Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55851) #21078528 válasza Flowtation (#55850) üzenetére


#21078528
törölt tag

Én mondjuk a FreeNAS-t ismerem/preferálom, de mind a háromnak komoly bázisa van...

(#55852) wopi


wopi
aktív tag

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Hogyan tudom az alábbit megoldani? DDNS frissítő URL-ről van szó, amit időzítetten, mondjuk fél óránként szeretnék lefuttatni.

"Elsősorban de nem kizárólag valamilyen Linux (Unix alapú) operációs rendszer használata esetén időzített eseményként (cron) meghívható az alább url:

http://[USERNAME]:[PASSWORD]@update.ipdns.hu/update?hostname=[DOMAIN]&myip=[IP]

A kapcsos zárójelek értékeinek megfelelő beállításával, de csak olyan programmal ami az url-ben lévő @ jelet képes kezelni (elküldeni) például a Curl (a közismertebb Wget és a böngésző programok erre nem alkalmasak)."

A felhasználónevet simán beírom. A jelszót meg tudom oldani, hogy valahol, esetleg titkosított formában tároljam, és onnan szedje? Illetve az IP-t hogyan tudom megadni, hogy lekérje, milyen paranccsal helyettesíthető?

Tudom, ez már lehet, hogy egy script lesz, de Ti mindig annyira segítőkészek vagytok, hogy tudom, egy kis iránymutatást biztosan adtok. :B

Köszönöm,
Peti

(#55853) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Fluxbox/Openbox-hoz, mit kell telepíteni/beállítani, hogy a multimédia gombokkal tudjam vezérelni a zenelejátszást, globális módon? :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#55854) zoltanz válasza zoltanz (#55853) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Az következő track-re lépés és a hangerő fel/le működik csak.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#55855) mefistofeles

Hajaj, egy kicsit kimaradt a linux és máris bénázok...
Az SSD-re felment a rendszer meg a home eddig kafa de az 1 Tb-os winyót az fstab nem is látja. A nemo és a gparted látja de csatolni nem sikerült.....
Ja és Fstab se tiszta ezt dobja ki.
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=8cdaf530-a4b0-4464-ae8a-39f61cc46a88 / ext4 errors=remount-ro 0 1
# /home was on /dev/sda5 during installation
UUID=f4f18392-36b4-4037-b4fd-910cc071fa5c /home ext4 defaults 0 2
# swap was on /dev/sda6 during installation
UUID=a7555443-f436-43df-b05a-b276ce15e185 none swap sw

az az errors=remount-ro az mi?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#55856) BoB válasza mefistofeles (#55855) üzenetére


BoB
veterán

"de az 1 Tb-os winyót az fstab nem is látja"

:D fstab nem fog látni vagy nem látni, ez csak egy konfig fájl. Ami benne van az végre lesz hajtva csatolási szemszögből. Ha a telepítő nem írta bele és te sem raktad bele, akkor nem is lesz ott.

Az mit jelent hogy csatolni nem sikerült? Hogyan? Fájlkezelőből próbáltad elég szimplán csatolni? Vagyis csak rákattintasz.

errors=remount-ro: hiba esetén csak olvasható módon fogja felcsatolni adott eszközt.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#55857) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Jelenleg egy utolsó szériás WD Velociraptor winyón pihen a Fedora linux a munka gépemen.
/ és /home külön partíción, swap nincs. Minden partíción EXT4 van, kivéve az EFI partíciót.
AMD A10-7890K proci, 16GB Ram (-1GB az IGP-nek).

A gép elfogadható sebességet tud, de azért progik betöltése terén lenne még mit turbózni rajta.

Több kérdésem is felmerült ezzel kapcsolatban:

1.) - SSD - elég ha a / particiót rakom SSD-re, vagy a /home is sokat számít?
2.) - másik file rendszer - A velociraptor nagyon gyors winyó, de nálam mégsem annyira. Lehet, hogy az EXT4 fogja vissza? (sajna nem tudok semmit a file rendszerek sebességre gyakorolt hatásáról)
3.) - egyéb - pl. swap-nak van értelme 16GB Ram mellett, ha eddig még nem fogyott ki komoly felhasználás mellett sem?
Sosem értettem, hogy egy winyón lévő file hogy gyorsíthat, de meggyőzhető vagyok. :U

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#55858) mefistofeles válasza BoB (#55856) üzenetére

Fájlkezelő megnyitja de nem tudok pl. bemásolni semmit (egyébként tök üres, frissen formázott lemez). A tuladonságoknál azt írja, hogy olvashatatlan.

Az Fstab nál rosszúl fogalmaztam, szóval nem szerepel benne....

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#55859) BoB válasza mefistofeles (#55858) üzenetére


BoB
veterán

Milyen féjlrendszer? Jogosultságok?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#55860) mefistofeles válasza BoB (#55859) üzenetére

ext4 fájlrendszer.... és érdekes módon a gparted szerint 14 gb foglalt rajta,.....
bazz, leválasztottam és formáztam de továbbra is ott az a 14 gb valami.
Hogy lehet tökéletesen lepucolni a meghajtót?

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#55861) BoB válasza mefistofeles (#55860) üzenetére


BoB
veterán

Tegyél már be ide egy fdisk -l /dev/s?? kimenetet. Kérdőjelek helyére megfelelő betűjel kell. Szám nélkül, pl sdb.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#55862) mefistofeles válasza BoB (#55861) üzenetére

sudo fdisk -l /dev/sdb

Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
Be careful before using the write command.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#55863) BoB válasza mefistofeles (#55862) üzenetére


BoB
veterán

Ilyesmit kellene látni, nem tudom mi megy ott nálad hogy semmi sem jön össze :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#55864) ubyegon2 válasza BoB (#55863) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a szöveg a kollégánál a particionáló elején a tájékoztató szöveg, ebből nekem az jön le, hogy még nem túl erősen van az a lemez particionálva, úgy értem nincs particiós tábla. Gondolom emiatt úgy veszi az fdisk, mintha nem is lenne ott az -l kapcsoló.

várja a parancsot türelmesen az fdisk :) (kihagytam a -l kapcsolót, hogy szimulálja a dolgot)

ubyegon@ubymintc182-Satellite-L305 ~ $ sudo fdisk /dev/sda

Welcome to fdisk (util-linux 2.27.1).
Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
Be careful before using the write command.

Parancs (m = súgó):
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(#55860) mefistofeles

Alkoss szépen a gparted-del particiós táblát és ne zavarjon, hogy az ext4 fájlrendszer alapból lefoglal egy biztonsági tartalékot magának, ezt is lehet csökkenteni, ha sokallod, de ahhoz a művelethez a mostaninál jóval több skill-re lesz szükséged! Pontosan nem tudom, hogyan kell, de minap olvasta róla. Hagyd úgy, nem véletlen csinálja azt oda a rendszer. ;]

Azt se bánnám, ha a gparted múveletekről képet raknál be, mert valamit nagyon egyedi kotta alapján csinálsz.

az az errors=remount-ro az mi? - ez a kérdésed elszomorit kissé, mert a tegnapi FSTA linkemet nem nézted meg tüzetesen ezek szerint! :(

[ Szerkesztve ]

(#55865) ubyegon2 válasza Bici (#55857) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

1.) - SSD - elég ha a / particiót rakom SSD-re, vagy a /home is sokat számít?

/home is az SSD-n szeretne lenni, minden dolog konfigja ott van, ha keresgélni kell azon az úsállaton, az lassabb, mint az SSD-ről

2.) - másik file rendszer - A velociraptor nagyon gyors winyó, de nálam mégsem annyira. Lehet, hogy az EXT4 fogja vissza?

Az ext4 nem fogja vissza, ez a relativ lassúsági érzet nem lehet emiatt.

3.) - egyéb - pl. swap-nak van értelme 16GB Ram mellett, ha eddig még nem fogyott ki komoly felhasználás mellett sem?
Sosem értettem, hogy egy winyón lévő file hogy gyorsíthat, de meggyőzhető vagyok.

Nincs jelentősége a swap-nak, ha nem hibernálsz. A második mondatod nem értem, milyen fájlról gondolod, hogy gyorsít?

(#55866) mefistofeles válasza ubyegon2 (#55864) üzenetére

Tehát azt a 14 gigát a fájlrendszer rakja félre magának? A particiós táblát megcsináltam, most már csak azt nem tudom, hogy csatolásál mit baszarintottam el..... Régebben ezzel nem volt gondom :

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#55867) BoB válasza ubyegon2 (#55864) üzenetére


BoB
veterán

Nem, akkor is mutatja ha nincs partícionálva. Kihagyta a kapcsolót vagy rossz kapcsolót írt.

Ez egy teljesen üres lemez:
bob@bob-pc ~ % sudo fdisk -l /dev/sdd
Disk /dev/sdd: 7,5 GiB, 8053063680 bytes, 15728640 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

mefistofeles: én még mindig megnézném a parancs kimenetet, kíváncsi vagyok mit csináltál.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#55868) ubyegon2 válasza mefistofeles (#55866) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nézd meg az alsó eredeti és a felső későbbi képet, most csináltam a partíciót, legalul nézd, arányaiban mindig levesz ugyanennyit, ez akkor jön jól, ha valaki teletömi a particiót, ill a rendszer nem hagyja, hogy teletömd, mert neki kellhet bizonyos esetekben valamennyi tartalék hely. Okosan van ez megoldva, bár igen ritkán van tá szüksége a rendszernek, de hülyebiztos sok dolog a Linuxban. :D

hogy csatolásál mit baszarintottam el..... Régebben ezzel nem volt gondom :

Mivel nem túl figyelmesen olvastad át, amit linkeltem, adja magát, mit kell tenned. Nézd át és ha nekifogsz, ird be ide, mit akarsz alkotni az fstab-ban, mielőtt mentenéd!

(#55869) BoB válasza ubyegon2 (#55868) üzenetére


BoB
veterán

Azért ez a dolog nem általános, nekem az konkrétan egy nagy össze-visszaságnak tűnik :D

Nekem nincs ilyen

"mert neki kellhet bizonyos esetekben valamennyi tartalék hely"

Ezt mondjuk kifejhtenéd a rendszer hogyan fogja igénybevenni úgy hogy nincs fájlrendszer rajta :DDD
(és most nem az SSD-nek fenntartott helyről beszélünk ha jól értem)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#55870) ubyegon2 válasza BoB (#55867) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem is feltűnt, hogy nem OK valami azzal a l-lell, de ez marhaság, mert a terminalban 1-esnek látszik.

Itt éppen meg volt formázva a lemez! Neked írta, ha jól látom! :DD

Nem értem, mit kell nézni a képeden, mert az nem egy tök üres partició, de ha megnézed kevesebb oszlop van a vacak kparted-ben, mint a gparted-ben! :DDD

És jól látod, nem a provisioningről hablatyoltam. ;)

[ Szerkesztve ]

(#55871) BoB válasza ubyegon2 (#55870) üzenetére


BoB
veterán

Ebben az esetben egy képernyőkép konkrétan jobb lett volna.

Egyébként az összefoglalóban a ★★★★★ Linuxszal foglalkozó könyvek, címek listája ★★★★★ nem működik.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#55872) ubyegon2 válasza BoB (#55871) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Működik az. Lehet, hogy nem logout-ból nézed.
https://logout.hu/bejegyzes/ubyegon2/linuxszal_foglalkozo_konyvek.html

Nem találom azt a Haladó topikból, amikor épp a túlzott helyfoglalásról volt szó, talán bambano írta, hogyan lehet csökkenteni, de nem biztos!

Viszont ezt megtaláltam, láttál már ilyet?

[ Szerkesztve ]

(#55873) BoB válasza ubyegon2 (#55872) üzenetére


BoB
veterán

Ez szerintem csak neked működik, mindenki másnak 404

Próbáld ki úgy hogy nem vagy bejelentkezve.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#55874) ubyegon2 válasza BoB (#55873) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban, de miért? Annál a linknél zöld jel van a lakat mellett, a többi linknél meg sárga. :U

Ugyanonnan van belinkelve, mint az SSD-s blogbejegyzésem.

[ Szerkesztve ]

(#55875) Bici válasza ubyegon2 (#55865) üzenetére


Bici
félisten

Kössz!

Akkor SSD. :)
Milyen file rendszer ajánlott rá?

A file-nál a SWAP-re gondoltam, de közben leesett, hogy linuxon nem file, hanem partíció van SWAP célra. :D Linuxon sosem használtam még swap-ot ezért nem fogalmaztam jól.
Nem szoktam hibernálni.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#55876) lev258 válasza Bici (#55875) üzenetére


lev258
veterán

Újabban már a swap fájl az alapértelmezett.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#55877) BoB válasza lev258 (#55876) üzenetére


BoB
veterán

Ubuntun, de ez disztrónként eltérő, Ő Fedora-t használ. Szvsz sokkal jobb swap file-ban, de azért az Ubuntut ne terjesszük ki az egész linuxos közösségre mint mi az alapértelmezett.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#55878) ubyegon2 válasza Bici (#55875) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

SSD-re a JFS fájlrendszer is ajánlott BFQ scheduler-rel, de igazából ext4-et használ szinte mindenki.

Jól mondtad a swap fájlt amúgy, de nem értem honnan olvastad, hogy az gyorsít valamit. Annak nem az a dolga, persze nem tudományos alapon lehet mondani, hogy quasi gyorsít, ha elfogy a fizikai memória, de ez már filózás csak. :)

BoB

Az a könyvlista ott van már kb egy éve is, jó sokan kattinthattak rá eddig! :DD
Nem volt kipipálva a blogbejegyzésnél, hogy publikus! :W
Köszi, hogy jelezted, legalább egy ember már nézegette az Összefoglalót rajtam kívül is! ;]

swap helyett most nemrég próbáltam ki a zram-ot, egyből kettőt csinált (2x1GB) a rendszer 4GB mellé.

[ Szerkesztve ]

(#55879) BoB válasza ubyegon2 (#55878) üzenetére


BoB
veterán

"Az a könyvlista ott van már kb egy éve is, jó sokan kattinthattak rá eddig! :DD
Nem volt kipipálva a blogbejegyzésnél, hogy publikus! :W"

OMG

Ilyenkor nem érzed kicsit hogy feleslegesen dolgozol? :DDD

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#55880) ubyegon2 válasza BoB (#55879) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ilyenkor nem érzed kicsit hogy feleslegesen dolgozol? :DDD

Nem.
Nem csak ilyenkor! :(

De jó, lett is egy új blogbejegyzésem, ami nem is az enyém! :D

[ Szerkesztve ]

(#55881) Bici válasza ubyegon2 (#55878) üzenetére


Bici
félisten

Kössz!

Ennek a JFS+BFQ kombónak mik az előnyei az EXT4-gyel szemben?
Wear leveling jobb támogatása, nagyobb sebesség stb.?

Csak hogy erőltessem-e, vagy jó nekem is az ext4?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#55882) ubyegon2 válasza Bici (#55881) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ennek a JFS+BFQ kombónak mik az előnyei az EXT4-gyel szemben?

Nem tudom, csak a JFS-t próbáltam még, de a videó alapján a BFQ elég meggyőző, de szerintem ezt nem nagyon lehet észleni home userként.
berus.berus szerint az SSD a JFS-s imádja és tuti igaza van, csak én hiába raktam fel, mert a többi disztró ext4-ről meg nem nagyon szerette, így aztán egyelőre marad az ext4.

Próbálgasd, hátha észreveszel különbséget. :)

(#55883) ReSeTer válasza lajos0001 (#55761) üzenetére


ReSeTer
senior tag

Igen az. Mert mióta mondogatjátok, hogy miért nem használnak az emberek linuxot, már minden grafikus, nem kell állítani semmit, erre rögtön hogy egyáltalán legyen netem, azt se tudom miket kell aktiválni, miközben a windowsban nem kell.

Én meg hülye fejjel hittem, hogy csak felrakom, max terminálból leszedek drivert, aztán csinálhatok olyat is, amiért eleve használja az ember a laptopját. Eddig többet voltam terminálban meg google-ban, mint bárhol máshol a linuxban.

Erről ennyit.

Egyébként meg aktiválva van a routerben az a dhcp vagy mi. Be van állítva a ppoe is, mégse látja.

[ Szerkesztve ]

(#55884) Frawly válasza lajos0001 (#55817) üzenetére


Frawly
veterán

Írd meg mik azok a windowsos programok, amiket nem tudsz kiváltani, lehet tudunk segíteni. Jellemzően az XP-s dolgoknak szokott lenni alternatívája.

SSD-re mindenképp upgrade-elj, a mai gyors gépeket (pláne 16 giga RAM-mal) nagyon visszafogja a HDD lassúsága. Nem drágák már az SSD-k, olcsó SATÁ-sokat kapsz 20k környékén rendszermeghajtónak (kb. 120 gigás méretben), a legolcsóbb is fényévekkel gyorsabb, mint egy HDD. A gép is csendesebb lesz tőle, minden olyan gyorsan betölt, mintha már RAM-ba lenne előtöltve. Én is sokáig halogattam az SSD beszerzését, de annyival jobb azzal használni a gépet, hogy megbántam, hogy nem váltottam sok éve, nem érte meg filléreskedni.

(#55885) Frawly válasza ReSeTer (#55883) üzenetére


Frawly
veterán

A Wi-Fi kártyák egy része szopó tud lenni Linux alatt. Bár én már több éve csak úgy vagyok hajlandó gépet vagy bármilyen hardvert venni, hogy előre meggyőződök a linuxos támogatásáról, kompatibilitásáról, és csak akkor veszem meg, ha pöccre megy Linux alatt. Windows only szemetet nem veszek.

Bár ez sem garancia mindig, legutóbb egy Samsung nyomtatóval szívtam, mindenki azt írta, hogy támogatott Linux alatt, a Samsung is. Támogatott is, de alapból nem vitte, kellett neki driver, de a hozzá kapott és a gyártó oldalán kint lévő linux driverrel csak a nyomtatás ment, a szkennelés nem. Végül a nem hivatalos tárolóból kellett feltennem egy unified samsung drivert, azzal megy.

(#55886) Dave™ válasza ReSeTer (#55883) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nekem 3 különböző gépen mindegyik ment pöccre elsőre. Ha nincs driver Windows 10 alá (mert mondjuk régi a cucc és a gyártó nem támogatja) ugyanúgy megszívod, és akkor grafikus felületen fogsz ugyanott tartani, hogy nincs neted és nem tudod mit csinálj. A hardverek többsége amúgy megy kapásból, mindenféle mókolás nélkül, kivételek viszont mindig lesznek, bármelyik oldalon.

(#55887) #21078528 válasza Bici (#55881) üzenetére


#21078528
törölt tag

A JFS a cache kezelése miatt ajánlott SSD-re, meg amúgy is egy nagyon jó fájlrendszer.
A BFQ körül órási csodavárás van, de csodák nincsenek, mint azt tudjuk. Nyilván lehet kreálni olyan terhelést, amikor jobban teljesít, de olyat is tapasztaltam, hogy döccen a rendszer (ugye Mageian alapértelmezett)...
Minden esetre hétköznapi használat alatt nem nagyon fogsz sem JFS, sem BFQ miatt lényeges különbséget érezni...

(#55888) ubyegon2 válasza #21078528 (#55887) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban, köszi, a cache kezelés! Látom újra Mageia-t használsz, azon BFQ van alapból, de hogyan? Ez nem nyírja ki a HDD-t, mint a noop?

(#55883) ReSeTer

Már bocsi, de már a harmadik hsz-edben nyekeregsz, hogy ilyen-olyan ez a Linux, de arra nem vetted a fáradtságot, hogy beleolvass az Összefoglalóba és leírd, hogy milyen géped van, még a végén valaki tudna tippeket is adni! Találjuk ki mi a fenékből áll a laptopod? :W

[ Szerkesztve ]

(#55889) #21078528 válasza ubyegon2 (#55888) üzenetére


#21078528
törölt tag

Nem, nem nyírja ki! ;)
Valójában a CFQ-val rokon, annak tovább/átgondolása.

(#55890) ubyegon2 válasza #21078528 (#55889) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, akkor ezt a Mageia-t már teljesen elfelejtettem, kipróbálom valamellik nap.

Azt jól gondolom, hogy az ext4-es disztróim nem jól kezelik a JFS fájlrendszerű disztrókon lévő adatokat, nem tudom már pontosan mi volt, de valami nem tetszett neki.

[ Szerkesztve ]

(#55891) #21078528 válasza ubyegon2 (#55890) üzenetére


#21078528
törölt tag

Néhány terjesztésből kikerült a támogatás (SuSE, Fedora), hogy miért, azt meg se kérdezd, de a többinek simán kéne kezelnie.
A /boot-nak szoktam EXT fájlrendszert javasolni, ott szoktak problémák lenni a JFS-sel néha.

[ Szerkesztve ]

(#55892) mefistofeles válasza BoB (#55867) üzenetére

Most értem haza
itt a helyes kimenetel: sudo fdisk -l /dev/sdb
Disk /dev/sdb: 931,5 GiB, 1000204886016 bytes, 1953525168 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: A84146A1-8FD5-45C4-B38C-713356D31F08

Eszköz Start Vége Szektorok Size Típus
/dev/sdb1 2048 1953523711 1953521664 931,5G Linux filesystem

Az azért érdekes, hogy azt a lefoglalt területet itt sem látni......
Azért nem értem igazán, mert mikor délelőtt gond volt a merevlemezzel akkor gparted progiban leválasztottam, mindent leradíroztam róla és formáztam de azonnal ott volt az a lefoglalt terület. Na most eszerint vagy a linux egy nem felcsatolt meghajtón is azonnal létrehozza a maga kis helyét, vagy egy olyan területet hozott létre amit még gparted progival sem lehet törölni, De akkor mivel?

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#55893) ubyegon2 válasza #21078528 (#55891) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor nem lesz gond, /boot-ot sose csinálok, pedig már párszor jól jött volna.

(#55894) BoB válasza mefistofeles (#55892) üzenetére


BoB
veterán

Ugyanez gdisk-el? sudo gdisk -l /dev/sdb

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#55895) Bici válasza #21078528 (#55887) üzenetére


Bici
félisten

Köszi!

Igazából ha csak kicsi teljesimény difi van, akkor nem erőltetném, csak akkor ha élettartam miatt jobb, vagy ha érezhető (>10%) sebesség előnyt tud jelenteni.

A Mageia nekem is megtetszett nagyon. Pont nemrég raktam fel otthonra.
Ha jobban megismerem és beválik, akkor a dolgozós gépemen is váltani fogja a Fedora-t. Ha nem válik be, akkor mindenhova Debian-t rakok. Az a biztos. :D

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#55896) mefistofeles válasza BoB (#55894) üzenetére

GPT fdisk (gdisk) version 1.0.1

Partition table scan:
MBR: protective
BSD: not present
APM: not present
GPT: present

Found valid GPT with protective MBR; using GPT.
Disk /dev/sdb: 1953525168 sectors, 931.5 GiB
Logical sector size: 512 bytes
Disk identifier (GUID): A84146A1-8FD5-45C4-B38C-713356D31F08
Partition table holds up to 128 entries
First usable sector is 34, last usable sector is 1953525134
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 3437 sectors (1.7 MiB)

Number Start (sector) End (sector) Size Code Name
1 2048 1953523711 931.5 GiB 8300

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#55897) ALFA válasza #21078528 (#55851) üzenetére


ALFA
senior tag

Hát, megnézegettem mindhármat, de most nem vagyok képben. :F
Az első javaslatokból úgy értettem, hogy OMV kell, hogy mindháromat lehessen használni.

Majd ezt találtam:
freenas-nas4free

OMV-re egy másik linket találtam, azt írja, egy komplett rendszer - akkor az előző kettő más linux alatt mehet csak?

1. harder-sw
Mivel a gépem egyre bizonytalanabb, új gépet mindenképp kell venni, akkor már új linux is mehet rá - eddig Suse és Ubuntu-féleségeket használtam.

Maradhat Ubuntu (valamelyik), mint debian alapú linux a fentiekhez, vagy az OMV a kötelező választás?

Naná, hogy csak angolul vannak hozzá leírások - illetve freenashos románul és bolgárul is, de azokat még annyira se ismerem.;)

2. a jövő
Amitől nagyon félek az az, hogy a nyakamba szakadnak a fiatalok, amiből nem nagyon kérek.
Nekem vagy jeneleg egy Ubunta Mate gépem a maga 120 GB-s HDD-jével, és két másik, lényegében ugyan ekkora hdd-n vannak a biztonsági másolatok és egyéb adatok.

A fiatalok win7-en nyomulnak, mellette egy 3 TB-os és egy 2 TB-os hdd-jük van a biztonsági másolatokkal, de gondolom, a többség mindenféle program, de inkább video meg zene lehet.

Az ifjú titán pedig tavaly óta valami Mac-es pc-n ügyködik, mert valami akcióban kapott rá eredeti video-audio szerkesztő programot - biztos vagyok benne, hogy hatalmas tárhelyigénye lesz, mert egy családi videót hat változatban készített el és még a munkaváltozatokat is tárolja.

A magam részéről így maradnék körön kívül, egy pendrájvon elférnek a részemről megosztandó fájljaim, míg tőlük teherautóval jönnek majd az "ezt nézzétek meg" és társai, ami nem lenne baj, ha megnézés után törölhetném őket, de hát, ugye...

3. korlátok?
Szóval, a nyugalmamnak biztosan vége lesz, de megoldható lesz valahogy, hogy azt mondjam, nekem elég mindjuk 500 GB életem végéig és a többiről nem akarok tudni/látni?

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#55898) Smiley válasza ALFA (#55897) üzenetére


Smiley
őstag

En a helyedben a freenas-al kezdenem, viszonylag egyszeru kezelofelulet, a smb share-t megeszi mindegyik os, es azert egy kezdonek a zfs mirror/raidz hasznalata eleg egyszeru ezen a feluleten. Van rola egy rakas youtube video, es eleg hasznalhato a man-ja.

Storage-ot mindenfele eloismeret es gyenge angol nyelvtudassal napi hasznalatra osszelegozni nem egyszeru feladat. Ha fontos az adatok tarolasarol van szo, akkor meg nehezebb a dolgod. Ha ez a helyzet akkor igazabol neked kapasbol 2 darab stabil storage-re van szukseged, lehetoleg egymastol fuggetlen helyen, es egy rendszeres automatizalt backup-ra. Sokan abba a hibaba esnek, hogy hallottak mar a raid nevezetu izerol a szomszed pistiketol ami majd jol megvedi az adatokat, csak 2 disk kell hozza, viszont ez igy onmagaban egy hatalmas baromsag. Legalabb 1-el tobb disk legyen a storage-ban mint amennyire szukseged van, es lehetoleg kikapcsolva hotspare-ben varakozzon. Kb ugyanez ervenyes a backup-ra is. Tovabba gondoskodni kell az adatok titkositasarol is. Mindig utolag derulnek ki a tervezesi/megvalositasi hianyossagok, amikor mar keso.

En egy rakas storage-et epitettem mar, ossze se tudom szamolni jelenleg mennyi van belole, es lekopogom nekem meg adatom nem veszett el, pedig a disk-ek doglenek rendesen. Azonban a nagyon fontos, sajat privat cuccaimat titkositva egy fizetos cloud-ban tarolom, mert olyen szintu cuccot otthon lehetetlen megepiteni... ezen erdemes egy kicsit elgondolkozni.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#55899) jackal79 válasza growler (#55848) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia! Pont ilyenre gondoltam. Köszi!

(#55900) #21078528 válasza Bici (#55895) üzenetére


#21078528
törölt tag

A JFS élettartam és sebesség miatt is jobb SSD-n, de ~10%-os különbségeket ne várj...
A BFQ még nálam is újdonság, nincs még vele sok tapasztalat, de nyilván ott sincsenek ekkora különbségek.

A Debian mellett a Mageia a másik "kiadjuk ha készen van" koncepcióval készülő terjesztés, szóval ez is biztos! :K
Nekem a szívem csücske, Mandrake volt az első Linux Only felállású gépem főszereplője, és kedves ismerősnél az első komolyabb, éles környezetben végzett maszek melómé pedig Mageia, szerver és kliens oldalon egyaránt, évek óta használják nagy megelégedéssel! :K

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.