Hirdetés

2024. június 23., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11751) axioma válasza MrZed001 (#11746) üzenetére


axioma
veterán

Azert szauna is attol fugg, nekunk 20 perc felfutes es nem 8kW. A mienk sima 10A 230V-rol megy.

(#11752) DuDieHUN válasza liszkai 2 (#11750) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

a költségek eddig így néznek ki

- inverter (635$) + wifi box (85$), szállítással - 720 usd - 213.000 HUF
- akksik + kábelszett, szállítással 2940 euro (ez nettó ár, de el tudtam számolni) - 1.054.000 HUF

ami még hátra van, napelem
12 db Longi 450 wp 48.000+ÁFA/db, szállítással együtt 763.000 HUF

tehát szumma: 2 030 000 HUF
amihez még jönnek a kellékek, MC4 csatik, biztosítékok, kábelek, stb....

(#11753) stickermajom válasza axioma (#11751) üzenetére


stickermajom
addikt

Pont téma volt itthon mostanában. Ha ilyen gyors, akkor gondolom infra, ugye?

(#11754) DuDieHUN válasza MrZed001 (#11736) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

írtam neki, várom a választ

azzal számoltam, hogy kb 10% veszteségem mindenképpen lesz, 35 fok helyett 10-15 fok, 30
meter távolság az invertertől, így kb ha maximumot hozna a rendszer akkor se tud 5000 watt fölé menni, meg mindenképpen 12 db, kell, mert így fedi a tetőt :)

muszáj a paneleket sínre szerelni, nem szerelhetem közvetlenül a gerendákhoz?

(#11755) axioma válasza stickermajom (#11753) üzenetére


axioma
veterán

infra, keramia futobetet, hasznaltan vettuk de boven eleg, akik eladtak is azert mert masra kellett az ara, nem azert mert sokat fogyaszt - de mivel nekunk is uj, ha talalsz jo kozosseget kezdoknek akkor ird mar meg priviben

(#11756) DuDieHUN válasza MrZed001 (#11736) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

megjött a válasz:

”No, PV input array wattage is not the problem; but input PV voltage and current are the ones you need to check and make sure they do not exceed the input limit. 5048GK has a max PV input of 500V (Voc) so pls make sure you don't go too close to this (leave some buffer for winter times). Based on the panel spec, my advice is to wire them in 6s2p (6 in series per string x 2 parallel strings). This is the only configuration possible when using 12.”

Akkor, ahogy gondoltam a 2x6-os sztringgel
jo lesz.

(#11757) kirkri


kirkri
addikt

Ma megjött az engedélyem 1 fázisra, 4.6kW-os inverterre. Pest megye, ELMŰ. Tehát még megy a mérlegelés, nem igaz amivel két kivitelező is riasztgatott, hogy már minden 2.5kW felettit visszadobnak Pest megyében.

21 éve a Prohardveren! ™

(#11758) MrZed001 válasza DuDieHUN (#11756) üzenetére


MrZed001
tag

Szuper. Bár bevallom vártam volna valami max A féleséget napelemes MPPT oldalra.
OK, hogy 80A és 56V a max ami menni tud aksiba (4480W) a chargeren át, de mellette ott az inverter ami vele párhuzamosan szintén 5000W-ot tud nyomni be a házba is.
Kizártnak tartom, hogy MPPT kezelje ezt a majd 10.000W-hoz tartozó A.

Amúgy Pylontech 74Ah-s, és 1C-nél gyorsabban tilos tölteni ... sőt inkább 0,5C az ajánlott, szóval 74/2 = 37 ... azaz inverterben korlátozd majd le szerintem 40A-re az aksi töltést :)

(#11759) Jovanny2 válasza kirkri (#11757) üzenetére


Jovanny2
őstag

Gratula, átérzem az örömöd. Most te is várhatsz a kivitelezői szerződésre, aztán indulhat a móka. :)

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#11761) Balázzs válasza Soulfly842 (#11760) üzenetére


Balázzs
senior tag

Már fél kilenctől be lehetett lépni, nekem úgy, hogy minden elő volt készítve 11 körül sikerült elküldeni. Cseppet túl van bonyolítva a dolog, de remélem nem fognak hónapokat ülni a papírokon. Ügyintéző szerint 14,2 MRD HUF áll rendelkezésre mától.

Ja, és kell egy új doksi, amiről ma értesültem, a helyi önkormányzattól egy igazolás, szerencsére ügyfélkapuval rendelkezők gyorsan beszerezhetik.

[ Szerkesztve ]

(#11762) cserix


cserix
tag

Január végén szerződtünk a napelemes kivitelező céggel. Minden általuk kért meghatalmazást nyilatkozatot kitöltöttünk még a szerződéskor. 3 hét telt el a szerződéskötés óta. Természetesen az előleget is kifizettük. Ma sikerült először avval a személlyel végre beszélnem, aki intézi az engedélyeket a szolgáltató felé. Kiderült, hogy még be sem küldték a HMKE kérelmet ! :W
Azt tudtam, hogy jól meg kell nézni kivel szerződünk. Jól meg is néztem céginfó, feketelista, referenciák, kivitelezői garancia, számlaszámok stb. Mindent, amit lehet leinformáltam még fizettem is ezért. Nem is ők voltak a legolcsóbbak. Most teljesen elvesztettem a bizadalmamat és nagyon rossz érzésem van. Hogy lesz így szaldó meg 50%-os otthonfelújítási támogatás?
Egyébként Fronius Symo 8.2-3-M és 18 db Sharp NU-JD440 rendszert rendeltünk meg 2,7 milláért.

HP ProBook 650 G1, BlackBerry Q10 - Bold 9900 - Passport - KeyOne - realme GT 5G

(#11763) Balázzs válasza cserix (#11762) üzenetére


Balázzs
senior tag

Bolondok háza van most, én ezt tapasztalom sajna a különféle támogatások miatt és még a brutto s részletekről semmi hír. :W

(#11764) tbc2 válasza kirkri (#11757) üzenetére


tbc2
tag

Én is ELMŰ. Múlt csütörtökön küldtük be a készre jelentést (kivitelezés után), és ma meg is küldték a szerződést. Holnap viszem be aláírva. Ezzel biztosítottam a helyem a szaldósok között! :) Már csak az óracsere maradt hátra, remélem az is ugyanilyen flottul megy majd.

(#11765) Chal válasza cserix (#11762) üzenetére


Chal
addikt

Sajnos erre nem tudsz felkészülni, kaphatsz bármilyen ajánlást, nézheted bárhogy előtte. Ilyen terhelés még sose volt egyik napelemes cégen se, most dől el, hogy melyik hogy tudja/akarja kezelni, képes e nemet mondani, stb... Mivel eddig nem volt ilyen szitu, így tapasztalat se lehetett vele.

(#11766) cserix válasza Chal (#11765) üzenetére


cserix
tag

Én is vállalkozó vagyok. Tudom mit jelent mikor túlterhelés van, de ez nem tartozik a megrendelőre.
Elfogadom, hogy ez van, igyekszem pozitívan hozzáállni, de ha ugrik a szaldó vagy az 50% azért mert a kivitelező túlvállalta magát....az nagyon fog fájni.....

HP ProBook 650 G1, BlackBerry Q10 - Bold 9900 - Passport - KeyOne - realme GT 5G

(#11767) axioma válasza cserix (#11766) üzenetére


axioma
veterán

De mi tart vissza attol hogy te add be a hmke igenyt? Inverter tipusan kivul semmi nem kell hozza amit ne tudnal az eddigi szerzodesedbol.

[ Szerkesztve ]

(#11768) DuDieHUN válasza MrZed001 (#11758) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

lassan már mindent fel kell írnom, mert annyi teendő van :)

aggregátor linked eltűnt a hozzászólásodból, el tudod küldeni te melyiket használod?

(#11769) kirkri válasza Jovanny2 (#11759) üzenetére


kirkri
addikt

Köszi! Kivitelezői szerződésem már van, sőt ma már kifizettem a második előleget is, így a teljes összeg 3/4-ét már kicsengettem a kivitelezőnek. 1 hónapon belül jönnek felszerelni a rendszert.

21 éve a Prohardveren! ™

(#11770) MrZed001 válasza DuDieHUN (#11768) üzenetére


MrZed001
tag

Aham, ezt az inverterest:
http://hecht.hu/HECHTIG3600--aramfejleszto
Csak inverterest köss rá szerintem. Ezt kötöd be AC bemenetbe (mintha a szolgáltatótól jönne áram)
És le tudod korlátozni GK-ban, hogy max hány A-el töltse belőle aksit (nehogy túl sokat akarjon és túlterhelés miatt aggregát álljon le)
Ezt amúgy elküldtem MPP-nek, szerintük ok.

Face teljesen meggagyant. Másnak is, ahogy olvasom. Hát, majd 1x talán rendbe hozzák azt a milliárd dolláros izékupacot. Addig meg üzik 30-60%-a nincs (szerver oldali hiba, le se küldi kliensnek, belenéztem).

(#11771) cserix válasza axioma (#11767) üzenetére


cserix
tag

Semmi. Még az elején rá is kérdeztem, hogy hogyan gyorsabb és nem az volt a válasz hogy nekem kellene beadni. Most már biztosan be van adva, mert az imént kaptam másolatot a beküldött email-ről. eloszto@elmu.hu -ra küldték be, remélem ide kell.

HP ProBook 650 G1, BlackBerry Q10 - Bold 9900 - Passport - KeyOne - realme GT 5G

(#11772) liszkai 2 válasza kirkri (#11769) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Nekem 25-én csütörtökön jönnek szerelni és megegyezéses alapon a szerelés napján utalom a második előleget. Ez egy nagyon korrekt és profi társaság. Ez már a második cég akivel szerződtem, csak az előzővel felbontottam mert a határidőt túllépték. Semmilyen kommunikáció nem volt , még kérdést sem tudtam feltenni, volt akinek egy évig is húzták, E-mailre nem válaszoltak. A cég neve Elmú-Émász enhom üzletága. Nem javaslom senkinek.

[ Szerkesztve ]

(#11773) Imre986


Imre986
csendes tag

Tovabbra sincs tapasztalat senkinek a FUZIArol?

(#11774) kirkri válasza liszkai 2 (#11772) üzenetére


kirkri
addikt

Nekem a szerelés napján az utolsó összeget kell fizetnem, a maradék 1/4 részt. Ha nem ismertem volna a céget, hogy korrektek (ismerősömnek már a második rendszert építik), akkor nem szívesen fizettem volna ki előre több, mint 1 millió forintot.

21 éve a Prohardveren! ™

(#11775) liszkai 2 válasza kirkri (#11774) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Nekem akkor kell kifizetni a végszámlát ha átadták a mérőt és üzemel a rendszer. Jó, nekem kicsit tőbbe kerül mert a mérő cseréig semmit nem kell tennem.

(#11776) DuDieHUN válasza MrZed001 (#11770) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

Köszi, ez pont ideális nekem is.

(#11777) Fifi


Fifi
őstag

Huh, repkednek itt az előre fizetett pénzek. :U

Vagy én vagyok szerencsés vagy jól alkudtam anno, de a vállalkozónak akkor fizettem ki a teljes díjának ~5%-át, amikor eljöttem a közjegyzőtől és alá volt írva az MFB-s hitel.
A többit meg a szolgáltatóval megkötött szerződés és teljesítésigazolás alapján az MFB utalta neki.

Szerk: Tudom az elmúlt 3-4 hónapban nagyot változott a piac és nem a megrendelők - azaz a mi - előnyünkre.

[ Szerkesztve ]

(#11778) január


január
csendes újonc

Valaki nem mentette el azt a Pentele telefonszámot amin a szerelés időpontjáról egyeztettek?

(#11779) joghurt válasza január (#11778) üzenetére


joghurt
addikt

Szerintem ez szerelőcsapattól függ...

A tej élet, erő, egészség.

(#11780) liszkai 2 válasza Fifi (#11777) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Én semmilyen hitelt vagy támogatást nem veszek igénybe mert "ingyen ebéd nincs" és a végén többet fizetsz. A 0%-os hitel is hitel és az is pénzbe kerül. Önerőből sokkal egyszerűbb csak jó szerződést kell kötni. Elsőre én is mellé fogtam.

(#11781) stickermajom válasza liszkai 2 (#11780) üzenetére


stickermajom
addikt

Legalább több marad nekünk. :D Ilyen infláció mellett a 0%-os hitel konkrétan ajándék. (Amúgy is, de így főleg.)

(#11782) stickermajom válasza Fifi (#11777) üzenetére


stickermajom
addikt

Tőlem is csak 10% előleget kértek, ennyi teljesen normális szerintem. Kollégám most szerződött velük, neki már ennyit sem kell fizetnie, majd ha elkészült akkor egyben elutalja.

(#11783) Alien666


Alien666
csendes tag


Napelem rendszer kivitelezője a fülembe ültette a bogarat. Azt mondta, utána kell nézni, hogy szabványos-e a mérőhely, mert az ad-vesz óra felrakásakor olyan dobozra van szükség, amin ajtó van, hogy a gombot lehessen nyomkodni rajta. ELMÜ területen lakom és a villanyszerelőm, aki anno a mérőhelyet csinálta nem tud ilyen követelményről.

[ Szerkesztve ]

(#11784) stickermajom válasza Alien666 (#11783) üzenetére


stickermajom
addikt

ELMŰ területen vagyok, nem érdekelte őket az ajtó hiánya.

(#11785) Fifi válasza liszkai 2 (#11780) üzenetére


Fifi
őstag

Nem mondom, hogy önerőből nem egyszerűbb és még jobb alkupozícióban is vagy, de hogy ezt gazdaságilag nem gondoltad végig - "a végén többet fizetsz" -, abban 100% biztos vagyok.

Én pl. saját pénzből nem csináltattam volna meg, mert a megtérülés akkor már túl hosszúra nyúlt volna a 0%-os költségű és kamatú hitellel szemben.

(#11786) liszkai 2 válasza stickermajom (#11781) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Azért vannak eljárási költségek és meg is vagy kötve, nem tudom miért jó. Van ebbe egy kis szemfény vesztés.

(#11787) tothbe válasza Alien666 (#11783) üzenetére


tothbe
addikt

Nekem az ELMŰ szerelő azt mondta, jobb is, hogy nincs ott ajtó csak a kismegszakítónál mert akkor azt is le kellene plombálnia.
Egy darab menü gomb van amúgy az órán ami neked semmilyen értelmes funkciót sem ad csak az ELMŰnek. legalábbis egy fázisos biztosan. 3 fázisos órán van legalább egy UTP amit fel tudnak programozni neked de ahhoz sem kell nyomkodnod semmit csak egy weboldalon az IP címen egy böngészőben tudod nézni az óraállásokat a belső hálózatról vele.

By(e) Tothbe

(#11788) liszkai 2 válasza Fifi (#11785) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Ha 0 %-os hitelből csináltam volna 100 ezerrel került volna többe a projekt , mert a kp. miatt ennyi engedmény volt. A vállalkozók szívesebben dolgoznak gyorsabban és olcsóbban ha kp-ben fizetsz. Remélem ezt a tényt nem lehet megcáfolni. H meg van a pénzed jobb befektetés mint az egy százalékos kamat amit a banktól kapsz és ki sem mozdultam a lakásból. A hitel azoknak van kitalálva akik nem rendelkeznek elegendő készpénzzel.

(#11789) priki07 válasza Alien666 (#11783) üzenetére


priki07
újonc

Nálam azonnal megvásároltatták az ad-vesz óra felrakása előtt a műanyag előlapot, burkolatot, amelyen nyitható kis ajtó van. Emiatt később helyezték üzembe a rendszerem, nem beszélve a közel 40.000,-Ft plusz költségről, amibe került. Csökkentve ezzel is a napelem beruházás megtérülését!
ElMÜ terület szintén!

(#11790) leslieke válasza Alien666 (#11783) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nekem ilyen ajtó van ELMŰ területen, mögötte az ad-vesz óra.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#11791) stickermajom válasza liszkai 2 (#11788) üzenetére


stickermajom
addikt

És szerinted melyik kerül többe? Ma kifizetni 2 milliót, vagy ma kifizetni ~100-150 ezret (energetika, közjegyző, tulajdoni lap) és 20 év alatt törleszteni 2 milliót? A maradék 1,9 millió 20 év alatti kamatát most nagyvonalúan nem veszem ide.

(#11792) OPiiPO válasza liszkai 2 (#11788) üzenetére


OPiiPO
addikt

A 0%-os hitel kvázi ingyenpénz, főleg 20 éves futamidővel.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#11793) liszkai 2 válasza stickermajom (#11791) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Nézőpont kérdése. Ügy tudom,hogy áramban fizeted, ami azt jelenti,hogy lejártáig nem lesz semmi hasznod és még nem is vagy független, amit pénzbe nem lehet kifejezni. Amíg te kötve vagy amint írod 20 évig, én azt csinálok a rendszerrel amit akarok és ha rákényszerülsz a bruttó elszámolásra lehet,hogy a 20 év is kevés lesz. Persze mindenki másként látja, ettől ilyen szép ez a világ.

(#11794) Chal válasza Alien666 (#11783) üzenetére


Chal
addikt

Ezt nekem is mondták itt-ott, hülyeség. Nekem is ilyen Hensel szekrényem van amúgy, felhívtam óracsere előtt az Elműt, azt mondták hogy nem kell ezzel foglalkozni, nekik jó úgy ahogy van. Végül azért vettem rá új fedelet (ugyanilyet mint a tiéd), csak mert 1x éves volt, és nagyon kiszívta már az UV. Ezt szó nélkül cserélték a kiérkező szerelők.

Egyébként mindennek ellenére én bánom már kicsit hogy nem ajtósat vettem, ha már vettem... A kapott órán van egy felhasználó interfész, amin keresztül valós időben lehet adatokat kinyerni. Ajtós előlap hiányában most nem férek hozzá, pedig nagyon szeretnék. Úgyhogy ezzel lehet hogy még lesz egy köröm. Egyelőre állásfoglalást kértem az Elmű-Hálózattól annak kapcsán hogy milyen feltételekkel használhatom (bár írják az oldalukon, de szeretnék személyes megerősítést kapni, nem akarok ebből bajt) , még nem válaszoltak, de pozitív válasz esetén szerintem én cseréltetem ajtósra.

stickermajom: amúgy nem UTP, RJ12, és soros kapcsolat. De ki mondta ezt neked? A szerelők? Végre egy elő ember aki kapott valami infót erről a portról valakitől... :D Minden részlet érdekelne, akár "szó szerint" is, ha vissza tudod idézni.

[ Szerkesztve ]

(#11795) sanzi89 válasza cserix (#11762) üzenetére


sanzi89
addikt

Solargroup Kft. nálunk kb. másfél hónap alatt lezongorázta az egészet. Felméréstől a konkrét betáplálásig. Semmit nem fizettünk előre, lejáró Fundamentából finanszíroztuk a dolgot, miután kész volt az ad-vesz óra beüzemelése, 3 nap múlva mentünk a számláért, és ekkor fizettük ki az egészet, egy összegben.
Csak pozitív tapasztalatom van a céggel idáig, mind a felmérés, a kivitelezés, a papírok ügyintézése, szerintem az ár is rendben volt.

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#11796) liszkai 2 válasza OPiiPO (#11792) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

0 %os hitel is hitel amit vissza kell fizetni, ingyenebéd nincs! Ráadásul most kamat mentes, de jön egy idióta kormány és megváltoztatja. Erre nem gondolsz?
Igen, és most hallottam,hogy a támogatott napelem már csak bruttó lehet.

[ Szerkesztve ]

(#11797) rígel válasza liszkai 2 (#11793) üzenetére


rígel
őstag

Ha úgy tetszik bármikor kifizetheted bárminemű költség nélkül. Hol a kötöttség. Végülis mindenki maga dönti el hogy kifizeti egyben előre 10 évre a villanyszámláját, vagy az így felszabadult pénzt befekteti másba. De nézőpont kérdése hogy ki gondolkodik okosabban. Ja, nem :)

0 %os hitel is hitel amit vissza kell fizetni, ingyenebéd nincs! Ráadásul most kamat mentes, de jön egy idióta kormány és megváltoztatja. Erre nem gondolsz?

Csak egy kérdés. Neked ingyen csinálták a rendszeredet mert meglengettél egy köteg kp-t? Ha igen, elnézést kérek.
Minden más esetben előre egyben kifizetted azt a pénzt, amit a sok- nyilván buta- ember részletekben fizet ki, az így felszabadult tőkét pedig másra, akár pénzkeresetre fordította.

[ Szerkesztve ]

(#11798) tothbe válasza Chal (#11794) üzenetére


tothbe
addikt

Ezt nem sticker írta, hanem én. Nekem az egy fázisost rakta fel csak nézegette az okos mérőmet meg a webfelületet. Amúgy az egy fázisos órán is van RS 485 feliratú csatlakozó, ahogy néztem.
De közben mutatott egy nála levő 3 fázisos okosórát és a rajta levő UTP portot ( az mellett is volt egy RS485 port pluszban, az RJ12, valóban). Az UTP-re mondta, hogy ha mire jönnek oda viszem a hálózatot egy UTP-n akkor bedugják és engedélyezik a webfelületet a menüben. És akkor local hálón az IP címet beírva egy webes felület jön be amin lehet nézni az óra minden állását (1.8.0,2.8.0, stb). Más funkciót nem mondott. Illetve az RS485-re azt mondta, hogy arra nem lehet kötni az csak nekik van.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#11799) OPiiPO válasza liszkai 2 (#11796) üzenetére


OPiiPO
addikt

Feladom és kiszállok a threadből, úgy látom hogy nem vagy tisztában az MFB 0%-os hitel konstrukcióval, valamint általában a kamatos kamattal és a pénz jelen/jövő értékével kapcsolatban is utána olvashatnál kicsit szerintem.

[ Szerkesztve ]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#11800) Chal válasza tothbe (#11798) üzenetére


Chal
addikt

Igen, bocsi, rossz nicket copyztam :) Hát ez érdekes amúgy, nem látok ilyen órát az elmű honlapján. Mi a pontos típusa annak amin az UTP van, nem tudod? Nálam nincs se ethernet, se RS485, egy P1 feliratú RJ12 csati van, amin DSMR protokoll jönne. Ez egy holland nyílt szabvány, az ottani közműszolgáltatók dolgozták ki (náluk van a gáz/vízórán is ilyen interfész). Találtam róla Elműs előadásanyagokat, hogy pár éve átnézték az európai megoldásokat, és e mellett döntöttek, ezt támogatják, illetve ezt fogják bevezetni itthon. Ennyi infóm van róla, meg a doksi. Illetve várom az állásfoglalást, remélem pozitív lesz, mert egy ilyen képességű fogyasztásmérőnek tudjuk az árát, volt itt már téma sokszor, ez meg ingyen van, és ráadásul a leghitelesebb helyről származó adatot tudja biztosítani, hiszen ez után fizetünk :)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.