Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13951) Batman2 válasza Speeedfire (#13933) üzenetére


Batman2
őstag

De épp emiatt lett készítve a 3.5V-os fesz. stab. Mert akkor 0V*200mA vagy 0V*20mA.

Node gondolkodj egy kicsit, hogy jön létre az a 3,5V ??? :Y

Az 5V-ból csináljuk, úgy hogy a szükségtelen energiát ellenálláson keresztül elnyeljük, mivel a fesz. stab. az nem más, mint egy ellenállás, csak szabályozható az értéke, sőt automatikusan tudja szabályozni a feszültségtől függően, hogy a kimenet mindíg ugyanannyi legyen, de ettől még marad egy ellenállás, amin a fölös energia hő formájában adódik le, tehát nem transzformál, nem alakítja át az áramot, mint egy transzformátor, hanem elnyeli és hő formájában kisugározza !
Tehát maga a kapcsolás 5V-ról megy és a max, 3,5V feszültségű LEDeket egy előtét teszi alkamassá az 5V-os üzemre !

Vagyis, ha 5V-ból stabilizálsz, mondjuk 3,3V-ot, akkor az azt jelenti, hogy ha 150mA-t esznek meg a LEDek, akkor az IC-n, vagyis ellenálláson is 150mA folyik át !
A LEDeken eső teljesítmény 3,3V x 150mA, vagyis 0,5W, az IC-n eső energia pedig 1,7V (az 5V-ig fennmaradó feszültség külömbség) x 150mA, vagyis 0,26W, ennyit kell elfűtenie az IC-nek, a LEDek a 0,5W nagy részét viszont fény formjában sugározzák ki, és csak kis részét hő formájában (pontos hatásfokot eddig még nem sikerült találnom)
Talán így már érthetőbb lesz számodra, miről is van szó !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#13952) totya694 válasza CPT.Pirk (#13950) üzenetére


totya694
őstag

Nelson Pass is barkácsolt 1-2 jó cuccot

Üdv:Attila

(#13953) Batman2 válasza CPT.Pirk (#13950) üzenetére


Batman2
őstag

Azt már én is olvastam több helyen és hallottam is, hogy az A osztályú erősítőknek átalában jobb a hangminőségük, mint a B osztályuaknak, csak azért idegenkedem tőlük, mivel ezeknek elég nagy az áramfogyasztásuk, igen nagy hűtőbordák kellenek a félvezetőkre, mivel tudtommal magas a nyugalmi áramuk, nem sokkal kevesebb, mint maximumra kivezérelve ! :(
Javítsatok ki, ha nem jól tudom !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#13954) CPT.Pirk válasza Batman2 (#13953) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

B osztályúnál kis hangerőnél torzítások lépnek fel, mikor a jel a 0 átmenetnél van, ez az úgynevezett B osztályú torzítás.

[link]

Azért csinálnak AB osztályú erősítőket, mert az kis jelszintnél A osztályúként viselkedik, nagy hangerőn meg nem veszed észre a B osztályú torzítást. Ilyen pl. a Quad405.

A osztályban valóban nagyobb a nyugalmi áram, kell nagy hűtőborda, de a hangminőség kárpótol mindenért.

totya694: őt nem ismertem eddig, otthon majd megnézem.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13955) totya694 válasza CPT.Pirk (#13950) üzenetére


totya694
őstag

Panelrajz esetleg?
Ha jól emlékszem 4db Toshiba 2N3055 tranyóm valami ilyesmi alkalomra várt vagy 20 éve :P (remélem megtalálom őket) :U

Üdv:Attila

(#13956) totya694 válasza totya694 (#13955) üzenetére


totya694
őstag

A Nelson Pass F5-höz már megvan a NYÁK-om is de még nem szántam rá magam.
Az egyik alkatrész boltba furcsán néztek rám amikor elkezdtem sorolni a félvezetők típusait.(1 félét tudtak volna adni)
Amikor már a helyettesítőnek is a helyettesítőjét akarják rám sózni akkor inkább pihentetem a dolgot.

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#13957) CPT.Pirk válasza totya694 (#13955) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem is van egy pár 3055, szerintem ki is fogok próbálni belőlük egy ilyen JLH-t.

Panelrajzot biztos találni hozzá, de elég egyszerű, szerintem megcsinálom légszereléssel. Az esetben még a sávszélesség is kellően magas marad.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13958) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#13950) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Akkor én nem tudom milyen csöveket néztem. De itt is drága a trafó. :(
Pedig biztos szép lehet egy ilyen analóg erősítő.

Nem ismerem a földhurkokat, de biztos ki lehet alakítani úgy hogy ez ne következzen be. Elvégre ha a gyártóknak ez sikert...

Nézegettem már én is hobbielektronikán ezeket a kapcsolásokat, de inkább úgy döntöttem AB osztályút készítek, gazdaságosabb és hangban is jó.
Ekkor néztem a fentebb felsorolt ic-ket. Egy ilyen A-s erősítéshez nagyon nagy hűtés kell, arról nem is beszélve, hogy kb 40%-os a határfoka.

Ezért mondtam a TDA2030-at, mert 1000-1500Ft körül van egy csak összeforrasztást igénylő KIT komplett leírással, tök jó arra, hogy a földelések és egyebek problémáit megismerd, mielőtt komolyabb cuccot csinálsz.
Nem tudom mit tudhat egy ilyen földeléskor, de ha egyszer kitben van és meg van adva, hogy mit hova kell forrasztani akkor nekem ez egy forrasztási gyakorlatnak tűnik csak. Mint amikor leírás alapján elkészít valaki valamit a PS-ban. Nem ő találja ki, hanem tutorial alapján másolja.

Szóval maradok az ic-s, tranyós AB osztályú dolgoknál inkább. Sőt, szerintem maradok a kiszemelt tda7294 mellett, csak megpróbálom a neten mégjobban feltúrni a rajzok miatt.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#13959) totya694 válasza CPT.Pirk (#13957) üzenetére


totya694
őstag

Van itthon még békebeli jó büdös bakelitos panelom is.(azt olvastam jobban "illik" a csöves erősítőkhöz)

Üdv:Attila

(#13960) zka67 válasza Speeedfire (#13945) üzenetére


zka67
őstag

Akkor végképp nem értem, hogy zka67 miért írta azt hogy növekszik folyamatosan a rajta átfolyó áram.

Lomps48 elméletben magyarázta neked. A gyakorlat az teljesen más, mint az elmélet.

A led-eken áram folyik, ez pedig hőt termel. A hőtől csökken a led-ek nyitófeszültsége.
Előtét ellenállás nélkül ez mit jelent? 3.5V-ra beállított stab ic-nél és 3.5V-on 20mA-t zabáló led-eknél 0.1V-os nyitófeszültség csökkenés 2.5-3x-os áramot jelent.

Higgyél már nekem, a munkámból kifolyólag rengeteg led-es világítást csináltam már. Azt is leírtam, hogy ne vacakolj stab ic-vel, tök fölösleges, teljesen mindegy, hogy az a 1.5V a tab ic-n melegszik el vagy 1db ellenálláson vagy tízen. Valahol el kell melegednie, hacsak nem akarsz kapcsolóüzemű tápot csinálni. Ahelyett, hogy itt szerencsétlenkednél, elmehettél volna a boltba venni 10db 75 ohmos ellenállást meg 1m zsugorcsövet és megcsinálhattad volna, hogy minden led-del sorbakötsz egyet. De nem ezt teszed, hanem magyarázatot vársz, a magyarázatot pedig nem fogadod el a hülyeségedre.

(#13961) Speeedfire válasza zka67 (#13960) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Leírom akkor 20-adjára is. Azért akarom a stab ic-t, mert nem kell neki fix táp. Bármit beköthetek elé. Utána meg már mindegy elvileg. Batman2 is azt írta, hogy ajánlott minden egyes led elé kötni egy ellenállást, de gyakorlatilag nem lesz látható a különbség. Ha nem 3.5V-on járatom, hanem 3.3-.3.4V-on akkor meg nem tud elfüstölni sem a led, mert nem kapja meg a maximum áramot. :)

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#13962) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#13958) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

"Nem ismerem a földhurkokat, de biztos ki lehet alakítani úgy hogy ez ne következzen be. Elvégre ha a gyártóknak ez sikert..."

Sajnos nem rajtuk múlik. Ha a jelvezeték mindkét végén be van kötve az árnyékolás, akkor már létre is jött két földhurok. Azt is csinálják pl. gyárilag, hogy nem csak a jelvezeték, hanem a gnd is kondenzátoron keresztül kapcsolódik az áramkörhöz, ez ilyenkor elvágja a földhurok útját.

A koncepció az, hogy a jelforrás - erősítő láncban ne legyen mindkét ponton bekötve a földelés.

Itt egy jó kép egy általános földhurokról:

Itt meg a hurok megszakításának módja:

"Nem tudom mit tudhat egy ilyen földeléskor, de ha egyszer kitben van és meg van adva, hogy mit hova kell forrasztani akkor nekem ez egy forrasztási gyakorlatnak tűnik csak. Mint amikor leírás alapján elkészít valaki valamit a PS-ban. Nem ő találja ki, hanem tutorial alapján másolja."

A kit összerakása persze csak forrasztási gyakorlat. De onnan, hogy bekötöd a tápot, mindkét panelra, meg bekötöd a jel vezetékeket azok gnd-jével, valamint bedobozolod egy fém dobozba, és azt is rákötöd a földre az árnyékolás miatt, onnan pont úgy fog viselkedni, mint akármelyik erősítő. A föld hurkok pont ugyanúgy ki fognak alakulni, ha nem jól csinálod meg.
Ezért mondtam, hogy érdemes kicsiben kezdeni, hogy átlásd a csillagpontos földelés kialakításának módját.

"Nézegettem már én is hobbielektronikán ezeket a kapcsolásokat, de inkább úgy döntöttem AB osztályút készítek, gazdaságosabb és hangban is jó.
Ekkor néztem a fentebb felsorolt ic-ket. Egy ilyen A-s erősítéshez nagyon nagy hűtés kell, arról nem is beszélve, hogy kb 40%-os a határfoka."

AB osztályban javaslom a Quad405 építését, az azért eléggé ott van a szeren, és lehet kapni akár egységcsomagban is.
Az A osztályhoz azért nem kell orbitális hűtőborda, a hatásfok tényleg rossz lesz, de a hangminőség mindenért kárpótol. Ha csak lakásban akarod használni, akkor meg nem is lesz szükség az AB nagyobb teljesítményére.

"Szóval maradok az ic-s, tranyós AB osztályú dolgoknál inkább. Sőt, szerintem maradok a kiszemelt tda7294 mellett, csak megpróbálom a neten mégjobban feltúrni a rajzok miatt."

Továbbra is óva intelek a 7294-től, nagyon szeret elfüstölni, a hangja meg nem túl jó. Szépek az adatai papíron, de ettől még nem tetszik a hangja. Szerintem neked sem fog.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13963) zka67 válasza Speeedfire (#13961) üzenetére


zka67
őstag

Stab ic: hát te tudod, ha ahhoz van kedved, hogy felgyújtsd a lakást, akkor csak csináld. Vagy tegyél a stab ic-re egy asztal méretű hűtőbordát nitrogénhűtéssel, ha 12V-ról akarod majd járatni. De ezt is említettem asszem, hogy kapcsolóüzemű tápegység...

Teljesen mindegy mekkora feszültségről járatod a ledet, értsd már meg! A led szarik a feszültségre. A led a rajta átfolyó áramtól világít. És tök mindegy, hogy hidegen mekkora áram folyik át rajta korlátozó ellenállás nélkül, előbb-utóbb tönkre fog menni a led (inkább előbb). Ha 30mA-el kezded, akkor perceken belül, 20-nál kb. 5 perc, 10-nél fél órán belül.

Nézd már meg a led adatlapját és ne csak a számokat, hanem a diagramokat is. Ott van rajta világosan, hogy milyen hőmérsékletnél mekkora a max. áram ami átfolyhat rajta.

Ahogy melegszik a led, úgy csökken a nyitófeszültsége és nő a rajta folyó áram. A melegtől pedig egyre kisebb áramot fog elbírni. Magyarul: kinyírod!

(#13964) totya694 válasza CPT.Pirk (#13962) üzenetére


totya694
őstag

Megépítve a JLH

Üdv:Attila

(#13965) Lompos48 válasza totya694 (#13964) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nagyon jó a termékleírás: John Linsley Hood-féle 'A' osztályú, együtemű erősítő.

A nagyobbak aztán 2, 4 üteműek, a sor végén a Wankel-lel. :D

Nem tudtam kihagyni. :R

Egyébként hetekkel ezelőtt a fórumban ment a 2N3055 gyalázása. Ez meg a félvezetőipar legalsó szegmensének tagjaival vonul: BC212, 1N1711, 2N3055. Érdekes :F

(#13966) totya694 válasza Lompos48 (#13965) üzenetére


totya694
őstag

:P ;]
Az "együtemű" kifejezés el is kerülte a figyelmemet.

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#13967) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#13965) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van a profi tervezők között ás is, aki nem foglalkozik az alkatrészekkel, abból építkezik, amit a kiskerben kap. Ennek ellenére komoly hírneve van a cuccainak. Azt hiszem az Ágoston könyvben írják is.

totya694: príma, nem is adja drágán.

Speedfire: nézd meg a linkelt JLH A osztályút, nem is nagy rajta a borda.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13968) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#13967) üzenetére


Lompos48
nagyúr

aki nem foglalkozik az alkatrészekkel, abból építkezik, amit a kiskerben kap

Hát nem azt papolom hónapok óta: az alkatrész kevés kivétellel tökéletesen le van írva az adatlapban annak, aki azt el tudja olvasni. Nem azért fog egy erősítő torzítani, mert a végfokokat egy 25 éves típusú germánium tranzisztorral építettem meg (ASZ15 - 60V, 15A ), hanem az egésszel van baj. :F

(#13969) harcikoca


harcikoca
senior tag

Hali, nemrég kezdtem elekronikát tanulni ötöd évben, úgy, hogy eddig közöm nemvolt az elektronikához, és most eléggé beledobtak a mélyvízbe.. Még 1 olyan kapcsolást se tudnék lerajzolni, vagy összerakni amin egy gombbal működtetek 1 izzót. Nemtud valaki valamiféle programot amivel ilyeneket gyakorolni lehet?

AMD+Ati powee'R

(#13970) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#13968) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azért azt aláírom, hogy ellenállás és ellenállás hangja között eltérés van, számít a belső kialakítás, pl. hogy mekkora induktivitást visznek be, ha spirálmarással készül.

Az más kérdés, hogy többségünknek teljesen mindegy, mert nem vennénk észre a hangbeli eltérést, valamint a belefeccelt pénzmag bőven nem okozna lineáris minőségjavulást. Meg nem is biztos, hogy a drágább ellenállás hangja jobb.

Valószínűleg úgy van vele a konstruktőr, hogyha kommersz alkatrészekből kiváló erősítőt tud csinálni, akkor az az igazi. :K

totya694: az Ágoston könyv szerint a nyák anyaga teljesen mindegy. Ha egyszerű az erősítő, akkor jobb is nyák nélkül csinálni, mert jobb lesz az erősítő sávszélessége. Viszont csöves cuccnál, főleg több csőnél én nem vállalnám be a légszerelést.

harcikoca: pl. a Tina, vannak benne jó példa kapcsolások is szép számmal: [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13971) totya694 válasza Lompos48 (#13968) üzenetére


totya694
őstag

Most nekem kellene egy kis segítség mert nem értek egy dolgot.
Van egy ELAC 3400T(rajzot nem találtam hozzá :O )

A végfokok "modulárisak" és fel van tüntetve a bemenet,test,13V,9V
ez a két feszültség érték tett kíváncsivá(mind 2 feszültség+)
Esetleg ötlet?

Üdv:Attila

(#13972) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#13962) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Sokszor hallottam már róla, de egyszer sem láttam még ilyet "élőben". Akkor most hogy van ez? Nagyon nem félek ettől a dologtól. A zene a kis usb-s dac-ból jön, amiből belemegy az erősítőbe, majd onnan a jel a hangfalakba. Szóval nincs olyan sok komponens, ami a hálózaton lóg.

AB osztályban javaslom a Quad405 építését, az azért eléggé ott van a szeren, és lehet kapni akár egységcsomagban is.
Az A osztályhoz azért nem kell orbitális hűtőborda, a hatásfok tényleg rossz lesz, de a hangminőség mindenért kárpótol. Ha csak lakásban akarod használni, akkor meg nem is lesz szükség az AB nagyobb teljesítményére.

Nem kell nekem egységcsomag, pont ez a lényeg. Én akarom megcsinálni, még ha többe is jön ki, vagy épp nem sokkal kerül kevesebbe. Nézegettem a quad-ot is, de valahogy nem szimpatikus nekem. :U
Ezt nem tudom máshogy leírni, meg nagyon sok alkatrész kell hozzá. Ami ha jól tudom nem a legjobb a jelnek. :N

Azért elég nagy borda van a HE-ás megoldáson. [link]

Más ic-s megoldás? :D


zka67: Természetesen nem akarom felgyújtani a lakást...

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#13973) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#13972) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Quad405-öt persze megcsinálhatod magad is, csak említettem, hogy nem kell nyákkal vesződni, elsőre nem is olyan könnyű nyákot csinálni, én is jó sokat szenvedtem a vasalásos technikával, és még mindig nem tökéletes.
Maga a kapcsolás tényleg alkatrésztemető, ugyanakkor egy sikersztori, sok éve "a nép erősítője" cím egyik tulajdonosa. Nekem gyári Pio erősítőmben két Quad405 panel a végfok, elég jól szól.

Megnéztem a HE-s JLH panelt, ott a kolléga nem számolta ki a szükséges bordaméretet, csak rátett két nagy háztájit, ezt írja is. Úgy kb. a fele méret is elég lenne, valamint amit végül rátett, nem optimális bordák, mert a szélére kapcsolódnak a hőtermelő elemek.

Nem tudok neked jó IC-s megoldást mondani, volt jó IC-s gyári erősítőm, de több volt, ami rossz hangú volt.

A 7294-ről írták:

„A TDA 7294 típusú végfok IC nem más, mint egy AB osztályú DMOS FET-es végfok - betokozva. Minősége kitűnő, a teljesítmény 60-70%-áig nincs mérhető torzítás, hangja ijesztően tiszta, hideg. Sok neves gyártó (Philips, Marshall, stb) használja. Az IC gyártója ST cég +/- 10V -tól +/- 40V-ig részletes specifikációt közöl, és azt, hogy Vmax =50V. A 40 V és 50 V közötti tartományról mélyen hallgat. A sok-sok megépített darab tanúsága az, hogy legfeljebb +/- 44 V-ig lehet biztonságosan meghajtani, amiért azonban már brutális teljesítményt kapunk”

Sajnos fiziológiailag a fül számára nem a "hideg" hangzás az, ami tetszik. Ezzel nem tudunk mit csinálni, max nem FET alapú eszközt alkalmazunk. Nálam szólt a 7294, nem szerettem a hangját.

Még mindig bíztatlak a JLH kapcsolás mellett, a kis alkatrészigény miatt simán ki tudnád vitelezni otthon. Plusz még olyan hangzást kapnál, amit a 7294 és társaitól soha.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13974) mezis


mezis
nagyúr

Üdv.!

Egy nagyon lapos TV-nek csak optikai hang kimenete van. A mellette lévő HiFi toronynak meg olyan bemenet nincsen, csak hagyományos. Milyen módon tudnám a legegyszerűbben összekötni őket ?
(A TV hangja a saját hangszóróival meg sem közelíti a hajdani Videoton sztereo táskarádió hangját. Nagyon műanyag.)

mezis

(#13975) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#13973) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

A nyák vasalással kapcsolatban, az épített dac pcm2902-es ic-jénél lévő nyákrészlet. Szerintem kifejezetten jó lett, az opa4209-esnél még kisebb a lábkiosztás, de mégis szép. :)

Nem olvastam el végig a cikket, csak anno mikor keresgéltem a kapcsolások között itt kezdtem. Néztem én a hirago-t és ezt is, majd a quad-ot.
De abban maradtam, hogy nem kell nekem A-s, kis teljesítménynél egy AB-s is A-sként viselkedik. Legyen kevés alkatrész igénye.

Elég szépen eljutottam most oda a sok hsz-eddel, hogy már ezt se nagyon akarom megépíteni. Ellenben ragaszkodok az AB osztályhoz... :W

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#13976) Peter789 válasza mezis (#13974) üzenetére


Peter789
senior tag

előljáróban: ha hagyományos analóg légi vagy kábeltévét nézel, annak a hangja nem szokott kimenni az SPDIF kimenetre! DVB-T, HDMI-n érkező és belső digit forrás (USB-ről lejátszás) esetén szokott kimenni ott!

ha még így is érdekel, akkor valami ilyesmire lesz szükséged:
http://www.dealextreme.com/p/digital-to-analog-audio-converter-73589
vagy
http://www.dealextreme.com/p/5-1-channel-dts-ac-3-home-theater-audio-decoder-71817

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#13977) Peter789 válasza Speeedfire (#13975) üzenetére


Peter789
senior tag

egész szép lett, bár a TSSOP IC lábai már nagyon közel vannak egymáshoz, nagyon kell figyelni hogy ne legyen ónáthúzás köztük...

én is építettem már 1-2 DA-t vasalásos maratós technikával:

v0.1 pre-alpha verzió még a vasalásos korszakom előtt :)

kultúráltabb verzió...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#13978) Speeedfire válasza Peter789 (#13977) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Ja, nem egy gyári nyák, meg se maszkolás meg semmi. Viszont ez volt a 2. vasalásos nyákom, az első ugyan ez volt, csak lemaradtak róla a forrszemek. :B

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#13979) moha21 válasza zka67 (#13963) üzenetére


moha21
addikt

"A led szarik a feszültségre. " Ez azért nem igaz.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#13980) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#13975) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez a nyák igen jó lett. Nekem a tinta áttapadásával vannak problémáim. Most utoljára mikor barnára vasaltam a műnyomó papírt, akkor végre szinte minden része áttapadt a rajzolatnak. Igaz jóval vastagabb sávokat használtam mindenhova, mint nálad a rajzolaton a vastagabbak.

Visszatérve:

A osztály előnyök:
-legkisebb alkatrészigénye az A osztálynak van.
-elérhető minőség itt a legmagasabb
-kell rá egy kicsit nagyobb borda, de az AB-re is kell, ahhoz képest nem nagy többlet, főleg árban nem.
-ált. 1 tápfeszes kapcsolások
-lineáris frekvenciamenet

Hátrányok:
-rossz hatásfok
-alacsonyabb kimenő teljesítmény

AB osztály előnyök:
-igyekszik egyesíteni a minőséget a teljesítménnyel
-jobb hatásfok (elivleg a maximum 78.5%, szemben az A osztály elméleti 50%-ával)
-elég precíz kialakítás esetén megszűnhet a B osztályú torzítás

Hátrányok:
-több alkatrész kell, esetenként alkatrész temető, mint a népszerű Quad405
-ált. dupla tápfeszes kapcsolások, némileg növelve a tápköri puffer és szűrő elemek számát

Ezek alapján döntsd el, mi kell neked. Amíg nem tartasz házibulit batár hangfalakkal, addig az A osztályút javasolnám.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13981) Peter789


Peter789
senior tag

ha már DAC téma, esetleg van itt valakinek tapasztalata egyik másik DA csippel ? dolgozgatok egy multicsatornás konverteren a CarPC-hez, amelynek a lényege hogy ADuM1400-akkal galvanikusan teljesen leválasztom a forrásról a konverterek I2S bemeneteit, így semmiféle földhurok, generátorzaj, vinyókattogás nem mehet át. a WM8740-el szemezek monó módban, pl ez a cikk [link] isteníti, és máshol is elég sok jót olvastam róla. van valakinek egyik másik típussal tapasztalata, véleménye róluk ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#13982) moha21 válasza CPT.Pirk (#13980) üzenetére


moha21
addikt

"A osztály előnyök:
-legkisebb alkatrészigénye az A osztálynak van.
-elérhető minőség itt a legmagasabb"

Azért D osztályúból van ami leszólja.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#13983) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#13980) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Ez a nyák igen jó lett. Nekem a tinta áttapadásával vannak problémáim. Most utoljára mikor barnára vasaltam a műnyomó papírt, akkor végre szinte minden része áttapadt a rajzolatnak. Igaz jóval vastagabb sávokat használtam mindenhova, mint nálad a rajzolaton a vastagabbak.

Az első nekem sem lett valami nagyon szép, de aztán +1 perc vasalással nagyon jó lett. Lehet az volt a jó nálam, hogy elég nehéz volt a papír. A boltban ahol vettem csak 200g-os fényes műnyomó volt, fotópapírból meg csak 100g-os. Így maradtam a műnyomó mellett, volt ahol bele kellett kicsit javítani filccel, de ez a legkevesebb. :))

Tisztában vagyok az előnyökkel hátrányokkal.
Tények:
-egyelőre nem akarok tápra költeni, a mostani 30V 2A-es trafómat akarom használni, majd később lecserélni, így vagy 30V vagy 2*15V-ról tudnám hajtani
-nem kell nagy hangerő, az itthoni kis logi z4 a maga 40watt rms-sel bőven elég, ha nyár van és jó idő akkor viszünk a kertbe magnót, megfelelő a hangerő, de oda is bőven elég a 2*20watt, amikor elkezdtem rajta agyalni akkor sem akartam nagyobbat
-alkatrészt tekintve minél kevesebb, a tda7294-hez sem kellett egy marék alkatrésznél több, de a quad405-ös már sok volt azért...
-hangminőségben jó legyen, de nem kell a legjobb, jó a hallásom de nem hallgatok lemezjátszót, meg olyan nagyon minőségi zenéket

Az lm3875-öt mikor megakartam csinálni, akkor Geri mondta hogy a tda7294 szebben szól. Most, hogy megakarom csinálni a tda-t, te mondod hogy ne ezt. :D
Bár tény, hogy az egy kicsit zavar, hogy nem sztereó ic, így kicsit több vele a szívás. :B


Peter789: Épp nemrég olvastam erről a wolfson ic-ről a dac topicban. :K
Valaki azt készíti el kitben, de valami nagyon drágán...


moha21: Látod a D osztályon mondjuk még nem is agyaltam, pedig hallottam már, hogy 1-2 nagyon jól szól. A hatásfokról meg nem is beszélve. Arról meg már nem is beszélve, hogy nem kell hozzá mér hűtés sem, vagy ha mégis akkor egy kis p2-es hűtő is elég.

[ Szerkesztve ]

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#13984) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#13980) üzenetére


Lompos48
nagyúr

-lineáris frekvenciamenet

Részrehajló vagy! :K Miért csak az A osztálynál említed? :F AB vagy B osztályban... sőt stb... is lehet építeni akár 20-100kHz sávszélességű lineáris frekvenciamenetű erősítőt. Nem csak az A osztályúak érdeme vagy kiemelhető tulajdonsága. :N

[ Szerkesztve ]

(#13985) moha21 válasza Speeedfire (#13983) üzenetére


moha21
addikt

[link]
TDA2030-as erősítőm :D Látszik nem gyári? De megvan 1000 Ft-ból és a régi széllessávú hangszórókat nagyon tolja :D Ötvöződik szovjet, kínai és magyar ipar benne. ( Átalakított PC- táp, MDA a TDA helyett és ugye videoton hangfal ).

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#13986) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#13983) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az a 30V-s trafód tökéletes lenne a JLH meghajtására. Írtad az alkatrész igényt, ott is a JLH a nyerő.
lemezjátszót én sem hallgatok, de van egy asztali CD lejátszóm, ami normális zene, az onnan szól. Gépről meg ha csak beszerezhető, akkor lossles zenét hallgatok.

Lompos48: tudsz konkrét kapcsolásokat, amik meg is csinálják? Én még nem találkoztam velük

moha21: valahogy nekem elég sok előítéletem van a D osztállyal szemben. Elhiszem h. sokat fejlődött a pár évvel ezelőtti állapotokhoz képest a D osztály, de idegenkedem tőle ettől független.
Nem tudom a csúcs D osztályú cuccokban mit alkalmaznak, de hogy az erősített négyszög jelet egy kimeneti LC próbálja visszaalakítani szinuszra, az nekem nem tetszik.

Suliban mértünk mai LcdTV-ből származó D osztályú erősítőt, a frekimenete iszonyat hullámos volt. Persze az egy kommersz vacak volt, nem profi erősítő.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13987) moha21 válasza CPT.Pirk (#13986) üzenetére


moha21
addikt

Nem tudom én viszonylag süket vagyok hozzá, de nem mondanám meg hangzásra melyik a jobb. IFRP250/260 N -ből meg azért lehet elég bika erősítőt csinálni.

Azért a mai TV-kben még a kapcs üzemű táp is fos legtöbb esetben. ( Elég sok hullik emiatt, bár lehet user error, mert ahol kapna levegőt eltömítik ) :D

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#13988) CPT.Pirk válasza moha21 (#13987) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez így van. Az én JVC tévémben a táp zizeg, ezért estére ki kell húzni a falból. Szétszedtem, és a táptrafók vasmagját kék szigetelő szalag tartja össze. Fasza Japán minőség, mi?

Le kellett húznom a belső hangszórókat, mert bekapcsolva zúgtak, és nem lehetett velük semmit csinálni vele. Most egy erősítőn át szól a TV, ott nem jön ki a zúgás szerencsére. :U

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13989) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#13986) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Keresni fogok. Ezek már alkatrész. és zseb-függők.

Le kellett húznom a belső hangszórókat, mert bekapcsolva zúgtak, és nem lehetett velük semmit csinálni vele.

Valószínű nem a kezdetektől. Oka lehet, ami megszüntethető. :)

[ Szerkesztve ]

(#13990) Speeedfire válasza moha21 (#13985) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Nem tervezem ennek megépítését. Ilyesmi lehet a mostani logi hangfalamban is. Nem vagyok elájulva tőle! :D

Bár lehet egyszer megcsinálom, mert van a padláson egy pár philips hangfalpár, de nem tudnék mit kezdeni velük. :)


CPT.Pirk: AB osztályban még többre lenne ez jó. :K

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#13991) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#13989) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az első bekapcsolás óta ilyen. Lehúztam a csatlakozókat, így jó.

Speeedfire
Most melyik?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13992) moha21 válasza Speeedfire (#13990) üzenetére


moha21
addikt

Nem egy szuper, de annyira nem rossz a 2030-as TDA. Amúgy nem szeretem a TDA-kat.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#13993) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#13991) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Az a 30V-s trafód tökéletes lenne a JLH meghajtására.
Erre írtam, hogy:
AB osztályban még többre lenne ez jó.

:))


moha21: Tényleg nem rossz, ott a genius 1250-es hangfala, ami nagyon jól szól és tda2030 van benne. :K
De én kicsit jobbat akarok építeni, ezért is akarok AB-s erősítőt építeni. :)

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#13994) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#13993) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Trafód hány VA-s? Úgy számold, hogy 2X legyen túlméretezve.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13995) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#13994) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

2A-es, szóval olyan 60VA körüli lehet. Miért kell 2x túlméretezni? :U
Ha 2*15-20Wattot kitud nyomni akkor már boldog vagyok. :)

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#13996) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#13995) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Túlméretezni azért kell, hogy a szórt mágneses tere ne zavarja az alkatrészeket. Pl. a toroid trafókra szokták mondani hogy nincs szórásuk, de az is csak akkor igaz, ha 2,5X vannak túlméretezve, ellenkező esetben még nagyobb szórásuk lesz, mint a sima trafónak.

Szóval 60VA, és sztereó cucc kell, akkor ez nem sok. Ugye csatornánként 30VA, ami azt jelenti, hogy 10-15W-s erősítőkhöz való. Ez még egy pont a JLH 10W-s erősítője mellé, egyszerűen mintha oda tervezték volna a trafód.

A 7294 mindenesetre végleg kiesik a trafó miatt.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13997) moha21 válasza Speeedfire (#13995) üzenetére


moha21
addikt

Nem kell, de ha nagyobb az sose baj. Azért 1,41-szeresre mindenképp érdemes.

(#13996) CPT.Pirk : Toroidnak alapból sokkal kisebb a szórt tere.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#13998) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#13996) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

De a trafó csak ideiglenes lenne, mert 10k trafóra nincs most a mikiegeres perselyemben! :D

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#13999) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#13998) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még mindig nem értem, mire kell neked nagyobb teljesítmény, ha otthoni zenehallgatásra kell erősítő és nem komplett házibulira.

JLH:
-kevés alkatrész kell
-minőség odabasz
-olcsón megvan, nem kell később trafót tekercseltetned

7294:
-összerakod azzal a trafóval, akkor amíg nem lesz lóvé, még hallgatni sem nagyon lesz érdemes. Erősebb basszusnál valszeg hallani fogod a táp elfogyását, valamint eléggé fog melegedni a trafó. Már ha egyáltalán rendesen fog működni. 100W-s erősítőt táplálni 30VA-s trafóval elég vad. Oda neked csatornánként 200VA kell, erre készülj fel, mikor új trafóban gondolkodsz.

moha21: ami csak akkor igaz, ha túl van méretezve eléggé.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14000) Peter789 válasza Speeedfire (#13983) üzenetére


Peter789
senior tag

ez hol merre melyik topic? nem sikerült megtalálnom...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.