Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#42551) Ribi válasza artiny (#42549) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ha sokat próbálkozol ilyen szakértő hozzáállással, talán fel is gyullad az egész. Ha valami füstöl és szikrázik akkor nem az a módszer, hogy szarunk rá és probáljuk megint bekapcsolni :W

(#42552) Gyuszi83


Gyuszi83
tag

Sziasztok !

Van egy USB-s billentyűzetem és megtört a vezeték. Egy másikból szeretném át forrasztani, de a szineket nem írtam le, hogy melyik hova megy.

V, G, D, C jelölés van a panelen és Piros, Zöld, Fehér, Fekete a vezeték színek.

Megtudnátok mondani, hogy melyik szín melyik jelöléshez megy ?

Köszi.

(#42553) Lompos48 válasza Gyuszi83 (#42552) üzenetére


Lompos48
nagyúr

(#42554) Gyuszi83 válasza Lompos48 (#42553) üzenetére


Gyuszi83
tag

Köszi. Erre így rá találtam én is, de erről így nem tudom sajna, hogy melyik betű melyiket jelzi.

(#42555) dvdbackuper válasza Gyuszi83 (#42554) üzenetére


dvdbackuper
őstag

akkor inkább hagyd :W

(#42556) Lompos48 válasza Gyuszi83 (#42554) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A panelen a tápszálak helye azonosítható műszerrel valamelyik elektrolit kondenzátoron. A 2 adatszálat találomra kötve vagy működik vagy nem. Ha nem, akkor megcseréled őket.

(#42557) Ribi válasza Lompos48 (#42556) üzenetére


Ribi
nagyúr

Elég sok kép van a csatlakozók bekötéséről is, hogy melyiket hova kell. Csak figyelni kell, hogy a fix vagy a lengő csatlakozó bekötését nézed, mert ugye pont fordítva is be tudod kötni.
Gyuszi83nak ment.

[ Szerkesztve ]

(#42558) Ribi válasza Ribi (#42557) üzenetére


Ribi
nagyúr

Google kidobott 1 képet amin ugyancsak ezek a betűk vannak, ott
G:fekete
V:piros
D:fehér
C:zöld
kábelek vannak bekötve.

(#42559) Kernel válasza Ribi (#42558) üzenetére


Kernel
nagyúr

Akkor kár, hogy nem írtam tegnap, én is erre tippeltem, mert amikor a PS/2 átalakítóról volt szó, ott szerepelt Data / Clock, ahol első a D+, második a D- lábra kötendő, ha jól emlékszem.

Más kérdés, hogy USB-nél nem Data / Clock van, mert itt a két vezeték egy jelet visz, csak földfüggetlen, szimmetrikus módon, ami javítja a zavarvédettséget, nagyobb adatsebességet tesz lehetővé.

Meg persze azzal sem okoz kárt, ha ezt a kettőt felcseréli:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42560) Batman2


Batman2
őstag

Elég érdekesek ezek a zener diódák !

Vettem 12V-os verziót, ahogyan javasoltátok, gondoltam, hogy olyan 12,4V körül már kezdi átereszteni az áramot rendesebben.
E helyett, abban a kapscolásban, ahogyan kötöttem, olyan 13,8V-nál kezd már jelentősebb áramot átengedni.
Gondoltam, ennél meredekebb lesz a viselkedése.
Így is csak akkor működik a dolog, ha nem az eredeti fehér LEDet alkamazom, hanem piros, vagy zöldet, aminek kisebb a nyitófeszültsége, amúgy 14,4V-nál is csak 2,22V-ot lehet mérni, amivel a fehér ugye nem megy.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42561) Lompos48 válasza Batman2 (#42560) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ahhoz, hogy a fehér LED világítson kell kb. 3V. Tehát a 620 ohmon legalább ekkora feszültségnek kell esnie. Az pedig 12+3, azaz 15. A Zener rendesen viselkedik, a tervező nem érti a dolgát. :D

(#42562) Tompo92


Tompo92
senior tag

Sziasztok..
Nem tudom jó helyen járok a kérdésemmel, de remélem kapok rá választ.
Tehát van egy Yamaha HS50M nevezetű stúdió hangfalam ami aktív, tehát nem igényel erősítőt mert bele van építve.
Kérdésem a következő lenne.
A héten nyaraltunk és levittem az egyik ilyen hangfalamat amire rádugtam az iPhone-om ami töltőn volt és mikor a töltőn lévő telefonhoz csatlakoztattam a hangfal jack kábelét egy nagy recsegést hallottam a hangfalból, majd nagyon gyenge elektromos szag kiséretében a telefonom elkezdett forrósodni majd 3 percen belül 80% ról le is merült 0-rá. azóta hiába töltöm semmire nem reagál gondolom kipurcant az akksi, de most nem is ez a lényeg, hanem hogy a hangfal szólni szól viszont nem olyan erőteljesen mint eddig, ma értem haza nyaralásból és összehasonlítottam a párjával és sokkalta gyengébben szól mint ezelőtt, gyanítom itt is valami táp probléma lesz, sajnos annyira nem konyítok az elektronikához ,hogy megállapítsam mi is lehet a probléma és ,hogy mit is kezdjek vele, nem 2 forintos hangfaltól beszélek ezért kicsit be vagyok parázva..
Válaszokat előre is köszönöm. :R

(#42563) Batman2 válasza Lompos48 (#42561) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Igen, akkor valóban nem teljesen értem a dolgot, mivel valahogy úgy értettem, hogy ha eléri a köszöb feszültségét, akkor hamar letörik és nem csak annyit enged át, ami a 12V felett van, hanem szinte teljesen vezetővé válik, kinyit, ha pedig 12v alá megy a fesz, akkor nehány tized volton belül visszazár.

De amúgy logikus sajnos amit mondasz, így nem várhatok többet zenertől.

Köszi.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42564) darvinya válasza Tompo92 (#42562) üzenetére


darvinya
titán

Egy irdatlan zár keletkezett, emiatt a iPhone és az erősítő ment a levesbe.
iPhone-nak nem csak az aksija ment tönkre, hanem az egész.
Erősítőben pedig az IC biztosan és egyéb alkatrész ment tönkre.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42565) Lompos48 válasza Batman2 (#42563) üzenetére


Lompos48
nagyúr

,,,ha eléri a köszöb feszültségét, akkor hamar letörik és nem csak annyit enged át, ami a 12V felett van, hanem szinte teljesen vezetővé válik...

A Zener jelleggörbéje ilyen:

Letörik és a megengedett áramhatárok között TARTJA a Zenerfeszültséget, azzal a kis változással, amit a múltkor letárgyaltunk a dinamikus ellenállás kapcsán (dVz/dIz).

Te azt képzelted, hogy a letörés olyan, mint amit pl. a diac produkál:

Sajnos nem. A diac-okat pedig nem osztályozzák olyan szűk csoportocskákba, mint a Zener diódákat.
Zener letörését, de valamicske elektronikával kell azt érzékelni/feldolgozni.

[ Szerkesztve ]

(#42566) Tompo92 válasza darvinya (#42564) üzenetére


Tompo92
senior tag

Köszönöm a választ.. :R

De az iPhone működött még a zárlat után egy pár percig(amíg még volt szufla az akksiban), minden funkciója mert megnézegettem, újraindítottam stb.. aztán jelezte ,hogy 20% alatt van utána pedig kikapcsolt, de azt sem úgy ,hogy elment a kép hirtelen és off..hanem teljesen normálisan.
Apple logo--->várokozást jelző pörgő kis logo-->kikapcs.

A Hangfal meg működik de elég lagymatag..
Remélem garanciába cserélik, mert még van rá..

[ Szerkesztve ]

(#42567) Kernel válasza Tompo92 (#42562) üzenetére


Kernel
nagyúr

Igazság szerint régebben ez úgy működött, hogy aki nem ért hozzá, az nem egy fórumot keresett, hanem elvitte egy szervizbe. Fórumon keresztül nem megállapítható a hiba, annyi sejthető, hogy a telefon töltője miatt keletkezett a kár.

Nem tudom, milyen töltőt használsz, gyári eredeti, vagy valami kínai utánzat, de utóbbiak szigetelése a hálózat felé nem a legtökéletesebb. Vagy az is lehet, hogy csak a beépített zavarszűrő kapacitáson keresztül kapott hálózati brummot, káros feszültséget az erősítő bemenete.

A problémát itt az jelenti, hogy bedugáskor először a Jack-dugó csúcsa, melegpontja érintkezik, míg a GND csak később, ez pedig elég veszélyes tud lenni az érzékeny bemenetekre, vagy a telefon kimenetére is.

Ha először összedugod a Jacket, majd utána dugod a töltőt a konnektorba, akkor lehet, hogy semmi baj nem történik. Azért csak lehet, mert ha a töltő primer-szekunder között keletkezett kártékony átvezetés (gagyi töltő esete), az ellen a szakszerű dugás sem véd.

Ezért legbiztosabb, ha töltésen lévő szerkezetet egyáltalán nem dugdosunk máshová. Volt már a fórumon, aki egy tabletet és egy TV-t vágott agyon egyszerre, egy ilyen dugással (neki is töltésen volt a tablet.)

Tehát itt tönkremehetett a telefon kimeneti IC-je, ha zárlatos lett, emiatt szívta le rohamosan az akkut.

Károsodhatott az erősítő bemenete, de ez külön vizsgálatot igényel, többféle hiba is elképzelhető. Önmagában egy erős brummtól, ezzel járó pillanatnyi túlterheléstől nem nagyon szokott károsodni a végfok, vagy a tápegység. Mélysugárzónak nem tesz jót, de akkor zörögne a hangszóró, ha szétszakadt volna benne valami.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42568) Samus válasza Kernel (#42567) üzenetére


Samus
addikt

Ez a telefon, tablet dolog engem érdekelne. Adaptert vettem a telómhoz, hogy MHL segítségével HDMIn keresztül hálózatról nézzek filmet (ergo a telefon lesz a médialejátszó, XBMCvel), viszont az MHL adapter aktív, tehát töltést igényel, és a telefont is tölti., erre a célra USB kábel szolgál, amit gépbe, vagy töltőbe kell dugni. A kábel az adapterből jön ki. Még nem jött meg a cucc, de most, hogy említetted, érdekel.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#42569) darvinya válasza Samus (#42568) üzenetére


darvinya
titán

MHL-ben van védelem (egy bizonyos pontig), és inkább töltővel kell használni, mint sz.géppel.
Utóbbi azért kicsit másként adja a rendszer tápot, mint a kapcsoló üzemű töltő fejegység ami nincs földelés.
Ezáltal nem keletkezhet földhurok ami gondok forrása lehet.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42570) Kernel válasza Samus (#42568) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mindenképp a töltőt kell utoljára bedugni a konnektorba, a töltő pedig márkás, gyári legyen.

Magam részéről csak olyan töltőben bízom, aminek láttam a belsejét, és ellenőriztem, hogy megfelelő, biztonsági szigetelésű trafó van benne, vagyis a primer-szekunder nem egymásra tekerve, hanem egymás mellett, szekcionálva helyezkedik el.

Ha TV-t dugsz az MHL-re, ott is az a legbiztosabb, hogy először a HDMI kábel, utána bedugni a TV-t a konnektorba (TV-készenlét nem elég, ki kell húzni a konnektorból).

USB és HDMI csatlakozás földhurokra nem nagyon érzékeny, egyrészt a digitális jelek miatt, másrészt ezek a földfüggetlen, szimmetrikus jelátvitel elvén működnek (érpárakon megy a jel, ahol az árnyékolás csak kiegészítő szerepet játszik).

Földhurok főleg az analóg hang és videójelbe tud bezavarni, mivel itt az aszimmetrikus (földhöz viszonyított) jelátvitel miatt a GND-vezeték kiegyenlítőárama közvetlenül beleszól a jelbe. Vagyis a kábel árnyékolásán létrejövő feszültségesés simán hozzáadódik a hasznos jelhez.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42571) Kernel válasza Kernel (#42570) üzenetére


Kernel
nagyúr

Illetve akkor nem kell kihúzni a TV-t a konnektorból, ha a telefon és MHL semmihez nincs csatlakoztatva.

"Levegőben" lévő telefon nem tud záródni semmihez, mehet rá a TV HDMI-re.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42572) darvinya válasza Kernel (#42570) üzenetére


darvinya
titán

USB és HDMI csatlakozás földhurokra nem nagyon érzékeny, egyrészt a digitális jelek miatt, másrészt ezek a földfüggetlen, szimmetrikus jelátvitel elvén működnek (érpárakon megy a jel, ahol az árnyékolás csak kiegészítő szerepet játszik).

MHL átalakítónál számít, mivel ez egy digitalizáló HDMI szabványra az USB kapot adatot.

Legtöbb töltő már kapcsoló üzemű.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42573) Samus válasza Kernel (#42571) üzenetére


Samus
addikt

A telefonnak csak egy microUSB portja van, arra megy az adapter, az egy HDMI végű dongle. Abból jön ki a microUSB mellett egy sima apa USB. Ezen kér enni. Tehát akkor simán begudom a TV-be, majd a telefonba, üajd a töltőbe? Ha töltőbe dugva marad, és legközelebb csak a telefon dugom rá a cuccra, akkor sem lehet baj? Akkor nem kellene mindig kihúzni mindent. Pár hónapos a TV, szóval gondolom értitek.

Másik. Említettem a végfok kérdést, előző lapon van. Azt is a TV mellé szánom, ott miniJack a csatlakozás, áramot pedig hálózatból kap. Viszont mindennek földeletlen dugója van (lehet, hogy laptoptöltő lesz, de a konnektor maga földeletlen). Ott aggódnom kellene valamiért?

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#42574) Kernel válasza darvinya (#42572) üzenetére


Kernel
nagyúr

Csak véletlenül az USB is digitális, meg a HDMI is. Így nem nevezhető digitalizálónak a cucc. Egyfajta digitális protokollt alakít át, másik fajtára.

Pláne, hogy itt az USB-csatlakozón MHL-jel közlekedik, ami nem egy USB-kompatibilis jelformátum, épp csak Micro-USB csatlakozót használnak hozzá. Viszont digitális. Nem is indokolná semmi, hogy analóg legyen.

A jelátvitelre pedig az vonatkozik, amit írtam: földfüggetlen, nem érzékeny a földhurokra.

Legtöbb töltő már kapcsoló üzemű.

Szerintem mindegyik.

(#42573) Samus

Lényeg, hogy a töltő utoljára menjen a konnektorba, kihúzni pedig azt kell először.

Ugyanez vonatkozik a végfok tápegységére is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42575) Samus válasza Kernel (#42574) üzenetére


Samus
addikt

Csak ez így elég nagy szívás minden alkalommal. Úgy terveztem, hogy a végfok tápellátását, egy, a TV USB portja által vezérelt SSR relé kapcsolgatná, ez esetben viszont a végfok később fog bekapcsolni, mint a TV, nem sokkal, de később. Kikapcsolni pedig közel egyszerre fognak.

Az MHL adaptert is állandóan bedugva tartanám, csak a telefont csatlakoztatnám fel és le.

A TV jelenleg is aktív hangfalról megy (egy 2.1 rendszerű Logitech Z323), de a csatlakozó állandó jelleggel be van dugva a TV-be.

Az említett tablet-TV eset kapcsán mi történt? Mi volt a cél?

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#42576) Kernel válasza Samus (#42575) üzenetére


Kernel
nagyúr

Amikor egy rendszer már össze van kábelezve (jelátvitel szempontjából), onnan kezdve a készülékek egymáshoz vannak testelve.

Ezután már nincs jelentősége annak, hogy mit csinálsz a tápellátásokkal, ki vagy be kapcsolod (legfeljebb, ha hibás, zárlatos lenne egy tápegység). A jelcsatlakozók akkor tudnak károsodni, ha azokat áram alatt dugod be, vagy vagy húzod ki. De annak is vannak feltételei, mert például 2 db földelt dugós készülék (pláne egy közös elosztóban) végeredményben azonos potenciálra kerül, ezeknél nem vészes a jelkábelek csatlakoztatása.

Az MHL adaptert is állandóan bedugva tartanám, csak a telefont csatlakoztatnám fel és le.

Önmagában a telefon rádugható, hiszen az csak úgy van a "levegőben", másfelé nem tud záródni sehová.

A tabletes történetnél az töltésen volt, a fórumozó pedig össze akarta kötni a működő TV-vel. Hogy milyen kábelen, azt vagy nem írta, vagy már nem emlékszem, de nagy szikrázás következett és mindkét készülék elsötétült.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42577) Gyuszi83 válasza Ribi (#42558) üzenetére


Gyuszi83
tag

Köszi a segítséget, erre lettem volna kíváncsi.

(#42578) Batman2 válasza Lompos48 (#42565) üzenetére


Batman2
őstag

Érzékelő elektronika kapcsán az jutott eszembe, hogy egy PNP-s tranyót lehetne alkalmazni a zener szivárgás növekedésének detektálására, ami erre kinyit és kapcsolja a LEDet.
A tranyó elvileg 0,6-0,7V körül nyit, ehhez kell állítanom a zenert, hogy ez azon a feszültségen legyen meg, ahol nekem kell.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42579) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

"mátrix" VFD csövekkel találkoztatok már? [link]

Mennyi lehet ezeknek az élettartama? Adják magukat (bonyolult) kivezérlés jelző készítéséhez. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#42580) dangerzone


dangerzone
addikt

Sziasztok!
A bringámra szeretnék házilag kilométerórát csinálni. Nem tudtok esetleg valami leírást, netes oldalt hasonló témáról, ami alapján el lehetne indulni?

(#42581) CPT.Pirk válasza dangerzone (#42580) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szép project, de jóval egyszerűbb ilyet boltban venni.

Ha mégis neki szeretnél kezdeni, akkor kb. így épül fel a dolog:
Mágnes a küllőre, vele szembe hal szenzor. A szenzor kapcsolását egy mikrovezérlő figyeli, az meg az ismert adatok és az adott idő alatti kapcsolás (impulzus) szám alapján ki tudja számolni mennyivel mész. Ezek után meg kell hajtani vele valamilyen kijelzőt.
Így végiggondolva több a programozás, mint az elektronika ebben a feladatban.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#42582) Lompos48 válasza Batman2 (#42578) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Pontos!

(#42583) bolhalovas


bolhalovas
csendes tag

Sziasztok!
Nem tudom, hogy jó helyre írok-e, de talán közületek valaki tud segíteni.
Van egy gamepadom, amiről leszedtem az egyik joystickot, amiben ugye 2 poti van. Aztán van még egy régi PS2-höz való kormányom, és annak az egyik pedál potméterének két vezetékét ráforrasztottam a gamepad egyik potijának a helyére. A gép a gombokat látja, viszont az analóg tengelyeket (az összeset) úgy látja, mintha 100%-on lennének (vagyis mintha a pedál teljesen le lenne nyomva), hiába mozgatom őket. Ez akkor is fennáll ha a pedál nincs rákötve, csak a két gyári poti. És nem, nem zártam rövidre, multiméterrel ellenőriztem.
Én arra gondolok, hogy szoftveresen kéne valamit állítani, valahol azt olvastam hogy a registry-ben kell átírni valamit. (Gondolom a gamepad nevét egy olyan eszközre amiben 3 potméter van, nem 4.)

(#42584) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#42579) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

No itt egy videó a mátrix csövekből összerakott óráról: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#42585) Batman2 válasza CPT.Pirk (#42579) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

A LEDekkel nem verseneyzhetnek.
Egy idő mulva elhalványodik, gyengül a fényük.
Nekem van egy közepes HIFIm, ami VFD kijelzős, kb. 8 éves lehet és már vagy 3 éve bizonyos elemek csak sötétben láthatóak még,mikor már a fűtőszálak gyenge ízzása is látszik, annyira elhalványultak.
Ezek a részletek a kijelzőn nagyon sokat működtdek, csak amikor lekacsoltuk az elosztót, akkor pihentek.
Az elsőn pár évben nem, aztán már gyakrabban lekapcsoltuk.

A többi részlete a kijelzőnek most is szét és erős.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42586) Batman2 válasza Lompos48 (#42582) üzenetére


Batman2
őstag

Köszönöm a megerősítést, akkor ezt kipróbálom !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42587) Batman2 válasza CPT.Pirk (#42584) üzenetére


Batman2
őstag

Jópofa ! :K
Amúgy nekem is nagyon tetszenek a VFDk !

A takarék megoldással tovább növelheted az élettartamát, de így is sok ezer óra !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42588) CPT.Pirk válasza Batman2 (#42587) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A 30 éves erősítőm előlapján van egy VFD teljesítmény mérő műszer, azon semmilyen halványulás nem látszik még.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#42589) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Ha analog vagy digitális kabel tv nek (koax) fali ajzatot csinálok,
az jelveszteséggel jár?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#42590) mezis válasza DonThomasino (#42589) üzenetére


mezis
nagyúr

Attól függ, hogyan csinálod... :D
Kicsit más, de a MindigTV Tokaji műsorát bármikor kockásítja a ház előtt elmenő kismotor, robogó. Pedig a jelszint elég nagy. Egyoldalú a jeltovábbítás, hibás csomag esetén nincs csomagismétlés - amivel már nagyon elkényeztetett bennünket az internet.

Egy koax csatlakozásra általában 1 dB csillapítást lehet saccolni.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#42591) DonThomasino válasza mezis (#42590) üzenetére


DonThomasino
veterán

Hogy csináljam hogy ne legyen? :DDD
Valami 100 % os megoldás érdeklene mert akkor falba vésetem a dobozt.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#42592) darvinya válasza mezis (#42590) üzenetére


darvinya
titán

Jelszínt/jelerősség nem mérvadó, mert a jelminőség a fontosabb.
Arról nem beszélve, hogy jó minőségű coax kell.
Min. 3x-os szigetelésű réz vezetős(nem acél rézbevobatos).
Az antenna sem elhanyagolható.

(#42591) DonThomasino

Ha kábel jó, és csatlakozó is jó, akkor max. 0.3dB a jelveszteség.
Mint fentebb írtam.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42593) Latency válasza DonThomasino (#42591) üzenetére


Latency
senior tag

Nálam olyan fali aljat van, ami gyakorlatilag csak két lyuk, az egyikből kilóg a koax végén egy F csatlakozóval. Ezen van egy osztó és innen indulnak a kábelek a vételi helyekre.

[ Szerkesztve ]

(#42594) DonThomasino válasza Latency (#42593) üzenetére


DonThomasino
veterán

Nekem osztó nem is kell mert az is veszteség,
csak egy toldó ajzat ami össze köti a falban lévő vezetéket
a szobában lévő lengő vezetékkel.
Több villanyszerelővel beszéltem lefele beszéltek róla
mondván hogy veszteséggel jár.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#42595) mezis válasza DonThomasino (#42594) üzenetére


mezis
nagyúr

Lengő F-alj-ot a koax-ra. A lyukat meg betakarod valahogy. Pl. beszerelsz egy koonektort, szinte csak a fedőlemezével, alkalmas lyukkal a koaxnak.

mezis

(#42596) Lompos48 válasza DonThomasino (#42591) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Min. 3x-os szigetelésű réz

És ez, ilyen miért is kell? :F Sokszáz megás jeleknél hogy segít a 3x-os szigetelés?

(#42597) DonThomasino válasza Lompos48 (#42596) üzenetére


DonThomasino
veterán

Legjobb ha így hagyom ahogy falból kijön?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#42598) Kernel válasza DonThomasino (#42594) üzenetére


Kernel
nagyúr

Falicsatlakozókban szoktak lenni illesztő / lezáró / elválasztó alkatrészek, ami egy szakszerűen tervezett rendszerbe szükséges. A kábelen és csatlakozókon létrejövő jelveszteséget erősítővel kompenzálják, ha kell.

Barkácsmegoldásként esetleg olyat is lehet csinálni, hogy a csatlakozót szétszerelni, az ott lévő alkatrészeket kiiktatni, direktbe kötni (elosztás nélkül, csak egy kimenetet), így szimpla hosszabbítóként működhet.

Felmerülhet a kérdés, hogy akkor minek tették bele, de egy ilyen csatlakozónak akkor is biztosítania kell a hálózat szakszerű lezárását, állóhullámok és egyéb problémák nélkül, amikor nem minden aljzatba csatlakozik készülék, vagy épp a készülékek egymásra hatását is ki kell védenie.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42599) Kernel válasza mezis (#42590) üzenetére


Kernel
nagyúr

Csomagismétlés nincs, de azért a digitális technika ide is betette a "lábát", vannak hibajavító bitek és van védelmi intervallum, csak mindkettő az átvihető hasznos adat rovására megy, ezért rendszere válogatja, hogy mennyivel tudnak / akarnak gazdálkodni.

Vannak országok, ahol másképp beállított adásparaméterekkel stabilabb vételt tudnak biztosítani, gyengébb antennával például, illetve jobb városi vételt szobaantennával, illetve jobb távolsági vételt. (Anélkül persze, hogy teljesítményt kellene növelni, az egy másik lehetőség.)

Hogy be tud zavarni egy kismotor, annak meg elég sok oka lehet, de inkább bele se mennék, a MinDigTV-topikban is többször volt szó ilyen témákról.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42600) darvinya válasza Lompos48 (#42596) üzenetére


darvinya
titán

3x szigetelésű réz belsővel.

Sokszáz megás jeleknél hogy segít a 3x-os szigetelés?

1 Simpson ne tudja bezavarni és stabil legyen a jel és nem legyen veszteség.

Az occonak mondott coax-al (1x szigetelésű acél belső) még analóg jelet is összezavarja.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.