Q-Cells és LONGi panelek jöttek az árajánlatokba, így ezeket néztem (főleg a Q-Cells Q.PEAK DUO ML-G9 390W tetszik).
A sátortetőnket méregettem, hogy mennyi fér ki összesen, de ma rávilágított egy telepítő, hogy a szarufák közötti távolság nagyon meghatározó a háromszög alakú tetőknél és a nagyméretű panelek nagyon nem ideálisak erre a felhasználásra.
Nagyból férne ki 10+10 darab, kisebből (170 centisből) talán 12+13 darab, de a szarufa itt is megviccelhet..
Mekkora problémát jelenthet a fekvő-álló vegyes elrendezés?
170 centibe beleférő normálisabb teljesítményű panel nem sok van, még a Sharp az, ami szerepelt pár ajánlatban.Segítsetek kérlek a döntésben!
[ Szerkesztve ]
20+ éve a Prohardveren
-
kicsi kecske
tag
válasz #81475328 #10116 üzenetére
Jaja ez világos. Ha egyébként full önerőben csinálom akkor 2022ig él a szaldos megoldás nem? Meg nehany emailben a felújításos módban is Juli 1 előtt megvalosulonal írjak h lehet még saldozni.
Rosszul tudom?“Mindig is néptáncos akartam lenni, de rá kellett jöjjek, hogy olyan nép nincs, ahogyan én táncolok!”
-
cd930
aktív tag
válasz kicsi kecske #10141 üzenetére
2023.12.31-ig elkészült rendszerek szaldósak, kivéve a felújításos módot, ahol 2021.06.30-ig illetve a még el sem indult másik állami 40%-os támogatásút, ami már fix, hogy bruttós lesz.
20+ éve a Prohardveren
-
Voice24
őstag
válasz kirkri #10118 üzenetére
Hát ez nem jó hír. Nekem is 5 kWp-s 1 fázisú rendszerre lett elvileg beadva a kérelmem (Eon terület), egy hete rákérdeztem a kivitelezőre az itt olvasott infók miatt, de megnyugtatott, hogy 100%, hogy engedélyezik. Hát nagyon kíváncsi leszek.
Amúgy, ha mindenképp 3 fázisra kellene áttérni, ugyanúgy 32A-en, az időben mennyivel tolná ki az egész dolgot? -
MrZed001
tag
válasz Voice24 #10144 üzenetére
5kW 1 fázisról 7 napja küldtem el javított változatot ELMÜ-nek.
Másnap jött is vissza válasz: "jelenleg a területileg illetékes régiónknál van a műszaki gazdasági feltételek meghatározása miatt."
Kíváncsian várom.Erősen agyalok 1 fázis 5kW VS 3 fázis 8kW témában (ha véletlen engednék az 5kW-ot).
Első olcsóbb, gyors, minimális átépítés, de cserébe kisebb termelés (ami szaldó megszűnésével nem is lehet több).
Másodiknál kérdéses, hogy mégis meddig marad a szaldó. Érdemes-e a nagyobba belevágni a 3 fázisosítás minden nyűgjével és átépítésével és szabványosításával és árával. -
Zolee897
tag
"2023.12.31-ig elkészült rendszerek szaldósak, kivéve a felújításos módot, ahol 2021.06.30-ig illetve a még el sem indult másik állami 40%-os támogatásút, ami már fix, hogy bruttós lesz."
Ezt azt jelenti, hogy 2023 dec 31 UTÁN is szaldós marad? Vagy addig szaldós, utána meg nem szaldós?
-
cd930
aktív tag
válasz Zolee897 #10146 üzenetére
Jelenlegi szabályozás és ismereteink alapján szaldós is marad, míg invertert nem cserél a gazda, mert akkor az is átmegy bruttóba..
Némely áramszolgáltató ugyan már utal rá, hogy át fognak-szeretnének bruttóra szerződni, de erre remélhetőleg csak akkor lesz lehetősége, ha az ügyfél is rábólint.
Mivel fogalmunk sincs, hogy a jelenlegi bruttó 15 Ft-os átvételi ár mennyit fog emelkedni, nem tudható, mekkora pofon lesz a bruttó elszámolás.20+ éve a Prohardveren
-
tothbe
addikt
válasz Voice24 #10144 üzenetére
attól függ milyen gyorsan tudod megigényelni otthonra a három fázisos átalakítást az EON-tól. De mostanság nem kapkodnak azzal sem, simán lehetnek hónapok, mire hozzák az új órát. Ráadásul nálad otthon is új szekrény is kell vszleg és belül a kismegszakítókat is szét kell csoportosítanod, hogy szét legyenek osztva a 3 fázisra és ne terheljék túl az egyiket, miközben a másikon nincs semmi. Ráadásul figyelembe kell venni, hogy nem minden egyformán fogyaszt, pl egy villanytűzhely, sütő, mosógép, klíma, hőszivattyú, amiből némelyiknek nem is lesz elég ha a 32A-t osztod 3 felé, mert mondjuk egymagában kell neki 16, 20 vagy 25 amper. Ha pedig bővítés is kell emiatt akkor jönnek a plusz költségek arra is.
[ Szerkesztve ]
By(e) Tothbe
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest