Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) M0ng00se


M0ng00se
őstag
LOGOUT blog

kicsit fenyegető aurásak a diagramok, de remélem érteni azért :DDD

V6

(#2) czundermák


czundermák
aktív tag
LOGOUT blog

Rettentően hiányoznak logoutról az ilyen típusú tartalmak, akár cikként hosszabban taglalva! :R

A Northwood azon okból autentikusabb Pentium 4 s478 alapokon, mert ez a mag 2002 januárjában már elérhető volt, a Prescott rá két évre 2004 februárjában debütált, mikor a foglalat váltások elkezdődtek. Ebben a két évben 2002-2004 közt a 478 lényegi fejlődése már lezajlott, a magas 800MHz FSB, a 8x AGP, a HT már megjelent, mire a Prescott befutott.
Az 500-as számozású LGA775 procikkal igazából a mag búcsúzott is. Vagyis nem egészen, ha belegondolok a Smithfield (800-as jelölésű LGA775 procik) már egy tipikus brutalista megoldás volt az intel részéről, hogy lényegi változtatások nélkül, a magon belül részegységeket átcsoportosítva, de mégis csak két prescott magot pakolt egy tok alá...

Technikai oldaláról megközelítve a Prescott nem egészséges a közép, vagy alsó kategóriás lapoknak. Az IC7 és hasonló kaliberű i875, vagy komolyabb i865 lapokkal nincs gond, viszont idővel ezeket is képes lehet hazavágni.
A "szivárgóáram" mint fogalom létezik, de nem ez a fő problémája, hanem a hatalmas étvágya, ami az alaplapok VRM részlegét ki tudja fárasztani. Ekkoriban a 478 érában nem volt szinte hűtés semelyik VRM FET-en, a NW nem igényelte, ellenben a Prescott már 3GHz felett igen, hiába az alacsonyabb csíkszélesség, sokkal többet kajált.
Teszteltem anno 3200-3200, 2600-2600 felállásban Northwood vs. Prescottot, igaz cikk nem született belőle, az alaplapokra mért hőterhelése volt a kérdés számomra. A northwood 1-2%-al alacsonyabb teljesítményét átlagban 20 Celsius fokkal alacsonyabb FET hőmérsékletekkel honorálta mindkét órajel esetében. Szóval ez a két mag közt a jelentős különbség.

A prescott inkább 775-be való, a Northwood autentikusabb s478 alá, de persze ez sem szentírás. :K

CPU tálcák és bővítő kártya állványok: http://bit.ly/3tOpQyO

(#3) envagyok válasza czundermák (#2) üzenetére


envagyok
veterán

Igen, mostanában alig jön retrós írás.
Pedig a P4 is megérdemelne pár cikket.
Azért a 2000-2006 közötti életében volt pár jelentős állomás:
2000-2001 S423 a rút kiskacsa, amikor még mindenki p3-al és tuslatinnal volt elfoglalva.
2001-2002 S478 a kisebb fsb-s ht nélküli procik, majd 2002 végén a 3.06ghz HT-s volt egy nagy ugrás.
2003 A northwood és a s478 aranykora: ht, a 3.2-3.4ghz órajel, és az ee procik
2004 lga775 prescottal, órajel felugrott 3.8ghz-re. Itt már a s478 prescott elavultnak számított, ebbe a foglalatba meg se merték jelentetni a 3.6-3.8GHz változatokat.
2005-2006 A 2 magos Pentium D (2x Pentium 4) ideje.
Először 1M cache-el, ami kèsőbb 2M-ra hízott. A Pentium D 960 3.6 GHz procik a P4 teteje, és a csúcsa a 2mag 4 szálas 3.73GHz-es EE.

A Prescott szerintem se s478-ba való.
Eleve feleslegesen zabálja az áramot, és szereti hamar tönkretenni az ekkoriban a vrm-re nem túl sokat fejlesztő alaplapokat.
A "classic" p4 a szememben egy 3-3.4ghz közötti northwood.
Annak idején egy 2.4-es P4-em volt ASUS P4P800 lappal.
Mondjuk utólag már úgy érzem, jogy egy Athlonnal jobban jártam volna.

2004-re nekem egy ABIT AA8XE (ha lesz időm cserélni, akor fatal1ty) 925xe chopsetes lappal, ddr2-667 cl3 rammal, asus x800xt pci express vga-val van összerakva egy p4 3.46ghz-as extreme edition nortehood magos processzor, ami simán alázza az ugyanakkor kijött 3.8ghz-es prescottot.

[ Szerkesztve ]

(#4) envagyok válasza envagyok (#3) üzenetére


envagyok
veterán





Fura különben, hogy a kevesen értékelik/építik meg a prescottal debütáló lga775 vonalat, mindenki a s478-at preferálja.
Igaz abból is van összerakva 2 gép, de szigorúan northwooddal és 2003-as hardverekkel.
Tervezem még egy Pentium D-s 2006-os pc összerakását, ha időm engedi.
Ott még agyalok, hogy nforce4 vagy i975 legyen a lap, és persze ettől függően a videókártyák típusa.

(#5) DarthSun


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Jó teszt ! :C
Látszik hogy a Prescott jobb proci, amit mindíg is mondtam. Jófajta 478 lapba a Prescott illik. 775- be meg már a Core2D/Q. A köztesek sztem felejthetők, kivéve a 478- as P4EE- t, ami Northwood magos, de az L3 cache miatt gyors, viszont kevesebb tuningot bír mint a Presi.
Rendes hűtővel a Prescott tuningolva sem melegszik, azért maradt rajta a kazán jelző, mert a korabeli hűtők alkalmatlanok voltak hozzá, ráadásul az egészet rosszul szellőző házakba pakolták, ami tovább rontott a helyzeten.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#6) DarthSun válasza envagyok (#4) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Fura különben, hogy a kevesen értékelik/építik meg a prescottal debütáló lga775 vonalat, mindenki a s478-at preferálja

Ahogy említettem, sztem a 775- be már egy jobb C2D illik legalább, alacsonyabb órajelen lealázza az összes Netburst procit. Itt már felesleges küzdeni egy eleve lassabb procival, mikor ma már olcsón rendelkezésre áll a jobb.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#7) envagyok válasza DarthSun (#6) üzenetére


envagyok
veterán

Persze.
Van is összerakva kb 5 pc core2 quaddal.
De azokat 2006-2008 időszakra raktam összr.
2004-ben ez volt a csúcs, a korabeli 775 lapokban a Pentium D se megy, nemhogy a core2.
Ha a kort nem nézzük, akkor persze igazad van.

(#8) DarthSun válasza envagyok (#7) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Ja-ja, én gyakran időutazgatok :B , még nemlétező alkatrész korai konfigban, meg Win98 RyZenen...
Persze, amúgy szép a géped ! Jól néz ki a ház is.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#9) envagyok válasza DarthSun (#8) üzenetére


envagyok
veterán

Köszönöm.

Egyszer azért tegyél próbát, mit tud a prescott lga775-ben egy korai és egy újabb, jobb lappal.
Szerintem durván elhúz a s478 mellett.
Egy p4 640-670 közötti 2M caches procit pl egy jobb Asus lappal.
5GHz tutira meglenne könnyedén neked is.

Ennyit sajnos a s478 prescott nem bír.

[ Szerkesztve ]

(#10) domos


domos
senior tag

Ne haragudj, de alig bírtam végigolvasni :DDD

P4-gyes, SATA3-mas, 3750MHz-cen, 250MHz-ces, 260-nat

Ennek a ragozásnak érdemes lenne utánanézni. :K

A tartalom egyébként érdekes, köszi! :R

[ Szerkesztve ]

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#11) M0ng00se válasza domos (#10) üzenetére


M0ng00se
őstag
LOGOUT blog

P4-gyes, SATA3-mas, 260-nat tenyleg szar, javitottam, de a tobbinel az utolso kiejtett betut kell tudtommal ragozni azert irtam ugy

V6

(#12) domos válasza M0ng00se (#11) üzenetére


domos
senior tag

MHz-es, MHz-en

A "c" az a Megahertz ("megaherC") vége, az már le van írva egyszer.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#13) DarthSun válasza envagyok (#9) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Persze hogy elhúz a 775- ben. Csak a lépcsők miatt mondtam a Core 2- őt.
P5Q lapom van,
nálam - C2D/@4.2GHz/QFX3500(7900GS)/Win98 : 47753, Bacsisnál pedig erősebb videokártya, /proci @5225/XP : 36394. A Cedar Mill- ben látszik mennyivel kevesebb erő van jóval magasabb órajelen is.
Most prímán rajta van a toronyhűtő az E8500- on, nemnagyon akarnám piszkálni, de amúgyis csak PentiumD Presler 3.4GHz van, amit tudnék próbálni, de az meg egy brand gépben, azt még macerásabb kiszerelni. Pakolgatás, szerelgetés : 1 nap, másik nap mondjuk a tesztek, harmadik nap, vissza az egész, jó sok idő a MHz- ekért, mely fajlagosan jóval gyengébb a Core2- nél.

S478 : a @3GHz/D0- ás Prescottom pedig megfutja a @4145- öt léghűtéssel, a linkelt E0 pedig @3758, pedig utóbbinak jobban kéne menni.

[ Szerkesztve ]

A 3 test probléma nem megoldható.

(#14) envagyok válasza DarthSun (#13) üzenetére


envagyok
veterán

Ha szeretnél vele szórakozni, küldök neked egyet ajándékba.

(#15) DarthSun válasza envagyok (#14) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Köszi, rendes Tőled, de nem szedem le mostanában a C2D- ról a hűtőt. Bár az alsó backplainet nem kell leszedni, 2 rugóscsavar tartja felülről a leszorítót, ám a procit sem szeretem cserélgetni, minden variálás esetén jöhet probléma - tapasztalat, jól működő rendszert nem érdemes piszkálni.
Voodoo2SLI- hez lenne még érdekes, de 775- ben már fix a PCI órajel, nem növekszik a tuninggal, a 478 a legerősebb rendszer, amivel ki lehet hajtani.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#16) Geri Bátyó válasza DarthSun (#15) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

A fix PCI órajel alaplap és/vagy BIOS függő lehetett, mert nekem a Gigabyte 965P-DS4 (ez volt a Core 2 alatt) esetében kapcsolható volt. Persze a konkrét beállítás elvileg a PCI-E órajelre vonatkozott, de valójában mindkettőre. Szóval vagy mindkettőt fixáltam, vagy egyiket sem. Mondjuk az is lehet, hogy csak bug volt! :DDD

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#17) Fred23


Fred23
nagyúr

Tetszett az írás, nekem is van mindkét prociból, és mindegyiket kedvelem. Az meg, hogy melyik az erősebb, alkalmazásfüggő, de valóban igaz, hogy általában a Prescott nyer.

Ettől függetlenül nekem a 3.2-es Northwood tán a legfőbb kedvenc P4-em, van belőle nálam kettő is két külön konfigban, a másik kedvencem pedig a késői Cedar Mill-es SL9KE, ami alapból 3.4 GHz, de csak 65W-ot fogyaszt (D0-ás stepping). Ilyet tippre még olcsón be lehet szerezni eBay-ről, bár régen néztem utoljára.

Rákerestem, és igen, még mindig nagyon olcsón, és jó játszótárs. :)

[ Szerkesztve ]

(#18) DarthSun válasza Geri Bátyó (#16) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Esélyes, mert az Asus, P45 chipsettel szerelt, de pld az AGP 775 Asrock 865- el, a P4P800 szintén 865, de csak az utóbbiban nőtt a PCI órajel, 44MHz a biosban, ami tuninggal 53MHz- ig kúszott.
Madness Win98/RyZenben is próbáltam, de ott csak 5398- at hozott 4.5GHz- en, fix PCI.
Miközben a P4P800- al 3DM99/2000- ben is világcsúcsot toltam a V2SLI- vel, HWBot- on fent vannak a resultok.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#19) DarthSun válasza Fred23 (#17) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

478- ban amiatt is nyer a Presi, mert 4GHz fölé tuningolható(jó léghűtéssel, jól szellőző modern házban, itt a naptárazott házakat felejtsük el, csak a modern alsótápos házak játszanak, 12cm front/rear ventikkel), a 4GHz- et meg lazán viszi, lényegében ezen órajelen semmit nem kell finomítani, szinte alapból megy neki, erre a Northwood nem képes.
775 : a Cedart pedig fent említettem, az E8500, de még sztem az E6600 is porba döngöli, szintén 65W villannyal.
Mai lehetőségekkel - Prescott max, utána egy jó C2D/Q amit érdemes összerakni, a köztes csak azon retrózónak, aki napra pontosan ragaszkodik a naptárazáshoz, utóbbit is értékelem, de ha én már összeszerelek egy ilyen korú gépet, a praktikusság, használhatóság nagyon számít....nekem...sztem.
És legtöbbször a mai lehetőségekkel operálok, régebben gyakran volt hiányérzetem, FPS vagy képminőség tekintetében, ma ezt kissé moddolt vassal, ámulattal nézem milyen lehetett volna, és milyen király ma egy-egy régi kedvenc - főleg modern LCD monitoron, a szemrongáló CRT helyett.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#20) Fred23 válasza DarthSun (#19) üzenetére


Fred23
nagyúr

Bevallott naptározósként én az említett FPS vagy képminőség tekintetében vett hiányérzetet úgy próbálom leginkább csökkenteni, hogy az adott kor legerősebb hardvereit -és persze különlegességeit- próbálom beszerezni. De az is nyerő megoldás, ha egyszerűen kipróbálom az x évjáratú szoftvereket az x+2 évre épített konfigokon is.

2001 végével mondjuk számomra az igazi retrónak is vége szakad, minden túl könnyűvé és gondtalanná válik. Aztán lehet, csak én voltam túl fiatal és tapasztalatlan még, és azért látom így, de mintha az XP előtti időszak tényleg sokkal szopatósabb lett volna.

(#21) envagyok válasza Fred23 (#20) üzenetére


envagyok
veterán

Úgy van. :C

Engem is a windows 3.1, 95, és a DOS tud szivatni.
Meg a jumperelgetős hardverek (főleg amihez nincs leírás)

(#22) Tamás88 válasza envagyok (#3) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

És épp emiatt kezdték először a Vistát úgy csinálni, hogy 6 GHz-es procik lesznek, de a terv idővel változott.

(#23) envagyok válasza Tamás88 (#22) üzenetére


envagyok
veterán

Komolyan?
Van erről több infó?

(#24) DarthSun válasza Fred23 (#20) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Én az x+sok évre is. Szerencsére ma már natívan, a modern drivereknek köszönhetően, mai gépen is tökéletes pld a 84- es DOS cím is.

XP előtti időszak : úgy van, még kb 2 éve is xopatósabb volt, de hála a sok retrókedvelő programozónak ma már natívan, és a forradalmát érő PCEm- nek is köszönhetően is ott vagyunk az időben, ahol éppen szeretnénk. Natívan már linkeltem akár a DOS/W98 Zen2 platfromot is. De ugye már a folyamatosan fejlesztett PCEm- nek köszönhetően, a legmodernebb gépen is visszatérhetünk akár a kezdeti XT- hez, vagy bámelyik évhez.
Pld 486 :


P-II :

Az ezelőtti emulátorok csak játékszerek, ez az igazi élethű(még a lapok biosai is úgyanúgy működnek, mint az eredetiek, meg a bővítőkártyák is), a színes 486 bios, és az ablakos bios is ugyanaz dettó.
A dosbox, vmware, meg ilyesmik, halványak nagyon.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#25) DarthSun válasza Tamás88 (#22) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

A terv nemtom hogy változott, de még a DOS/Win98 is működik nagy órajelű, modern procikon is, egy időben elterjedt hiedelem volt az ellenkezője, de a saját próbapadomon alaposan megcáfoltam.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#26) DarthSun válasza envagyok (#23) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Infó... :Y , hát nálam, nem olvastad... :F :U

A 3 test probléma nem megoldható.

(#27) DarthSun válasza envagyok (#21) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Az említett oprendszerekhez is részletes hsz- ek vannak tőlem, jumperelgetős lapok könyveit meg már réges-rég linkeltem, csak ahogy tapasztaltam, ezeket a userek skippelik, nem veszik komolyan, aztán amikor kéne, akkor meg kérdezősködnek arról, ami már elhangzott.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#28) DarthSun válasza DarthSun (#25) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Pld, DOS variációk/korabeli sebességek X99 gépre, a modern driverekkel : [link]

A 3 test probléma nem megoldható.

(#29) envagyok válasza DarthSun (#27) üzenetére


envagyok
veterán

Tamás88-t kérdeztem erről:
"És épp emiatt kezdték először a Vistát úgy csinálni, hogy 6 GHz-es procik lesznek, de a terv idővel változott."

(#30) Fred23 válasza envagyok (#21) üzenetére


Fred23
nagyúr

Nekem a 95 a halálom oprendszerek tekintetében.

DarthSun: Ezt a PCEm-et nem ismertem, most hallok róla először.

(#31) DarthSun válasza envagyok (#29) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Kíváncsi vagyok a válaszra, bár ha bármi negatív jön, kapásból tudom cáfolni. Annó már a hiedelem arról szólt hogy a Win 98 2.4GHz felett rosál...én már 4.65 GHz- en járok ;) , de már láttam 5GHz+ gépről is hiteles képmentést.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#32) DarthSun válasza Fred23 (#30) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Win95- el nem foglalkoztam különösebben régebben sem, kirívó, lényegében semmire nem használható system. Win98SE- vel éledt fel a DOS/Win3.11 után az x86 vonal.

PCEm : ismerd meg, érdemes rá, hihetetlen. Én aki mindíg hadilábon álltam az x86 emulátorokkal, ez simán, könnyen kezellhető, tényleg mintha fizikailag összeszerelnél egy retró gépet, még az Ami clone bios is ugyanúgy viselkedik, mint anno, ha túl korán nyomod a del- t, akkor keyboard hiba, press F1 to bios...ugyanaz mint az eredeti lapon. Elképzelni sem tudom hogyan tudták ilyen élethűen leprogramozni.
PowerIso azért kell, hogy a virtuális vinyókra tudjál másolgatni, anélkül viszonylag nehéz, bonyolult, de ha adott, és belőtted a módszert, utána minden egyszerű.
Fent van a jelenlegi virtuális gépeim mentése az 1TB külső SSD- men, ha nem sikerül belőnöd, beviszem Fehérvárra, csak bemásolod a kész PCEm könyvtáramat, bármilyen modern gépen indul.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#33) Fred23 válasza DarthSun (#32) üzenetére


Fred23
nagyúr

Szerintem nem lesz vele gondom, és majd kipróbálom, ha lesz rá egy kis fölös időm. Azt szeretném csak majd megnézni, hogy szerinte mi a legjobb chipset/alaplap az 1.4-es Athlon Thunderbird alá.

(#34) czundermák válasza Fred23 (#33) üzenetére


czundermák
aktív tag
LOGOUT blog

VIA KT133A (Asus A7V133), ha SD RAM-ot szeretnél. AMD760 (Abit KG7) ha DDR-t.

Utóbbi általában 2-5%-al gyorsabb, de nem feltétlenül stabilabb.

[ Szerkesztve ]

CPU tálcák és bővítő kártya állványok: http://bit.ly/3tOpQyO

(#35) Fred23 válasza czundermák (#34) üzenetére


Fred23
nagyúr

Igen, az Abit KG7-ről már sokat olvastam, egyszer majdnem vettem is, és a KT133A-s lapokat is nagyjából ismerem. De megnézném azért az összes lehetőséget, egészen a KT266A-s lapokig, de tán még azokon túl is, akár csak azért, hogy lássam, mennyit hozna mondjuk egy nForce2-es lap egy AMD760-ashoz képest.

(#36) Tamás88 válasza envagyok (#29) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

(#37) DarthSun válasza Fred23 (#33) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

P2- ig vannak benne biosok, romok, el is felejtettem hogy Neked akkor nem is biztos hogy jó, mert a 2000 körüli időszak érdekel. A P2 emulálásához is már elég erős gép kell.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#38) DarthSun válasza Tamás88 (#36) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Másik hsz- hoz aszociáltam, elkanyarodtam, de elolvasom én is.

A 3 test probléma nem megoldható.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.