Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#98651) macilaci78 válasza Anaconda (#98648) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Fal közötti lépcsőnél simán csak bevágod a lapokat, homloklapot, a legegyszerűbb történet.
25-30 év garit adnak a gipszbeton lépcsőkre, olyan vállalkozót keress, akinek van TÜV tanusítványa.
A padlóhoz jó lenne lekötni, de ne tojj be, vannak csecse építőipari ragasztók is.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#98652) lemmy71 válasza Borisz76 (#98642) üzenetére


lemmy71
őstag

Amikor szerelik a padlófűtést, akkor szépen lerakod a vezetékek csövezését is, gondolom gégecsövet használsz az gyors és egyszerű megoldás, de a vezetéket húzd bele nehogy valami gubanc legyen :K A gégecsövet egyszerűen odadrótozod vagy kábelkötegeled a padlófűtés rácshoz, ennyi nem kel fúrni semmit.

(#98653) Eddy_ válasza lemmy71 (#98652) üzenetére


Eddy_
csendes tag

nemár srácok... :U

1, padlófűtés mellé nem teszünk se erős, se gyengeáramot
2, gégecső?! ha nem tökéletesen mazochista és/vagy akarja elölről kezdeni a falba akkor gégecsővel semmiképpen. symalen cső esetleg betonflex bár a symalen nem drágább annyival amennyivel jobb.
3, rögzítés: legegyszerűbb, leggyorsabb a betonszeg + hilti szalag bár tény hogy ezzel átüti a vízszigetelest ha ez mindenképpen ki van zárva akkor gipsz/ragasztóhab. Az biztos hogy utobbi két módszer sokkal körülmenyesebb/lassabb főleg amikor már 6-8-10 cső van egymás mellé fogva.

(#98654) csemberlen válasza Borisz76 (#98642) üzenetére


csemberlen
őstag

Ha pince akkor legutóbb úgy oldottuk meg, hogy ráraktunk válaszfal téglákat vagy ami a helyszinen van. Behuzás után leszedtük, és mintha lergasztottuk volna úgy ott maradt a helyén. Ha földszint és nincs talajvíz nyomás akkor ahogy irták betonszeg. Padlófűtés szinten hozni az lehetetlen lenne. Mi csak Symalent használunk.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#98655) mezis válasza Eddy_ (#98653) üzenetére


mezis
nagyúr

"1, padlófűtés mellé nem teszünk se erős, se gyengeáramot"
Miért ? :F

mezis

(#98656) csemberlen válasza mezis (#98655) üzenetére


csemberlen
őstag

Fizikailag se lehet megoldani.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#98657) Eddy_ válasza mezis (#98655) üzenetére


Eddy_
csendes tag

- Meleg.
- Másik amire nagyon figyelni kell az hogy padlo/fal találkozásnál milyen rádiusza van a csőnek azaz ne törjön meg. Még a kisebbeknél annyira nem is vészes. De a lényeg hogy hungarocell alól erre is több helyed van.
-Képzeld el egymáson a 32 vagy 25mm-es symalent meg a padlofutes csovet es hogy oda mennyi beton jut

(#98658) Borisz76


Borisz76
veterán

Köszönöm az észrevételeket és javaslatokat.

1. Nem gégecsövet fogunk behúzni.
2. Symalen csövezés lesz.

A hilti szalag volt az első gondolatom nekem is de ugye az a rögzítése miatt átüti a kátrányos papírt , tehát ellenkezik a kőműves kérésével.

Pincém sajnos nincs, az egész egy földszintes családi ház , kb 95 nm.

Az eddigi hsz-ok alapján talán a legegyszerűbb és legjárhatóbb út ha lekerül a vízszigetelés majd a csövezést kis méretű téglákkal leszorítjuk a helyére és ragasztóhabbal rögzítjük.
Ez nem roncsolja a vízszigetelést.

Mellékelek egy képet....nagy vonalakban az elképzelés.
Sok UTP aljzat, konnektor lenne a szobákban , valamint 2 szobában a házimozi háttérsugárzóinak a kábelét is itt vinném el.
Ezek miatt vastagabb cső kell amik ráadásul keresztezik is majd egymást....emiatt még vastagabb lesz a végeredmény.

( A képen nem kötöttem be mindent ....de a lényeg szerintem kivehető )

alt="" title=""

Mint látható a kismegszakítós doboz az előszobában lesz ( Villanyóra a házon kívül a falba süllyesztve ) és a rengeteg konnektor miatt oda simán menni fog minimum 30 cső. Ezek száma még változhat.
A ház sarkában lesz kialakítva az adatközpont ( NAS,Router,Switch...stb.) és az UTP aljzatoktól oda fut be minden cső. Tehát ott is lesz kb 10-15 cső.Ez még változhat, hogy hány db utp aljzat is lesz...

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#98659) mezis válasza Eddy_ (#98657) üzenetére


mezis
nagyúr

Meleg: 40C-Fok olyan sok ? :F Legfeljebb 1-el nagyobb keresztmetszetű kábel kell a 230V-hoz.

Borisz76: Betonacél háló nem lesz (ahhoz nagyon egyszerű rögzíteni a csöveket) ?
Esetleg padlófűtés helyett radiátorok a hálószobába ?
Alakul a terv, már nem az ablakon kell bemászni a WC2-be! ;] :DDD

[ Szerkesztve ]

mezis

(#98660) Borisz76 válasza mezis (#98659) üzenetére


Borisz76
veterán

Betonacél háló már benne van az aljzatbetonban amit december 20.-n terítettek le és jelenleg pihen, köt.

Vízszigetelés január 2. hetében várható, hogy leteszik.

Mindenhová padlófűtés lett betervezve.

2 db "radiátor" lesz, pontosabban törülköző szárító de értelem szerűen ezek nem a szobákban lesznek.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#98661) mezis válasza Borisz76 (#98660) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem sok pénz még egy réteg háló.

mezis

(#98662) YAS-dude válasza Borisz76 (#98658) üzenetére


YAS-dude
őstag

Symalen rögzítése az aljzatbetonra így esetleg?

(#98663) Borisz76 válasza YAS-dude (#98662) üzenetére


Borisz76
veterán

Jól néz ki de erre vagy ez alá, hogyan kerül kátrány papiros vízszigetelés ?

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#98664) mezis válasza Borisz76 (#98663) üzenetére


mezis
nagyúr

Talán nem a kátrány papír kerül ALÁ, hanem a betonacél háló, stb. kerül FÖLÉ. :U

[ Szerkesztve ]

mezis

(#98665) csemberlen válasza Borisz76 (#98663) üzenetére


csemberlen
őstag

Ez a háló már a kész vizszigetelés főlé mehet.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#98666) Borisz76


Borisz76
veterán

Bocs..... tényleg.
Van is egy kis kimaradt acélhálóm!
Biztosan kevés lesz de veszek mellé.

Ezzel a módszerrel szépen meg lehet a csövezést csinálni és nem okoz túl nagy szintemelkedést sem....

Köszönöm a tippet!

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#98667) bazsimano válasza Anaconda (#98649) üzenetére


bazsimano
őstag

koszonom szepen..megprobalok szert tenni ra, vagy keresni ismerosnel hasonlo eszkozt...
remelem nem kell ossze vissza furnom a falat...

(#98668) sanzi89 válasza bazsimano (#98667) üzenetére


sanzi89
addikt

Miért nem veszel egy olyan fúrószárat, ami megbízkórik a vasbetonnal? Pl.: Matika Nemesis.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#98669) pjen válasza sanzi89 (#98668) üzenetére


pjen
félisten

A vasat nem illik elfúrni.

(#98670) sanzi89 válasza pjen (#98669) üzenetére


sanzi89
addikt

Persze, én se erre mennék rá, hogy csak azért is fúrjunk el egy betonacélt a falban, de ha úgy adja ki a lépés én biztos nem bénáznék egy 8-as tiplivel egy polcnak.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#98671) csemberlen válasza pjen (#98669) üzenetére


csemberlen
őstag

Ne vicceljünk már. Amikor a betonszabó cégek 20-30 centis lukakat fúrnak falba, födémbe akkor szerinted érdekli őket hol van a vas. Statikus szakvélemény is volt egyik projektemnél kérve, hogy át lehet fúrni a födémet, egy szóval se emlitették, hogy a vasra vigyázni kellene.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#98672) csemberlen válasza bazsimano (#98632) üzenetére


csemberlen
őstag

Mért fontos, hogy hol a vas? Léteznek többszázres falszkennerek amik talán megtalálnák.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#98673) Rotyi válasza bazsimano (#98667) üzenetére


Rotyi
aktív tag

Egy ilyennel [link] és egy jó géppel sima ügy a vasbetonba fúrni.

Ami majdnem az, az nem az!

(#98674) lemmy71 válasza Eddy_ (#98653) üzenetére


lemmy71
őstag

Raknak padló fűtés mellé a különböző villamos hálózatokat :K még alapba és lábazatba is :K ráadású gégecsővel ami erősített és a belseje sima nem pedig bordás. Majd egy kicsit néz utána jobban ;) Az egyik ismerősömnél most nyáron csinálták a betonozást, minden elektromos cucc (villany szivattyúvezérlés net stb.) a padlóban és az alapban fut.

(#98662) YAS-dude
Ez nekem is szembe jutott amit beszúrtál a képen, csak én azt hittem hogy ha már betonoznak akkor azt be hálózzák ahogy kell :K és ahhoz könnyedén rögzíthető mindenféle csövezés.

Borisz76
Én a hálószobába biztosan nem raknák padlófűtést, az nem egy egészséges megoldás, pont azon a szinten lebeg a por ahol majd alusztok, gondolom nem emeletes ágyatok van :D Nálam is padlófűtés volt a hálószobákban, két szezont ment utána inkább felvertem a betont és radiátorokat szereltem fel, és és föld a különbség :K

[ Szerkesztve ]

(#98675) lemmy71 válasza csemberlen (#98656) üzenetére


lemmy71
őstag

Erre én is kíváncsi lennék hogy miért fizikai lehetetlenség :F

(#98676) YAS-dude válasza Borisz76 (#98663) üzenetére


YAS-dude
őstag

Van a szerelőbeton, arra lerakják a vízszigetelést. Arra fektetik így a betonháló csíkokat a csövezési igénynek megfelelően. A hálócsíkokhoz rögzítik a villanyosok a symalen csöveket (meg gondolom a gépészek is a víz/fűtés/stb gerinc csöveiket). Erre jön az eps/hőszigetelés, a csövek helyét hőkéssel bevágva, vagy a bonyolultabb részeket könnyűbetonnal feltöltve. Erre a hőszigetelésre jön megint egy betonháló, de ez már kb telibe, mert ahhoz rögzítik a padlófűtés csöveit. Eztán jön az 5-6cm esztrich felbeton.

(#98677) YAS-dude válasza lemmy71 (#98674) üzenetére


YAS-dude
őstag

Ezt a padlófűtés lebegteti a port mendemondát jó lenne már elfelejteni végre.

(#98678) mezis válasza YAS-dude (#98677) üzenetére


mezis
nagyúr

De mikor olyan jól hangzik! :Y
Az ablak alá berakott radiátor által kavart levegő meg nem szállít port. Illetve az mind lerakódik a radiáror környékén...
35 évvel ezelőtt az egyrétegű, polipropilén padlófűtés csőre azt mondták, hogy annak falán beszivárog az oxigén, stb, folyton légteleníteni kell.
Nos nekem azóta már eltömődhetett, :DDD mert amióta sikerült megszüntetni a fűtés szivárgását, csak a nyitott rendszerből elpárolgó vizet kell pótolnom. És még a tetőtér Hajdú acéllemez radiátorai is mag vannak azóta, pedig forgatva sem voltak...

mezis

(#98679) lemmy71 válasza YAS-dude (#98677) üzenetére


lemmy71
őstag

Én is azt hittem hogy csak mende monda, de amikor a padlófűtést radiátorra cseréltem a hálókban, azonnal észrevehető volt a különbség, úgy hogy ez a kőkemény valóság :K Ha egy hasonló fűtési átalakítást te is végig csinálsz és pár évet laksz is benne, akkor majd kíváncsi lennék a véleményedre.

(#98678) mezis
Nekem is egyrétegű padlófűtés csövem van, az a opál fehéres színű, 91 -ben lett lerakva és semmi baj nincs vele. Ráadásul könnyű javítani, tavaly amikor az alsó szintet komplett felvertem, három helyen belengettem a vésőgépet a csőbe, egyszerűen műanyag csőhegesztővel javítottam ;)

[ Szerkesztve ]

(#98680) YAS-dude válasza lemmy71 (#98679) üzenetére


YAS-dude
őstag

Vajon egy 60 fokos radiátor, vagy egy 25-30 fokos padló mozgatja jobban a levegőt/port?

(#98681) lemmy71 válasza YAS-dude (#98680) üzenetére


lemmy71
őstag

Egy hálószobai radiátor cirka 1,5nm felületű, a padló pedig cirka 9nm amin azért több por van mint egy függőleges felületen. Na akkor melyik ver fel több port ;]

[ Szerkesztve ]

(#98682) pjen válasza Csabroncka (#80178) üzenetére


pjen
félisten

Szia.Tudom,hogy másfél éves hozzászólás,de kérdeznék.Mitől takarékos,elzárod amíg szappanozol?,vagy kevesebb víz folyik?köszi.

(#98683) mezis válasza lemmy71 (#98681) üzenetére


mezis
nagyúr

Amelyiknél nagyobb a légáramlás. Nagyon egészségtelen meleg időben aszfalton gyalogolni, autózni. :U Vannak kimondottan poros városok.
Ámerikában feltalálták a porszívót...

Többször hallottam, olvastam már a szálló por legendáját, vannak műszerek is a mérésére, de még soha nem találkoztam még csak hivatkozással sem mérésre.

mezis

(#98684) lemmy71 válasza mezis (#98683) üzenetére


lemmy71
őstag

Nekem sincs (por és légszennyezettség mérő műszerem) egyszerűen rendszeresen kiszáradt a torkom, reggeli krahácsolás bár akkor még aktívan bagóztam ;] stb. Mióta radiátor van a hálókban azóta megszűntek ezek a kellemetlen tünetek :K Gondolom vannak akik jobban bírják és nem jelentkeznek náluk ezek a tünetek, bár nekem is a munkám elég poros és arra nem vagyok allergiás, de az biztos hogy a padlófűtés nem egy egészséges választás a hálószobákban :(
Azt hogy "Amerikában feltalálták a porszívót" hogy érted :F Takarítunk és felmosunk napiszinten, de elég ha csak kinyitod az ablakot és már jön be por. Amikor lefekszel nem mozogsz a hálóban akkor a padló melege azt a finom leülepedett mikroszemcséket 50 - 60 centis magasságban lebegteti. Ezzel a témával kilencvenes években sokat foglalkoztak :K

[ Szerkesztve ]

(#98685) gerisz23 válasza YAS-dude (#98677) üzenetére


gerisz23
őstag

Főnöknél is az van,tudja merre viszi a légáram a lebegő port (melyik sarokba),simán ott gyűlik össze nekik.
Padlófűtést csak hidegburkolatos helyekre raknék,nekünk sajnos nem volt opció..

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#98686) macilaci78 válasza mezis (#98683) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Portól függetlenül nekem kényelmetlen egy padlófűtéses helyiségben aludni. Sokféle albérletben laktam már, volt alkalmam próbálni szőnyeg-, laminált padlóval és hidegburkolattal is próbálni, legkevésbé a hidegburkolatos padlófűtés vált be.

Egyszerűen más a hőérzet egy 22°C-os radiátoros helyiségben, mint egy padlófűtésesben.

csemberlen: nem értek hozzá, de gondolom, más egy pár méter széles vasbaton falon egy akármekkora lyukat kifúrni, mint a szoba sarkában lévő vasbeton tartóoszlopot forgácsolni.
Mindazonáltal ha egy ház tetszőleges számú polctól össze tud dőlni, ott szvsz komoly gondok vannak. ;]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#98687) tothjozsi96


tothjozsi96
addikt

Sziasztok!

A nappaliban van egy 28 tagból álló régifajta lemez radiátorunk.
Ezt szeretnénk majd tavasszal kicserélni egy háromsoros acéllemez lapradiátorra.

A hálószobákban kétsoros 600x2000-as radiátorok vannak, nagyon overkill. Kb 12-14m2 szobák. Viszont a nappaliba mindenképp nagyobb kellene ezektől mivel 25m2 és igazából szerintem jobb is ha túl van méretezve mert az ÉTI kazán lehet jobb hogyha kevesebbszer megy. ;]

Egy háromsoros 600x1800mm-es radiátor elegendő lenne ide szerintetek?
Az a "gond" hogy azért ez a régifajta 28 tagú radiátor ez rendesen betudott melegíteni és nem akarom hogy gyengébb legyen az új teljesítménye.

Igazából nem is cserélném le ezt a régi fajtát de újra le kellene festeni meg ahol megszoktuk fogni a szélét ott már szó szerint az anyag látszik egy nagy foltban. Lehet jobb lecserélni.

Köszi!

(#98688) pjen válasza tothjozsi96 (#98687) üzenetére


pjen
félisten

A radiátoroknak van megadott teljesítményük.Abból lehet méretezni.Légköbméterenként 50-60W,az már elég lehet.Jobb ha túlméretezed,ha éti meghal csak kondenzációsra tudod cserélni és az alacsony hőfokon gazdaságos.

(#98689) Lauda


Lauda
félisten

Elkezdtem dolgozni a rigips blue acoustic gipszkartonnal, hát nem semmi egy termék. A sima gipszkartont csavarozáskor lazán átlukasztja az ember ha nem figyel oda. Na ezt nem. :D Ha nem lendületből tolod be a csavart, hanem a végén még rá kell húzkodni, nem a gipszkarton szakad be, hanem a menet szakad meg a profilban és csak pörög a csavar. :Y Azért durva. Nagyon kemény, masszív cucc, a hangja is más, ha az ember megkopogtatja. Annyi a hátránya, hogy nagyon nehéz :D , egész táblákkal csak két ember tud dolgozni. Én darabolom, így egyedül is megy, bár kell vele melózni, hogy az ember dereka ne pusztuljon meg mégjobban.

(#98690) csemberlen válasza lemmy71 (#98675) üzenetére


csemberlen
őstag

Mert a padlófütés alá kerül egy a hungarocell, és a betonháló. Innentól kb 7-9 cm a beton amiben már a padlófütéscső is benne van. Ebbe hol férne a padlófütéscső MELLÉ a symalen?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#98691) Ispy válasza csemberlen (#98690) üzenetére


Ispy
veterán

Én sem értem miért kéne bármit is a padlófűtés mellé rakni, arra ott van az aljzatbeton, nekünk is ott fut minden elektromos vezeték.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#98692) lemmy71 válasza csemberlen (#98690) üzenetére


lemmy71
őstag

Elvezeted közvetlen a fal mellett a sarokban, de ha nincs más megoldás akkor a hungarocellból kivágsz egy részt és a fűtés cső alatt áthúzod. De ezeket a megoldásokat akkor csinálják amikor kimarad valami az aljzatbetonból, ahogy itt ezt írták előttem. Nálam két éve amikor az alsó színt padlóját felvertem utólag egy pár vezetéket (telefon net audio stb.) kábelt beraktam a már meglévő padlófűtésem mellé egy gégecsővel, semmi baja sincs. A folyóson 1.25 méteres szakaszon a fűtéscső alatt vittem át, raktam alá két réteg hőtükröt és kész, nem ez a hőveszteség fog a padlóhoz vágni. Mi az hogy fizikai képtelenség :DDD

(#98691) Ispy
Nem úgy értem hogy mindenáron a padlófűtés mellé tedd az összes vezetékeket, hanem ha kimarad valami az alapból vagy az aljzatból akkor ezt még a fűtés mellett megoldhatod. Egyszerűbb mint felverni a betont egy két szál madzagért ;)

[ Szerkesztve ]

(#98693) csemberlen válasza lemmy71 (#98692) üzenetére


csemberlen
őstag


Én arról beszéltem, hogy villanyszerelési alapszerelésnél hogy vezetjük a csöveket a legalsó rétegben. Nem 1-1 szál kihagyott csőről beszélek hanem az egész ház alapcsövezése nem megoldható a padlófűtés csövekkel együtt. Ráadásul jellemző, hogy egymást szintben is keresztezni kell.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#98694) YAS-dude válasza csemberlen (#98693) üzenetére


YAS-dude
őstag

Nem sok fűtéscső férne ide :)

(#98695) pjen válasza YAS-dude (#98694) üzenetére


pjen
félisten

Ez mitől sokkal jobb,mintha a falban viszem a csöveket?Azonkívül,hogy sokkal drágább.

(#98696) Ispy válasza pjen (#98695) üzenetére


Ispy
veterán

Amikor polcot/képet/tükröt kell felrakni a falra hasznos tud lenni. Na meg nagy mennyiségű csővet egyszerűbb elvezetni a földön, mint szétcseszni a falat, aztán javítgatni.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#98697) YAS-dude válasza pjen (#98695) üzenetére


YAS-dude
őstag

Ez egy elég nagy családi (okos)ház emeleti elosztója. A képen van vagy 40 cső, de ebbe az elosztóba fentről, a födémből is jön vagy 30. Oldalfali szereléssel el se tudom képzelni mekkora meló lett volna. Minden kapcsoló, minden zsalúzia, minden világítás kiállás csillagpontosan, közvetlenül az elosztóba van csövezve. Nem a tipikus "egy kapcsoló, egy lámpa, négy dugalj szobánként" ház.

[ Szerkesztve ]

(#98698) pjen válasza Ispy (#98696) üzenetére


pjen
félisten

A villany cssövek szabvány szerint vannak a falban,azt a 10-15 centit ki lehet kerülni.A csöveket vakolás előtt vésik a téglába,tehát nem kell javitgatni.Nekem még a víz cső is a falban megy.Ellentétben a szomszéddal,már szana szét vésték a pince betont mire megtalálták hol van csőrepedés.

(#98699) gerisz23 válasza YAS-dude (#98694) üzenetére


gerisz23
őstag

Mekkora szekrény kell egy ilyen cuccnak? :C Ez gíy se kis meló
Itt nem szívesen fúrnék le ajtónak ütközőt...

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#98700) csemberlen válasza gerisz23 (#98699) üzenetére


csemberlen
őstag

Bár nem tőlem kérdezted, mi is szoktunk inteligens szekrényt rakni. Jellemzően 2méter*70-90 centisbe már beleférünk :DD A symalen miatt furhatnál bátran ,mert arra még jön vagy 15 cm. A padlfütés miatt meggondolandó lehet.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.