Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#42651) Lompos48 válasza darvinya (#42650) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A B és C még "rosszabb" az említett szempontból.

(#42652) darvinya válasza Lompos48 (#42651) üzenetére


darvinya
titán

Az a gond, hogy Si tranyóban én még nem találtam 100 alattit.
AC128 egyedül 60-tól van, de az Ge.

BC212B,C helyett inkább BC337,A-t raknék, mert az 100-as.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42653) Lompos48 válasza darvinya (#42652) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az 100...250. Rémesen kicsi a valószínűsége, hogy 100-ast találj közöttük.

(#42654) Lompos48 válasza Batman2 (#42647) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Leszimuláltam a kapcsolást és nagyon szépen kapcsol 12.6 és 12.7V között. Talán az is gond lehet, hogy nagyon kis áramú LEDet használtál. Próbád nagyobbal, ha van.

Az, hogy a kapcsolás 12.6...12.7 környékén történik egyértelműen a Vbe feszültségnek tudható be. A 12V-hoz jobban közelítő értéket a Zener válogatásával, vagy pl. 9V1-es Zener és 3 db. 1n4148 sorbakötésével érhetnél el.

(#42655) darvinya válasza Lompos48 (#42654) üzenetére


darvinya
titán

Szerintem 12V(v. alatt) szeretné a kapcsolást.
Tehát 12V világít, 11.xV nem világít a LED.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42656) Lompos48 válasza darvinya (#42655) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Teljesen mindegy, valahogy ki kell rakni a küszöbfeszültség mínusz 0.6..0.7V-os Zenert. Ha még pontosabb kell, akkor komparátor, de a pontos referencia akkor is kötelező.

(#42657) Batman2


Batman2
őstag

Nekem konkrétan 14V körül kellene kapcsolnia a zenernek, hogy tudjam jelezni, hogy az akku közel van a teljes töltéséhez.

Megpróbálom a zenert is jobban terhelni kisebb ellenállással, a tranyóra nagyobb terhelést tenni plusz ellenállással és válogatni alacsonyabb HFE értékűt az itthon levőkből !

Köszi a tippeket !

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42658) Batman2


Batman2
őstag

Az alkalmazott BC212-esemre semmi további jelzés nincsen írva.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42659) Lompos48 válasza Batman2 (#42657) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nekem konkrétan 14V körül kellene kapcsolnia a zenernek,

Akkor a 12V-os megtoldva 2 kicsi diódával sorban, nagyjából (nagyon) közel jár.

(#42660) Lompos48 válasza Batman2 (#42657) üzenetére


Lompos48
nagyúr

(#42661) Batman2 válasza Lompos48 (#42660) üzenetére


Batman2
őstag

Elvileg,
ha a 12-os 12V-nál nyitna.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42662) don_peter válasza jobbman (#42648) üzenetére


don_peter
senior tag

Érdekelne mid van és milyen áron.

[ Szerkesztve ]

----== Neo Geo és Arcade Fórum : www.neo-geo.hu ==----

(#42663) Lompos48 válasza Batman2 (#42661) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Írtam, próbálkozz nagyobb áramú LEDdel! A diódák számával aztán (1-2-3-4...) lehet zsonglőrködni.

(#42664) Batman2


Batman2
őstag

Végignéztem az itthon levő tranyóimat.
Az említett BC212-es 125 HFE-vel rendelkezik a műszerem szerint.
A megnézett tranyók közül egy 2N2904-esre írt 100-as értéket, így lecseréltem a 212-est arra.
Másik változtatás, kicseréltem a zener soros ellenállását az ajánlott 180ohmosra.

A kapcsolást így kipróbálva majdnem hozta a szimulátor értékeit !
A LED 12,60V-nál kezdett "parázslani" és 12,68V-nál már rendesen világított.

Egyetlen negatívuma van a dolognak, ha rákapcsolom a 14,4V-ot, akkor viszont felforr a zener, túl sok áram folyik át rajta !
Persze ha beteszem a plusz két diódát, akkor már 14V körül kezd nyitni, vagyis 14,4V-nál sem fog akkora áram folyni, mint most.

Ettől függetlenül kipróbálom a 15V-os zenert egy valamivel nagyobb soros ellenállással, hátha sikerül behangolni megfelelő értékre, ha nem, akkor marad a 2 dióda emelés.

Még egyszer köszi a segítséget !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42665) Lompos48 válasza Batman2 (#42664) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A LED 12,60V-nál kezdett "parázslani" és 12,68V-nál már rendesen világított.

Na, erről van/volt szó! :C

Egyetlen negatívuma van a dolognak, ha rákapcsolom a 14,4V-ot, akkor viszont felforr a zener, túl sok áram folyik át rajta !

Ha a Zenert 12V-osnak hisszük, akkor tranzisztor nélkül 13.3mA folyna rajta, ami nem sok, de tranzisztorral sokkal több lesz, mert a BE átmenet söntöli és 0.6...0.7V körül tartja a feszültséget az ellenálláson. Így a Zener tényleg felfő, de gondolom a tranzisztor is. De te nem 12V-ra akarod a köszöböt, hanem fennebb. Ezt tudod korrigálni a plusz diódákkal, vagy nagyobb Zenerrel. A 15V-os nagyon jó lenne a 14.4V-ös küszöbhöz, ha a Vz pont annyi lenne. De katalógus szerint 13.8...15.6V. Tehát esetleg ezzel is kell sakkozni, de csak akkor lehet, ha kisebb az érték. Az ellenállás maradjon, hisz ugyanakkora áramnál kell elérned a nyitófeszültséget (ugye: Ohm).

(#42666) Batman2 válasza Lompos48 (#42665) üzenetére


Batman2
őstag

Betettem a plusz kettő diódát, ugyan nem 1N4148, hanem 1N4007-esből, de sajna 13,8V körül van a nyitás, ami még mindíg kicsit kevés, mint amennyi volt "szólóban" a zener az első próbálkozáskor.
Megpróbáltam a plusz ellenállást párhuzamosan a LEDdel, talán még határozottabb a LED felgyulladása, de a nyitási érték nem meglepően nem változott.
A LED 1 tized V változás alatt gyak aléri a max finyerejét, ha van párhuzamos ellenállás, akkor talán 5 század allatt is.

Megyek tovább a 15V-os zenerre.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42667) Big M


Big M
tag

Sziasztok!

AKG ghs-1 fejhallgató tulajdonosa vagyok. Sajnos a vezetékre a székláb párszor rá lett téve, és a csatlakozónál is elérett a műanyag, már csak a fémszálak tartják. Tudnátok ajánlani hozzá minőségi kábelt, és minőségi csatlakozót, amelyekkel ugyanúgy szólhat majd mint újkorában?
Jól gondolom azt, hogy nem kell a fülesig újravezetékelni, elég csak a kábel kb. 2/3-ánál lévő hangerőszabályzóig cserélni?

Köszönöm a válaszokat!

:R

(#42668) Batman2


Batman2
őstag

Ki próbáltam a 15V-os zenert ugyanebben a környezetben.
Azzal nem világított a LED 14,4V-on, így rákötöttem magasabb feszre.
No akkor rögtön eldurrant valami.
A magasabb fesz a szabályozatlan tápfesz volt, ami 23V körül van, azt már nem bírták az alkatrészek.
Tönkrement a tranyó és a zener is.
Csere, vissza BC 212 és 12V-os zener.
3 diódát a zener elé kötve még jól világít a LED 14,4V-ról , de már 14,2V-nál semmi.
Ennyire pedig nem kellene kihegyeznem a jelzést, mert régebbi akkuk már nem biztos hogy elérik a 14,4V-ot, ha meg a delikvens vár a jelzésre, tönkre teheti végleg az akkut.

Még két ötletem volt.
1. hogy 3 dióda, de a harmadik valami kis áramú schottky, aminek 0,3V körül van a nyitása, így a13,8V olyan 14,1V-ra módosulna elgondolásom szerint.
Még nem próbáltam.

2. hogy kisebb diódát (1N 914, 1N 4148) teszek be a 1N 4007-esek helyett, aminek várhatóan valamivel nagyobb a nyitófeszültsége, így nyerhetek 1-2 tized V-ot még pluszba.
Ezt próbáltam, 1 tized V a nyereség.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42669) Lompos48 válasza Batman2 (#42668) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tönkrement a tranyó és a zener is.

Hát igen. :))

Igen, innen kezdődik a puzzle, amíg eltalálod. De előtte tégy még egy próbát: cseréld a 180 ohmos ellenállást pl. 150-re. Ezzel megnő az áram kb. 20%-kal, következésképp a Zener feszültség 20mV-tal (ha jól emlékszem az Rz értéke 5mA-en 20 ohm), meg a kis diódák nyitófeszültsége is esetleg még többel is, közelítve a nagyobb küszöbértékhez. Vagy válogatni a 12V-os Zenerekből.

(#42670) darvinya válasza Big M (#42667) üzenetére


darvinya
titán

Igen, elég odáig.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42671) tDr1v3r


tDr1v3r
veterán

Sziasztok,

USB kábel drótozásához ért valaki? Adott egy leblankolt kábel, male fejtől levágva. Négy színű drót van: piros, fekete, fehér, sárga.

Na most van egy kis problémám: nincs itthon multiméter és nem tudom kimérni hogy melyik a +5V, a GND illetve a Data + / - ága. Szerintetek? Én a pirost tippelem a pluszosnak, feketét a GND-nek, a fehéret a D+-nak és a sárgát a D-nak.

disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

(#42672) vmk válasza tDr1v3r (#42671) üzenetére


vmk
tag

(#42673) darvinya válasza tDr1v3r (#42671) üzenetére


darvinya
titán

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42674) tDr1v3r válasza darvinya (#42673) üzenetére


tDr1v3r
veterán

A pinoutot én is ismerem, csak a színekkel vagyok megkeveredve. :) De lehet az lesz hogy megpróbálom szétbontani a csatit és újrakötöm.

Nem akarom elsütni az USB vezérlőt...

[ Szerkesztve ]

disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

(#42675) vmk válasza tDr1v3r (#42674) üzenetére


vmk
tag

Megkockáztatnám, hogy sárga=zöld.
GoPro-nak van vmi speckó kábele, de annak csak a csatolója USB, de más elven működik.

(#42676) darvinya válasza tDr1v3r (#42674) üzenetére


darvinya
titán

Mivel csak 4 szálad van, így nincs más lehetőség mint sárga=zöld.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42677) intercooler válasza intercooler (#42449) üzenetére


intercooler
őstag

Köszönöm a segítséget utólag is :R

Sziasztok újabb kérdéssel/ kéréssel fordulnák hozzátok.

Szeretnék készíteni 1 úgy nevezett "pulsing led circuit" pulzáló áramkört, nézegettem rajzokat de nem tudom melyik lenne nekem jó.
Ami kellene 12v-rol menjen és azt is vezérelje, illetve ezeknek a terhelhetősége wattban a táptól függ?mivel lenne rajt max 2m ledszalag aminek 4/5W métere plusz pár led előtéttel. És ha nem sok plusz akkor a pulzálás időtartam állítása :F :R

vagy érdemesebb készen venni? ha létezik ilyen......

[ Szerkesztve ]

(#42678) PH-User válasza darvinya (#42611) üzenetére


PH-User
addikt

Üdv. Mindenkinek!

Ma jutottam el odáig, hogy hozzak képeket a szerkezetről, így most már képpel kérdezem, hogy mi romolhatott el a kütyüben, hogy nem forog a fogaskerék csak egy irányba?
Hol van a mozgásirány-váltós rész? :F

Kép 1 _ Kép 2

:R

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#42679) Lompos48 válasza PH-User (#42678) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csak egy gyenge tipp: a narancssárga relé véletlenül nem egy bistabil relé, ami a végkapcsolóra vált állapotot?

(#42680) kjani18 válasza Lompos48 (#42679) üzenetére


kjani18
őstag

Ilyenre gondolsz.

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#42681) Lompos48 válasza kjani18 (#42680) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen, ráadásul a szín is passzol. :)

(#42682) PH-User válasza Lompos48 (#42681) üzenetére


PH-User
addikt

Szia Lompos!

Igen, ez lesz az szerintem, látom linkeltétek is.
Hogy tudom 100%-ra kideríteni, hogy ez-e a hibás? :U
Nem az enyém a kütyü, így nem akarom potyára berendelni az alkatrészeket. :DDD

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#42683) meroly


meroly
veterán

Sziasztok!

Az miért van, ha egy adott készülék töltőjének paraméterei: 5V, 2A, ha egy szintén 5V-os de mondjuk 0,8A-s töltővel próbálom tölteni akkor mintha pillanatnyi rövidzár lenne és kivágja a készüléket, se ki se be kapcsolás.
Azt megérteném ha az áramerősség több lenne, mondjuk 2,5A és kivágná, de ha kevesebb, akkor is?

Impossible is nothing

(#42684) Kernel válasza meroly (#42683) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem tudom, mit értesz azon, hogy kivágja, agyonvágja, tönkreteszi, vagy pontosan milyen készülék ez, az elektronikában sokszor a részinformációknak is jelentősége van.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42685) meroly válasza Kernel (#42684) üzenetére


meroly
veterán

Ok, akkor részletezem. Tabletről van szó, egy egyszerű alap DPS Dream 7-es. Nem kaptam hozzá töltőt csak egy microUSB kábelt, azzal gépen keresztül tudom csak tölteni. Viszont a Nokia 2,5mm-es töltő csatlakozója pont passzolna, mert van egy DC kimenete is. Utána néztem, ezek a tabletek 5V, 2A-es töltővel mennek, lehet is venni. Na de Nokia töltőből van egy rakással otthon, az viszont 5V és 0,35 vagy 0,8A-es.
Ha rádugom akkor kikapcsol és vége. Be se lehet kapcsolni. Ha kihúzom a töltőt, akkor utána megy rendesen. Olyan mintha valami biztosítékot vágna is kb.

Impossible is nothing

(#42686) kjani18 válasza meroly (#42683) üzenetére


kjani18
őstag

A töltőnél a 2A a max. terhelhetőséget jelenti, tehát a kisebb terhelhetőségű töltő nem bírja biztosítani a szükséges tápellátást, ezért van a jelenség.
A töltőnek legalább akkora teljesítménnyt kell tudnia, mint amennyit a készülék felvesz. Ha a töltő 2,5A -re képes, semmi gond nincs, mert a tényleges áramot a fogyasztó határozza meg, és azt tudja biztosítani.Ha ennél is nagyobb a terhelés (pl.3A) akkor a töltő túlterhalődik, jobb esetben lekapcsol.
Ugyan ez van a 0,8A-esnél is, ha ennél nagyobb áramot "kér" a készülék.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#42687) meroly válasza kjani18 (#42686) üzenetére


meroly
veterán

Értelek, köszönöm :R
Azt esetleg fejből tudja valaki, hogy a micro USB milyen paraméterekkel tölt?

[ Szerkesztve ]

Impossible is nothing

(#42688) darvinya válasza meroly (#42687) üzenetére


darvinya
titán

500mA a standard USB.

Szerintem nálad a polaritással van gond, mert akkor kapcsol ki egyből a készülék.
800mA. töltőnek is töltenie kell, csak nagyon lassan és felforrhat a töltő.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42689) meroly válasza darvinya (#42688) üzenetére


meroly
veterán

800mA. töltőnek is töltenie kell, csak nagyon lassan

Eddig én is így gondoltam, de ahogy a kollega leírta mégsem így van.
Sanszos hogy pont fordítva van a polaritás. Na mindegy, akkor inkább micro USB-s töltőt vadászok, az jó lesz másra is.

Impossible is nothing

(#42690) Kernel válasza meroly (#42689) üzenetére


Kernel
nagyúr

Csak különbséget kell tenni az intelligens USB-töltés, vagy egyszerű DC-csatlakozó között. Ha jól vettem ki, a tableten van egy 2,5 mm-es DC bemenet is (nem kimenet).

Csak USB-n lehet megoldani, hogy a töltendő készülék képes beazonosítani a saját, nagyobb áramú töltőjét, vagy a standard USB 2.0 csatlakozót, amit csak 500 mA-rel szabad terhelni.

Tehát a készülék ennek függvényében terheli meg a töltőt.

Egyszerű DC Jacknél ilyet nem lehet. Ebben az esetben a készülék "vakon" ráterhel a maximális árammal. Ha a töltő ezt nem képes biztosítani, akkor túlterhelődik, rövidzárvédelme leszabályoz. De attól még továbbra is bocsáthat ki áramimpulzusokat, ami okozhat problémát a készüléknél.

Polaritást pontosan be kell azonosítani, fordított bekötésből végleges kár is lehet. Vagyis nem szabad megfordítani, ha jelenleg jól van, mert abból komolyabb baj is lehet.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42691) meroly válasza Kernel (#42690) üzenetére


meroly
veterán

Köszönöm a részletezést és a javítást, bemenet az valóban, nem kimenet :B
Akkor tehát a szabvány micro USB töltés 500mA, ha egy 2A-s microUSB-s fali töltővel töltök, akkor felismeri és 2A-el fog tölteni, tehát gyorsabb lesz a dolog, jól értem?

Nem kínlódok ezzel a DC bemenettel, sok hasznát nem venném, de egy plusz micro USB-s töltőnek talán.

Impossible is nothing

(#42692) Lompos48 válasza PH-User (#42682) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ki kell szerelni a relét és asztalon kipróbálni: Mérni az érintkezők állapotát, pillanatra feszt rá majd újramérni. Elméletileg át kell kapcsolnia a másik állapotba.

(#42693) Kernel válasza meroly (#42691) üzenetére


Kernel
nagyúr

Így van, de nem véletlenül sorolják az eBay-en is, hogy a nagyobb áramú töltő melyik készülékkel kompatibilis, ugyanis a felismerés nem egy általános szabvány szerint megy, hanem gyártófüggő.

Például egyik töltőben csak összekötik az adatvezetéket, másikban ellenállást, osztót kötnek be, amit a készülék érzékel, ettől függően lehet 1 vagy 2 A-os stb. töltés.

Noha lehetnek átfedések, de innen kezdve csak az a biztos, ha olyan töltőt vásárolsz, ami az adott típushoz való.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42694) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Üdv! Szokott rendelni valaki innen?

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#42695) Kernel válasza flymi (#42694) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyszer rendeltem, mert ingyen postával küldték a BC-700 töltőt, illetve az ára is jó volt. Plusz, egyúttal még néhány apróbb alkatrészt is, valamint csavarhúzóba Ni-Cd akkut.

De azóta nem volt rá alkalom, hogy igénybe kellett volna venni.

Hírlevélben írták, hogy most szeptember 1-14 között "akár" 20 % akció van mindenre. De nem néztem utána, hogy az "akár" mit jelent, ebben az esetben.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42696) flymi válasza Kernel (#42695) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Csak azért kérdezem... akár 20%? Jól hangzik.
Szóval, mert szeretnék venni pár cuccot, na nem nagy dolgokat. Nem kell semmi extrával számolnom, regisztrálok és kész? Szerintem sok minden kapható, ami máshol nem, vagy csak horribilis árakon, szóval lehet még a héten vásárolok...
Kösz a gyors választ!

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#42697) Kernel válasza flymi (#42696) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem volt benne semmi komplikáció, mintha bármelyik hazai cégtől rendeltem volna. Garanciára pedig azt írták, hogy probléma esetén a budapesti irodába kell csak eljuttatni.

Van náluk sok minden egyébként, ha valaki barkácsolni szeretne, csak engem főleg TV alkatrészek érintenek, amire egyéb szakosodott cégek vannak, HQ, Sini például.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42698) intercooler


intercooler
őstag

Sziasztok!

Kicsit pontosítanák a fentin, szóval 1 ilyen világítást szeretnék csinálni

kérdésem milyen kapcsolás illetve mik kellenének hozzá..

köszönöm :R

(#42699) flymi válasza Kernel (#42697) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Nekem néhány máshol (ilyen árban) nem fellelhető apróság kell, első gépház moddingomhoz. A lista teljessége nélkül: m3 műanyag alátét, kábel átvezető, ledsor, stb...

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#42700) Kernel válasza intercooler (#42698) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem teljesen értem, hogy a linkelt videó mennyiben kapcsolódik a villogó LED-szalaghoz (azon kívül, hogy ott is villog valami), de LED-szalag villogtatása nem egy nagy kaland, több lehetőség közül csak egy:

Csak a 2N3055 helyett egy kisebb teljesítményű tranzisztor is elegendő, az izzó helyére pedig értelemszerűen a LED-szalagot kell bekötni.

Forrás: [link]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.