Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#42351) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

A múltkor írtam, hogy rendeltem koppanásgátlót. Ma megpróbáltam berakni a rendszerbe. A gondom az vele, hogy üresen kapcsol a relé, de ha rárakom az erősítő kimenetet, akkor már nem.

[link] [link]

Üresen volt az erősítő, olyan 10-12VAC kimenettel.

Ez a relé van benne, C verzió. 13.5V AC megy a koppanásgátlóra.

[ Szerkesztve ]

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#42352) Speeedfire válasza Speeedfire (#42351) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Úgy néz ki, a dc védelem miatt nem kapcsol. Kb 10 perc alatt megy le 1VDC-re a kimenet és ekkor kapcsol a relé. Már csak az a kérdés, hogy miért van DC az erősítő kimenetén. :Y

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#42353) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#42352) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Milyen erősítőről van szó?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#42354) Kernel válasza Speeedfire (#42351) üzenetére


Kernel
nagyúr

TDA2030-ról volt szó, ha jól emlékszem, kicsatoló kondenzátoros kapcsolásban. Terhelés nélkül ott lehet is DC, míg a kicsatoló feltöltődik féltápra.

Ha rajta lenne a hangszóró, akkor rögtön beállna, az ismert koppanás kíséretében, de mivel a cél épp ennek elkerülése, kellene egy töltőellenállás, a végfok kimenetére (a védelem bemenetére) ami kicsit meggyorsítja a folyamatot.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42355) dewil666


dewil666
őstag

Sziasztok!

Esetleg tud valaki segíteni abban hogy hangváltót érdemes e építeni vagy megoldható az hogy kondival a magas sugárzót leválasztom (ilyet már csináltam és jó volt) a közép sugárzót le lehet választani a mélytől?
Vagy vegyek hangváltót ~2000ft/db 3 utas.

Köszönöm a segítséget!

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#42356) Kernel válasza dewil666 (#42355) üzenetére


Kernel
nagyúr

Igénytől függ, egyszerűbb gyári hangdobozoknál is elintézik egy kondenzátorral a magas leválasztását, mély pedig megy direktbe. Ez ugyebár azon alapul, hogy a mély úgysem tud magasat produkálni, természetéből adódóan.

Ha már közép is van, elvileg ott is lehetne hasonlóan gondolkodni, ha egyszerűsíteni akarunk és kompromisszumot kötni. Nem egy szakszerű megoldás, de én is használtam egy időben, hogy a közepet is csak egy kondenzátorral választottam le. Persze nagyobb kapacitással, mint a magasat. Erre is lehetne mondani, hogy a közép úgysem tud magasat tolni, természeténél fogva.

De azért ilyeneket nem nagyon illik javasolni, ezért néhány gyári rajzot is mutatnék, hogy szépítsem a helyzetet:

Fent az Orion HS280, lent a HS282:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42357) dewil666 válasza Kernel (#42356) üzenetére


dewil666
őstag

Köszönöm szépen a leírást!
A rajzon az alsó tűnik a legjobban költség hatékonynak.
Pontosan le tudnád írni hogy mit is kell beszereznem hozzá?

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#42358) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#42353) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Egy gainclone-ról, nem-invertáló, kicsatoló kondis. [link]


Kernel: Ezt, hogy kell elképzelni? Mekkora kellene rá?

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#42359) Kernel válasza dewil666 (#42357) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ami a rajzon szerepel, azzal a kitétellel, hogy a gyárilag spórolásból alkalmazott elkó helyett "rendes" unipoláris kondenzátort illik betenni.

Azt is jó tudni, hogy hangváltót normális esetben egyedileg kell méretezni, az adott hangszórókészlethez és dobozakusztikához, mérőmikrofonnal is ellenőrizve. Tehát minden ilyen megoldás, amit külön lett összetákolva, hasraütés-alapon, valójában favágómunkának számít.

Így sajnos hiába van egy kész rajz, más hangszórókkal az már nem ugyanazt az eredményt adja, esetleg utólag variálni kell az alkatrészek értékével is, ami fülre érdekes vállalkozás, itt csak saccolgatni lehet.

(#42358) Speeedfire

Minél nagyobb legyen, hogy ne okozzon felesleges terhelést, ugyanakkor elég kicsi ahhoz, hogy kellő időn belül elvégezze a töltést, ezt leginkább kísérletezéssel lehet belőni, kezdve talán egy 100 ohmossal.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42360) Speeedfire válasza Kernel (#42359) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Rákötöttem 1M-es ellenállásokat, de nem sokat javított. :DDD

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#42361) Kernel válasza Speeedfire (#42360) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azt én is borítékoltam volna, hogy kár vele próbálkozni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42362) Lompos48 válasza Speeedfire (#42360) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Melegen ajánlom - már sokadszor - az egytápos erősítőhöz készült ki- és bekapcsolási koppanásgátlómat. Huszonéve működik. :K

(#42363) Kernel válasza Speeedfire (#42360) üzenetére


Kernel
nagyúr

Lenne egyébként egy másik lehetőség is, de ez függ a relé bekötésétől (hogyan rakták a panelra). Ennél a verziónál akár egy 10 ohmos ellenállást is berakhatsz, az később úgyis kikerül az áramkörből, így nem terhel:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42364) Speeedfire válasza Lompos48 (#42362) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Pont amiatt rendeltem kit-et, hogy ne kelljen panelt marni. :)


Kernel: A 100Ohm jó lett, 8mp alatt kapcsol a relé. Most már csak az előfokot kell helyre hozni, forrasztási hiba van benne,utána már jó lesz. :))

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#42365) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#42364) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A kicsatoló C2 kondival köss párhuzamosan egy MKP / MKS unipoláris kondit 1..10uF értékben, nagyban javulni fog a magas hangok átvitele. Érdekes, hogy ezt lehagyták a rajzról.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#42366) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Higanygőz izzónak specális foglalat kell vagy
jó neki a hagyományos?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#42367) mezis válasza DonThomasino (#42366) üzenetére


mezis
nagyúr

Azt hiszem a teljesítmény miatt csak porcelán a megfelelő.

mezis

(#42368) dewil666 válasza Kernel (#42359) üzenetére


dewil666
őstag

Szia!

Találtam az interneten 200W, 3 utas hangváltót de 4 Ohmosat ami jó árban van. Az okozhat gondot ha 8 Ohmos hangfalba építeném?

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#42369) Batman2 válasza DonThomasino (#42366) üzenetére


Batman2
őstag

Mivel magas üzemi hőmérsékleten működnek, így már a 125-ösnek is ajánlatos valami hőtűrő foglalat, praktikusan porcelán.
Volt 400W-osom, az már az E27-nél is nagyobb, porcelán foglalattal volt.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42370) Kernel válasza dewil666 (#42368) üzenetére


Kernel
nagyúr

8 Ω-os sugárzókhoz 8 Ω-os hangváltó kell, legalább ehhez érdemes ragaszkodni, ha már az úgysem tartható be, hogy pontosan a hangszóróhoz tervezett hangváltó legyen.

Egyébként túlzottan eltolódhatnak a keresztezési frekvenciák, vagy akár túl is terhelődhet a magassugárzó, mivel például a 4 Ω-os váltóban nagyobb kapacitású kondi van, mint kellene a 8 Ω-os magashoz. De a középpel is lehetnek gondok.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42371) DonThomasino válasza Batman2 (#42369) üzenetére


DonThomasino
veterán

Létezik abból 70-80W os ?
Egy sima 100W os porcelán foglalatba milyen tehető?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#42372) dewil666 válasza Kernel (#42370) üzenetére


dewil666
őstag

Oké!
Köszönöm a választ!
Akkor maradok a 8Ω-os nál.

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#42373) dewil666 válasza Kernel (#42370) üzenetére


dewil666
őstag

Még pár utolsó kérdés :B
Van egy két utas hangfalam amibe egy piezo magas sugárzó van, amit kondi választ le.Tudom hogy a kondi nem jó megoldás, helyette le lehet váltani egy 47Ω 5w ellenállással? magas sugárzó 200/100W-os.

A korábban említett 3 utas hangfalpárban is piezo magas van 150/75W. Akkor ahhoz nem kell mást kötnöm? Elég a hangváltó?

[ Szerkesztve ]

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#42374) cbmfan


cbmfan
senior tag

urak, újabb furcsa ismeretlen valamit találtam, most nyolcvanas évek végéről.

kb. 40 centi hosszú (talán) 8 bites ISA foglalatos kártya, végén 9 és 25 tűs anya D-SUB, hátulján G16-3 '89 Triton felirat. valószínűleg hazánk terméke, jobb felül van egy FURAT 0,9 1,2 1,5 felirat lyukak mellett.

néhány IC a sokból:

AMD P8251A
Motorola MC14411P
TI SN74LS125AN
TI 74LS04N
SGS-Thompson T7AL574B1

IC-k felirata javarészt 74LS-sel kezdődik. van valami ötletetek, hogy mi ez? képek holnap.

[ Szerkesztve ]

Close the world, ʇxƎu ǝɥʇ uǝdo

(#42375) zka67 válasza cbmfan (#42374) üzenetére


zka67
őstag

Szia, szerintem egy Multi I/O kártya lesz.

(#42376) mezis válasza cbmfan (#42374) üzenetére


mezis
nagyúr

Tudok hozzá adni ISA buszos alaplapot :DDD . Meg MS-DOS 6.22-t ! :U

mezis

(#42377) Max V. Power


Max V. Power
csendes tag

Üdv!
Szeretném kiolvasni egy 24c16 eeprom tartalmát ami egy CDR 2005 rádióban található.
Lehet ezt on-board, vagy ki kell forrasztanom?
Első körben megpróbáltam így:
http://obrazki.elektroda.net/17_1271154853.jpg
Egy Arduino Uno-t készítettem elő, kis eepromokhoz való 2 bájtos címzéssel próbálom kiolvasni.
Ha csatlakoztatom az 5v és gnd-t a program fut az arduinoban, ha a másik két vezetéket is akkor viszont megáll a program futása, ha lehúzom az utóbbi kettőt a program fut tovább.

Lenne valami ötletetek mit kellene másképp csinálnom?

(#42378) Kernel válasza dewil666 (#42373) üzenetére


Kernel
nagyúr

A piezo maga is egy kapacitív terhelés (kondenzátorszerű alkatrész), ami csak a magasabb frekvenciákon kezd el áramot felvenni lényegében, így hangváltó nem szükséges hozzá.

Csak azért szoktak vele sorosan kötni kondenzátort vagy ellenállást, hogy csökkenjen az esetleg túl nagy intenzitása, csörömpölése. Kondenzátorral tovább lehet vágni róla az alacsonyabb frekvenciákat, vagyis mintegy feljebb hangolni. Ellenállás pedig halkít rajta, minden frekvencián.

Egyébként nem úgy fogalmaznék, hogy a kondi nem jó megoldás, csak az van, hogy szimpla kondenzátorral kevésbé meredek a vágási görbe, mint CL-szűrővel.

A kettő funkciója nem felcserélhető, kondi helyett nem jó az ellenállás, mert utóbbi nem szűri le a mélyebb frekvenciákat, tönkremegy a sugárzó (mármint a klasszikus, dinamikus magassugárzó nem köthető be kondi nélkül).

Piezónál más a helyzet, mert az magának szűr lényegében, nem árt neki a mélyfrekvencia.

A hangváltókat dinamikus hangszóróhoz szokták tervezni, bár ez nem jelenti, hogy nem működteti a piezót is (ártani nem tud neki), de az eltérő impedanciaviszonyok miatt nem biztos, hogy úgy fog szólni, ahogy szeretnénk.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42379) Jarod1 válasza Max V. Power (#42377) üzenetére


Jarod1
addikt

ki kell forrasztanod...

(#42380) dewil666 válasza Kernel (#42378) üzenetére


dewil666
őstag

Nagyon szépen köszönöm a felvilágosítást!

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#42381) Max V. Power válasza Jarod1 (#42379) üzenetére


Max V. Power
csendes tag

Köszönöm!

(#42382) Batman2 válasza DonThomasino (#42371) üzenetére


Batman2
őstag

Én 125W-osat tudtam belőle legkisebbként, csak a nátriumgőz lámpákból van 70W-os.
A régebbi HGLI fajtában 125-ös volt e legkisebb.
Esetleg az újabb HMLI fajtában lehet kisebb.

Szerintem a 100W-os ízzóhoz való porcelán foglalat megfelelő ehhez is, hiszen a porcelán nem ég el, legfeljebb nagyon forró lesz, csak a drótot kell úgy csatlakoztatni hozz- hogy aról a szigetelés ne égjen le, hosszabb üzem után és az sem mindegy, hogy a lámpa vízszintesen, vagy függőlegesen, fejjel lefelé, vagy felfelé üzemel !
Javaslom a fejjel felfelé beállítást, akkor a foglalat kevsébé melegszik, a drót még kevésbé, vagy legfeljebb a vízszinteset.

Üdv

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42383) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Az előfokot nem sikerült beüzemelni, de legalább a koppanásgátló jó. :)

Igazi gány. :D

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#42384) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#42383) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ajánlom figyelmedbe az olcsó kínai nyákgyártót, amit korábban linkeltem. Jobban jársz vele mint a házi nyákokkal. :)

Kondi berakást megcsináltad? Az a fajta kondi jó rá, amit a bemenetre is tettél.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#42385) Ribi válasza Speeedfire (#42383) üzenetére


Ribi
nagyúr

Keresztkérdés, hogy az a picuri egyenirányító az mennyit bír?
Mert nekem kicsit alul méretezettnek néz ki. Bár ahogy most nézem egész sokat ráírnak ezekre a picikre is.
Koppanás gátló mennyi idő alatt ereszt el kikapcsnál?

[ Szerkesztve ]

(#42386) Batman2


Batman2
őstag

Egy autó elektronikai kérdés !

Feleségemék autója (2009-es Fiát Panda) a múlthéten csinált egy kis meglepetést !
Elment vele az apja, aztán mikor visszajött és beállt a garázs elé, leállította a motort, mikor indítani akarta már nem volt hajlandó indítózni !! :U

Megnéztem multiméterrel, üresen meg volt az akku 12V-ja, de mihelyst rátette a gyújtást, a feszültség leesett 1,7V-ra, majd kb. 1 másodperc múlva visszament 8V-ra, pedig semmi sem volt bekapcsolva.
Rátettem az én öreg autóm 95Ah-ás akkuját, ami ugyan már 8 éves, de még mindig indít, azzal 8V-ra esett vissza egy pillanatra, majd vissza 12V-ra és azzal indított is.
Azt tudom, hogy a mai autók önindítójában van egy elektronika ami védi azt túlterhelés ellen és lekapcsolja túl alacsony feszültség esetén is, eddig rendben van, nyilván ezért nem indítózott.

Viszont azt nem tudom, hogy mi az, ami a gyújtás ráadásakor egy pillanatra nagyon megterheli az akkut ? :F
Netán valami sönt ellenállást tesz rá, amivel megterheli az akkut és megnézi, hogy megfelelő e még az állapota az autó működtetéséhez, és tilt, ha egy értéke felé növekszik a feszültségesés ?? :U

De ha ennyire "okos" az elektronikája, akkor miért nem jelzi ki, hogy "akku kuka, cseréld ki" ! :U :(

Az is érdekes, hogy pont a hidegindításhoz még jó volt az akku, de mikor vment az autó és töltése is volt az akkunak, akkor meg már nem volt elég a szufla ?? :U

Hogy van ez ? :F

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#42387) Jarod1 válasza Batman2 (#42386) üzenetére


Jarod1
addikt

mérjél rá úgy hogy leveszed az akku saruit és ellenálást a plusz vezeték és a test között kilo vagy megaohmnak kell lenni, ha pár ohm akkor vmi zárlatos, ampert is mérhetsz amikor rárakod az akksit, vmint akkor is amikor indítani próbálsz, pár hónapja az öcsémnek is hasonló gondja volt, az akksi savkoncentrációjával volt gond kevés volt pedi 1 éves alig múlt, amikor megy a motor 1 generátor tölti az akkut, az is lehet hogy ez a generátor meghalt, de ezt már egy szakinak kell megmondani..

(#42388) Kernel válasza Batman2 (#42386) üzenetére


Kernel
nagyúr

Gyakorlatban ami elő szokott fordulni, hogy egyszerűen nem érintkezik rendesen a saru, átmeneti ellenállás keletkezik. Ez pedig megnyilvánulhat a leírt módon is, régen én is jártam hasonlóan. Egy ismerősömnek is volt ilyen gondja, rámértem műszerrel, közvetlen az akkun teljes feszültséget mutatott, de a saru után már nem.

Felületek tisztítása, megfelelő szoros kötés (persze csak érzéssel, szétszakítani sem kell), már jó is lett.

Ilyen védelmek nincsenek tudomásom szerint, hogy söntölés. Épp elég sönt az önindító behúzótekercse, ha kevés neki a feszültség, nyilván nem húz be. Vagy behúz, de indítani már nem bír.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#42389) mezis válasza Batman2 (#42386) üzenetére


mezis
nagyúr

Töltsd fel az akkut (akár az öreg autóddal, de jobb lenne hálózatról).
Tedd vissza a helyére, de még ne kösd be. Mérd meg a feszültségét.
Kösd be, mérd meg a feszültségét. (Nem lehet sokkal kisebb az előzőnél.)
Kapcsold be a fényszórókat. Ha 12 V alá csökken a feszültsége, cserélni kell.
Önindítózás közben mérd a feszültségét. Ha nem bírja megforgatni az önindítót, de utána a fényszórókkal ismét 12 V felett van a feszültsége, akkor az önindítóval vagy a hozzá vezető kábelekkel komoly baj van !

(Egy akkumulátorban van egy csomó "átkötés" (ólomból kiöntve). Azok is fellazulhatnak. Szomszédomnak egy teljesen új, két napos korában produkált hasonlót.)

[ Szerkesztve ]

mezis

(#42390) kjani18 válasza mezis (#42389) üzenetére


kjani18
őstag

Kb. mennyi lehet egy átlag személyautóban az önindító áramfelvétele, ill. a generátor terhelhetősége?

Jani

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#42391) Jarod1 válasza kjani18 (#42390) üzenetére


Jarod1
addikt

mi amikor rádugtuk 300mA volt 1 pillanatra a fedélzeti számgép indult utána visza esik majdnem 0 ra.

(#42392) Lompos48 válasza kjani18 (#42390) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Közelíti a 100A-t is akár. Dieselben a magasabb kompresszió miatt még nagyobb is lehet. A generátorról csak annyit tudok, hogy legalább másfélszerese az összes standard (!) fogyasztó szükségletének.

[ Szerkesztve ]

(#42393) darvinya válasza Lompos48 (#42392) üzenetére


darvinya
titán

Kamionnál igen, személy autónál ±30A.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#42394) ffodi válasza Lompos48 (#42392) üzenetére


ffodi
veterán

Még az is alsó becslés szerintem.

Semmi xtra dízel autónál véleményem szerint 250-350 A a reális, benzinesnél ez valamivel kevesebb. Egyébként mértem már dízel autónál indítóáramot lakatfogóval, és a 350-400 A-ek csordogáltak ott néhány pillanat erejéig. Pont emiatt az sem véletlen, hogy egy klasszik 55-64 Ah-s akku névleges indítóárama akár 400-600 A.

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#42395) Lompos48 válasza ffodi (#42394) üzenetére


Lompos48
nagyúr

:K Anno Daciánál mértem 80A-t.

[ Szerkesztve ]

(#42396) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Céges felhasználásra keresek egy olcsó, egyszerű multimétert. 2000Ft alatt kellene legyen, főleg hogy 3db-ot vennénk belőle rögtön. Nem elektronika méréséhez kell, hanem tulajdonképp csak arra, hogy 1,5V-os, esetleg 9V-os és 12V-os elemek töltöttségét megmérjék. És nem elektronikához értők, úgyhogy én fogom majd őket betanítani (mondjuk egy elemmérés aztán nem egy bonyolult dolog).
De a DC feszmérésen kívül egy akkusztikus szakadásjelző szeretném ha lenne benne.
Létezik olyan némelyik típuson, hogy 1,5V-os és 9V-os elemmérő funkció. Ez mit jelent pontosan ?
Ti mit ajánlotok 2000Ft alatt ?

(#42397) mezis válasza atesss (#42396) üzenetére


mezis
nagyúr

Ez nagyon hasonlít arra, amit keresel.
A szakadásjelző már nehezebb kérdés. Milyen távol van egymástól az a két pont, ami között kell végezni a szakadás vizsgálatot ?
(Az elemteszter valamekkora terheléssel méri az elem feszöltségét, így pontosabb információt ad a töltöttségéről. A 12 V már komplikáltabb eset lesz.)

mezis

(#42398) intercooler


intercooler
őstag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni loadcell erősítő készítésében.

Rajzot illetve leírást találtam: [link]

Ez így működő képes? cella lejjebb találhatóak a paraméterek
A másik dolog hogy írja ellenállás változtatásával szabályozható milyen erővel kell nyomni.. 100Ohm-ról indult a végén már 250-et ír.Ezt lehet helyettesíteni potival? ha igen milyennel és mi szükséges még hozzá ha kell?

:R

(#42399) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi a véleményetek erről a zseb szkópról? [DSO 203]

Egy FPGA a lelke a mérésnek benne, a számításokat meg egy ARM proci végzi mellette.
Az olvasottak szerint a 72MS/s képesség osztott, leoszlik a használt csatornák között. Vagyis a két analóg csatornát használva 36MS/s, de végül az antialiasing szűrők miatt igazából csak ~4MHz a csatornák mérési képessége, a digitális 3. és 4. csatorna meg nem jut túl 100kHz-en...
Továbbá kicsit idióta a mérőfejek bedugós csatlakozója.

Ezek voltak a negatív tulajdonságok, pozitív pl. hogy a design teljesen open source, vagyis bárki belenyúlhat. Ennek köszönhetően van rá normális GUI, képes FFT-re, spektrumot mutat, can, midi és uart protokollt dekódolni, svg meg egyéb képeket exportálni, meg még egy csomó dolgot. [link]

Ugyanakkor ez 36-37k, miközben 60K körül már kapni asztali DSO-t. [link] Csak az meg nem fér el a zsebben...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#42400) Met


Met
nagyúr

Sziasztok!

Lenne egy hülye kérdésem :B

Vettem fém házas 3,5-ös lengő jack csatlakozókat, egyik oldalon apa a másikon anya.
Az apa oldalon a piros "eret" a csatlakozó középső füléhez forrasztom, akkor az anya részen melyik fülre forrasszam hogy ne cserélődjönek fel a dolgok? Az egyik fül le van kerekítve a másik szögletes.
Nincs műszerem hogy kimérjem.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.