Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#42601) orion1025


orion1025
őstag

Egy kis segítséget kérnék Tőletek, szakiktól.

Vettem pár hete egy Samsung LED TV-t, amin hang kimenet csak optikai kábel és jack csatlakozó formában van.Valaki meg tudná mondani, hogy ez a mini jack néven futó dolog pontosan micsoda?Egyáltalán TRS vagy TRRS lehet?

Termékinfóban ez szerepel:
1 x headphones ( mini-phone stereo 3.5 mm )

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#42602) Kernel válasza orion1025 (#42601) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyszerű 3,5-es sztereó Jack, ami vagy a hangvégfok kimenetére csatlakozik (bedugáskor a hangszóró leválasztása mellett), vagy külön felhallgatóerősítő is lehetséges a jobb TV-ben, aminek kimeneti szintje külön állítható a menüben.

Ebből következően ez egy szabályozható, nagyszintű kimenet (nem vonalszintű, nem állandó).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42603) Lompos48 válasza darvinya (#42600) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A szigetelés biztosan nem akadály a Simpsonnak, talán az árnyékolás.. A jel stabilitását sem csökkenti/növeli. A veszteségben csak akkor játszik fontos szerepet, ha nem jó az alapanyaga, vagy miatta nem megfelelő a kábel hullámimpedanciája.

[ Szerkesztve ]

(#42604) orion1025 válasza Kernel (#42602) üzenetére


orion1025
őstag

Ezzel az a baj, hogy a mezei 3,5-s jack dugót csak közel félig lehet bedugni a csatlakozóba, tovább nem lehet, mert ott már a panel van.Ellenben a TV így is érzékeli, mert elnémul, de semmi több nem történik.Többek között ezért nem értem mi lehet az a 3,5 mini jack :(

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#42605) Kernel válasza orion1025 (#42604) üzenetére


Kernel
nagyúr

Elnémul, mert megnyomtad a leválasztó érintkezőt, csak gondolom nem teljesen, mert még tovább kell nyomni. Érzéssel, de valamivel jobban.

Egyfajta sztereó 3,5 mm Jack-es fejhallgatók vannak szerintem, ami világszabvány. Ha rákeresel:

http://www.google.com/images?q=mini+phone+stereo+3.5+mm

Szerintem itt sem látsz egyebet. Láthatsz ugyan M és F betűket, de az mást jelent (male, female).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42606) mezis válasza darvinya (#42600) üzenetére


mezis
nagyúr

Az antenna még mindig marad "árnyékolatlan" 3x árnyékolt koax mellett is.
Vagy az antennát is vegyem körbe 3x rézlemezzel ? :U :DDD

mezis

(#42607) darvinya válasza mezis (#42606) üzenetére


darvinya
titán

Azért ne legyél…

:D

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42608) PH-User


PH-User
addikt

Sziasztok!

Régebben érdeklődtem már, hogy tud-e esetleg valaki segíteni egy garázskapu-nyitó berendezés javításában.
A pontos típusa Somfy Keasy XL, valahol meg van a távirányítója is, de legutóbb már nem működött.
Lényeg, hogy elméletileg kézzel is be lehet hangolni és ki lehet próbálni a működését.
1 gomb van rajta, ha először megnyomom, akkor elindul a fogaskerék balra, ha másodjára akkor megáll, ha harmadjára nyomom akkor jobbra kellene elindulnia, de nem indul el csak ugyanúgy balra.
Nem tudja valaki sacc/kb mi baja lehet illetve hol keressem a galibát? :) :DDD

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#42609) don_peter


don_peter
senior tag

Legújabb fejlesztésem, pár kép róla:

Ez az első nagyfeszültséggel is dolgozó gépem. (nekem a 220 az már nagyfeszültség :D )

Ha nem jönne át akkor ez egy levegős forrasztó, bár funkcióit tekintve sokkal több annál...

[ Szerkesztve ]

----== Neo Geo és Arcade Fórum : www.neo-geo.hu ==----

(#42610) CPT.Pirk válasza don_peter (#42609) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szép! Az előlapon a gombsort készen vetted / bontottad, vagy te csináltad?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#42611) darvinya válasza PH-User (#42608) üzenetére


darvinya
titán

Sac/kb vezérlő egységben.
Maga a táv csak 1 jelet küld(akár kódolva), a vezérlő egy számlálóval számolja a hány jelet kapot.
Erre jöhet még a végállás kapcsoló.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42612) Gyula84 válasza don_peter (#42609) üzenetére


Gyula84
veterán

nagyon jó lett :C

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#42613) don_peter válasza CPT.Pirk (#42610) üzenetére


don_peter
senior tag

Gyári a gombsor.
Flexibilis.

----== Neo Geo és Arcade Fórum : www.neo-geo.hu ==----

(#42614) don_peter válasza Gyula84 (#42612) üzenetére


don_peter
senior tag

Köszi..

----== Neo Geo és Arcade Fórum : www.neo-geo.hu ==----

(#42615) Merlini


Merlini
tag

Multimétert keresek az alábbi célokra.

feszültségmérés:
- 18650 lítium ion cellák
- NIMH akkumulátorok
- autó akkumulátorok

áramerősség:
- 18650 lítium ion cellával működő zseblámpában

Idővel lehet váltó áramra is használnám.

Ilyen kategóriában gondolkodom:
DT830 4$ körül

DT 9205A 1500-2000Ft körül 1 2

Nagyobb pontosságot kapnék ha külföldről 2-3eFt-ért, vagy Magyarországról 3-4eFt-ért (garos) rendelnék?

[ Szerkesztve ]

(#42616) mezis válasza Merlini (#42615) üzenetére


mezis
nagyúr

Mindkét műszer elegendően pontos - legalábbis a leírásában. (1 %-nál csak a kondenzátor esetében gyengébb, annál meg mindegy.) Analóg műszernél ezek álom értékeknek számítottak.

A DT9205-el hőmérsékletet is tudsz mérni, jár hozzá egy szilikon védőtok és könnyebben érvényesíthető garancia.

Azt csak Te tudod, hogy mennyi pénzed van a műszerre.

mezis

(#42617) Lompos48 válasza Merlini (#42615) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A DT830, a fotó és leírás alapján nem tud váltóÁRAMot (A~) mérni.

(#42618) darvinya válasza mezis (#42616) üzenetére


darvinya
titán

DT9205-el hőmérsékletet is tudsz mérni

Ez hogyan tudja?

Nekem is ez van, és leírásokban sem szerepel a hőmérséklet mérés.

Régebben a fórumba is mutattam róla képet.

DT9208 tudja a hőmérsékletet mérni.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42619) mezis válasza darvinya (#42618) üzenetére


mezis
nagyúr

Bocs, valamit elnézhettem. (Furcsálltam is, hogy 0 - 40 C-fok-ot látok. Bizonyára üzemelési környezeti hőfok volt... :o)

[ Szerkesztve ]

mezis

(#42620) Batman2


Batman2
őstag

Tranyós zener kapcsolás:

Ezt készítettem el, várva, hogy amikor a zener eléri a 0,7V áteresztést, akkor nyit a tranyó és világít a LED !
Mindezt sokkal meredekebben és határozottabban, mint a LEDet közvetlen a zenerre kötve.

Eredmény:
A LED világít szépen folyamatosan, akár 12V felett, akár csak 11V jut rá, csak egy picivel halványabb.
Ha egy 9V-os elemet kötök rá, akkor már nem világít.
kipróbáltam a kapcsolást 1,8K-ós ellenállással is, és 620ohmossal is, ugyanazt csinálja.

Kicseréltem a zenert egy 15V-os pédányra és sajna akkor is ugyanúgy megy még 11V mellett is.

Ha a tranyó emitterét és kollektorát megfordítom, akkor viszont semmikor sem világít a LED.

Lehet, elkötöttem valamit, lehet a tranyónak a nagy fesz. erősítése miatt a zener minimális szivárgására is már kapcsol, nem tudom, mi a probléma ! :U

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42621) Batman2 válasza Merlini (#42615) üzenetére


Batman2
őstag

Ezt az egyszerű fajtát itthon is sokszor adják akciósan 1000, vagy akár 1000 alatt, és ha valami nem stimmel, legalább vissza tudod vinni és csere.
(nekem is 2 ilyenem van)

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42622) Lompos48 válasza Batman2 (#42620) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Lehet, elkötöttem valamit...

El bizony! A LEDet ellenállással együtt át kell költöztetni a kollektorba.

[ Szerkesztve ]

(#42623) artiny


artiny
őstag

helotok

Szerintetek ha megrendelnem ezt ground loop isolator -t akkor az megoldaná a problemamat? - ez azt írja hogy CAR erositohoz van,de ugyan ilyen megy az othoni erositobe szoval osszetudnam oket dugni

Van egy 2,1 audio rendszer. Mar elozoeknel is,más PC gepeknél is az volt a bajom,hogy recseg,súgnak a hangfalak a CPU kihasználtságtol és a hangeroszabalyzotol fuggoen.
Szoval ha pl felugrig a cpu orajele akkor egyet recseg a hangfal. Ha nincs raszurva a gep hatuljara a jack nem bug,recseg a hangfal /alaplapi hangot hasznalok/
Ha max.ra tekerem a hangerot az erositon akkor annal erosebb,hangosabb a recseges.... ezt a foldhurok csinalja? sajnos egy konektorbol tudok a szobaban hasznalni - hosszabitokkal stb megoldva a PC,hifi,monitor és még lehet hogy TV antenna is megy a panel falában.

[ Szerkesztve ]

(#42624) Kernel válasza artiny (#42623) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az erősítő földelt dugós, illetve csatlakozik még bármi máshoz, a számítógépen kívül?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42625) artiny válasza Kernel (#42624) üzenetére


artiny
őstag

ilyen az erosito : lepai

A tapja egy notebook tolto >> valaki irta hogy az is okozhatja hogy abban is van valmi a toltoben.
De csak ilyen volt othon hozzá,és mint irtam mas erostoknel is ugyan ez volt amihez magabol jott ki a tápkábel

(#42626) Kernel válasza artiny (#42625) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha földelt dugós a tápegység, erősítő célra az egyáltalán nem jó, mert a számítógéppel földhurkot alkot.

Ha van egy földeletlen T-elosztó dugód, amin keresztül a védőföld nem érintkezik, ki lehet próbálni, hogy milyen jól meg tud szűnni a zúgás. De ezt csak próbára, tartósan nem ajánlanám, és mindig előbb a többi kábelt kell bedugni, utoljára a konnektorba a dugót. Bontásnál fordítva, vagyis először a konnektorból kihúzni.

A földhurkot mindamellett a linkelt eszköz is megszünteti, csak ezekben kis HF-trafó szokott lenni, ami okozhat némi minőségromlást és jelszintcsökkenést is. Főleg autókban szokták használni, persze nem csak oda jó.

Én inkább maradtam annál a megoldásánál, hogy egy földeletlen dugasztápról járatom a PC-re kötött végfokot.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42627) artiny válasza Kernel (#42626) üzenetére


artiny
őstag

Köszönöm a segítséged ;)

(#42628) PH-User válasza darvinya (#42611) üzenetére


PH-User
addikt

Köszönöm, szétkapom, megnézem! :R

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#42629) Batman2 válasza Lompos48 (#42622) üzenetére


Batman2
őstag

Mármint arra gondolsz, hogy a tranyó emittere közvetlen menne a pozitívra, a kollektora és a föld közé pedig a LED ? :U

Ebben az esetben viszont bázis ellenállás nélkül nem fog túl sok áram folyni a tranyón keresztül ? :F

Módosítanám nekem a rajzot e szerint ?

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42630) Lompos48 válasza Batman2 (#42629) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ebben az esetben viszont bázis ellenállás nélkül nem fog túl sok áram folyni a tranyón keresztül ?

Több igen, de nem túl sok. Az áram továbbra is folyik az ellenálláson, de jut belőle a bázisnak is. Semmikép nem fogod sokszoros feszültségre használni, ha pedig mondjuk 50%-al nő a feszültség, akkor a nagy(obb) bázisáram legfennebb alaposabban viszi telítésbe a tranzisztort

(#42631) Batman2 válasza Lompos48 (#42630) üzenetére


Batman2
őstag

Köszi, kipróbálom ! :K

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42632) Lompos48 válasza Batman2 (#42631) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azért én az 1k8 helyett inkább 180 ohmot tennék, hogy a tranzisztor a Zener 5mA körüli áramánál jusson el a nyitási küszöb környékére.

(#42633) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Multiméter téma továbbra is.
Erről mi a véleményetek: [MAXWELL MX-25107]
Gyári oldal: [link]

(#42634) Lompos48 válasza atesss (#42633) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Árához képest nem rossz, csak nem "tud" váltóÁRAMot mérni.

(#42635) darvinya válasza Lompos48 (#42634) üzenetére


darvinya
titán

Viszont van elem teszter.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42636) Lompos48 válasza darvinya (#42635) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ahhoz (nekem) elég a feszültségmérés. :K

(#42637) darvinya válasza Lompos48 (#42636) üzenetére


darvinya
titán

Élettartam gondolok, azaz első fesz.mérésre jó, de terhelést már nem bír.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42638) atesss válasza darvinya (#42635) üzenetére


atesss
addikt

Ugyan még mindig nem világos hogy ez az elemteszter mit is ír ki pontosan, de többek közt nekem is ezért tetszik.

Elsősorban nem nekem kell, hanem laikusoknak, elem/akksi mérésre (elsősorban AA és AAA; nagyon ritkán 12V vagy gombelem).
Ráadásul azóta megint egy lány kollégát vettünk fel...
Na mindegy, egy elemmérést meg fog tanulni mindenki !
(Mondjuk nem vagyok biztos benne, hogy nehezebben tanulják meg mint a fiúk közül egyesek.)

De ezen kívül néha én is fogom használni, hogy ne kelljen mindig a sajátot becipelnem, egyszerűbb esetekben. Ezért is volt fontos az akusztikus szakadásjelző.
Váltóáramot én is nagyon ritkán használom igazából.

(#42639) Lompos48 válasza darvinya (#42637) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Értem én, amit mesélsz, csak kételkedem, hogy azt, úgy tudná. :D

(#42640) Batman2 válasza Lompos48 (#42632) üzenetére


Batman2
őstag

De nem kevés egy kicsit az a 180ohm 12V-ra ? :U

12V-on 5mA-hez 2,4K kell, de ha a max 3V-os feszültségeséssel számolok a zenernél, akkor is 600ohm. :U

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42641) Lompos48 válasza Batman2 (#42640) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha a Zener kinyit és mondjuk 5mA folyik át rajta, ugyanennyi lesz az ellenálláson is. Ahhoz, hogy a tranzisztor nyitásához meglegyen a 0.6...0.7V, >>> R=U/I, azaz 0.6...0.7/0.005 = 120...140 ohm.

...a max 3V-os feszültségeséssel számolok a zenernél...

Azt hogy? A Zeneren gyakorlatilag ott lesz az egész tápfeszültség, amíg annak a Vz alatt van az értéke. Ha azt eléri, akkor ott megáll és csak az áram nő rajta keresztül és ezáltal a feszültségkülönbség a soros ellenálláson jelentkezik.

[ Szerkesztve ]

(#42642) Kernel válasza atesss (#42638) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ugyanazt csinálja szerintem, mint az eBay-teszter, vagyis ráterhel egy ellenállással, úgy méri a feszültséget:

Nem véletlenül szerepel a multiméteren is kétféle állás, miután kétféle terhelés szükséges:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42643) Batman2 válasza Lompos48 (#42641) üzenetére


Batman2
őstag

Ok, szóval a 0,6-0,7V nyitófeszültségre kell számolni az ellenállást, hogy ott meg legyen az 5mA áramfolyás? :U

A zener nyitófeszültsége (mévleges 12V) és a max. tápfeszültség 14,4V közötti különbséggel (2,4V) számoltam a szükséges ellenállást lrtlket 5mA-re.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42644) Lompos48 válasza Batman2 (#42643) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem egyértelmű? Akkora az a Vbe feszültség, amire a szilícium tranzisztor "nyit". :K

(#42645) Batman2 válasza Lompos48 (#42644) üzenetére


Batman2
őstag

Az ellenállást értékével kapcsolatban azért kukacoskodom, mert igazából a tranyó egy PNP tranyó, amit a negatív jel kapcsolt, tehát szinte mindegy neki, hogy a pozitív ág felől mekkora ellenálláson csorog a pozitív tápfesz, neki az a lényeg, hogy a zener mikor nyit eléggé ahhoz, hogy a 0,7V fesz különbséget létre hozza.
De mivel a zener a földpont felé nyit, a tranyó pedig negatív jelre kapcsol, így igazából -0,7V-tal kellene számolni.
Tehát az ellenállás által pozitív tápfesz potenciálján levő csomópontot kell 0V-nak venni a tranyó szempontjából, és a zener ehhez képest kell hogy 0,7V fesz változást okozzon a nyitásával, amennyivel csökkenteni fogja a csomópont feszültségét, vagyis így lesz az -0,7V.

(bocs, ha túl bonyolítottam a dolgokat)

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42646) Lompos48 válasza Batman2 (#42645) üzenetére


Lompos48
nagyúr

(bocs, ha túl bonyolítottam a dolgokat)

Bizony. :K

Nem kell sokat filozófálni a 2 különböző tranzisztor tök egyformán működik. Annyit kell észbetartani, hogy a feszültségek és áramok ellenkező előjelűek. Ha szőrszálhasogatunk, akkor (ennek) a tranzisztornak -0.6...-0.7V Vbe kell hogy vezetésbe menjen.

(#42647) Batman2 válasza Lompos48 (#42646) üzenetére


Batman2
őstag

No, a lényeg a lényeg, hogy módosítva a kapcsolást is ugyanúgy viselkedik, mint előtte. :U

A kezdő feszültség 12,2V, ekkor jól világít a zöld LED, majd megterhelem az akkut egy ízzóval, leesik 11,1V-ig a fesz és még mindíg világít a LED, csak kicsit halványabban ! :U

Szóval a 12V-os zener ezek szerint 11,1V mellett már jelentős mértékben vezet, ebből erre következtetek.

A csomópontot mérni még nem tudtam, mert annyi kezem nincs. ;)
De majd megoldom. ;)

Igazából mindegy mi van írva a zenerre, olyat kell alkalmazni, ami a céljaimnak megfelelő, csak kicsit zavaró a dolog.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42648) jobbman


jobbman
tag

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy létezik-e olyan apróhirdetési oldal, ahol komolyabb, nagyobb értékű forrasztási kelléket lehetne eladni? Esetleg cég aki vesz ilyeneket? Ha valaki tud vagy esetleg érdekelné azzal privátban szívesen beszélgetem.

Köszi előre is.

Régi PH-n: jobbman felhasználónak 84 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Frissítve: 2013.09.14

(#42649) Lompos48 válasza Batman2 (#42647) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Több oka is lehet:

1. A 12V-os dióda feszültsége szórást mutat (adatlap szerint is) 11.4...12.7V között
2. A karakterisztika nem elég meredek a könyökben. 1mA-nél 90 ohm (pl. a BZX55C12 esetében), ami még ront a dolgon
3. A BC212-nek aránylag nagy az áramerősítése (min. 60). Ez a teljesen nyitott tranzisztornál (világító LEDdel), azaz kb. 20mA kollektoráram 300uA bázisáramot jelent, ami "szivároghat" a Zeneren.

Próbálj ideiglenesen a LED+ellenállással párhuzamosan kötni egy kisebb ellenállást is, ezzel növelve a kollektoráramot. Ez csak próba!

Alkalomadtán ki fogom próbálni.

(#42650) darvinya válasza Lompos48 (#42649) üzenetére


darvinya
titán

A kérdésem, hogy melyik BC212-est használ, mert én csak B és C-t tudtam venni, aminek a hFe 200-500 van.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.