Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27601) PH-User válasza Lompos48 (#27599) üzenetére


PH-User
addikt

Közös katódú, D1-D2-D3-D4 lábakra raktam a pozitívat, betűkre a negatívat.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#27602) #22145024 válasza golyani (#27600) üzenetére


#22145024
törölt tag

igen, kivitelezhető, de lehet jobb lenne, ha egy "fémtuskót" esztregáltatnál és arra húznál zsugorcsövet, így kevesebb műveletből is meg tudod oldani.

De nem leszel gondban a fesszel?
A LiIon-os elem 3V-os, a tölthetőek meg ált 3.7V illetve a felett egy olyan kis terhelésen, mint amit a mérőfej eszik

Az 5V-os (USB-re tervezett) LiIon töltő IC-kből többet fogsz találni és egyszerűbb is az építése, mert ált nem DC-DC rendszerű, hanem sima áteresztős.

[ Szerkesztve ]

(#27603) Lompos48 válasza PH-User (#27601) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor az inkább közös anódú ha megnézed a rajzokat, amiket linkeltem. Nem?

[ Szerkesztve ]

(#27604) golyani válasza #22145024 (#27602) üzenetére


golyani
addikt

a nem tölthető elem is 3,6-3,7 voltos[link]

csak most szembesülök vele, hogy a 14250 (1/2AA) tölthetőek 300mAh-val bírnak. illetve oké, hogy mindkettő névleges feszültsége 3,6V. de azt tudom, hogy a tölthető feltöltve 4,1-2V körül van. amit nem tudok, hogy a 2/3AA-s nál mennyi a "csúcsfesz"? :F szóval így a feszkóval lehet lenne probléma.

(#27605) hcl válasza golyani (#27604) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Tölthető feltöltve 4,2? Telefonakkukat szoktam nézni, azért 3,9 fölött nem sok volt... De persze ha mérted, akkor nem szóltam.

Mutogatni való hater díszpinty

(#27606) #22145024 válasza golyani (#27604) üzenetére


#22145024
törölt tag

Amit linkeltél, az szerintem elírás. :F
Vagy akkut adnak elem helyett és akkor stimmel a fesz, vagy csak rosszul kopiztak vmit és 3V a fesz.
Az akkuk egyébként idővel elérik kis terhelésen is a nominális feszt (3.6/3.7V). Lehet ezért tettek bele elemet, mert ott jobban kordában tartható a dolog. Ott általában a "teljes használható időtartam" 3/4-énél érik el a 0.2V-os csökkenést a 3.0V-os kezdő értékhez képest.
Ha tölthetőt akarsz mégicsak, akkor próbálj meg LDO-t, emlékeim szerint kis terhelésen akár 0.6V alatt is maradhat a dropout és úgy még beleférsz a 2.9V-ba elég széles tartományban, akkuról hajtva. A SOT23-as kivitelűek bele is férnének a kis fémtoldalékba a két-három kerámia-kondival meg ellenállásosztóval együtt...

(#27607) darvinya válasza PH-User (#27595) üzenetére


darvinya
titán

Rakd már fel a képben a lábak hogy helyezkedik el.
Mert a kolléga szinkron kijelzőt diagaramot muntatja.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#27608) golyani válasza #22145024 (#27606) üzenetére


golyani
addikt

biztos, hogy nem elírás, mert az elemen is az van.

még egy példa:[link]
[link] most ilyen xeno volt.

mangános li elemek 3v-osak, a tionil-klorid(SOCl2)-osak pedig 3,6. na majd ha kezembe kerül egy új elem akkor méricskélek rajta. a baj az, hogy alig volt használva és kb jó fél év alatt le is merült :F

(#27609) #22145024 válasza golyani (#27608) üzenetére


#22145024
törölt tag

Ez nagy gyári CNC-be van, vagy ilyen játék-CNC-ben?

(#27610) golyani válasza #22145024 (#27609) üzenetére


golyani
addikt

nagy. DMG DMU 40.

(#27611) #22145024 válasza golyani (#27610) üzenetére


#22145024
törölt tag

akkor lehet nem éri meg barkácsolni a feszek rovására... :N

(#27612) PH-User válasza darvinya (#27607) üzenetére


PH-User
addikt

[link] itt volt

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#27613) PH-User válasza Lompos48 (#27603) üzenetére


PH-User
addikt

Igen, bocsáss meg, tévedtem, közös anódú, ahogy írod, pontosan!
Nagyon jó lenne, ha ezt a multiplexálást meg tudnám érteni...

[ Szerkesztve ]

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#27614) Lompos48 válasza PH-User (#27613) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha van egy-két nap türelmed, valahogy leírom és próbálok összedobni egy rajzot is, nagyjából a listádon szereplő ICkből. Első látásra talán nincs meg minden, de próbálom a legtöbbet kihozni a létezőkből.

(#27615) CPT.Pirk válasza PH-User (#27613) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Multiplexálni azért kell, mert nincs annyi lába a cuccnak, ahány led van az összes szegmensben, így sokkal kevesebb vezeték kell a vezérlésre.
Ezért az van, hogy időben elosztva, X ideig egy szegmenst kapcsolnak be a D1-4 lábakkal kiválasztva, amin a-g lábakon beadott vezérlésnek megfelelő karakter fog kirajzolódni. X idő múlva a következő szegmenst választja ki az áramkör, ahol ugyanaz az a-g vezérlés már egy másik karaktert rajzol ki.
Ez azt jelenti, hogy minden időpillanatban a 4 szegmensből csak 1 működik, ezért X egy elég kis idő, ami miatt a váltás annyira gyors lesz, hogy a szemed már folyamatos képnek látja a számokat, így olyan lesz, mintha tényleg mind a négy szegmens egyszerre működne.

Pl. erről a rajzról egyértelműbb, hogy mi történik:

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27616) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#27615) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Köszönet a tehermentesítésért. Hamarabb lesz meg a rajz. :)
Ehhez annyit tennék hozzá, hogy közös anódú kijelző esetén a plusz táp felől vezérlem 4 pnp tranzisztorral a 4 számjegyet és alulról "húzogatom" nullára a 7 (a...f) szegmenst.

[ Szerkesztve ]

(#27617) _ATi_1 válasza PH-User (#27613) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Talán ez is segít megérteni a működési elvét: [link].
Ezen a videón azt mutatja, ahogy egyre nagyobb frekvenciával történik a multiplexálás.

(#27618) Lompos48 válasza _ATi_1 (#27617) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nagyszerű! Igen szemléletes. Még hozzáfűzök valamit:

DC üzemmódban egy meghatározott áramhoz bizonyos fényerő társul. Multiplexálva egy-egy számjegy az idő mindössze 1/4-e alatt van "kivilágítva". Tehát egyértelmű, hogy az összhatás egy gyengébb fényerő lesz, amikor a dolog "pörög". De a fényerő nem lineárisan nő az árammal. Emiatt - és ez egy jó tulajdonsága a LEDeknek - ha a ezeket dupla árammal etetjük a multiplexálás részidejei alatt, kb. ugyanakkora globális fényerőt ér(het)ünk el. A LEDek ugyan vezérelt álapotban kb. kétszeres teljesítményt disszipálnak, átlagban ez csak a fele körül lesz, mert ugye - 2szer osztva néggyel. Lehet, hogy ez nem pont a duplájánál történik, LED típusától is függ, de mindenképp csak a kijelzőre vonatkozóan a fényerő/teljesítmény arány jócskán javul. Ugyanakkor jó gondoskodni arról, hogy a pörgés ne álljon le, mert akkor a kiválasztott számjegy szegmensei kapnak!

(#27619) hcl válasza Lompos48 (#27618) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mondjuk egy kevesebb kimenetű uC-el, már jobb egy kijelződrivert használni. Részemről MAX7219, spi busz (vagy valami olyasmi), 3 lábon kommunikál (egy 4 digites kijelző 17-et foglalna le), ha egyszer ráküldtélm valamit, akkor egy max. 8 digites kijelzőre szépen kiírja, és ott is marad a következő adatig. És szabályozható a fényereje :))

Mutogatni való hater díszpinty

(#27620) nyogo83


nyogo83
senior tag

Sziasztok!

Járatos valaki EPROM-okkal kapcsolatban? UV-s 27C512-es EPROMot szeretnék helyettesíteni EEPROM-al. Sajnos túl sok típust nem találtam ami megfelelne, talán Winbond W27E512, illetve SST 27FS512 ami szóba jöhetne, de nincs tapasztalatom ilyen téren.
Igazából meguntam az UV törlôvel való szórakozást, mert van hogy 2-3módosítást is kell csinálnom a tartalomban, és így minden írás elôtt 10-15percet kell várnom.

(#27621) szaszayanou


szaszayanou
aktív tag

Sziasztok!

Forrasztás után hátramaradt folyasztószert ti mivel szoktátok eltávolítani?

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#27622) hcl válasza szaszayanou (#27621) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kontaktspray+kefe, izopropil+kefe...

Mutogatni való hater díszpinty

(#27623) mezis válasza szaszayanou (#27621) üzenetére


mezis
nagyúr

Ha olyan a forrasztási hely, akkor langyos víz + szappan, ultraderm + kefe vagy szivacs.

mezis

(#27624) And válasza nyogo83 (#27620) üzenetére


And
veterán

Ha van ahhoz az EEPROM-hoz külső programozód, akár még működhet is _olvasásra_ az eredeti EPROM helyén, mivel lábkompatibilisek, és ahogy nézem, olvasni is pont ugyanúgy kell belőlük. Csak programozni ne akard az elektromosan törölhető típust az eredetileg eprom-hoz tervezett áramkörben.

(#27625) nyogo83 válasza And (#27624) üzenetére


nyogo83
senior tag

Programozni kulso programozoval programozom, az nem gond. Az EPROM amugy eredetileg motorvezerlokben van, az meg csak olvas belole.
Az SST 27SF512-es flash amivel szoktak helyettesiteni, de utananeztem es allitolag 2009ben leallitottak a gyartasat, azota meg csak kinai hamisitvanyokkal van tele a net, amivel csak a gond van.
Koszonom, akkor lehet berendelek parat a Winbondbol, es meglatom hogy sikerul :R

[ Szerkesztve ]

(#27626) PH-User válasza Lompos48 (#27614) üzenetére


PH-User
addikt

Türelmem még van, a tervezett időpontra úgy sem lesz kész, szóval inkább megértem és kivárom. :)

hcl - Köszi, olvastam, átnéztem amiket küldtél!

CPT.Pirk & mindenki

Akkor az esetemben ez így nézne ki [link], ha jól tévedek
Kell egy mikrovezérlő ami ezt tudja vezérelni gondolom.

ATi_1 - Köszi szépen a videót is, így legalább láttam is, hogy mi történik! :)

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#27627) Lompos48 válasza PH-User (#27626) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor az esetemben ez így nézne ki...

Nem, mivel közös anódú a kijelződ. Ilyen lenne, csak egyelőre tekints el a rajzban látható ICtől:

Döntsd el, hogy mikrokontroller vagy logikai ICk. Utóbbi kb 7-8 ICt jelent(ene), ráadásul nem változtathatod meg a kiírt értéket. uC esetén használhatsz open collector kimeneteket (?) és még tranzisztorokat is takarítasz meg.

[ Szerkesztve ]

(#27628) Reggie0 válasza golyani (#27604) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen, ez a kemia ekkora feszultsegu, nincsen benne semmi eliras.

Ha a 2/3AA ugyan olyan kemiaju, mint az 1/2AA, akkor a maximalis toltofeszultsege is ugyan akkora.

Tolto aramkornek javaslom a MAX1911-et. 5V-ra van kitalalva(USB), allithato, hogy 4.1 vagy 4.2 voltig toltson, illetve, hogy 100 vagy 500 mA legyen a toltoarama.
Ha a feszultseg illesztes problemas es kis terhelesrol van szo (<120mA), akkor javaslom a microchip kapcsolt kapacitasos konvertereit(pl. MCP1252-ADJ), amelyek egyszerre tudnak lefele es felfele konvertalni, azaz merulhet az akksid, de a kimeno feszultseg nem fog valtozni.

[ Szerkesztve ]

(#27629) darvinya válasza Lompos48 (#27627) üzenetére


darvinya
titán

Ha jól értelmezem akkor itt idő eltolással változtatom az egyes kijelző szegmensekre kiírt számot.
pl: 2013-hoz
0ms PTA3(D1) és a,b,d,e,g
1ms PTA2(D2) és a,b,c,d,e,f
2ms PTA1(D3) és e,f
3ms PTA0(D4) és a,d,e,f,g
És ez megy végtelen ciklusban, addig míg nincs új utasítás.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#27630) Lompos48 válasza darvinya (#27629) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen.

(#27631) And válasza Lompos48 (#27627) üzenetére


And
veterán

A mikrokontroller nyilván sok szempontból előny, de tranzisztorokat sajnos nem lehet megtakarítani vele, mert a jellemzően 20..40mA-es maximális portáram már csak nagyon kevés közös anód- vagy katódáramot tud elvezetni / meghajtani, ezért az egyes szegmensek fényereje nem feltétlenül lesz megfelelő (ugye sok digit esetén főleg), ha nincs külső meghajtás.
#27628 Reggie0: Valószínűleg MAX1811-et akartál írni (mert olyan van), használtuk már, bevált típus.

(#27632) Lompos48 válasza And (#27631) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...de tranzisztorokat sajnos nem lehet megtakarítani vele, mert a jellemzően 20..40mA-es maximális portáram már csak nagyon kevés közös anód- vagy katódáramot tud elvezetni...

Teljesen helytálló megállapítás. Határesetként, mert itt nem hinném, hogy a nagy fényerő szükséges lenne ó, maximum 7 szegmens kerülne megvilágításra (emlék gyanánt csak a 2013 értéket kellene kiírni) lehet "vékonyan" elfogadható lenne. De ismétlem: a határon. :)

(#27633) PH-User válasza Lompos48 (#27627) üzenetére


PH-User
addikt

Most nagyon elszomorodtam, hogy még mindig nem sikerült felfognom... :(((

Jelen cél az lenne, hogy a 2013-at írjam ki, de már, ha belementünk a témába akkor szeretném a másik verziót is kipróbálni és USB-ről játszadozni vele. :)

darvinya

Igen, pontosan így, ahogy írod, ezt le is akartam írni csak aztán elfelejtettem. :DDD

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#27634) hcl válasza And (#27631) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jaja, még a kis 10mm-es kijelzőknek is túl sok a katódárama... Meg aztán, pl. AVR-nél a kimenetek terhelhetősége sem azonos, pl. valami részletesebb Atmega doksiban láttam 10mA-t is valamelyik lábra, a többi között meg volt 40 is. Katód oldalon meg max. 140mA összesen, az is sovány.
Mindegy, kisebb kijelzőkhöz elég 4db kapcsolótranyó a digitek után (katód oldalon).
Illetve az AVR-ek sem szeretnek a terhelhetőség közelében működni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#27635) golyani válasza Reggie0 (#27628) üzenetére


golyani
addikt

időközben lefújásra került a projekt, az érték túl nagy ahhoz h ezen kísérletezzek.

kémiája biztos nem ugyanaz, mert 2/3-ban ez a LiSOCl2 (3,6V) és LiMnO2 (3V) létezik, 1/2-esben pedig a tölthető(Li-ion).

köszi a segítségeket!!

(#27636) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#27560) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Wow, miért nem vetettem már korábban be a scope-ot, ha egyszer itt van mellettem? :U Szépen látható, ahogy 100kHz környékén már minden baja van a szinusznak, ami addig nagyon szép. Pont ahogy számoltad. :R

Nem baj, jelen felállásban tök jó lesz a cucc erősítőt mérni. Ezzel kapcsolatban majd lesz érdekes kérdésem, mert van itt két erősítő, az egyik átvitelét szépen kiméri a cucc, de a quad405-nél azonos módon mérve csak egy bazi harang görbét kapok, ezt majd ki kell vizsgálni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27637) Reggie0 válasza And (#27631) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen azt, csak felrenyomtam.

(#27635) golyani: A li-ion altalaban 3.7V.

[ Szerkesztve ]

(#27638) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Hali
A fenti kapcsolást megcsináltam és elégérzékeny problémába ütköztem.
A képen jelöltem mi lett a valóságban mással megépítve.
A probléma, hogy valahonnan remek sok gerjedést szed fel. Amint több nyugalmi áramot adok >200mA szépen lassan eltűnnek a recsegések ropogások. Az érdekes, hogy ezt csináltam már meg nagyban igaz nem a képen látható táppal kb 1.5A nyugalmi áram mellett annyi változtatással, hogy a bc546 helyett bd139-et illetve bd249-et használtam végtranyónak.
-Itt bd139 helyett bc546-ot raktam nagyobb beta gerjedésre problémára adhat okot? (Rohadt tina nem fedi a valóságot ezekszerint...)
- A végtranyóknak használt mje15030G nagyon "gyors" (30MHz) az eredeti 2n3055 bd249 mje15003-hez képest. Ez lehet gond?
- Mind a 4 mje tranyo és a regulátorok saját bordával rendelkeznek csillámmal stb. De az mje tranyók bordáit fogva kicsit lecsökken a sercegés (leföldelem ma este a bordákat de ez önmagában nem hiszem hogy elegendő vagy mégis? )
-Elméleti tudásomat sutba vágva félve kérdem , hogy a táp szűrő torroid 2*39mH utána van 2db low esr & imp 10 000 mikroF kondi aztán a regulátor. (milli :C 1A 1 torroidon a két tekercs ) lehet zaj forrás? kb 5-6 centire van az ei magos nyáktrafótól.

Amire lehet figyeltem fólia + kerámia kondi regulátor lábaknál + sok kritikus helyen + vastag jól szigetelt vezetékezés dupla érrel a külső harisnya meg védőföldön. Minden jel földön van csak a dupla eres jelkábelek szigetelő harisnyája nem.
Ha kell képet is küldök bár az nem hiszem hogy sokat segít inkább a tranyóknál hiszem hogy gond van :W

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#27639) vodkaboy22 válasza Reggie0 (#27637) üzenetére


vodkaboy22
addikt

És ha li-ion polymer? :)
(Nem tudom csak érdekel.)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#27640) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#27636) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Pont ahogy számoltad.

Kösz! :)

...a quad405-nél azonos módon mérve csak egy bazi harang görbét kapok, ezt majd ki kell vizsgálni.

Ki bizony. Az enyém már jó húsz éve teszi a dolgát. Hozzá nem nyúlnék semmiért. Anno kimértem és hozta a dokumentációban leírt paramétereket.

(#27641) And válasza hcl (#27634) üzenetére


And
veterán

A másik probléma a közvetlen portról történő meghajtással meg az a tény, hogy a portokat igyekeznek bolondbiztosra tervezni, vagyis nem olyan könnyű azokat túlterhelni, mert nagy terhelésnél áramgenerátorossá válnak, belső ellenállásuk van. Vagyis minél több szegmens áramát kell kihajtania a közös anód vagy katódlábnak egy adott számjegynél, az összesített fényerő annál gyengébb lenne: a 8-as számjegy határozottabban gyengébben világítana, mint mellette egy 1-es.
#27639 vodkaboy22: A lítium-polimer is 3,7V-os és 4,2V-os a töltési végfeszültsége.

(#27642) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#27638) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Amint több nyugalmi áramot adok >200mA szépen lassan eltűnnek a recsegések ropogások.

Azt gondolom, hogy a recsegések, ropogások nem a legjobb leírása a jelenségnek. Azt hiszem az is baj, hogy a 2 végtranzisztor bázisai és emitterei közé szerelk kis kapacitások segíthetnének, ha gerjedésről lenne szó.

nagyobb beta gerjedésre problémára adhat okot?

Igen, mert nagobb a feszültségerősítés meg a tranzisztor határfrekvenciája is.

az mje tranyók bordáit fogva kicsit lecsökken a sercegés

Nem kellene érzékelhető legyen. De a 30MHz ugyanúgy lehet gerjedés okozója, mint a BD-BC csere esetében.

Tápból zaj nem nagyon van hogy érkezzen. Onnan csak a brumm, de az is kérdéses ekkora szűréssel.

Az árnyékolásokkal pedig vigyázni kell! Nem szabad csak a kábelek egyik végénél földre kötni! A dupla jelkábelé is.

(#27643) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#27642) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A kábeleket lehet nem jól írtam le. Szóval 2 eres harisnyával árnyékolt kábeleim vannak ahol az egyik ér a jel a másik ér a jel-GND, a harisnya meg semmivel sem érintkezik csak egy kábellel ki van kötve hálózati földre (nincs jelútban). Tehát stereonál 2 ilyen vezetékem van.

A BC546-ot kicserélem bd139-re az mje-tranyók kapnak kis 300pF-os kondit (nagyobbat? 10n-os Fólia van még.)
Én se hiszem, hogy tápból bármi is jöhetne... Bár a rohadt lakás hálózata viccelt már meg párszor van egy konnektor ahol stabilan 150Vac-t mérek... Meg a szomszéd hűtőjének 10 percenkénti kapcsolását is lehetett hallani hangfalról amíg nem "pofoztam" fel a tápját az erősítőnek.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#27644) hcl válasza And (#27641) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na ezt nem tudtam.
Mondjuk nekem kitartó munkával (rövidzárogatással) sikerült egy Atmega328-at elküldeni :D Először csak egy kimenetet, aztán ment az egész IC :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#27645) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#27643) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szóval 2 eres harisnyával árnyékolt kábeleim vannak ahol az egyik ér a jel a másik ér a jel-GND, a harisnya meg semmivel sem érintkezik csak egy kábellel ki van kötve hálózati földre (nincs jelútban).

Ez így nem a tökéletes megoldás. A kisjelű kábelek árnyékoltak kell legyenek és az árnyékolás a jel hideg szála. Ráadásul - ha egy mód van rá - illik, hogy mindegyik (ilyen) földszál egyetlen pontban legyen összekötve majd onnan a táp nullájára. Mindezt a földhurkok elkerülése végett. Még az is jobb lenne, ha a két jel a két belső szálon menjen, a közös földjük pedig az árnyékolás legyen. Az esetleges csatornák közötti áthallást (diafóniát) nem is észlelnéd, mert ilyen kis szinteken elenyésző.

Próbád meg a 300pF-os kondikkal. Ne a fóliával, mert azoknak a fegyverzete tekercselve van és van egy (kis) parazita induktivitásuk. Könnyen besegíthetnek egy nagyfrekvenciás gerjedésbe.

Bár a rohadt lakás hálózata viccelt már meg párszor van egy konnektor ahol stabilan 150Vac-t mérek...

Abból még nem lesz zaj.

...a szomszéd hűtőjének 10 percenkénti kapcsolását is lehetett hallani...

Az CSAK pattogással jár, ami ugyan nem kell, kellemetlen, de ha a szűrés kivédi, akkor felejtsd el.

(#27646) mezis válasza vodkaboy22 (#27638) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
A Quad 405-ös erősítőknél is volt gerjedés veszély, pedig azok 3055-ösökkel meg hasonlókkal készültek. Kb 30 évvel ezelőtt egy-két db gerjedésgátló kondenzátor volt a javaslat.

mezis

(#27647) Lompos48 válasza mezis (#27646) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az enyém 50A, 250W és 30MHz-es végtranzisztorokkal (2N6276, 2N6378) épült (26-27 éve). Akkor meg is harcoltam a gerjedéssel, de azóta is teszi a dolgát. :)

(#27648) PH-User


PH-User
addikt

didyman jóvoltából jelentem elkészültem vele. :)
Előtte 1. 2. -> utána 1. 2.

[ Szerkesztve ]

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#27649) mezis válasza Lompos48 (#27647) üzenetére


mezis
nagyúr

Bizonyára a gondosan bejáratott hangszóró kábelek miatt szól még mindig szépen. :DDD ;]

mezis

(#27650) hcl válasza PH-User (#27648) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Zsíros! :R

Mutogatni való hater díszpinty

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.