Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32451) kovsol válasza deathtania (#32450) üzenetére


kovsol
titán

Szerintem a port ne kendőzd, hanem úgy kell kis ecsettel letörölni, vagy körte pumpával lefújni. Kendő alatt szépen végig húzod, és már meg is van a karc.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#32452) vihartigris válasza deathtania (#32450) üzenetére


vihartigris
őstag

Körtepumpa.

bármi reciproka a semmi

(#32453) nord_ válasza deathtania (#32450) üzenetére


nord_
veterán

LensPen a megoldás. Vagy a kissé olcsóbb [link] , de ugyanolyan jó megfelelője.

(#32454) Mercutio_ válasza PuMbA (#32449) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ja, úgy lehet f*szán megkarcolni a frontlencsét/bevonatot, hogy a ki tudja milyen anyagú "por"-t kendővel végighúzod rajta :C :(((

KörtepuNpa, vagy óvatosan lenspen előbb az ecset vége, aztán ha kell a grafitos tisztító része.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#32455) s4tch


s4tch
veterán

Ha már tisztítás: szenzort hogyan tartjátok karban? Láttam youtube-on néhány módszert, kíváncsi lennék, kinek mi vált be. Korábban tükrös gépem volt, azt 13 év alatt vagy 10x kellett tisztítani, a tükör annyira hatékonyan tartotta távol a koszt; a milc ilyen szempontból teljesen más kategória.

(#32456) vihartigris válasza Mercutio_ (#32454) üzenetére


vihartigris
őstag

[M] nem (n)

bármi reciproka a semmi

(#32457) fundaluk válasza vihartigris (#32456) üzenetére


fundaluk
tag

Jól írta. Sőt nem is puNpa hanem punepa :)

(#32458) Ébri válasza Mercutio_ (#32454) üzenetére


Ébri
senior tag

Nekem körtepumpa valahogy sose vitte le rendesen, vége mindig lenspen, ill. amíg nem volt, rongy lett.

(#32459) PuMbA válasza Mercutio_ (#32454) üzenetére


PuMbA
titán

"Ja, úgy lehet f*szán megkarcolni a frontlencsét/bevonatot, hogy a ki tudja milyen anyagú "por"-t kendővel végighúzod rajta"

Nekem még nem sikerült a Canon márkájú, sima mikroszálas törlőkendőnek kinéző dologgal megkarcolni 2 év alatt :)

[ Szerkesztve ]

(#32460) Ébri válasza deathtania (#32450) üzenetére


Ébri
senior tag

Egy időben szarvasbőrt használtam, szemüvegtörlésre is, szerintem elég jó. A mikroszálas kendőkkel az a bajom, hogy amiket mostanában vettem, mind hullajtja a szálait. A nedves szemüvegtörlő kendőt múltkor az új szemüvegemhez se ajánlották :). (Ettől használom, mert kényelmes, s egyelőre a karcálló bevonat még bírja.)

(#32461) faki_ válasza s4tch (#32455) üzenetére


faki_
senior tag

LensPen SensorKlear

(#32462) lugosi válasza Ébri (#32460) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Milyen könnyű a szarvasoknak, nekik nem kell használni semmit a törléshez. :D

(#32463) Mercutio_ válasza fundaluk (#32457) üzenetére


Mercutio_
félisten

Úgy-úgy :K

vihartigris: Tudom, hogy kell írni, ez amolyan szleng, lásd még foschpuNepa és hasonló kifejezések.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#32464) lugosi válasza Mercutio_ (#32463) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

"foschpuNepa"

Be akartam írni, de aztán mégse :D
Ezt évekkel ezelőtt az index egyik fotós fórumában használták valamelyik tolózoomra, ha jól emlékszek.

(#32465) #31733248 válasza DonRazzino (#32403) üzenetére


#31733248
törölt tag

Kérdés, hogy a piac mennyit képes/tud fizetni a minőségi többletért. Én ugyan nem vagyok fotós, de sok hivatásossal találkozom és többször rá is kérdeztem az érintetteknél, hogy mi a helyzet.

Röviden összefoglalva úgy látom, hogy a piac egyszerűen nem fizeti meg, nem várja el az igazi minőséget, ez alól kivételt talán csak a katalógusfotózás jelenti és egy-két jobb esküvő és egyéb prémium munka. Az összes többire tulajdonképpen elégnek találják a sokéves, ma már elavult technikát, az igénytelen fénytechnikát és nagyon sokszor a vázból kieső, feldolgozatlan képet és videót is. A médiumok híranyagainál például elenyészően kevésnek mondható az utómunkázott anyag (kivétel vágás), inkább csak akkor fordul elő, ha valami személyes hiba folytán látványosan rossz lett valami.

A "nem kell raw" rengeteg képnél megintcsak igényszint kérdése. Ez például itt jó? :N Vagy ez valóban olyan jó, mint az utólag feldolgozott? :N Szinte az összes nagy dimanikatartományú kép látványosan gyengébb az utólag feldolgozottnál, de ez szerintem természetes is. Én például nem azért szoktam utómunkázni, mert annyira muszáj, hanem azért, mert még jobb eredményre törekszem, mint amit a váz kiköp. Pedig már az is jó. Ugyanilyennek látom a Fujit is. Ha valakit nem zavar egy kis rózsaszínes-vöröses beütés (engem például csak ritkán), emberek fotózására tetszeni fog neki, de mondjuk tájképekre a Sonyt, a Canont, a Nikont is jobban ajánlanám.

Az A73 értékelésekor pedig tényleg arra érdemes gondolni, hogy a FF világba ez a Sony belépő modellje, egyes területeken nagyon jó, de a gyártó patikamérlegen méricskél annak érdekében, hogy ne zabálja fel a drágább modellek piacát. Ezért olyan a keresője is, amit jogosan érzel az X-T3-hoz képest visszalépésnek. Hogy értsd: a 4 éve megjelent A6300-é is vele megegyező felbontású, de kétszer akkora a frissítési rátája. Pedig az egy sokkal olcsóbb, APS-C modell.

(#32466) lugosi válasza #31733248 (#32465) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

"A médiumok híranyagainál például elenyészően kevésnek mondható az utómunkázott anyag"

Nem lehet, hogy azért, mert ott nincs rá idő?

(#32467) Muerte68 válasza lugosi (#32466) üzenetére


Muerte68
addikt

Meg ott az utómunka nélküli jpg-t várják el hogy elkerüljék a manipulációt plusz a gyorsaság nem fogják kivárni míg a riporter otthon piszmog a másik portál meg lejön a hírrel.

Láttam egy fickót a kávézóban. Se mobil, se laptop. Csak ült ott és itta a kávéját. Mint egy pszichopata.... https://www.flickr.com/photos/128638150@N03/

(#32468) deathtania


deathtania
senior tag

Sziasztok! Gyors kérdéssel fordulnék a tapasztalatokhoz: az XC50-230-at végül gondoltam jobban is kipróbálom, és olyan érzésem van, mintha mozogna benne valamelyik alkatrész. Ha enyhén megmozgatom jobbra-balra, olyan kicsit (nincs jobb kifejezésem rá) “kluttyogo” érzése van az egésznek. Ez normális? A 18-55-ön nem tapasztaltam ilyet és a Nikon 55-300-on sem.
Bocsi, ha láma a kérdés, de tapasztalatlan vagyok etéren. :)

www.brczart.hu

(#32469) deathtania válasza deathtania (#32468) üzenetére


deathtania
senior tag

Bocsi, lejárt közben a szerkesztési időm: Pluszban ha kikapcsolom, olyan, mintha "leesne benne egy golyó".
Tényleg sorry, de nem tudom, hogy ez így normális-e... :F

www.brczart.hu

(#32470) #31733248 válasza lugosi (#32466) üzenetére


#31733248
törölt tag

Ez a kézenfekvő magyarázat csak az esetek egy részére igaz, ott, ahol erős hírverseny van. De nagyon sok anyag nem ilyen, mégsem foglalkoznak vele, mert jó az úgy.

(#32471) kovsol válasza deathtania (#32469) üzenetére


kovsol
titán

Optikai stabi mozog benne kb biztos vagyok benne. Mondjuk soha nem fogtam ilyen obit kezemben, szóval nem tudom ez normális-e.

May the Force be with you!

(#32472) Gercsa válasza deathtania (#32468) üzenetére


Gercsa
senior tag

Mind ilyen. Normális.

Nem én kiáltok, a gazdaság dübörög.

(#32473) madgie válasza #31733248 (#32465) üzenetére


madgie
titán

Ezeknél a képeknél be lehetett volna állítani a fényképezőgépet is. Vagy szerinted még amatőr felhasználót feltételezve a Fuji DR Priority-ja nem oldotta volna meg ezt a zseniális naplementés/havas helyzetet? :D

Másképp fogalmazok: a végeredmény szempontjából teljesen mindegy, ki hol tekergeti a tekergetnivalót. Van, aki otthon szereti, a helyszínen meg ETTR oszt szevasz (vagy Sony szenzornál már az sem, majd kiesik valami és megszerkesztjük, mert úgyis elbírja), más meg inkább a helyszínen dolgozik többet, mert otthon már minél kevesebb időt szeretne a képekkel pöcsölni.

A belefektetett munka kb ugyanaz, csak a helyszín és időpont nem feltétlenül.

(#32474) deathtania válasza kovsol (#32471) üzenetére


deathtania
senior tag

(#32471) kovsol és (#32472) Gercsa

Köszönöm szépen a válaszokat! Ez esetben megnyugodtam. :B

www.brczart.hu

(#32475) #31733248 válasza madgie (#32473) üzenetére


#31733248
törölt tag

Be lehet állítani, de akkor több kérdés is felvetődik. 80 százalékot húznál vissza a csúcsfényeken, 30-cal emelnéd az árnyékokat, adnál a középtónusoknak 20 százalék clarityt, átállítanád a fehéregyensúlyt naplementére, ütősebbre húznád a zöldeket, de még rámelegítenél egy kicsit a vöröses fények kedvéért. Meg tudod ezt csinálni és mennyi idő alatt? Nem jobb és sokkal gyorsabb gépen célszoftverrel, normális képernyőméretben nézve az egészet?

[ Szerkesztve ]

(#32476) lugosi válasza #31733248 (#32470) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

És valószínűleg egy hírhez tartozó dokumentáló képnél jó is az úgy.

(#32477) madgie válasza #31733248 (#32475) üzenetére


madgie
titán

Fehéregyensúlyt tudok állítani, árnyékokon, csúcsfényeken ott az említett DR (Priority), de ami nem fér bele a DR200-ba, az max enteriőr, ott meg RAW mellett is AE Bracketelni kell, ütősebb zöld-piros izékre ott vannak a fasza filmszimulációk, amik tízből kilencszer jobban néznek ki, mint bármelyik 3rd party gyártó elkefélt profilja, amit ilyen-olyan presetekkel próbálnak összetaknyolni.

Tájképezésnél megértem, ha valaki buzerálja a képeket, az említett enteriőrnél is, de eseményeken számomra semmi értelme még otthon is szívatni magam (főleg úgy, hogy sokszor tényleg taknyolás, amit a RAW-okkal művel a LR vagy C1... pöcsöl az ember vele az általad felsorolt változókkal, aztán véletlenül átvált a JPG-re és baaazmeg, mit sz•patom magam?)

(#32478) #31733248 válasza madgie (#32477) üzenetére


#31733248
törölt tag

Csakhogy amit leírsz, az messze nem ugyanaz. Nem csak arról van szó, hogy átállítom napnyugtára, mert azt a gép automatikusan kb. meg is teszi. De tovább csavarsz rajta, mert nem elég vörösek a fények, azaz újabb lépések kellenek ehhez az egyetlen dologhoz.

Ugyanígy nem tudja a hisztogram alapján kalkuláló váz kitalálni, a dinamikatartomány hogyan legyen alakítva az optimális hatás kedvéért. Igen, kiterjesztheted a dinamikatartományt, de az ilyen jeleneteknál gyakran erősen asszimetrikusan vágnád a csúcsfényeket és az árnyékokat, nem úgy, ahogy a váz gondolja. A clarity kérdése még rosszabb. Ugyanez igaz a filmszimulációkra is: utólag, nagy képernyőn garantáltan pontosabban tudsz dolgozni. A fentiekért egészében véve sokkal többet kell dolgozni a gép átprogramozásával, mint otthon a gép előtt egy célszoftverben, nagy képernyőn, ráadásul éppen a fotózásra szánt időt vesztegeti a gombnyomogatással az ember. Félreértés ne essék, nekem is sok olyan fotóm van, amihez utólag nem nyúlok hozzá, de ami igazán fontos, azokkal általában foglalkozni szoktam. Lehet, hogy csak egy picit, de akkor is.

(#32479) Mercutio_ válasza #31733248 (#32478) üzenetére


Mercutio_
félisten

Aki ezzel keresi a kenyerét és készség szinten pöcköli arrébb a beállításokat (és tudja mi mit/hogyan módosít, minek mi a hatása), az szerintem előtte már végigzongorázta mi mennyi idő ezzel és mennyi a gép előtt ülve.
Az, hogy hobbifotósnak mi okoz örömet egy másik tészta, de az már inkább a kütyümánia/technozás területe mint a munkára történő felhasználásé :U

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#32480) MC Pite válasza #31733248 (#32478) üzenetére


MC Pite
veterán

Én meg kb ellenkező véleményen vagyok. 98%ban tudod hogy melyik filmszim kell ahhoz a témához, ha kétséged van, hagyd rawon. Fehéregyensúlyt nem sokszor/nem sokat kellett korrigálnom (aprókat igen, jpgből), expóra ott az evf (nem auto-ra állítva a fényerőt!) meg a tárcsa; szintén alig alig kell utólag korrigálni. Clarytit fujinál nem éreztem még hogy bármelyik irányba állítgatnom kellene; tököm se akar fél napot szerkesztgetni - icipici döntés/vágás, expó (és vagy fény/árnyék) korrekció, esetleg wb; 3-12 sec, kész, következő kép. Nem aludtam fotózásnál hanem a keresőt figyeltem.
Mondják ismerősök hogy most tűzijáték, vagy naplemente vagy vízpart, vagy tökömtudja módot válasszák; én meg mondom hogy nem tudom, és mutatom hogy nekem zár/rekesz/iso/ev korrekció van és kész; nincs energiám a sok marh...egyéb cuccot megtanulni és remélni hogy olyan lesz amit szeretnék, ahelyett hogy olyanra állítom amit szeretnék. Ezt 1× megtanultam és minden gépen használható.

Vagy más mit szokott állandóan nyomogatni a fényképezés közben? :F (Én film mód/raw, általában fókuszmódot téma függvényében... nyilván expókorrekció vagy másik iso preset ott van a tárcsán; vakuval esetleg fix iso... 99%ban ennyi részemről. Nyilván tizenéve sokat játszok eleinte a cuccokkal hogy nagyjából kiismerjem, megcsináljam a saját beállításaimat, oszt kész.)

[ Szerkesztve ]

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#32481) DonRazzino válasza s4tch (#32455) üzenetére


DonRazzino
senior tag

Ez a videó jutott eszembe a szenzortisztításról. {meg ne nézd az egészet, elég az első perc! :DDD }

(#32482) s4tch válasza DonRazzino (#32481) üzenetére


s4tch
veterán

Sokra nem mentem vele, az első percben hozzá se nyúlt a szenzorhoz... :(((

;]

(#32483) madgie válasza #31733248 (#32478) üzenetére


madgie
titán

Teljesen mindegy, mit mondasz, vagy szerinted a tizensok év alatt kialakult szokásaimat vissza fogom fordítani amiatt, amit írsz? 5-6-7 éve én is így csináltam, amit te írsz, most már nem akarom, a mosogatógépet se programozod újra, ha alapból okosan dolgozik és eleve jól állítod be.

(#32484) vihartigris válasza DonRazzino (#32481) üzenetére


vihartigris
őstag

Mintha a fogkefe nem a fogorvosok által ajánlott márka lenne :DDD

bármi reciproka a semmi

(#32485) taranis válasza madgie (#32483) üzenetére


taranis
addikt

Azért itt most erősen feltételezed, hogy őt érdeklik a kialakult szokásaid :)

colorizer.net

(#32486) madgie válasza taranis (#32485) üzenetére


madgie
titán

Én azt feltételezem, képes elfogadni, hogy más nem az ő prioritásai alapján dolgozik.

(#32487) #31733248 válasza madgie (#32483) üzenetére


#31733248
törölt tag

Megértem az álláspontod, mert Neked százasával kell szórnod a képeket, következésképp nem lesz időd arra, hogy alaposan feldolgozd őket. Vagy ha lenne is időd erre, nem fizetik meg ezt a részét. Én nem is ezt vitatom, mert hasonló helyzetben én sem csinálnám másként. De mivel nekem ez csak hobbi, van időm és kedvem ezzel foglalkozni és emiatt jobbak is a képeim, mintha csak a váz tudására hagyatkoznék.

(#32485) taranis

Szerintem nincs olyan ember itt, aki ne értené, hogy ha valakinek iparszerűen kell szórnia a képeket, teljesen más szempontjai lesznek, mint annak, akinek a képek utólagos feldolgozása is a hobbi részét jelenti.

[ Szerkesztve ]

(#32488) taranis válasza madgie (#32486) üzenetére


taranis
addikt

Szerintem ez nem is volt kérdés :)

Econ: szerintem sincs :)

colorizer.net

(#32489) MC Pite


MC Pite
veterán

Régen, mikor tükrössel és a technikával kezdtem szórakozni, akkor szinte élveztem az utómunkát. Aztán egy kb 7-8 éve ez meg inkább nyűg, csak pár másodperces korrekciót szoktam, meg ha valami érdemi fotózás van, olyankor fekszek neki jobban. De mióta fujim van, sokkal kevesebbet tökölök ezzel, részben ezért is lett fujim :).
Megértem aki szeret ezzel tökölni; de én már rég nem.
Ez kicsit olyan mint a 200Ft-os kocsimosásom, ott is kitanultam egy módszert idő és pénz és tisztítási hatékonyságot mérlegelve.
100asból samponnal leveretem, majd a kefével (többször öblögetve) szépen körbekefélem a kocsit, majd a következő százasból cseppmentes öblítéssel leöblítem. Mások eközben bedobnak 1300-1500Ft-ot. Én ezt heti 1-2× csinálom meg, 96%-osan tiszta lesz az autó. Évente párszor állok csak neki faszán le/kitakarítani, (plusz évente 2× profikba bízom kívül-belül), mégis és a legtöbb kolléga/ismerős azt szokta mondani milyen fasza tiszta mindig az autóm.
Nem tökéletes, de (nekem) elég jó, mint a képekkel.

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#32490) lugosi válasza MC Pite (#32489) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ugyanígy zajlott le nálam is a fotózás, eleinte szerettem rawban vacakolni, aztán egyre inkább bosszantóvá vált a dolog.

(#32491) PuMbA válasza lugosi (#32490) üzenetére


PuMbA
titán

Modell portré retushoz azért még mindig kell RAW :)

[ Szerkesztve ]

(#32492) madgie válasza PuMbA (#32491) üzenetére


madgie
titán

Retus? Nem elég, ha Lightroomban nyitod meg azt az X-Trans RAW-t? :DDD

(#32493) mikrofon válasza MC Pite (#32489) üzenetére


mikrofon
addikt

Én meg az esőben minidig kint állok és úgy mosatom az autómat rendszeresen. Csak téli időben mosatom rendszeresen mosóban, hogy az a sok szutyok, amivel szórják az utat, autó aljáról lejöjjön. Nem a pénzt, hanem az időt sajnálom.... Persze nem megyek 100km-eket autópályán, murvás földes úton meg semmit, így nem lesz olyan igazán koszos mint amit néha lehet látni az utakon... Otthon tető alatt áll és a munkahelyemen is, ha nem esik az eső....
Igen amikor afrikai por is esik akkor szívok, olyankor mosó....

Úgy tűnik ez is olyan mint a fotózás, mindenkinél más az igény és a szint.... ;]

[ Szerkesztve ]

(#32494) mikrofon válasza madgie (#32492) üzenetére


mikrofon
addikt

:DD

[ Szerkesztve ]

(#32495) Mercutio_ válasza #31733248 (#32487) üzenetére


Mercutio_
félisten

Amíg madgie-nek a vázból "kipotyogó" képei alapból is jobbak, mint sok hobbista vagy "photography"-nál az sw-sen feljavított én inkább őt ajánlom ha valaki fotóst keres :B

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#32496) Muerte68 válasza Mercutio_ (#32495) üzenetére


Muerte68
addikt

+1 és ezzel sokan így vannak akik látták a képeit.

Láttam egy fickót a kávézóban. Se mobil, se laptop. Csak ült ott és itta a kávéját. Mint egy pszichopata.... https://www.flickr.com/photos/128638150@N03/

(#32497) #31733248 válasza Mercutio_ (#32495) üzenetére


#31733248
törölt tag

Ja, vannak, akik meg mobillal lőnek sokkal jobb képeket, mint mások drága technikával, de ebből még nem következik az, hogy mobillal érdemes fotózni.

[ Szerkesztve ]

(#32498) vihartigris válasza #31733248 (#32497) üzenetére


vihartigris
őstag

Pedig de.
F@szbukra és társaira tökéletes a telefonnal készült, kicsit szerkesztett kép.

bármi reciproka a semmi

(#32499) kovsol válasza vihartigris (#32498) üzenetére


kovsol
titán

Miért szerinted a csúcs szuper gépekkel készült képek nagy része hol köt ki? :D
Valami insta és/vagy facebook fiókra feltöltve szarrá filterezve, mert feltöltés után oda tolja az arcába, hogy na milyent akarsz rárakni, és az már milyen, hogy az eredetit hagyjuk meg. Na ezért nem is érdemes szerkeszteni túlságosan a képeket.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#32500) vihartigris válasza kovsol (#32499) üzenetére


vihartigris
őstag

Nagyrészük a kukába köt ki :DDD

bármi reciproka a semmi

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.