Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27951) Lompos48 válasza fero02 (#27950) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha LM338-cal csinálod a rajz ez lenne:

A felső ellenállás azért van 2 párhuzamosból kialakítva, hogy standard értékekből álljon össze a kívánt 2 feszültségérték.

Ha a sok alkatrészest választod, az ellenállások ugyanolyan értékűek kell legyenek, mert a 2 típusú IC ugyanazt csinálja.

Szimulált értékeket most nem csináltam, mert a program (TINA) nem ismeri az LM338-at és valamilyen okból az LM317-ből sem lehet vele 750mA-nél többet kisajtolni.

(#27952) Lompos48


Lompos48
nagyúr

Persze, illik az IC lábaira forrasztani a 2 db. 100nF-os kerámia-kondenzátort is. :K

[ Szerkesztve ]

(#27953) darvinya válasza Lompos48 (#27951) üzenetére


darvinya
titán

Kérdés.
Ahhoz, hogy egyen fesz. táp-ról egyen fesz.-es határértékes legyen, nem lenne elegendő egy poti?
És minek kell az IC?

Kérnék egy kis felvillanyt.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#27954) Lompos48 válasza darvinya (#27953) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az IC a stabilizátor. Ez azt jelenti, hogy akár 15V, akár pl. 21V bemenet esetén is a kiszámolt kimeneti feszültséget adja. Az ellenállásos osztó a kimeneti érték beállításához/kiszámolásához kell. A potencióméter CSAK azért van ott, hogy a kimeneti feszültség 7...12V között legyen változatható. Végülis ez volt a feladvány. Nem? Az említett 2 kondi a bemenet -GND(vagy REF) és a kimenet-GND(vagy REF) lábak közé kell az esetleges gerjedés elkerülésére.

Egyetlen poti is elég lenne, de azt a kimeneti áram változásával mindig másképp kell(ene) beállítani. Arról nem is beszélve, hogy 15V bemenet és 7V kimenetnél, ha tényleg 4A-t akarsz a kimeneten, a potinak bírnia kell a (15-7)x4=32W teljesítményt disszipálni tudni. Igaz az ICnek is, de az megoldható hűtőbordával, amit a potenciométerre nem tudsz szerelni.

(#27955) FireKeeper válasza Lompos48 (#27951) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

azt halkan megkérdezhetném, hogy milyen progival csináltad a kapcs. rajzot? TINA esetleg? ezzel lehet esetleg NYÁK layout-ot is tervezni, vagy ahhoz muszáj leszek az OrCAD/PADS duóból valamit keríteni?

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#27956) fero02 válasza Lompos48 (#27951) üzenetére


fero02
veterán

Köszi!

Minél kevesebb alkatrészből álljon, mert kicsi a rendelkezésre álló hely. Légszerelt lesz szerintem így is...

Ellenállatokból hány W-osat vegyek? Mekkora bordát javallott használni? :R

(#27957) Lompos48 válasza FireKeeper (#27955) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A rajz TINA-val készült. Bevallom NYÁK rajzot még nem próbáltam vele, pedig állítólag tud. Én is OrCAD párti vagyok. De azt se próbáltam, hogy egy TINA állomány importálható-e abba. Rég nem készítettem már NYÁkokat. Ha sikerül, adj róla egy jelzést!

(#27958) FireKeeper válasza Lompos48 (#27957) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

a suliban nekünk is az OrCAD-et mutatták, de abból a demo kb semmit nem tud, a teljes meg valamiért nem akar működni, biztos szar a release a gépemmel van valami baj. PADS szintén, de akkor majd szerzek egy tinát és megnézem avval is.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#27959) Lompos48 válasza fero02 (#27956) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ellenállásokból semmi különos nem kell, Valami 100uA körüli áramok folynak rajtuk. Ahhoz, hogy kezelhetőek kegyenek 1/4 vagy 1/2W-osak simán megteszik.
A hűtőborda, ha előreláthatóan huzamosabb ideig használod 7V kimenettel - mint korábban is írtam - át kell vegyen kb 30W-ot, ami nem kevés, mondhatnám, hogy elég sok. A számítása elég bonyolult, ha nem ismersz egyes fogalmakat.
Kapásból azt mondanám, hogy egy ekkora legalább kell:

(#27960) darvinya válasza Lompos48 (#27954) üzenetére


darvinya
titán

Akkor valószínű így kell kinéznie:


Lámpás(7V 0.003W) terheléssel:


Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#27961) vodkaboy22 válasza FireKeeper (#27958) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Pads-re tipp :) wine + ubuntu 12.04-10 vagy winxp virtual machine. Se win7 se win 8 se normal xp alatt nem sikerult megvarazsolnom nekem se pedig anno hazit is kellett csinalnom vele szakiranyon .
Kulonben pads talán a legjobb.
De a tina 1szerűsége meg 1re jobban tetszik.
OrCad-től sajna feláll a hátamon a szőr... Volt nálam anno tiszta verzio is az még rosszabb volt mint a nem tiszta pedig kapta a frissitéseket... A kedvencem az volt amikor fél órája mentegettem szorgalmasan és egy "érdekes" program összeomlás után kiderült, hogy a legelső mentés van csak meg neki kb az üres cad + cím... :W

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#27962) vodkaboy22 válasza darvinya (#27960) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Némááá ezt az android progit most szedtem le tegnap. :Y Használod jó?
Ki kéne probálnom tablettem nem csak az ikonját bambulni.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#27963) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#27957) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Lompos lenne egy kérdésem: :R
Kis erősítő fejhallgatóhoz megint...
Kapcs rajz
Blog link:
A 4 óra folyamatos üzem után azt vettem észre, hogy fejhallgatóban kicsit "serceg" vég állásban 100k potival pedig elkezd kicsit gerjedni. Ezt úgy, hogy a bemelegedett állapotban a huzal ellenállás kb 80 fokos, míg a fet bordája 65-70 (multiméter hőmérő szondával mérve).
A termikus zaj ekkora lenne, hogy kihalljam sercegésnek? Persze az nagyon kis zajszint teljesen csöndes szobában vettem csak észre.
De fet-nek nem hiszem, hogy ekkora zajszintje lenne... Inkább a stab IC-nek :F (+-21V ot kapnak kb 400mA terhelés mellett a borda nem vészes 45 fokos kb.)
Esetleg a műverősítő melegedése miatt van ekkora zajszint? (op27g adatlapja szerint nem hiszem.)
A műverősítő +- lába közé tettenm 10nF-os Fólia kondit közvetlen a foglalat mellé. (Nem volt kerámiám több.)
Esetleg ez lehet gond?
Válaszaid előre is köszönöm! :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#27964) darvinya


darvinya
titán

Lámpa érték rosszat írtam 7V 0.03W:


(#27962) vodkaboy22

Ez a circuit pro és mint látszik jó.
Azért bizonyos dolgokra még nem jöttem rá mik. :)

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#27965) moha21 válasza vodkaboy22 (#27962) üzenetére


moha21
addikt

Nálam totál bugos volt.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#27966) FireKeeper válasza vodkaboy22 (#27961) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

akkor érdemes egy virtuális gépre tolnom egy linuxot és arra a pads-et... már így is alig van tárhelyem, de hát ez van :D ha megkérnélek, a linux-ra való telepítés menetéről írnál pár sort privátban, ha épp ráérsz?

amúgy tinában is van layout tervezés?

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#27967) vodkaboy22 válasza moha21 (#27965) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nah az se mindegy melyik android version :) 2.3.3-ra csináltam meg 4.2.-re eddig java progi kettő között kb annyi különbség van mint a mottódban csak más a fogása... :C

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#27968) vodkaboy22 válasza FireKeeper (#27966) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem akarlak megsérteni, de szerintem az én magyarázatomnál sokkal jobbat találsz itt logout-on komplett jó cikk formájában :) , de ha valami nem megy írj szívesen segítek, de mint az kiderült (ma is megkaptam az előadásomon) képes vagyok túl elragadott módon "dumálni" és elfutok a lényeg felett :))

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#27969) FireKeeper válasza vodkaboy22 (#27968) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

mmint konkrétan a PADS telepítése érdekelne, nem a linux/virtuális gépé, ez utóbbit már csináltam párszor :D

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#27970) moha21 válasza vodkaboy22 (#27967) üzenetére


moha21
addikt

JB-n próbáltam, nagyon bugos volt.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#27971) vodkaboy22 válasza moha21 (#27970) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Az jó :W már nekem is az van...

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#27972) vodkaboy22 válasza FireKeeper (#27969) üzenetére


vodkaboy22
addikt

9.2.1-es verziot ajánlom 9.3-mas bugos. Annak readme-jében le van írva minden. Neked annyi különbség, hogy wine-al kell telepíteni (wine program loader linux jobb gomb és utána next next next... ) végül csak crack file másol és mivel nincs sys32 winfos mappád nem kell registryvel többet ércelődni szegény pads utána indulni fog de azt se tudja fiu-e vagy lány :C

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#27973) Reggie0 válasza fero02 (#27956) üzenetére


Reggie0
félisten

3C-ombos borda kell. Ha a 30W folyamatosan elofordul, akkor a LM338K tipusut kell venni(TO-3 tokozasu). Ekkor a bordanak 2.33 K/W hoellenallasa kell, hogy legyen, 25 fokos kornyezeti homersekletet feltetelezve. Ha a LM138K-t valasztod, akkor elegendo "csak" 3.16K/W-os. Vagy ventillator is kelleni fog.

Nehany borda a teljesseg igenye nelkul:
SK481-250AL 1,8K/W
SK32-75AL 2,8KW
SK96-84 3K/W
SK96-120 2,9K/W
SK-96-128 2,8K/W
SK48-50 2.8K/W
SK08-50-CB 2.3K/W
SK08-75 1.8K/W
SK03-50 2,6K/W
SK03-75 2,1K/W
SK03-100 1,6K/W
SK88-37,5 1,6K/W
SK88-50 1,3K/W
SK88-75 1K/W
SK88-100 0,8K/W

[ Szerkesztve ]

(#27974) FireKeeper válasza vodkaboy22 (#27972) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

hát ncore-on tanulmányi portálon csak 9.4.1-eset találtam, de majd akkor körülnézek máshol is.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#27975) vodkaboy22 válasza FireKeeper (#27974) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Próbálkoz kalóz-kikötőben :)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#27976) FireKeeper


FireKeeper
nagyúr

a tinában találok valahol sztereó potit, neadjisten footprintet hozzá?

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#27977) Lompos48 válasza darvinya (#27960) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Itt azért valami nem tetszik nekem. Én nem műveleti erősítővel csináltam, mert nem arról szólt a téma. Abban a 3 lábú stabilizátor IC (kisebb áramra LM317, nagyobbra LM338) a lelke az áramkörnek és a cél a kimeneti 7...12V el egészen 4A "szopott" áramig.
Ez mintha más lenne, vagy én nem látom jól? :F

(#27978) darvinya válasza Lompos48 (#27977) üzenetére


darvinya
titán

Igazad van. :B
Én csak nézegettem és aztán néztem mi nem stimmel miután a hsz-t néztem.
Csak lm317 számító van az app-ban, de az engedi 4A-t is.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#27979) darvinya válasza Lompos48 (#27977) üzenetére


darvinya
titán

Mi lehet a hiba. :F

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#27980) Lompos48 válasza darvinya (#27978) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csak lm317 számító van az app-ban, de az engedi 4A-t is.

OK. A számító csak az ellenállások számítását biztosítja. Aztán az LM317-tel csak az a baj, hogy nem tudja a 4A-t. Ahhoz a korábbi 4 db. LM317-tel szerelt kapcsolást kellene szimulálnod. Ha a szoftver ismeri az LM338-at, akkor ellenben helyben vagyunk. Ugyanakkor az is lehet, hogy a kisebbel szimulálva is jó az eredmény, mert a külvilág számára a 2 típus ugyanúgy működik, csak a max. áram paraméterében különböznek.

Mi lehet a hiba?

Az, hogy ismét csak nem opampról beszélünk/-tünk. :(

[ Szerkesztve ]

(#27981) darvinya


darvinya
titán

Van valami program ami kapcsolási rajzból tud nyár rajzot készíteni?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#27982) FireKeeper válasza darvinya (#27981) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

akár a Tina is (tegnap megnéztem, van benne ilyen funkció, bár az alkatrész adatbázis nyilván nem teljes), illetve OrCAD, vagy PADS.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#27983) Lompos48 válasza darvinya (#27981) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A TINA is tud, de azt a sportot még nem űztem. Egyéb az OrCAD (pénzes, de nagyon), ExpressPCB (free), Eagle (talán van free változata :F ), Cadence és még van sok. Keress guglin PCB Design-ra.

[ Szerkesztve ]

(#27984) darvinya


darvinya
titán

Köszönöm mindenkinek. :R

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#27985) McSzaby


McSzaby
őstag

Sziasztok!

Hozzám jutott egy elég jó rackbe szerelhető UPS, ami jó állapotban is lehetne akár. Bekapcsolás után sípol, majd felvillan a battery fault-t jelző led. Nem nagyon értek hozzá, hogy esetleg kell-e valami beállítás és az miatt nem működik, de ez már egy másik topik. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetekben mi szokott tönkremenni ezekben? Csak szimplán elöregszik az akku, vagy valami esetleg kisül belőle? Illetve még az a kérdés, hogy magát az akkut lehet-e javítani, vagy érdemes egyből valami újat keresni a neten? Elég komoly cucc lenne és nehéz hozzá akkut szerezni.. Ha rákötök egy gépet, akkor az áram gyönyörűen folyik át rajta és működik jól egyedül ez a funkciója nem működik..

A típus: MGE Pulsar Extreme 1500C

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#27986) kjani18 válasza McSzaby (#27985) üzenetére


kjani18
őstag

Remélhetőleg ebben mindent megtalálsz.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#27987) McSzaby válasza kjani18 (#27986) üzenetére


McSzaby
őstag

Igen, ezt néztem, de ha esetleg az van, akkor az akkut lehet javítani?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#27988) Lompos48 válasza McSzaby (#27985) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Valószínű az akku hibája. Nem megyek részletekbe. Ha a jelzés nem tűnik el 1-2 óra bekapcsolás után, akkor kuka. Nézd meg hány voltos akku van benne. Ha 12V-os (és azt találtam, hogy 4 db. 12V/6Ah-s akkut tartalmaz :) [link] ), akkor egy akármilyen autóakkut kívülről rákötve a belső helyett, ellenőrizni tudod, hogy az akku kivételével rendben van-e minden.

Akkut javítani nem lehet, ha beadta a kulcsot. Mindenesetre cserélni lehet és nem nagyon drágák. Az is kérdés, hogy mind a 4 rossz-e?

[ Szerkesztve ]

(#27989) McSzaby válasza Lompos48 (#27988) üzenetére


McSzaby
őstag

Igen, ezt én is megtaláltam. Minden más jól működik rajta elvileg. Azt hogy ellenőrzöm, hogy mind a 4 akku rossz-e? :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#27990) Lompos48 válasza McSzaby (#27989) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kibontva - ha hozzáférsz - széthúzod az összekötő kábeleket és csak egyet-egyet hagysz töltődni. Méréssel eldől, hogy melyik töltődik és melyik nem. Szétbontva bekapcsolás előtt is mérhetsz egyet rajtuk egyenként. Ha a feszültségük nagyon kicsi, akkor már nem éleszthetőek. Most kapásból nem tudok értéket, de ha lesz mérési erdemény, akkor letárgyaljuk.

(#27991) n0rbert0


n0rbert0
senior tag

Sziasztok!

Tudtok ajánlani egy olcsó és egyszerű 8Bites D/A konvertert?
10V-os referencia feszültséget szeretnék osztogatni 2 hatványaival.
Eddig a DAC 0800-at és a DAC 0832-t nézegettem, a kettő között mi a különbség azon kívül, hogy az előbbi olcsóbb.

(#27992) McSzaby válasza Lompos48 (#27990) üzenetére


McSzaby
őstag

Akkor majd még jelentkezem, de ezt nem mostanában lesz időm megcsinálni sajna.. aztán ki tudja, lehet nekiállok ma.. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#27993) Lompos48 válasza McSzaby (#27992) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mi nem sietünk itt. :))

(#27994) darvinya


darvinya
titán

Kéresem lenne egy kis segítségben.

Q1, Q6, Q8, Q9, Q21: 2SC945-P (NPN silicon transistors)
Q3, Q4, Q7, Q16, Q17: 2SK30A-Y (N-channel JFET transistors)
Q5,10,11,13,14,18,19: 2SK117-GR (N-channel JFET transistors)
Q12, Q15, Q20: 2SA970-GR (PNP silicon transistors)
Q2: 2SC2240-GR (NPN silicon transistor)
D1,3,4,5,7,9,10,11,12: 1SS-133 (switching diodes)
D2: S5500G (400V/1A rectifier diode)
D6: RD6.2JB-2 (6.2V Zener diode)
D8: MTZ6.6 (6.6V Zener diode)
LED: LN28RP (red LED)

IC1-IC3: M5218L or NJM4558S (dual operational amplifiers)
Q1,Q4,Q5,Q10: 2SK30A-Y (Silicon N-channel JFET transistors)
Q2,Q3: 2SC732TM-GR (NPN silicon transistors)
Q8,Q9: 2SC945-P (NPN silicon transistors)
Q6: 2SC2240-GR (NPN silicon transistor)
Q7: 2SA970-GR (PNP silicon transistor)
D1,D3,D5,D8-D12: 1S2473 (switching diodes)
D2: S5500G (400V/1A rectifier diode)
D6,D7: 1S188FM (Germanium diodes)
D13: RD5.1EB-3 (5.1V Zener diode)
D14: SLP135B (red LED)

Ezeket az alkatrészeket mivel lehet helyettesíteni amit itthoni boltban is van?

Köszönöm a segítséget. :R

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#27995) #22145024


#22145024
törölt tag

Urak,
Ezt a rezonátort lehet-e simán helyettesíteni egy 16MHz-es kvarccal meg 2db 22p-val hidegítve? Vagy akkor a kód is változik?
http://massmind.org/images/member/RB-ezy-Q33/LiniV2_sch.gif
Lomexben nincs 16MHz-es rezonátor...

(#27996) kisi


kisi
aktív tag

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem:

Építenem kell egy led meghajtó egységet, melyet egy arduino rendszernek kell kapcsolgatnia.
Az egység előreláthatóan led szalagokból állna. Mivel az arduino digitális kimenete nem terhelhető büntetlenül, ráadásul bolondbiztosnak is kell lennie, azaz külső helyszínen, hibásan szerelt se tegye tönkre a rendszert, ezért egy optocsatolóval választanám le.

A led szalag hossza nem ismert, valószínűleg 1-3 méter hosszú darabok, vagdalva, körgyűrűbe forrasztva.
A kész világítás céltábla szerű körgyűrűkből áll, melyeknek a központtól kifelé kell ütemre pulzálniuk.

A lenti kapcsolás lenne több példányban alkalmazva, egy-egy gyűrűt meghajtva.

A kérdéseim a következők lennének:

1) helyes így a bekötés? polaritás, működés helyessége..
2) Mekkora ellenállás kell az R1-nek, hogy az optocsatoló rendben működjön?
3) R3 értéke mekkora, illetve szükséges a használata?
4) 0.6W fémréteg ellenállások megfelelőek ehhez?
5) D1 elhagyható e, illetve mi a szerepe?
6) A TIP122 alkalmas erre a feladatra?

Esetlegesen a számítási módot is szivesen megismerném, hátha tanulok belőle.

Köszönöm : Kisi.

Szerk* A +5V jelképezné az arduino kimenetét, illetve a test sincs közösítve, csak most vettem észre, hogy összehúztam.

[ Szerkesztve ]

(#27997) Lompos48 válasza kisi (#27996) üzenetére


Lompos48
nagyúr

- OK1 katódját nem a testre, hanem az Arduiono kimenetére kell kötni az anódját pedig a tényleges 5V-ra.
- D1 nem kell, mert csak "ellop egy VF-nyit a feszültségból, ami a T1-et vezérli.
- Én a LEDeket a T1 kollektorába kötném. Akkor eltűnik az R2 is. Az R1 pedik az OK kollektorába és a T1 bázisába lenne kötve. Az R1-et úgy számolod ki, hogy kisebb legyen mint az az érték amit a LEDek által kért áram (tulképp a T1 kollektorárama) és a T1a (minimális) áramerősítése hányada eredményezne.

Erre példa: ha a LEDek 1A-t kérnek és a T1-nek a hFE paramétere mondjuk 100, akkor hFE=Ic/Ib képletből az Ib 1mA lesz. Ennek a biztosításához (12V-Vbe)/R1=(12-0,7)/R1=Ib, tehát R1=11.3k kell. Ahhoz, hogy a tranzisztor teljesen leüljön (telítésbe menjen) 1mA-nél több kell a bázisba, tehát erre egy 10k-s ellenállás tökéletes.

- R1 értéke: az OK LEDje 20mA-re van meghatározva, amikor a VF az 1.2V, innen az R1=(12-1.2)/0.02 = 504 ohm, standard értéknek 510 ohmot választhatsz.
- TIP122 csak akkor kell, ha egy olyan gyűrű ampereket igényel (simán viszi az 5A-t). Ha ennél maradsz, akkor a hFEmin paraméternél az érték 1000, tehát az Ib 100uA lesz a számításban.

Gondold végig ezekkel a módosításokkal hogy fordulnak a logikai szintek és ha az eredmény egy fordított logika, akkor az Arduino-t úgy kell programozni.

(#27998) Reggie0 válasza McSzaby (#27989) üzenetére


Reggie0
félisten

Toltsd fel az akksikat. Ha kesz, akkor szedd ki es kossel 55W-os autoizzot. Merd meg, hogy mennyi ido utan csokken a kapocsfeszultseg 10.5V ala, mikozben az izzo rajta van. Ha ez kevesebb, mint 8 ora, akkor kuka. Utana johet a kovetkezo akksi. Ezek az akkumulatorok nem dragak, nagyjabol 4ezer forint darabja.

(#27999) Reggie0 válasza Lompos48 (#27997) üzenetére


Reggie0
félisten

Darlington helyett MOSFET-et kell hasznalni, es akkor nem kell vacakolni az erositesekkel es meg a veszesseg is kisebb lesz. Pl: STP16NE06

(#28000) Lompos48 válasza Reggie0 (#27998) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tökéletes állapotban se bírják 8 óráig. Nem üti a széle a hosszát kapacitásban egy 55W-os égővel. :) Mondjuk 5h.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.