-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
addikt
Tiktokon meg úgy beefelik egymást a villanyszerelők, felülvizsgálók, mint a rapperek, komolyan érdemes megnézni, ha valakit érdekel ez a szubkultúra Sajnos ott is az megy, hogy a legnagyobb hangúnak van igaza, de mindeközben amilyen stílusban megnyilvánulnak, már attól is a hideg kiráz, ha belegondolok, hogy egyszer megjelenik nálam az egyik szakérteni, munkát végezni.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz hevepapa #39374 üzenetére
Igen az a bruttó elszámolás akkor nem került megvalósításra, így most lóg a levegőbe az egész történet azon OFT-s rendszereknél amik 2021.07.01 előtt be lettek üzemelve. Lehet akár úgy is érteni, hogy az engedmény csak arra a meg nem valósult bruttóra szólt, meg lehet máshogy is.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz Bandit21 #38898 üzenetére
Nekem továbbra is az a véleményem, hogy ha van éves szaldó ami megszűnik teljesen, és van havi szaldó ami a helyébe lép (de csak a jogosultaknak, és csak 10 évre a rendszer telepítésétől számítva). Akkor kellene lennie egy harmadik (még rosszabb) elszámolási módnak a rendeletekben, vagy az indoklásban, de nincs ilyen.
Én ezért továbbra is úgy gondolom, hogy a havi szaldó a default elszámolási mód, ide kerül be mindenki aki új rendszert telepít, vagy lejár nála a 10 év. Ez az a dolog amit eddig bruttó elszámolásnak hívtunk, és régóta várjuk.
De lehet hogy túl naív vagyok...
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz Bandit21 #38845 üzenetére
Én azt gondolom, hogy az eddig a köznyelvben "bruttó elszámolásnak" hívott dolog megvalósulását látjuk most, a hazai törvényalkotásban megszokott módon és minőségben. Úgy értem, hogy az nem egy harmadik dolog lesz majd, amiről még nincs infó, hanem ez a kapkodva összehányt izé már az.
Így értelmet nyer a pár hete rendeletbe került 10 éves moratórium is, mert azon feltételek teljesülése esetén azok a rendszerek maradnak éves szaldóban. Mert azt amúgy mire adnák, ha nem erre? A havi szaldóhoz való jogra? Ne már...
És bárcsak jól érteném...
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz User_2 #38824 üzenetére
Ezt azért gondolod át. Mi köze ennek az óra szoftveréhez? Azt nem a szolgáltató dönti el, hogy mi alapján számláz, hanem az aktuális rendeletek, amiknek neki meg kell felelnie. Jelenleg szaldó elszámolás van érvényben a HMKE-kre, ezért az összes szolgáltatónak így kell veled elszámolnia (érted, nem azért kapsz most tőlük szaldót, mert ennyire jó fejek, aztán majd durcásak lesznek és akkor már nem kapsz).
Azt meg már nem is említem, hogy nem az órák countereinek "restelgetésén" múlik a számlázási mód, hanem az adatbázison. Gondolhatod, hogy nem azon áll vagy bukik a szaldó, hogy az órákat a szolgáltató hogyan tudja nullázni, vagy hogyan nem, adott időszakra
Az engem is érdekelne egyébként, hogy a "havi szaldó" dolog honnét jön, én sem látom semmilyen rendeletben leírva (vagy csak elsiklok valami fölött?), és ilyen jellegű bejelentésről vagy szándékról sem találok infót. A MANAP valamiért mégis úgy kezeli, mintha valaki legalább egy tájékoztatóban szóban mondta volna, szóval valahol csak elhangzott, de hol, és mikor?
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz kardkovacsi #34860 üzenetére
Az nem lenne rossz ha így lenne. Viszont én a fentieket nem empirikus alapon állapítottam meg (azaz bár az óra láthatóan és egyértelműen így működik, nem erre alapozom). Még évekkel ez előtt, a bruttó belengetésénél olvasgattam külföldi cikkeket, fórumokat, direkt kerestem, hogy a németeknél vagy más EU-s országokban hogy működik a dolog. És sajnos így, azaz ha valaki nem szimmetrikusan terhel a fázisokra, az rosszabbul jár.
Gondolom az sem véletlen, hogy az órá így mérnek, azaz így vannak tervezve, így gyártják őket. Mi lennénk a kivétel a világon akiknél más működésű órák lesznek majd vagy - mivel ez megoldhatatlan - tényleg SQL szinten fogják átmatekolni? Legyen igazad!
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz SaGa59 #34852 üzenetére
Mindaddig nem, míg havi vagy éves elszámolás van, a bruttóban sem.
Sajnos ez nem így van (nem így lesz). Bár nem tudjuk a bruttó részleteit, de egyvalami biztos: bruttó elszámolásnál a két mért érték között semmilyen formában nem képezhető szaldó. Se hónapon belül, se napon belül, se másodpercen belül. A bruttó nem azt jelenti, hogy éves szaldó helyett átállunk napi vagy havi szaldóra (jó is lenne). Két teljesen független mért érték alapján fog történni a számlázás. Amit nem ismerünk még, azok az ezen mért értékekhez társított összegek, hálózathasználati díj alakulása, stb...
De ezek akárhogy is fognak alakulni, bruttónál a fentiek miatt nagyon nagyon számítani fog a fázisok között terhelés elosztása, mivel az óra ezek szummáját mutatja ugyan, de attól még külön méri. Azaz három fázisú rendszernél ha neked van 3kW-nyi termelésed, és üzemel egy 3kW-os 1 fázisú fogyasztó, akkor ott bizony az 1.8.0-ba pörögni fog 2kW import. Ez most is így van (csak most a szaldó miatt nem számít), próbáld ki.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz #39851264 #22076 üzenetére
Nem kellett sokáig keresni, szerintem lezárhatjuk ezt a vitát, pályázati felhívás 3.11-es pontja: "PIACI ÁRAK IGAZOLÁSA".
Az előző hsz-edre meg nem tudok mit mondani, értem amit írsz, de egy **szom táblát ennek égisze alatt SEM adunk 140eFt-ért és pont.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz #39851264 #22072 üzenetére
Én azért nem enném ilyen forrón a kását, az hogy 140eFt-ért árul a boltjában táblákat, az ő dolga, max nem megy be senki, és rárohad minden, ez a szabad piac, ebben egyetértünk. De egy lakossági pályázatban ahol kvázi kiszolgáltatott helyzetben van az ügyfele, az egy kicsit más szituáció szerintem. Jogalapot erre nem tudok mondani csuklóból, de úgy tippelem hogy kell hogy legyen, ha lesz időm, keresgélek majd, és a GVH-nál fogom kezdeni.
-
addikt
Ez a táblás dolog komoly? Melyik cég ajánlatában szerepel ez, szabad tudni? Fel kell nyomni az ÉMI-nél, van rá külön e-mail cím. Harapnak az ilyesmiért.... Kiraknak pár ilyen faszkalapot (már bocsánat) a kivitelezők közül, aztán a többi majd átgondolja hogy érdemes e ezzel szórakozni.
Azért is dühítő, mert sok esetben ezeket olyan emberekről fogják levenni, akik azt sem tudják, hogy van lehetőség nemet mondani, vagy panasszal élni, bármit elhisznek (pl. idősek), és inkább ne legyen baj alapon az utolsó kis félretett pénzüket is kifizetik.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz senki68 #20886 üzenetére
Nem mindegy hogy EV töltő vagy nem? Csak példa volt. De akkor írd le, hogy hogy tervezel kiszámlázni bármilyen szolgáltatást egy cégben aminek a keretében energiát értékesítesz, egy harmadik fél (aki ráadásul magánszemély) eszközével.
Ráadásul gondolom fontos lenne (mert innét indult az egész ötlet), hogy a magánszemély maradjon lakossági szerződéssel, szaldóban. Kicsit ellentmondásos az egész, nem?
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz senki68 #20878 üzenetére
És hogy számláznád ki? Gondolom lakossági szerződésed van, magánszemélyként, grid tie inverterrel. Hogy akarsz egy magánszemély tulajdonában levő eszközzel termelni egy cégben? Szerződj át lakosságiról üzletire, add el a cégnek az invertert, és akkor mehet a buli. Persze az tuti, hogy komolyabb feltételei lesznek az értékesítésnek mintha csokit árulnál, de gondolom megugorható, hiszen viszonylag kisebb cégek is szolgáltatnak EV töltőket szerte az országban (csak nyilván nem lakossági ügyfelek a EON-nál (MVM-nél)).
[ Szerkesztve ]
-
addikt
Nálam ugyanez a helyzet (vagy nem, nyilván össze kellene hasonlítani a két szitut pontosabban). Déli tájolás, van pár fenyő, és egy hegy De mindegyik csak késő ősztől tél végéig árnyékol és csak a reggeli, késő délutáni órákban. A hegy nyáron is egy kicsit beleszól, ami miatt soha nem tökéletes haranggörbe lefutó szakasza, meredekebb valamivel mint a reggeli felfutó. Amikor tapasztaltam, akkor kiszámolgattam hogy mennyi hiányzik a görbéből (kWh-ban), és arra jutottam hogy még optikat se éri meg feltenni emiatt, mert annyira alacsony már a termelés ebben az időszakban, hogy soha nem térülnének meg. A téli árnyékok miatt meg aztán végképp nem.
Van viszont már közel 1 évnyi adatom: január 8-án lesz 1 éves a rendszer, 9.99kWp, és 11350kWh -nál járok. Ez így nekem bőven jó, sőt, még a kWp érték 120%-a is meglehet, hiszen van még addig 2.5 hónap (igaz jó gyengék lesznek, de hátha).
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz joghurt #20459 üzenetére
Ezek a pontok csak végső esetben fognak számítani, azoknak szólnak akik egyébként a többi feltétel alapján jogosultak. Túl sok ilyen jelentkező esetén rangsorolni kell, erre lennének jók a pontok, de mivel a beadási idő is számít, így szerintem max PR értékük van, én nem hinném hogy ezt valaha számolgatni fogják.
Az alapfeltétel ettől még adott, tehát akik túllógnak az összeghatáron, azoknál hiába van bármennyi gyerek (és ezzel sok pont _lenne_), nem számít, mert egyszerűen nem lesznek jogosultak.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz bullboy #20190 üzenetére
A három fázis kell, ez nem vitás, de az autón amúgy nem kell aggódni ennyit, általában addig gondolják az emberek, hogy az elérhető maximum teljesítményen akarják majd tölteni, amíg nem vesznek egyet, plusz nincs nekik 1-2 hónap tapasztalatuk.
Eleve a 3x32A-s fedélzeti töltő vastagon feláras csomó gyártónál + hozzá a 3x32A-s EVSE is egy kisebb vagyon, a kettő könnyen karcolhatja a milliót. Valódi haszna meg taxisnak vagy területi képviselőnek van, aki kinyomja az akkut minden nap. Átlag user 15k km-et megy 1 évben, ha elosztod a munkanapok számával, akkor kijön, hogy napi 60km a futás. Ez 1x16A-ről napi 3 óra, 1x32-ről meg 1 óra. Ráadásul ha valaki kímélni akarja, akkor eleve nem is tölti 100%-ra napi szinten, teljesen felesleges.
Én is csak addig nyammogtam ezen amíg nem lett, aztán teljesen érdektelen lett a töltés. Ha eszembe jut bedugom heti kétszer, de van hogy csak egyszer. Verném is a fejem a falba, ha 1 milla állna most benne pluszban, de ha csak fél, akkor is.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz bullboy #20175 üzenetére
Legyen igazad.
Miben legyen igazam? Remélem nem értetted félre: bármikor elkészülhetnek a bruttó elszámolás bevezetésével, akár hétfőtől is, onnét pedig elég kézenfekvő, hogy az utána átadott _támogatott_ rendszerek nem lesznek szaldósak. Aztán lehet hogy nem így lesz, ne felejtsük el, hogy ez politikai döntés is, és választások jönnek.
"Amire mernék fogadni.." én erre sem mernék...
És mégis mi lenne a jogalapja annak, hogy pl. a lassan 1 éves 50%-os támogatott rendszeremmel bruttóba kényszerítsenek? Ezek aláírt, lezárt szerződések. Eleve 6 hónap után el is adhatom, mi van ha nincs is már meg? Kizárt hogy ezzel foglalkozzanak, semmi értelme nem lenne.
Állítólag bármilyen szerződés módosítás a szaldóbol kieséssel jár.
Nem tudom kitől kapod ezeket az infókat, de nem naprakészek. Idén tavasszal hosszú idő után rendeletbe foglalták, hogy 2024 után hogy lehet kiesni a szaldóból. A részleteket megtalálhatók a közlönyben, de sokat beszéltünk itt is róla, elég rákeresni (link is lesz a közlönyre). Akkor esik ki valaki a szaldóból, ha bővít (nem "ampert", hanem a napelemes rendszert).
Illetve természetesen egy pontja igaz a dolognak, a költözés. De ezt talán nem is kell magyarázni, nyilván az nem tud működni, hogy én életem végig szaldóra szerződhetek amerre csak megyek, csak mert a múltban vásároltam az akkori házamra egy napelemes rendszert.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz bullboy #20150 üzenetére
Ez egy 1 éves cikk, bőven túl vagyunk már sok dolgon azóta, sőt, szerintem linkeltük ezt már ide anno Pl. több ezer 50%-ban támogatott rendszer épült, és szaldóban vannak, illetve maradnak is. Az EU és a kormány is nagyon szeretné, hogy ne épüljön támogatott rendszer szaldós elszámolással, de amíg nem tudják megoldani, addig nincs miről beszélni. A kérdés az, hogy ez a megoldás pontosan mikor következik be (a jövő hét hétfői naptól 2024-ig bármilyen időpont elképzelhető, zéró infó van erről).
Amire mernék fogadni, az csak annyi, hogy a már kiépült és szerződött rendszereket nem fogják visszamenőlegesen csesztetni, minden más bizonytalan.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz stickermajom #20142 üzenetére
Az biztos. Agyrém az egész. Idős bácsi csengetett át a minap, hogy 160 ezerre akarja levenni a nemtommilyen Solar Kft., mert hogy a pályázathoz ez az ügyintézési díj, és milyen jó, mert mindent beadnak, profin megcsinálják, neki csak alá kell írni. Plusz a hálózatbővítést meg kellene előtte csinálni a jóég tudja mennyiért, nyilván önerőből. Szóval onnét indulna az öreg, hogy ~500eFt-t kifizetne (amit amúgy pályázat meg napelem nélkül nem tett volna meg) úgy, hogy nemhogy kormányrendelet nincs, de még csak hivatalos bejelentés se.
Mondtam neki hogy maradjon a seggén, senkinek ne adjon ennyi pénzt, pont annyit tudnak az egészről ők is mint ő vagy én.
bullboy: mivel képtelenség más szerződést kötni a szolgáltatóval, ezért igen, szaldós mindegyik, jelenleg Magyarországon nincs más lehetőség. De ez kb. bármikor megváltozhat, aktívan dolgoznak rajta.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz Attila2011 #19944 üzenetére
Az a baj ezzel, hogy meg lehet mondani ugyan jó közelítéssel, de egy olyan kérdezz-felelek kvíz után, ami kimeríti ennek a fórumnak a kereteit, főleg ha neked ehhez még postáskodni is kell. A 10+ kWp-t könnyen rávágja itt bárki szerintem (én is), de nem tudjuk milyen autó, és a legfontosabb: nem tudjuk mennyit fog vele menni. Egyébként meg mond meg neki szerintem nyugodtan, hogy tegye bele az időt, ott van nála minden információ (saját szokásai és kinézett eszközök, járművek), amit más nem tud, csak ő. A válaszok pedig "google első találat"-ból jönni fognak, utána meg csak egy szimpla összeadás, szorzás.
Ahogy az autónál a hifi/fényezés/extrákba beletette azt az X óra túrást, vagy éppen Hahun a használtak nézését (mert hót ziher hogy ezzel nem volt gond), úgy érdemes beletenni itt is, ki fog fizetődni. Rövid út, meg pár perc alatt megúszás pedig nincs.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz stickermajom #19913 üzenetére
Szerintem sehogy. Az a baj, hogy az nem nulla, hanem "nincs adat". Erre van a GROUP résznél ugye a fill() függvény, ahol meg tudod határozni, hogy mi történjen ezeken a helyeken (fill with: null, 0, previous, linear, none). Illetve a grafikon tulajdonságainál a "null" értékeket külön tudod kezelni, ha fill(null) -al próbálkozol (kösse e őket össze, legyen null, legyen ténylegesen 0, stb...).
A gondot az okozza, hogy ha nem nullázod le, és/vagy nem kötöd össze a következő reggeli értékkel, amikor indul az inverter, és megint lesz adat, akkor azokat a pontokat se fogja, amik napközben érkeznek, hiszen nem végtelen sűrű a mintavételezés, hanem vannak X másodperces lyukak. A beállítások pedig minden pontra érvényesek, nem csak az éjszakai órákra. Szóval vagy e miatt lesz csúnya, vagy a miatt, hogy nap végén amikor kikapcsol az inverter, akkor beesik nullára a hőfok. Megoldás lehet még (de az se szép, sőt, talán jóval rondább) a fill(previous), ilyenkor egy vonalat fog húzni a kikapcsolás előtti utolsó értéktől a bekapcsolás utáni első értékig.
Régebben panaszkodtam itt a miatt, hogy a SAJ-ban nincs night mode, és nem érdekelne az az 5W fogyasztása a management résznek, mert legalább közben köpne ki magából adatot. A monitoring rendszer szempontjából bármi sokkal jobb mint a connection timeout, meg a "no data". Na ezeket akkor a Grafana miatt írtam
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz ati888 #19890 üzenetére
Semennyire nem igaz, mindenki megkapja aki kéri, és megvannak a feltételek. Én nem ismerek olyat, aki nem kapta meg. Olyat viszont sajnos többet is, akik nem képesek egyszerű szöveget értelmezni, és azért nem megy nekik a dolog, az összes ilyen idiótaság tőlük származik ("kamu pályázat", stb..).
Illetve olyat is ismerek, akitől kértek hiánypótlást, ez természetes, főleg ha sok doksit ad be valaki. Viszont egyszerűen nem lehet elrontani, leírják hogy mik a hibák, javítod, és ennyi. Valamint nincs limit arra nézve sem, hogy hányszor adhatod be (sikeres persze csak 1db lehet). Szóval elég könnyített dolog ez a legtöbb pályázathoz képest.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz senki68 #19854 üzenetére
Szó nincs erről, nézd meg a linket amit küldött. Ez szerintem jó hír SE tulajoknak. Engem nem érint, így én nem követem ezeket a dolgokat, nincs SE inverterem. Azt is csak tőletek tudom, meg pl. a Home Assistant SE integrációjának a leírásából, hogy IP alapú lekérdezés = cloud api, illetve a HA kapcsolódó github issiue-i alapján régebben engedte az SE a local lekérdezést, aztán lezárták. Ezek szerint ezzel megkerülhető, ami tök jó.
Viszont téged ez nem érint, ha már úgyis ott az RS485 portos megoldásod (ez ugyanaz, csak egyszerűbben, direktben, IP-n).
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz senki68 #19836 üzenetére
A HA ugyan onnét tudja csak szedni, ahonnét bármi más, szóval SE-nél csak a cloudból. Annyi, hogy van hozzá integráció, ezért csak user/pass-t kell megadnod, és létrejönnek a szenzorok, más teendő nagyon nincs. Esetemben az inverter wifi modulja ad helyben is adatot, szóval ezért tudom sűrűbben kérdezni.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz senki68 #19831 üzenetére
Több mindenben is eltér, de nem tudom melyik részére gondolsz. Ha a rajta levő adatokra, akkor az simán csak annyi, hogy az egeret odahúztam a napi max értékhez, és az egy felugró "tooltip", úgy hagytam, és nyomtam egy screenshotot.
layerke: az övé is Grafana, szerintem még én ajánlottam neki itt.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
-
addikt
Hát nem tudom, van azért képem egy vállalkozás működéséről, kicsit átszámoltam, maradva a "kicsi"-nek jelölt cégnél, évi 150db eladott rendszerrel. Ez 8.7mFt bruttó bevételre jön ki havonta 700eFt-s munkadíj mellett (tételezzük fel hogy az anyagon nem keres, vagy nem számottevően). Ebből adózni, embereket/családokat eltartani (ami nem lett itt említve, az az, hogy van backoffice is, ott is dolgozik minimum egy ember, jellemzően nem minimálbérért), szerszámokat venni, marketinget fizetni, telefonköltséget, járművet, üzemanyagot, biztosítást, stb... Hát kéne a *****nak , szerintem egy senior IT-s nettó bérének megfelelő összeget nem tud kivenni a tulaj egy ilyen cégből, vagy max annyit, legálisan, eközben garantáltan elpatkol a stressztől idő előtt. Ha pedig nem ő csinálja, akkor további ember kell a backoffice-ba, vezető pozícióba, ami további nem kis pénzt visz. Persze ha kizsigerel, összevissza lop-csal-hazudik a könyveléssel, adózással, akkor talán megéri (neki). Vagy elszámoltam valamit?
De gondolom ezek a kicsik nem csak ebből élnek, hiszen 150db rendszer mellett marad még bőven szabad munkaóra 1 évre vetítve.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
KH-ról nem tudom volt e már infó, nekem azt mondták, hogy náluk sincs külön kezelve a napelem. Az egyetlen teendőm, hogy nézzem meg a biztosítási összeget, és ha úgy gondolom, hogy kevés már az azóta történt értékénövelő beruházások miatt (mint pl. a napelem telepítés), akkor emeljem meg.
-
addikt
válasz GSzORO #19319 üzenetére
Durva ha ez promo árnak számít. Nem követem egy ideje, 2 éve uk ebayről halásztam össze az E27 color hue-kat. Az volt a szabály mindig, hogy új legyen, licites, és 10eFt-nél ne kerüljön többe /darab, ha nem nyertem meg akkor otthagytam, és mentem a következőre. Általában azért összejött. Így telepakoltam a házat úgy fél év alatt, fele color, fele white ambiance (azokat 4-5eFt körül vettem). Mivel sokszor oem szettben voltak, így a végén lett 5db bridgem is
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz ati888 #19284 üzenetére
Teljes zavar van itt úgy látom, légyszi olvasd el újra amiket írtam, és nyilván ne vedd készpénznek. Ami biztos, hogy amit ma átvett a szolgáltató (szerződés, óracsere, stb..) az szaldós lesz, és 9x% eséllyel az is marad (persze csak addig amíg mindenki más). Ami ezen túl történik arról senki nem tud semmit. A legjobb amit tehetsz, az az hogy sietsz. Max kiderül hogy kár volt, mert ha bejön a bruttó teszem azt 2 hónap múlva, akkor sem fogják már az _ÚJ_ (tehát nem ami már elkészült!!) 50%-os OFT-seket szivatni vele (bár lássuk be, hogy ez egy elég optimista feltételezés, hiszen még rendelet is volt rá).
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz 7Heads Drago #19270 üzenetére
Rászoruló családokról beszélünk kérem.
Óó, ez már múlt idő, "beszéltünk", ez nem az a támogatás, tekintsd úgy, hogy az egy kósza ötlet volt, de nem valósult meg. Év elején volt ilyenről szó, de gondolom győzött a kampányidőszak, és ezt elengedték azzal, hogy megemelték az összeget. Sehol nem kommunikálják már, hogy ez rászorulóknak szól. Bár a tervezetben szerepel a "átlagbér alatti" kifejezés pár helyen, de végül is az csak egy részhalmaz, akiknek szintén jó a támogatás
[ Szerkesztve ]
-
addikt
Nem, mert a MÁK közölte, hogy akiknél júni. 30 előtt elkészült a rendszer (óracserével, stb..-vel), azok maradhatnak szaldóban, kb. ugyanaz érvényes rájuk mintha támogatás nélkül vették volna a rendszert (2023 után moratóriumot kapnak, stb..). Ez ugyan nem volt rendeletben (MÁK-os tájékoztatókban szerepelt csak), de akkora segget csak nem csinálnak már a szájukból, hogy ezt az állítást visszavonják.
Július 1-től meg szimplán az történt, hogy nem lépett hatályba a bruttó elszámolás kötelezettsége az OFT-seknek, mert nem lett kész a bruttó elszámolás, tehát ők is szaldóban szerződnek azóta is. Arra semmilyen kommunikáció nem volt még, hogy őket külön kezelik e, de ahogy az előbbi kört sem (júni. 30 előttiek), úgy őket sem fogják ezzel csesztetni szerintem, ha elkészülnek a bruttóval. Nem igazán lenne logikus, ráadásul elég kevés családról van szó.[ Szerkesztve ]
-
addikt
Melyik rendeletre gondolsz? Ha rákeresel a nickemre, jó sokat linkeltem az elmúlt 1 évben ennek kapcsán (közlönyre link + releváns rész copy), nincs most időm ezeket újra megkeresni.
Illetve mit szeretnél megtudni? Az van amit írtam, szerintem felesleges ennek kapcsán további időt pazarolni kereséssel, nem fogsz egzakt válaszokat kapni sajnos. Dolgoznak rajta, az "in-progress" státuszhoz meg nem csinálnak rendeleteket külön. Majd ha végeztek a szolgáltatókkal a bruttós elszámolás bevezetésén, akkor elkezdik alkalmazni pl. az 50%-os támogatásnál azt a pontot ami júli. 1-el lépett volna hatályba. Az új 100%-osnál meg gondolom az a terv, hogy mire az első csákányvágások megkezdődnek, már legyen bruttó.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
Már többször volt róla szó, itt sem tud senki többet, mint ami már le lett írva sokszor. A kormány július 1-el tervezte a bruttós elszámolás indítását, ezt nem sikerült erre a határidőre megtenni, ezért ez nyilván bekavart mindenbe. Viszont ettől még változás nincs, a támogatott rendszerekre továbbra is érvényes az, hogy nem eshetnek szaldós elszámolás alá, ez szerepel az összes ezzel kapcsolatos rendeletben, EU-s direktívában. Csak hát amíg lehetetlen teljesíteni ezt a kitételt, addig van egy kiskapu. Hogy ez meddig lesz nyitva, azt csak tippelni lehet (de nyilván addig, amíg az első ügyfél képes nem lesz bruttós szerződést kötni).
Illetve az is egy nagy kérdőjel, hogy a bruttós elszámolás elindulása esetén visszamenőleg kényszeríthetik e a támogatott ügyfeleket arra, hogy átszerződjenek a kiskapu által kapott szaldóról bruttóra. Persze ez megvalósítható, hiszen mindent is meg tudnak már oldani ha akarnak, mint ahogy azt láttuk már számtalan esetben. Viszont én itt arra fogadnék, hogy nem fogják ezeket csesztetni.
-
addikt
Valószínűleg ugyanaz lesz vele mint az 50%-os családi támogatással: amíg nincs bruttó, addig szaldós lesz. Ha valamit nem lehet technikailag megvalósítani (mert nincsenek meg a bruttónak a feltételei), akkor nem fújnak le egy 200 milliárdos támogatást.
Az más kérdés persze, hogy biztosan gőzerővel dolgoznak rajta hogy elinduljon a dolog (eleve július 1-el el kellett volna neki), szóval én bruttóval számolnék. Sejtésem szerintem napok/hetek kérdése a dolog, itt a szeptember, indul be az élet, jönnek vissza a szabiról az emberek, szerintem meg lesz ez most pörgetve. Hacsak nem freeze van direkt, mert megvárják vele a választásokat...
[ Szerkesztve ]
-
addikt
Használt grid tie invertereknek van itthon valamilyen populárisabb lelőhelye/piaca (FB csoport, egyéb oldal, stb..)? Jófogást néztem, de elég sivár a felhozatal. Vagy ez ilyen, mert gariztat mindenki, vagy szökőévente van egy olyan bővítés aminél a régi eljut odáig hogy az eredeti tulaj kezdi árulgatni?
-
addikt
válasz senki68 #19107 üzenetére
Azért szerintem reszelj egy kicsit a Grafanan, ha leállt az inverter, akkor 0-át kellene mutatnia, főleg 10 sec-es mintavétel mellett. Gondolom a default beállításon van (azaz kitölti az előző ismert adattal, ha a forrás nem válaszol). Ennek ilyen típusú mérésnél (teljesítmény) nincs sok értelme.
szerk.: közben észrevettem, hogy az a grafikon nem arra az időszakra vonatkozik amikor elment két fázisod. Mindegy, azért itt hagyom a commentet, ha így van beállítva mégis, akkor érdemes átállítani (no data esetén 0 legyen).
[ Szerkesztve ]
-
addikt
Lehet hogy még úgy is megéri nekik, ha a meglevő rendszert eladják, szóval nem feltétlenül zár ki bárkit. Ha meg van még hely a tetőn, akkor pláne lehet variálni. Viszont a részletek majd úgyis a rendeletben lesznek, gondolom (remélem) nem ész nélkül csinálják, és súlyozva lesz a dolog, azaz pl. azt nem lehet majd eljátszani, hogy kicserélteti valaki a WC-ben levő 30x30-as ablakot 50eFt-ért, + vesz valami mini rendszert 1db panellel, majd a maradék 9.5mFt-t akkupakkba tolja (már ha a tárolókapacitás ezt jelenti, és nem HMV tárolót).
Amúgy elég agyatlan ez így, a szigetelést pl. nem tudom miért hagyták ki belőle.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz ferkoczy #18982 üzenetére
Mindenki "úgy tudta", de ez jobbára tipp volt sok évig, ugyanis rendelet nem volt erről. Aztán idén lett, és abban az van, hogy csak a teljesítménybővítés miatt bukik a szaldó a moratórium időszakában (2024 után). Egyértelműen le van írva, linkeltem is ide, keresővel könnyen kitúrható.
Szóval ezen ne aggódj, vagy max annyira, amennyire a hazai jogalkotás/jogbiztonság miatt szoktál
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz ferkoczy #18979 üzenetére
Miért kell ugyanilyen készülék? Szerintem pénzkidobás, én biztosan nem venném meg.
De úgy sejtem, hogy a szaldóban maradás miatt kérdezed... Legyünk nagyon optimisták, és tételezzük fel, hogy 10 év múlva még releváns kérdés lesz ez, és lesz szaldó (szerintem nem lesz amúgy). Ez esetben sem kell ugyanolyan/ugyanaz az inverter, a feltétel csak annyi, hogy ne legyen teljesítménybővítés.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
Zsír új (8 hónapos) kondenzációs gázkazán ma reggeli HMV felfűtése, a tároló hőfoka 45 fokra van állítva, az adatokat e-bus-on olvasom ki a kazánból:
Szóval a +20-25 fok nálam teljesen valid, de az is látható, hogy 7 percig tart kb., mert a tároló visszatérője eleve 38 fok volt a felfűtés előtt. A tároló egyébként 110 literes.
Ugyanebben a rendszerben egyébként nálam simán megy az elektromos fűtőbetét vezérlése is (van a tárolóban egy kisebb), olcsó megoldásokkal (kb. 3000Ft). Az inverter termelését ki tudom olvasni helyben realtime, IP-n vezérelhető relé meg filléres tétel. A központi vezérlésben (Home Assistant alapú) meg olyan logika és algoritmus szerint rakom össze a fűtőbetét kapcsolgatását ahogy csak akarom. Persze a 3eFt olyan formában csúsztatás, hogy nincs benne nyilván a szerver(ek), és a helyi hálózat ára, és a munkaidőm, de az infrastruktúra nyilván ezér más dologra is kell, a munkaidőt meg nem számolom, mert hobbi is egyben.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
Érdekes ez, mert az Elműnek meg tulképpen az az érdeke, hogy maszatoljon. Hiszen neki 13Ft-ért is sokkal szarabb biznisz kifizetni most a plusz termeléseket, mint átadni az MVM-nek, hogy majd ők csináljanak vele amit akarnak. Abba meg senki nem lát bele, hogy a smart órák leolvasási rendszere mennyire elfogadott ebben a folyamatban, illetve hogy prioritásban a fogyasztó diktálásához képest másodlagos e, vagy üti e azt. Minden esetre az sokat elárul, hogy telefonos üfsz. olyan infókat ad, hogy diktáld be a tavaszi adatokat, gondolom egyik ott dolgozó operátor se talál ki magától ilyeneket
Bárhogy is van, ezt mi innét úgysem tudjuk megmondani, de én már nagyon kíváncsi vagyok, hogy mi lesz ennek az egésznek a vége, igazi állatorvosi ló az egész történet.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz stickermajom #18698 üzenetére
Nézd, jelenleg nekem az tűnik egyértelműnek amit látok, az pedig egy elfogadott általam leolvasott érték, amit beírtak szeptember 1-re, "levezetve" státusszal. Smart mérőm van.
De szerintem ne vitázzunk addig ezen, ameddig nem kapom meg a számlát, lehet hogy nem nekem lesz igazam, és nem volt semmi értelme diktálni (ugyanakkor 1 percbe került csak, szóval egy próbát megért).
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz kardkovacsi #18693 üzenetére
Erre azért ne vegyetek mérget, pár napja volt itt szó erről, én akkor is jeleztem, hogy nem egyértelmű a dolog. Diktáltam végül online, a doksiban írt módon (bepipáltam a szolgáltatóváltáshoz szükséges opciót). Most azt látom, hogy elfogadták, és szeptember 1-re(!) be van írva az általam leolvasott érték. Illetve összesen 4 bejegyzés lett belőle 1-1 db import/export, augusztus 31-re, "fogyasztó által rögzített" megjegyzéssel. Majd ugyanezen 2db értékre szeptember 1-re, "Leolvasás levezetve" megjegyzéssel.
Ez alapján nekem eléggé úgy tűnik, hogy 15 napnyi termelést át tudtam ezzel menteni, de persze várjuk ki a végét. Azt persze tegyük hozzá, hogy nem lesz az a őrületes pénzösszeg, elég kinézni az ablakon, de azért 8-12eFt-t se dobok ki szívesen, ha nem muszáj.
De visszatérve a mostani kérdésre: nyilván ha pár napja szerelték fel a kérdező óráját, akkor felesleges ezzel variálni.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz stickermajom #18615 üzenetére
Hát ezaz, én még nem láttam soha elszámolásban smart mérőről származó adatot. Vagy én olvastam le app-al fotózva, vagy a leolvasó jött. Amúgy meg értem hogy le van írva egy doksiban, de egy másikban meg az ellenkezője. Mindegy amúgy, sok jelentősége nincs sajnos.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz stickermajom #18610 üzenetére
Ahogy a kolléga írja, illetve e mellett egy másik dokumentumban meg az van, hogy ha nem diktálsz, akkor becsülnek.
-
addikt
Számolgattam ma az MVM-es váltás miatt a dolgokat, nekem a következő opciók jöttek ki:
- Nem csinálok semmit, mert van egy olyan mondás, hogy nézik a smart adatokat és 31-én zárnak ez alapján, de ezt eddig tudtommal nem erősített meg senki hivatalosan. Viszont ez esetben a következő 2 heti termelést bukom (értsd: eladom szar áron).
- Nem csinálok semmit, és nem megy a smart mérés alapú elszámolás. Ez esetben becsülni fognak az elmúlt év alapján, amivel valamivel jobban járok mintha diktálnék, mert tavasszal volt leolvasás, és ugye a nyári nagyobb termelés nem volt benne, így azt át lehetne "csalni" az MVM-hez (január végi telepítésű a rendszerem, ez nyilván kell hozzá). Mondjuk ha működik a smart leolvasás mégis, akkor ez az egész nem ér semmit, a következő 2 heti termelés itt is megy a levesbe, mert ugyanaz a helyzet mint az első pontban.
- Diktálok pontosan most, így megmentem a következő 2 hetet legalább, nem sok, de valami.
- Rossz a szemem, elnézem a termelést véletlenül pár ezer kWh-val negatív irányban (a fényképes diktálás nem működik már). Smart adatokkal persze szembe lehet állítani, de hát istenem, mindenki hibázhat, akkor majd elszámolunk az alapján, nekem csak öröm hogy minden ilyen flottul megy, és kijavították a hibámat.
Az utolsó pont nyilván csak szarkazmus. De ezt leszámítva mi a mai napi állás ezügyben, ki hogy csinálja/csinálta?
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz Tibro5 #18560 üzenetére
Ahogy felettem is írták, ez egy szabványos Hensel szekrény, ha valamit cserélni kellenne rajta, ha már plombabontás történik, az az előlap, mert eléggé meg van már mattulva. Nem tudom mit hoz a jövő, lehet hogy a távleolvasás miatt ez már senkit nem fog érdekelni, de most még ugranak rá, ha nem olvasható le az óra jól. A tiéden ugyan még nem akkora gond ez, de majd az lesz pár év múlva. Az ára amúgy az előlapnak 10-15eFt körül mozog, én lehet hogy meglépném, ha már amúgy is nagy beruházás van, meg plombabontás.... Mérd le, keress rá ("Hensel előlap"), gugli megmondja majd hogy hol érdemes megvenni.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz axioma #18501 üzenetére
Ezért is sokalltam, én is kb. 17kWh/100km-el számolok az EV-re (10-et is tudok vele, de az szélsőséges, ahogy a 25 is, amit szintén elő lehet csalni télen, autópályán). Én is megyek hétvégén, de az bőven benne van, hiszen a munkanapos 90km-ek nincsenek mindig, van szabi is, meg home office. Éves szinten amúgy ez 23e km ha felszorzod, ami ugye 230*17=3910kWh. Ehhez jön még a PHEV 2000-3000kWh-val (az közel sem ennyire hatékony sajnos, mert ennyiből 10e km-et megy csak el kb.). Szóval ez így kicsivel több mint a felét viszi csak el a 10kWp-nyi napelemes termelésnek, szerintem még túl is méreteztem, de majd jövö év elején megmondom pontosan.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz axioma #18496 üzenetére
Hmm, nálam is hasonló a szitu, egy EV és egy PHEV, az EV 90km-et megy naponta, a PHEV 30-50 között (munkanapokról van csak szó). Viszont közel sincs ennyi a fogyasztásunk, 10kWp-vel bőven lefedjük, a két autó 7000kWh kürül kajál 1 év alatt. IT cucc itt is akad bőven, viszont annak a fogyasztása a 10kWp-hez mérten kb. kerekítési hiba.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz maross #18227 üzenetére
Szaldóból sajnos bármikor kicsúszhat a dolog, szóval szerintem minél előbb indítsd el. Annyi történt csak, hogy a kormány sarokba szorította magát egy határidővel, amit nem tudtak tartani. De azt senki nem tudja, hogy mikor fognak megvalósulni a bruttós elszámolás feltételei, lehet hogy jövő héten, és közlik hogy akkor szeptember 1.-től csak bruttóval megy az 50%-os támogatás. Persze az is lehet, hogy csúszik akár 1 évet még.
A támogatással kapcsolatos részletekért meg szerintem látogasd meg az ezzel kapcsolatos topicot.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz tothbe #18223 üzenetére
Hát, én megyek az MVM-hez is, meg a fenti EON-os e-mailt is megkaptam.
Szerintem inkább csak az van, hogy az "alapszolgáltató" fogja továbbra is intézni a műszaki ügyeket, így az okosmérős dolgok is hozzájuk fognak tartozni. Így gondolom MVM-es szerelő se lesz, hanem majd az EON/Elmű csoporttól jön ha kell, mivel az MVM csak értékesít.
Szóval úgy értelmezem, hogy a két dolog független egymástól, ha nem lenne az MVM-es váltás, a fenti smart mérős e-mailt akkor is megkaptam volna, mivel csak véletlen egybeesés az EON-Elmű összeolvadás. Jó, persze, üzletileg nyilván nem véletlen, de értitek hogy mire gondolok.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz rokapet #18211 üzenetére
Én csak kapkodom a fejem, tegnap jött egy levél az EON-tól (Elműs vagyok), hogy az Elmű már az EON csoport tagja, és látják hogy van terhelési görbés regisztrációm, és kocogjak el hozzájuk is regisztrálni, hogy át tudják emelni az adatokat. Mindezt persze úgy, hogy az MVM-es váltás is folyamatban van gondolom. Nem szívesen dolgoznék most egyik cégnél sem
"Az átregisztrációra 2021. augusztus 5. – 2021. szeptember 7. között van lehetősége."
Szóval most az van, hogy nem megy (az enyémet nem néztem, de gondolom ugyanúgy nem megy mint a tiétek), és holnapig még az új regisztrációt sem lehet elindítani.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz kiliti #17928 üzenetére
Így van, OpenEVSE tudja. De egyébként az EVSE nem szól bele ilyen formába az "átengedésbe", csak egy faék megoldással bejelenti az autónak hogy mennyivel töltsön, az áram útja teljesen passzív eszközökön vezet keresztül (mezei mágneskapcsoló, meg kábelek). Ez a butábbakban egy user input (pl. 8,10, akármennyi A-ra egy nyomógomb), az okosabbak meg külső paraméterek (ház fogyasztása, napelem termelése, stb..) alapján is tudnak más-más értéket küldeni az autónak, a fedélzeti töltő meg ennek megfelelően terhel rá a hálózatra. OpenEVSE-ben az a jó, hogy bármit meg tudsz vele oldani.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz KilgoreTrout #17896 üzenetére
Szerintem nem lett semmi ezzel kapcsolatosan átgondolva, így az utólagos módosítással sem lesz, akkor és úgy fogják csinálni, ahogy éppen akarják.
Eleve az előfinanszírozás miatt nincs kapcsolat a MÁK és a szolgáltató között. Aztán ugye lehetett volna igényelni szigetüzemre is, mert a támogatásban a napelemes rendszer kb. egyenértékű volt egy konyhabútorral, nem voltak semmilyen műszaki korlátozások támasztva. Erről pontos listájuk úgy lehetne kb., hogy az összes csatolt szerződést egyesével elolvassák, és kihámozzák belőle hogy milyen rendszerről van szó (ezt kizártnak tartom). Egy ideje amúgy asszem kell már szolgáltatói szerződést mellékelni, de sokáig nem kellett még azt sem.
A másik szépsége a dolognak, hogy az így támogatott rendszer fél év után eladható, szóval mondhatom a MÁK-nak, hogy nekem már nincs is meg, bocsi, a szolgáltatónak meg azt, hogy nem támogatott (a szolgáltató mondjuk nem is fogja kérdezni, mert nem tudja hogy az). Ja, és persze ez csalás lenne nyilván.Egyébként néhány hülye telepítő simán bejelölte az MGT-ben, hogy támogatott a rendszer, csak mert hallotta az ügyféltől, hogy LEHET hogy kér/kap rá támogatást valamikor. De szerintem ez hiba, nem hinném hogy előfinanszírozott rendszer esetén nézik.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz KilgoreTrout #17885 üzenetére
Engem is érdekelne hogy hol írnak erről. Amúgy az önerősöknél én sem tudom elképzelni ezt. Az egyetlen szervezet aki tud róla, hogy támogatást kapott valaki napelemre ebben a formában, az a MÁK. Kivéve talán azokat az eseteket, ahol a túlbuzgó telepítő beírta az igénylőre, hogy támogatásból készült a rendszer (ami ugye azon a ponton nem is igaz, hiszen az ügyfele finanszírozta 100%-ban).
Szóval max annyit tudnak tenni, hogy írnak neked egy szép levelet, hogy köss bruttós szerződést, ellenkező esetben vissza kell fizetni a támogatást. Ezt meg kb. kizártnak tartom.
Persze itt azokra gondolok akiknek már elkészült a rendszer, és megkapták a támogatást is. Nálatok azért a januári beadás elég necces, eleve borult volna már a tervetek július 1-el, csak kényszerből nem tudták hatályba helyezni azt a rendeletet. Szerintem itt is minden nap ajándék kb., bármikor mondhatják hogy na, akkor mától éles, mert a szolgáltatók már kötnek bruttós szerződést. Én a helyedben nem húznám januárig, már ha valahogy meg tudod oldani.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz Reggie0 #17743 üzenetére
+1. Na meg elég erősen kimeríti a "kit érdekel?" kategóriát, főleg hogy a másik oldalon nekem csinál milliós kárt. A házba eleve nem teheti be a lábát az engedélyem nélkül, és ha valaha ellenőrizni akarják hogy az STB és modem/routeruk között megszakításmentes kábel van e (ugyan már...), hát akkor majd beraknék egyet ha jönnek. Vagy kitenném az stb-t összecsomagolva a router mellé, és megmondanám, hogy pont nem használjuk mert festés van.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz axioma #17733 üzenetére
Én ethernetre betennék inkább egy réz->optika->réz konverziót, 2db mediakonverterrel. Még annak az árán is, hogy plusz eszközöket kell vennem (pl. switchet). Elég csak az uplinkhez, és lehet hogy olcsóbb és megbízhatóbb lesz mint a rezes ethernethez árult túlfeszvédelmek.
A szolgáltató láthatóan nem foglalkozik a problémával, pedig szerintem kellene, szóval én eleve törekednék a galvanikus leválasztásra, és úgy tekintenék a kábelükre hogy bármikor jöhet rajta bármilyen feszültség. Még Digi esetén is bevett szokás (már ahol..), hogy a kábel merevítését/önhordását adó acél szálat kivágják jó hosszan a szolgáltató doboza előtti szakaszon, hogy azon se tudjon bejutni semmi. A te esetedben meg 8 éren (+az árnyékoláson ha van) jöhet az áldás akadálytalanul.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz Zizi123 #17716 üzenetére
Azért az eddigi kár miatt én fogadnék egy ügyvédet, eléggé nyertes helyzetnek tűnik, főleg hogy írásban elismerték többször is. Persze azt majd ő tudja megmondani, hogy lehet e rajtuk jogilag fogást találni nagyobb összegű kártérítésre. (Ilyenkor jön jól egyébként a D.A.S., de gondolom ha lenne, már beszéltél volna velük.)
-
addikt
válasz senki68 #17686 üzenetére
EV-nél nem az üzemanyag ára a kérdés (gondolhatod hogy amennyibe egy EV kerül, az nem az a szint ahol 5eFt-ért tankolnak, mert kenyérre kell a maradék, és e miatt nem tudnak annyit autózni amennyit szeretnének), de nyilván pszichológia kérdése is a dolog, a legtöbb embernek egyszerűen izgalmas a lehetőség, hogy kvázi ingyen mehet vele, hiába lenne pénze bármennyi üzemanyagra amúgy (én nem tartom magamnak ilyennek, de maximálisan megértem).
De nagyban növeli a szabadságérzetet az is, hogy kb. csak ablakmosó kell bele, meg max a gumi kopik kicsit, és így az ember képes magát azon kapni, hogy úgy használja mint egy biciklit, vagy mint a túracipőjét, és csak úgy funból is elmegy vele valahova, ahova amúgy nem is ment volna. Pláne hogy a környezetet sem terheli (arról most ne nyissunk vitát pls., hogy depedig a gyártása mennyire terheli, onnét indult a beszélgetés, hogy már ott áll a garázsban, és miért menne vele valaki többet).[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz gorbep #17526 üzenetére
+1. Viszont az a baj, hogy a gyártókat annyira önös érdekek vezérlik, hogy még egy közös protokollban sem tudnak megegyezni, amivel az autók tudnának egymás között kommunikálni (pl. biztonsági funkciók (baleset reportolása az előtted levőtől, stb..) és önvezetés kapcsán). Innét egyenes út vezet a BMW/Audi/akármi inverterig, amire persze csak BMW/Audi/akármi köthető. Szóval ezt már most meg kellene fogni mindenhol központi szabályzással, kötelezővé tett közös szabványokkal, mert ellenkező esetben ezen is csak élősködni fognak.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz nyilasmisi #17510 üzenetére
Érdemes egy kicsit előre gondolkodni, vélhetően nem ez lesz az utolsó dolog a ház körül, amiről adatot fogsz gyűjteni (aztán persze lehet, ezt te látod..). Nálam meglevő rendszerbe lett integrálva. ESP-t használok (szintén Wemos D1 mini), az azon futó app egy mqtt topicba küldi az adatokat, onnét megy db-be (Influx), és Grafana-val nézem/jelenítem meg. Illetve van még az egész mellett/között egy Home Assistant, ami szintén látja az adatokat, ez egyelőre csak az autótöltéseket automatizálja, de mivel így minden adott már egyéb dolgokhoz is, ezért a későbbiekben könnyen tudom bővíteni a rendszert.
Szóval csak a DSMR miatt ez az egész nyilván eléggé ágyúval verébre kategória lenne, de gondold át hogy mik a tervek a jövőre nézve, és hálás leszel magadnak, ha kiépíted az alapokat (pl. egy mqtt szerverrel kezdve). Ha tutibiztos hogy soha nem lesz semmilyen egyéb automatizálás, adatgyűjtés, stb.. a házban, akkor próbálj keresni valami beépített webszerveres megoldás a Wemosra, és akkor lehet azon direktben nézegetni az adatokat böngészőből.
A BT-t én kerülném, a Wifi egy fokkal stabilabb dolog. Bár ezt is neked kell tudni, hogy a modul környékén mi a kényelmesebb, nyilván ha van a közelben pl. egy BT képes RPI, de a Wifi nem lóg odáig, akkor felesleges csak ezért az utóbbit bővíteni, jó lesz a BT is.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz korcsi #17387 üzenetére
Ha lecseréled nem lesz érvényes csatlakozási engedélyed, újra kell engedélyeztetni, és lehet ez új szerződést is jelent, amivel 2024-től bukja az ember a szaldót.
Szerintem nem egészen, ez is csak ugyanarra feltételezésen alapul, ami egészen pontosan úgy lett levezetve évekig szakmai berkekben és itt a fórumon is, hogy nem az invertercsere fogja elkaszálni az előfizető szaldóját direktben, hanem az invertercsere miatti újraszerződés. Szóval ugyanarról a dologról beszélünk, csak én nem fejtettem ki ennyire.
Eddig oké is a dolog, volt ebben logika, én is azt gondoltam hogy így lesz. Viszont idén született egy rendelet, ami részletesen felsorolja hogy mely esetekben kell bruttóra váltani, és az újraszerződés nincs ezek között. A rendelet egyedül a rendszer létesítési idejével és a rögzített teljesítményével foglalkozik, és 2021 április 1-én lépett hatályba.
Nem akarok oldalakat idecopyzni a közlönyökből, szóval egy kis magyarázat: a lent hivatkozott "R. 9. §" a szaldós elszámolás menetét írja le, és jelen módosítás kifejezetten tartalmazza (a 2a pontban), hogy HMKE esetén marad ez az elszámolási mód, a kövektező kivételekkel (innét jön a lényegi rész):
"Az R. 9. §-a a következő (2b) és (2c) bekezdéssel egészül ki:
(2b)A (2a) bekezdéstől eltérően a forgalomarányos rendszerhasználati díjakat az adott elszámolási időszakban az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell elszámolni és megfizetni
a) a háztartási méretű kiserőművel rendelkező felhasználó ez irányú kérése esetén,
b) a 2023. december 31. napját követően létesített (a rendszerhasználó által készre jelentetett) háztartási méretű kiserőmű esetében, valamint
c) a 2024. január 1. előtt létesített (a rendszerhasználó által készre jelentetett) (tehát nem csatlakozási engedélyhez kötött) háztartási méretű kiserőmű névleges hatásos teljesítményének 2023. december 31. napját követő bővítése esetén a bővített háztartási méretű kiserőmű egésze tekintetében.
(2c)A magánvezeték engedélyese vagy üzemeltetője által a hálózati engedélyes részére fizetendő forgalomarányos rendszerhasználati díjak elszámolásának alapját képező villamosenergia-mennyiségeket – a kereskedelmi szabályzatban rögzített elszámolási mérési intervallumok szerint – úgy kell megállapítani, hogy a közcélú hálózat és a magánvezeték közötti csatlakozási ponton mért, irányonként elkülönített és előjelhelyesen (a közcélú hálózatról történő vételezés pozitív, a közcélú hálózatba történő betáplálás negatív előjellel veendő figyelembe) összegzett villamosenergia-mennyiséghez
a) hozzá kell adni a magánvezetékre csatlakozó, kötelező átvételi rendszerben értékesítő vagy prémium típusú támogatásban részesülő erőmű által a magánvezetékbe betáplált teljes villamosenergia-mennyiséget, és
b) le kell vonni belőle a magánvezetékre csatlakozó felhasználók által vételezett villamosenergia mennyiségét."[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz kardkovacsi #17348 üzenetére
Fotózhat bármit, az kevés, egyrészt megfelelő szerződés is kellene hozzá, másrészt egy egészen friss rendeletben (ha jól rémlik áprilisi) rögzítve van már, hogy 2024 után a szaldóban maradás feltétele az, hogy ne bővíts teljesítményt, invertercsereberéről szó sincs, bármit felrakhatsz, akár más gyártó tök más termékét is, csak a teljesítmény legyen ugyanakkora, vagy kisebb.
Gyakorlatilag kb. 2-3 évig tippelgetés szinten mindenki elkezdte készpénzként kezelni, hogy majd nem lehet invertert cserélni, csak javítani, és ezért (is!) fontos a megbízható nagy múltú gyártó. De ilyen leírva soha nem volt hivatalosan (bár hozzáteszem, hogy nyilván logikus tippek voltak ezek, én is több embernek tanácsoltam hasonlót), most áprilisban lett hivatalosan eldöntve, ezzel pont került a dolog végére.
Persze módosítás bármikor lehet, de azért én nem lennék ennyire pesszimista, sok évig húzták ezt, lett egy döntés, rendeletbe foglalátok, nem hinném hogy nagyon variálják. Ha baj van, elegendő a 2024 utáni moratóriumot eltörölni a fenébe, ez egyik napról a másikra bármikor megtehető lesz, felesleges kerülőutakon plusz munkával technikai irányból kikényszeríteni.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz kardkovacsi #17315 üzenetére
Sajnos sokan beleesnek abba a hibába, hogy összekeverik a gyártást a tervezéssel.
+1, de kiegészíteném azzal, hogy nagyon fontos a gyártásnál a minőségbiztosítás. Ez ugye egy külön szakma illetve egy roppant bonyolult rendszer, és adott gyár is csak egy tól-ig skálán tud benne mozogni. Szóval fontos a hely is. Kína mindent ki tud szolgálni, ha van pénzed, megkapod a csúcs gyártósort, és hozzá olyan minőségbiztosítást, hogy az ki is tudja belőle hozni a maximumot. De ez igazából a világ minden részén így van, csak kína az a hely perpill, ahol a legalacsonyabb árat mondják a csúcsra is, és mindenki közül ők lesznek a legolcsóbbak ugyanazon minőségbiztosítási követelmények mellett. (És persze ha akarod/sokallod így is, akkor lemennek a vállalhatatlan alá is kettővel, mert tényleg mindent kiszolgálnak).
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz korcsi #17262 üzenetére
Valamint ez olyan is kicsit mint a szelektív szemétgyűjtés, komposztálás. Ha nekem tökmindegy hogy mikor indítom a mosását, mosogatógépet, autótöltést, akkor miért ne időzítsem arra az időszakra, amikor saját termelésből meg tudom oldani? Mindenkinek jobb, ennyit meg lehet tenni, szaldó mellett is.
-
addikt
10K SAJ, 9.99kWp, 1770kWh lett a június. De hozzáteszem, hogy gyakran csak pislogtam az ide postolt "tiszta" grafikonokon, nálam ugyanis több esetben is sok felhő volt azokon a napokon, és szép nagy beesések voltak. Vélhetően ennyit számítanak a lokális adottságok. Egy völgyben vagyok, és szerintem a hegyek még mindig dobálják ki a májusban-június elején elraktározott rengeteg nedvességet (felhőképződés). Egy ismerősömmel egyszerre rendeltünk ugyanilyen rendszert, légvonalban 40km-re van tőlem, sík területen, nála pl. 19xx kWh volt.
Amúgy nem panaszkodok, így is a kalkulált PVGIS érték fölött voltam jóval júniusra
[ Szerkesztve ]
-
addikt
Végül is a lényeg szempontjából tökmindegy, de én fordítva gondolom: szerintem a MÁK kitalálta (nyilván körbekérdezés/felmérés után), hogy milyen határidőt írjon ki erre. Aztán nem jött be, pláne hogy arra nézve nincs semmilyen kormányrendelet, hogy bármelyik szolgáltatónak bruttós elszámolású szerződést kell tudnia prezentálni holnaptól.
Ez olyan mintha lenne egy cégem, és egy másik cég jövőre induló termékére építenék saját szolgáltatást - pontosabban szolgáltatási szabályzatot - az a másik cég pedig mégsem dobta piacra a terméket (egyelőre).
Na mindegy, ez már csak játék a szavakkal, és eléggé off is
-
addikt
HA ÉS AMENNYIBEN nem módosul az otthonfelújításos rendelet IS
Miért "is" ? Szerepel bárhol máshol ez dátum? Én úgy tudom hogy nem. De nem költői a kérdés, tényleg érdekel, mert elhiszem ha szerepel, csak én nem találkoztam vele.
Szóval ez a dolog perpill (tudtommal) egyedül a MÁK-ról, illetve a 3+3m-es családi támogatásról szól, tehát náluk van a labda.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz kiliti #16905 üzenetére
Nekem az elmű hálózat azt az állásfoglalást adta hivatalos levélben, hogy a szekrény semmilyen módon nem fúrható meg, nem lyukasztható ki, sem a nyomógomb miatt, sem a a P1 port miatt. Nyitható ajtós előlapot ajánlottak helyette, az szabványos ugyanis.
Szóval csak óvatosan ezzel, bár nem hinném hogy normális leolvasó/ellenőr beleköt, hiszen nyilvánvaló hogy miért csináltad (és ezen keresztül áramot lopni is nehézkes lenne), de sajnos innét a szerencsén múlik csak, hogy csesztetnek e érte vagy sem.
-
addikt
válasz 7Heads Drago #16864 üzenetére
Sok villanyszerelő szerint a Fi relé csak probléma.
Na, velük nem szabad dolgoztatni soha -
addikt
válasz kardkovacsi #16686 üzenetére
És ha próbaüzem közben törik el? Persze nyilván jobb a békesség, és nem kell bekapcsolni. Viszont akár hallomás szinten találkozott már valaki olyannal, akinek ebből gondja lett ?(Mármint legális próbaüzem közben meghibásodott órára gondolok).
[ Szerkesztve ]
-
addikt
Szerintem abból adódik a fordítva ülés, mert azt feltételezed, hogy valaki azért nézegeti a monitoringot, hogy 20 évre interpoláljon 2 napnyi adatból. Szerintem nincs is ilyen ember.
Illetve ezzel az erővel egy csomó körülöttünk levő dologra mondhatnánk hogy nem baj ha napokig nem szolgáltat adatot. Egy autó esetén is milyen jó lenne, ha nem működne random a trip comouter vagy a fogyasztásmérő. Ja, persze, ha éppen nem nézed/használod akkor kit érdekel. De ez most azokra az esetekre vonatkozik amikor néznéd, de éppen nem megy. Ne legyen ilyen és ennyi, pont. Nem rinya, nem hiszti, hanem teljesen jogos elvárás, szerintem.
Tökéletes persze nem lehet semmi, főleg nem egy cloudos szolgáltatás, de nem mindegy hogy 2 hetente vannak ilyen hibák, vagy csak évi párszor. Szóval én innét inkább azt üzenném a kedves gyártónak, hogy nem az usernek kellene elfogadni valami kapcsán hogy szar, hanem nekik nem kellene belátni, hogy ami nem megy, azt nem kell erőltetni.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
Azért láttunk itt cifra hibákat már, amiknek a felderítésénél fontos volt a jó monitoring. Szerintem nem olyan hatalmas elvárás egy 2-3-5-sok mFt-ért vásárolt rendszertől, hogy ne csináljon olyat, hogy 2 napig vakon legyél vele. Persze ha éppen nem vagy otthon, vagy nem vagy rá kíváncsi, akkor észre sem veszed, de ha hibát keresel, bővítést terveznél vagy egyéb dolog miatt analizálnál, akkor azért elég idegesítő tud lenni. Ennél sokkal olcsóbb, és kevésbé fontos megoldások esetén sem szeretek ilyet látni. Ha én ilyet előadok ügyfélnél egy szolgáltatással, akkor páros lábbal rúgnak **csán, és legközelebb nem velem kötnek szerződést. Persze ez nem Jóskapista otthoni napelemes rendszere, de attól még nem gondolom, hogy neki ne lenne joga arra, hogy jól működő szolgáltatást kapjon a pénzéért, vagy hogy ne puffoghatna kicsit egy szakmai fórumon ha nem működik a dolog.
Én amúgy teljesen el tudom fogadni, hogy valaki ezt nem érdekel, évente egyszer megnézi, minden tökéletes nála (vagy ha nem, hát az se baj), csak azt kérném amit már egyszer írtam ennek kapcsán: ne álljunk már be megvédeni azt, ha valami rosszul működik, és ne kezdjük el a másikra ráerőltetni, hogy neki arra igazából nincs is szüksége, szóval pont jó az úgy, hogy 2 napig szar. Nem, nem jó.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
A "szaldó" mint fogalom nem létezik a szolgáltatói szerződésekben (azon is csodálkozom hogy MÁK-os rendeletekben van ilyen szó). Bikkfanyelven van helyette megfogalmazva, valamelyik 1xx oldalas ászf-ben vagy üzletszabályzatban, egyszer megtaláltam, de 10 oldal után kiégtem. Maradjunk szerintem a "biztos jó az így" verziónál, mindenki jobban jár. Szóval ne aggódjatok, ahogy cdl is írta, bruttós szerződést eleve (még, jelen hsz írásakor) nem is lehet kötni, sem akarattal, sem véletlenül, szóval nincs mit elrontani .
[ Szerkesztve ]
-
addikt
És mi a kötekedés tárgya? Mert az lemaradt, így nem tudunk kötekedni! Az a rubrika szerintem az MFB-s hitelre vonatkozik. Ha telepítő önszorgalomból beírta, akkor az hiba volt (abban az esetben, ha ez téged zavar persze). Hiszen a rendszer a te saját pénzedből épül, illetve lesz finanszírozva ezen a ponton. Aztán hogy valamikor kérsz e rá támogatást a 3+3m keretében az egy másik történet. Mi van ha nem fogsz kérni, vagy nem kapod meg? Szóval a kitöltés pillanatában ez az adat itt teljesen irreleváns.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest