Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36001) Flashback


Flashback
addikt

Nem lehet rá valami képnézöt rakni ami támogatja?

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#36002) lugosi válasza Flashback (#36001) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Külső progik támogatják, sőt rawkonverterek is. Nekem csak annyiból kényelmetlen, hogy a Fotókat használom mindenre. Azért maximum kényelmetlenség, mert szinte egyáltalán nem használok raw-t. Ez szempont volt a fuji mellett egyébként nálam.

(#36003) faki_ válasza lugosi (#36000) üzenetére


faki_
senior tag

A Lightroom ingyenes verziója ki tudja exportálni az iOS/iPadOS által nem támogatott raf-okból a jpg-eket a fotók közé.

(#36004) benedekco válasza madgie (#35999) üzenetére


benedekco
addikt

Nagyon intelligens képek vannak a jobb alsó sarokban :D
Látom jól elvoltál a szűrőkkel :DDD

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#36005) madgie válasza benedekco (#36004) üzenetére


madgie
titán

Ezer éves bohóckodások, ez a 2016-os Pro, kb annyira használom már, hogy a gyerek azon mesézik :D

(#36006) Stauffenberg


Stauffenberg
nagyúr

Valaki össze tudja foglalni, hogy jelenlegi friss firmware verziók mellett milyen különbségre lehet számítani az X-T20 és az X-T30II/X-E4 viszonyában? Nyilván a firmware frissítések miatt a megjelenéskori állapotokat nem akarom összemérni.

Gondolok itt elsősorban hiányzó filmszimulációkra, videós módokra, AF rendszer különbségekre, stb.

(#36007) Matska válasza Stauffenberg (#36006) üzenetére


Matska
senior tag

Ég és föld a különbség, a T20 az eleve egy generációval fiatalabb, mint a másik kettő, és árban, tudásban is nagyon messze elmarad, más szenzor, más processzor, nincs benne Eterna, Eterna Bleach Bypass, Classic neg., nem állítható a clarity, a color chrome, és még kismillió egyéb apróság.

Hogy vetődött fel az összehasonlításuk? Olyan mintha dönteni kéne az F Astra meg egy új hibrid Corolla között :)

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#36008) wms válasza Matska (#36007) üzenetére


wms
senior tag

A T20 inkább idősebb. :K

(#36009) Stauffenberg válasza Matska (#36007) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Az odáig megvan, hogy egy generációval fiatalabb, nem ma kezdtem, meg az X-E2 volt az utolsó Fuji vázam, bejelentések szintjén meg követtem az újdonságokat is. :D

Úgy vetődött fel, hogy azt matekozom ér-e annyival többet az új generáció, ha IBIS abban sincs és videóra a túlmelegedés miatt amúgy is nehézkesen váltaná ki a Panasonic rendszerem.

Nem tudom mennyiért mennek most az X-T20-asok, mert alig van eladó példány (van mivel fotóznom és annak sem kell az árát beleforgatnom, nem sietek), de ilyen 100-150k között látom felbukkanni itt-ott.

Szóval ha azt mondom, hogy kell egy nem nagyon feltűnő gép, amivel tudok street fotózni, akkor engem érdekel, hogy kb egy normális objektív árát megspórolva várjak-e X-T20 ajánlatra vagy sem. Mérlegre tenném mindenképpen, látni akarom mivel kapok többet ha X-T30II/X-E4 lenne helyette.

(#36010) Stauffenberg


Stauffenberg
nagyúr

Ja meg még egy kérdés (Mazsi ebben talán expert lesz), hogy az M1 MacBookok mennyire emésztik könnyen az X-Trans RAW fájlokat? 8GB-os ha ez számít.

Eddig főleg 16-24 megapixeles hagyományos bayer RAW-okkal etettem (Lightroom, CaptureOne) és azokkal simaliba ha nem kezdek mindenféle háttér cucclikát futtatni, amik lefogják még a swapot is, nem csak a RAM-ot.

(#36011) gorgo válasza Stauffenberg (#36009) üzenetére


gorgo
őstag

Kizárólag Xtrans4-et válassz többit nyugodtan felejtsd el. A streetelés meg szokás kérdése. Egyik váz se batár, nincs különbség e tekintetben, nem releváns. Én most x-s10-zel nyomom, kellett szoknom a PSAM tárcsát, de megszoktam. Amit kinézetél egyik se nagyobb, barmelyikkel jól elleszel. Ergonómia, méret alapján válassz. Modern pc/mac-nak nem okoz gondot, és ha ez "megnyugtat", az Adobe szoftverek szarságán/direkt butításán több múlik.

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#36012) madgie válasza Stauffenberg (#36010) üzenetére


madgie
titán

16 gigás M1 Air-em van, de soha semmin nem futott még ilyen gyorsan a LR :)

Nem mellesleg videóvágásra is egy állat, Final Cuttal repül rajta mindenféle "beteg" videoformátum (a Mavic 3 5.2K/50p videója azért nem gyenge)

(#36013) lugosi válasza Stauffenberg (#36010) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Maces Fotók alkalmazás az xt30 II rawjait nem nyitja meg. Lightroomot nem tudom.

(#36014) Matska válasza Stauffenberg (#36009) üzenetére


Matska
senior tag

Értelek :)
Kb 120 lehet a T20 reális ára, a 150-et sokallom, 170-ért adtam el T2-t bőrtokkal, makulátlan állapotban, 220-ért T2+Vpb gripet akkumulátorokkal. (Mondjuk én eladni akartam, nem heteket ülni rajta :)) )
Amúgy valóban elég ritka jószág mostanában.

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#36015) Stauffenberg válasza gorgo (#36011) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"Kizárólag Xtrans4-et válassz többit nyugodtan felejtsd el."

Ezt kifejtheted, mert az elmúlt 4 évet egy barlangban töltöttem, aminek a postaládájára Panasonic van írva. De nyugodtan belemenősen! Nem azért kérdezek mert kezdő vagyok, hanem mert távol voltam a rendszertől és vannak azok az árnyalatok, amiket nem tud átadni egy teszt, csak egy "fellow Fuji user". :) A régiek még emlékeznek, hogy törzstag voltam errefelé pár éve.

Az X-S10 nekem biztosan nem lesz jó streetre, kb akkora sziluettje, mint a Pana vázamnak és gyűlölök vele streetezni és ez főleg az oldalra kicsomagolós LCD-nek köszönhető (az X-T4-re is fintorogva nézek emiatt). Ennyi erővel lengethetnék egy táblát is a fejem felett, hogy "helló emberek, most fotózlak titeket"! :D

---

Mazsi: Lehet teszek majd próbát a Final Cuttal is, de egyelőre a Davinci Resolve amivel aprítom az anyagokat. A Lightroom amúgy egy szar technikailag, de nálam is az van, hogy ezen legalább fénysebességű szar. Asztali PC projekt maradt el a kis gyösz M1 Air kedvéért (na azért a 27" 4K monitorom megmaradt, végre tudom mire használni a (DP Alt) Type-C portot, ami 98W töltést is tud, meg maga a monitor egy USB HUB is egyben, egyetlen Type-C kábel becuppantásával kész a desktop munkaállomás, amúgy meg tehénkedek a kanapén ha úgy tartja kedvem). :D

(#36016) Stauffenberg válasza Matska (#36014) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Ezek még az infláció előtti vagy alatti árak? :D

170-ért már én is egy T2-esen gondolkoznék el. :) Meg hát most is kérdés, hogy 3 év garival egy vadiúj X-T30II/X-E4 vagy egy használt X-T3 (kb hasonló árban mennek 3 kiló körül).

(#36017) Matska válasza Stauffenberg (#36016) üzenetére


Matska
senior tag

A bőrtokos az kb pont 1 éve volt, a gripes meg egy hete :B

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#36018) madgie válasza Stauffenberg (#36015) üzenetére


madgie
titán

A DaVinci is frankón repeszt M1-en :)

Egyébként én X-E4-et néznék a helyedben, eszméletlen, milyen kicsi és szuper gép az, nem akartam elhinni, mekkora “élőben”, itt egy kép, ahol a V-hez raktam oda.

[ Szerkesztve ]

(#36019) randras_83 válasza madgie (#36012) üzenetére


randras_83
addikt

csatlakozom, C1 PS néha LR hibátlan, T1 H1 T3 raw-val etetve, igaz ez is 16GB, de a cimborám se panaszkodik a 8GB-os M1-re neki S10 van.

https://www.flickr.com/randras83/

(#36020) Flashback


Flashback
addikt

[ Szerkesztve ]

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#36021) Ereshkigal válasza Flashback (#36020) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Mexikó?

(#36022) Flashback válasza Ereshkigal (#36021) üzenetére


Flashback
addikt

Olaszország :D

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#36023) Stauffenberg válasza madgie (#36018) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Kézbe akarom majd venni az X-E4-et, mert azért megosztó lett a kezelőszerv csupaszítás. Utoljára X-E2 volt nekem, azon szerettem az AF módválasztót és azóta sem voltak olyan vázaim, amin ne lett volna fizikai kapcsoló rá.

Nem biztos, hogy csak utcáznék vele, ha beújítok hozzá egy Sigma 56mm f/1.4-et is, akkor portréznék is, akkor meg lehet az X-T30II egy racionálisabb döntés (bár a jó ég tudja miért kellett kivezetni azt a szuperszexi sötét ezüst színt, ami az alap X-T30-nál még volt).

(#36024) madgie válasza Stauffenberg (#36023) üzenetére


madgie
titán

Jaja, érdemes kipróbálni, mert - mint minden - ez is szubjektív. Én pl tuti nem raknék rá plusz markolatot meg semmit, pont az az alap vékony minimál kivitel, ami tetszik, ezeknek az apró, “dudor” marcsáknak szerintem amúgy sincs sok értelme, X-Tx sorozatból is az egyes volt méretileg a kedvencem, azóta egyre nagyobb próbál lenni, miközben ha markos gépet akarnék, akkor az X-H1/2 és az X-S10 kialakítása lenne az, amerre kopogtatnék.

Jut eszembe X-H2S: a pici X-E4-nél még elfogadom, hogy nincs fizikai AF kapcsoló, na de az X-H2S-ről miért kellett lecserélni egy sima programozható gombra? Ott erős visszalépésnek érzem, mert az egy igásló, ott szvsz nehezen fér bele, hogy megbonyolítsuk azt, ami eddig tök egyszerű volt.

Más: X-E4 méretek. Szerintem a Sigma 56/1.4 nem vészesen óriási rajta (napellenző nelkül pláne nem), de én biztos a Fuji 50/2-t venném rá. Minél vénebb vagyok, annál kevesebb értelmét látom az extrém DoF-nal, egy ideje bőszen rekeszelem az 56/1.2-t is.

(#36025) Stauffenberg válasza madgie (#36024) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Nekem anno az X-A1 és az X-E2 is úgy lett patent, hogy raktam rá bőr tokot és az adott annyi gripet, amivel nekem nagyon kényelmes lett (meg szexibb).

Az XF 50/2 amúgy jól hangozna, meg rekeszgyűrű (❤️) is van, de én vagy nem vagyok eléggé öreg vagy úgy érzem kéne az a plusz fényerő ha már IBIS amúgy sincs*. A 35/2 esetén kisebb érvágásnak érzem (de azért hiányozna, na).

*=Meg egy csomó más sem amivel az MFT kompenzálja a kisebb szenzort: Időjárásállóság, nem túlmelegedős videó, 4K/60 jóval alacsonyabb árszinten kezdődik, hangtompított mágneses mechanikus zár, stb. Pont ezen nyekeregtem a MILC-es topikban nemrég, hogy nincs igazán jó választás váltásra és a maradás sem kifizetődő, mert szintén nincs mire váltani, még Olympus/OM oldalon sem. Ha a Sony A6600 nem lenne ennyire iszonyúan túlárazva (hat kilóért nincs 4K/60p), akár lehetne az is a sweet spot. Áhh na mindegy, csak túl sok időm van éppen panaszkodni... :D

[ Szerkesztve ]

(#36026) madgie válasza Stauffenberg (#36025) üzenetére


madgie
titán

Mondjuk ja, én könnyen beszélek a szerelemgépről, ott van a két igáslovam (T3, T4), azok tudnak mindent, azok mellett könnyen szeretgetek bármit, ami korlátozottabb dolgokkal rendelkezik :D

(#36027) vakablak93 válasza Stauffenberg (#36025) üzenetére


vakablak93
őstag

Én csak egy nagyonamatőr hobbista vagyok, ha valamit rosszul értek akkor elnézést hogy beleszóltam :R de ha megengeded hozzaszólnék.

Én is anno mftről váltottam, egy GX80-ról X-T30-ra, iletve a G80-at is fogtam már, van is egy a családban máig.

Szerintem csak videóra hiányolnád az ibist, fotóra egyaltalán nem fogod hiányolni.

Portréra az xf 50 f/2 esetén nem fog hiányozni, túl éles ez ahhoz.

Ahol meg lehetne pl hosszú záridőkkel ezt-azt kiexpózgatni, ott is simán jobb egy olcsó ois üveggel a Fuji. (Én ha tudtam hogy ilyen helyre megyek, akkor rendszerint bérelgettem egy 16-50-et és viszont látásra, pl: templomok stb)
Legalábbis nekem ez jött le.

Majd akkor lesz instám, ha felkel a nap a hold sötét oldalán :D

(#36028) Stauffenberg válasza madgie (#36026) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Vennék én MFT-n belül is másodgépet csak street fotóra, de számomra teljesen értelmezhetetlen árakat látok. Panasonic GX80-ak és E-M10 Mark II és III-asok mennek 110-130k körül, kitben már verdesik a 140-160 ezreket, miközben végignéztem Evo fórumtárs küzdelmét, hogy hónapokig hirdette 1-2 éve a patika GX80-at és 80-ért alig akarták elvinni, mert a többségnek inkább 60-70 körül vitte az átlagos állapotú darabokat. Öcsém négy éve (!) vett egy GX80 12-32mm kitet 130-ért vadiújonnan, most innen indulnak használtan és 160-ig van itt minden. Mondjuk az jó hír, hogy láttam már GX9 vázat 200k alatt használtan, miközben lehet venni 230-ért újonnan.

Aztán eközben itt visszakérdeztek nekem, hogy mégis mi a fenét gondoltam, amikor rákérdeztem milyen vétel egy X-T20-as 100k körüli áron, miközben szenzorban és AF-ben űrtechnológia ezekhez képest... :D

(#36029) Stauffenberg válasza vakablak93 (#36027) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"Szerintem csak videóra hiányolnád az ibist, fotóra egyaltalán nem fogod hiányolni."

Olykor szoktam kézből lőni elég gyenge fényviszonyok között 1/2s körüli záridővel, ezeknél a szituknál fotóban is hiányozna az IBIS. Főleg ha nincs OIS sem. :)

De mindegy, ezt már nekem kell megszülnöm, hogy elfogadom-e ezt a kompromisszumot. De ha azt szeretnétek, hogy bejelentsék az IBIS-es X-T40-et, akkor drukkoljatok, hogy vegyek egy X-T30II vázat, garantáltan rá egy héttel bemutatkozik majd az utódja (amikor a G80-at vettem, akkor pont azon sopánkodtam, hogy az istenért sem akar jönni az X-T30, rá egy héttel bemutatták és az IBIS-t leszámítva pont olyan volt, mint amire vágytam).

Btw amikor utoljára néztem, akkor az X-S10 volt ~330k, ha vennék mellé másodváznak valamit használtan 100k körül, akkor lennék ott, mint amibe most egy X-S10 önmagában kerül. Király ez az árfolyam és infláció dolog, csak egy százast (30%) drágult fél év alatt.

(#36030) vakablak93 válasza Stauffenberg (#36029) üzenetére


vakablak93
őstag

"Olykor szoktam kézből lőni elég gyenge fényviszonyok között 1/2s körüli záridővel" - Igen, erről a szituról beszélek, oissal itt már jobb a fuji (pl 1/5 sec) mint az mft + ibis, de persze ha nem tervezel ois üveget akkor nem szóltam :R

Majd akkor lesz instám, ha felkel a nap a hold sötét oldalán :D

(#36031) gorgo válasza Stauffenberg (#36029) üzenetére


gorgo
őstag

Miért xtrans-4? és nem korábbiak?
Mert annyival jobb, mint az elődök. Persze amíg nem szereted meg, nem is fog hiányozni :).
Lényegesen több infót tartalmaz, szemben a régiek 4-5 megás fájlmérete helyett itt 15 mega a fájlméret, amit még a 16 vs. 26 mpix méretet figyelembe véve is nagy javulás. Simán elég a jpeg, nem kell raw-val buzulni, amúgy sem tudják egzakt módon az asztali szoftverek. Ettől persze raw még elengedhetetlen, ha később valami más filmszimben is kéne a kép.
Nomeg az új filmszimek, amik rohadtul nincsenek meg a régiekben. Hozzátéve, hogy még több minden és még finomabb lépésközzel finomhangolható.

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#36032) Stauffenberg válasza gorgo (#36031) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"amit még a 16 vs. 26 mpix méretet figyelembe véve is nagy javulás"

Ezt most az MFT vs Fuji X összehasonlításra mondod? Mert Fujinál volt még a kettő között egy 24 mpx köztes állomás is.

"Nomeg az új filmszimek, amik rohadtul nincsenek meg a régiekben"

Alapvetően ilyen infókat vártam. :)

Btw most eléggé rosszul lettem, mert hajlok az X-T30 II-re, de egyik pillanatról a másikra 330-ról felugrott az ára 380 ezerre (miközben ez "békeidőben" egy 270 ezres váz és már a 330-ra is kicsit szívtam a fogam). :( Ez már eléggé verdesi a fájdalomküszöböm egy IBIS nélküli gépért (főleg úgy, hogy pár hónapja még az X-S10 került 330-ba, most egy százassal több). Ki akarom próbálni a napokban az X-E4-et is, csak időt kéne szánnom valamilyen bemutatóterem felkeresésére, de már látom a lelki szemeim előtt, hogy túl sokat vágott a Fujifilm a kezelőszerveken. Ha csak és kizárólag street/utazós fotóra kéne egy kicsike gép, akkor persze nem zavarna, de nem csak arra használnám. Ráadásul ahogy fogynak abból is a régi árfolyamon beszerzett készletek, ez is 380 ezernél lesz pillanatok alatt árban.

Úgy érzem magam, mint amikor egy éve PC-t akartam fejleszteni és ott álltam a nyár végén csillagos égbe elszállt GPU árakkal és néztem ki a fejemből (végül így lett MacBook, mert a nagyon alkalmi játékot megoldom konzollal).

(#36033) gorgo válasza Stauffenberg (#36032) üzenetére


gorgo
őstag

X-E2 -ről felfelé váltás esetére gondoltam (amúgy én is arról váltottam).

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#36034) lugosi válasza Stauffenberg (#36032) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Pana GX80 és Fuji XT-30 II kapcsán tudok neked mondani pár saját gondolatot, véleményt. (Mind a kettőt használom. A Fujit alig valamennyi ideje, abban egyáltalán nem érzem magam otthon még.)

Amit jobban szeretek a Fujiban, a jobb jpg kimenet (ugyanakkor én a panáét is beállítottam olyanra ami szerintem nagyon jó volt, kontrasztban, részletben, színben stb., csak ott egyféle ilyen beállításom volt - lehetett volna 3, de a másik kettőt ellőttem másra). A kezelőszervekben nagyon jó az xt30, a 7 custom módon beállítottam, és itt használom is őket, valami hasonló, de csak 3 móddal volt a panán is, de sokkal körülményesebben használható módon.
A filmszimulációk nagyon jók, 2 hónap alatt is még csak kísérletezgetek, állítgatok. A Fujixweelky app is segítség lehet, de magadtól szerintem kísérletezni még jobb.
Ami nagyon tetszik, a D-Range Priority lehetősége, így a kontrasztosabb szimulációk is használhatóak lesznek. Az AF nekem nem volt problémás a Panán se.
A kihajtható LCD a Fujin is nagyon jó, viszont rosszul találták el az automatikusan bekapcsoló EVF érzékelő érzékenységét, felfelé billentett kijelzőnél nagyon sokszor ahogy odabökök, átkapcsol evf-re.
Az AF pont választó joystickja nagyon kézreáll, de még annál is jobb, ha úgy állítod be, hogy az LCD jobb oldalát használja tapipadnak amikor az evf-et használod, így hüvelykujjal sokkal gyorsabban, pontosabban és természetesebben kiválasztható az af pont.
Nagyon tetszik a szimuláció bracketing lehetősége.
ISO-ban minimum 1 értékkel jobb mind a Pana, de inkább többet mondanék.
A GX80 kisvakuja (én használom) jobb, az felfelé dönthető, az xt30-é nem (vagy csak egyszer :DDD).
Az AF-c/s/M mód választás lehetősége nagyon jó a Fujin, de sokkal kevesebbet használom, mint a Panán. A több gomb miatt egyébként minden jobban kézre állítható.

Tudom hogy tök evidens dolognak tűnik de megszokást igényelt nekem mft után az eltérő képarány, holott régen meg a 3:2-höz voltam szokva.

Az IBIS hiányzik, videónál nagyon, fotónál nem vészesen. A videó képminősége jobb és jobban beállítható, mint a GX80-on, de ott is elég volt amit tudott nekem. Az akkuidő rosszabb a Fujin.

A fizikai rekeszgyűrű nagyon hiányzott mindig is a digitális világban, most végre megvan. Csak olyan obit veszek, amin van.

A Pana gyorsmenüje nekem használhatóbb volt, vagy csak jobban megszoktam.

Ami még fura a Fujin, nekem minden fordítva van (filmes és dslr-es időkben is nikont használtam, azóta olvastam, hogy tán azon volt fordítva minden), azaz rekeszgyűrű, élességállítás, de emlékeim szerint még a bekapcsoló gomb is az expógomb körül. Ja igen, ez nagyon hiányzott a panánál, hogy a mutatóujjammal tudjam bekapcsolni az expógomb alatt, nikonon nagyon megszoktam, a Fujin ott van.

Hát, nem tudom, hogy ilyenekre gondoltál-e.

[ Szerkesztve ]

(#36035) kerobi


kerobi
senior tag

A fujirumors oldalára beirtam kommentnek, hogy a pletykáitok alapján Az X-H2 nem 1800 hanem 4000 dollar lesz. Erre a modi visszaírt se nem 1800 se nem 4000, hanem 2000 :DD
(Nem tudom honnan az info, de akkor már inkább 1999 dollár.) Engem szét dislikeoltak őt meg istenítették...
Az ilyen 120000-es záridő pletyka nekem marhaság. Kihasználni sem igen lehet. Még a 40 Mpx-ben sem nagyon hiszek.

[ Szerkesztve ]

Macbook Air M1, Asrock Z390 phantom gaming mini itx, I9-9900K, 32GB 3600MHz G.Skill, Pro-ject Pre Box S2 Digital DAC+PreAMP, Raijintek Metis plus ház, Noctua NH D15 cooler, Radeon Pulse 5700Xt

(#36036) Stauffenberg válasza lugosi (#36034) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"Hát, nem tudom, hogy ilyenekre gondoltál-e."

Nem baj, hogy leírtad, de nem. :) Konkrétan az X-T20 és X-T30II közötti különbségekre gondoltam úgy, hogy X-T20 esetén a legutóbbi elérhető firmware-t figyelembe véve (két gyári állapotú tesztet én is össze tudok nézni). Praktikusan azok tapasztalata jönne jól, akik X-T20 után váltottak az újabbra és ismerik a korábbi generációt abban a formában is, amilyen firmware fejlesztéseket megkapott.
Mondok egy példát, mert ilyen vázam volt: Az X-E2 utólag kapta meg a Classic Chrome filmszimulációt, mobilos távvezérlést és az elektronikus zárat is. Ha én abból indulok ki, hogy a megjelenésekor készített teszteket elolvasom, akkor ezek az infók kimarad(hat)nak és az jöhet le, hogy ezt már csak az X-E3 tudja (vagy X-E2s, mert hát ezt az altípusos hülyeséget nem most játszotta el először a Fuji).

(#36037) Stauffenberg válasza gorgo (#36033) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Egy 16 megapixeles MFT gépről váltanék, amellett egyébként, hogy szenzorban a 24 mpx X-Trans III is már bőven előrelépés, nem is feltétlenül emiatt fogalmazódott meg a váltás bennem, hanem az AF miatt. Egyre nehezebben viselem amikor a CDAF baromságot művel. Egy dolog, hogy ellenfényben a fekete macskát nem találja, de sajnos modellfotónál is szívok vele, pedig amit amúgy a szenzor tud, az oda elég.

De azért amikor azt látom, hogy egy X-T20 legyen mondjuk 100k és az X-T30II meg már 380-nál jár, sőt Fotoplusnál már a 390-et közelíti, akkor elgondolkozom rajta, hogy biztosan épelméjű gondolat-e most beleugrani az újba. Most ettől az újabb áremeléstől nem lettem jó kedvű, mert szerintem a héten megrendeltem volna. :(

Felmerült még bennem a használt X-T30 (II-es nélkül) gondolata is, de nem tudom mennyire igaz az infó, hogy a II-es már csak azért jobban megéri, mert kevésbé túlmelegedős videó alatt.

(#36038) lugosi válasza Stauffenberg (#36037) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A II-es nekem a Q gombnál alap használat közben is melegszik néha, tehát menü nyomkodása, fotó vagy videó készítése nélkül.

(#36039) madgie válasza Stauffenberg (#36037) üzenetére


madgie
titán

A videós melegedés olyan szinten lehet érdekes - és újdonság - számodra, hogy külső powerbank-kel ugyan tudod etetni, de érdemes kitapasztalni, melyikkel és hogy jó az adott célra. Mondok két egyszerű példát: ha egy gyors, korszerű USB-C PD-s power bank-kel eteted, a hozzá való kábellel, könnyen lehet ,hogy nem is igazán engedi merülni a belső akkut, ellenben jóval melegebbet csinál "házon belül". Egy lassabb opcióval (ami sajnos az összevissza USB szabványok miatt sok kísérletezést kíván) meg lehet azt csinálni, hogy a saját akkuja ugyan merüljön, de mondjuk két órás videót is kibírjon. Ebben az esetben az USB-n etetett gép is jóval később melegedik túl.

Én három géppel riportoztam most párat, nyáron, melegben, másfél-két órás felvételek, az X100V csak úgy bírta, hogy lassú power bank-kel, régi, egyszerű Samsung kábellel etettem. Ha PD-s power bankre tettem, 20W-ot is tudó USB-C kábellel, fél órán belül már gondja volt (nem csak jelezte a melegedést, le is állt).

Ugyanitt az X-T4 persze jól bírta a Power Delivery-s cuccot is, úgyhogy ott használtam azt (és nem is nagyon merült így a T4 saját akkuja a riport végéig).

[ Szerkesztve ]

(#36040) vakablak93 válasza Stauffenberg (#36037) üzenetére


vakablak93
őstag

Nekem a sima T-30 van, kipróbáltam hogy lehet túlmelegíteni.
200 Mbit/s 4K nyáron folyamatos felvétellel 20 perc után dobja le a láncot, hosszú videókra valóban nem de rövid snittekre oké. Viszont a kis melegedést jelző ikon 5 perc után ott van a kijelzőn.

Alapvetően én azt mondanám inkább az bosszantó benne hogy nyáron folyton ráizzad az ember keze, iletve ahogy lugosi írja ha csak be van kapcsolva már akkor is melegszik, de annyira nem gáz szerintem.

5-600 eurért mennek kint a használt vázak, a T-30 II -höz képest a minimális vastagságbeli, illetve a classic neg és az azóta megjelent filmszimek hiánya a külömbség.

[ Szerkesztve ]

Majd akkor lesz instám, ha felkel a nap a hold sötét oldalán :D

(#36041) gorgo válasza Stauffenberg (#36037) üzenetére


gorgo
őstag

Igazából lövésem sincs milyen az xtrans-3 átugrottam. Lehet, hogy az a pár filmszim amúgy annyira nem must have, és amúgy bőven jó és örömteli lesz.
Videó/melegedés témához nem tudok hozzászólni.

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#36042) Stauffenberg válasza madgie (#36039) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Amit én videóznék az főleg utazós vagy rendezvényes történet, sok-sok vágóképpel, szóval főleg rövid, maximum pár perces klipekre kell gondolni. De anno kölcsön Sony A6500-at sikerült ezzel is odaverni a falhoz szabadtéri eseményen, mert gyűlik-gyűlik a hőség ha két klip között nem tud teljesen visszahűlni és egy ponton ledobja a láncot és mehetsz vele pihenni fél-egy órát, addig minden további videózást lehet elfelejteni.

A powerbank-es mókolással ugyanaz a bajom, mint a gimballal, hogy ha valahova tervezetten videózni megyek, akkor oké. Ha valahova rendezvényt élvezni megyek, ahol mellesleg videóznék is, akkor az lesz a vége, hogy nyűg, lemaradok magáról a rendezvényről is és inkább nem csinálom.

Mint amikor kint voltam a veterános Totalcar Parkoló Parádén, lógott a vállamon a G80, néhány érdekesebb autóról vettem fel pár b-rollt handheld kameramozgásokkal, de inkább azzal foglalkoztam, hogy beszélgessek. Az más kérdés, hogy lusta szar voltam azóta is befejezni a videót, ott áll a Resolve projekt 80%-os készültségben azóta is... :D De majd jó lesz elővenni a veterán Porsche 911 seggén megcsillanó napfényes snitteket télen a fűtetlen lakásban vacogva.

(#36043) Stauffenberg válasza vakablak93 (#36040) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"a T-30 II -höz képest a minimális vastagságbeli, illetve a classic neg és az azóta megjelent filmszimek hiánya a külömbség."

Ez komoly, hogy a II-eshez kiadott filmszimeket nem kapta meg utólag a szintén X-Trans IV-es original modell? Rá sem ismerek így a gyártóra.

Az alap melegedés amit lugosi is említ feljött már több Reddit thread-ben is, nem tudom mi a valóságalapja, de az egyikben írták, hogy viszonylag gyenge ARM processzort használnak, ami folyton magas fordulaton pörögve már attól fűteni kezd, hogy bekapcsolod a gépet. De ez nem Fujifilm sajátosság, szinte minden gyártónál így méretezik a kapacitást.

(#36044) Matska válasza Stauffenberg (#36043) üzenetére


Matska
senior tag

Már az Eterna i s csak a H1-nek jutott, a többi X-Trans III nem kapta meg.

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#36045) madgie válasza Stauffenberg (#36042) üzenetére


madgie
titán

A rövid videókat nagyon bírja a Fuji, nekem még soha, egyiket sem sikerült úgy túlmelegíteni, pedig volt olyan, hogy mondjuk egy bútorgyárban vagy fémmegmunkáláskor egész nap így toltam nekik. Max az akku merül le, de az X-Trans IV nagyon erős az elődökhöz képest ebben is, sokkal-sokkal jobb a fogyasztása.

CPU: sajnos mindig a Fuji Achilles-ína a proci, még a négyes is képes 1-2 másodpercre megzakkanni attól, ha egyszerűen eltekered a Clarity opciót.

[ Szerkesztve ]

(#36046) Stauffenberg válasza madgie (#36045) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Na ez már egy pozitív fejlemény, mert Youtube videók kommentjében meg Redditen nem fejtik ki mire gondolnak a költők, mikor azzal jönnek, hogy nem bírja túlmelegedés nélkül. Akinek volt a kezében notóriusan túlmelegedős Sony, az rögtön arra gondol ilyenkor, hogy még vágóképezés közben is képes eldobni a kapát. Nem interjúkat meg szertartásokat akarok egyben felvenni.

Btw így főleg az ár tud döntő lenni, használt piacon kb nem létezik az X-T30 II és most, hogy már 380-nál jár az újnak az ára, így erősen véleményes akarok-e ennyit költeni rá, de hacsak nem erősödik egy nagyot a forint, esély sincs az árcsökkenésre. Eladták már, de a napokban került fel az irányjelzőre egy sima 30-as 225-ért, de azért szomorú, hogy az a Kaizen időszak, amitől a Fuji olyan nagyra nőtt a szememben, már véget ért.

(#36047) vakablak93 válasza Stauffenberg (#36043) üzenetére


vakablak93
őstag

"Ez komoly, hogy a II-eshez kiadott filmszimeket nem kapta meg utólag a szintén X-Trans IV-es original modell? Rá sem ismerek így a gyártóra."

Ez nem is volt kérdés hogy nem kapja meg, hisz a nagy T3 sem kapta meg őket ha jól tudom, miért pont az olcsósított kistesó kapná meg?

Elmondom mit kapott a T-30 az eddigi 5 firmware frissítésből:
1. Q gomb érzékenységét
csökkentették mert idegesítő volt hogy ha súrolod is a Q menüben találod magad.

2. Minden egyes firmwarerrel rosszabbul teljesítő AF-et, holott AF javításnak voltak írva többségében.

3. Pár hülye bugot, mint pl az elmentett Auto Iso beállítások nem hajlandóak ott maradni ahova tetted őket, és állandóan leugrik a maximum 3200-ra....

Tök őszintén én már nem merek több frissítést feltenni, es nem is fogok.

[ Szerkesztve ]

Majd akkor lesz instám, ha felkel a nap a hold sötét oldalán :D

(#36048) levy1983


levy1983
aktív tag

Azt tudja valamelyikőtök, hogy az új kiadású obik (18mm F1.4, 23mm F1.4, 33mm F1.4) kompatibilisek-e az X-Pro1 vázzal és ha igen, akkor milyen AF sebességre lehet számítani?

Mert a jóidőhöz munka kell!

(#36049) gorgo válasza levy1983 (#36048) üzenetére


gorgo
őstag

Nagyon valószínű hogy kompatibilis, de ha bemész a vázzal egy boltba, valszeg meggyőződhetsz róla, meg az AF sebességről is, ami várhatóan nem lesz villám.

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#36050) madgie válasza gorgo (#36049) üzenetére


madgie
titán

Attól függ, mihez képest. Szerintem a 23/2-t is azért szerették az X-Trans I tulajok, mert azon a vázon, azzal az AF-fel is olyan sebességet kaptak, amit nem tudtak a régi objektívek.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.